Lamele drewniane: cena, parametry, montaż [krok po kroku]

Lamele drewniane
Lamele drewniane

Do niedawna lamele drewniane były jedynie ciekawostką, którą interesowali się nieliczni. Obecnie lamele drewniane do dekoracji wnętrz coraz częściej goszczą w nowoczesnych wnętrzach, zdobiąc hotelowe pokoje, biura oraz domy jednorodzinne. Architekci specjalizujący się w modernistycznych, nowoczesnych wnętrzach chętnie sięgają po lamele ścienne, aby nadać wnętrzom unikalnego wyglądu.

Dlaczego? Poniższy artykuł wyjaśni, czym są lamele ścienne, w jaki sposób wykorzystać lamele dekoracyjne w każdym wnętrzu. Opiszemy też jak montować lamele krok po kroku.

Co to są lamele drewniane i z czego zazwyczaj robi się lamele ścienne

Co to są lamele drewniane i z czego robi się lamele ścienne
Co to są lamele drewniane i z czego robi się lamele ścienne

Lamele to drewniane panele dekoracyjne, które zazwyczaj zdobią ściany pod postacią długich, ułożonych pionowo listew. Ze względu niski koszt oraz znakomity wygląd, panele ścienne są chętnie stosowane jako uzupełnienie wnętrz o minimalistycznym wystroju, pomieszczeń loftowych, a także pokojów utrzymanych w stylu retro. Warto wspomnieć, że lamele ścienne to nie tylko nowoczesny design, są także łatwe w montażu.

Chociaż na rynku można spotkać lamele ścienne wykonane z metalu, lamele drewniane cieszą się znacznie większą popularnością ze względu na większą swobodę w montażu oraz dekoracji wnętrz – lamele z drewna możemy zamontować bez potrzeby wykorzystania specjalistycznych narzędzi i wiercenia ścian. Dodatkowym atutem paneli drewnianych jest możliwość wykonania z nich ażurowych przepierzeń, które pozwolą w prosty sposób oddzielić od siebie strefy w każdym pomieszczeniu.

Materiały na lamele ścienne

Lamele drewniane wykonywane są z naturalnego drewna lub wysokiej jakości klejonki, która znacznie przewyższa popularną płytę MDF pod względem wytrzymałości oraz wyglądu. Ta druga kategoria jest niezwykle ważna, ponieważ panele ścienne w pierwszej kolejności spełniają funkcje estetyczne. W zależności od gatunku drewna będziemy mogli cieszyć oko charakterystycznym rysunkiem usłojenia, co pomoże w nadaniu pomieszczeniom unikalnego wyglądu. W sprzedaży dostępne są także lamele fornirowane.

Jedną z najważniejszych cech lameli ściennych jest rodzaj drewna, z którego zostały wykonane.

W biurze, hotelu i domowym zaciszu – materiały na lamele drewniane

Lamele dębowe

Dąb naturalny to niekwestionowany król drewna meblarskiego. To charakterystyczne i twarde drewno – 3,7 w skali Brinella – jest często stosowane podczas wytwarzania stołów, schodów czy podłóg ze względu na dużą wytrzymałość, należytą sprężystość i wspaniałą fakturę. Kolor dębowego drewna waha się od bladoszarego, poprzez beżowy, aż po złotawy, natomiast niejednolita faktura, wyraźne pory i przerywany deseń słojów nadaje lamelom unikalnego wyglądu. Ostatnio modny jest dąb wotan. Barwienie podkreśla urodę dębiny, przez co meble z tego drewna są wysoko cenione podczas urządzania wnętrz. Nie bez powodu dąb naturalny był doskonałym materiałem chętnie wykorzystywanym od setek lat, natomiast o jego wytrzymałości na warunki atmosferyczne świadczy fakt, iż właśnie z tego drewna powstawały najsławniejsze żaglowce na świecie. Dębowe lamele drewniane pomogą stworzyć surowe, minimalistyczne wnętrze oraz ciepłą aranżację w kolorze naturalnego drewna, inspirowaną skandynawskimi chatami.

