Projekt łazienki: co powinien zawierać i jak go zrobić?

Projekt łazienki
Projekt łazienki

Łazienka w domu jest jednym z najważniejszych pomieszczeń użytkowych. Powinna być nie tylko praktycznie urządzona, ale także stylowa i przestronna.

W domach gdzie wyodrębnione są dwa lub trzy takie pomieszczenia, nie ma problemu, jednak gdy w jednym miejscu ma się zmieścić wszystko, co potrzebne, to staje się to już dużym wyzwaniem. Projekt łazienki to jedno z największych wyzwań, dlatego warto zrobić rozeznanie, gdzie najlepiej umieścić to pomieszczenie, jakie akcesoria są w nim niezbędne oraz oszacować koszty profesjonalnego zaplanowania łazienki krok po kroku.

Jakie elementy powinien zawierać projekt łazienki?

Jakie elementy powinien zawierać projekt?
Jakie elementy powinny zawierać projekty łazienek?

Często to, co zostaje rozpisane na kartce, w praktyce wygląda całkowicie inaczej. Co więcej, wybrane farby w różnych kolorach mogą nie zgrywać się z kolorystyką mebli, gdyż odcień próbek był delikatnie przekłamany. Na końcowym etapie okazuje się, że ściany stoją za blisko i wszystkie akcesoria się nie zmieszczą lub nie została zaplanowana właściwa wentylacja. Niestety, ale problemy mogą się mnożyć.

Nie jest tak zawsze, ale łazienka to pomieszczenie, w którym musi się zmieścić szereg urządzeń i drobnych akcesoriów. Ich wybór wpływa na komfort użytkowania i wysokość rachunków za wodę. W obecnych czasach, gdy coraz więcej osób zwraca uwagę na design i estetykę, często markety budowlane oferują darmowy projekt podczas planowania łazienki pod warunkiem zrobienia w nich większych zakupów.

Pomysł jest wartościowy, jednak należy pamiętać, że nie są to w pełni profesjonalne projekty łazienek, a jedynie wizualizacje, z którymi wykonawca nic nie może zrobić. Często nie pasują one również do wizji i stylu całego mieszkania. Ogólnie mówiąc- wizualizacja łazienki nawet dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników i w 3D to nadal nie jej projekt. Jest to jedynie grafika przedstawiająca ogólny zarys łazienki z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, aby klient mógł zaplanować wymarzoną łazienkę w swoim domu. Nie musi wiernie odzwierciedlać wnętrza, gdyż robiący ją bazuje na gotowej bazie modeli 3D. Dostępne są także gotowe projekty łazienek, ale mogą być najwyżej inspiracją jak urządzić łazienkę.

Co więc musi zawierać projekt aranżacji wnętrza łazienki i czego powinno się oczekiwać od projektanta łazienek?

Jeśli projekt zakłada remont łazienki lub jej wykonanie od podstaw w istniejącym budynku, to przede wszystkim projektant powinien zacząć od inwentaryzacji pomieszczenia. Polega to na dokładnym zmierzeniu wszystkich ścian i powierzchni użytkowej. Jeżeli ze względu na remont łazienki ma takiej możliwości, należy poczekać do momentu, aż będzie to możliwe, a do projektu na bieżąco wprowadzać modyfikacje.

Kolejnym etapem jest koncepcja wnętrza. Projekt łazienki to płaski rzut pomieszczeń z naniesionymi ścianami działowymi i wyposażeniem, dla łazienki będą to meble łazienkowe, ceramika, sprzęt AGD, akcesoria łazienkowe. Zazwyczaj projektanci przygotowują co najmniej dwie koncepcje do wyboru dla klientów. Klient wybiera jedną z nich, która podlega dalszym modyfikacjom.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której projektant narzuca swoją wizję klientom, niechętnie zgadza się na zmiany lub nie chce ich wykonać.

Po zatwierdzeniu koncepcji i jej wstępnym przygotowaniu przychodzi czas na wybór farb i płytek, a następnie mebli i wyposażenia. Projektant winien przygotować katalogi z akcesoriami, zastosować się do wymaganego zakresu cenowego oraz umieć doradzić wyposażenie do danej łazienki. W gestii architekta leży całościowe opracowanie projektowanego wnętrza, czyli musi mieć on również wzorniki i próbki proponowanych materiałów. Winien wskazać klientom, gdzie mogą kupić dane materiały i zobaczyć je w rzeczywistości.

