Umywalka do domu: rodzaje, ceny i montaż [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 27 maja 2021

Umywalka

W każdej toalecie i łazience powinna znajdować się umywalka. To właśnie przy niej można myć ręce, zęby oraz dokonywać wielu innych czynności higienicznych. Umywalka w domu jest po prostu obowiązkowa.

Równocześnie jednak warto pamiętać, że wybór umywalek jest bardzo duży. Może to być równocześnie ich duży plus – bo duży wybór to duże możliwości w dopasowaniu umywalki do wystroju wnętrza oraz spory minus – ciężko jest podjąć decyzję co do zakupu. Z tego właśnie powodu przyjrzymy się dokładnie domowym umywalkom i odpowiemy sobie na najważniejsze związane z nimi pytania.

Ile kosztują umywalki? Z jakich materiałów powstają? Jak się je montuje i jakie akcesoria powinny im towarzyszyć?

Rodzaje umywalek

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że umywalka to po prostu umywalka. W rzeczywistości jednak można wyróżnić kilka jej rodzajów, które charakteryzują się różnymi cechami. Warto je znać po to, by łatwo dobrać odpowiednią do wystroju łazienki we własnym domu. Przyjrzyjmy się po kolei każdemu typowi umywalek i zastanówmy się nad ich zastosowaniem.

Umywalki ścienne

To chyba najbardziej popularny typ umywalek. Bardzo często można spotkać je w polskich domach. Charakteryzuje je to, że mocuje się je bezpośrednio do ściany przy pomocy specjalnych śrub.

Pewnym problemem może być syfon, który należy ukryć. Najczęściej robi się to przy pomocy postumentu lub półpostumentu. Efekt jest taki, że z daleka może się wydawać, że umywalka jest oparta właśnie na nim. W rzeczywistości jest on jedynie dekoracją, która zasłania nieestetyczny syfon.

Postumenty mogą mieć różne kształty i wzory. Zazwyczaj jednak producent sugeruje konkretny model do konkretnej umywalki. Warto więc zwracać uwagę na gotowe komplety lub serie produktów.

Innym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z postumentu i zastąpienie go ozdobnym syfonem. Nie ma potrzeby ich ukrywania, bo same w sobie mogą być dekoracją łazienki.

Umywalki naścienne należą do najprostszych i najtańszych – stąd też ich popularność. Warto też zauważyć, że są one bardzo praktyczne, bo mogą mieć też niewielkie rozmiary. Z tego powodu nadają się do niewielkich łazienek w bloku.

Ich minusem jest to, że nie ma możliwości zamontowania pod nimi żadnej dodatkowej szafki lub schowka. Postument właściwie to uniemożliwia, choć czasami można znaleźć specjalne szafki z wycięciem na niego. Niestety mają one bardzo małą pojemność i niewiele się w nich zmieści.

Umywalki nablatowe

Ten rodzaj umywalek montuje się na blacie mebli łazienkowych. Te umywalki łazienkowe są wyjątkowo efektowne i funkcjonalne. Bardzo często pojawiają się w nowoczesnych projektach łazienek.

Umywalki łazienkowe znajdują się ponad blatem. Poniżej jego znajduje się wyłącznie syfon. Umywalka nablatowa jest bardzo podobna do wpuszczanej, ale wyróżnia ją właśnie to, że żadna jej część (oprócz wspomnianego już syfonu) nie znajduje się poniżej blatu. W przypadku umywalki wpuszczanej część może być pod blatem.

Dużym atutem tego rodzaju umywalek jest fakt, że można pod nimi ustawić szafkę. Po pierwsze pomoże ona w ukryciu syfonu. Po drugie będzie dodatkową przestrzenią do przechowywania np. chemii gospodarczej, papieru toaletowego, ręczników itd. Takie miejsce jest bardzo potrzebne w każdej łazience, więc warto o nie zadbać.

Umywalki nablatowe najczęściej są masywne. To rozwiązanie, które nadaje się do nowoczesnych łazienek o sporych rozmiarach.

Umywalki podblatowe

Takie umywalki montuje się poniżej poziomu blatu. Pozostawiają sporo przestrzeni do zagospodarowania na blacie – wokoło umywalki, ale niewiele miejsce jest do zagospodarowania w szafce pod nią. Fakt, że umywalka znajduje się pod blatem, oznacza, że właściwie jest ona w szafce.

