Prysznic bez brodzika: jak go wykonać żeby nie zalać łazienki?

Prysznic bez brodzika
Prysznic bez brodzika walk in

Prysznic bez brodzika walk in to nowoczesne rozwiązanie. Coraz więcej osób decyduje się na kabiny typu walk in, bo ma ono sporo zalet i nie zaburza aranżacji wnętrza. Rozwiązanie typu walk in sugerowane jest zwłaszcza dla osób starszych, które mogłyby mieć problem z wejściem do wysokiego brodzika. Warto pamiętać, że kabina prysznicowa bez brodzika jest po prostu wygodniejsza od tradycyjnych rozwiązań. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kabinom walk in. Odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące kabin walk in, wyjaśnimy różnice pomiędzy poszczególnymi modelami i zastanowimy się, jak zrobić kabinę prysznicową walk in krok po kroku. To łatwiejsze niż myślisz!

Zalety kabin prysznicowych bez brodzika

Zalety kabin walk in
Zalety kabin walk in

Kabiny prysznicowe walk in zyskują na popularności właśnie dlatego, że mają bardzo dużo zalet użytkowych. Jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem wyprą one kabiny z brodzikiem i zastąpią je w pełni. Jakie są zalety kabin walk in?

  • Prysznic bez brodzika a bezpieczeństwo. Kabiny prysznicowe bez brodzika są bardziej bezpieczne niż te z brodzikiem. Wynika to z prostego faktu. By wejść do brodzika, należy wysoko unieść nogę. Nie dla wszystkich jest to sytuacja wygodna i komfortowa. Może to być problem szczególnie dla osób o upośledzonych funkcjach motorycznych oraz starszych. Niektóre kabiny prysznicowe bez brodzika są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i umożliwiają wjechanie do ich wnętrza wózkiem inwalidzkim. Z niego osoba jest przenoszona na siedzisko do kąpieli lub na krzesło sanitarne. Kabiny prysznicowe bez brodzika to ogromne ułatwienie, które wielu osobom o ograniczonej sprawności ruchowej pozwala na samodzielne zażywanie pryszniców oraz na dbanie o higienę. Warto też wiedzieć, że odpływ prysznica w podłodze może uchronić przed zalaniem reszty łazienki. Jeśli pęknie wężyk doprowadzający wodę do spłuczki lub pralki, woda nie rozleje się po całym mieszkaniu i nie zaleje sąsiadów. Ona po prostu poleci do odpływu i spłynie kanalizacją. Może to ograniczyć szkody spowodowane takim wypadkiem. Warto o tym pamiętać, bo bezpieczeństwo kabiny prysznicowej bez brodzika to dużo szersze pojęcie niż mogłoby się to początkowo wydawać.
  • Dopasowanie do łazienki. Wybierając prysznic bez brodzika, można samodzielnie ustalić, jaki ma on być duży. Kabina prysznicowa bez brodzika może mieć dowolne rozmiary, w odróżnieniu od gotowych kabin prysznicowych. Dzięki temu prysznic bez brodzika walk in jest doskonały zarówno w dużych łazienkach jak i w tych małych i nieustawnych. Po prostu w dużej łazience prysznic bez brodzika może być tak duży, jak tylko wymarzy sobie to inwestor. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać kabinę prysznicową bez brodzika o dużych rozmiarach, która umożliwi nawet swobodny siad w jej wnętrzu lub kąpiel we dwoje. W małych łazienkach prysznic bez brodzika nie stanowi ograniczenia powierzchni podłogi dla innych urządzeń sanitarnych. Kiedy kabina prysznicowa bez brodzika nie jest używana, drzwi prysznicowe są otwarte, a przestrzeń kabiny walk in można wykorzystać dowolnie. Dzięki temu nie ma poczucia ciasnoty i ograniczenia miejsca nawet w najmniejszych łazienkach.
  • Łatwa w czyszczeniu kabina prysznicowa bez brodzika. Brak brodzika to mniej czyszczenia kabiny – nie ma żadnych rowków i szpar, które często trudno jest doczyścić. Kabina prysznicowa bez brodzika jest łatwa do doczyszczenia i można zrobić to, używając zwykłego mopa. Dzięki temu kabina prysznicowa bez brodzika zachowanie higienicznej czystości jest wyjątkowo łatwe. Warto też wiedzieć, że osady z mydła gorzej osadzają się na powierzchni podłogi pod prysznicem walk in, niż na tradycyjnym brodziku. Łatwo jest też doczyścić syfon brodzika walk in znajdujący się w odpływie liniowym. Czyszczenie odpływu w tradycyjnym brodziku to sporo pracy i rozbierania tego urządzenia. W kabinie walk in wystarczy tylko ściągnąć osłonę zasłaniającą rynienkę. Wtedy można bez problemu usunąć włosy i zanieczyszczenia zebrane w odpływie. To szybki i wygodny sposób udrażniania brodzika typu walk in.
  • Skupienie uwagi na wystroju łazienki. Masywny brodzik i kabina prysznicowa mogą zniszczyć wystrój całej łazienki. Z całą pewnością go zdominują i to właśnie one będą rzucały się w oczy jako pierwsze po wejściu do pomieszczenia. Z tego powodu dobrze jest wybierać kabinę bez dużego brodzika. Dzięki kabinie walk in wystrój łazienki nie będzie niczym zakłócony i ograniczony. Kabinę walk in dużo łatwiej jest wpisać w każdy projekt i aranżację wnętrza.
  • Łatwy montaż prysznica w łazience. Ścianki do kabiny prysznicowe bez brodzika montuje się po prostu do ściany. Zazwyczaj niepotrzebne są żadne szyny i prowadnice. Dzięki temu nie ma potrzeby niszczenia płytek łazienkowych i wiercenia w nich dodatkowych otworów. Najczęściej wykorzystuje się szkło przezroczyste lub mleczne.
  • Dowolne wymiary brodzika. Kabina prysznicowa bez brodzika może mieć właściwe dowolne wymiary. Po prostu musi ona być na tyle duża, by jej podłoga miała spadek wielkości 2%. Zazwyczaj kabiny prysznicowe bez brodzika mają wielkość 140 x 70 cm, ale swobodę ruchów zapewniają już kabiny prysznicowe bez brodzika 80 x 100 cm.

