Drewno wykończeniowe w żadnym wypadku nie musi być nudne, ani wyglądać tak samo. Myśląc sobie, że materiał jest zawsze podobny i nie wnosi do wnętrza ekspresji, jest się w dużym błędzie.
Bejca do drewna pozwala na metamorfozę drewna i wydobycie z niego nowej, bardziej nowoczesnej odsłony. W jaki sposób?
Szerokie spektrum jej właściwości i kolorów, a także wiedza o tym, jak ją poprawnie nałożyć i gdzie stosować sprawia, że bejcę mogą używać samodzielni majsterkowicze, dekoratorzy, a także Ci, którzy chcą własnymi rękami przeprowadzić remont w domu, lub nadać meblom drugie życie.
Czy drewno potrzebuje koloru? Co to jest bejca i po co się ją stosuje?
Drewno jest materiałem szlachetnym i używanym w budownictwie od setek lat. Posiada wiele właściwości, które przemawiają za tym, aby konstrukcja domu lub jego wykończenie były wykonane właśnie z drewna. Szczególnie aranżacja wnętrz upodobała sobie drewno, jako element dekoracyjny, ale też budulcowy wyposażenia salonu, sypialni, kuchni, a nawet łazienki. Drewno zawsze wnosi ciepło i przytulność, dlatego coraz częściej jest spotykane jako dodatek do wielu stylów aranżacyjnych.
Kolor drewna jest unikatowy, a jednak ponadczasowy. Co to znaczy? Łatwo odróżnić barwę surowca, który pochodzi z dębu, brzozy, sosny lub mahoniu. Każdy gatunek, który występuje w przyrodzie, charakteryzuje się odmiennymi cechami, ale też właściwościami, które nie zawsze znajdą swoje zastosowanie w pomysłach inwestorów.
Drewno, aby znaleźć jeszcze szersze zastosowanie w budownictwie i aranżacji wnętrz, zaczęto barwić. Bejca do drewna jest roztworem barwnika z rozpuszczalnikiem i wodą, ale nie jest to zwykła farba.
To szczególny rodzaj preparatu, przeznaczony do drewna. Dlaczego? Ponieważ bejca barwi drewno, ale nie zakrywa jego naturalnego piękna, czyli przede wszystkim wartościowych słojów i rzeźbień. Sukces bejcy tkwi w proporcjach jej składu. Większą część mieszanki stanowi woda, a nie rozpuszczalnik, dzięki czemu substancja jest lekka i łatwo wnika w strukturę drewna, a nie „okleja” go kolorem.
Bejca do drewna może służyć przede wszystkim:
- Ochronie drewna przed pleśnią, wilgocią lub pęknięciami, szczególnie preparaty, które stosuje się do użytku zewnętrznego, na przykład do malowania podbitek dachowych, krokwi lub konstrukcji altan ogrodowych;
- Osiąganiu ciekawych efektów dekoratorskich – drewno zawsze pozostanie drewnem. Materiał ujmuje swoją naturalnością i ciepłem. Chcąc jednak, aby surowiec pasował do aranżacji nowoczesnych stylów, można go również unowocześnić. Bejca do drewna powala osiągnąć ciekawe rezultaty kolorystyczne, które będą pasowały do wnętrza lub elewacji budynku, a jednocześnie zachować szlachetność samego surowca;
- Podtrzymywaniu żywotności elementów zewnętrznej architektury. Dobrym przykładem jest taras wykonany z drewna, który pod wpływem promieni UV szybko niszczeje, a kolor płowieje. Można znacznie wydłużyć okres eksploatacji tarasu, jeśli cyklicznie będzie zabezpieczało się go bejcą;
- Renowacji elementów zniszczonych, na przykład wysłużonym meblom. Zamiast wyrzucać leciwe wyposażenie na śmietnik, można nadać mu drugie życie. Bejca do drewna pomoże osiągnąć ciekawy efekt kolorystyczny. Mebel może przejść zupełną metamorfozę, a dodatkowo służyć kolejne kilka lat, w nowej odsłonie i zabezpieczonej powierzchni. Bejca zaimpregnuje mebel chroniąc go przed ewentualną, dalszą degradacją.
Bejca do drewna stanowi skuteczną ochronę i zabezpieczenie elementów wykonanych z tego materiału, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Pozwala także osiągać ciekawe efekty kolorystyczne i przeprowadzać skuteczne metamorfozy zużytych mebli.
Bejca do drewna – efekty po zastosowaniu
Dzięki bejcy można:
- podkreślać naturalny kolor drewna;
- postarzać drewno dodając mu głębi;
- pozyskiwać odcienie drzew egzotycznych, które nie występują w Polsce, jako w naturalnym środowisku;
- wyróżniać drewno niespotykanymi odcieniami, pasującymi do awangardowego wyposażenia wnętrza;
- bielić drewno pozyskując pożądany i modny odcień.
Jakie efekty można osiągnąć po bejcowaniu drewna? Wszystko jest uzależnione od potrzeb samego inwestora lub pomysłodawcy.
Chcąc wyposażyć dom w stylu vintage, który wyróżnia się sztukateryjnymi ozdobami i meblami przypominającymi o bogactwach poprzednich epok, można postarzyć tradycyjne, drewniane przedmioty, dodając im charakteru minionych czasów. Dzięki bejcy do drewna możliwe jest przerobienie zwykłej, dębowej komody w użyteczny eksponat, który będzie funkcjonalny, ale na pewno zwróci na siebie uwagę.
Chcąc urządzać dom w stylu industrialnym, ale ogrzać go naturalnymi właściwościami drewna, można uzyskać nowoczesny efekt, dzięki bejcy do drewna, która potrafi zabarwić elementy na czarny odcień palisandru lub hebanu, które idealnie wpisują się w kanon stylu industrialnego.
Modny styl skandynawski determinuje do używania bieli w każdym zakamarku mieszkania. O ile gotowe, białe produkty, wykonane z materiałów kompozytowych lub sztucznych, można pop prostu ustawić, o tyle drewno trzeba odpowiednio przygotować. Bejca do drewna podczas stopniowego bielenia, potrafi rozjaśnić naturalny odcień surowca o kilka tonów, zostawiając przy tym jego charakterystyczną teksturę.
Bejca do drewna rodzaje
Żeby bejca do drewna była skuteczna i dobrze się prezentowała, potrzebna jest wiedza na temat tego, jaką bejcę stosować do danego typu drewna.
Najpierw jednak warto zapoznać się ze składem substancji, których na rynku budowlanym można znaleźć kilka. Po co? Właśnie dlatego, aby każdy rodzaj drewna mógł prezentować się pięknie i być właściwie zabezpieczony. Wśród roztworów dostępnych na rynku wyróżnić można:
- Bejca wodna – jak sama nazwa wskazuje, dominującym składnikiem jest woda i domieszka pigmentu, dlatego uznawana jest za środek bardzo ekologiczny ze względu na naturalną mieszankę molekuł i brak zawartości rozpuszczalników. Nie jest intensywna, nadaje delikatny, subtelny kolor i sprawdza się we wszystkich elementach drewnianych, przede wszystkim meblach, oknach, drzwiach lub boazeriach;
- Bejca rozpuszczalnikowa – charakteryzuje się dużą ilością rozpuszczalników, znajdujących się w składzie preparatu, które pomagają w osiąganiu intensywnych kolorów końcowych, a przy tym są odporne na promieniowanie słoneczne, dlatego nadają się do użytku zewnętrznego, na przykład malowania elementów ogrodzenia lub mebli ogrodowych;
- Bejca nitro – to mieszanina wysokogatunkowych rozpuszczalników, pigmentów i barwników, dlatego nadaje się do profesjonalnego barwienia wyrobów z drewna litego oraz fornirów. Mimo tego, że ma intensywny skład, pozostawia efekt naturalnego słoja, a dodatkowo charakteryzuje się szybkim czasem schnięcia, dobrą rozlewnością i jednorodnością. Używana jest w profesjonalnych warsztatach stolarskich oraz dziedzinach przemysłu;
- Bejca spirytusowa jest mieszaniną barwnika i roztworu alkoholowego, które wywołują efekt uzyskania intensywnego koloru. Produkt jest jednak polecany do stosowania przez profesjonalistów lub doświadczonych użytkowników. Dlaczego? Problematyczny może się okazać sam proces nakładania bejcy, ponieważ ta bardzo szybko wysycha, zostawiając za sobą smugi;
- Bejca olejowa jest produktem wysokiej klasy, ponieważ wytwarza się ją z naturalnych olejów i wosków, oraz luksusowych pigmentów mineralnych. Dzięki takiemu zestawieniu składników stanowi trwały produkt, służący przez wiele lat. Głęboko wnika w drewno, pozostawiając jego naturalną strukturę, a przy tym jest odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego znajduje swoje zastosowanie w produktach meblarskich, elementach drewnianych, schodach, ale i zewnętrznych fasadach.
Trzeba wiedzieć, że wśród wszystkich, wskazanych rodzajów bejc do drewna, można znaleźć pełną gamę kolorystyczną, chociaż nie zawsze będzie się z niej zadowolonym.
Dlaczego? Każdy gatunek drewna wybarwia się w inny sposób, pochłania inną ilość pigmentu lub wymaga stosowania dodatkowych wzmacniaczy lub środków ochronnych. Dlatego właśnie zanim wybierze się pożądany kolor, warto zapoznać się przeznaczeniem typu bejcy i upewnić się, że będzie od pasował do materiału, który będzie barwiony.
Dobór bejcy do odpowiedniego typu drewna – na co trzeba zwracać uwagę?
Jaka bejca na schody? Ale z czego zrobione schody? A schody zewnętrzne czy wewnętrzne?
Wiele kluczowych pytań może dotyczyć bejcy, zanim faktycznie wybierze się tą właściwą. Można zgromadzić tą wiedzę samodzielnie, ale nie wiedząc, jaki tym bejcy wybrać do wykonania konkretnej pracy, najlepiej poradzić się fachowca lub sprzedawcy w sklepie budowlanym.
Samodzielny wybór bejcy wymaga znajomości jej składu chemicznego, ponieważ ten ma decydujący wpływ na efekt wykonanej pracy. Każdy gatunek drewna wymaga innego postępowania, stąd też podział produktów na typy, które pozwalają osiągnąć jak najlepszy efekt.
Chcąc samodzielnie bejcować drewno, warto posiłkować się poniższymi wskazówkami:
Jaka bejca do mebli?
W tym przypadku dopuszczalna jest dowolność, chociaż poleca się lite drewno bejcować emulsją wodną, natomiast takie, które poddaje się renowacji lub kolejnej obróbce – rozpuszczalnikową.
Jaka bejca do podbitki dachu?
Nie poleca się stosowania bejcy wodnej.
Dedykowanym typem preparatu jest bejca rozpuszczalnikowa, która jest intensywna, a dodatkowo chroni drewno przed czynnikami pochodzenia atmosferycznego.
Jaka bejca do forniru?
Polecaną bejcą do forniru jest typ nitro, który, dzięki zawartości wysokogatunkowych składników pomaga uzyskać najbardziej spektakularny efekt kolorystyczny.
Elementy wykonywane z forniru znajdują najczęściej swoje miejsce w meblarstwie, dlatego ważne jest, aby wyróżniały się atrakcyjnością odcieni.
Nie polecane są bejce olejowe i wodne, ponieważ nie pokryją dokładnie powierzchni drewna.
Jaka bejca do drzwi?
Jeśli drzwi są produktem wykonanym z litego drewna, wystarczające okazują się bejce wodna lub rozpuszczalnikowa. Jeśli jednak produkt jest już przetworzony i poddany obróbce, warto sięgnąć po emulsję rozpuszczalnikową.
Jaka bejca na schody?
Trzeba pamiętać, że schody są elementem wyposażenia wnętrza, który jest poddawany częstej eksploatacji, dlatego chcąc je właściwie zabezpieczyć, a dodatkowo cieszyć się ich elegancją i pięknem przez długi czas, warto wybrać bejcę olejową lub rozpuszczalnikową, czyli takie, które głęboko wejdą w strukturę materiału, a dodatkowo zabezpieczą kolor przed ścieraniem i zniszczeniem.
Jaka bejca do drewna dębowego?
Dąb charakteryzuje się twardością, która jednak stosunkowo dobrze się barwi.
Jest to więc materiał lubiany przez stolarzy i rzemieślników, ponieważ do wykonania finalnych produktów, możliwe jest używanie każdego typu bejcy.
Kolory bejc
Barwienie drewna dzięki bejcy jest proste i każdy może wybrać taki odcień, który będzie pasował do wnętrza, ponieważ palety kolorów, oferowane przez producentów dają spore możliwości.
Zanim wybierze się właściwy kolor, warto zastanowić się nad tym, jaki efekt chce się osiągnąć. Bejca pozwala na:
- postarzanie mebli i elementów;
- wybielanie drewna;
- osiąganie luksusowego wyglądu, dzięki eleganckim odcieniom;
- wyróżnianie elementów drewnianych awangardowymi kolorami;
- dopasowywanie mebli lub wyposażenia do aranżacji wnętrza przez zmianę odcienia.
Najbardziej znanymi kolorami, które są ponadczasowe, ale jednocześnie pięknie podkreślają naturalną strukturę materiału są palety drewna takiego jak:
- sosna,
- orzech,
- dąb,
- mahoń,
- palisander,
- heban.
Próbniki na których widoczny jest rzeczywisty odcień, zbliżają do realnego wyglądu tych drzew, dlatego każdy, kto ceni sobie wygląd litego drewna, może użyć go we własnym wnętrzu, jedynie podkreślając naturalne piękno i zabezpieczając przed niszczeniem.
Współczesne, awangardowe wnętrza wyróżniają się dużym przekrojem stylów i towarzyszącym im kolorom, dlatego bejca zastosowanie odnajduje w wielu nurtach, potrafiąc jednocześnie cieszyć pięknem jak i funkcjonalnością.
Niektórzy producenci bejc wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów nowoczesnych, którzy cenią sobie nowatorskie rozwiązania. Chcąc wyróżnić swoje mieszkanie awangardowymi kolorami drewna, można zdecydować się na żywe kolory, takie jak:
- czerwień,
- zieleń,
- niebieski,
- żółć,
- pomarańcz.
Bejca w takich kolorach znajduje najczęściej zastosowanie w kolorowych, dziecięcych pokojach, które mogą być jednocześnie wesołe i wyposażone w materiały wysokiej jakości.
Bejca w kolorze rustykalnym jest pożądana przez ulubieńców stylu barokowego, vinted lub industrialnego. Dlaczego? Jednym produktem można uzyskać ciekawy kontrast, ponieważ słoje i naturalne nacieki na drewnie barwią cię intensywnie ciemnym kolorem brązu, a cała reszta pozostaje jasna. Taka zabawa kolorów idealnie wpisuje się w kanon wspomnianych stylów.
Modnymi i często wybieranymi nurtami we współczesnej architekturze są style skandynawski, loftowy lub rustykalny, które charakteryzują się minimalistycznymi, wręcz surowymi aranżacjami. Realizatorzy projektów lubią chłód kolorów przełamywać ciepłem naturalnego drewna, które często decydują się zostawić w jego pierwotnym stanie. Aby zachować organiczny wygląd materiału, ale jednocześnie podnieść jego wartość i żywotność, warto stosować bejcę do drewna w modnych kolorach szarości lub pokusić się na jej wybielenie.
Wybierając kolory bejcy, na pewno warto kierować się zamierzoną aranżacją wnętrz. Szczególnie różnorodność kolorystyczna produktów na to pozwala. Do wyboru są różne kolory, które z jednej strony imitują naturalne drewno, a z drugiej nadają zupełnie inny, wręcz artystyczny odcień. Do popularnych odcieni drewnopodobnych zaliczają się barwy imitujące:
- heban,
- olchę,
- sosnę,
- orzech,
- kasztan,
- mahoń.
Chcąc zastosować bejcę do mebli, których wygląd przejść gruntowną metamorfozę, można zdecydować się na żywe kolory, takie jak czerwień, turkus, czy nawet fiolet.
Warto jednak pamiętać, że bejca do drewna nie pokryje całkowicie powierzchni, a jedynie wniknie w strukturę drewna. Oznacza to, że naturalne usłojenie będzie cały czas przebijało się przez nowy odcień, co dla jednych będzie zaletą, a dla innych wadą tego produktu.
Bejca do drewna zalety i wady
Można drewniane powierzchnie pomalować zwykłą farbą? Można, ale żeby zrobić to profesjonalnie i zachować naturalne piękno drewna, warto użyć bejcy. Dlaczego?
90% składu bejcy do drewna stanowi woda. Reszta do barwniki i substancje chemiczne. Substancja wyróżnia się zatem lekkością i płynnością. W przypadku innych materiałów, takie właściwości nie byłyby pożądane, ale drewna to bardzo pożądany czynnik.
Bejca dobrze wnika w głębokie warstwy drewna, wprowadzając tam substancje ochronne oraz barwiące. Można mieć zatem pewność, że cały element drewna będzie solidnie zaimpregnowany. A co z kolorem? Drewno pochłonie barwnik do wnętrza swojej struktury, a jednocześnie nie zostanie „oblepione” kolorem, co mogłoby się stać w przypadku pokrycia farbą. Materiał zachowa widoczność swojej naturalnej struktury słojów.
Do najważniejszych zalet bejcy, zaliczyć można:
- bardzo dobre zabezpieczenie drewna przed wilgocią, pleśnią i promieniami UV;
- wytworzenie bariery ochronnej przed urazami mechanicznymi;
- elastyczne wykończenie powierzchni;
- możliwość uzyskania modnych i trwałych kolorów drewna w wielu odcieniach.
Czy bejca do drewna ma jakieś wady? Można się ich doszukiwać, chociaż nie można ich jednoznacznie stwierdzić.
Jedną z wad wymienianą przez użytkowników jest jest przenikalność naturalnej powierzchni drewna, która dla innych jest nieocenioną zaletą. Wynika z tego, że chcąc pokryć drzewo jednolitą warstwą koloru, nie poleca się stosowania bejcy.
Bejca chroni drewno przed pleśnią i wilgocią, ale nie zabezpiecza go przed urazami mechanicznymi tak dokładnie jak lakier, który mocno utwardza powierzchnię.
Wyliczaną przez niektórych wadą bejcy jest też trudność w jej nakładaniu, a dokładniej, czasochłonność w przygotowaniu samego materiału. Aby właściwie nałożyć bejcę i oczekując pożądanych efektów, trzeba mieć na uwadze, że materiał, który ma być poddany barwieniu, musi być idealnie czysty.
Bejca do drewna zastosowanie
Bejca jest produktem, który ma tak szerokie zastosowanie, że nie sposób wymienić wszystkich elementów, na których można wykorzystać produkt.
Jest uwielbiana przez stolarzy, będąc ich codziennym materiałem do produkcji unikatowych egzemplarzy mebli lub elementów wykończenia wnętrz, ale może ją wykorzystać każdy, kto na własne potrzeby chce zmienić kolor drewna, podjąć się renowacji starych mebli lub samodzielnie wykonać elementy dekoracyjne.
Najczęstsze zastosowania bejcy
Schody wewnętrzne
Schody wewnętrzne są bardzo dekoracyjnym elementem każdego wnętrza. Nie można ukryć, że to jeden z najważniejszych przedmiotów wyposażenia domu, który zwraca uwagę i wypełnia przestrzeń salonu lub wejścia.
Schody drewniane są najczęstszym wyborem inwestorów, będąc materiałem szlachetnym, ale też trwałym (szczególnie schody dębowe). Architektura wnętrz wyznacza coraz nowsze trendy, które determinują do odkrywania kolejnych kolorów bejcy.
Klasyczne schody dębowe lubią, kiedy zaznacza się ich naturalny kolor, dlatego stolarze często używają bejcy o naturalnym odcieniu. Modne jest także łączenie kolorów stopni i podstopni, na przykład brązu z bielą. Są i tacy, którzy decydują się na odważne kolory schodów, na przykład popiele lub odcienie żółci bądź zieleni;
Podbitka dachowa, legary, krokwie
Jeśli komuś się wydaje, że efektem wykończenia dachu jest dachówka, blacha lub gont, położone na powierzchni, jest w dużym błędzie.
Efekt końcowy prezentacji domu uzyskuje się po przybiciu i pomalowaniu elementów drewnianych, których w całej konstrukcji jest sporo. Podbitka może być spójna z kolorem dachu, albo wyróżniać się na jego tle i bardziej dopasowywać się do okien lub drzwi.
Bejca w przypadku zewnętrznych elementów wykończeniowych pomaga nie tylko uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny, ale przede wszystkim chroni materiał przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi;
Meble ogrodowe
Bardzo modne w ostatnim czasie jest samodzielne tworzenie mebli ogrodowych z dostępnych wokół siebie środków. Pomysłowość jest widoczna coraz częściej. W ogrodzie można zatem usiąść w fotelu lub położyć się na kanapie wykonanych z europalet, forniru lub płyt MDF.
Żeby konstrukcja była nowoczesna i wyróżniała się pięknym kolorem, warto do barwienia wykorzystać bejcę, która odświeży mebel, a jednocześnie zaimpregnuje go przed deszczem, śniegiem lub silnymi promieniami słonecznymi, zatrzymując na długo efekt pracy gospodarza;
Balkony i tarasy
Coraz częściej powierzchnie użytkowe balkonów i tarasów wykonuje się z drewna. Nie bez przyczyny. Materiał jest przyjazny stopom i przyjemnie się po nim chodzi, ponieważ na długo utrzymuje ciepło. Drewno jest jednocześnie bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne. Pod wpływem zmiennych temperatur, wilgoci i promieniowania słonecznego lubi pękać, wyginać się i zmieniać kształt.
Konieczna jest zatem jego szczególna pielęgnacja. Bejca do drewna pomoże na pewno w uzyskaniu pięknego efektu balkonu lub tarasu, dzięki kolorowi, który będzie się pięknie prezentował i współgrał z pozostałymi elementami fasady budynku lub ogrodu. Oprócz tego, preparat może skutecznie chronić przed pleśnią i próchnieniem drewna na balkonie lub tarasie;
Drzwi wewnętrzne
Chcąc podnieść standard wyposażenia swojego domu, warto zainwestować w drzwi typowo drewniane. Będą one na pewno służyły przez lata, a sam szlachetny wygląd na pewno też zwróci na siebie uwagę.
Drewniane drzwi wewnętrzne można kupić w salonach sprzedaży lub zlecić indywidualne zamówienie stolarzowi. Wydaje się, że nowoczesne budownictwo nie „przyjmie” tradycyjnych drewnianych drzwi do środka? Nic bardziej mylnego.
Dzięki możliwościom bejcowania, drzwi wewnętrzne z drzewa mogą idealnie komponować się z modernistycznymi stylami. Chcąc dopasować je kolorem do ścian lub innych elementów wystroju, wystarczy właściwe nałożenie bejcy, która pięknie wyróżni gotowy element, a jednocześnie zaznaczy jego szlachetność, dzięki pozostawionej fakturze;
Boazeria
Boazeria przechodzi obecnie renesans swojej funkcjonalności. Chociaż kojarzy się raczej z modą lat 90. XX wieku, to współcześni projektanci z dużym sukcesem potrafią wykorzystać ją do tworzenia ciekawych aranżacji w nowoczesnych domach.
Bejca do drewna doskonale pomaga boazerii odnaleźć się we współczesnych realiach. Dodanie odważnych lub eleganckich kolorów sprawia, że ten element przechodzi totalną metamorfozę i staje się pożądany przez dekoratorów.
Ile kosztuje bejca?
Czy bejca do drewna jest droga? Sama puszka preparatu o pojemności 1 litra to koszt około 40 zł. Wydaje się niewiele, ale ile taką objętością można pomalować? Warto to sprawdzić.
Okazuje się, że obok koloru i rodzaju, wydajność bejcy ma duże znaczenie. Producenci na opakowaniach swoich produktów informują, jaką powierzchnię można pomalować jedną puszką bejcy. Rozpiętość wartości okazuje się bardzo duża.
Można zatem sporo przepłacić za bejcę, która pozornie wydaje się tania, ale praktyka pokazuje, że ilość zużytych puszek udowodni, jak spora to była inwestycja. Szukając odpowiedniej bejcy, warto zwracać uwagę na to, ile można nią pomalować.
Popularne marki tych preparatów podają wartości w przedziale 80-100 m2 na jedną puszkę i takie produkty są polecane. Co to oznacza w praktyce?
Jedną puszką bejcy do drewna można pomalować:
- parkiet na parterze średniej wielkości domu jednorodzinnego,
- taras, powtarzając czynność 2 razy;
- 10 sztuk drzwi wewnętrznych, pomalowanych 2-krotnie;
- konstrukcję altany w ogrodzie;
- 4 fotele, kanapę i stoli ogrodowy, wykonane z europalet.
Wiadomym jest, że kolory bejc są wszechstronne i ogólnodostępne. Mając to na uwadze, warto rozeznać w ich cenach, przekonując się o tym, czy faktycznie koszt preparatu jest warty ostatecznego efektu. Ostateczny koszt jest uzależniony od producenta, a także miejsca, w którym dokonujemy zakupu, dlatego warto sprawdzać ceny w kilku punktach sklepowych.
Bejca a lakier – różnice
Czy bejca jest wystarczającą substancją, która chroni drewno przed uszkodzeniami? Wdaje się, że preparat skutecznie potrafi zabezpieczyć materiał przed czynnikami zewnętrznymi.
Po co zatem używa się lakieru do drewna? Warto wiedzieć, jakie różnice wynikają z używania tych dwóch substancji, aby zdecydować który produkt będzie bardziej odpowiedni do wykończenia i zabezpieczenia elementów zewnętrznych i wewnętrznych.
Wśród najważniejszych różnic między lakierem, a bejcą wyróżnić należy:
Różnice estetyczne
Można uzyskać efektowny połysk powierzchni mebli lub innych elementów, zarówno za pomocą bejcy jak i lakieru. Obie substancje pozwalają na osiąganie efektownego błysku, ale w samym rezultacie pojawiają się małe różnice.
Jakie? Podczas gdy lakiery mogą być pokryte przezroczystą lub kolorową powłoką, bejce są całkowicie przezroczyste i rzadko są wytwarzane w dowolnie innym kolorze. Bejca, mimo że pokrywa materiał błyszczącą powierzchnią, to efekt jest raczej przytłumiony – półmatowy albo satynowy. Lakier natomiast daje możliwość wyboru wielu poziomów połysku, także tego najbardziej efektownego;
Różnice w trwałości
Mimo, że zarówno bejca i lakier utwardzają pokrytą powierzchnię i stanowią barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, to lakier, dzięki dodatkom plastyfikatorów wyróżnia się większą twardością. To właśnie ta substancja skuteczniej chroni materiał przed wodą, otarciami lub związkami chemicznymi;
Różnice w aplikacji i suszeniu
Można się zastanawiać, jaka może być różnica w nakładaniu substancji lejącej? Otóż praktyka pokazuje, że zdecydowanie większą wygodę osiąga się, jeśli do nakładania bejcy używa się pędzla, a przy malowaniu lakierem lepiej stosować natrysk.
Dlaczego? Bejca jest zdecydowanie rzadszą cieczą, w porównaniu z lakierem, dzięki czemu szybciej wnika w wewnętrzne warstwy drewna i potrzebuje mniej czasu na wyschnięcie. Żeby dokładnie i szybko rozprowadzić bejcę po materiale, warto używać pędzla. Ponadto bejca jest naturalnie bardziej błyszcząca, dlatego często jedna warstwa okazuje się wystarczająca, żeby uzyskać pożądany efekt;
Łatwopalność i bezpieczeństwo
Bejca, ze względu na swój uproszczony skład, którego 90% stanowi woda, jest uznawana za substancję bezpieczniejszą. Nie stanowi tak dużego zagrożenia przed wybuchem lub zapaleniem, jak lakier do drewna, którego skład to toluen lub octan butylu i ksylen, czyli substancje łatwopalne.
Oba produkty warto jednak trzymać z dala od miejsca przebywania dzieci, ponieważ oparte są na silnych substancjach chemicznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Bejcowanie drewna krok po kroku
Wydaje się, że bejcowanie drewna jest proste. Substancja w pierwszym kontakcie jest na tyle lejąca, że swobodnie da się ją rozprowadzać po materiale, a dodatkowo szybko wysycha. Niestety, czynność może szybko okazać się trudna, kiedy efekty widocznie nie spełniają oczekiwań realizatora.
Co może się stać podczas niewłaściwego nakładania bejcy?
- zacieki,
- przebarwienia;
- nierówno rozłożony kolor,
- różne odcienie koloru na meblach, drzwiach lub podbitce, które nie prezentują się estetycznie.
Aby uniknąć wpadek i zdenerwowania nad nieudaną próbą bejcowania, warto wiedzieć, jak poprawnie przygotować materiał, przed rozpoczęciem barwienia. Ma to kluczowe znaczenie w procesie bejcowania. Tak na prawdę, samo kolorowanie powierzchni jest już tylko przyjemnością, jeśli podkład będzie właściwie przygotowany.
Żeby uzyskać właściwy efekt bejcowania, w pierwszej kolejności trzeba:
- wyszlifować powierzchnię wzdłuż włókien, pozbywając się wszystkich nierówności lub ewentualnych zanieczyszczeń (pozostałości lakieru, żywica, wystające sęki i słoje);
- dokładne odpylenie powierzchni miotełką, pędzlem lub odkurzaczem (zwłaszcza przy dużych powierzchniach);
- wypełnienie ubytków w materiale przy pomocy szpachlówki lub kitu do drewna (ta czynność jest wymagana w przypadku chęci uzyskania gładkiej powierzchni końcowej, na przykład na schodach lub meblach).
Czym nakładać bejcę?
Bejcę można nakładać:
- pędzlem;
- gąbką;
- natryskiem.
Wydaje się, że najwygodniejszy będzie pędzel, ale czy każdy? Warto wiedzieć, jaki typ pędzla wybrać, aby uniknąć problemów w trakcie nakładania preparatu na drewno. Do bejcowania drewna dostępne są specjalne modele pędzli, które:
- nie zostawiają włosia;
- nie wchłaniają preparatu w swoje włosie;
- są miękkie i ładnie rozprowadzają preparat po materiale.
W sklepach branżowych pędzle przeznaczone do nakładania bejcy są zazwyczaj w kolorze brązowym. Bejcę typu rozpuszczalnikowego można nakładać za pomocą pędzla w kolorze czerwonym, czyli przeznaczonym do substancji gęstych, lakierowych. Jest on nieco sztywniejszy, ale powala dokładnie rozprowadzić bejcę po materiale.
Chcąc pomalować dużą powierzchnię materiału, na przykład drzwi, palety, elementy konstrukcyjne budynków, do nakładania bejcy można używać pistoletu pneumatycznego i agregatu malarskiego. W przypadku małych powierzchni, takich jak fornir lub drobnych elementów sztukateryjnych, pomocna okazuje się gąbka lub szmatka.
Cenne wskazówki przy nakładaniu bejcy
Żeby być w pełni zadowolonym z efektu bejcowania, warto pamiętać o kilku kwestiach, związanych z tym procesem.
- Ostateczny odcień drewna może różnić od tego, który został przedstawiony na próbniku, ponieważ kolor materiału jest bezpośrednio związany z gatunkiem drewna, jego wiekiem, usłojeniem, porowatością, a nawet stopniem wysuszenia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie ostatecznego efektu koloru, jest wypróbowanie odcienia na materiale, który zostanie użyty do wykonania ostatecznego przedmiotu;
- Nie wolno bejcować na mrozie! Wynika to z faktu, że bejca jest substancją, która w 90% składa się z wody. Na skutek niskiej temperatury ciesz traci swoją skuteczność, ponieważ ścina się, a nawet zamarza;
- Przed nałożeniem właściwego koloru, można najpierw nałożyć bejcę bezbarwną, która zabezpieczy powierzchnię o pozwoli na otrzymanie równomiernego koloru;
- Jeśli efekt po pierwszym bejcowaniu jest niezadowalający, po kilku godzinach można nałożyć druga warstwę bejcy, pogłębiając odcień.
Właściwe bejcowanie krok po kroku
Jeśli materiał, który ma zostać poddany bejcowaniu jest odpowiednio przygotowany, można przystąpić do właściwego nakładania substancji:
- Przed użyciem należy dokładnie wymieszać bejcę w puszce;
- Drewno egzotyczne powinno być przemyte trójchloroetylenem (TRI) lub 10% roztworem wody i amoniaku;
- Nakładanie bejcy powinno się odbywać wzdłuż usłojenia, równomiernie i cienkimi warstwami. Pożądane są jednostajne ruchy ręką i wkładanie jednakowej siły, dzięki temu kolor będzie położony równomiernie;
- Nadmiar bejcy należy od razu zbierać suchym pędzlem lub wytrzeć delikatną szmatką.
Można być majsterkowiczem, złotą rączką lub amatorem, który pasjonuje się stolarką, żeby korzystać z wszystkich możliwości, jakie daje bejca do drewna. Doświadczenie w nakładaniu preparatu przychodzi z czasem i pewnym jest, że za każdym razem efekt będzie coraz lepszy.
Bejca do drewna znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie i stolarstwie, ale także technikach dekoracyjnych i procesach renowacyjnych. Jej szeroka gama kolorystyczna sprzyja dopasowywaniu barwy do aranżacji i funkcjonalności, dlatego może być wykorzystywana w tak wielu procesach, dotyczących przeróbki drewna. Bejcę upodobali sobie dekoratorzy i artyści, dla których drewno jest ciekawym materiałem wykończeniowym.
Podsumowanie
Jeśli zdecydowałeś, że materiałem wykończeniowym twojego wnętrza będzie drewno, nie musisz obawiać się monotonni i nudy. Nowoczesne rozwiązania, jakie daje bejca do drewna stwarzają możliwości wydobywania wielu, oryginalnych kolorów, z jednoczesnym zachowaniem naturalnego wizerunku surowca.
Czytając niniejszy artykuł można dowiedzieć się wszystkiego, co związane jest samodzielnym bejcowaniem i spróbować zrobić to samemu. Dzięki wszystkim, zgromadzonym informacjom można się dowiedzieć, jaką bejcę wybrać do odpowiedniego gatunku drzewa lub produktu, na który ma być nałożona; jak przygotować powierzchnię zanim nałoży się preparat, a nawet krok po kroku, samodzielnie stworzyć własne, bejcowane produkty. Technikę znasz, reszta to tylko kwestia wyobraźni.
FAQ
Jakie kolory bejc do drewna są dostępne?
Producenci proponują różne kolory bejc do drewna. Wśród popularnych i modnych barw można wyróżnić kasztan, mahoń, heban oraz jasnych: orzech czy sosnę.
Czym charakteryzuje się bejca rozpuszczalnikowa?
Bejca rozpuszczalnikowa charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia oraz jednorodnością wybarwienia. Cechuje ją dobra odporność na światło.
Gdzie stosuje się bejce wodne?
Bejce wodne z powodzeniem wykorzystuje się do wykańczania drewnianych i drewnopochodnych elementów. Bejce wodne pielęgnują powierzchnię elementów domowych, np. meble czy ramy.
Użyłam dwa lata temu bejcy do drewna i meble ogrodowe nadal wyglądają pięknie 🙂
To niesamowite, jak blogi budowlane, zwłaszcza ten, mogą pomóc