Takie rozwiązania nie sprawdzają się w małych łazienkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Umywalki podblatowe z całą pewnością można wykorzystać je w toaletach publicznych – w sklepach, galeriach handlowych, restauracjach itd. W takich miejscach przestrzeń w szafce pod umywalką i tak nie będzie wykorzystana ze względów bezpieczeństwa.

Umywalki półblatowe

Ten rodzaj umywalek jest pewną formą kompromisu. Umywalka jest częściowo wbudowana w blat, a częściowo wystaje poza jego obszar.

To dość nowe rozwiązanie, więc nie ma dostępnych zbyt wiele takich modeli. Jednak, jeśli marzysz o niebanalnym rozwiązaniu do Twojej łazienki, to być może właśnie taka umywalka skradnie Twoje serce.

Umywalki półblatowe wymagają dość wąskiego blatu. Dzięki temu sprawdzają się w łazienkach typu tramwaj, czyli długich i wąskich.

Umywalki wpuszczane

Ten typ umywalek montuje się poniżej poziomu blatu. W przeciwieństwie do umywalek podblatowych rant misy umywalki wpuszczanej znajduje się na powierzchni blatu. Można nawet powiedzieć, że się na nim opiera.

To rozwiązanie jest wyjątkowo dekoracyjne. Umywalka ładnie komponuje się z blatem i tworzą jeden element kompozycji. Warto wybierać je wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo wysokiej estetyce pomieszczenia.

Umywalki naszafkowe

Takie umywalki nazywa się również umywalkami meblowymi. Obie te nazwy są używane równie często i zamiennie. Takie umywalki są zintegrowane z szafką. Mebel podtrzymuje umywalką i równocześnie znajduje się pod nią jako dodatkowa skrytka.

Umywalki wolnostojące

Umywalki wolnostojące są bardzo drogie, a przez to też rzadko spotykane. Mają fantazyjne kształty i wymagają sporo miejsca. Często są w kształcie ozdobnych mis. Są solidne i praktyczne.

Montuje się je na specjalnych blatach lub meblach łazienkowych, które mogą stać w oddaleniu od ściany. Niektóre modele można postawić nawet bezpośrednio na posadzce. Takie umywalki nadają się do dużych łazienek i saloników kąpielowych.

Z czego produkowane są umywalki?

Większość z nas zna ceramiczne umywalki. To właśnie one są najbardziej popularne. Wynika to z faktu, że mają one bardzo dobrą cenę w stosunku do ich jakości.

Warto jednak wiedzieć, że ceramika to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Umywalki ceramiczne

To właśnie jest wspomniane już klasyczne rozwiązanie. Ceramika jest bardzo twarda, ma czysty biały odcień. Dostępna jest we wielu modelach, kształtach i rozmiarach.

Ceramikę dość łatwo się kształtuje, więc producenci mogą popuścić wodze fantazji. Ceramika jest klasyczna, ale dzięki nowoczesnym kształtom może też być nowatorska. Ceramikę łatwo można też dopasować do większości aranżacji. Jest dość uniwersalna.  Jest też odporna na negatywne działanie chemii stosowanej do czyszczenia łazienek i ich dezynfekcji. Dzięki temu można myć ją bez obaw o powstanie zarysowań i przebarwień.

Umywalki kamienne

Najbardziej popularnymi materiałami na nie jest granit i marmur. Oba te kamienie prezentują się doskonale, ale są dość drogie i ciężkie.

Pewną alternatywą dla nich mogą być umywalki z kompozytu lub konglomeratu. Są one zdecydowanie lżejsze i tańsze, ale na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić ich od tych z naturalnego kamienia. Z racji tego, że mają mniejszą wagę, łatwiej jest dobrać do niej meble.

Stalowe umywalki

Są mało popularne, chociaż bardzo efektowne.

Do produkcji umywalek używa się stali nierdzewnej błyszczącej lub stali szczotkowanej. Oba rodzaje są bardzo odporne i łatwo utrzymać je w czystości. Metal jest gładki, więc jest też bardzo higieniczny.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy wyborze umywalki np. do szpitala, gabinetu lekarskiego itd. Stalowe umywalki nie pasują do wszystkich aranżacji. Szczególnie dobrze prezentują się przy stylu industrialnym oraz loftowym. Świetnie wyglądają w połączeniu z naturalnym drewnem, starymi deskami oraz elementami z metalu.