Wady kabin prysznicowych bez brodzika

Wady kabin prysznicowych bez brodzika
Wady kabin prysznicowych bez brodzika walk in

Kabiny prysznicowe walk in mają też wady i nie powinno się o tym zapominać. Warto je znać jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie takiego rozwiązania do swojego mieszkania.

  • Konieczność zaplanowania inwestycji brodzika. Wykonanie odpływu liniowego to spora inwestycja. Najlepiej jest zaplanować ją już na etapie projektowania łazienki. W takim wypadku wykonanie spadku potrzebnego do spływu wody jest najbardziej opłacalne i wychodzi najtaniej. Wykonanie go, gdy na podłodze prysznica leżą już płytki łazienkowe może wiązać się z poważnymi kosztami. Płytki trzeba usunąć, a znajdującą się pod nimi wylewkę skuć tak, by osiągnąć właściwy spad.
  • Brak gotowych kabin prysznicowych. Nie ma możliwości kupienia gotowej kabiny bezbrodzikowej. Nie można pójść do sklepu i ot tak wybrać sobie modelu. W związku z tym trzeba się liczyć z faktem, że wykonanie kabiny prysznicowej bez brodzika walk in będzie trwało dłużej, niż montaż gotowego rozwiązania.
  • Skomplikowane wykonanie kabiny prysznicowej. Wprawdzie montaż drzwi do kabiny jest prosty, ale wykonanie właściwego spadku na podłodze, który muszą posiadać kabiny prysznicowe bez brodzika jest już czynnością dość skomplikowaną. Nie każdy fachowiec jej podoła, choć zdarzają się też zdolni amatorzy, którzy potrafią zrobić to poprawnie. Wszystko zależy od dbałości o szczegóły, dobrego zaplanowania prac oraz przemyślanej ich realizacji.
  • Wysoka cena brodzika. Prysznic z kabina prysznicowa walk in jest niewątpliwie droższy niż gotowy prysznic z brodzikiem. Jeśli podłogę w łazience trzeba kuć, to cena realizacji projektu może być jeszcze wyższa. Z tego powodu kabiny prysznicowe bez brodzika nie są propozycją dla osób o małym budżecie na wykończenie mieszkania.
  • Nieszczelność brodzika. Szyby dookoła takiego prysznica raczej nie bywają szczelne. Jeśli zdecydujemy się na prysznic bez brodzika trzeba liczyć się z koniecznością wycierania łazienki po każdej kąpieli. Wilgoć będzie też unosiła się w powietrzu i może przyczyniać się do parowania luster w łazience.