Dopiero po wykonaniu inwentaryzacji, koncepcji i wyposażenia łazienki projektant rozpoczyna wykonanie projektu technicznego. Niektóre firmy projektujące wnętrza bezpłatnie oferują wykonanie skomponowanego wnętrza na wizualizacji komputerowej. Często jest to jednak dodatkowo płatne.

Na koniec klient otrzymuje projekt techniczny. Zawiera on rysunki z dokładnym rozmieszczeniem i zwymiarowaniem ścian, gniazdek elektrycznych, przyłączy wodno-kanalizacyjnych, punktów świetlnych i całej reszty technicznego zaplecza pomieszczenia. Wszystkie elementy projektu łazienki winny być uwzględnione w podpisywanej umowie, a umowa powinna być dostępna do wglądu jakiś czas przed ostatecznym podpisaniem.

Łazienka z prysznicem czy wanną?

Łazienka z prysznicem czy wanną?
Łazienka z prysznicem czy wanną?

Jest to jedno z największych rozterek osób planujących wymarzoną łazienkę. Planując aranżacje łazienki musimy wziąć pod uwagę kwestie praktyczne i estetyczne, a gdy liczba domowników jest większa także osobiste upodobania każdego z nich. Gdy w swoim domu mamy dwie łazienki, co jest najlepszym rozwiązaniem, wtedy problem niejako znika, jednak inaczej jest w pojedynczym pomieszczeniu, a tym bardziej w małych łazienkach. Poniżej przedstawiono wszystkie za i przeciw wyżej wymienionych rozwiązań na projekt łazienki.

Prysznic z brodzikiem czy kabina bezbrodzikowa?

Prysznic z brodzikiem czy kabina bezbrodzikowa?
Prysznic z brodzikiem czy kabina bezbrodzikowa?

Prysznic to przede wszystkim oszczędność miejsca i lepsze zagospodarowanie pomieszczenia. Zajmuje dużo mniejszą przestrzeń, a sam natrysk można wkomponować w każde miejsce i będzie wyglądał stylowo.

Prysznic bez brodzika można zainstalować gdziekolwiek, kabina zazwyczaj jest z gotowych elementów, a problem z dopasowaniem kształtu elementu do ścian znika. O prysznicu warto pomyśleć, chcąc mieć stylową łazienkę. Prysznice są proste, minimalistyczne i o ciekawych wykończeniach. Kabina prysznicowa bez brodzika dodaje dodatkowo przestrzeni, ponieważ podłoga w każdym miejscu jest taka sama i nic zbędnie nie “zaśmieca” powierzchni łazienki.

Co więcej, jak wcześniej wspomniano, kabina prysznicowa to oszczędność wody. Dodatkowo instalując baterie z perlatorami, po niedługim czasie zauważy się różnicę w wysokości rachunków, gdyż kąpiele pod prysznicem zużywają dużo mniej wody i czasu, a to także istotne mieszkając w kilka osób. Mając kabinę prysznicową, czas spędzony w łazience każdej osoby diametralnie się skraca.

Za prysznicami przemawia także taki aspekt jak higiena. Przyjęło się, że długie kąpiele nie są najlepsze dla skóry i zdrowia. Pod natryskiem woda spływa z ciała razem z brudem, bakteriami i mydlinami, podczas kąpieli może dochodzić do ich ponownego osadzania na ciele.

Co do kabiny prysznicowej, te z brodzikiem zaburzają harmonię w nowoczesnych i przestronnych łazienkach, ale z drugiej strony można w nich zrobić pranie, a przelewająca się woda nie jest problemem.

W kabinach typu walk-in dziecko otwierające drzwi prysznica podczas kąpieli równa się całej zalanej podłodze. Jednak prysznic bez brodzika to też bezpieczniejsza opcja, ponieważ wyeliminowane zostaje ryzyko potknięcie się o jego obudowę, jest łatwiejszy w sprzątaniu oraz można go wkomponować w nawet najbardziej niewymiarową i oryginalną wnękę.

Projekt małej łazienki
Projekt małej łazienki

Jak zrobić projekt małej łazienki?

