Listwy przypodłogowe: kolory, ceny i montaż [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 10 sierpnia 2021

Listwy przypodłogowe to element sztukaterii. Są to elementy wewnętrzne, które ozdabiają dom i dodają wnętrzu zarówno uroku, jak i funkcjonalności.

Listwy przypodłogowe
Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe inaczej nazywane są cokołami, mocowane w najniższej części ściany, zaraz przy podłodze.

Służą zamaskowaniu miejsca styku pionowej ściany z poziomą podłogą. Zakrywają szczeliny powstałe na brzegach ułożonej podłogi, czyli są to m.in. końcówki parkietu, paneli, brzegi wykładziny, dywanów, materiałów, czy szczeliny dylatacyjne.

Ma to w dużej mierze znaczenie zarówno estetyczne, jak i praktyczne.

W takich wąskich i trudnodostępnych miejscach bardzo często zbiera się kurz, brud, a kolejno, po pewnym czasie trudno je doczyścić.

Listwy chronią dolne partie ścian przez wieloma możliwościami uszkodzeń mechanicznych oraz przed zabrudzeniami. Mogą przybierać różne finezyjne formy, przez to są elementem dekoracyjnym w mieszkaniu.

Dobierane najczęściej pod kątem materiałów, z jakich zrobiona jest podłoga, stylu urządzonego mieszkania, kolorów ścian, czy obramowań okien. W dzisiejszych czasach wybór jest nieograniczony, jeśli mówi się o listwach przypodłogowych.

Można je zestawić z każdym rodzajem pomieszczeń. Stosuje się je w salonach, kuchniach, czy pokojach dziennych.

Mają różne kształty, począwszy od prostych, po zakrzywione pasujące na zaokrąglone ściany.

Budownictwo bardzo prężnie się rozwija, a co za tym idzie, producenci materiałów wykończeniowych również starają się sprostać wszystkim wymaganiom, jakie stawiają przed nimi Klienci.

Należy pamiętać, że dobre listwy przypodłogowe to inwestycja na wiele lat. Powinno się je wybrać z namysłem i starannie. Listwy przypodłogowe są wykonane z wielu materiałów, do wyboru nie ma tylko tych drewnianych i z materiałów syntetycznych, jednak nadal najczęściej wybieranymi są te z materiałów drewnianych i drewnopodobnych (listwy fornirowane). Są one eleganckie, trwałe, nadające się do odnawiania, a przez to są również droższe.

Zdecydowanie tańsze są te wykonane z materiałów sztucznych, np. MDF, lakierowane lub pokryte laminatem. Mają wiele dostępnych kolorów i wzorów.

Niestety, są także nieodporne na wilgoć, więc łatwo ulegają zniszczeniu i trudno je odnowić.

Kolejnym materiałem, z jakich wykonane są listwy to PCV. Są bardzo tanie, elastyczne i odporne na kontakt z wodą. Niestety, pod kątem estetycznym, chcąc mieć piękne wnętrze, może to być nie najlepszy wybór.

Są również listwy z innych tworzyw sztucznych jak tzw. ekstrudowany polistyren. Ma podobną wytrzymałość do drewna, ale jest dużo bardziej odporny na wilgoć.

Najbardziej wytrzymałymi listwami zaś są te metalowe lub stalowe.

Bardzo trudno je zniszczyć lub uszkodzić. Najczęściej stosowane w biurach, galeriach handlowych i wewnątrz budynków bardzo mocno eksploatowanych i narażonych na częsty kontakt z ludźmi.

Ciekawym rozwiązaniem są również listwy z dekoracyjnego szła lakierowanego lacobel.

Tytułem wstępu istnieje wiele rodzajów listw, poniżej wymieniono ich główne rodzaje:

 • drewniane listwy przypodłogowe,
 • listwy przypodłogowe MDF,
 • listwy przypodłogowe PCV,
 • poliuretanowe listwy przypodłogowe,
 • cokoły ceramiczne.

Jak wcześniej wspomniano, muszą być one dopasowane do rodzaju podłogi i charakteru całego mieszkania, a w poniższym tekście zostanie przedstawiona charakterystyka listw przypodłogowych.

Te elementy nie mogą istnieć bez podłoża, a chcąc mieć piękne mieszkanie, należy zwracać uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze detale wyposażenia domu.

Poniżej, znajdą Państwo również ceny poszczególnych listw, oraz sposób ich montażu. Będzie to swoiste kompendium wiedzy, podsumowujące informacje o listwach przypodłogowych i ich zastosowaniu.

Listwy przypodłogowe: zastosowanie

Listwy przypodłogowe mają dwie funkcję, jedną estetyczna, a drugą praktyczną.

Funkcja estetyczna listw przypodłogowych polega na eleganckim wykończeniu podłogi. Wszystkie szczeliny dylatacyjne są zamaskowane, co zwiększa harmonijność i stylistykę wykończenia pomieszczeń.

Jak wcześniej wspominano listwy winny nawiązywać do innych elementów stolarskich w mieszkaniu, tj. drzwi, framug okien, kolorów podłogi czy ościeżnic.

Dzięki temu wystrój mieszkania będzie tworzył spójną całość.

Biorąc pod uwagę praktyczny aspekt zastosowania listw przypodłogowych, nie można zapomnieć o tym, że pełnią one przede wszystkim funkcję ochronną. Zabezpieczają dół ściany, brzegi podłóg oraz naroża.

Maskują szczelinę dylatacyjną, której rolą jest zabezpieczenie podłogi przed wybrzuszeniem np. na skutek zmian wilgotność w całym pomieszczeniu.

Szczelina dylatacyjna to odstęp o szerokości kilkunastu milimetrów, który amortyzuje ruchy podłoża zbudowanego z desek podłogowych lub paneli (na skutek różnych czynników kurczą się one i rozszerzają), dzięki temu podłoga ma miejsce na takie ruchy, jednak sama szczelina nie jest ani praktyczna w sprzątaniu, ani estetyczna.

Dlatego należy pamiętać, że dobierając listwy, trzeba wybrać taką ich grubość, aby całkowicie zakryły powstałe tunele.

Cokoły chronią ściany przed uszkodzeniami, tudzież zabrudzeniami. Ma to także wpływ na estetykę mieszkania, ponieważ nikt nie chce odnawiać swoich wnętrz co roku.

Często podłogi myje się za pomocą mopa, który, będąc nieuważnym, może zostawiać na dolnej części ścian nieestetyczne plamy, które bardzo trudno zamalować.

Kolejną kwestią jest odkurzanie podłóg, tutaj również bardzo łatwo naruszyć wątłą strukturę farby albo tynku, gdyż przez przypadek można nim uderzyć w ścianę, a tym samym uszkodzić ją mechanicznie.

Dlatego stosuje się listwy przypodłogowe, które są dużo bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia niż tynk czy farba.

Można je czyścić w prosty sposób za pomocą wilgotnej ściereczki, a po uszkodzeniu, te lepszej jakości można poddać renowacji lub zwyczajnie wymienić na nowe.

Listwy przypodłogowe pozwalają również na niewidoczne rozprowadzenie kabli w mieszkaniu. Jest to pomysłowy sposób na uniknięcie dużej ilości kabli i przedłużaczy walających się po podłodze, gdyż bardzo często, dopiero gdy zaczyna się mieszkać w mieszkaniu, zauważa się, że elektryczne gniazdka nie są rozmieszczone optymalnie. Istnieją także modele listew wyposażone w specjalne korytka, uchwyty oraz złączki, przeznaczone do tego typu działań.

Listwy przypodłogowe rodzaje

Listwy przypodłogowe rodzaje
Listwy przypodłogowe rodzaje

Na samym wstępie przedstawiono pokrótce rodzaje najczęściej występujących listew. Poniżej znajduje się dokładny opis wraz z ich charakterystyką. Są one bowiem wykonywane z wielu materiałów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.

Wybór wykończenia pomieszczeń to nie lada wyzwanie. Musi być on zarówno ładny, jak i funkcjonalny, nikt nie chce przecież wymieniać wyposażenia domu co kilka lat, więc warto podejść do tej decyzji z odpowiednim zaangażowaniem.

Listwy przypodłogowe drewniane

Są one najczęstszym wyborem, szczególnie gdy zestawia się je z podłogą zrobioną z naturalnego drewna. Zastosowanie takiej podłogi determinuje niejako wybór listew przypodłogowych, winny być one naturalne, gdyż te imitujące drewno lub wykonane z tworzyw sztucznych, mogą zaburzać harmonijną całość wnętrza.

Listwy drewniane najczęściej występują w dwóch formach, pierwsze to te stosunkowo cienkie na górze, a kolejno rozszerzające się na dole. Drugie to listwy cokołowe.

Pierwsze wymienione listwy przy ścianach układają się po skosie, przez co za nimi powstaje duża, pusta przestrzeń świetnie nadająca się do ukrywania kabli.

Są świetnym rozwiązaniem dla starych, drewnianych podłóg. Budownictwo wtedy było całkowicie inne, a przestrzenie dylatacyjne tworzono dużo większe.

U góry listwy te mają kilka milimetrów szerokości, ale na dole jest to już 2-3 cm, czyli z powodzeniem zakrywają wszystkie niedoskonałości na styku ścian i podłoża.

Drugie, czyli listwy cokołowe przylegają płasko do ściany, ich przednia część jest pionowa, na górze najczęściej są zaokrąglone lub ozdobione. W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju listw drewnianych te zakrywają tylko kilka milimetrów styku ściany i podłoża, dlatego stosowane są głównie w nowym budownictwie.

W starych budynkach z drewnianą podłogą wraz z listwami cokołowymi winne być stosowane tzw. ćwierćwałki są to listwy w kształcie ćwierćkoła, które dokłada się do cokoła, aby zwiększyć jego powierzchnię krycia.

Czasami w sklepach dostępne są listwy cokołowe posiadające już wbudowane zgrubienie u dołu, przypominające ćwierćwałek, wtedy znika konieczność montowania dodatkowych elementów. Listwy cokołowe są bardzo eleganckim rozwiązaniem, ściśle przylegają do ścian, nie powstają za nimi przestrzenie, dlatego nie chowa się za nimi kabli.

Rodzaj listew
Rodzaj listew

Listwy przypodłogowe drewniane – rodzaje

Listwy drewniane powstaję na jeden z dwóch sposobów. Tradycyjny sposób polega na wykonaniu listwy o odpowiednim kształcie z pojedynczego, długiego kawałka drewna, tzw. drewna litego.

Są ekskluzywnym wyborem, często trudnodostępne oraz bardzo drogie, jednak ich zaletą jest to, że wykonane są z jednego gatunku drewna, nie ma tu ryzyka, że po zniszczeniu wierzchniej warstwy listwy przypodłogowej odsłoni się kolejna, pochodząca z całkowicie innego gatunku drewna i znacząco różniąca się kolorem.

Ich drugą wielką zaletą jest trwałość, jest to inwestycja na wiele lat.

Mając drewnianą podłogę, warto zainwestować w listwy drewniane, trzeba natomiast pamiętać, że ciężko znaleźć te wykonane w całości z egzotycznych gatunków drzew. Kolejną ich wadą jest, że przy dużych ciężarach i wielkościach mogą mocno pracować, przez co będą ulegać skręcaniu się i odkształcaniu w wyjątkowych sytuacjach.

Drugim sposobem wytwarzania listw przypodłogowych jest ich fornirowanie.

Sama listwa powstaje przy pomocy łączenia różnych gatunków drewna ze sobą na tzw. mikrowczepy, najczęściej stosowanym drewnem jest drewno iglaste.

Tak wykonany kawałek listwy jest kolejno poddawany procesowi fornirowania, czyli pokrywa się go cienką warstwą naturalnego drewna wybranego gatunku.

Często w listwach przypodłogowych tego typu w środku, zamiast drewna znajduje się płyta MDF stanowiąca materiał bazowy.

Listwy fornirowane są dużo tańsze od litych, wśród nich znajduje się bardzo duży wybór kolorów i gatunków drzew, ze względu na to, że do ich wyprodukowania potrzeba znacznie mniej drewna, więc z powodzeniem spotkać można listwy wykonane na wzór egotycznych gatunków.

Ich plusem jest również to, że listwy powstałe z połączenia różnych gatunków drzew prawie w ogóle nie pracują, więc się nie odkształcają.

Niestety, są również dużo mniej trwałe. Po uszkodzeniu listwy fornirowej i zdarciu jej wierzchniej warstwy, pod spodem ukazuje się jej materiał bazowy, który bardzo często jest różny od oryginału.

Co do wykończenia drewnianych listw, te wykonane z surowego, litego drewna mają naturalne wykończenie, nie są malowane lakierem, lakierobejcą, bejcą lub olejem.

Kupując ten rodzaj listew, trzeba mieć na uwadze, że do ich pełnego wykończenia trzeba będzie włożyć trochę pracy. Dużą zaletą jest jednak to, że samodzielnie dopieszczając listwy, mogą być one idealnie dopasowane do podłogi czy stolarki mieszkania, przez co wszystko razem będzie tworzyć spójną całość.

Z kolei listwy fornirowane da się kupić zarówno takie nadające się do samodzielnego wykonania, jak i już polakierowane. Zazwyczaj te lakierowane są wykończone lakierem wodnym, więc dobrze by było, aby podłoga miała takie samo wykończenie.

Jednak jeśli podłogi pokryte są barwioną bejcą, lakierami bazującymi na rozpuszczalnikach, olejem, wtedy poleca się kupić listwy surowe i kolejno je samodzielnie wykończać, gdyż te pomalowane lakierem wodnym nie do końca będą się zgrywać stylistyką z podłogą.

Listwy przypodłogowe MDF

Płyta MDF po angielsku to Medium Density Fibreboard, czyli średniozagęszczona płyta powstała ze sprasowanych włókien drzewnych połączonych ze sobą za pomocą klejów, a kolejno utwardzonych w odpowiednim ciśnieniu i temperaturze.