Szklane umywalki

Takie umywalki są wyjątkowo fantazyjne i dekoracyjne. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

Takie umywalki dostępne są wielu kolorach i kształtach. Bardzo często są produkowane na indywidualne zamówienie. Dzięki temu można mieć w swojej łazience unikatową ozdobę, której na pewno nie będzie miał nikt inny. Szkło cieszy się popularnością zwłaszcza w projektach awangardowych i odważnych wnętrz.

Plastikowe umywalki

Są bardzo praktyczne i lekkie. Tworzywo sztuczne jest też bardzo wytrzymałe. Łatwo się je czyści. Tworzywo jest też dostępne w różnych wzorach i kolorach. Takie umywalki mają wiele zalet, ale wciąż nie są zbyt popularne. Trend na nie może się jednak dopiero pojawić, zwłaszcza że doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz.

Parametry umywalek

Nie każdy wie, że umywalki mogą też różnić się od siebie szczegółowymi parametrami. To właśnie one wpływają na to, czy dany model może być wykorzystany do konkretnego projektu aranżacji wnętrza. Najważniejsze z nich to:

  • szerokość i długość – to dwa podstawowe wymiary umywalki. Od nich zależy, czy można ją zamontować na konkretnym meblu i ile miejsca w łazience zajmie. To podstawowy parametr, który należy sprawdzić przed zakupem. Koniecznie trzeba ją zweryfikować.
  • waga – jeśli planujesz zamontować umywalkę na blacie lub szafce, to musisz sprawdzić, czy blat ją utrzyma. Łatwo sobie wyobrazić, co się wydarzy, jeśli na delikatnym blacie postawisz ciężką kamienną umywalkę.
  • kolor – umywalki dostępne są też w różnych kolorach. Najbardziej popularne są odcienie bieli, ale również popularne są odcienie naturalne – brązowy, kremowy, beżowy lub awangardowa i elegancka czerń. W przypadku umywalek ze szkła dostępne są przeróżne kolory – nawet niebieski, czerwony, pomarańczowy lub żółty. Dzięki temu mogą one ozdobić każde pomieszczenie.
  • kształt – co ważne, umywalki mogą mieć różne kształty. Najbardziej popularne są prostokąty i kwadraty. Są też umywalko okrągłe oraz takie, które w kształcie najbardziej przypominają misę. Co ważne – różny może też być kształt wnętrza umywalki. Niektóre są płytkie, inne mają duży spadek i są dość głębokie. Warto dobrze przyjrzeć się umywalce przed jej zakupem po to, by wybrać taki kształt, który najbardziej nam odpowiada.
  • otwór pod baterię – do każdej umywalki musi płynąć woda. To oczywiste! Ale nie każda umywalka ma otwór służący do jej montażu. W takim wypadku baterię należy zamontować poza umywalką np. na ścianie lub na blacie. Warto to przewidzieć w projekcie swojej łazienki. Jeśli umywalka posiada wywiercony otwór pod baterię to nie musi on zawsze znajdować się w tym samym miejscu. Może on być idealnie na środku, może być w jednym z narożników lub z boku. Warto się zastanowić, które ustawienie będzie najbardziej ergonomiczne w przypadku konkretnej łazienki. W zależności od umiejscowienia otworu trzeba też wyposażyć się w baterię o różnej długości.
  • przelew – to niewielki otwór, który pełni w umywalce funkcję zabezpieczenia przed przelaniem. Gdy wody w umywalce jest zbyt dużo to może ona odpłynąć właśnie przelewem. Jeśli umywalka go nie ma to woda w końcu zacznie się wylewać górą. Warto więc wybierać modele właśnie z przelewem.
  • odpływ – bardzo ważny jest też odpływ umywalki. Najbardziej popularne są owalne lub okrągłe korki z mechanizmem typu click-clack. Są proste w obsłudze i nie sprawiają użytkownikom kłopotów. Coraz częściej też można spotkać odpływy liniowe. Mają one formę wąskiej szczeliny, do której spływa woda. Zazwyczaj szczelina znajduje się z boku, w najniższej części umywalki. Można powiedzieć, że woda ucieka przez nią w sposób niepostrzeżony. To ciekawa propozycja dla tych, którzy cenią sobie nowoczesne i eleganckie rozwiązania.

Umywalka jedno czy dwustanowiskowa?

Coraz bardziej modne są umywalki złożone z dwóch stanowisk. Taka moda dociera do Europy ze Stanów Zjednoczonych.

Dwa stanowiska są wygodne i pozwalają na przygotowywanie się do wyjścia dwóch osób równocześnie. To dobra propozycja zwłaszcza jeśli łazienka jest współdzielona przez kilku domowników.

Jednak, by móc skorzystać z takiego rozwiązania trzeba mieć dużą łazienkę. Jak łatwo się domyślić dwie umywalki zajmują dwa razy tyle miejsca co jedna. To bardzo prosta matematyka.

Ich montaż również jest bardziej skomplikowany, bo wymaga podwójnego odpływu i dwóch źródeł wody. Oczywiście wszystko to można przygotować dzięki przeróbkom hydraulicznym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że to wszystko może wpłynąć na całościowy koszt remontu łazienki.

Czy warto? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z całą pewnością umywalki dwustanowiskowe prezentują się bardzo imponująco i są praktyczne. Mogą też przyspieszać wykonywanie czynności higienicznych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że możliwości ich montażu mogą być bardzo ograniczone właśnie ze względu na ich gabaryty.

Ile kosztują umywalki?

Ceny umywalek są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Najważniejszy jest materiał i wymiary umywalki do domu.

Najtańszeumywalki ceramiczne. Najtańsze można kupić za 39 zł, najwyższe ceny sięgają nawet 3500 zł.

Umywalki stalowe zaczynają się od 100 zł, a najdroższe modele przekraczają 3000 zł.

Jeśli chodzi o umywalki kamienne, to bardzo ważny jest typ kamienia. Ceny zaczynają się od 300 zł, a dojść mogą nawet do 6000 zł.

Ceny umywalek szklanych zaczynają się od 300 zł. Najwyższą cenę trudno jest podać. Można znaleźć ofertę egzemplarzy za 10 000 zł. Szklane umywalki można jednak kupować jako konkretne, indywidualne zamówienie. Może się więc okazać, że umywalka będzie jeszcze droższa.

Meble i akcesoria do umywalki

Jeśli chodzi o meble do umywalek to ich wybór jest ogromny. Najbardziej popularne są tradycyjne szafki z drzwiczkami lub też z szufladami.

Czasami umywalkę można też zamontować na specjalnej konsoli. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, ale równocześnie jest niezbyt praktyczne. Wynika to z faktu, że konsola nie ma żadnego miejsca do przechowywania.

Mówiąc o akcesoriach do umywalek należy pamiętać o kilku rzeczach, które są po prostu obowiązkowe.

Pierwszą z nich jest syfon. To właśnie on łączy odpływ umywalki z kanalizacją. Syfon musi być szczelny, dopasowany wielkością do odpływu oraz długością do przestrzeni, którą musi sobą wypełnić. Zakup syfonu koniecznie trzeba dobrze przemyśleć i wybrać taki, który będzie dobrze spełniał swoje zadanie. Jeśli syfon będzie widoczny np. w umywalce wiszącej ale bez postumentu lub półpostumentu, powinieneś wybrać syfon ozdobny. Jest on droższy, ale pełni funkcje dekoracyjne. Jego zakup warto dopasować do wystroju całej łazienki.

Bardzo ważna jest też bateria do umywalki. Pamiętajmy, że to właśnie ona jest must have i od niej zależy wyraz całej umywalki.

Bardzo ważny jest sposób montażu baterii. Może ona być nablatowa lub montowana bezpośrednio poprzez otwór w umywalce.

Drugim typem są baterie montowane bezpośrednio w ścianie.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób odkręcania wody. Do wyboru są baterie z zaworem kulkowym. Przepływ wody reguluje się poprzez podnoszenie i opuszczanie dźwigni, temperaturę reguluje się ruchami w prawo i w lewo.

Alternatywą dla nich są krany z tradycyjnymi odkręcanymi kurkami. W dużej mierze straciły one już na popularności, ale teraz wracają do łask w wystroju łazienek w stylu retro, prowansalskim i industrialnym.

Baterie dostępne są w wielu kolorach. Mogą być w klasycznym odcieniu stali, ale coraz bardziej popularne są wersje białe, czarne i kolorowe. Dzięki temu można doskonale dopasować je do każdej aranżacji łazienki. Wybierając baterię koniecznie trzeba zwrócić uwagę na długość wylewki.

To kluczowa sprawa dla tego, by umywalka w domu była praktyczna. Zbyt krótka wylewka będzie problematyczna, bo woda nie będzie spływała tam, gdzie powinna. Oznacza to, że do mycia rąk trzeba będzie wkładać je bardzo głęboko do umywalki. Zbyt długa wylewka grozi tym, że woda będzie wylatywała poza umywalkę albo też będzie za nią chlapała. Obie te sytuacje są niepożądane i powinno się ich unikać. Z tego właśnie powodu przy wyborze baterii nie należy się spieszyć. Baterie mogą też mieć różne kształty. Ich wybór jest ogromny. Zaletą tego jest fakt, że każdy może znaleźć model dopasowany do własnego gustu oraz stylistyki, w jakiej jest zaprojektowana łazienka.

Montaż umywalki krok po kroku

Montaż umywalki krok po kroku
Montaż umywalki krok po kroku

Montaż umywalki nie jest trudny. Można wykonać go bez pomocy fachowców. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, że poszczególne rodzaje umywalek montuje się różnie.

Zanim weźmiemy się do pracy musimy doskonale wiedzieć, jaki rodzaj planujemy zamontować. W zależności od tego będziemy potrzebować też innych akcesoriów i narzędzi. Na początek przyjrzyjmy się montażowi bardzo popularnej umywalki zawieszanej na ścianie.

Krok pierwszy – zbierz potrzebne rzeczy

Jeśli chcesz zamontować umywalkę na ścianie to koniecznie powinieneś wyposażyć się w potrzebne akcesoria.

Oprócz samej umywalki potrzebna będzie:

Przyda się także bateria łazienkowa z uszczelkami i syfonem. Jeśli chcesz, by umywalka trzymała się bardzo stabilnie to możesz też wykorzystać wsporniki.

Krok drugi – wybór miejsca

Kiedy masz już wszystkie niezbędne przedmioty możesz przystąpić do montażu.

Oczywiście pierwszym krokiem powinno być wybranie najlepszego miejsca na montaż. Wybór nie powinien być trudny, bo umywalka musi znajdować się blisko rury odpływowej oraz zaworów bieżącej wody. Najprawdopodobniej masz już na nią przygotowane miejsce, a jedynym Twoim zadaniem w tym kroku jest wyznaczenie szczegółów lokalizacji.

Jeśli chciałbyś zamontować umywalkę w innym miejscu niż pozwalają Ci na to odpływ i zawory to musisz dokonać przeróbek hydraulicznych, którymi nie będziemy zajmować się w tym poradniku.

Wybierając dokładne miejsce pod umywalkę pamiętaj, że optymalną wysokością do jej montażu to pomiędzy 83 a 85 cm nad podłogą. To prawidłowa wysokość, która zapewnia użytkownikom umywalki największy komfort.

Krok trzeci – otwory pod śruby montażowe

Kiedy już dokładnie wiesz, gdzie powinna znaleźć się Twoja umywalka możesz przygotować otwory pod śruby, na których będzie wisiała. Wyznacz je przy pomocy poziomicy i zaznacz miejsce ołówkiem.

Nie martw się, nie będzie później widoczny, bo zasłoni go umywalka. Kiedy już zaznaczysz właściwe miejsce i upewnisz się, że jest miejsce pod otwory zostało wybrane prawidłowo możesz przystąpić do wywiercenia otworów w ścianie. Do tego celu użyj wiertarki udarowej z wiertłem o średnicy dopasowanej do wielkości śrub i kołków.

Krok czwarty – zawieszenie umywalki

W otworach należy umieść kołki rozporowe, a w nich osadzić śruby. Na nich można zawiesić umywalkę wraz z podkładkami do śrub. Na koniec dokręcamy śruby tak, by wszystko trzymało się stabilnie.

Na tym etapie właściwie moglibyśmy zakończyć montaż samej umywalki. Na pewno jednak wiesz, że żeby można było z niej korzystać potrzebna jeszcze jest bateria i syfon. Bez nich nie ma mowy o tym, by woda mogła wpływać i wypływać z umywalki.

Krok piąty – montaż baterii umywalkowej

Montaż baterii może się różnić w zależności od typu baterii. Inaczej montuje się umywalkę nablatową, inaczej taką, którą montuje się bezpośrednio w otworze w umywalce, a jeszcze inaczej taką przykręcaną do ściany.

Najtrudniejszy jest montaż baterii bezpośrednio do umywalki. Baterię wkłada się w przygotowany otwór razem z uszczelkami. Następnie mocuje się ją od dołu metalową nakrętką zabezpieczjącą.

Do uszczelnienia możesz wykorzystać pastę do gwintów, nić do gwintów lub taśmę teflonową. Uszczelnienia nie można pomijać, bo jest ono niezwykle ważne.

Krok szósty – podłącz baterię do instalacji

Bateria ma dwa wężyki – do ciepłej i do zimnej wody. Musisz połączyć je z odpowiednimi zaworami kątowymi.

Pamiętaj o odpowiednim uszczelnieniu każdego z nich!

Krok siódmy – podłącz syfon

To już prawie koniec. Skoro zadbałeś o to, by woda dopływała do umywalki, to musisz też zadbać o to, by mogła z niej odpływać.

Właśnie po to koniecznie musisz zamontować syfon. Syfon podłączasz do odpływu pod umywalką, a jego drugą część łączysz z rurą odpływową.

Oczywiście każdy element należy uszczelnić, by nie dochodziło do przecieków. Zazwyczaj uszczelki są w zestawie z syfonem.

Krok ósmy – uszczelnienia

Teraz przyda Ci się silikon sanitarny.

Powinieneś położyć go na łączeniu umywalki ze ścianą. Dzięki niemu woda nie będzie spływała w dół po ścianie, ale zatrzyma się na umywalce i trafi do jej odpływu, a z niego do kanalizacji.

Dobrze jeśli silikon ma kolor podobny do samej umywalki. Dzięki temu będzie mniej widoczny, ale nie jest to obowiązkowe. Być może chcesz, by silikon był dopasowany do płytek albo fugi. Wybór należy do Ciebie i tego jak wyobrażasz sobie wystrój Twojego wnętrza.

Na koniec możesz też zakryć syfon postumentem lub półpostumentem. Rozwiązań tych w żaden sposób się nie montuje, a jedynie wsuwa na właściwe miejsce.

Montaż umywalki nablatowej krok po kroku

Montaż umywalki nablatowej jest z pewnością trudniejszy niż zamontowanie jej na ścianie, ale wciąż nie jest na tyle trudny, by nie można było wykonać go samodzielnie.

To zadanie wymaga dużej staranności. Umywalka musi być osadzona w taki sposób, by była ona ozdobą łazienki. Nie możemy więc pozwolić sobie na wyraźne błędy. Z tego powodu warto dobrze przygotować się do montażu umywalki nablatowej. Na początek trzeba zgromadzić wszystkie potrzebne przedmioty:

  • umywalkę,
  • blat lub szafkę,
  • pozostałe akcesoria.

Krok pierwszy – złóż szafkę

Pierwszym krokiem jest złożenie szafki, na której ma zostać osadzona umywalka. Najprościej jest kupić oba te przedmioty w zestawie. W ten sposób zmniejsza się ryzyko, że nie będą do siebie pasowały np. przygotowanymi otworami albo że umywalka jest za ciężka do tej konkretnej szafki.

Zestaw to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą tracić czasu na zastanawianie się nad wyborem. Jeśli postawiłeś na gotową szafkę to w pierwszej kolejności musisz ją złożyć zgodnie z instrukcją dołączoną do niej przez producenta. Kupowanie gotowych zestawów jest o tyle wygodne, że zawsze znajdziesz w nich wszystko, co jest niezbędne do ukończenia konstrukcji. Nie musisz szukać dodatkowych śrub lub podkładek – wszystko jest w zestawie.

Jeśli jednak wolisz wykorzystać w łazience stary stół od maszyny do szycia albo niepotrzebną już komodę to również możesz to zrobić. W takim wypadku nie musisz przejmować się składaniem mebla – najprawdopodobniej jest on już złożony od dawna i wystarczy, że go zaadaptujesz do nowych potrzeb. W takim wypadku musisz się jednak upewnić, że umywalka do domu będzie w dokładnie takim wymiarze, jaki mieści się na szafce.

Jeśli zależy Ci na nowatorskim rozwiązaniu i na tym, by mieć w bardzo dużo miejsca na blacie to możesz też zamontować umywalką bezpośrednio na wąskim blacie. W takim wypadku musisz zamontować go na nogach lub też zawiesić na wspornikach na ścianie. Blat zwykle jest dużo dłuższy niż umywalka. Dzięki temu nie musisz przejmować się jej długością, na pewno zmieści się na blacie.

Krok drugi – wycięcie otworów

Jeśli kupiłeś gotowy zestaw złożony z szafki i umywalki to wszystkie niezbędne otwory najprawdopodobniej są już w niej wycięte. Jeśli jednak przygotowujesz własne rozwiązanie, to musisz dostosować blat lub szafkę do swoich potrzeb. Powinno się zacząć od wycięcia otworów, które są niezbędne do podłączenia umywalki.

Najprościej jest ustawić umywalkę na blacie, szafce lub komodzie i ołówkiem wykonać jej obrys. Wtedy będzie najłatwiej też zaznaczyć miejsce, w którym powinno się przygotować otwory. Ilość otworów jest zależna od rodzaju baterii.

W przypadku naściennej wystarczy tylko jeden otwór – na odpływ. Jeśli bateria ma też znajdować się na blacie to musisz przygotować miejsce pod dwa otwory – na odpływ i na podłączenie baterii. Do wiercenia w drewnie lub płycie MDF wystarczy zwykła wiertarka z otwornicą o odpowiednim rozmiarze. Jeśli chcesz wiercić w kamieniu to musisz wyposażyć się w specjalistyczną otwornicę np. diamentową, która poradzi sobie z twardym materiałem.

Miejsce pod otwór możesz zaznaczyć sobie ołówkiem. Dzięki temu możesz być pewien, że otwór zostanie wykonany w prawidłowym miejscu, a Ty nie popsujesz niechcący blatu.

Krok trzeci – montaż umywalki

Teraz przechodzimy do punktu, który rodzi najwięcej pytań i kontrowersji. Zdania na temat tego, jak powinno się mocować umywalkę do blatu są podzielone. Niektórzy twierdzą, że konieczne jest jej przyklejenie inni, że wystarczy tylko prawidłowo ją osadzić, a jeszcze inni twierdzą, że konieczne są wsporniki.

W rzeczywistości wystarczy tylko silikon sanitarny, który można wykorzystać do uszczelniania przestrzeni dookoła umywalki. Pamiętaj, by dobrze zadbać o jego prawidłowy wybór. Silikon powinien być dostosowany do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności. Najlepiej jest wybrać silikon bezbarwny. Dzięki temu nie będzie zbyt widoczny i nie będzie szpecił umywalki oraz blatu.

Na początek obróć umywalkę do góry dnem. W tej pozycji masz dostęp do wszystkich dolnych krawędzi. Każdą z nich powinieneś dokładnie pokryć silikonem. Im szczelniej, tym lepiej.

Teraz przyszła pora na obrócenie umywalki. Musisz zrobić to ostrożnie, ale też dość szybko. Pamiętaj, że silikon dość szybko wysycha, a jeśli nie będziesz uważać to możesz się nawet do niego przykleić.

Umywalkę ułóż dokładnie w miejscu, w którym wcześniej przygotowałeś jej obrys. Koniecznie też zwróć uwagę na miejsca przygotowane pod otwory do odpływu oraz baterii. Im mniej poprawek i przesunięć, tym lepiej dla trwałości silikonu. Dociśnij umywalkę do blatu i sprawdź, czy gdzieś nie wydostał się na powierzchnię silikon. Jeśli go zauważysz to zetrzyj go wilgotną szmatką albo palcem. Ważne jest tylko, żebyś nie pozwolił mu zaschnąć, bo wtedy usunięcie go będzie dużo trudniejsze. Jeśli jesteś zadowolony z montażu, to pozwól silikonowi dobrze związać. Najlepiej by trwało to przynajmniej 24 godziny.

Sprawy wyglądają odrobinę inaczej w przypadku umywalki nablatowej wykonanej ze szkła. Takich umywalek nie przykleja się do blatu. Szkło nie powinno przylegać bezpośrednio do jego powierzchni. Lepiej jest ustawić misę umywalki na specjalnym metalowym pierścieniu. Sam pierścień zabezpiecza się specjalnymi uszczelkami z gumy lub silikonu.

Montaż takiej umywalki jest o tyle trudny, że szkło jest kruche i dość delikatne. Nie można pozwolić sobie na jego upuszczenie lub zarysowanie. Po prostu przy montażu trzeba zachować szczególną ostrożność.

Krok czwarty – podłączenie baterii

Teraz przyszedł moment na to, by do umywalka mogła stać się praktyczna. Baterię montuje się w ścianie lub w blacie – w zależności od tego, jak zostało to uwzględnione w projekcie i jak to rozplanowałeś we wcześniejszych przygotowaniach.

Jeśli bateria jest zamontowana w blacie to musisz połączyć ją z odpowiednimi zaworami przy pomocy elastycznych węży. Pamiętaj tylko, by ich nie pomylić. Zawór ciepłej wody musi być połączony z kurkiem od ciepłej wody, a zawór zimnej z kurkiem od zimnej. To bardzo ważne i z pewnością zauważysz, że bardzo wpływa na komfort korzystania z umywalki. Nie chcesz przecież wciąż zastanawiać się, jak uruchomić ciepłą wodę. Koniecznie sprawdź szczelność wężyków oraz podłączenia.

W przypadku montażu baterii na ścianie, nie potrzebujesz nawet węży.

Krok piąty – podłączenie syfonu

Na pewno wiesz też, że syfon jest elementem obowiązkowym. Podłączasz go pomiędzy odpływem umywalki a rurą odpływową, która prowadzi do kanalizacji. To właśnie syfon umożliwia pozbywanie się wody z misy umywalki, a przy okazji może też zatrzymywać większe zanieczyszczenia np. włosy.

Docenisz też wartość syfonu, gdy do umywalki wpadnie Ci pierścionek lub kolczyki. Najprawdopodobniej zatrzymają się w syfonie i będzie je można odzyskać zanim trafią do oczyszczalni ścieków.

Montaż syfonu rozpoczynamy zawsze od montażu korka automatycznego. Do niego przykręcamy właściwy syfon i montujemy jego drugi koniec do rury odpływowej. Bardzo ważne jest by nie zapominać o stosowaniu dopasowanych uszczelek. Dzięki nim woda nie będzie przeciekać i nie zniszczy szafki.

Jeśli zauważysz przecieki to w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić właśnie te uszczelki oraz ich stan. Być może będzie potrzeba dołożenia dodatkowych uszczelnień. Pamiętaj też, że guma, z której wykonano uszczelki niszczeje w czasie. Po kilku lub kilkunastu latach użytkowania wymiana uszczelki jest właściwie oczywista i obowiązkowa.

Krok szósty – wykończenie

W tym kroku możesz robić właściwie wszystko, co tylko chcesz. Zasada jest prosta – to Twoja łazienka, więc rządzi Twój gust. Jeśli chcesz to możesz zasłonić syfon.

Powinieneś to zrobić, jeśli zdecydowałeś się na mało estetyczny, plastikowy model. Z całą pewnością nie sprawdzi się on jako ozdoba Twojej łazienki. Lepiej będzie, jeśli ukryjesz go za drzwiczkami szafki.

Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu syfonu i podkreślenie jego wyglądu, to postaw na modele ozdobne. Możesz je znaleźć w wielu sklepach z armaturą oraz ogólnobudowlanych. Pamiętaj, by syfon odpowiadał wystrojowi reszty łazienki. Niech wszystko tworzy ze sobą spójną całość.

Z umywalki będziesz korzystał codziennie i to po kilka razy. Powinna więc być nie tylko szczelna, ale też wygodna i dobrze się prezentować. Jeśli chodzi o wykończenie mebla pod umywalką to pamiętaj także o prawidłowym zabezpieczeniu go przed wilgocią.

FAQ

Jakie są zalety umywalek ceramicznych?

Najczęściej wymieniane zalety umywalek ceramicznych to duża twardość, łatwość ksztaltowania, uniwersalność, oraz odporność na działanie chemii.

Jakie są zalety umywalek podblatowych?

Najczęściej wymieniane zalety umywalek podblatowych to oszczędność miejsca i estetyka.

Jakie są zalety umywalek stalowych?

Najczęściej wymieniane zalety umywalek stalowych to odporność, łatwość utrzymania czystości, ciekawa designerska forma.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze