Wyłącznik schodowy w domu

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 26 listopada 2021

Wyłącznik schodowy
Wyłącznik schodowy

Można mieszkać tradycyjnie, a można wygodnie. W jaki sposób? Wiedząc o tym, że można zapalić sobie światło i zgasić je w zupełnie innym miejscu, kto nie zdecydowałby się na takie rozwiązanie 😉

Ile razy zdarza się zdenerwować, że znów zapomniało się zgasić światła przed domem i trzeba wracać do punktu w którym znajduje się jego wyłącznik? A gdyby tak zgasić światło przed domem z kuchni, sypialni lub przedpokoju? Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego może uszczęśliwić, dodać wygody i bezpieczeństwa każdej rodzinie.

W jaki sposób? Warto zapoznać się wszystkimi informacjami na temat tego przedmiotu, który może znacząco ułatwić korzystanie z infrastruktury domu, tarasu lub ogrodu.

Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego – konieczność czy tylko wygoda?

Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego
Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego

Sterowanie oświetleniem domu z kilku miejsc to wielka wygoda. Na szczęście, w dobie wielu możliwości, każdy może sobie nią pozwolić. Czy warto? Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy można włączyć światło w jednym miejscu i wyłączyć je, będąc w zupełnie innej części domu. To o wiele prostsze niż bieganie za każdym razem do tego samego wyłącznika, celem zmiany oświetlenia.

Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego służy przede wszystkim:

 • Wygodnemu korzystaniu z klatki schodowej – wieczorem, kiedy w domu jest już ciemno, zapala się oświetlenie klatki schodowej, żeby bezpiecznie wyjść na górę lub zejść na dół. Co by było w przypadku, gdyby nie został zamontowany wyłącznik schodowy? Trzeba by było wejść z powrotem po schodach, żeby zgasić światło. Mało logiczne prawda?
 • Komfortowemu zapalaniu oświetlenia zewnętrznego domu jednorodzinnego – modnym i bardzo efektownym rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością, jest oświetlanie budynków z zewnątrz. Punkty świetlne lubią być montowane, gdzie się da – na balkonach, w wejściach, na tarasach lub elementach wystroju krajobrazu. I dobrze! Dzięki temu budynek zyskuje na elegancji i po zmroku prezentuje się bardzo efektownie. Dzięki wyłącznikowi schodowemu, oprócz tego, że światło wygląda, może także służyć. W jaki sposób? Siedząc na tarasie można oświetlić sobie przestrzeń wokół siebie, ale kiedy nagle zmieni się miejsce przebywania, na przykład na balkon, można z jednego punktu zgasić światło na tarasie, a zaświecić na balkonie;
 • Możliwości wygodnego korzystania z sypialni – dopóki jest się pozbawionym możliwości sterowania światłem z własnego łóżka, nie doceni się zalet wyłącznika schodowego. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, kiedy po ciężkim dniu, leży się już w łóżku, czyta książkę lub ogląda telewizor, oczy zaczynają się zamykać i wiadomo, że to pora spać. Przykrą czynnością okazuje się ponowne wstawanie celem zgaszenie światła. O ile prościej byłoby je „kliknąć” tylko wyciągając rękę?
 • Oszczędności czasu przy korzystaniu z przestrzeni domu jednorodzinnego. Zapalanie światła – prosta rzecz, ale w przypadku dużej powierzchni domu lub zastosowaniu wielu punktów oświetleniowych (oświetlenie LED, oświetlenie przypodłogowe, lampy, kinkiety lub halogeny) może wymagać sporej ilości czasu, szczególnie kiedy za każdym razem trzeba by było podchodzić do jednego wyłącznika sterującego. Dobrze jest, jeśli w kilku miejscach domu, można wygodnie gasić lub zapalać światło oszczędzając przy tym sporo czasu.

Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego umożliwia więc wygodne, bezpieczne i oszczędne korzystanie z światła.

Jak zbudowany jest wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego?