Płyty MDF bardzo często wykorzystywane są w stolarce, tj. do produkcji mebli, listw podłogowych oraz opisywanych w tym tekście listw przypodłogowych, ponieważ jest to materiał plastyczny i bardzo łatwy w obróbce.

Płyty MDF swój ostateczny wygląd zyskują na skutek lakierowania, laminowania lub pokrywania warstwą forniru, przez to są one jednymi z najpopularniejszych.

Mogą mieć różnorodne kolory, lecz najczęściej występują w kolorze białym, za dopłatą pokrywane są różnorakimi rodzajami lakierów, w skład których wchodzą lakiery kolorowe, więc łatwo je dopasować do podłogi i połączyć ze stylistyką domu.

Głównymi zaletami listw przypodłogowych jest przede wszystkich niska cena, płyty MDF to dosyć tani materiał, więc produkt końcowy wykonany na ich bazie również nie należy do najdroższych.

Przez to, że nie trzeba malować ich samodzielnie lakierem, zyskują na atrakcyjności. Nie ma widocznych niedociągnięć, zacieków czy pociągnięć pędzla, gdyż wszystko robione jest metodą natryskową. Wykorzystywany w tym procesie lakier zwiększa również ich twardość.

Jak wcześniej wspomniano, ich niewątpliwą zaletą jest wybór wzorów i kolorów. Można je zastosować zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. W większości miejsc, kupując listwy na bazie płyt MDF, nie ma problemu z ich docinaniem, czy wykonaniem w niestandardowych rozmiarach.

Jednak każdy produkt ma wady, a największą z nich w przypadku płyt MDF jest brak odporności na wilgoć. Standardowa listwa przypodłogowa zanurzona w wodzie pęcznieje o około 12%, co oznacza, że nie można ich wykorzystywać w łazienkach, czy pomieszczeniach gdzie występuje lub zalega wilgoć budowlana.

Listwy można w pewien sposób zabezpieczyć przed zawilgoceniem. Najczęściej ich dolne krawędzie maluje się lakierem lub izolatem przeciwwilgociowym, co zasadniczo winno rozwiązać problem.

Listwy przypodłogowe MDF, choć tanie, powinny mieć zapewniony profesjonalny montaż, gdyż idealnie docięte kąty oraz sztywne, ścisłe i estetyczne połączenia powodują, że surowy MDF się nie odrywa, a co za tym idzie, minimalizuje to ryzyko chłonięcia wody i pęcznienia płyt MDF.

Tak zakonserwowane i zamontowane listwy powinny wytrzymać w mieszkaniu bardzo długi czas.

Alternatywą dla płyt MDF są płyty o podwyższonej odporności na wilgoć, posiadające zielone zabarwienie. Nie oznacza to jednak, że są wilgocioodporne, oznacza to tylko, że ich pęcznienie ograniczone jest o ok. 30-40%, ale nadal występuje.

Są one nieco trwalsze od standardowych płyt MDF, gdyż ulegają mniejszemu odkształceniu, pomimo wszystko nadal montując je, należy zadbać o brak wilgoci budowlanej, montaż na wysokim poziomie, a eksploatując je, uważać na ich kontakt z wodą.

Należy również pamiętać, że listwy MDF bardzo ciężko samodzielnie odnowić lub naprawić. Gdy zdarta zostanie wierzchnia warstwa płyty, wówczas można próbować zamalować ją tym samym lakierem, jednak ślad i tak pozostanie. Niestety, ale stylu listew malowanych natryskowo nie da się odtworzyć.

Listwy przypodłogowe polistyrenowe i poliuretanowe

Jest to kolejny rodzaj listew cieszący się dużą popularnością wśród kupujących i urządzających dom. Charakteryzowane są razem ze względu na to, że mają podobne właściwości, a jedynie przez producentów nazywane są inaczej.

Polistyren jest to tworzywo sztuczne, które otrzymywane jest w wyniku polimeryzacji styrenu. Sam polistyren w wersji bez dodatków to kruchy, twardy i bezbarwny materiał, który jest mało elastyczny, a dopiero po dodaniu do niego odpowiednich dodatków stanowi produkt, na którym bazuje wiele tworzyw sztucznych.

Listwy przypodłogowe polistyrenowe zazwyczaj pierwotnie pokryte są farbą podkładową, a kolejno malowane zostają farbą docelową na konkretny kolor.

Wiele firm oferuje również listwy przypodłogowe polistyrenowe białe, które gotowe są do montażu.

Listwy te charakteryzują się wieloma zaletami. Przede wszystkim w przeciwieństwie do poprzednich są one bardzo odporne na wilgoć. Nie chłoną wody oraz nie pęcznieją, przez co można je stosować w pomieszczeniach, gdzie często ta wilgoć występuję, tj. łazienki lub miejsca wymagające często mycia podłogi.

Mają one bardzo niski współczynnik kurczliwości i spęcznienia, przez co pod tym względem cechują się wyższą jakością. Co więcej, polistyren stosowany do takich produktów ma bardzo wysoką gęstość, a co za tym idzie twardość.

Wytrzymałością przypomina wysokogatunkowe drewno, np. dębowe. Listwy z tego materiału bardzo łatwo odnawiać, jako że do ich pomalowania używane są farby.

Uszkodzoną listwę należy wypełnić klejem do sztukaterii, a kolejno samodzielnie zamalować.

Dużym plusem jest także dowolność wyboru kolorów, podczas remontu listw nie trzeba wymieniać, gdyż wystarczy je własnoręcznie przemalować farbami do tego przeznaczonymi.

Bardzo często listwy polistyrenowe występują w dwóch odmianach: sztywnej, przeznaczonej do kładzenia na prostych odcinkach oraz giętkiej, które można zastosować w pomieszczeniach ze ścianami w kształcie łuku.

Listw nie trzeba zamawiać na daną długość, gdyż można dopasować je samodzielnie w domu, polistyren docina się bardzo łatwo, a kolejno łatwo montuje.

Jednak dużą ich wadą są koszta zakupu. W porównaniu do listw MDF ceny są dużo wyższe, jednak wynika to z jakości zastosowanego materiału.

Listwy polistyrenowe można samodzielnie malować, przez co żadne łączenia nie są widoczne, a kolor uzależniony jest od użytkownika, a nie samego producenta.

Podobnym materiałem do polistyrenu jest poliuretan. Jak wcześniej wspomniano, listwy mają taką samą specyfikę i właściwości, jedynie poliuretan uważany jest za materiał bardziej szlachetny. Listwy poliuretanowe stosowane są głównie w bogato zdobionych wnętrzach, ponieważ pianka poliuretanowa jest na tyle elastyczna, że pozwala na uzyskanie elementów o wybranych kształtach, wzorach, dlatego to na tych listwach stosuje się ozdoby w postaci ornamentów.

Występują one także w wersji sztywnej i elastycznej, więc można je stosować na każde ułożenie ścian, w zależności od potrzeb użytkującego.

Listwy przypodłogowe PVC

PVC to inaczej polichlorek winylu jest to najczęściej na świecie stosowane tworzywo sztuczne w produkcji różnego rodzaju elementów. Stosuje się go również w produkcji listw przypodłogowych.

Listwy zrobione z tego materiału mają wiele zalet. Przede wszystkim są ze wszystkich wymienionych najłatwiejsze w montażu, zazwyczaj są złożone z dwóch elementów: jeden montowany jest do ściany przy użyciu kołków montażowych, a drugi jest w niego wciskany na tzw. wcisk.

Tego rodzaju listew się nie docina, posiadają pełen komplet potrzebnych elementów już w zestawie, a są to m.in. narożniki, zaślepki i łączniki.

Ponadto po ich zamontowaniu za nimi zostaje bardzo dużo przestrzeni, przez co można poprowadzić tam kable, nie przylegają one do ściany.

Jeśli chodzi o wybór kolorów i wzorów, to tu także nie ma problemu. Listwy przypodłogowe PCV charakteryzują się wieloma wzorami, więc z łatwością można je dopasować nawet do najbardziej egzotycznego koloru podłogi, dodatkowo ich cena jest także atrakcyjna.

Podstawowe listwy są bardzo tanie, jednak w koszt ich montażu należy wrzucić dodatkowe akcesoria, które niestety z powodzeniem podwyższają końcową kwotę.

Niestety, dużą wadą takich listew jest ich estetyka. Często, choć współgrają kolorem z panelami lub podłogą, to nie do końca pasują do nich stylem, sam materiał zaburza harmonię stylu, wyglądając po prostu bardzo sztucznie.

Również gotowe narożniki, choć bardzo proste w montażu, ograniczające wykorzystany na to czas, wyglądają gorzej, niż równo i estetycznie docięte np. drewniane listwy.

Na taki wygląd listew producenci zaczynają szukać nowych rozwiązań i tak powoli na rynek wchodzą listwy nowej generacji, powstałe przy pomocy technologii hybrydowej, gdzie materiał bazowy stanowi materiał PVC, a kolejno powlekany jest elastyczną powłoką dekoracyjną.

Taki produkt można otrzymać w dowolnym kolorze, w zależności od potrzeb użytkownika.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, wady listew są powoli niwelowane, jako że są one sztywne, więc przycinane w narożnikach, a dodatkowo malowane, co nie gryzie się z panelami lub podłogą. Powoli odrzucane zostają dołączane do nich gotowe elementy, jak np. narożniki więc wyglądają dużo bardziej naturalnie.

Listwy
Listwy

Listwy przypodłogowe aluminiowe i stalowe

W nowoczesnych wnętrzach stosuje się coraz więcej minimalistycznych rozwiązań, a aluminiowe, czy stalowe listwy przypodłogowe są jednym z nich.

Listwy metalowe idealnie współgrają z posadzkami żywicznymi, jastrychowymi, a także z klasycznymi. Nadają im nowoczesnego, a zarazem minimalistycznego charakteru.

Najczęściej ten rodzaj listew wykonany jest z anodowanego aluminium lub stali nierdzewnej. Proces anodowanie zabezpiecza aluminium przed korozją, a także zwiększa jego twardość.

Ten typ listew przeważnie występuję w naturalnych szarościach, ale może być także barwiony i lakierowany na inny kolor. Listwy stalowa zaś występują w wersji błyszczącej, czyli wypolerowanej i szczotkowanej (satynowej).

Są one przede wszystkim zrobione z bardzo trwałego materiału, a przy tym estetycznego. Spełniają wszystkie wymogi, aby być montowane w obiektach użyteczności publicznej oraz wszędzie tam, gdzie występuje wzmożony ruch ludzi jednak co za tym idzie, cechują się również dużo wyższą ceną niż klasyczne listwy przypodłogowe wymienione wcześniej.

Ze względu na twardość materiału, ma on ograniczone pole do popisu pod kątem wzorów. Cechuje się prostymi kształtami oraz zdobieniami, a wybór jest bardzo mały, zazwyczaj zamyka się na wyborze określonej powłoki, czyli szczotkowanej lub błyszczącej.

Ciekawym rozwiązaniem są też listwy przypodłogowe led, które mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Listwy przypodłogowe na krzywe ściany

Nie zawsze ściany w domach są proste, bardzo często mają one formę łuku lub innych wygiętych form. Wówczas większość osób uważa, że należy zastosować miękkie i giętkie listwy przypodłogowe, a tak do końca nie musi być.

Specjaliści bardzo często sugerują, aby wykorzystać twarde, sztywne listwy, tylko należy je pociąć na mniejsze kawałeczki, a kolejno krok po kroku montować na krzywiźnie ściany. Im mniejsze fragmenty i im jest ich więcej, tym dają one mocniejsze złudzenie optyczne dopasowania do wybranej ściany.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest nacinanie tylnej części listwy, a kolejno jej naciąganie i wyginanie. Jednak jest to bardzo niebezpieczne, tak przygotowywane listwy mogą ulegać pęknięciom.

Te tradycyjne sposoby są pracochłonne, a mogą się okazać nie do końca skuteczne, dlatego producenci coraz częściej do swoich ofert wprowadzają elastyczne warianty listew przypodłogowych. Listwy z giętkiego tworzywa pozwalają na wyginanie ich we wszystkich kierunkach, a promienie wygięcia deklarowane są przez producenta i mocno uzależnione od modelu.

Jedyną wadą takich listew przypodłogowych jest ich ograniczony wybór, zarówno pod kątem wzorów, jak i kolorów. Dodatkowo cena, jaką należy za nie zapłacić, nie należy do najniższych, jednak dużą zaletą jest to, że giętkie listwy zawsze posiadają swój sztywny odpowiednik, który jest nieco tańszy, a to oznacza, że całkowity koszt montażu listew w całym domu nie staje się horrendalnie wysoką kwotą.

Listwy przypodłogowe – ceny

Listwy przypodłogowe cechują się różnorodnymi cenami.

W dużej mierze wszystko uzależnione jest od materiału, z jakich są wykonane, kupowanej ilości i liczby akcesoriów, które należy do nich dokupić.

Posiadają wiele cech zmiennych, ale wszystkie z nich stanowią estetyczne wykończenie podłogi w domu, więc warto kupić te o najwyższej jakości, a co za tym idzie najdłuższej trwałości. Poniżej przedstawiono kilka uśrednionych cen listw przypodłogowych:

 • listwa fornirowa o długości 220 cm to koszt ok. 33,00 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi 14,99 zł/brutto,
 • listwa przypodłogowa MDF o długości 220 cm to koszt ok. 25,00 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi 11,35 zł/brutto,
 • listwa przypodłogowa PCV o długości 220 cm to koszt ok. 15,00 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi 6,80 zł/brutto,
 • cokół biały sosna o długości 240 cm to koszt ok. 41,50 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi 14,50 zł/brutto,
 • cokół naturalny dąb o długości pomiędzy 200, a 300 cm to koszt ok. 22,00 zł/brutto za metr bieżący,
 • listwa okleinowana fornirem dębowym nielakierowanym to koszt ok. 14,50 zł/brutto za metr bieżący,
 • listwa z płyty MDF okleinowana fornirem dębowym z płyty wilgocioodpornej to koszt ok. 20 zł/brutto za metr bieżący,
 • listwa aluminiowa o długości 250 cm, to koszt ok. 27 zł/brutto za metr bieżący,
 • listwa polistyrenowa biała o długości 240 cm to koszt ok. 32 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi ok. 13 zł/brutto,
 • listwa polistyrenowa matowa o długości 240 cm to koszt ok. 17 zł/brutto za metr bieżący.

Ceny uzależnione są również od tego, czy listwy są lakierowane, czy nie oraz od sposobu montażu.

Listwy przeznaczone do samodzielnego malowania i lakierowania, czyli w stanie surowym również cechują się dużo niższymi cenami, od tych przygotowanych od razu do montażu, które wszystkie cechy uwarunkowane mają przez producenta.

Listwy przypodłogowe – montaż krok po kroku

Montaż listwy krok po kroku
Montaż listwy krok po kroku

Listwy przypodłogowe stanowią drobny, acz znaczący element wystroju całego mieszkania i są jego swoistym dopełnieniem.

Warto więc zrobić to solidnie i estetycznie, aby za dwa, trzy lata nie być zmuszonym odnawiać całe mieszkanie, na szczęście, montaż listwy przypodłogowej jest dosyć prosty, i większość osób decyduje się robić go samodzielnie, bez wzywania specjalistów.

Na samym początku należy zebrać wszystkie narzędzia i akcesoria przydatne do montażu listw, tak aby w trakcie pracy niczego nie zabrakło. A więc należy przygotować:

 • piła ręczna/ukośnica,
 • miara stolarska,
 • ołówek lub coś, czym będzie można zaznaczyć miejsca, w których należy dociąć listwy,
 • kątomierz,
 • taśmę,
 • pędzelek, jeśli przewiduje się malowanie paneli,
 • szpachelkę,
 • wybrany klej montażowy i pistolet do niego.

Warto przeczytać instrukcję dołączoną do listw, gdyż każdy materiał i rodzaj ma swój własny, dedykowany do tego materiału klej.

Ważne jest, aby kupić odpowiedni, a w przypadku listw drewnianych zastanowić się nad zastosowaniem gwoździ.

Przed rozpoczęciem montażu, a po przygotowaniu narzędzi, należy przygotować pomieszczenia do montażu listw przypodłogowych. Przed montażem wszystkie ściany muszą być wysuszone i wysezonowane, najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie wilgotności ścian.

Kolejno każde miejsce, gdzie listwy będą montowane, musi być oczyszczone, odkurzone oraz odtłuszczone.

Stosując listwy MDF, poleca się zagruntować surowe ściany, wówczas dostęp wilgoci zostanie ograniczony, a przyczepność kleju zwiększona.

Listwy należy składować w opakowaniach już w mieszkaniu i trzymać w standardowej temperaturze dla całej nieruchomości, gdyż muszą ulec aklimatyzacji, a kolejno, od razu po rozpakowaniu należy je zamontować.

Podczas montażu najlepsza wilgotność powietrza to ok. 40-60% oraz temperatura 18-22 st.C, tyczy się to zwłaszcza materiałów takich jak listwy MDF.

Jeżeli listwy rozszerzą się pod wpływem takich warunków, to nie należy tego traktować jako wady produktu.

Co więcej, po rozpakowaniu listw należy bezzwłocznie je sprawdzić pod kątem wszelakich uszkodzeń i kolorów.

Kolejno, chcąc dociąć listwy, należy w tym celu użyć piły skośnej lub ręcznej.

Skośna jest dużo bardziej skuteczna, ze względu na to, że można w niej ustawić dowolny kąt cięcia, a w przypadku listew wykonanych z polistyrenu zaleca się ułożyć je płasko, a kolejno ciąć. Wówczas cięcie jest precyzyjne, estetyczne i bardzo szybkie.

W przypadku używania piły ręcznej, cięcia są mniej dokładne i wolniej się je wykonuje, a chcąc uzyskać dobre krawędzie w listwach, należy stosować piły z tarczami przeznaczone do cięcia różnych materiałów i z jak największą ilością zębów na cal. Po docięciu listew należy je montować za pomocą wybranego kleju montażowego.

Sugeruje się nakładanie go po całej długości listwy, a jeśli elementy posiadają na tylnej części żeberka, należy na nie nałożyć paski kleju.

W przypadku listw z gładkimi, tylnymi powierzchniami, klej może być rozłożony w formie zygzaka na całej części.

Kolejno łącząc listwy ze sobą na długości ściany, należy je zacinać pod kątem 45 stopni, a końce listw podłogowych nie mogą zostać bezwładnie połączone razem, musi na nich zostać nałożony klej. W większości wystarczy do tego zastosować zwyczajny klej montażowy.

Używając listw MDF, zaleca się przed połączeniem pomalować końcówki, a w przypadku wystąpienia innych niedoskonałości w miejscach styku listew do ich retuszu zastosować akryl malarski, a kolejno zamalować go na kolor listwy podłogowej.

Jeżeli montaż dotyczy listw drewnianych, wówczas należy w miejscach styku zastosować kit do parkietu, który występuje w kolorach naturalnego drewna.

Po docięciu i przyklejeniu listw poleca się wykończyć górną krawędź styku listwy ze ścianą. W tym celu przydatny jest akryl malarski.

Listwy montowane na prostych ścianach nie wymagają akrylowania, a jeśli już, to należy w tym celu użyć bardzo małej jego ilości.

Jeśli jednak ściana nie styka się do końca z listwami lub posiada nierówności, przez co powstały szpary, wtedy bezwzględnie należy zastosować akryl.

Jego większą ilość wprowadzić w wolne przestrzenie, poczekać aż zaschnie, a kolejno miejsce łączenia zamalować farbą w kolorze ściany.

Dzięki temu zabiegowi miejsce łączenia ściany z listwą będzie niewidoczne. Jeśli montaż listw przypodłogowych odbywał się na nierównej powierzchni, wówczas należy zobaczyć czy listwy przylegają do podłogi, jeśli nie, można zastosować przy ich powierzchni przezroczysty silikon.

Nie tylko wyrówna powierzchnie, ale także zapobiegnie zawilgoceniu się listw. Chcąc stosować wykończenie listew przypodłogowych, należy pamiętać o osuszeniu ścian budynku, gdyż zabieg akrylowania zwiększa jej kondensację, co kolejno skutkuje możliwością powstawania grzybów i pleśni w trakcie eksploatowania domu.

Jeśli używa się listw, które przed montażem należało wymalować, to po ich zamontowaniu poleca się powtórzyć tę czynność.

Wówczas, jak wcześniej wspomniano, zostaną zamaskowane wszystkie punkty łączenia się listew ze sobą, co będzie stanowiło estetyczne wykończenie podłogi.

Powyżej przedstawiono ogólny montaż listew przypodłogowych, każdy materiał ma własną specyfikę, więc warto po zakupie, poprosić o pomoc specjalistów lub dokładnie przeczytać dołączoną do nich instrukcję obsługi.

Stosowane środki, jak np. kleje montażowe czy akryl malarski mogą się nieznacznie różnić, w zależności od tego, z jakiego materiału i jakiego koloru są wybrane listwy przypodłogowe.

FAQ

✓ Ile kosztują listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe cechują się różnorodnymi cenami. W dużej mierze wszystko uzależnione jest od materiału, z jakich są wykonane, kupowanej ilości i liczby akcesoriów, które należy do nich dokupić. Przykładowo: listwa fornirowa o długości 220 cm to koszt ok. 33,00 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi 14,99 zł/brutto, listwa przypodłogowa MDF o długości 220 cm to koszt ok. 25,00 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi 11,35 zł/brutto, listwa przypodłogowa PCV o długości 220 cm to koszt ok. 15,00 zł/brutto, cena za metr bieżący wynosi 6,80 zł/brutto, listwa okleinowana fornirem dębowym nielakierowanym to koszt około...

✓ Jakie listwy stosować przy krzywych ścianach?

Specjaliści bardzo często sugerują, aby wykorzystać twarde, sztywne listwy, tylko należy je pociąć na mniejsze kawałeczki, a kolejno krok po kroku montować na krzywiźnie ściany. Im mniejsze fragmenty i im jest ich więcej, tym dają one mocniejsze złudzenie optyczne dopasowania do wybranej ściany. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest nacinanie tylnej części listwy, a kolejno jej naciąganie i wyginanie. Jednak jest to bardzo niebezpieczne, tak przygotowywane listwy mogą ulegać pęknięciom. Te tradycyjne sposoby są pracochłonne, a mogą się okazać nie do końca skuteczne, dlatego producenci coraz częściej do swoich ofert wprowadzają elastyczne warianty listew przypodłogowych. Listwy z giętkiego tworzywa pozwalają na wyginanie ich we wszystkich kierunkach, a promienie wygięcia deklarowane są przez producenta i mocno uzależnione od model

✓ Kiedy warto stosować listwy alumionwe i stalowe?

Listwy metalowe idealnie współgrają z posadzkami żywicznymi, jastrychowymi, a także z klasycznymi. Nadają im nowoczesnego, a zarazem minimalistycznego charakteru. Najczęściej ten rodzaj listew wykonany jest z anodowanego aluminium lub stali nierdzewnej. Proces anodowanie zabezpiecza aluminium przed korozją, a także zwiększa jego twardość. Ten typ listew przeważnie występuję w naturalnych szarościach, ale może być także barwiony i lakierowany na inny kolor. Listwy stalowa zaś występują w wersji błyszczącej, czyli wypolerowanej i szczotkowanej (satynowej).

Komentarz