Lamele z jesiona

Jesion – pod względem zastosowania w meblarstwie drewno jesionowe stanowi świetny wybór. Wysoka twardość – osiągająca 4,0 w skali Brinella – zapewnia większą odporność niż dębina, przy zachowaniu porównywalnej elastyczności. Należy jednak pamiętać, że elementy jesionowe gorzej znoszą warunki atmosferyczne, a w szczególności wilgoć. Z tego powodu lamele drewniane jesionowe powinny być montowane w suchych pomieszczeniach i nie stanowią najlepszego wyboru w sytuacji, gdy chcemy ozdobić fasadę budynku. Drewno jesionowe ma niezwykle intrygujący kolor, gdyż jego barwa przechodzi od odcieni żółtego do brązu. Dwubarwne elementy znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu nietuzinkowej aranżacji, chociaż możliwa jest selekcja drewna, która pozwala na uzyskanie jednolitego koloru. Tego typu elementy są jednak droższe, a przy tym tracą nieco z naturalnego uroku. Barwienie dodatkowo uwydatnia unikalny układ słojów, przez co jesionowe lamele drewniane to świetny wybór do wnętrz loftowych oraz industrialnych.

Lamele z orzecha

Orzech – trudno spotkać równie uniwersalne drewno, co orzech. Średnia twardość – 3,4 w skali Brinella – oraz wspaniała pod względem estetycznym szata kolorystyczna sprawia, że orzech można zastosować zarówno przy produkcji mebli, jak i elementów dekoracyjnych. Charakterystyczną cechą tego drewna jest niezwykle urozmaicona barwa, które obejmuje odcienie ciepłego brązu, szarości oraz żółci. Orzech wyróżnia się na tle innych drzew sporym udziałem bieli, która pozwala stworzyć wyrazistą, skontrastowaną mozaikę warstw o nieregularnych kształtach. Jak w przypadku pozostałych gatunków drewna, subtelne barwienie wydobywa atuty orzecha, przez co lepiej wybrać lamele drewniane, które zachowają naturalny urok surowca. Pozwoli to stworzyć ciepłą aranżację dla pokoju dziennego lub jadalni.

Lamele z buka

Buk – jeżeli poszukujemy drewna, które świetnie sprawdzi się we nowoczesnych wnętrzach o dużym kontraście, warto sięgnąć po lamele drewniane z buczyny. Dlaczego? Drzewo to wytwarza jasne, pięknie wyglądające drewno o wyrazistym układzie warstw. Ze względu na jasną barwę, która przechodzi miejscami w odcień bladożółty oraz rzadziej czerwony, buk od wieków cieszy się uznaniem meblarzy. Znaczna twardość – 3,8 w skali Brinella – sprawia, że drewno będzie odporne na czynniki mechaniczne, natomiast nieregularny wzór usłojenia znakomicie wygląda przy barwieniu na jasne kolory. Bukowe lamele drewniane będą znakomicie się prezentowały zarówno na jasnych, jak i ciemnych powierzchniach, dając ogromną swobodę podczas urządzania wnętrza.

Lamele sosnowe

Sosna – w porównaniu do drewna gatunków liściastych – tzw. drzew twardych – sosna charakteryzuje się mniejszą gęstością oraz twardością – 1,6 według skali Brinella. Sośnina jako materiał cechuje się niską wagą, dużą elastycznością oraz niską ceną, co stanowi największe zalety z punktu widzenia nabywcy. Jednocześnie drewno to jest znacznie mniej wytrzymałe pod względem mechanicznym od dębu czy orzecha, nie oznacza to jednak, że panele z sośniny trzeba wymieniać co kilka lat – przy należytej konserwacji posłużą nam przez całe dekady. Mimo niższej twardości nie należy lekceważyć sosny podczas wyboru lameli ściennych. Niższa waga oznacza, że jest to znakomite drewno do wykorzystania przy dekorowaniu sufitu i budowie przepierzeń. Pod względem wyglądu sośnina w niczym nie ustępuje konkurencji. Odcienie łagodnej żółci oraz brązów tworzą długie, falujące wzory, które charakteryzują drzewa iglaste. Faktura to jeden z największych atutów sosny, umożliwiający proste i stosunkowo tanie nawiązanie do minimalistycznego, skandynawskiego wystroju w każdym wnętrzu.

Lamele bambusowe

Bambus – chociaż bambus nie jest technicznie drzewem, ale trawą, materiał ten szturmem wdarł się na europejski rynek meblarski i nic nie zapowiada, aby ten przybysz z dalekiego wschodu szybko miał odejść w zapomnienie. Bambus charakteryzuje się wysoką elastycznością przy zachowaniu znaczniej twardości – od 2,5 do 4 w skali Brinella – przez co doskonale sprawdza się podczas wytwarzania mebli oraz elementów dekoracyjnych, w tym paneli drewnianych. Bambus posiada niespotykany wygląd, który składa się z nieregularnych, równoległych linii o zróżnicowanej grubości oraz długości. Równie ciekawie prezentuje się przekrój tego materiału, gdyż możemy wtedy cieszyć oko wzorem setek niewielkich kropek. Pod względem koloru bambus jest równie zróżnicowany, co rodzime gatunku drzew. Surowiec może przybierać odcienie od słomkowożółtego po ciemny brąz, a obecność jaśniejszych lub ciemniejszych plam nadaje lamelom drewnianym unikalnego charakteru. Jeżeli chcemy stworzyć aranżację wnętrza inspirowaną wpływami azjatyckimi lub po prostu cenimy sobie nietuzinkowy wygląd, to lamele bambusowe sprawdzą się w doskonały sposób.

Lamele na ścianę mają szerokie zastosowanie w budownictwie oraz aranżacji wnętrz każdego pomieszczenia – ich zalety sprawiają, że są w łatwy sposób wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne, dekoracyjne i użytkowe w nowoczesnych wnętrzach. Chociaż jednym z najbardziej efektownych sposobów na użycie lameli ściennych jest ułożenie ich na ścianach pod postacią paneli, na tym użyteczność drewnianych listew wcale się nie kończy. Lamele drewniane są świetnym rozwiązaniem I mogą posłużyć do wzniesienia konstrukcji nośnych na całej ścianie w zasadzie każdego pomieszczenia, jako element łuków lub materiał kompozytowy. Wysoka wytrzymałość sprawia, że lamele drewniane pionowe są chętnie stosowane nie tylko do celów dekoracyjnych, chociaż to właśnie pod tą postacią możemy najczęściej spotkać się z lamelami drewnianymi. Rosnącą popularność paneli ściennych w aranżacji wnętrz zawdzięczamy minimalistycznemu nurtowi, który koncentruje się na stworzeniu spójnej kompozycji każdego pomieszczenia jako całości w przeciwieństwie do tradycyjnego wystroju, stawiającego na mnogość bogato zdobionych elementów.

Jako elementy dekoracyjne w nowoczesnych wnętrzach lamele pionowe stanowią połączenie znakomitego wyglądu oraz wyjątkowo atrakcyjnej ceny. Lamele ścienne mają wyjątkowy potencjał aranżacyjny, są dobrym rozwiązaniem do salonu, pokoju gościnnego oraz jadalni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować lamele na ścianę również na całej ścianie w sypialni – doskonale sprawdzą się tutaj właściwości tłumienia dźwięków. Możliwość montażu lameli na suficie sprawia, że możemy wydzielić z ich pomocą fragment pomieszczenia, tworząc przytulny kącik do czytania, odseparowany do reszty pokoju za pomocą przepierzenia z półkami na książki.

Boazeria, tapety oraz inne sposoby na wykończenie ścian wymagają pokrycia dużej powierzchni, aby uzyskać odpowiedni efekt. W przypadku paneli wystarczy zaledwie kilka elementów – nie trzeba ich układać na całej ścianie aby wykorzystać wyjątkowy potencjał aranżacyjny i w łatwy sposób stworzyć ciekawą kompozycję. Pod tym względem lamele ścienne drewniane są pokrewne sztukaterii – obydwa rozwiązania świetnie sprawdzają się podczas aranżacji pustych ścian przy użyciu minimalnej ilości materiału. Ze względu na unikalną fakturę każdego gatunku drewna lamele ścienne mogą być z łatwością dopasowane praktycznie do każdego wnętrza oraz stylu. W nowoczesnych mieszkaniach, gdzie królują chłodne barwy lub kontrastowe połączenia czerni i bieli, doskonale sprawdzą się lamele z jasnego drewna lub barwiona na ciemno dębina. Z kolei w bardziej tradycyjnych aranżacjach, gdy trzeba stworzyć ciepłe, przytulne wnętrze, naturalna barwa sosny oraz orzecha będzie doskonałym materiałem na lamele drewniane.

W odróżnieniu od fototapet lamele ścienne mają przestrzenną, trójwymiarową formę – ich potencjał aranżacyjny nadaje ścianom unikalnego wyglądu. Rzędy pionowych paneli optycznie wydłużają pomieszczenie i dodają mu wysokości, a także sprawiają, że wnętrze jest ciekawe do oglądania pod różnymi kątami. Osoby wchodzące do pokoju wyłożonego lamelami drewnianymi mają wrażenie, jakby wnętrze “otwierało się” przed ich oczyma.

Oprócz fenomenalnego wyglądu lamele drewniane mają również bardziej praktyczne zastosowania. Są idealnym rozwiązaniem kiedy chcemy w łatwy sposób zbudować ażurowe przepierzenie, które posłuży jako ścianka działowa pomiędzy różnymi częściami pomieszczenia. W tym celu możemy wykorzystać proste, pionowe lamele na ścianę lub pokusić się o dodanie półek, które zapewnią nam wyjątkowe miejsce na pamiątki.

Kolejnym ich atutem jest wpływ na akustykę wnętrza. Ustawione obok siebie lamele ścienne załamują fale dźwiękowe i redukują pogłos, dzięki czemu wnętrze nie sprawa wrażenia pustego. Doskonałym materiałem do produkcji taśm wypełniających przestrzeń pomiędzy lamelami jest filc, który ma pozytywny wpływ na parametry akustyczne pomieszczenia. Panele ścienne to ciekawy i praktyczny dodatek, pozwalający stworzyć odseparowane od miejskiego zgiełku wnętrze.

Lamele ścienne w nowoczesnych wnętrzach mogą spełniać szereg praktycznych funkcji, natomiast możliwość swobodnej aranżacji i doboru barwy czyni z nich uniwersalny element wystroju. Warto zwrócić uwagę, że konstrukcje wykorzystujące lamele ścienne obejmują nie tylko ściany lub konstrukcję budynku, ale również meble, żaluzje oraz inne elementy użytkowe. Ogromny potencjał aranżacyjny sprawia, że panele ścienne są idealnym rozwiązaniem nie tylko jako dodatek, ale również motyw przewodni podczas aranżacji pomieszczeń. Lekkie przepierzenia w kolorze naturalnego drewna będą się doskonale komponować z wystrojem restauracji oraz kawiarni. W bankach czy hotelowych poczekalniach lamele ścienne pomogą zredukować pogłos i optycznie powiększą wnętrza, co pomoże zrobić lepsze wrażenie na wchodzących osobach.

Jeżeli zależy nam na stworzeniu jednolitej aranżacji, możemy zdecydować się na zakup mebli wykańczanych lamelami drewnianymi oraz pokryć sufit panelami, dzięki czemu całe wnętrze zostanie zdominowane przez proste linie, tworzące geometryczny wzór.

Na drugim końcu skali znajduje się stonowane wykorzystanie lameli, które będą pełnić funkcję akcentu w układzie pomieszczenia. Dużą zaletą lameli jest również fakt, że nawet kilka ustawionych obok siebie listew będzie prezentować się znakomicie, dodając nietuzinkowego wyglądu gabinetom oraz mieszkaniom.

Dobrą wiadomością dla osób, które poszukują prostego sposobu, aby odmienić wnętrze swojego mieszkania jest łatwość montażu lameli . Dysponując podstawowymi narzędziami, możemy zająć się renowacją wnętrza bez potrzeby wydawania pieniędzy na usługi ekipy montażowej. Użyteczność, prostota oraz znakomity wygląd sprawiają, że lamele ścienne stanowią interesujący wybór niezależnie od okoliczności.

Lamele ścienne zalety i wady

Różnorodność pod względem wielkościWielkość, grubość, rozmiar oraz kształt lameli może zostać z łatwością dopasowany do życzeń klienta, dzięki czemu łatwo stworzyć rozwiązanie na miarę oczekiwań nabywcy. Cienkie panele ścienne mogą zostać użyte jako żaluzje, elementy wykończenia, podczas gdy grubsze lamele ścienne i lamele sufitowe.
MateriałUrok charakteryzujący lamele drewniane, podobnie jak wszystkie elementy wykonane z drewna, wiąże się z wykorzystanym surowcem. Różne gatunki drewna posiadają niepowtarzalną strukturę, która pomaga stworzyć oszałamiającą aranżację. Szeroki wybór materiału pozwala dobrać lamele ścienne odpowiadające charakterowi wnętrza.
Właściwości akustyczne i termicznePrzegroda wyposażona w lamele ścienne znakomicie rozprasza dźwięk, dzięki czemu możemy cieszyć się większym komfortem w swoim domu. Dodatkowa warstwa drewna na ścianach wpływa pozytywnie na utrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczeń, co pomaga stworzyć przytulną atmosferę przy zmniejszonych wydatkach na ogrzewanie.
UżytecznośćOprócz walorów estetycznych lamele ścienne można wykorzystać jako ściany działowe, przepierzenia, szafki albo połączenie wszystkich powyższych funkcji. To kreatywny sposób na wydzielenie z dużych pomieszczeń mniejszych przestrzeni oraz sprytne zagospodarowanie niewielkich wnętrz.
Elastyczność i trwałośćNaturalne drewno to surowiec, który, przy odpowiedniej konserwacji, może przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat w dobrej kondycji. Elastyczność materiału sprawia, że nie musimy się martwić, że lamele ścienne będą pękać, a panele odkształcać się pod wpływem drgań.
WszechstronnośćPonadczasowy urok drewna sprawia, że możemy go użyć jako wykończenie zarówno w tradycyjnych aranżacjach, jak i podczas wykańczania wnętrz loftowych lub na ścianach nowoczesnych apartamentów, gdzie królują surowy beton bądź cegła.
Niski kosztZróżnicowanie pod względem ceny pozwoli bez trudu znaleźć rozwiązanie na miarę naszego portfela. Co więcej, wygląd paneli drewnianych sprawia, że nie musimy pokrywać całej ściany panelami, aby odmienić wygląd wnętrza. Wystarczy zaledwie kilka paneli ściennych. Lamele ścienne są ponadto łatwe w montażu i gotowe panele można zamontować samodzielnie.
Odporność na wilgoćWiększość lameli źle znosi obecność wody, która prowadzi do wypaczenia drewna. Z tego powodu panele nie powinny być montowane na zewnętrznych powierzchniach, wewnątrz łazienek oraz w wilgotnych pomieszczeniach. Istnieją specjalne modele lameli, które są odporne na tego typu warunki, ale ich koszt jest odpowiednio większy.
Stosunkowo niewielka paleta kolorów w porównaniu do innych materiałówChociaż w tekście została podkreślona duża wszechstronność lameli z drewna pod względem barwienia, przy malowaniu paneli wykorzystywane są zwykle kolory, które podkreślają wygląd surowca. To sprawia, że niektóre barwy nie są używane w połączeniu z drewnem, gdyż zakryłyby naturalny układ słojów.

Powyższe zestawienie pokazuje, że zalety lameli z drewna znacznie przewyższają wady, które należy traktować bardziej jako specyfikę wykorzystywania elementów z drewna. Decydując się na ten surowiec, musimy zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń, jednakże w zamian otrzymujemy stylowe, wytrzymałe i wspaniale wyglądające wnętrza o unikalnych charakterze.

Parametry lameli ściennych i różnice między drewnem litym a klejonym

Drewno klejone powstaje poprzez łączenie starannie sezonowanych elementów, dzięki czemu uzyskujemy lekki, niezwykle wytrzymały materiał. Elementy klejone są tworzone z myślą o uzyskaniu konkretnych efektów, przez co mogą charakteryzować się określonych wyglądem, twardością czy elastycznością, dzięki czemu są bardziej uniwersalne od drewna litego. Gładka powierzchnia lameli z drewna klejonego sprawia, że lamela drewniana jest bardziej odporna na ogień i nie ulega tak łatwo zapłonowi. W przypadku belek z litego materiału może dochodzić do naturalnego powstawania niewielkich szczelin, które stanowią miejsce rozwoju grzybów, mikroorganizmów lub przyczyniają się do gromadzenia kurzu. Z tego powodu lite belki muszą być regularnie konserwowane. Z kolei lamele z klejonego drewna są na tyle elastyczne, że nie dochodzi do pęknięć, co pozytywnie wpływa na ich żywotność, wygląd oraz ułatwia ich czyszczenie. Z drugiej strony lite drewno posiada niezaprzeczalny urok i cechuje się długowiecznością.

Parametry lameli na ścianę zależą przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Poszczególne gatunki drewna różnią się pod względem twardości oraz gęstości, co wpływa na wytrzymałość oraz ciężar lamel. Z tego powodu decyzja o wyborze konkretnego rodzaju paneli powinna być podyktowana oczekiwaniami klienta wobec wystroju wnętrza.

Pod względem rozmiaru najczęściej spotykanym wariantem są lamele ścienne o wymiarach 30×40×2750 milimetrów, chociaż te parametry zależą od dostawcy oraz rodzaju stosowanego drewna – wielu sprzedawców daje możliwość odpłatnego przycięcia lamel według życzenia klientów i dostarczenie dopasowanych elementów pod wskazany adres.

Różnorodność dostępnych wariantów pozwala wybrać panele o praktycznie dowolnej szerokości oraz grubości, chociaż długość listew będzie wahała się w granicach 2600-2800 milimetrów, co pozwala na swobodny i łatwy montaż nie tylko w standardowych mieszkaniach (260 cm), ale również w nowoczesnych wnętrzach o podwyższonym standardzie (270 cm). Podczas przeglądania ofert możemy natrafić na informacje o tym, że każdy lamel drewniany posiada dodatkowe kilka centymetrów długości ze względu na uszkodzenia mechaniczne, które mogą pojawić się podczas transportu. Tego typu adnotacje dotyczą zwykle sprzedawców, którzy nie przycinają lameli drewnianych na życzenie klienta.

Podczas wyboru lamel warto zwrócić uwagę na sposób montażu oraz zawartość zamówienia, gdyż możemy się spotkać z kilkoma rodzajami ofert, które obejmują nie tylko same panele, ale również dodatkowe elementy, takie jak montażowe płyty MDF, listwy dystansujące czy filcowe taśmy wykończeniowe.

Niektóre sklepy obejmują wysyłkę przyciętej płyty z przykręconymi listwami montażowymi, które umożliwiają błyskawiczne zamontowanie paneli. Podczas wyboru warto również zwrócić uwagę na możliwość zakupienia zakończeń z okleiny, które służą do maskowania końcówek lamel. O ile w większości przypadków lamel drewniany będzie sięgać od podłogi do sufitu, to możemy pokusić się o wycięcie w elementach przestrzeni na telewizor lub stworzyć wzór fali na ścianie. W takim wypadku zakończenia mogą okazać się użyteczne, aby zadbać o estetyczny wygląd wnętrza.

Lamele drewniane cena

Wybór paneli naściennych jest tanim sposobem na udekorowanie każdego wnętrza, gdyż wystarczy nabyć kilka belek, aby stworzyć ciekawą aranżację. Ilość potrzebnych lameli ściennych jest zatem pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Sprzedawcy prowadzą dystrybucję pojedynczych elementów oraz całych zestawów, których cena uzależniona jest od ilości lameli ściennych, rodzaju drewna, jakości oraz ewentualnych dodatków.

Dobrze jest też mieć na uwadze, że przycięcie paneli przez sprzedawcę będzie kosztować około 4 złote za pojedyncze lamele dekoracyjne oraz około 40 do 50 złotych w przypadku cięcia zestawów na podstawie z płyty mdf.

Poniższe zestawienie prezentuje przykładowe ceny lameli podczas zakupu pojedynczych paneli, jak i całych zestawów. Należy pamiętać, że cena jest uzależniona od wielu czynników, a niestandardowe zamówienia mogą pociągnąć za sobą dodatkowe wydatki. Niektórzy sprzedawcy proponują jednolite ceny lamel i zestawów niezależnie od materiału, dlatego warto uważnie zapoznać się z intersującą nas ofertą.

Pojedynczy dębowy lamel drewniany kosztuje od 19 do 35 złotych, chociaż możemy spotkać lamele z naturalnego drewna w cenie od 58 do 70 złotych za sztukę. Przy zakupie zestawu ceny prezentują się następująco:

  • 12 sztuk za 350 zł (około 29 zł za panel),
  • 12 sztuk za 310 zł (25 zł za panel),
  • 12 sztuk za 408 zł (34 zł za panel),
  • 16 paneli premium za 1040 zł (65 zł za panel).

Istnieje również możliwość zakupienia cieńszych paneli w wariancie modułowym – przykładowo za zestaw lameli o grubości 18 milimetrów, szerokości 30 milimetrów i wysokości 2650 milimetrów zapłacimy około 270 zł.

W przypadku jesionu za pojedynczy lamel zapłacimy około 33 złote, natomiast ceny zestawów przedstawiają się następująco:

  • 12 sztuk za 410 zł (34 zł za panel),
  • 8 sztuk za 570 zł zł (71 zł za panel),
  • 36 sztuk za 1225 zł (34 zł za panel).

Lamela drewniana z orzecha to wydatek rzędu od 28 do 35 złotych, w zależności od rozmiarów. Jeżeli interesuje nas zakup zestawu, to możemy napotkać następujące oferty:

  • 8 sztuk za 570 zł (71 zł za panel),
  • 12 sztuk za 390 zł (32 zł za panel),
  • 12 sztuk za 420 zł (35 zł za panel),
  • 12 sztuk za 410 zł (34 zł za panel).

Za lamel drewniany bukowy zapłacimy od 35 do 90 zł za lamel, przy czym w tym drugim przypadku otrzymamy wyrób z naturalnego, starannie selekcjonowanego drewna. Za komplet 12 sztuk zapłacimy około 450 złotych (37 złotych za panel).

Zakup lameli sosnowych to znacznie mniejsze obciążenie dla budżetu. Za pojedynczą listwę zapłacimy od 14 do 35 zł, przy czym wyższa kwota to cena za belkę 3 cm × 4 cm × 275 cm. Możemy również zakupić wysokiej jakości szersze lamele premium z naturalnego drewna w cenie 63 zł za sztukę.

Lamele bambusowe są nieco droższe od paneli z rodzimych gatunków drzew i za jedną sztukę przyjdzie nam zapłacić około 58 zł.

Montaż lameli drewnianych krok po kroku

Lamele drewniane są łatwe w montażu, a co najważniejsze montaż nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu oraz wiercenia ściany – chociaż oczywiście możemy zdecydować się na użycie wkrętów. W zależności od tego jakie lamele pionowe zostały zakupione będziemy mieli do wyboru trzy metody zamocowania:

  • lamele mocowane bezpośrednio na ścianę,
  • lamele na płycie,
  • lamele na listwie.

Przed przystąpieniem do montażu należy pomalować lub zagruntować ścianę, a także przygotować listwę lub klocek dystansujący – jeżeli nie otrzymaliśmy go razem z lamelami. Ten element jest niezbędny, jeżeli chcemy, aby pionowe lamele ścienne były rozstawione w równej odległości. Ostateczna szerokość oraz układ listwy przymocowanej za pomocą kleju na ścianę zależy od życzenia klienta, jednakże, gdy zależy nam na precyzji, warto przygotować element o pożądanej szerokości.

Przed przystąpieniem do montażu

Zanim rozpoczniemy montować lamele warto upewnić się, że:

  • Ściany są przygotowane do nałożenia klejenia za pomocą kleju lub wiercenia – pełną skuteczność klejenia uzyskamy tylko w sytuacji, gdy powierzchnia będzie oczyszczona, pozbawiona brudu, tłustych plam, pyłu oraz innych niepożądanych elementów. Dobrym pomysłem jest umycie ściany i pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia.
  • Posiadamy niezbędne narzędzia – w przypadku listwy na ścianę potrzebujemy kleju lub taśmy montażowej, wiertarki wraz z odpowiednimi wkrętami i kołkami (jeżeli decydujemy się na wiercenie w ścianie) oraz listwy dystansującej. Taśma miernicza i ołówek również mogą okazać się przydatne.
  • Lamele ścienne są przycięte do odpowiedniej długości – jeżeli nie zamawialiśmy elementów na wymiar, musimy samodzielnie zadbać, aby lamele pionowe były przycięte. W takiej sytuacji będziemy potrzebować piły oraz odpowiedniego miejsca do pracy.
  • Dokładnie wyznaczyliśmy miejsce montażu – niezależnie od tego, czy będziemy przyklejać lamele dekoracyjne do ściany, czy do płyty MDF, należy upewnić się, że panel zostanie umocowany dokładnie tak, jak należy. Podczas montowania lameli ściennych każdy kolejny element będzie mocowany w stosunku do poprzedniego, dlatego niewielkie odchylenie od pionu może doprowadzić do zepsucia całej aranżacji. Ze względu na rozmiar lameli ściennych oraz ich ułożenie w stosunku do podłogi i sufitu nawet małe niedokładności będę zauważalne.

Lamele ścienne montaż bezpośrednio na ścianie

  1. Wklejamy listwę montażową w wycięcie lamela.
  2. Przyklejamy lamele pionowe przy pomocą kleju, lub używamy taśmy montażowej i mocujemy go do ściany.
  3. Jeżeli dysponujemy listwami wykończeniowymi, przyklejamy ją obok lamela. Tym sposobem możemy zamontować kolejny panel, mając pewność, że będzie ułożony symetrycznie w stosunku do pierwszego elementu. Jeżeli nie mamy lub nie chcemy używać listwy wykończeniowej, powinniśmy skorzystać z dystansów, aby kolejny lamel nie został przyklejony krzywo.

Łatwy montaż lameli ściennych na listwie

  1. Przykręcamy listwę montażową do ściany.
  2. Używając dystansów albo listwy pomocniczej wyznaczamy miejsce montażu pozostałych listew.
  3. Nakładamy klej na wnętrze lamela w miejscu frezowania i mocujemy go na listwie.
  4. Jeżeli posiadamy listwę lub materiał wykończeniowy, przyklejamy go pomiędzy lamelami.

Łatwy montaż lameli ściennych na płycie

  1. Przykręcamy listwy montażowe na płycie z pomocą listwy pomocniczej lub dystansów. Jeżeli zamówiliśmy płytę z przymocowanymi listwami, pomijamy ten krok.
  2. Wyznaczamy miejsce mocowania płyty na ścianie, aby wykonać otwory na kołki.
  3. Przytwierdzamy lamele dekoracyjne do ściany przy pomocy wkrętów.
  4. Nakładamy klej na wnętrze lamela w miejscu frezowania i mocujemy go na listwie.
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Stanisław

Szukam lameli 30mm/70mm długość 270-300 m w okleinie naturalnej dębowej lub z drewna dębowego ilość ok 50 szt i cena

Lilly

Czytając artykuły na tym blogu, nie tylko zyskuję wiedzę, ale również doświadczam głębszego zrozumienia różnych aspektów budownictwa i aranżacji wnętrz. Autorzy prezentują treści w sposób przystępny i klarowny, co sprawia, że nawet złożone zagadnienia stają się zrozumiałe dla każdego czytelnika. To miejsce, gdzie edukacja idzie w parze z inspiracją, co czyni ten blog nieocenionym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych branżą budowlaną.