Wanna wolnostojąca w domu: cena, opinie, montaż [krok po kroku]

Wanna wolnostojąca
Wanna wolnostojąca

Ze względu na oszczędność miejsca i kompaktowość, przez wiele lat rezygnowano z umiejscawiania wanien wolnostojących w nowoczesnych łazienkach. Kabina prysznicowa miała posiadać szereg zalet, przekonujących przyszłych właścicieli o jej wyższości nad tradycyjnymi wannami. Dziś jednak, kierując się przede wszystkim wygodą i użytecznością, odchodzi się już od tego pomysłu.

Okazuje się, że wanna wolnostojąca do domu wcale nie musi zajmować ogromnych przestrzeni, a korzyści płynące z jej użytkowania są w zasadzie nie do porównania z wykorzystaniem prysznica. To właśnie wanny wolnostojące są obecnie symbolem wygody, prestiżu i relaksu. Pozwalają one odświeżyć ciało, a długa kąpiel w wygodnej pozycji wpływa na odprężenie i regeneruje organizm po intensywnym dniu w pracy.

Wolnostojąca balia domowa to elegancja w połączeniu z użytecznością. Przyjrzyjmy się zatem jaka wanna wolnostojąca do domu jest najlepszym rozwiązaniem i jak przygotować ją do codziennego użytku.

Rodzaje wanien wolnostojących do domu

Rodzaje wanien wolnostojących
Rodzaje wanien wolnostojących

Wanna wolnostojąca do domu: tradycyjna czy nowoczesna?

Wanny wolnostojące, które są obecnie dostępne na rynku, możemy pogrupować ze względu na ich rodzaj. I tak wyróżniamy wanny tradycyjne, które nie posiadają nowoczesnych funkcji, ale wciąż są rozchwytywanym elementem łazienki. Klasyczna wanna kojarzy się bowiem z prostotą, łatwością w użytkowaniu i tradycyjnym, sprawdzonym rozwiązaniem łazienkowym. Wanny wolnostojące w stylu retro bardzo często uzupełnione są o metalowe nogi, pełniące funkcję wsporników. Mają one także inną zaletę – wyglądają bardzo estetycznie i doniośle, ze względu na nieregularną strukturę przypominającą rzeźbę.

Funkcjonalne wanny wolnostojące to takie, które posiadają innowacyjne rozwiązania dodatkowe. Sięgnijmy do nieco odległych czasów i wyobraźmy sobie pokaźne pałace, w których zamieszkiwały osoby wówczas najwyżej postawione w państwie. W tego typu domostwach nie mogło zabraknąć wanny, jako podstawowego elementu wyposażenia łazienki. Były to oczywiście wanny wolnostojące, nikt wówczas nie myślał o ich zabudowywaniu. Prysznice zaś kojarzyły się z czymś masowym, zatem unikano tego typu rozwiązań. To właśnie od wybrania typu wanny wolnostojącej powinniśmy zacząć nasze rozważania na temat tego elementu łazienkowego. Alternatywą dla wolnostojących wanien klasycznych są te wykonane w nowoczesnym rycie, np. nowoczesna wanna wolnostojąca przyścienna. Czym się zatem charakteryzują wanny innowacyjne?

Nowoczesne wanny wolnostojące

Innowacyjne wanny domowe
Innowacyjne wanny domowe

Wanny wolnostojące w nowoczesnym wydaniu mogą posiadać profesjonalne natryski, masażery i napowietrzacze. Nie są rzadkością urządzenia nowoczesne, czy retro z hydromasażem wyposażone w filtry. Mogą, ale nie muszą, potrzebować nieco bardziej skomplikowanego systemu połączeń rurowych, wobec czego warto przemyśleć ich instalację jeszcze na etapie projektowania samej łazienki. Warto to także zrobić w przypadku wanien tradycyjnych – aby system rur i połączeń został idealnie wkomponowany w przestrzeń łazienki, należy znacznie wcześniej rozeznać się co do możliwości projektowych. Istotne będzie także m.in. maskowanie odpływu czy innych elementów dodatkowych.