Chcąc zapalać i gasić światło w kilku miejscach domu, trzeba zastanowić się nad tym jeszcze na etapie prac budowlanych.

Dlaczego? Realizacja takiego projektu wymaga wykonania odpowiedniej instalacji elektrycznej, która należy do prac, kiedy dom jest jeszcze w stanie surowym.

Jeśli chce się sterować światłem z dwóch miejsc, konieczne jest zaopatrzenie się w dwa przełączniki. Przełączenie jednego z nich, w gotowej instalacji, powoduje zmianę stanu obwodu na otwarty lub zamknięty.

Co to oznacza? Zapalając światło na piętrze, można swobodnie zejść na dół i zapalić je w najbliższym punkcie świetlnym.

A jeśli chce się sterować światłem z 3 miejsc, na przykład na dwupoziomowej klatce schodowej? Można wygodnie korzystać z obwodu wyłącznika schodowego, który musi być jednak rozbudowany o wyłącznik krzyżowy, czyli taki, który rozgałęzia standardową drogę prądu po domu.

Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego – rodzaje

Zanim wybierze się właściwy wyłącznik, warto wiedzieć jakie są rodzaje na rynku, które mogą służyć wielu czynnościom, związanym ze światłem w domu.

Wydaje się, że zasada jest prosta – włączyć na dole, wyłączyć na górze i odwrotnie. Po co zatem kilka rodzajów przycisków i który z nich faktycznie może się przydać?

Dzięki wprowadzeniu różnych modeli wyłączników, można:

 • szybko zgasić światło, jednym przyciskiem;
 • mieć więcej czasu i zadać polecenie, dzięki któremu wyłącznik światła zgasi oświetlenie po kilku sekundach;
 • sterować kilkoma żarówkami w jednej lampie;
 • wygodnie dojść do domu po zmroku, dzięki automatycznemu zapaleniu się światła;
 • podwyższyć standard domu, dzięki nowoczesnym, dotykowym rozwiązaniom.

Chcąc wybrać właściwą funkcję wyłącznika, która będzie właściwa i spełni oczekiwania domowników, warto wiedzieć, czym cechują się odpowiednie modele.

Wyłącznik pojedynczy jednobiegunowy

Uruchamia szybką reakcję światła, ponieważ łączy lub rozłącza przewód fazowy powodując zaświecenie lub zgaszenie żarówki. Pozwala zatem włączyć światło tylko w określonym miejscu.

Zasada prosta, ale spore zastosowanie. Wyłącznik jednobiegunowy jest montowany niemal w każdym pokoju użytkowym. Naturalne jest, że wchodząc do pomieszczenia, w najbliższym otoczeniu szuka się przycisku do zapalania światła.

Wyłącznik pojedynczy dwubiegunowy

Wizualnie to cały czas jeden przycisk, ale zastosowanie dużo większe.

Dlaczego? Umożliwia obsługę dwóch, różnych obwodów. Dzięki niemu możliwe jest zapalenie światła na parterze budynku, a zgaszenie go po wyjściu na piętro.

Wyłącznik schodowy podwójny

Może decydować o intensywności światła, pochodzącego z jednej lampy. Posiada 2 lub więcej przycisków, które wysyłają zadanie, na przykład do żyrandolu, który ma kilka żarówek. Dzięki temu można regulować nasycenie światła w pokoju, wybierając czy chce się zapalić kilka żarówek jednocześnie, czy raczej wystarczą wybrane.

Nazewnictwo, które można spotkać w sklepach budowlanych lub elektrycznych to także łącznik świecznikowy. Napięcie gniazdka, na którym ma być zamontowany wyłącznik nie może przekraczać 250V.

Wyłącznik dotykowy

Można podnieść standard wyposażenia swojego domu i wprowadzić do niego nowoczesny gadżet sterujący światłem. Wyłącznik dotykowy bez wątpienia zwróci na siebie uwagę, ponieważ panel sterujący jest często podświetlany, a także prezentuje się bardzo awangardowo.