Projekt należy rozpocząć od określenia potrzeb domowników, dostępnego metrażu oraz dysponowanego budżetu. Kolejno poleca się zapoznać z kilkoma ważniejszymi łazienkowymi wymiarami, które winny być przestrzegane nawet w bardzo małych pomieszczeniach, a mianowicie:

  • odległość przedniej krawędzi miski toaletowej od mebli lub ściany powinna wynosić 90 cm, a jej bocznej krawędzi od ściany to minimum 15-20 cm,
  • odległość bryły bidetu od elementów po bokach winna wynosić minimum 30 cm, do małych łazienek dobrym pomysłem jest zamontowanie bidety- to nieduża słuchawka natryskowa z przyciskami start-stop, należy ją zamontować na ok.60 cm przy misce toaletowej,
  • górna krawędź umywalki powinna znajdować się maksymalnie na wysokości 85 cm, pod warunkiem, że nie jest to pomieszczenie projektowane dla dzieci, osób starszych lub bardzo wysokich,
  • umywalka powinna znajdować się około 20-30 cm od ściany, należy pamiętać, że na ścianie potrzebne jest miejsce na haczyki, aby powiesić podręczny ręcznik,
  • najdogodniejsza wysokość wanny to maksymalnie 60 cm, bateria powinna znajdować się 20 cm nad krawędzią wanny, w przypadku baterii prysznicowej, powinna być ona zamontowana na wysokości 100-115 cm.

W łazience wyodrębnia się strefy ochronne chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym, ważna jest ilość lamp i lokalizacja gniazd wtykowych. Ogólnie rzecz biorąc te same zasady, odnoszą się do projektowania małej łazienki, jak i dużej. Przede wszystkim należy przemyśleć jak urządzić łazienkę, aby zapewnić komfortowe korzystanie wszystkim domownikom.

Mała łazienka
Mała łazienka

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, ponieważ nawet na minimalnym metrażu można wykonać w pełni estetyczną i komfortową łazienkę.

Nie warto na wprost wejścia umieszczać dużych akcesoriów łazienkowych jak brodzik, czy pralka, ponieważ pomieszczenie od razu wydaje się zagracone. Na ścianie naprzeciwko wejścia warto postawić wannę, o ile się ją przewiduje. Ściana nad nią jest zazwyczaj pusta, więc warto powiesić tam dekorację.

Dobrym wyjściem dla małych łazienek jest umieszczenie na wprost od wejścia umywalki, oświetlone lustro nad nią powiększa przestrzeń dwukrotnie.

W takim układzie trzeba pamiętać o drzwiach dopasowanych do pomieszczenia, ponieważ to one ciągle odbijają się w lustrze.

Drugim trikiem, który powiększy łazienkę, jest zastosowanie w niej lekko połyskliwych powierzchni, na których współgra światło, przez co pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze. Sufit ma duży wpływ na odbiór pomieszczenia. Małe łazienki mające podświetlenie LED optycznie powiększają przestrzeń. Warto w tym celu zastosować podwieszany sufit wykonany np. z matowej pleksi, a ponad płytą zamontować światła. Zastosowanie tego pomysłu jest dużo bardziej estetyczne i nowoczesne niż instalowanie na ścianach kinkietów.

Nie warto bać się montowania różnego rodzaju opraw, ponieważ gra świateł wpływa na wrażenie przestrzeni i odbiór pomieszczenia. Co więcej, małe łazienki powinny być wykonane w jasnych kolorach, ponieważ ciemne wykończenia optycznie zmniejszają dostępną przestrzeń.

Aranżacje łazienki na poddaszu

Aranżacja łazienki na poddaszu
Aranżacje łazienki na poddaszu

Aranżacja łazienki na poddaszu musi uwzględniać niskie skosy. Planując tam pomieszczenie, należy dokładnie obliczyć dostępną przestrzeń użytkową, powierzchnię oraz wysokość pokoju.

Wszystkie wady, jakie ma poddasze da się w łatwy sposób przekuć w zalety, a wystrój można zrobić niesamowity. Przede wszystkim przed przystąpieniem do planowania, należy nie tylko zmierzyć łazienkę, ale także przyjrzeć się bryle pomieszczenia. Istotne są tutaj skosy, ilość przestrzeni, która jest niższa niż 190 cm, a tego nie da się wyczytać z rzutów technicznych.

Ważna jest wysokość ścianki kolankowej, tzn. najniższej ściany w pomieszczeniu, ponieważ od niej zależy jakie sprzęty zdoła się tam ustawić. Ścianka o wysokości 1 metra nie stanowi problemu, spokojnie zmieści się tam toaleta stojąca lub bidet, a na krótszym boku łazienki można ustawić wannę. Jeżeli jednak najniższa ścianka ma poniżej 100 cm, wtedy sprzęty muszą być od niej oddalone na pewną odległość, aby wygodnie z nich korzystać.

Przestrzeń za zabudowaniem można wykorzystać na schowek lub umieszczenie tam grzejnika, dzięki temu będzie niewidoczny, a pomieszczenie nabierze bardziej nowoczesnego wyglądu.

Nowoczesna łazienka na poddaszu nie stanowi najłatwiejszego wyzwania, jednak jest to do zrealizowania. W sklepach budowlanych znajduje się szereg zabudowań łazienkowych, robionych na zamówienie, dostępne są specjalne kabiny i drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową. Jeśli skosy są naprawdę niskie, a mała łazienka nie pozwala na zastosowanie armatury czy wanien wolnostojących, wówczas można zakupić samonośne stelaże, które z powodzeniem wspierają armaturę.

Wolnostojące urządzenia, odsunięte od ścian są świetnym wyborem w obszernych łazienkach, gdzie przestrzeń jest duża i w żaden sposób nie grozi jej zagracenie. Jeżeli kąty nachylenia na poddaszu są duże, można pod nimi ustawić wannę, ale tak, aby w jej jednym końcu dało się stanąć. W takim przypadku warto pomyśleć o wannach narożnych lub asymetrycznych.

Mając dużą przestrzeń, jak wcześniej wspomniano, poleca się wybór wanny wolnostojącej, która w połączeniu z efektowną armaturą nadaje szyku i elegancji dużej łazience.

Korzystając z kabiny prysznicowej na poddaszu najlepiej, aby była ona umiejscowiona w okolicach drzwi do łazienki. Warto tu pokusić się o prysznic typu walk-in, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, nie wymaga aż takiej wysokości, ponieważ jest bez brodzika, a dodatkowo ozdabia pomieszczenie. Optymalnym rozwiązaniem dla kabiny prysznicowej jest sytuacja, gdy strop osiąga 210 cm, a powierzchni wynosi ok. 90×90 cm. Podobna ilość miejsca winna być przed kabiną, więc decydując się na natrysk, trzeba umieścić go w najwyższym punkcie pomieszczenia.

Projekt umywalki za to jest dużo łatwiejszy. Można ją umieścić na niskiej ścianie kolankowej, ponieważ zazwyczaj jest montowana na wysokości 85 cm. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości zawieszenia nad nią lustra.

Na samym końcu trzeba zaplanować dekoracje, z którymi można poszaleć. Ściany szczytowe bez okien to świetna przestrzeń na odważne dekoracje, kolorowe kafle czy fototapetę.

Co więcej, światło w łazience wlewa się od góry, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomieszczenie miało ciemniejsze wykończenia lub meble łazienkowe. Chcąc przełamać geometryczne skosy, można zastosować w pomieszczeniu okrągłe lustra lub lampy wiszące w nietypowych kształtach.

Jeśli chodzi o samo oświetlenie, różnej wysokości ściany dają pole do popisu. Na skośnym suficie poleca się zamocować kinkiety o różnych kształtach, a w najwyższej części pomieszczenia lampy wiszące. Duże okna na poddaszu mogą być problemem, ponieważ latem temperatura będzie się znacząco podnosiła, wystarczy jednak zamontować żaluzje, aby przebywanie w niej ciepłą porą roku było przyjemniejsze.

Jaki projekt lepszy – z płytkami czy drewnem?

Jaki projekt lepszy - z płytkami czy drewnem?
Jaki projekt lepszy – z płytkami czy drewnem?

Płytki w łazience

Ściany, jak i podłoga z płytek ceramicznych w łazience to bardzo popularne rozwiązanie, gdyż są idealne do miejsc mocno eksploatowanych, a ściany wyłożone kaflami tworzą efektowną dekorację w łazience.

Kładąc płytki poziomo, ważniejszy jest gust użytkownika, ich wielkość pomieszczenia oraz płytek i dopasowana kolorystyka. Płytki w łazience tworzą ciekawą powierzchnię, można je układać, różnorako ze sobą komponując i tworząc nawet najbardziej finezyjne wzory. Co więcej, łączy się je ze sobą rodzajami, efektownie wygląda wyłożenie innymi płytkami półek, wnęk czy schowków.

Można też za ich pomocą wyznaczyć pasy lub użytkowe strefy.

Teraz najczęściej na ściany wybiera się płytki wielkoformatowe, tworzą one wrażenie przestrzeni i elegancji. Wszystko dzięki temu, że mają jednolite wzory i kolory. Występują w spokojnych tonacjach, świetnie nadających się do łazienki.

Na podłodze w łazience także najczęściej stosowne są płytki. Do wyboru są łazienkowe płytki ceramiczne szkliwione i nieszkliwione. To te pierwsze warto zastosować w łazience, mają bowiem niską nasiąkliwość wodną, wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także wysoką twardość i odporność na ścieranie. Mogą mieć powierzchnie matową, półpolerowaną i lappato, tzw. polerowane szkliwo.

Co więcej, projektując płytki w łazience, trzeba zwrócić uwagę na ich antypoślizgowość. Współczynnik ten oznaczany jest jako R9-R13. Im wyższy współczynnik, tym lepsza powierzchnia.

Dodatkowo ważnym parametrem jest klasa ścieralności płytek oznaczana jako PEI, im płytka ma większy współczynnik, tym lepiej.

Płytki są częstym wyborem także przez wygodę, ponieważ łatwo się je czyści, są odporne na środki chemiczne, a gdy jakiś element ulegnie uszkodzenia, zazwyczaj łatwo można dostać ten sam lub podobny w najbliższym sklepie budowlanym i go w prosty sposób wymienić.

Drewno w łazience

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy drewno w ogóle pasuje do łazienki?

Ależ oczywiście! Skutecznie ociepla wnętrze, dodaje mu elegancji, a co więcej to bardzo uniwersalny materiał, który daje niezwykłe możliwości aranżacyjne. Co prawda, nowoczesna łazienka wykonana z drewna może być przytłaczająca, więc najlepiej połączyć ją z płytkami ceramicznymi lub kamieniem.

Decydując się na drewno, trzeba wziąć pod uwagę jego parametry. Musi być takie, które toleruje wysoką temperaturę, wilgotność, a także działanie środków chemicznych. Alternatywą dla tego materiału są tworzywa drewnopochodne, klejone za bazie naturalnej żywicy. Cechują się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na wilgoć i zmianę temperatur.

W przypadku drewna kluczowymi parametrami są:

  • stabilność,
  • podatność na pękanie,
  • odbarwianie się,
  • kurczenie i wygniatanie.

Jakie więc drewno najlepiej sprawdzi się w łazience? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Jeśli mowa tu tylko o drewnianych dodatkach, jak meble łazienkowe lub akcesoria to nie jest istotne, z jakiego drewna jest to wykonane. W tym przypadku ważne jest tylko aby akcesoria były dobrze zabezpieczone.

Chcąc wykonać podłogę w łazience z drewna, sprawa ma się inaczej, tutaj potrzebny jest trwały wyselekcjonowany gatunek odporny na zawilgotnienie. Chcąc wykorzystać rodzime gatunki drzew, warto zwrócić uwagę na:

  • dąb,
  • buk,
  • orzech,
  • modrzew.

Z egzotycznych gatunków zaś poleca się:

  • teak,
  • iroko,
  • cedr,
  • wenie,
  • jatoba.

Są one naturalnie chronione przed zawilgoceniem, a co za tym idzie rozwojem grzybów i pleśni dzięki wysokiej zawartości w swoim składzie żywic, olejków i garbników. Wystarczy je tylko dodatkowo zaimpregnować, aby cieszyć się pięknym i naturalnym wyglądem podłogi przez wiele kolejnych lat.

Decydując się na drewno na ścianie lub podłodze w łazience, warto wybierać sprzedawców i producentów trudniących się typowo tymi wyrobami. Nie tylko doradzą, ale także produkty te są od razu specjalnie zabezpieczone przed wilgocią i różnicą temperatur. Należy pamiętać, że wraz z latami użytkowania, o drewnianą podłogę w łazience trzeba dbać, tj. lakierować, impregnować lub olejować.

Już na etapie projektu łazienki, warto ustalić takie szczegóły z projektantem. To samo tyczy się podłogi z ogrzewaniem podłogowym, co więcej, na niej musi być położony bardziej odporny rodzaj drewna, ponieważ dodatkowo występują tam różnice temperatur.

Miejsca, gdzie można ułożyć drewno w łazience to: ściana za lustrem, ściana za wanną i jej zabudowa. Warto ocieplić wygląd łazienki kupując do niej drewniane dodatki, tj. szafki, witryny, półki, a nawet może być to drewniany blat.

Co lepsze – płytki czy drewno?

Wszystko uzależnione jest od potrzeb użytkujących. Drewno choć eleganckie wymaga dużo więcej uwagi i dbałości, płytki zaś są duże łatwiejsze w czyszczeniu i ogólnej konserwacji. Można iść na kompromis i w łazience ułożyć płytki drewnopodobne lub połączyć ceramikę z drewnem w pomieszczeniu. Żadne z tych rozwiązań nie jest lepsze ani gorsze, a po prostu całkowicie różne.

Sprytne rozwiązania do łazienki

Sprytne rozwiązania do łazienki
Sprytne rozwiązania do łazienki

Aranżacja łazienki (szczególnie małej) to nie lada wyzwanie. Aby wszystko się do niej zmieściło, a przy tym ładnie wyglądało, trzeba się naprawdę natrudzić. Jednak jest kilka trików które zdecydowanie ułatwiają przetrzymywanie rzeczy w łazience, a przy tym nie ograniczają jej przestrzeni.

Wanny narożne

Warto o nich pomyśleć, gdyż dzięki swoim kształtom dopasowują się do pomieszczenia, tym samym oszczędzając tam mnóstwo miejsca. Wcale nie trzeba rezygnować z wanny na rzecz prysznica! Co więcej, wanna narożna o boku mierzącym 150 cm, oferuje użytkownikom taką samą przestrzeń, jak zwykła wanna o długości 20 cm większej.

W małych łazienkach jest to dosyć duża wartość, która pozwala na zamontowanie dodatkowej szafki lub innego akcesorium łazienkowego. Najczęściej spotykane kształty wanien narożnych to trójkąty i zwężające się prostokąty. Jest to oszczędność miejsca, a w takich wannach można się położyć podczas kąpieli.

Warto wzbogacić je o parawan albo zasłonę. Będzie dodatkowym elementem wystroju w małej łazience, a w praktyce pozwoli ograniczyć zachlapania.

Szafka lustrzana nad umywalką- w każdej łazience znajduje się lustro

W małych pomieszczeniach samodzielne lustro nie musi być do końca dobrym pomysłem. Warto zakupić szafkę z lustrzanym frontem, która będzie zarówno dekoracyjna, a z drugiej strony w środku znajdzie się miejsce na drobne rzeczy, jak szczoteczka i pasta do zębów, czy szczotki do włosów. Podręczne akcesoria będą miały swoje miejsce, przez co nowoczesna łazienka będzie wyglądać estetyczniej.

Stojąca szafka pod umywalką

Pod umywalką też bardzo często znajduje się niewykorzystana przestrzeń. Warto zastosować tam podwieszaną szafkę, która po pierwsze nie będzie przeszkadzać, po drugie optycznie powiększy mieszkanie. Jednak należy pamiętać, że aby zastosować takie rozwiązanie, trzeba zrezygnować z umywalki na postumencie, wybrany model, musi być wbudowany w blat szafki lub w niego wpuszczony.

Jest to praktyczne rozwiązanie, korzystający z umywalki będzie mógł przejrzeć się swobodnie w lustrze, a szafka pod spodem w niczym nie przeszkadza.

Wiszące szafki

Można je usytuować nad pralką lub muszlą klozetową, ponieważ są to przestrzenie zazwyczaj niezaaranżowane, a jest tam dużo miejsca.

Nad tymi akcesoriami swobodnie można powiesić szafki, które kolejno przydadzą się do przechowywania detergentów, papieru toaletowego, czy środków czystości. Trzeba jednak pamiętać, że szafka nad muszlą musi być płytsza niż inne, z tego względu, że inaczej może przeszkadzać użytkującym.

Za to ta powieszona nad pralką może mieć standardowa wielkość. W tym miejscu można również zawiesić samodzielne, otwarte półki, jednak należy pamiętać, że pomimo tego, że są wygodniejsze, to jednak wszystko, co na nich stoi jest widoczne.

Zastosowanie blatu łazienkowego

Jest to praktyczny sposób na zyskanie większej ilości miejsca.

Decydując się na umywalkę wmontowaną w półkę, można na niej zamontować blat lub stworzyć taką półkę nad pralką.

Ustawiając pralkę obok umywalki, można przedłużyć blat, a tym samym zyskać dodatkową przestrzeń. Wówczas wszystkie podręczne przybory znajdują się pod ręką. W tym rozwiązaniu ważne jest, aby półka znajdowała się kilka centymetrów nad pralką do prania, inaczej podczas działania urządzenia, wszystko trzeba będzie z niego ściągnąć.

Półki pod prysznicem i nad wanną

To kolejne miejsce bardzo często niewykorzystane.

Najczęściej akcesoria i środki myjące znajdują się na obrzeżach wanny lub brodzika pod prysznicem. Jest to rozwiązanie dosyć nieestetyczne i niepraktyczne. W tym celu wystarczy zamontować małe ażurowe półeczki. Zazwyczaj są to modele kilkupoziomowe lub jedno, w zależności od potrzeb domowników.

Ciekawym rozwiązaniem jest również regał teleskopowy, który wystarczy zaklinować pomiędzy sufitem a podłogą lub brodzikiem. Do wanien dostępne są półki, które wystarczy oprzeć o ich równoległe krawędzie, wykonane są z różnych tworzyw więc łatwo je wkomponować w całość wyposażenia. Można na nich przetrzymywać gąbki żele do kąpieli oraz szampony do włosów.

Podstawowe zasady projektowania łazienki

Podstawowe zasady projektowania łazienki
Podstawowe zasady projektowania łazienki

Na samym początku, zanim rozpoczniemy urządzanie łazienki trzeba pomieszczenie dokładnie zmierzyć, czyli przeprowadzić inwentaryzację. Ważny jest każdy kąt, wnęka i trudno dostępne miejsca.

Liczy się nie tylko powierzchnia, ale także wysokość ścian i kształt całego pomieszczenia. Kolejno należy zapoznać się z podstawowymi zasadami projektowania łazienki.

Największą trudność przysparza rozplanowanie wszystkich akcesoriów sanitarnych i miejsce przyłączy do wody i kanalizacji miejskiej.

Podstawowe wymiary zostały wymienione już wcześniej. Z najważniejszych trzeba pamiętać, że kabina prysznicowa musi mieć minimalną powierzchnię 80×80, a optymalnym wymiarem jest 90×90, górna krawędź umywalki winna znajdować się na wysokości 80-85 cm, a między miską sedesową i innymi sprzętami potrzebna jest przestrzeń o szerokości ok. 60 cm.

Te zasady warto przeanalizować i nanieść na rysunek techniczny przed zamontowaniem rur z wodą, odpływów i ogólnie białym montażem. Dopiero potem można je montować, ponieważ ważne jest, aby znalazły się w optymalnych dla użytkownika miejscach.

Na projekcie łazienki należy również zaznaczyć rozmieszczenie urządzeń, mebli, kontaktów, włączników i oświetlenia. W przypadku kontaktów warto przeanalizować, jakie urządzenia będą używane w pomieszczeniu. Jeśli jest to pralka, należy blisko niej umieścić kontakt. Potrzebne są one również przy lustrze, tam, gdzie najczęściej używana jest suszarka, maszynka do golenia oraz prostownica do włosów.

Kolejny punkt w projekcie – wykończenie jej ścian i podłóg

Mając już ogólny zarys łazienki, trzeba zastanowić się nad wykończeniem jej ścian i podłóg.

Projektując meble, ma się już wstępną świadomość co gdzie będzie stało oraz jakiego rodzaju wyposażenie jest potrzebne. Materiały do łazienki muszą cechować się trwałością, odpornością na wilgoć i zmienne temperatury.

