Meble łazienkowe: jak wybrać najlepsze meble do łazienki?

Meble łazienkowe
Meble łazienkowe

Niegdyś łazienka kojarzyła się najczęściej z niewielką ilością mebli. Zazwyczaj znajdowały się w niej jedynie umywalka z szafką, prysznic i/lub wanna oraz sedes.

Obecnie jednak przy odrobinie wyobraźni można stworzyć z tego pomieszczenia bardzo komfortową i funkcjonalną przestrzeń do długich kąpieli w fantastycznej atmosferze.

Istnieje wiele rodzajów mebli łazienkowych, które nie tylko urozmaicą jej wygląd, ale przede wszystkim sprawią, że przechowywane w niej rzeczy zawsze będą miały swoje miejsce.

Worek z papierem toaletowym na podłodze czy suszarka na pralce nigdy nie wyglądają zbyt estetycznie. Eleganckie meble odpowiednio dobrane do stylu wnętrza mogą sprawić, że łazienka zyska przytulnego, a nawet wręcz pokojowego charakteru.

Nowoczesne aranżacje powinny być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

Wybór dostępnych na rynku mebli łazienkowych jest ogromny. Można skorzystać z gotowych kompletów bądź zlecić wykonanie pod wymiar. Rozwiązań jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jednak w jaki sposób wybrać najlepsze meble łazienkowe, które będą trwałe i odporne na warunki panujące w tym pomieszczeniu?

Z jakich materiałów powinny być wykonane oraz jakiego zabezpieczenia wymagają poszczególne surowce? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Czym się kierować wybierając meble łazienkowe?

Jakie wybrać meble do łazienki?
Jakie wybrać meble do łazienki?

Wybierając meble przede wszystkim trzeba pamiętać, że w tego typu pomieszczeniach panują specyficzne warunki.

Wyposażenie musi być odporne nie tylko na działanie wody, lecz także na zmienne temperatury.

Jeżeli chodzi o walory estetyczne, należy pamiętać, żeby nie sięgać po chwilowe, sezonowe trendy, ponieważ meble niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdują, mają służyć przez długie lata.

Warto więc wybierać rozwiązania ponadczasowe, które zawsze będą dobrze się prezentowały.

Jedną z najważniejszych kwestii, o których nie sposób nie wspomnieć jest jakość mebli. Nie można się tu kierować jedynie stylem i ceną.

Meble łazienkowe powinny być wykonane z odpowiednich materiałów i dobrze zabezpieczone przed wilgocią.

Nie należy kupować do łazienki mebli, które są przeznaczone do innych pomieszczeń, ponieważ szybko ulegną zniszczeniu i będą wymagały wymiany.

Jeśli mimo wszystko chce się wykorzystać wyposażenie na przykład pokojowe, to trzeba pamiętać o jego zabezpieczeniu, stosując do tego odpowiednie środki, o których szerzej będzie nieco później.

Planowanie zakupu mebli łazienkowych

Jeszcze przed wyborem mebli łazienkowych warto skupić się na projekcie samej łazienki, a zwłaszcza jej wymiarach. Dzięki temu krokowi już na wstępie będzie wiadomo, na jakie rozwiązania można sobie pozwolić, a które z nich okażą się nietrafione.

Przed zakupem wyposażenia dobrze jest dokładnie rozplanować łazienkę. Warto zastanowić się, gdzie będą się znajdowały wszelkie przyłącza: odpływy, gniazdka, miejsce na pralkę itd.

Najlepiej wykonać plan wnętrza łazienki w programie do projektowania lub na papierze milimetrowym.

Po naniesieniu wszystkich sprzętów i armatury należy sprawdzić, czy będą zachowane odstępy, które zapewnią wygodne i bezpieczne korzystanie z pomieszczenia. Przeładowana meblami łazienka, w której trzeba przeciskać się między szafkami znacząco obniża komfort użytkowania.

Jeśli chodzi o wymiary, umywalkę standardowo wiesza się na wysokości 85-95 cm, zaś odpływ montowany jest 50-65 cm nad podłogą.