Jeśli te detale zostaną nieestetycznie zamontowane, z pewnością będzie to spędzało sen z powiek niepocieszonym domownikom. Nie jest to oczywiście konieczność, ponieważ dużym nakładem pracy można zamontować wannę wolnostojącą także w wykończonym mieszkaniu – będzie to jednak wiązać się z niepotrzebnym problemem, którego można byłoby uniknąć, gdyby zdecydować się na takie rozwiązanie na początkowych etapach projektowych.

Jak dobrać idealny produkt?

Jak dobrać idealny produkt?
Jak dobrać idealny produkt?

Podział na wanny klasyczne i nowoczesne jest najbardziej ogólnym sposobem klasyfikacji. Kwestia doboru najlepszego produktu jest jednak bardziej złożona. Producenci nieustannie prześcigają się w tworzeniu nowych sloganów, haseł reklamowych. Ten proces sprawia, że również i wanny bywają określane w nieco bardziej odmienny sposób. Projektanci i sprzedawcy wanien chcą bowiem zaprezentować swój produkt jak najlepiej i przedstawić go w najjaśniejszym świetle. Stąd też spotykamy różne podziały wanien i zmienne określniki, wykorzystywane do opisania tegoż produktu. Wyróżniamy m.in. podział wanien ze względu na wymiar, ze względu na kształt, wagę czy sposób wykonania. Coraz częściej odchodzi się od dwutorowego rozróżnienia wanien, na rzecz opisania jej np. ze względu na materiał wykorzystany w toku produkcji. Jak zatem rozróżnić, spośród tak wielkiego wyboru, wannę wolnostojącą idealną, która sprawdzi się w naszej łazienkowej aranżacji?

Wymiary, kształt, waga

Parametry wanien
Parametry wanien

Wanna wolnostojąca wymiary

Decydując się na zainstalowanie wanny wolnostojącej w domu musimy wiedzieć, iż będzie ona wymagała przygotowania odpowiedniej ilości miejsca. To nie prysznic, który można umiejscowić w rogu łazienki – tutaj powinniśmy mieć dużą swobodę z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny.

Zbyt mocno “wciśnięta” wolnostojąca wanna nie tylko będzie szpecić przestrzeń, ale będzie niepraktyczna w eksploatacji. Jeśli nasza łazienka jest niewielka, ale jesteśmy uparci na wannę – zawsze możemy zdecydować się na taką w zabudowie. Będzie ona jednak wymagała choć trochę wolnej, nadprogramowej przestrzeni. Co więcej, zabudowane wanny nie posiadają takiej elegancji, jak wanny wolnostojące. Jaką przestrzenią powinniśmy dysponować, jeśli chcemy skorzystać z luksusowej, wolnostojącej wanny?

Powinno być to przynajmniej 8-9 metrów kwadratowych pustej przestrzeni. Bryła wanny wolnostojącej będzie zazwyczaj oscylować w granicach 140-200 cm długości, przy czym te o długości 160 cm i 170 cm należą do najpopularniejszych.

W zależności od kształtu wanny wolnostojącej, duże znaczenie będą odgrywać także inne wymiary: np. szerokość czy wygięcie krawędzi. Wszystkie te czynniki musimy wziąć pod uwagę wybierając najlepszy produkt do naszego mieszkania. Pamiętajmy, że istnieją także wanny okrągłe, gdzie długość nie będzie miała aż takiego znaczenia, jak całkowity obwód krawędzi. Dlatego najważniejszą wartością w kontekście doboru wanny wolnostojącej jest jej zajmowana powierzchnia. Jeśli nasza łazienka jest mniejsza, niż choćby czterokrotność potrzebnej powierzchni na wannę wolnostojącą (wspomniane 8-9 metrów kwadratowych), powinniśmy się zastanowić nad zasadnością zakupu takiego obiektu.

Kształty wanien do domu

Jaki kształt wybrać?
Jaki kształt wybrać?

Nieoczywiste pomysły designerskie potrafią przechodzić najśmielsze oczekiwania. Stąd też wanna wolnostojąca do domu nie musi posiadać tradycyjnego, podłużnego kształtu, może być na przykład owalna. Dzisiejsze wanny są tak różnorodne, iż ciężko pogrupować je na konkretne kategorie. Najczęściej spotkamy jednak wanny podłużne oraz prostokątne (o ściętych, ostrych bokach).

Wanny wolnostojące asymetryczne, choć mogą przyjmować różnoraką postać, są nieco mniej popularne i wykorzystuje się je przede wszystkim w pomysłowych, innowacyjnych aranżacjach. Dobór odpowiedniego kształtu wanny będzie miał podwójne znaczenie: chodzi o dopasowanie się do pomieszczenia i komfort użytkowania. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na tę drugą kwestię – w końcu to o naszą wygodę chodzi w pierwszej kolejności.

Można jednak bezproblemowo połączyć obie te zależności i cieszyć się z zalet wanny w domowym zaciszu. Miłośnicy długich, godzinnych kąpieli powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na długość wanny. Musi ona swobodnie mieścić wyprostowane ciało. Leżenie z ugiętymi nogami może na dłuższą metę być męczące – trzeba zatem zastanowić się na nieco większym egzemplarzem, jeśli marzymy o maksymalizacji naszego komfortu. Szerokość wanny jest równie ważna – to od tej wartości będzie zależało nasze rozstawienie ramion czy przestrzeń pomiędzy naszym ciałem, a ściankami wanny. Im większa szerokość, tym diametralnie wzrasta także pojemność wanny – jeśli jesteśmy fanami ekologicznego trybu życia, może trzeba zastanowić się czy chcemy za każdym razem zużywać tak dużą ilość wody. Dobrym wyjściem będzie zatem wybranie nieco dłuższej wanny, przy nieznacznym ograniczeniu jej szerokości.

Oczywiście powyższe rady dotyczą wyboru wanny wolnostojącej podłużnej. W przypadku obiektu owalnego czy asymetrycznego bierze się pod uwagę przede wszystkim wygodę dla np. dwóch osób kąpiących się jednocześnie. Wanny narożne, czy półowalne mogą posiadać także wygodne siedzisko, na którym można spocząć podczas kąpania się – to szczególnie ważne dla tych osób, które wolą zachować pozycję siedzącą zamiast leżącej. W celu zwiększenia swojego komfortu skorzystajmy także z opcjonalnych dodatków do wanien wolnostojących.

Czy wanna wolnostojąca jest ciężka?

Ile waży wanna wolnostojąca?
Ile waży wanna wolnostojąca?

Wszystko będzie zależeć od materiału wykonania wanny. Musimy jednak brać pod uwagę to, iż ciężar jest zazwyczaj bardzo duży. Samodzielne wniesienie obiektu do domu, bezproblemowe przejście przez kolejne pomieszczenia, aż do umieszczenia wanny w łazience jest zadaniem karkołomnym. Trzeba przynajmniej dwóch osób do samego niesienia wanny. Te, które zostały wykonane z materiałów kamiennych są jeszcze cięższe i być może nie obędzie się w takiej sytuacji bez fachowej pomocy. Nie powinniśmy sami rzucać się z motyką na słońce – ekipa fachowców, która wniesie i zainstaluje nam ten element łazienkowy jest dobrym rozwiązaniem. Oszczędzi nam to nie tylko nerwów, ale i również pieniędzy.

Podczas samodzielnego wnoszenia bardzo łatwo uszkodzić nie tylko samą wannę wolnostojącą, ale w szczególności obiekty znajdujące się na “drodze przenoszenia”. Przede wszystkim narażone są wszelkiego rodzaju meble, ale i ściany, futryny, podłogi. Wanna wolnostojąca do domu wykonana np. z aluminium będzie nieco lżejsza, ale i tak całkowita waga obiektu będzie wynosić kilkadziesiąt kilogramów.

Jeśli dokonujemy zakupu w konkretnym sklepie, warto zorientować się czy klientom oferowana jest dodatkowa pomoc przy transportowaniu i wnoszeniu wanny. Trzeba przecież ją także przewieźć, ze sklepu do domu. To również może być problematyczne ze względu na duże gabaryty wanny. Bardzo często sklepy, także internetowe, udostępniają dodatkowo płatną pomoc specjalistów przy wnoszeniu oraz montowaniu wanien.

Jeśli nie znaleźliśmy informacji o tego typu usługach, możemy skierować zapytanie do konsultantów firmy. Opcjonalnym wyjściem będzie skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, zajmującej się tego typu pracami.

Waga wanny będzie także bardzo istotna w kontekście wykończenia wnętrza naszej łazienki. Chodzi przede wszystkim o odporność podłóg na nacisk – zbyt ciężka spowoduje, iż np. kafelki zaczną po czasie pękać pod naporem olbrzymiego ciężaru wanny. Zorientujmy się jaką odporność ma nasza podłoga, a jeśli jesteśmy w fazie projektowania czy remontowania, wybierzmy płytki które mają najwyższą odporność. To sposób na uniknięcie poprawek, remontów i nerwów w przyszłości.

Trzeba wiedzieć, że kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów wanny to nie waga całkowita. Należy doliczyć przecież ciężar kapiącego się (albo kilku osób) oraz nalanej wody. W ogólnym rozrachunku może być to przeszło 200 kilogramów, co stanowi całkiem duże obciążenie dla podłogi.

Materiały na wanny wolnostojące

Wanna wolnostojąca przyścienna
Wanna wolnostojąca przyścienna
 • Akryl. Do jej wykonania użyto polimetakrylan metylu, który stanowi główny składnik bryły. Często wzmacnia i uzupełnia się ją dodatkowymi substancjami, m.in. włóknem szklanym czy odpornymi poliestrami. Jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów do wyrobu wanien. Ceniony ze względu na łatwość i dowolność kształtowania form, estetyczny wygląd i dobre wpasowanie się do różnorakich przestrzeni. Akryl jest łatwy w czyszczeniu, jest bardzo odporny na zżółknięcia czy przebarwienia. Można go niestety łatwo porysować ostrym przedmiotem, zatem nie polecamy brać kąpieli z zegarkiem czy pierścionkami. Ten rodzaj wanny wolnostojącej jest również uniwersalny jeśli o chodzi o możliwość zamontowania akcesoriów dodatkowych. Napowietrzacze, masażery czy inne elementy dodatkowe sprawdzą się w takim przypadku wzorowo. Wanny akrylowej niestety nie można czyścić mocnymi, ściernymi materiałami – wówczas bardzo szybko powstają rysy na jej powierzchni. Nie są to jednak uszkodzenia trwałe czy takie, których nie można zlikwidować. Zarysowane powierzchnie można bowiem przywrócić do stanu początkowego z użyciem specjalnych zapraw czy lakierów. Akrylowa wanna jest także bardzo ciepła w dotyku, dlatego do wanny można “wchodzić” nawet jeśli woda nie wypełniła po jej po brzegi. Akryl jest także stosunkowo lekkim materiałem, dzięki czemu taki rodzaj wanien będzie znacznie prostszy w transportowaniu i wnoszeniu do mieszkania.
 • Stal. Niezwykle solidny i mocny rodzaj wanny wolnostojącej. Stal zapewnia maksymalną odporność na uszkodzenia. Zwykle taką wannę wolnostojącą pokrywa się dodatkową powłoką emaliowaną. Często nie jest to jedna, lecz kilka warstw – co potęguje bezpieczeństwo powierzchni. Solidnie wykonana wanna stalowa, pokryta mocną emalią, jest łatwa w czyszczeniu. Co więcej, nie ulega zarysowaniom czy zniszczeniom, jak ma to miejsce w przypadku wanien akrylowych. Niestety stal jest bardzo dobrym przewodnikiem, zatem ciepło z takiej wanny ucieka znacznie szybciej – co może mieć znaczenie dla osób uwielbiających długie kąpiele. Da się jednak temu zaradzić, stosując różne elementy dodatkowe, izolujące stalową wannę wolnostojącą od otoczenia. Warto jednak zobaczyć, czy styropianowa otulina będzie estetycznie wkomponowywała się w resztę otoczenia. Nie w każdym przypadku będzie to dobre wyjście. Jeśli chcemy uzyskać wysoką trwałość, łatwość w czyszczeniu, nietuzinkowy wygląd – wybierzmy wannę wolnostojącą wykonaną ze stali. Stal nie ulega odbarwieniom i nie niszczy się szybko, wobec czego obiekt będzie mógł z powodzeniem być wykorzystywany przez wiele lat w naszej łazience. Bardzo często spotyka się wanny stalowe, które nie zostały pokryte emalią na zewnątrz. Daje to ciekawy efekt w szczególności wtedy, gdy w naszej łazience mamy wiele elementów metalowych, a sama przestrzeń jest zaaranżowana np. na styl industrialny. W takich okolicznościach stal będzie najlepszym wyborem.