Miejsca, w których będzie używana np. prostownica, muszą być ognioodporne. Co więcej, materiały powinny być łatwe w utrzymaniu czystości.

Na planie łazienki nie może zabraknąć punktów świetlnych oraz luster. Proponuje się zawsze co najmniej dwa światła – na suficie i w obrębie lustra. Do zaprojektowania łazienki można też użyć programu online.

Zaprojektowanie łazienki w programie

Projektowanie łazienki
Jak zaprojektować wymarzoną łazienkę

Zaplanowanie łazienki w programie nie należy do trudnych. Każda z aplikacji do tworzenia projektów łazienki ma podobny sposób działania, a mianowicie na początku należy podać wymiary łazienki oraz jej kształt.

Zazwyczaj jest do wyboru kilka standardowych rzutów, a jeżeli żaden nie odpowiada wymogom, wówczas można odręcznie narysować przybliżony kształt pomieszczenia i dodać odmierzone wymiary.

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie, gdzie znajdują się okna, drzwi i przyłącza do wody i kanalizacji miejskiej.

Następnie należy dodać meble, akcesoria sanitarne i inne dostępne elementy do projektowanego pomieszczenia.

Program sam zaproponuje korzystne zmiany, pokaże, czy dany element się tu zmieści oraz jak optymalnie można go rozlokować. Istnieje również opcja wrzucenia wszystkich elementów do bazy, a na koniec program sam generuje rozlokowanie poszczególnych elementów, proponując przy tym niewielkie zmiany. Po zatwierdzeniu projektu zostaje on w formie pdf wysłany na podany e-mail.

Trzeba mieć na uwadze, że są to płatne programy, tworzące w dużej mierze nie projekty łazienek, a wizualizacje. Zawsze najlepiej, aby na ostatecznym etapie planowania skonsultować się ze specjalistą. Wskaże pewne nieścisłości, przeanalizuje plan łazienki i może podpowiedzieć coś w kwestii wybranych materiałów wykończeniowych.

Specjaliści mają wieloletnie doświadczenie i wiedzą jak połączyć estetyczne z praktycznym oraz jak materiały i meble z wybranych tworzyw będą się zachowywały po latach użytkowania.

Wybór mebli
Wybór mebli

Wybór mebli łazienkowych i dodatków

Po zakończonym procesie projektowania przychodzi czas na wybór i kupno akcesoriów. W tym względzie nie można narzekać, ponieważ wybór jest ogromny.

Można zdecydować się zarówno na meble łazienkowe gotowe, jak i na wymiar. Dedykowane meble łazienkowe zazwyczaj idealne współgrają z zaprojektowanym wnętrzem, a także optymalnie wykorzystują przestrzeń. Mają one największe znaczenie przy nieregularnych kształtach pomieszczeń.

Następnie przychodzi czas na wyposażenie łazienki i wybór dodatków, kupno luster, zamontowanie oświetlenia i dodanie do niego elementów podkreślających aranżacje łazienek, tj. wazony, doniczki i pojemniki na kosmetyki.

Ile kosztuje wykonanie profesjonalnego projektu łazienki?

 Ile kosztuje wykonanie profesjonalnego projektu łazienki?
Ile kosztuje wykonanie profesjonalnego projektu łazienki?

Nie ma tutaj zasady, różnice w cenach są duże i mogą wynosić nawet kilkanaście procent. Wszystko uzależnione jest od zakresu usług i jakości ich wykonania, a także stopnia skomplikowania prac.

Cena projektu łazienki uzależniona jest także od charakteru współpracy określonej w umowie. Architekt może wykonać zarówno projekt koncepcyjny łazienki, jak i plan kompleksowy.

Projekty łazienek mogą obejmować kilka wariantów pomieszczenia do wyboru, a także rysunki techniczne, branżowe oraz wizualizacje. W Polsce uśredniona cena projektów wykonanych przez projektanta wnętrz wynosi ok. 148-180 zł/m2.

Ceny wahają się pomiędzy województwami, najniższe są w świętokrzyskim, podlaskim, zachodniopomorskim, a najwyższe w dolnośląskim, mazowieckim i pomorskim. Mają na nie wpływ również wielkości projektowanych pomieszczeń.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Yelyzaveta

Nigdy nie myślałem, że portal budowlany może być tak wszechstronny i pomocny w codziennym życiu.