Kabina prysznicowa bez brodzika nie do każdej łazienki

Nie do każdej łazienki
Kabina prysznicowa bez brodzika nie do każdej łazienki

Prysznice bez brodzika są dość uniwersalne, ale w najmniejszych blokowych łazienkach ich montaż może okazać się po prostu niemożliwy. Aby kabina prysznicowa mogła być bezproblemowo użytkowana podłoga pod prysznicem musi być odpowiednio ukształtowana i charakteryzować się spadkiem wielkości 2%. Ciężko jest osiągnąć to na małej powierzchni.

Zapychające się odpływy liniowe kabiny prysznicowe bez brodzika są dosyć częstym problemem. Odpływy liniowe mają tendencję do zapychania się. Wprawdzie ich czyszczenie jest proste, ale trzeba będzie je wykonywać dość często. Może się nawet okazać, że odpływy liniowe będą zapychały się dużo częściej, niż w prysznicu z brodzikiem.

Materiały niezbędne do wykonania kabiny prysznicowej bez brodzika

Materiały

Zanim przystąpisz do wykonania własnej kabiny, aby montaż prysznica przebiegł bezproblemowo powinieneś wyposażyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i materiały budowlane. Lista zakupów jest dość krótka, ale wszystko z niej jest niezbędnie potrzebne, by montaż kabiny przebiegał sprawnie.

W tej liście pominiemy potrzebę wykonywania spadku w podłodze. To zadanie warto jest zostawić fachowcom i zlecić jego już na etapie budowy domu i lania podłóg.

Odpowiedni spadek jest niezbędny do tego, by w ogóle można było myśleć o montażu kabiny typu walk in. Bez niego, woda na podłodze będzie wciąż stała i nie będzie odpływała. To prosta droga do zalania łazienki i całego domu.

Warto też pamiętać, że podłoga w łazience powinna być tak wykonana, by nie była ona na innym poziomie niż reszta podłóg w mieszkaniu.

  • Folia w płynie – kupuje się ją we wiadrach. Jest to specjalny materiał (powłoka ochronna), którym pokrywa się beton pod kabiną. Czasami jest ona nazywana też izolacją w płynie. Dzięki niej beton nie przesiąka wodą. Pod prysznic bez brodzika warto położyć przynajmniej dwie warstwy folii. Dzięki temu daje to pewność, że żaden fragment podłogi nie został pominięty. Ceny foli w płynie są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od 50 zł za wiadro, a dojść mogą nawet do 300.
  • Ścianka prysznicowa kabiny typu walk in – to bardzo ważny element kabiny prysznicowej. To właśnie ścianka prysznicowa oddziela ją od reszty łazienki. Ściankę prysznicową powinno się dobrać w zależności od potrzeb i planów na kabinę. Pod uwagę trzeba wziąć sposób jej otwierania – ścianka prysznicowa może mieć drzwi przesuwne lub tradycyjnie drzwi uchylne. Ważne jest też jej wykończenie. Można zastosować szkło matowe lub przezierne. Wybór kabiny prysznicowej jest kwestią gustu.
  • Odpływ liniowy z kratką maskującą – odpływ liniowy powinien być dopasowany do otworu, który został pod niego przygotowany przez budowlańców wykonujących spad podłogi. Odpływ liniowy koniecznie powinien mieć dopasowaną kratkę maskującą. Dzięki niej do odpływu nie dostaną się niepowołane przedmioty. Kratka zmniejsza też ryzyko tego, że ktoś potknie się o odpływ prysznica w podłodze.
  • Silikon sanitarny – niezbędny będzie też silikon sanitarny i specjalny pistolet do jego aplikacji. To właśnie jego używa się po to, by uszczelnić wszelkie szpary powstałe przy tworzeniu kabiny. Koniecznie powinien być to silikon dopuszczony do użytku w łazienkach, który jest odporny na działanie wilgoci i wody. Obecnie silikony są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Można więc wybrać taki, który będzie dopasowany do kolorystyki łazienki oraz fug.
  • Płytki podłogowe i klej wysokoelastyczny do płytek – prysznic bez brodzika powinien być wyłożony płytkami łazienkowymi. Dobrze, jeśli są one takie same w całej łazience, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli masz pomysł na połączenie ze sobą różnych płytek tej samej grubości, to możesz go zrealizować po to, by wydzielić przestrzeń prysznicową od reszty pomieszczenia.
  • Fuga epoksydowa – kiedy już położysz płytki, to musisz też położyć fugę. Dzięki niej całość będzie szczelna, a woda nie będzie wnikała w głąb betonu.