Wyłącznik zwierny

Działa na zasadzie odczuwalnego odbijania przycisku. Jest często stosowany na klatkach schodowych. Reakcja następuje po kilku sekundach, czyli światło nie zapala się od razu.

Wyłącznik zwierny typu „dzwonek”

Dzwonek także działa na zasadzie przycisku, tyle że zamiast światła pojawia się dźwięk. Impuls, który dociera do mechanizmu wydającego odgłos, płynie przez instalację elektryczną.

Wyłącznik żaluzjowy

Służy do sterowania zewnętrznymi roletami, żaluzjami automatycznymi lub bramą garażową. Wyposażony jest w dwa przyciski, które działają przez przytrzymanie ich.

Wyłącznik z czujnikiem ruchu

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i sobie podczas poruszania się po domu w ciemnościach, warto wybrać wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego z czujnikiem ruchu. Dlaczego?

Nie trzeba myśleć o włączaniu światła nocą, ani „po omacku” szukać przycisku zlokalizowanego na ścianie. Wbrew pozorom taka czynność może wywołać sporo zamieszania, a ciemność może być także niebezpieczeństwem dla najmłodszych mieszkańców. Wyłącznik z czujnikiem ruchu działa też korzystnie na środowisko naturalne oraz domowy budżet, ponieważ generuje mniejsze zużycie energii.

Można natomiast wygodnie poruszać się po mieszkaniu wiedząc, że pod wpływem ruchu, uruchomi się lampa, która bezpiecznie zawiedzie do celu nocnej wędrówki.

Montaż wyłącznika jest bardzo prosty, a czynność można przeprowadzić samodzielnie. Urządzenie montowane jest w puszce łącznika pojedynczego. W przypadku klatki schodowej warto więc zamontować przycisk na górze i dole. Sam wyłącznik wygląda bardzo efektywnie i nowocześnie, dlatego na pewno doda uroku każdej, zwykłej ścianie.

Czym wyłącznik schodowy różni się od innych wyłączników?

Czym wyłącznik schodowy różni się od innych wyłączników?
Czym wyłącznik schodowy różni się od innych wyłączników?

Wszystkie typy łączników łączy jedna zasada – obwód musi się zamknąć, żeby leciał prąd, a światło świeciło. Jak z tym jest w praktyce?

W tradycyjnym łączniku oświetleniowym prąd płynie w jednym przewodzie, a przełącznik go albo odcina, albo uwalnia. Dzięki temu światło gaśnie lub się zapala.

Zasada działania wyłącznika schodowego jest bardziej skomplikowana. Przewód zasilający, fazowy jest głównym dostawcą prądu. Oznaczany jest literą L, a kabel jest koloru brązowego lub czarnego. Oprócz tego do źródła światła wiodą jeszcze kabel neutralny (oznaczany literą N i kolorem niebieskim) oraz kabel ochronny, potocznie zwany uziemieniem (oznaczany jako PE i kolorem zielonym).

Zasada działania wyłącznika schodowego może przypominać pracę zastawek, które decydują o tym, czy obwód jest otwarty lub zamknięty. Naciskając odpowiednie przyciski na włączniku, wprawia się w ruch zastawki, które muszą się znaleźć w jednakowym położeniu. Oznacza to, że chcąc włączyć światło, obie zastawki w wyłącznikach muszą być w jednakowym położeniu i zamknąć obieg. W przeciwnym wypadku, droga prądu się urywa i światło gaśnie.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to wyłącznik schodowy może być używany jako zwykły wyłącznik, ale nie odwrotnie. Budowa tradycyjnego przełącznika nie pozwala na połączenie go w jednym obiegu z drugim przyciskiem.

Łącznik schodowy parametry
Łącznik schodowy parametry

Łącznik schodowy parametry

Mimo, że łącznik schodowy wydaje się być prostym urządzeniem, które nie powinno stanowić problemu w zakupie, to klienci sklepów budowlanych potrafią przez wiele minut stać przed półką z przełącznikami, zastanawiać się i analizować parametry. Dlaczego?

Żeby kupić wyłącznik, który będzie się ładnie prezentował, sprawnie działał i komfortowo się obsługiwał, warto zwrócić uwagę na następujące parametry sprzętu:

 • Kolor, który powinien być dobrze zestawiony z ścianą, na której ma być zamontowany wyłącznik. Na szczęście wybór kolorów jest bardzo duży i każdy może dopasować urządzenie do stylu pomieszczenia. Ponadczasowe są nadal wyłączniki w kolorze białym, ale dużą popularnością cieszą się też przyciski czarne, srebrne lub beżowe. Dla tych, którzy szukają oryginalnych gadżetów, producenci wyłączników oferują też limitowane edycje odcieni w soczystych lub pastelowych barwach;
 • Materiał z którego został wykonany – najpopularniejszym tworzywem z którego są wykonywane wyłączniki to plastik. Takie produkty są powszechnie dostępne w sklepach budowlanych lub salonach sprzedaży za atrakcyjną cenę. Chcąc jednak podnieść standard wyposażenia swojego domu, można zainwestować w ekskluzywne wyłączniki schodowe (i nie tylko) wykonywane ze szlachetnych materiałów. Na przykład? Szkło, powierzchnie lakierowane na wysoki połysk, mosiądz, stal, aluminium, a nawet drewno;
 • Napięcie – najczęściej spotykaną wartością napięcia w wyłącznikach schodowych jest 250V i takie urządzenia są spójne z popularną w polskich domach elektryką. Szukając więc produktów na zagranicznych stronach lub sprowadzając je od przypadkowych dostawców, warto zwrócić uwagę na ten parametr, który decyduje o powodzeniu instalacji urządzenia;
 • Sposób montażu – wyłączniki schodowe dzielą się na modele podtynkowe i natynkowe. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na ten parametr, aby produkt sprostał wymaganiom użytkownika oraz pasował do przygotowanego pod przełącznik miejsca w ścianie;
 • Stopień ochrony (IP) – nie jest to może parametr, który dla kupującego jest najistotniejszy, ale ważny w procesie montażu jak i samej obsługi. Mówi o tym, jaki urządzenie posiada stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi i jaką ochroną należy stosować, aby uniknąć porażenia prądem elektrycznym. Ochrona IP informuje zatem o:
  • ochronie osób, korzystających lub uruchamiających urządzenie do sieci elektrycznej;
  • ochronie samego urządzenia przed dostawaniem się do niego cząsteczek stałych, w tym kurzu;
  • ochronie urządzeń elektrycznych przed ewentualnym dostaniem się cieczy.
 • Podświetlenie – chcąc urozmaicić ścianę efektownym wyłącznikiem, warto szukać takich, które są wzbogacone elementem świetlnym. Coraz częściej na rynku można spotkać wyłączniki, które mają punktowe oświetlenie ikony schodów lub w całości są wypełnione lampkami LED, dzięki czemu są widoczne po zmroku i pięknie się prezentują;
 • Waga – wydaje się, że ciężar wyłącznika nie powinien mieć znaczenia, a przynajmniej jest nieodczuwalny, tymczasem dobrze wyważony przełącznik może wpływać na komfort samego użytkowania oraz żywotność. W jaki sposób? Zbyt ciężki włącznik może po pewnym czasie „obwisać”, natomiast nadmiernie lekki prawdopodobnie będzie zostawiał luz między przestrzeniami lub ramką. Dobrze wyważona ciężkość przycisków wpływa też na samą obsługę. Może się wydawać, że włącznik jak włącznik, ale lekkie, nie sprawiające oporu „kliknięcie” może w dłuższym czasie okazać się praktyczną zaletą produktu;
 • Wymiary – chcąc zamontować przełącznik, który będzie estetycznie się prezentował na ścianie, warto zwracać uwagę na wymiary przycisków, jak i samej ramki. Nowoczesne produkty, zwłaszcza elektroniczne charakteryzują się obudową dużych rozmiarów, która nie zawsze będzie pasować do małych, ciasnych pomieszczeń.

Przybory potrzebne do samodzielnej instalacji wyłącznika schodowego – produkty powiązane

Zanim wezwie się elektryka w celu zamontowania jednego punktu wyłącznika schodowego, może warto zaoszczędzić pieniądze i spróbować uruchomić go samemu?

Wybierając produkt z oferty sklepu budowlanego, warto poszukać produktów powiązanych, dzięki którym samodzielny montaż będzie bezbłędny. Mając przy sobie wszystkie, niezbędne akcesoria, prace montażowe przebiegną bez stresu, z pewnością tego, że gotowy produkt będzie solidny i bezpieczny.

Lista produktów powiązanych, w które warto się zaopatrzyć przed samodzielnym montażem wyłącznika schodowego to:

 • puszka podtynkowa, dzięki której prawidłowo i bezpiecznie można łączyć osprzęt i przewody elektryczne. Produkt jest pożądanym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami lub czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby doprowadzić do zwarcia lub zepsucia się instalacji.

Chcąc wybrać właściwy model puszki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej przeznaczenie do konkretnych typów ścian, czyli karton-gipsowych, ceglanych lub betonowych;

 • taśma izolacyjna, dzięki której trwale i bezpiecznie można zaizolować przewody elektryczne, wydłużając tym samym ich żywotność;
 • szyna torowa, dzięki której można szybko i łatwo połączyć kilka przewodów elektrycznych;
 • peszel, czyli osłona okablowania, sprawdzi się w konstrukcjach, które są wykonane z drewna. Na przykład montując instalację elektryczną na poddaszu, gdzie przewody wiją się między materiałami łatwopalnymi (drewno lub wata), warto zabezpieczyć je peszlem, dzięki czemu uniknie się zwarcia lub pożaru;
 • próbnik napięcia, który jest niezbędnym narzędziem przy wszystkich, samodzielnych pracach elektrycznych. Dzięki narzędzi można w bezpieczny sposób przeprowadzić dokładny pomiar napięcia w urządzeniu elektrycznym.

Wyłącznik podtynkowy, a natynkowy – jakie różnice?

O ile zasada działania obu, wymienionych modeli wyłączników jest taka sama, o tyle różnią się sposobem montażu. Co to znaczy?

Wyłącznik schodowy natynkowy charakteryzuje się tym, że wystaje na powierzchnię ściany. Takie rozwiązanie należy raczej do trendów, które stosowało się przynajmniej dekadę temu, kiedy nie było jeszcze innych rozwiązań, ale trzeba przyznać, że produkt nie zniknął z oferty producentów i nadal znajduje swoje zastosowanie. Gdzie?

Wyłącznik schodowy natynkowy doskonale sprawdza się w warunkach narażonych na obecność kurzu i wilgoci. Może znaleźć swoje zastosowanie w:

 • zakładach przemysłowych i produkcyjnych,
 • warsztatach samochodowych;
 • przydomowych garażach;
 • na strychach, w piwnicach i pralniach.

Codzienne potrzeby domów jednorodzinnych, czyli funkcjonalność, ale też podniesienie estetyki ściany, wymagają zastosowania wyłącznika schodowego podtynkowego, którego mechanizm jest dyskretnie ukryty w ścianie. Na zewnątrz natomiast urządzenie prezentuje tylko estetyczne przyciski, ramkę lub dotykowy panel (w nowoczesnych rozwiązaniach).

Wyłącznik schodowy podtynkowy jest detalem, który potrafi subtelnie uzupełnić cały wygląd ściany w domu. Decydują o tym przede wszystkim nowoczesne rozwiązania, które wpływają na estetykę produktów. Bogata kolorystyka, szlachetne materiały, a czasem sam design wpływają na to, że wyłącznik może być wyróżniającym się detalem, który zwraca na siebie szczególną uwagę.

Dlaczego warto podłączyć wyłącznik schodowy samodzielnie?

Można zaoszczędzić do 5000 złotych, jeśli wyłącznik schodowy zamontuje się samodzielnie. Jak to?

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się niezliczoną ilością montowanych punktów świetlnych. Sięgając opinii budowniczych lub osób, które niedawno się budowały, szybko można się dowiedzieć, że przeciętna liczba dostępów do prądu w domu wynosi od 100 do 150. Niewiarygodne?

A jednak! Co więcej, chcąc zlecić profesjonalny montaż gniazdek i włączników przez fachowca, trzeba liczyć koszt robocizny, który jest liczony od punktu. Stawka w największych miastach w Polsce kształtuje się na poziomie 30zł/punkt.

Łatwo można policzyć, że koszt samej robocizny będzie kosztował nawet do 5000 zł.

Ale czy do montażu instalacji elektrycznej nie trzeba mieć odpowiednich uprawnień?

O ile odbiór wszystkich punktów elektrycznych musi przeprowadzać osoba z uprawnienia, o tyle za montaż odpowiada sam inwestor. Można zatem samodzielnie zamontować wyłącznik schodowy, krzyżowy lub gniazdko, wiedząc jak się to robi.

Jak podłączyć wyłącznik schodowy krok po kroku

Żeby móc korzystać z wygody oświetlenia, sterując nim z wielu punktów w domu, warto wiedzieć jak podłączyć wyłącznik schodowy. Czynność okazuje się nie taka trudna, jeśli odpowiednio się do niej przygotuje. Co to znaczy?

Oprócz odrobiny wyobraźni i umiejętności manualnych, przydatne okaże się także doświadczenie oraz zestaw produktów podręcznych, dzięki którym prace przebiegną szybko i bezpiecznie.

Aby z ostrożnością zabrać się wszystkich prac, związanych z instalacją wyłącznika schodowego, należy rozłączyć napięcie w całym domu. Następnie można przejść do kolejnych kroków:

 1. Przewód ochronny (PE) od strony zasilania trzeba poprowadzić do puszki pod pierwszym łącznikiem.
 2. Za pomocą złączki należy połączyć przewód (PE) do lampy.
 3. Przewód neutralny (N) także należy poprowadzić do puszki pod pierwszym złącznikiem.
 4. Za pomocą złączki należy podłączyć przewód (N) do lampy.
 5. Włączyć instalację elektryczną.
 6. Za pomocą miernika sprawdzić na którym przewodzie jest napięcie.
 7. Wyłączyć ponownie instalację elektryczną.
 8. Przewód w którym jest napięcie jest przewodem fazowym zasilającym (L), który trzeba doprowadzić do zacisku łącznika (widocznie oznaczony na produkcie).
 9. Przewody sterujące należy umieścić w tych samych zaciskać w obu łącznikach.
 10. Drugi przewód fazowy (L) należy podłączyć do właściwego zacisku przy łączniku drugim, a następnie przyłączyć go do lampy.
 11. Włączyć instalację elektryczną i sprawdzić poprawność działania obwodu.

Jak podłączyć wyłącznik łącznik krzyżowy z łącznikami schodowymi?

Bardziej skomplikowaną, ale osiągalną czynnością jest podłączenie łącznika krzyżowego z łącznikami schodowymi. Dzięki temu możliwe jest sterowanie oświetleniem z 3 lub więcej punktów w domu.

Takie rozwiązanie sprawdza się na klatkach schodowych, które mają półpiętra lub piętra, a także przy oświetlaniu elementów zewnętrznych (na przykład zaświecanie światła na balkonie, który jest wspólny dla kilku pokoi).

Żeby zbudować układ sterowania oświetleniem z trzech, niezależnych miejsc należy:

 1. Do pierwszej puszki doprowadzić 3 przewody: ochronny (PE), neutralny (N) i fazowy (L);
 2. Pomiędzy łącznikami muszą być włożone po 4 przewody: ochronny (PE), neutralny (N) i 2 przewody fazowe (L);
 3. Z ostatniej puszki do lampy powinny wychodzić 3 przewody: ochronny (PE), neutralny (N) i fazowy (L);
 4. W każdej puszcze połączyć z sobą przewody ochronne (PE);
 5. W każdej puszcze połączyć z sobą przewody neutralne (N);
 6. Połączone przewody należy zawinąć i ulokować w puszkach;
 7. Połączyć pierwszy wyłącznik schodowy do przewodu fazowego, umieszczając go w zacisku z czerwonym oznaczeniem;
 8. Pozostałe 2 przewody fazowe należy umieść w odpowiednich zaciskach;
 9. W puszce przeznaczonej do przełącznika krzyżowego można podłączyć łącznik z przewodami fazowymi, biegnącymi z pierwszej puszki. Należy umieścić je w zaciskach z czerwonym oznaczeniem. Dwa przewody korespondencyjne należy umieścić w pozostałych zaciskach;
 10. W trzeciej puszcze, przewody, które biegną z łącznika krzyżowego należy podłączyć do zacisków z dźwignią w kolorze białym;
 11. Przewód fazowy (L), który jest podłączony lampy należy umieścić w zacisku z dźwignią w kolorze czerwonym;
 12. Włożyć mechanizmy łączników do puszek i zamocować;
 13. Nałożyć ramki zewnętrzne;
 14. Docisnąć ramki wewnętrzne;
 15. Docisnąć klawisze;
 16. Włączyć zasilanie i sprawdzić poprawność działania obwodu.

Pierwsze podejście do samodzielnego montażu wyłączników schodowych wydaje się procedurą trudną, a nawet nieosiągalną, ale szybko można się przekonać, że doświadczenie przychodzi z czasem i dodaje pewności siebie.

Czy faktycznie potrzebny jest wyłącznik schodowy?

Stojąc przed regałem z setkami różnych łączników do domu, wielu klientów zastanawia się który wybrać. Często kierują się kolorem lub efektem wizualnym. Tak naprawdę wyboru wyłącznika trzeba dokonać jeszcze będąc w domu lub na budowie.

Atrakcyjność często zasłania prawdziwą funkcjonalność wyłącznika. Efekt? Zakup takiego urządzenia, które nie będzie działało w pożądany sposób.

Dokładnie analizując punkty świetlne i obieg przewodów należy policzyć ile i gdzie są wymagane wyłączniki schodowe. Wszędzie tam, gdzie chce się sterować jednym światłem z kilku miejsc, będzie on konieczny. W pozostałych punktach warto kupić tradycyjne przełączniki jednobiegunowe, które nie charakteryzują się uproszczoną budową.

Żeby ułatwić sobie korzystanie z pomieszczeń we własnym domu, warto pamiętać o szczególnych miejscach, gdzie wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego najbardziej się sprawdza:

 • długie korytarze w których często ustawiane są przedmioty o które łatwo się potknąć;
 • klatki schodowe po których niebezpiecznie chodzić po ciemku;
 • duże przestrzenie salonów, gdzie w każdej pozycji i z dowolnego miejsca można zmieniać nasycenie światła;
 • balkony i tarasy, które można oświetlać z różnych pokoi;
 • sypialnie, gdzie wygodnie leżąc w łóżku można zgasić wcześniej zapalone światło.

Czy w tych przypadkach można zainstalować tradycyjny wyłącznik? Można, ale po co narażać się na niebezpieczeństwo chodzenia po ciemku, albo tracić czas na gaszenie światła zawsze w tym samym punkcie? Można zadbać o własny komfort i cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami, które ułatwiają wykorzystywanie domowej przestrzeni.

Wyłącznik schodowy cena
Wyłącznik schodowy cena

Wyłącznik schodowy cena

Czy instalacja wygody i oszczędności czasu może drogo kosztować?

Wyłączniki schodowe jeszcze kilka lat temu nie były tak popularne jak teraz, dlatego ich ceny były wysokie. Zmieniające się trendy w budownictwie spowodowały jednak, że szerokie wykorzystanie oświetlenia w domach jednorodzinnych jest często wykorzystywane, a co za tym idzie, produkty powiązane z tą dziedziną są ogólnodostępne w cenach, na które każdy może sobie pozwolić.

Tradycyjne włączniki schodowe, dostępne w sklepach budowlanych można nabyć za 7-15 złotych.

W miarę rosnących potrzeb, trzeba się mierzyć także ze wzrostem cen i tak za wyłącznik schodowy dotykowy trzeba będzie zapłacić około 150 złotych za jeden punkt.

Szukając ekskluzywnych gadżetów, można się ich dopatrzyć także w detalach, jakimi są łączniki. Chcąc podnieść standard własnego domu i dopasować ten element do zaprojektowanego stylu, można wybierać wśród edycji produktów luksusowych za które trzeba zapłacić około 500 złotych za punkt. Te jednak wyróżniają się bogactwem materiałów i nieprzeciętnym designem, który się wyróżnia.

Wyłącznik schodowy wady

Można wymienić niezliczone ilości zalet, które posiada wyłącznik schodowy. Ale czy wszyscy mogą być zadowoleni z takiego rozwiązania? Czy przedstawiony system posiada jakieś wady?

O ile tradycyjne wyłączniki, zasilane przewodami elektrycznymi są niezawodne i wszyscy użytkownicy są z nich zadowoleni, o tyle nowoczesne rozwiązania, którymi są wyłączniki schodowe bezprzewodowe lubią spotkać się z negatywną opinią użytkowników.

Kluczowym elementem zaniżającym opinię sprzętów są:

 • awaryjność;
 • wysoka cena;
 • częstotliwość rozładowywania baterii, którą trzeba cyklicznie wymieniać.

Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego – podsumowanie

Można korzystać z domu w sposób tradycyjny, ale wiedząc o możliwościach, jakie pozwalają na szczególną wygodę, każdy zdecyduje się mieszkać komfortowo. Zwłaszcza jeśli bezpieczeństwo i luksus nie wiążą się z wygórowaną ceną.

Wyłącznik schodowy do domu jednorodzinnego może każdemu domownikowi pomóc w nocnym przemieszczaniu się po mieszkaniu. Zwłaszcza dzieciom może zagwarantować bezpieczeństwo w komunikacji na schodach, gdzie często dochodzi do poślizgnięć lub potknięć.

Aby właściwie zamontować wyłącznik schodowy warto znać zasadę jego działania i rodzaje, z których można wybrać ten właściwy.

Można także zaoszczędzić sporo pieniędzy, decydując się na samodzielny montaż wyłącznika schodowego. Okazuje się to nietrudnym zadaniem, jeśli podąża się krok po kroku za przedstawioną instrukcją.

Wyłącznik schodowy oprócz funkcjonalności może znacząco podnieść walory estetyczne każdego wnętrza, ponieważ różnorodność oferowanych produktów pozwala na kupno luksusowych gadżetów, które wyróżniają się nawet na zwykłej, białej ścianie.

Wiedząc o tym jak i gdzie można zamontować wyłącznik schodowy nie pozostaje nic innego, jak planować jego układ we własnym domu, a następnie wybierać wśród dostępnych rodzajów i możliwości.

 

Co to jest włącznik schodowy?

Jest to rodzaj przycisku do uruchamiania bądź gaszenia oświetlenia. Włącznik schodowy daje możliwość zapalenia i zgaszenia światła na różnych poziomach.

Ile kosztują wyłączniki schodowe?

Wyłączniki schodowe do domu w zależności od modelu kosztują od kilkunastu do kilkuset złotych.

Jakie są rodzaje włączników schodowych?

Popularne modele to włączniki schodowe pojedyncze, podwójne, potrójne i krzyżowe. Dostępny jest również wyłącznik schodowy czasowy.

Komentarz