Po jej bokach trzeba zostawić po 20 cm luzu, natomiast przed nią około 60 cm wolnej przestrzeni.

W przypadku sedesu również warto pamiętać o kilku zasadach. Przed miską najlepiej zostawić przestrzeń o wymiarach co najmniej 80×60 cm. Z każdej strony sedesu powinno być około 20 cm luzu.

Kolejną bardzo ważną decyzją jest to, czy w łazience ma się znaleźć wanna czy prysznic, a może oba te rozwiązania jeśli posiada się odpowiednio dużą łazienkę.

Najmniejsze brodziki posiadają wymiary 70×70 cm, ale nie są one zbyt komfortowe. Małe wanny 70×140 cm zmieszczą się nawet w niewielkich pomieszczeniach i zapewnią nieco większą wygodę domownikom.

Przed kabiną lub wanną warto zostawić tyle miejsca, żeby móc swobodnie wyjść po kąpieli.

Najważniejsze jest to, żeby planować z głową.

Nie należy wieszać głębokich szafek nad sedesem, bo prędzej czy później skończy się to guzem.

Podobnie w przypadku wanny – uniemożliwi to również wzięcie w niej szybkiego prysznica czy przymocowanie przy suficie suszarki na pranie.

Jakie są rodzaje mebli łazienkowych?

Rodzaje mebli do łazienki
Rodzaje mebli do łazienki

Można je jednak podzielić na kilka kategorii:

1. Meble łazienkowe pod umywalkę

Mogą to być zarówno łazienkowe szafki wiszące nad podłogą, jak i stojące na nóżkach bądź zabudowane aż po posadzkę.

Na rynku dostępne są łazienkowe szafki z otwieranymi drzwiczkami i półkami wewnątrz, na których zmieszczą się na przykład wysokie butelki ze środkami chemicznymi, albo wersje z wysuwanymi szufladami, które doskonale sprawdzają się do przechowywania kosmetycznych drobiazgów (warto zastosować w nich organizery).

W przypadku gdy syfon jest zamontowany przy ścianie, wystarczą zwyczajne szuflady, natomiast w innym wypadku niezbędne będą wcięcia, które zabierają nieco przestrzeni do przechowywania.

Decydując się na gotowy model zintegrowany z umywalką, nie trzeba martwić się o dobór ceramiki.

Jednak najczęściej takie rozwiązania wiążą się z wąskim rantem, na którym nie da się ustawić kosmetyków.

Kupując natomiast samą szafkę, ceramikę można dobrać na przykład do kompletu z sedesem i wanną. W przypadku, gdy kupuje się model nablatowy, warto wziąć wersję szerszą niż umywalka, żeby móc wygospodarować nieco miejsca na dozownik na mydło czy kubeczek ze szczoteczkami do zębów.

Istnieją także bardzo praktyczne opcje szafek, które są połączone z półeczkami, stojakiem na papier toaletowy czy wieszakiem na ręcznik.

2. Słupki, półsłupki i szafki wiszące

Oprócz szafki pod umywalkę, warto wyposażyć łazienkę także w inne meble, które umożliwią przechowywanie kosmetyków czy ręczników.

Idealnie sprawdzają się do tego słupki, które są wysokie i wąskie, wobec czego można je zmieścić pomiędzy inne elementy wyposażenia.

Można wybrać również szafki wiszące, pod którymi bez problemu zmyje się podłogę. Prezentują się one lekko i nie przytłaczają pomieszczenia.

Słupki najczęściej mają około 30 cm głębokości oraz 150-200 cm wysokości, co umożliwia przechowywanie w nich nieco większych sprzętów – mopa czy miotły. Niektóre modele posiadają nawet specjalnie przygotowane do tego miejsce.

Na rynku dostępne są także wersje z wbudowanymi koszami na pranie.

Można również znaleźć modele z lustrzanymi frontami, różnego rodzaju szufladami czy odsłoniętymi półkami na drobiazgi, które muszą być zawsze „pod ręką”.

Półsłupki z kolei są o połowę mniejsze od słupków. Można je ustawić na przykład przy zlewie, gdzie będą pełniły funkcję blatu pomocniczego. Małe, płytkie szafki wiszące dobrze spiszą się na przykład nad pralką.

Dzięki niewielkim wymiarom, umożliwiają swobodne korzystanie z blatu pralki, na którym można postawić miskę na pranie czy proszek.

Szafka zawieszana nad sedesem także powinna być płytka.

Istnieją specjalne modele przeznaczone do montażu we wnęce, która powstaje po przymocowaniu stelażu podtynkowego w przypadku sedesu podwieszanego.

3. Szafki lustrzane

Idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku małych łazienek.

Za taflą lustra można zmieścić bowiem sporo przedmiotów, na przykład drobnych kosmetyków czy lekarstw. Mogą być one dodatkowo wyposażone w oświetlenie, wobec czego nie trzeba martwić się o znalezienie miejsca na kinkiet, a jedynie zadbać wcześniej o przyłącze elektryczne.

Szafkę lustrzaną (bądź samo lustro) należy zamontować na takiej wysokości, żeby korzystać z niej mogli wszyscy domownicy. Im większe różnice, tym tafla lustra powinna być większa.

Występują jednak modele wysuwane, które mogą rozwiązać ten problem. W takich szafkach lustro można dowolnie przybliżać i oddalać, ponieważ zamontowane jest na ruchomym stelażu.

Warto pamiętać, żeby umieszczone było w taki sposób, aby nie ucinać głowy, obejmować połowę klatki piersiowej i nie wisieć zbyt blisko rantu umywalki, w przeciwnym razie będzie niemal zawsze zachlapane.

4. Półki łazienkowe

Idealnie sprawdzają się one do przechowywania najpotrzebniejszych przyborów toaletowych, ponieważ zapewniają szybki i łatwy dostęp.

Zazwyczaj są to najzwyklejsze półki zawieszane bezpośrednio na ścianie.

Mogą służyć nie tylko do wystawiania na nich kosmetyków, ale także do różnego rodzaju aromatów czy dekoracji. Można zamontować półki proste oraz narożne. Doskonale sprawdzają się w przypadku niewielkich łazienek, w których liczy się każdy centymetr wykorzystanej przestrzeni.

5. Specjalne zabudowy

Jeśli komuś nie wystarczają zwykłe szafki łazienkowe, może zdecydować się na sprytne zabudowy, na przykład wanny, w której ukryte są schowki.

Zamiast obudowywać ją kafelkami i tym samym zabierać nieco przestrzeni, można przytwierdzić do niej panel z drzwiczkami uchylnymi. W środku zaś wygospodarować miejsce na detergenty.

Najlepiej jest przechowywać w takim schowku przedmioty, które nie zniszczą się przez kontakt z wilgocią.

Istnieją również zabudowy składające się z otwartych półek, które idealnie sprawdzają się do ekspozycji elementów dekoracyjnych.

Na rynku dostępne są też specjalne podesty z szufladą, na których można umieścić pralkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko nie trzeba się schylać do urządzenia, ale także zyskuje się schowek na przykład na brudną bieliznę albo proszek i płyn do płukania.

Takiego rodzaju meble bywają wyposażone w wysuwany blat, na którym można postawić miskę na pranie.

Istnieje również możliwość całkowitego zakamuflowania pralki za pomocą specjalnej obudowy połączonej z szafką. Łazienka zyskuje wówczas spójnego charakteru, a wszelki bałagan związany z praniem znika za drzwiczkami szafki.

Do takich specjalnych mebli zalicza się również taborety i ławy łazienkowe z podnoszonym siedziskiem, które służą do odkładania ubrań oraz siedzenia podczas zabiegów kosmetycznych.

Kolejnym specjalnym elementem wyposażenia łazienki mogą być małe szafeczki apteczne, które idealnie sprawdzają się do przechowywania leków.

6. Moduły łazienkowe oraz meble do kompletowania

Gotowe zestawy mebli nie zawsze stanowią dobre rozwiązanie.

Mogą nie do końca pasować do wymiarów pomieszczenia lub nietypowych wnętrz bądź po prostu nie spełniać potrzeb i preferencji domowników.

Na rynku dostępne są meble do samodzielnego kompletowania.

Przykładowo do korpusu szafki można wybrać dowolne drzwiczki, dopasować odpowiedni blat oraz uchwyty i tym samym nadać wnętrzu indywidualnego charakteru.

Czasami dobrze jest również skorzystać z pojedynczych elementów mebli, na przykład z drzwiczek bądź półek do przycięcia ich na wymiar. Za ich pomocą można zabudować wszelkie wnęki.

Meble modułowe sprawdzą się natomiast w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, w których przydadzą się dodatkowe centymetry szafek i nadstawki na regały.

Umożliwiają one zabudowę pod sam sufit i tym samym wykorzystanie niemal każdej wolnej przestrzeni.

Z kolei w łazience pod skosem pozwolą na uniknięcie konieczności stworzenia zabudowy pod wymiar. W najwyższym miejscu może bowiem stanąć słupek, dalej średnia szafka, a potem malutka szafeczka i półki.

Z jakich materiałów wykonane są meble łazienkowe?

Meble łazienkowe narażone są przede wszystkim na ciągłe działanie wilgoci i zmiany temperatur.

Muszą być więc wykonane z materiałów, które są na to odporne. W przeciwnym razie szybko zaistnieje konieczność wyrzucenia mebli i zakupu nowych.

Należy więc wybierać jedynie takie, które są zrobione z wysokiej jakości fabrykatów oraz starannie zabezpieczone przed działaniem wody.

Do materiałów, z których wykonywane są meble łazienkowe zalicza się:

1. MDF

Jest to płyta drewnopochodna, z której wykonuje się szafki łazienkowe.

Wiele osób twierdzi, że jest to materiał nieodporny na wilgoć, a także kruchy i mający tendencję do odkształceń.

Jest to jednak mit, ponieważ meble wykonane z płyt MDF potrafią być niesamowicie trwałe. W dużej mierze zależy to od ich grubości oraz odpowiedniego zabezpieczenia. Meble łazienkowe MDF mogą być wykończone na kilka różnych sposobów:

  • Meble fornirowane – fornir to kilkumilimetrowe fragmenty naturalnego drewna, którymi pokrywane są płyty meblowe.
    Dostępnych jest aż 200 gatunków drewna, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
    Najczęściej stosuje się buk, jesion, dąb, orzech oraz sosnę.
    Fornirowane płyty do złudzenia przypominają drewno i mogą być wykończone z różny sposób – na wysoki połysk, mat i półmat.
    Aby meble fornirowane do łazienki wytrzymały przez długie lata, powinny być zabezpieczone specjalnym lakierem, na przykład poliuretanowym, który ochroni je przed działaniem wilgoci.
  • Meble laminowane – laminat jest tak zwanym tworzywem dysplastycznym.
    Laminowane płyty MDF są niesamowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Mogą jednak ulegać rozwarstwianiu pod wpływem wody.
  • Meble akrylowe – są niezwykle odporne na ścieranie i zarysowania, a także bardzo łatwe w czyszczeniu, ponieważ akryl mocno usztywnia płytę MDF.
    Takie wykończenie charakteryzuje się wysokim połyskiem, wobec czego doskonale nadaje się do małych pomieszczeń, optycznie je powiększając.
  • Meble foliowane – płytę MDF pokrywa się specjalną folią PVC.
    Dzięki swoim termoplastycznym właściwościom można ją nałożyć nawet na meble o najbardziej skomplikowanych kształtach.
    Meble foliowane charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie wilgoci i mechaniczne uszkodzenia. Są także łatwe w czyszczeniu.
    Meble z płyty MDF pokryte folią PCV dają ogromne możliwości aranżacyjne.
    Występują w wielu kolorach i wzorach. Fronty mebli mogą przypominać lite drewno bądź zachwycać ekstrawaganckimi wzorami w różnych kolorach.

2. Płyty HPL

Meble łazienkowe wykonane z płyty HPL sprawdzają się doskonale.

Materiał ten jest przeznaczony do pomieszczeń charakteryzujących się dużą wilgotnością powietrza.

Płyty HPL robione są z tworzywa warstwowego, otrzymywanego z połączenia specjalnie obrobionego papieru oraz wysokiej jakości żywic.

Utwardzane są w wysokiej temperaturze, dzięki czemu stają się niesamowicie trwałe i odporne na wodę.

Meble wykonane z płyty HPL mogą występować w różnej kolorystyce oraz rozmaitych kształtach. Bardzo łatwo można je wkomponować zarówno w aranżacje nowoczesne, jak i stylizowane.

3. Drewno

Drewniane meble nigdy nie wyjdą z mody. Zarówno te przeznaczone do każdego innego pomieszczenia, jak i te łazienkowe.

Meble z litego drewna charakteryzują się niezwykłą szlachetnością, elegancją oraz tym, że przepięknie się starzeją. Dodatkowo sprawdzają się w wielu aranżacjach – klasycznych, kolonialnych, skandynawskich, eko i wielu innych.

W przypadku mebli łazienkowych warto pamiętać, by były one wykonane z gatunków drewna o małym skurczu, bogate w naturalne oleje, które chronią przed wilgocią. Takie modele również powinny być bardzo starannie zabezpieczone przed wodą.

Producenci mebli łazienkowych pokrywają je w tym celu specjalnymi olejami, woskiem lub lakierami.

4. Żeliwo i stal nierdzewna

Nie tylko drewno i tworzywa drewnopochodne są materiałami wykorzystywanymi do wykonywania mebli łazienkowych.

Coraz częściej spotykane są rozwiązania z żeliwa i stali nierdzewnej.

Meble żeliwne idealnie wpasowują się do łazienek w stylu prowansalskim i śródziemnomorskim. Idealnie komponują się z litym drewnem, które nieco przełamuje ich surowy charakter.

Żeliwo powinno być zabezpieczone specjalną farbą, która będzie zapobiegać pojawianiu się korozji.

Meble łazienkowe wykonane ze stali nierdzewnej rewelacyjnie prezentują się w minimalistycznych wnętrzach w nowoczesnym wydaniu. Stalowe rozwiązania idealnie komponują się z elementami z hartowanego szkła, na przykład umywalką czy kabiną prysznicową.

5. Szkło

Najczęściej są to półki a hartowanego szkła, które zawiesza się w strefie wanny lub prysznica. Nie tylko prezentują się one bardzo elegancko i są wytrzymałe, ale również dobrze radzą sobie z obecnością wody.

Wybierając meble łazienkowe warto również zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są ich blaty.

Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszą się wersje z kamienia – marmuru lub granitu.

Takie modele fantastycznie sprawdzają się w elegancko stylizowanych przestrzeniach i zapewniają wrażenie luksusu. Świetnie prezentują się w łazienkach w stylu angielskim, klasycznym oraz glamour.

Zarówno granit, jak i marmur mogą występować w wielu wersjach kolorystycznych – od bieli i czerni, poprzez beże i szarości, aż po zieleń, błękit czy róż. Warto wiedzieć, że pierwszy z kamieni jest twardszy i bardziej odporny na wszelkiego rodzaju plamy, zaś drugi starzeje się w sposób bardziej efektowny.

Ceny mebli łazienkowych

Ceny mebli łazienkowych
Ceny mebli łazienkowych

Ceny są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a za najdroższe modele można zapłacić nawet kilka tysięcy.

Wpływ na to mają oczywiście materiały, z jakich są wykonane, ich wymiary, kształty oraz wiele innych rzeczy, które uniemożliwiają uśrednienie ceny.

Ponadto wybór mebli łazienkowych jest przeogromny, co również znacząco wpływa na niemożność podania konkretnych kwot, jakie trzeba przeznaczyć na ich zakup.

Jedno natomiast jest pewne. Nie warto zbytnio oszczędzać i zdecydowanie lepiej postawić na droższy mebel, który posłuży przez długi okres czasu, niż co kilka lat zamieniać go na nowy. Kierując się najwyższą jakością, z pewnością wybierze się modele, które oprócz tego, że będą zachwycać domowników i gości, sprawią również, że łazienka stanie się miejscem funkcjonalnym i komfortowym.

Jak zabezpieczać meble łazienkowe przed wilgocią?

Oprócz tego, że meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, muszą być także odpowiednio zabezpieczone. Łazienka jest bowiem najbardziej wymagającym dla mebli pomieszczeniem.

To właśnie w tym miejscu są one narażone na ciągłe działanie wody, wysokie temperatury oraz mocne środki czystości. Jak sprawić, by wyposażenie łazienki przetrwało jak najdłużej i było uodpornione na niesprzyjające warunki?

Po pierwsze i najważniejsze, należy zaopatrzyć się w meble o jak najlepszej jakości.

Niby dość oczywista sprawa, ale czasami w poszukiwaniu idealnego wyposażenia łazienki można bardzo łatwo o tym zapomnieć. Nie w każdym sklepie znajdzie się meble dostosowane do konkretnego stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.

Czasami bowiem może się wydawać, że dopasowanie zwyczajnych na pozór szafek do potrzeb łazienkowych jest bardzo proste. I już bardzo często na tym pierwszym etapie popełnia się zasadniczy błąd.

Meble łazienkowe powinny być nie tylko wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, ale także odpowiednio zaimpregnowane przez producenta. I tyczy się to zarówno drewnianych modeli, jak i tych wykonanych z metalu czy kamienia.

Najczęściej do wyboru ma się meble z płyty MDF, które są wystarczająco odporne na wilgoć, ale jednocześnie są trochę mniej trwałe od tych z litego drewna.

W przypadku, gdy szuka się mebli na długie lata, warto jest wydać nieco więcej pieniędzy i dokonać zakupu wyposażenia z drewna egzotycznego, na przykład:

  • teak,
  • merbau,
  • irok,
  • doussie.

Lepiej nie wybierać drzewa brzozy, buku bądź świerka, ponieważ ich wielkość skurczu i pęcznienia są na tyle duże, że wykonane z nich meble szybko mogą ulec zniszczeniom.

Jeśli żadne wyposażenie łazienki znajdujące się w katalogach nie jest w stanie spełnić potrzeb i oczekiwań domowników, zawsze można udać się do wprawnego stolarza, który wykona szafki na zamówienie z odpowiednich materiałów.

Jest to rozwiązanie droższe niż zakup zwykłego mebla pod umywalkę z najtańszej oferty, lecz z kolei tańsze niż kupno ciekawszego modelu z wyższej półki.

Stolarz wykonujący meble na zamówienie stworzy je z dostarczonego surowca, a w trakcie tego procesu zaimpregnuje drewno wiele razy nawet w tych miejscach, które po złożeniu nie będą już dostępne.

Na rynku istnieją także profesjonalne firmy, które zajmują się impregnacją drewna.

Dostarcza się do nich własny surowiec, po czym przeprowadzane są na nim specjalistyczne zabiegi.

Najlepsze z dostępnych metod są:

  • zabieg wysokociśnieniowy powyżej 150 kPa,
  • bądź kąpiel gorąco-zimna.

Pierwsza metoda polega na umieszczeniu drewna w warunkach podwyższonego ciśnienia i wtłaczaniu do jego komórek środków chemicznych.

Druga natomiast to nic innego jak zanurzanie surowca w impregnacie o różnej temperaturze. Rozpoczyna się go od najwyższej ciepłoty środka chemicznego, a kończy na najniższej. Dzięki tym zabiegom, ilość impregnatu, którą może wchłonąć drewno jest dużo wyższa niż podczas stosowania innych metod.

Jeżeli jednak nie ma możliwości na zabezpieczenie mebli łazienkowych przez profesjonalistów, można wykonać impregnację samodzielnie.

Po dokonaniu zakupu mimo wszystko warto jest dodatkowo polakierować drewno. Najlepiej sprawdzi się do tego lakier akrylowy oraz PUR (poliuretanowy).

Wszelkie rodzaje nitro mogą być do tego typu zastosowań zbyt kruche.

Po naniesieniu jednej warstwy należy odczekać, aż wyschnie, po czym delikatnie zeszlifować ją papierem ściernym.

Czynność powtarza się do momentu, w którym uzyska się odpowiednią powierzchnię.

W przypadku, gdy chce się dostosować mebel nieprzeznaczony specjalnie do łazienki, impregnacji wręcz nie można pominąć. W przeciwnym razie bardzo szybko ulegnie on zniszczeniu i będzie wymagał wymiany.

W tym celu dobrze jest użyć środków dyfuzyjnych, które mimo iż nie są zbyt popularne to świetnie zabezpieczają przed wilgocią.

Do drewna sprawdzą się także woski i oleje. Najczęściej powinno się nanosić trzy warstwy.

Samodzielne zabezpieczanie mebli łazienkowych nie jest proste i wymaga bardzo dużej staranności. Wystarczy, że pominie się jeden trudno dostępny zakamarek i wówczas drewno stanie się idealną pożywką dla niebezpiecznych bakterii.

Jeżeli posiada się więc możliwość wyboru, zdecydowanie lepiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i wykonają impregnację dużo dokładniej.

Najczęściej jednak bywa tak, że meble przeznaczone specjalnie do pomieszczeń takich jak łazienka, w których panują dość specyficzne warunki są zabezpieczone przez producenta już na etapie ich tworzenia.

Wykonane zazwyczaj z płyt odpornych na wilgoć oraz pokryte warstwami lakieru bądź foliowane, zaś okucia i zawiasy zostają uodpornione na korozję.

Tego rodzaju zabezpieczenia są stosowane przez czołowych producentów mebli łazienkowych.

Decydując się na rozwiązania z wyższej półki otrzymuje się gwarancję na to, że sprawdzą się one w trudnych warunkach, panujących w takich pomieszczeniach.

Meble łazienkowe do małej i dużej łazienki

Meble do malej łazienki
Meble do malej łazienki

Zdecydowana większość łazienek w polskich domach i mieszkaniach nie przekracza 10 metrów kwadratowych i zazwyczaj jest połączona z toaletą.

Najczęściej to pomieszczenie stanowi również miejsce, w którym znajduje się pralka. Ostatecznie zyskuje się niewielką przestrzeń o dużej ilości funkcji do spełniania.

Aby uzyskać pomieszczenie zapewniające komfort użytkowania oraz spełniające oczekiwania estetyczne domowników, należy mądrze rozplanować aranżację wnętrza.

Panująca moda na minimalizm, a także prowadzony przez większość ludzi tryb życia skłania do poszukiwania rozwiązań, które umożliwiają schowanie jak największej ilości kosmetyków, środków czystości i akcesoriów w taki sposób, by nie zaburzyły estetyki przestrzeni.

Bardzo ważne w tym wszystkim są odpowiednio dobrane meble łazienkowe, wobec czego ich wybór nie może być kwestią przypadku.

O ile w dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na nieco większe szaleństwa, o tyle w niewielkich wszystko należy dokładnie przemyśleć i wybierać jak najlepsze, sprawdzone rozwiązania.

W przypadku małych łazienek dobrze jest wyposażać je w meble podwieszane, które dodadzą pomieszczeniu lekkości i ułatwią utrzymanie czystości.

W niewielkich przestrzeniach świetnie sprawdzają się umywalki osadzone lub postawione na blacie, pod którymi można zaaranżować miejsce na wszelkie środki chemiczne, a wokół nich poustawiać podręczne kosmetyki.

Zamiast samego lustra można zdecydować się na szafkę lustrzaną, która zapewni dodatkową przestrzeń do przechowywania. W niewielkich łazienkach warto sięgać po proste i sprawdzone rozwiązania.

Pomieszczenie można optycznie powiększyć poprzez wybranie mebli w jasnych barwach i dodatkowo na przykład o wykończeniu na wysoki połysk.

Do łazienek w białym kolorze poleca się również meble łazienkowe wykonane z drewna, które rewelacyjnie ocieplają ich wystrój.

Warto również rozważyć wszelkiego rodzaju sprytne schowki we wnękach czy wokół zamontowanej wanny lub w specjalnym podeście pod pralkę.

Do małych pomieszczeń idealnie sprawdzą się także różne półki montowane bezpośrednio na ścianie, które zajmują niewiele miejsca, a zapewniają dodatkową przestrzeń do najpotrzebniejszych rzeczy.

W dużych łazienkach ma się zdecydowanie większe pole do popisu i tak naprawdę można przebierać w dostępnych na rynku meblach łazienkowych.

W większych pomieszczeniach idealnie sprawdzi się zarówno wyposażenie podwieszane, jak i te stojące na nóżkach czy bezpośrednio na posadzce.

Posiadając dużą łazienkę nie trzeba rezygnować z możliwości montażu czy wstawienia wielu szafek, półek i słupków, co w przypadku małej przestrzeni bardzo często bywa wręcz konieczne.

Niekiedy w niewielkich pomieszczeniach trzeba ograniczyć się jedynie do szafki pod umywalkę i na przykład szafeczki z lustrzanym frontem zamiast samodzielnego lustra.

W dużych łazienkach często spotyka się także zarówno wannę, jak i prysznic, co może znacząco wpływać na komfort domowników i dawać możliwość zamontowania dodatkowych półeczek czy płytkich szafek nad wanną.

W jaki sposób czyścić meble łazienkowe?

Codzienne, niewielkie zabrudzenia w postaci kurzu, plam po kosmetykach czy osadu z kamienia z mebli lakierowanych, laminowanych oraz okleinowanych należy usuwać za pomocą miękkiej ściereczki – suchej bądź wilgotnej.

Można zastosować w tym celu odrobinę delikatnego detergentu w przypadku nieco bardziej opornych plam.

Czyszczone miejsca należy opłukać ciepłą wodą oraz koniecznie wytrzeć powierzchnię do sucha, aby nie pozostawić nieestetycznych zacieków.

Mebli łazienkowych nie należy szorować różnego rodzaju proszkami czyszczącymi, ponieważ tego typu środki trwale je porysują.

Nie wolno również stosować preparatów na bazie chloru oraz innych środków o silnym działaniu.

W sytuacjach, gdy na blat mebli wyleje się lakier do paznokci lub farba do włosów, należy natychmiast zetrzeć powstałą plamę suchą ściereczką, a następnie wilgotną i ponownie suchą.

Dodatki w łazience

Oprócz samych mebli łazienkowych można zdecydować się również na różnego rodzaju dodatki.

Poza wspomnianymi już wcześniej lustrami na frontach, do takich dodatków zaliczają się:

  • wieszaki,
  • kosze na pranie,
  • panele oświetleniowe,
  • różnorakie pojemniki,
  • pudełka i półki przeznaczone do przechowywania.

Takie akcesoria mogą służyć do uzupełnienia łazienkowego designu, stanowiąc rolę nie tylko praktyczną, lecz również dekoracyjną.

Nadają one charakter wnętrzu i podkreślają zastosowany w łazience styl.

 

✔ Czym kierować się przy wyborze akcesoriów łazienkowych?

Drobne zmiany w łazience łatwo wprowadzić za pomocą akcesoriów łazienkowych. Dodatki tworzą klimat, więc warto dopasować do siebie elementy tak, by całość tworzyła niepowtarzalny charakter.

✔Z jakich materiałów wykonane są szafki wiszące?

Szafki wiszące tak jak inne meble produkowane są z płyt MDF, płyt HLP, drewna i szkła.

✔ Jakie drewno nie sprawdzi się w łazience?

Wielkość skurczu i pęcznienia brzozy, świerku, buku powodują szybkie zniszczenia akcesoriów łazienkowych.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michaela

Doceniam głębię analizy, jednak miejscami wydaje się ona nieco przegadana. Skrócenie pewnych partii nie zaszkodziłoby przekazowi.