Jak zamontować kabinę prysznicową krok po kroku?

Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Jak zrobić prysznic bez brodzika?

Jak zrobić prysznic bez brodzika?

Przygotowanie podłogi łazienki

Prysznica bez brodzika nie można postawić „byle gdzie”. Prysznic bez brodzika – kabina typu walk in może powstać wyłącznie na odpowiednio przygotowanej podłodze. Skupmy się, więc na tym, co oznacza hasło „przygotowane podłoże”. Otóż podłoga musi mieć spad wielkości 2% w kierunku odpływu. Tylko taki spad zapewni, że woda będzie odpływała z powierzchni i nie zaleje reszty pomieszczenia. Równocześnie prysznic bez brodzika z takim spadkiem będzie wygodny dla użytkownika. Przy większych spadach utrzymanie równowagi może być trudniejsze. Żeby móc odprowadzić wodę z odpływu umieszczonego bezpośrednio w podłodze, należy obniżyć jej poziom o 12 do 15 cm w stosunku do jej docelowej wysokości. Oznacza to, że jeśli przygotowujesz miejsce pod prysznic bez brodzika, to musisz doprowadzić do tego, że będzie ono obniżone o 12 do 15 cm względem podłogi w reszcie pomieszczenia. Elementy przyłączeniowe pod prysznic bez brodzika muszą być zagłębione na co najmniej 10 cm od powierzchni dna natrysku. Jeśli, więc planujesz zamontować kabinę prysznicową walk in, to po prostu musisz o tym pamiętać i w żadnym wypadku nie wolno Ci tego ignorować. Warto też nadmienić, że cały montaż kabiny walk in można bardzo usprawnić. W takim wypadku nie instaluje się odpływu bezpośrednio w podłożu, ale kupuje gotowy panel podpłytkowy. Można ukryć go pod płytkami tak, by był niewidoczny dla oczu. Innym wyjściem jest montaż płaskiego brodzika. Może on być wykonany ze stało akrylowej, z konglomeratu kamiennego lub ze stali emaliowanej. Montuje się go w niewielkim zagłębieniu podłogi, by był on równy z jej wysokością. W tym opisie skupimy się na wariancie najbardziej popularnym, czyli montażu prysznica na ukształtowanej już podłodze. Wykonanie właściwego spadku nie należy do najprostszych, więc jest to zadanie, które powinno się pozostawić fachowcom. Osoby, które remontują i urządzają łazienkę na własną rękę powinny raczej sięgać po prostsze i bardziej dostępne niż prysznic bez brodzika rozwiązania.

Podłączenie rury odpływowej brodzika

Czynność tą wykonuje się inaczej w zależności od tego, jakie podłoże ma łazienka. Jeśli ma ona podłogę bezpośrednio na gruncie, to rurę odpływową należałoby podłączyć do instalacji kanalizacyjnej jeszcze przed ułożeniem warstwy ociepleniowej. Jej wylot powinno się zabezpieczyć przed wpadaniem do niej zanieczyszczeń i pyłu budowlanego. Można wykorzystać do tego celu korek. W przypadku, gdy łazienka ma podłogę na konstrukcji stropowej, syfon i rurę odpływową kabiny typu walk in powinno się zamontować w stropie. Wynika to z faktu, że warstwy podpodłogowe są dość cienkie i nie zmieszczą się w nich wszystkie potrzebne rury. W stropach gęstożebrowanych np. teriva można wykonać specjalne kanały w pustakach. Wystarczy tylko odpowiednio je naciąć, a później zakryć to nacięcie na czas betonowania stropu. Później wystarczy użyć przecinarki do betonu po to, by przedostać się do otworu przygotowanego pod rurę odpływową. Trzecią opcją – przy okazji też najprostszą – jest osadzenie odpływu kabiny typu walk in w ścianie i montaż gotowego, niskiego brodzika w płaszczyźnie podłogi. Takie rozwiązanie można wykorzystać montując prysznic typu walk in w łazience, która znajduje się nad pomieszczeniem, w którym można poprowadzić rurę kanalizacyjną na niższej kondygnacji, ale bez zagłębiana jej w podłodze łazienki. Rura odpływu kabiny typu walk in może być umieszczona nad piwnicą, garażem albo pomieszczeniem gospodarczym.

Montaż odpływu liniowego i syfonu brodzika

Następnie należy wybrać miejsce na odpływ brodzika typu walk in. Do wyboru mamy odpływ liniowy oraz odpływ punktowy. Który powinno się zamontować do małej łazienki gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni? Wybór nie jest oczywisty i można go przedyskutować. Wiele osób decyduje się jednak na montaż odpływu liniowego. Wynika to z faktu, że odpływ liniowy jest dłuższy i może sprawnie odbierać wodę z całej powierzchni podłogi. Odpływy liniowe powinny być umieszczone w najniższym punkcie podłogi. Najprościej jest położyć na podłodze panel podpłytkowy. Kładziemy go na sucho i jedynie przymierzamy, w którym miejscu w panelu znajduje się otwór. Możemy zaznaczyć jego środek ołówkiem lub odrysować cały otwór. W ten sposób możemy wyznaczyć miejsca, w których trzeba będzie osadzić syfon. Do odpływu liniowego należy doprowadzić rurę odpływową. Długość doprowadzenia do tej rury nie powinna wynosić więcej niż 2 metry. Najlepiej jest wykonać ją z kształtek i rurek o średnicy 50 mm. Żeby doprowadzić rurę do syfonu najczęściej trzeba używać kolanek o różnym kącie załamania. Między nimi można wykorzystywać odcinki proste, jako połączenie kolanek. Zanim przystąpi się do montażu, dobrze jest najpierw połączyć kolanka na próbę po to, by sprawdzić ich ułożenie. Lepiej nie montować ich od razu na sztywno. Dzięki temu można korygować przebieg rur i ustawić je w optymalny sposób. Jeśli konieczne jest przycięcie rur, to powinno się je sfazować pod kątem 30 stopni i usunąć wszelkie zadziory. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z tym, że może wystąpić nieszczelność. Uszczelki przed montażem warto pokryć specjalnym płynem poślizgowym lub mydłem w płynie. Pomoże ono świetnie połączyć ze sobą elementy, które dobrze się zassą. Odpływ liniowy powinno się też ustabilizować. Najlepiej jest wykorzystać do tego niewielką ilość zaprawy. Na koniec powinno się jeszcze sprawdzić szczelność połączeń. W tym celu w odpływ liniowy można wlać wiaderko wody w odpływ liniowy i obserwować, czy woda gdzieś wycieka. Po jej zabudowaniu, usunięcie nieszczelności będzie dużo trudniejsze.

Montaż prysznica w łazience

Panel natryskowy w kabinie typu walk in to miejsce, z którego będzie wypływała woda. Można też zastąpić go rurami dopływowymi, do których można podłączyć baterię prysznicową. Do panelu natryskowego w kabinie walk in powinno się podłączyć dwie rury – z ciepłą i zimną wodą. Jeśli jest on wyposażony w deszczownicę albo dysze do masażu, to należy zadbać o to, by doprowadzono do nich odpowiednio duże ciśnienie wody. Przy zbyt niskim ciśnieniu, nie będą one działały prawidłowo. Panele natryskowe montuje się na płaszczyźnie ściany lub w narożniku. Montaż narożny jest prostszy, a przy okazji daje więcej swobody pod prysznicem. Rury doprowadzające należy schować w bruzdach ściennych lub też zasłonić je osłoną. Rury muszą być wyprowadzone na wysokości, na jakiej zamontowany będzie panel lub bateria. Optymalną wysokością jest 1 m od podłogi. Warto jednak wziąć pod uwagę osobiste upodobania. Osoby o wyjątkowo niskim lub wyjątkowo wysokim wzroście powinny dopasować wysokość panelu do swoich własnych potrzeb. Dzięki temu będą one mogły wygodnie z niego korzystać.

Izolacja brodzika

Kiedy już mamy dopływ i odpływ liniowy wody, musimy zadbać o izolację ścian i podłogi reszty łazienki. Układanie płytek ceramicznych z całą pewnością nie będzie wystarczające. Podłoże pod płytki powinno się najpierw wyrównać. W tym celu konieczne może okazać się szlifowanie, lub wylanie dodatkowej wylewki samopoziomującej. Gdy powierzchni jest już doskonale równa, a pył usunięty, można przystąpić do dalszych czynności. Najlepszym podłożem jest tynk cementowo-wapienny. Niewielkie nierówności będzie można wyrównać w nim dzięki użyciu kleju do płytek. Dobrze jednak, by były one jak najmniejsze. Na podłoże powinno się położyć folię w płynie. Jest to płynna substancja, którą można nakładać wałkiem lub pędzlem. Ma ona własności izolacyjne i zapobiega przedostawaniu się wody w głąb ściany i podłogi. W newralgicznych miejscach tj. przy krawędziach i narożnikach, powinno się też położyć specjalne taśmy izolacyjne. Dzięki temu miejsca te będą dodatkowo chronione.

Montaż brodzika podpłytkowego

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż brodzika podpłytkowego, to jest odpowiedni moment na jego zamontowanie. Żeby go zainstalować należy przygotować warstwę podkładową, która będzie stanowiła jego podparcie. Jako podkład można wykorzystać twardą płytę styropianową np. EPS 100 lub XPS. Grubość podłogi powinno się dostosować do rzeczywistych potrzeb danej łazienki. W płycie należy też wyciąć otwory na syfon i odpływ punktowy lub liniowy. Drugim rozwiązaniem jest zrobienie podkładu z wylewki cementowej. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości dokonania ewentualnej korekty. Wszystko od razu musi być przygotowane poprawnie. Przygotowując podkład, zawsze należy sprawdzać czy jest on odpowiednio wypoziomowany. Powinno się więc używać poziomicy wzdłuż i wszerz miejsca pod przyszłą kabinę walk in, a także na skos.

Wykonanie izolacji brodzika

Jeśli planujemy położenie panelu podpłytkowego, to musimy go też odpowiednio zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci. Właśnie dlatego powinniśmy użyć folii uszczelniającej. Powinno się rozłożyć ją pod panelem, a następnie jej końcówki zabezpieczyć zaprawą klejową. Jeśli chcemy dodatkowego zabezpieczenia, to powinniśmy użyć też folii w płynie, a na najbardziej narażonych fragmentach przykleić też taśmę izolacyjną. Żeby przejść do następnego etapu, czyli montażu płytek ceramicznych, powinno się odczekać dzień lub dwa. Dzięki temu klej dobrze wyschnie, a panel będzie trwale połączony z podłożem. Dopiero po tym czasie można śmiało wchodzić do kabiny i nie obawiać się tego, że zniszczy się swoim ciężarem przygotowany brodzik.

Położenie płytek w łazience

Następnym etapem jest położenie płytek. Zaleca się te o jak największej powierzchni. Kryją one szczelniej niż drobne płytki. Pozostawiają też mniej miejsca na fugę, która siłą rzeczy jest bardziej przepuszczalna niż płytki. Położenie płytek na ścianie nie powinno być dużym problemem. Wyzwaniem może być za to położenie ich na podłodze tak, by dobrze wykonać ich spadek. Najprościej jest wykonać tekturowy szablon, który pomoże w przycinaniu pojedynczych płytek. Spad powinien być czterostronny niezależnie od tego, czy instalujemy odpływ liniowy czy odpływ punktowy. Po położeniu płytek konieczne jest też położenie fugi. Jeśli chodzi o samo kładzenie płytek to jest kilka szkół tej sztuki. Najbardziej popularna jednak jest taka, że zaczyna się od odpływu i idzie równomiernie w pozostałych kierunkach. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać odpowiedni spadek. Trzeba też zaznaczyć, że spadek powinno się cały czas kontrolować. Tylko w takim wypadku można go na bieżąco poprawiać. Na płytki montujemy panel natryskowy lub baterię. Na skończone kafelki można też zamontować siedzisko kąpielowe albo półeczki i koszyczki do przechowywania kosmetyków.

Montaż kabiny prysznicowej

Kiedy już położyłeś ceramikę, pozostało Ci już tylko zamontowanie drzwi prysznicowych. Pamiętać trzeba też o uchwytach i wysięgnikach, które umożliwią sprawne działanie osłony i dzięki którym kabiny prysznicowe bez brodzika wygodnie się otwierają. Do wyboru są różne kabiny prysznicowe i rodzaje drzwi. Najczęściej są wybierane kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi lub ściankami przejrzystymi, które w żaden sposób nie ograniczają widoczności w pomieszczeniu i nie zakłócają aranżacji wnętrza. Takie kabiny prysznicowe nie pochłaniają też światła. To dobre kabiny prysznicowe szczególnie do małych łazienek, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

Najczęstsze błędy przy montażu kabiny prysznicowej – jak ich uniknąć?

Najczęstsze błędy przy montażu
Montaż kabiny – najczęstsze błędy

Najczęstszym błędem jest wykonanie nieprawidłowego spadku.

Błąd można popełnić przy robieniu wylewki, a także przy pokrywaniu podłogi płytkami. Ważne jest, by spadek był utrzymany na całej powierzchni natrysku, ale równocześnie by kafelki były położone równo i estetycznie. To trudna sztuka, ale prawdziwi fachowcy są w stanie sobie z nią poradzić.

Następnym częstym błędem jest położenie niewystarczającej izolacji. W takim wypadku wilgoć może podsiąkać pod kabinę bezbrodzikową. W dalszej perspektywie może to wpłynąć nawet na przemoknięcie stropu. Warto więc dobrze przyłożyć się do wykonania izolacji. Dla pewności można nawet położyć kilka warstw folii w płynie. W ten sposób zmniejszy się ryzyko, że jakiś fragment nie będzie nią pokryty i będzie podsiąkał. Dobrze jest też używać taśmy izolacyjnej, by wzmocnić najbardziej newralgiczne fragmenty konstrukcji.

Następnym poważnym błędem jest nieprawidłowy montaż osłon prysznicowych. Aby kabina prysznicowa była funkcjonalna powinny one być doskonale wypoziomowane tak, by nie opadały, ale równocześnie muszą chodzić lekko. Co ważne, muszą one też być posadowione tak, by nie przepuszczały zbyt dużo wilgoci do wnętrza łazienki – muszą więc być szczelne.

Trudniejsze zadania warto pozostawiać fachowcom z prawdziwego zdarzenia i nie eksperymentować z nimi samodzielnie.

Kolejnym błędem jest niewłaściwe przygotowanie do pracy. Montaż kabiny prysznicowej powinien być wcześniej dobrze przemyślany i zaplanowany. Przed instalacją należy dobrze zastanowić się, jak będzie ona przebiegała. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaką przestrzeń zajmie kabina prysznicowa, by wyliczyć najlepszy spadek. Nie jest to coś, co można robić na bieżąco. Koniecznie trzeba dać sobie trochę czasu na spokojne przemyślenie tematu i przygotowanie się do działania. Dotyczy to także fachowców. Fakt, że ktoś wykonał już dziesiątki podobnych instalacji, nie zwalnia go z indywidualnego podejścia do projektu.

Czym zaizolować posadzkę w łazience?

Na powierzchni podłogi pod kabinę walk in powinno się położyć folię w płynie.

Czym podeprzeć brodzik podpłytkowy?

Jako podkład pod prysznic bez brodzika walk in można wykorzystać płytę styropianową np. EPS 100 lub XPS.

11 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze