Klej do styropianu: cena, wydajność, klejenie [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 11 stycznia 2022

Styropian jest materiałem, który bardzo skutecznie służy do izolacji cieplnej budynków. Jest on używany już od lat, ponieważ posiada cały szereg zalet. Jednak tym, co zapewni naprawdę dobrą izolację i prawidłowe wykonanie ocieplenia, jest dobrze dobrany klej do styropianu. To właśnie on stanie się gwarantem powodzenia w montażu płyt styropianowych.

Dlatego wybierając klej do styropianu, warto wiedzieć jaki jego rodzaj sprawdzi się najlepiej w konkretnej sytuacji.

Klej do styropianu
Klej do styropianu

Zastosowanie właściwego oraz dobrego jakościowo kleju do styropianu przyniesie pożytek: ułatwiając pracę wykonawców i dając zadowalający efekt finalny odbiorcom ocieplanego budynku.

Klej do styropianu – z czego się składa i czym się charakteryzuje?

Klej do styropianu - z czego się składa i czym się charakteryzuje?
Klej do styropianu – z czego się składa i czym się charakteryzuje?

Tego rodzaju klej jest elastyczną zaprawą, która posiada specjalne i niezbędne w konkretnych warunkach właściwości.

Kleje do styropianu montowane na elewacjach muszą być przede wszystkim mrozoodporne (żeby elewacja nie pękała) oraz paroprzepuszczalne.

Powinny one cechować się również dobrą przyczepnością i mieć jak najlepszą wytrzymałość mechaniczną.

Do wykonywania ocieplenia na budynkach można stosować kleje uniwersalne: zarówno do styropianu, jak i do zatapiania siatki.

W zasadzie jednak do tych czynności powinny być wykorzystywane dwa różne produkty – o nieco innych właściwościach.

Kleje uniwersalne do styropianu są fabrycznie przygotowywanymi, suchymi mieszankami mineralnymi (często cementowymi). Składają się one przede wszystkim ze spoiw hydraulicznych i polimerowych, wraz z domieszkami. Te ostatnie mają na celu poprawę:

 • elastyczności,
 • urabialności,
 • wytrzymałości,
 • przyczepności do podłoża.

Dobrze wybrany i wysokiej jakości klej do styropianu można nanosić na większość powierzchni budowlanych, to znaczy na beton, gazobeton, cegły, pustaki ceramiczne i bloczki z betonu komórkowego.

Tego rodzaju spoiwo używać można do klejenia płyt styropianowych, ale też na przykład do wypełniania ubytków w podłożu.

Kupiona zaprawa klejąca jest zazwyczaj mieszanką suchą, dlatego przed wykorzystaniem należy ją wsypać do pojemnika z wodą, a następnie wymieszać wolnoobrotowym mieszadłem.

Klej musi być jednorodną masą, bez żadnych grudek. Taką zaprawę trzeba wybrać z najwyższą starannością, ponieważ będzie miała ona duże znaczenie – szczególnie w przypadku elewacji.

Wykorzystany na niej klej do styropianu musi zapewniać jak największą wytrzymałość przez wiele lat, bo naprawy izolacji będą tu utrudnione. Będzie tak na przykład z racji trudnego dostępu do wysoko położonych miejsc i problemów z uzupełnieniem odspojonej od muru płyty styropianowej.

Rodzaje klejów do styropianu

Rodzaje klejów
Rodzaje klejów

Jednym z najważniejszych podziałów klejów do styropianu jest ten, który wskazuje na to czy dany klej wchodzi w skład systemu ocieplenia proponowanego przez jednego producenta czy też nie.

Kleje systemowe do styropianu, nazywane też profesjonalnymi, wchodzą w skład gwarancji udzielanej przez producenta wraz z całą resztą komponentów wykonanej izolacji (grunt, tynk i farba).

Tego rodzaju materiały montażowe bardzo często zawierają takie substancje, które mają zwiększyć ich wytrzymałość oraz ułatwić przytwierdzanie płyt izolacji do podłoża. Do substancji tych zaliczyć można:

 • włókna celulozowe – które odpowiadają za elastyczność kleju oraz ułatwiają obróbkę,
 • proszek redyspergowalny – odpowiadający za przyczepność,
 • metylocelulozę – jej obecność zwiększa przyczepność kleju, ale ułatwia także retencję wody.

Drugi rodzaj, czyli kleje do styropianu niesystemowe (nazywane też cementowymi lub ekonomicznymi), charakteryzuje zazwyczaj znacznie niższy poziom zawartości wymienionych wcześniej substancji. Są one więc tańsze, ale mogą wykazywać się jednocześnie gorszymi właściwościami przyczepnymi i parametrami wytrzymałościowymi.

Kleje niesystemowe dzieli się często na:

 • kleje cementowe do styropianu,
 • kleje do zatapiania siatki,
 • kleje uniwersalne 2 w 1.

Najtańsze są te pierwsze, jednak rynkowa walka cenowa sprawia, że są one także zdecydowanie najgorszej jakości. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc klejenie płyt styropianowych na klej do siatki albo na klej uniwersalny 2 w 1. Wszystkie tego rodzaju kleje, oprócz gorszych właściwości, nie posiadają też gwarancji producenta.

Czasem więc szukanie tego rodzaju oszczędności może odbić się negatywnie na jakości wykonanej elewacji i jej ocieplenia. Warto postawić na klej specjalistyczny, z dobrymi składnikami i określonymi właściwościami (które nie doprowadzą do rozpuszczenia się styropianu). Wykorzystywanie klejów dedykowanych przyniesie też bardziej trwałe rezultaty.

Zatem szukając kleju do styropianu, najlepiej kiedy pierwszym wyborem będzie klej stanowiący część całego systemu jednego producenta. Zagwarantuje on wtedy określoną trwałość, ale też bezpieczeństwo ogniowe i wymierne parametry cieplne.

Oczywiście istnieje możliwość stworzenia dobrego zestawu z materiałów różnych producentów. Wymaga to jednak dość szerokiej wiedzy na temat tego, jak składniki poszczególnych produktów będą ze sobą współpracować. Ważna jest np. ich kompatybilność chemiczna.

Stąd też pojedyncze produkty (w tym kleje do styropianu) nie posiadają gwarancji producentów – kupowane na własną rękę nie mogą być zareklamowane nawet po nieudanym montażu styropianu (bo błędem może być niewłaściwe połączenie materiałów).

Na uwadze trzeba mieć to, że nie do każdego rodzaju ociepleń ze styropianu wykorzystuje się ten sam klej montażowy. W niektórych przypadkach sprawdzi się klej uniwersalny, w innych do przyklejenia styropianu wykorzystać można klej do do zatapiania siatki (jednak to rozwiązanie nie powinno być powszechnym).

Klej do styropianu grafitowego

Tak jak w przypadku większości materiałów budowlanych, które mogą się od siebie znacznie różnić, tak i w przypadku styropianów można wyróżnić kilka ich rodzajów.

Na rynku znaleźć można np.:

Nie każdy klej do styropianu będzie nadawał się do wszystkich tych rodzajów.

Chodzi tu szczególnie o styropian grafitowy, gdzie klej musi posiadać dodatkowe właściwości i swoistą elastyczność. Styropian grafitowy (nazywany też szarym) wyróżnia się lepszymi (od tradycyjnego) parametrami izolacyjności termicznej, co zawdzięcza obecności grafitu (dodawanego do spienionego polistyrenu w procesie produkcji).

Jednocześnie jednak ze względu na swoje właściwości, zastosowanie tego styropianu stawia przed wykonawcą dodatkowe problemy związane z instalacją go do ściany. Styropian grafitowy wymaga zawsze lepszego, nieco mocniejszego zamocowania do ściany/podłoża.

Dlatego do jego klejenia często zaleca się użycie kleju montażowego uniwersalnego.

Może być to również klej do siatki.

Warto tutaj wspomnieć też o klejeniu płyt ze styroduru, które pojawiają się przy izolacji fundamentów.

Choć często mylony ze styropianem, polistyren ekstrudowany nim nie jest.

Styrodur jest materiałem twardszym i do jego klejenia trzeba wyposażyć się w specjalny klej.

Dodatkowo: nie każdy klej montażowy odpowiedni dla styroduru będzie miał zastosowanie do styropianu.

Klej do styropianu w piance

Jest to nowoczesna zaprawa do klejenia styropianu, bardzo często nazywana też klejem poliuretanowym albo „zaprawą w piance„.

Jaka sama nazwa wskazuje, klej ten przyjmuje postać pianki, którą kupuje się w butelkach czy puszkach i następnie umieszcza się w specjalnym pistolecie montażowym.

Do zalet kleju do styropianu w piance zaliczyć można to, że ułatwia on mocowanie styropianu i przyspiesza wykonanie całego montażu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że po zakupieniu taki klej jest od razu gotowy do użycia (nie traci się czasu na przygotowanie zaprawy), dzięki czemu wszystkie prace przebiegają niemal błyskawicznie.

Na początku prac nie trzeba tez przygotowywać wiader oraz wiertarki z mieszadłem. Wszystko to jest niezwykle wygodne.

Wśród klejów poliuretanowych wyróżnia się:

 1. Kleje jednoskładnikowe.
  Zwiększają one swoją objętość i tworzą niezwykle elastyczną spoinę.
  Tego rodzaju pianki do styropianu mogą pracować w różnym zakresie temperatur.
 2. Kleje dwuskładnikowe.
  W ich skład wchodzą żywica i utwardzacz.
  Można nimi sklejać nie tylko styropian, ale np. duże drewniane elementy.
  Dwuskładnikowe pianki do styropianu dzieli się jeszcze na:

  • elastyczne (do klejenia okładzin i laminatów),
  • twardo-elastyczne (do klejenia wielkowymiarowych elementów konstrukcji).

Kleje w piance można wykorzystywać do oklejania styropianem ścian zewnętrznych.

Produkt ten twardnieje szybciej niż kleje tradycyjne, dlatego materiał izolacyjny można przykleić nawet w ciągu doby. Przy pomocy pianki zainstalować można także kołki.

Bardzo dużą zaletą klejów poliuretanowych jest również to, że prowadzone przy och pomocy prace budowlane mogą odbywać się w naprawdę szerokim zakresie zewnętrznych temperatur. Taka pianka może być wykorzystywana w atmosferze wilgotnej (wilgoci sięgającej nawet 90%), a także w czasie upałów (do 40 stopni Celsjusza), gdzie klej stwardnieje już w 10 minut. Piankę stosować można też w dość niskich temperaturach (od 0 stopi), jednak wtedy utwardzi się ona po około 2-3 godzinach.

Tym, co jeszcze przemawia za wykorzystaniem kleju w piance jest to, że skutecznie uodporni on styropian przed ssaniem wiatru i naprężeniami wynikającymi z wahań temperatury.

Taką pianką można również wypełniać szczeliny w warstwie izolacyjnej.

Kiedy któraś z płyt styropianowych została zbyt mocno dociśnięta do podłoża, to można ją przebić dyszą pistoletu i wtryskując odrobinę pianki, delikatnie wypchnąć do przodu.

Klej do styropianu w piance to także produkt odznaczający się świetną przyczepnością. Może więc zostać wykorzystany nie tylko do ocieplania ścian elewacyjnych styropianem, ale także na innych podłożach:

 • drewnianym,
 • mineralnym,
 • metalowym,
 • a nawet na tworzywie sztucznym.

Klej do styropianu wydajność i zużycie

Odpowiednio dobrany klej do styropianu będzie miał wpływ na jakość wykonania izolacji budynku.

Kupując taki produkt warto też jednak zwrócić uwagę na jego wydajność. Bardzo wydajną (a zarazem ekonomiczną) opcją będzie na pewno pianka poliuretanowa, ponieważ jej jedno opakowanie (750 ml) wystarczyć może na ocieplenie nawet 8 m2 powierzchni.

Tradycyjna, uniwersalna zaprawa klejowa do styropianu wystarczy zaś na średnio około 5 m2.

Aby jeszcze dokładniej sprawdzić jak przedstawia się zużycie kleju do styropianu, warto rozważyć tutaj jego różne opcje (w wersjach specjalistycznych):

 • Klej do styropianu oraz zatapiania siatki, z bardzo dobrymi parametrami, przeznaczony do przyklejania płyt do podłoży betonowych, ceramicznych oraz otynkowanych.
  Jego wydajność to: 3,5-4,5 kg na 1 m2 powierzchni do przyklejaniu płyt styropianowych; oraz 4,5-5,0 kg na 1 m2 przy wykonywaniu warstwy zbrojącej.
  Zużycie tego kleju może się zmieniać w zależności od stopnia nierówności podłoża.
 • Klej do białych oraz grafitowych płyt styropianowych do ociepleń obiektów nowo wznoszonych, jak i poddawanych termomodernizacji. Jego zużycie na m2 to 3-4 kg.
 • Klej do styropianu wyróżniający się dużą wytrzymałością mechaniczną, odpornością na powstawanie rys skurczowych oraz łatwą aplikacją. Jego wydajność przy klejeniu płyt styropianowych wynosi 4kg na m2.

Suche zaprawy klejowe do styropianu najczęściej można kupić w 25-kilogramowych workach. Niekiedy są to także opakowania ważące 18 kg.

Klej do styropianu cena

Klej do styropianu cena
Klej do styropianu cena

Koszt tego rodzaju produktów budowlanych jest dość zróżnicowany i obecne ceny rynkowe przedstawiają się następująco:

Koszt tego rodzaju produktów budowlanych jest dość zróżnicowany i obecne ceny rynkowe przedstawiają się następująco:

 • Klej poliuretanowy do płyt styropianowych i styrodurowych, który charakteryzuje się doskonałą przyczepnością również do betonu, pustaków, a nawet szkła i metalu.
  Za ten wygodny w aplikacji klej zapłaci się 40 zł – za opakowanie o pojemności 1000 ml.
 • Klej poliuretanowy do klejenia płyt styropianowych, listw ozdobnych i kasetonów.
  Opakowanie 750 ml kleju kosztuje 40-45 zł.
 • Wodoodporny klej do płyt styropianowych w paście.
  Można nim montować także kasetony i panele, dobrze działa na podłożu porowatym (drewno, kamień, beton).
  Za pięciokilogramowe opakowanie produktu zapłaci się około 40 zł.
 • Klej do przyklejania styropianu i zatapiania siatki – może posłużyć do montażu styropianu grafitowego.
  Jest to produkt wytrzymały, paroprzepuszczalny, elastyczny i charakteryzujący się dobrą przyczepnością do różnych powierzchni.
  Jego cena to 25 zł za 25 kg opakowanie.
 • Klej poliuretanowy do ocieplania ścian zewnętrznych przy pomocy płyt styropianowych, charakteryzujący się wysoką termoizolacyjnością.
  To produkt z dobrą przyczepnością, łatwy w aplikacji, możliwy do stosowania na różnego rodzaju podłoża.
  Cena za opakowanie 750 ml to około 33 zł.

Warto pamiętać, że dobry klej do styropianu nie zawsze będzie posiadał niską cenę, jednak da wtedy pewność, że wykonane przy jego pomocy ocieplenie ze styropianu będzie trwałe i solidne.

Klejenie styropianu krok po kroku

Klejenie styropianu krok po kroku
Klejenie styropianu krok po kroku

Aby w budynku panował komfortowy klimat, ważne jest wykonanie jego prawidłowego ocieplenia domu.

Będzie miało ono wpływ na utrzymywanie w domu odpowiedniej temperatury, wpłynie też na koszty ogrzewania budynku (skutecznie je obniżając).

Na proces ocieplania składa się kilka ważnych etapów.

Jednym z nich zamontowanie do ścian elewacji wybranego materiału izolacyjnego. W naszym kraju bardzo często wybiera się płyty styropianowe, które mają bardzo dobre właściwości.

Jednak aby mogły służyć w izolacji naprawdę skutecznie, trzeba je odpowiednio zamontować – to znaczy przykleić. Ważne jest przestrzeganie kilku głównych zasad, a prace przeprowadzi się w kilku prostych krokach:

1. Przygotowanie podłoża

Ściany na których będzie się przyklejać styropian muszą być mocne, równe oraz suche (pozbawione kurzu i zanieczyszczeń).

Na nowo powstałych betonach, tynkach cementowych i cementowo-wapiennych prace izolacyjne można rozpocząć dopiero po miesiącu od ich wykonania.

Elewacje modernizowane trzeba natomiast wyczyścić i osuszyć. Można to zrobić przy pomocy miękkiej gąbki albo wody pod ciśnieniem.

Wszystkie stare tynki czy powłoki malarskie o słabej przyczepności trzeba dokładnie usunąć. Ubytki w ścianie należy uzupełnić zaprawą klejącą.

2. Gruntowanie ściany

W celu zwiększenia przyczepności zaprawy klejowej do podłoża i przy okazji do likwidacji ewentualnego pylenia, ścianę należy zagruntować.

Trzeba użyć to tego specjalistycznego preparatu: uniwersalnego albo głębokopenetrującego gruntu akrylowego.

Zagruntowane podłoże stworzy na ścianie jednolitą, wygodną do prac warstwę, będzie miało też mniejszą chłonność – stworzy więc optymalne warunki do wiązania zapraw klejących.

Czas wysychania nałożonego gruntu to przynajmniej 24h – dopiero potem można przystąpić do klejenia.

3. Próba przyczepności

Jeszcze przed rozpoczęciem prac właściwych, na ścianie można dokonać próby przyczepności wybranego materiału izolacyjnego – w tym przypadku styropianu.

Aby to zrobić w różnych punktach elewacji przykleja się jego małe kostki.

Po upływie doby przeprowadza się próbę ich oderwania. Jeśli kostki styropianu pozostaną na ścianie, oznacza to, że podłoże zostało przygotowane we właściwy sposób.

4. Montaż listwy startowej

Kolejnym krokiem, pierwszym w pracach właściwych, jest zamocowanie tzw. listwy startowej.

Jest to listwa, którą instaluje się na wysokości zakończenie cokołu. Jej odpowiednie umiejscowienie będzie później pomocne w poprawnym przyklejeniu pierwszej (dolnej) warstwy styropianu.

Montaż takiej listwy jest także dobrą ochroną przed gryzoniami. Zamyka im ona bowiem drogę wejścia w ściany budynku i dzięki temu myszy nie mogą dostać się do styropianu (który mogłyby pogryźć).

Szerokość listwy startowej powinna być dostosowana do grubości styropianu.

Wkręca się ją zaś za pomocą kołków rozporowych, mocowanych co 40 cm. Listwy startowe muszą się połączyć w narożach budynku.

5. Przygotowanie zaprawy klejowej

Warto wiedzieć, że prace izolacyjne budynku najlepiej wykonywać przy temperaturze od od +5 do +25 stopni Celsjusza.

Taka też powinna być temperatura wysychania. Klejenie styropianu nie powinno odbywać się przy bezpośrednim nasłonecznieniu ścian ani w czasie opadów deszczu.

Kiedy one wystąpią, należy zastosować siatkę ochronną.

Przy właściwych warunkach, należy przygotować wybraną wcześniej zaprawę klejoną. Kiedy ma ona postać pianki – przekłada się ją do pistoletu. Natomiast gdy wybrano zaprawę suchą, trzeba doprowadzić ją do postaci kleju.

Należy wtedy przygotować pojemnik (a najlepiej kilka) i wypełnić go odmierzoną ilością wody (zgodnie z instrukcją na opakowaniu zaprawy. Zazwyczaj do 5 litrów wody wsypuje się całą zawartość worka z zaprawą (25 kg).

Taką zaprawę dokładnie miesza się wiertarką wolnoobrotową z zamocowanym do niej mieszadłem koszykowym. W czasie mieszania suchą zaprawę należy wsypywać do wody stopniowo.

Na koniec zaprawa musi uzyskać jednorodną konsystencję. Po wymieszaniu całość odstawia się na kilka minut, a po tym czasie jeszcze raz miesza przy użyciu wiertarki. Tak przygotowana zaprawa klejowa jest możliwa do zastosowanie przez około 2h (czas ten jest zależny od temperatury i wilgotności powietrza).

6. Nakładanie zaprawy klejowej na styropian

Na płyty styropianowe klej można nakładać dwoma metodami.

Tą stosowaną częściej jest metoda obwodowo-punktowa (nazywana inaczej metodą ramki i placków). Według niej, klej nakłada się na obrzeżach płyty styropianowej w pasie o szerokości 3-5 cm – tworząc tym samym ramę. Na pozostałej powierzchni płyty należy zaś zrobić kilka dodatkowych, równomiernie rozłożonych „kleksów” z kleju (powinny być ich 6-8).

Łączna powierzchnia nałożonej na płytę zaprawy klejowej musi obejmować przynajmniej 40% powierzchni styropianu.

Po dociśnięciu płyty do ściany klej będzie pokrywać wtedy co najmniej 60% powierzchni styropianu.

Metoda obwodowo-punktowa pozwoli na wyprowadzenie równej płaszczyzny izolacji nawet wtedy, kiedy nierówności podłoża dochodzą do 1 cm.

Drugą metodą – nazywaną grzebieniową – jest ta polegająca na nakładaniu kleju na całą powierzchnię styropianowej płyty. Taki sposób można stosować w przypadku równych i gładkich powierzchni ścian.

Zaprawę kleju nakłada się tutaj na styropian przy pomocy pacy zębatej o wymiarach zębów 10×12 mm. Metoda grzebieniowa jest bardziej korzystna, ponieważ ocieplenie zostaje przyklejone do ściany całą powierzchnią do podłoża.

7. Przyklejanie płyt styropianowych

W czasie tej pracy trzeba stosować kilka podstawowych zasad:

 • Kolejne pasy płyt przykleja się do ściany naprzemienne, to znaczy na tzw. „mijankę”.
 • Na zasadzie „mijanki” trzeba przyklejać również styropianowe płyty, które znajdują się na krawędziach budynku.
 • Krawędzie otworów okiennych i drzwiowych trzeba wykonać z całej, odpowiednio przyciętej płyty. W takich miejscach nie można łączyć płyt, bo będzie to bardzo problematyczne.
 • W czasie klejenia płyt styropianowych nieustannie należy weryfikować ich powierzchnię i położenie przy pomocy poziomicy.

Ocieplanie budynku polega na przykładaniu płyt styropianowych (posmarowanych klejem) do ścian i ich przyciskanie – w celu otrzymania równej płaszczyzny.

Płyty przykleja się od dołu ściany – od listwy montażowej.

Kiedy po dociśnięciu zaprawa klejąca będzie wystawać poza płytę, to należy ją usunąć.

Po zamocowaniu, płyty nie należy ponownie poruszać ani dociskać.

8. Końcowe prace wykończeniowe

Po przyklejeniu płyt do ściany wszelkie szczeliny trzeba uzupełnić pianką. Większe braki wymagają przyklejenia do nich dobrze przyciętych kawałków styropianu.

Kiedy pianka wyschnie, jej większe zbędne elementy trzeba wyciąć, a całą powierzchnię styropianu przeszlifować.

Wtedy można przystąpić do dalszych prac izolacyjnych, to znaczy do mocowania kołków i zatapiania siatki zbrojącej. Ostatnim krokiem jest zaś aplikacja podkładu gruntującego i tynku elewacyjnego (co robi się po przynajmniej trzech dniach od wykonania warstwy zbrojnej).

Na koniec warto dodać, że w przypadku klejenia płyt przy pomocy kleju do styropianu w piance, wszystkie prace przebiegają nieco szybciej, bo nie wymagają wtedy przygotowywania (mieszania) zaprawy.

Sprawniej przebiega też wtedy nakładanie kleju na płyty. Aby trzymała się ona na ścianie naprawdę dobrze, piankę nakłada się na jej całym obwodzie (ramce) i poprowadzi jedną, dodatkową linię przez środek płyty.

Jakich błędów nie popełniać przy klejeniu styropianu?

Jakich błędów nie popełniać?
Jakich błędów nie popełniać?

Klejenie styropianu, czy to z powodu niekompetencji wykonawców czy też ze źle rozumianej oszczędności, może czasem wiązać się z pewnymi błędami. Warto znać te najpopularniejsze, by ich skutecznie uniknąć.

Pierwszym z takich błędów jest przyklejanie styropianu metodą jedynie na „placki”, bez wykonania klejem pasów ramki. Sprawia to, że tak przymocowane płyty mogą się później odklejać, a w razie pożaru luki będą stanowić „komin” powietrzny – przyczyniający się do zwiększenia zniszczeń.

Tak więc, klej do styropianu zawsze należy nakładać metodą obwodowo-punktową, pokrywając nim niemal połowę powierzchni płyty.

Drugim błędem montażowym jest przyklejenie i pozostawianie na ścianie odkrytego styropianu na dłużej niż tydzień. Jest on wtedy narażony na nadmierne działanie różnych czynników atmosferycznych, np. promieniowania słonecznego, co może doprowadzić do jego zniszczenia (utraty właściwości).

Kiedy po przyklejeniu styropianu przeprowadzanie dalszych prac izolacyjnych z jakiegoś powodu nie jest możliwe, to materiał ten trzeba pokryć w całości klejem, użyć siatki zbrojącej, a następnie przeprowadzić zagruntowanie warstwy.

Podsumowując, przygotowując się do klejenia styropianu, należy wybrać klej dobrej jakości, który będzie też jak najlepiej dostosowany do podłoża.

Jedną z opcji będzie klej ekonomiczny, jednak znacznie bardziej polecany jest klej systemowy (kompatybilny z innymi materiałami od danego producenta). Może być to klej zakupiony w worku – w postaci suchej lub też klej w postaci pianki. Bardzo ważne jest jednak, by dobry i optymalnie dostosowany klej, został też odpowiednio zastosowany.

Nawet najlepszy jakościowo klej do styropianu nie da bowiem gwarancji trwałości dla systemu ociepleń, gdy zostaną popełnione błędy montażowe. Kluczem do pełnego sukcesu będzie więc połączenie wysokiej jakości kleju z prawidłowym wykonawstwem prac. Przyniesie to pożytek zarówno wykonawcom (którzy nie będą musieli poprawiać błędów), jak i finalnym odbiorcom ocieplonego styropianem budynku.

FAQ

✓ Ile kosztuje klej do styropianu?

Klej poliuretanowy do płyt styropianowych i styrodurowych - 40 zł - za opakowanie o pojemności 1000 ml. Klej poliuretanowy do klejenia płyt styropianowych, listw ozdobnych i kasetonów - 750 ml kleju kosztuje 40-45 zł. Wodoodporny klej do płyt styropianowych w paście - około 40 zł. Klej poliuretanowy do ocieplania ścian zewnętrznych - 750 ml to cena około 33 zł.

✓ Jak nakładać klej do styropianu?

Klej do styropianu zawsze należy nakładać metodą obwodowo-punktową, pokrywając nim niemal połowę powierzchni płyty.

✓ Ile kleju na m2?

Klej do styropianu oraz zatapiania siatki, z bardzo dobrymi parametrami, przeznaczony do przyklejania płyt do podłoży betonowych, ceramicznych oraz otynkowanych - wydajność to: 3,5-4,5 kg na 1 m2 powierzchni do przyklejaniu płyt styropianowych; oraz 4,5-5,0 kg na 1 m2 przy wykonywaniu warstwy zbrojącej.
Klej do białych oraz grafitowych płyt styropianowych do ociepleń obiektów nowo wznoszonych, jak i poddawanych termomodernizacji. Jego zużycie na m2 to 3-4 kg.
Klej do styropianu wyróżniający się dużą wytrzymałością mechaniczną, odpornością na powstawanie rys skurczowych oraz łatwą aplikacją. Jego wydajność przy klejeniu płyt styropianowych wynosi 4kg na m2.

Komentarzy:

 1. Klej powinien być od tego samego producenta, co styropian. w ogóle najlepiej zaopatrzyć się w we wszystkie materiały u tego samego producenta, mamy wtedy producencką gwarancję trwałości całego sytemu, a już na pewno materiały muszą mieć rekomendację, zwłaszcza styropian – tam ostatnio dużo wałków na jakości idzie

  Odpowiedz
 2. Klej powinien być od tego samego producenta, co styropian. w ogóle najlepiej zaopatrzyć się w we wszystkie materiały u tego samego producenta, mamy wtedy producencką gwarancję trwałości całego sytemu, a już na pewno materiały muszą mieć rekomendację, zwłaszcza styropian – tam ostatnio dużo wałków na jakości idzie

  Odpowiedz

Komentarz