 • Konglomerat. Prefabrykat kamienny oraz żywica poliestrowa w połączeniu ze sobą stanowią solidny materiał, wykorzystywany do produkcji wanien wolnostojących. Wanna wykonana z konglomeratu może występować w kilku, najważniejszych rodzajach. Wyróżniamy materiał konglomeratowy kwarcowy, granitowy oraz marmurowy. Jaką charakterystykę posiadają wanny wykonane z takiej mieszaniny? Przede wszystkim są to w pełni naturalne surowce, w których sztuczne dodatki stanowią nieznaczny procent uzupełnienia. To ważne, w szczególności dla osób, dla których ekologiczny tryb życia jest niezwykle ważny. Naturalna wanna ma także szereg zalet, dotyczących przede wszystkim trwałości. Konglomerat jest materiałem solidnym i odpornym na zniszczenia. Wanna nie rysuje się tak łatwo, jak jest to w przypadku akrylowych powierzchni czy emalii. Wanna jest ciepła w dotyku, odporna na uderzenia – wobec czego stanowi dobre rozwiązanie dla rodzin posiadające małe dzieci, które uwielbiają bawić się podczas kąpieli. Konglomerat, z uwagi iż jest to materiał zbudowany z kamienia, musi być regularnie konserwowany. Może to być nieco problematyczne dla osób przyzwyczajonych do wygodnego mycia wanny. Tutaj musimy zadbać także o odpowiednią impregnację, tak aby obiekt był w idealnym stanie przez długi czas. Wanny wykonane z konglomeratu spotkać może w wielu różnych wariantach i rozmiarach. Pięknie się błyszczą, są estetyczne i nowoczesne. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dbaniu o ich powierzchnie. Tylko wówczas będą prezentowały się naprawdę dobrze.
 • Wanny kamienne. Mówi się, że więcej z nimi problemów, niż zalet – być może to prawda. Wiadomym natomiast jest, iż wanny wykonane z marmuru czy granitu stanowią najwyższy poziom elegancki i luksusu, na jaki możemy sobie pozwolić. Są to jednak niezwykle ciężkie bryły, które są niezwykle problematyczne w przewożeniu i montowaniu. Muszą zostać odseparowane od podłoża, gdyż w innym wypadku wanna będzie bardzo szybko tracić ciepło. Wanny wolnostojące do domu, które zostały wykonane z materiału kamiennego, są niestety bardzo drogie. Co więcej, muszą być systematycznie czyszczone i konserwowane. Kamień będzie bowiem cały czas narażony na negatywne warunki – wodę i wilgotne powietrze. Bez wątpienia jednak wanny kamienne są najbardziej prestiżowym i wyjątkowym rozwiązaniem do nowoczesnej łazienki. Wyglądają niecodziennie i zdumiewająco. Dużą zaletą użytkową jest ich wysoka odporność na zniszczenia – kamień nie podlega zarysowaniom, chyba że intencjonalnie chcielibyśmy wannę wolnostojącą uszkodzić. Kojarzą się one z wystawnymi mieszkaniami, luksusem oraz wyższym stanem. Przeznaczone są wyłącznie do dużych przestrzeni łazienkowych – zabierają dużo miejsca, są ciężkie i masywne.
 • Wanny uzupełnione drewnem. Nie chodzi bowiem o wanny wykonane w całości z drewna. Materiał drewniany byłby nieodporny na działanie wody i po kilku miesiącach wanna nadawałaby się do wyrzucenia. Wanny wykonane z drewna to takie, w toku produkcji których użyto desek jako materiałów uzupełniających. Mogą być to np. obicia zewnętrze czy inne, dodatkowe elementy zainstalowane na powierzchni obiektu. Są to wyjątkowe i oryginalne wanny, przeznaczone do łazienek wykonany w stylu klasycznym. Sprawdzą się tam, gdzie wykorzystano inne elementy drewniane – panele, czy ścienne moduły drewniane. W niektórych łazienkach można także zamontować drewniane półki czy szafki – również w takich okolicznościach drewno sprawdzi się idealnie. Drewno jako materiał w stu procentach ekologiczny jest znakomitym wyjściem dla osób, pragnących bliższego i bardziej intensywnego kontaktu z matką naturą. Wymienione rodzaje wanien nie stanowią zamkniętego katalogu – spotyka się także wanny miedziane, cynkowane czy wykonywane z innych, nieoczywistych materiałów. Są one jednak znacznie mniej popularne, niż rodzaje wanien wymienione powyżej.

Wanny wolnostojące zalety i wady

Zalety i wady
Zalety i wady

Wanny wolnostojące zalety

Wanna wolnostojąca do domu posiada szereg zalet. Jest to przede wszystkim nieco nieoczywisty obiekt, przeznaczony do nowoczesnych i ekskluzywnych wystrojów. Wszędzie tam, gdzie panuje najwyższy poziom elegancji – możemy spotkać wanny wolnostojące. Nowoczesny obiekt sprawdzi się zatem w nowych domach, wyremontowanych pomieszczeniach i innowacyjnych aranżacjach.

Wanna wolnostojąca to także sposób na miłą, odprężającą kąpiel. Pozwala ona bowiem na wyprostowanie ciała, czy chwilę relaksu z lampką wina, w estetycznym wnętrzu łazienki. Jest niewątpliwie bardziej komfortowym rozwiązaniem niż kabina prysznicowa czy zabudowana wanna w rogu. Wygląda ładniej, estetyczniej, wobec czego prezentuje się wyjątkowo dobrze. Szczególnie wtedy, gdy została poprawnie zamontowana, a materiał wykonania wanny pasuje do wykończenia wnętrza. Z tym jednak musimy wyjątkowo uważać – źle dobrany obiekt będzie kłócił się z wystrojem i może sprawić, że nasz komfort psychiczny się znacznie pogorszy.

Wanny wolnostojące są cenione od wieków i mimo upływu wielu lat nie tracą na swojej popularności. Ich renoma jest znana jeszcze z czasów starożytnych – były wówczas wykorzystywane przez najważniejszych dostojników w państwie.

Wanny wolnostojące wady

Wanny wolno stojące posiadają także pewne minusy, które mogą działać na niekorzyść ich montażu w domu. Są to przede wszystkim wielkie, masywne obiekty, które są niełatwe w montażu i transporcie. Aby wykonać poprawną instalację wanny, zalecamy rozplanować prace jeszcze w trakcie prac projektowych. Chodzi o optymalne rozmieszczenie systemu rur czy elementów izolacji z podłożem. Nie wyklucza to jednak montażu wanny w wybudowanym już domu. Trzeba jednak bardzo mocno się postarać, aby wanna wolnostojąca została dobrze wkomponowana w całość pomieszczenia.

Wanna wolnostojąca ze względu na swoje duże gabaryty jest także bardziej czasochłonna w czyszczeniu. Niektóre jej rodzaje potrzebują specjalnych prac konserwacyjnych, co wiąże się z koniecznością zakupu specjalistycznych środków do impregnacji. Nie wszystkie wanny wolno stojące będą posiadały innowacyjne rozwiązania techniczne – często spotyka się proste bryły, bez żadnych udziwnień. Te zaś, które posiadają dodatkowe natryski będą nieco droższe.

Kolejnym minusem jest cena – wanny wolno stojące potrafią być piekielnie drogie. Warto zastanowić się czy decydować się na tak drogi zakup, gdyż czasami może być to przerost formy nad treścią – szczególnie, jeśli chcemy umiejscowić wannę wolnostojącą w niepasującym wnętrzu i nie będzie ona odpowiednio wyeksponowana.

Ile kosztuje wanna wolnostojąca?

Ile kosztuje wanna wolnostojąca?
Ile kosztuje wanna wolnostojąca?

Cena wolnostojących, domowych balii zaczyna się już od kilku tysięcy złotych. Najtańsze egzemplarze możemy spotkać w cenie ok. 1500-2000 złotych. Poniżej tej ceny zakup wiąże się z dużym ryzykiem – być może materiał wykonania wanny jest nietrwały, lub obiekt z jakiegoś powodu pochodzi z wyprzedaży. Górne “widełki” cenowe są praktycznie nie do określenia.

Wanna wolnostojąca z kamienia

Najdroższe wanny kamienne będą mogły kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niestety to spory koszt, chociażby w porównaniu do kabin prysznicowych czy tradycyjnych, zabudowanych wanien – znanych z mieszkań w blokach.

Warto jednak pamiętać, że wanny wolno stojące są synonimem luksusu, a zatem jako produkt luksusowy muszą być drogie. Marża producentów to nie jedyny czynnik, działający na zwiększenie kosztów ponoszonych przez konsumenta.

Wanny, np. wykonane z granitu, są drogie ze względu na użyty surowiec oraz sposób wykonania obiektu. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, ale jednocześnie cieszyć się z zalet posiadania wanny, wybierzmy taką wykonaną z tańszego materiału.

Wanna wolnostojąca akrylowa i konglomeratowa

Wanna wolnostojąca akrylowa i konglomeratowa
Wanna wolnostojąca akrylowa i konglomeratowa

Dobrym rozwiązaniem będzie wanna akrylowa albo konglomeratowe. Nie bez znaczenia jest również kształt – najtańsze będą te podłużne i o innych, tradycyjnych kształtach. Bardziej wymyślne formy, np. asymetryczne, są trudniejsze w produkcji, zatem ich końcowa cena będzie znacznie różnić się od najmniej kosztowych egzemplarzy.

Do końcowej ceny wanny musimy doliczyć także koszty transportu (jeśli nie posiadamy dużego samochodu, to nie damy rady jej samodzielnie przewieźć), wniesienia (wanny są bardzo ciężkie, wobec czego własnoręczne jej przenoszenie jest niemożliwe) i zamontowania (ze względu na skomplikowane systemy rur, które trzeba skrzętnie ukryć, praca specjalisty może być w takim przypadku bardzo pożądana).

TOP 4 akcesoriów do wanien wolnostojących

Akcesoria do wanien
Akcesoria do wanien
 • Mata antypoślizgowa. Mata antypoślizgowa jest przydatna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze śliskimi powierzchniami. Polecamy skorzystać z takiej, która posiada dużą liczbę miejsc przyssawkowych – zapobiegnie to przemieszczaniu się maty na boki. Powinna zostać ponadto wykonana z przezroczystego materiału syntetycznego, dzięki temu nie dość, że wpasuje się w przestrzeń, to będzie również maksymalnie skuteczna. Zapobiega ona poślizgowi – w skrajnych przypadkach może nawet uratować życie. Dedykowana przede wszystkim dla osób ceniących wygodę i bezpieczeństwo. Także dla dzieci i seniorów, czyli osób szczególnie narażonych na częste kontuzje. Dodatkowym atutem maty antypoślizgowej będą dziurki, które umożliwią wodzie swobodne odpływanie. Niweluje to ryzyko zatrzymywania się substancji na jej powierzchni i ułatwia czyszczenie.
 • Zagłówek podnoszący komfort kąpieli. W jaki sposób podnieść komfort użytkowania wanny wolnostojącej? Można to zrobić za pomocą wygodnego zagłówka, zakładanego bezpośrednio na krawędź wanny. Nie każda wanna wolnostojąca do domu będzie posiadać wygodny, wyprofilowany kształt. W takich okolicznościach zagłówek spełni swoją rolę, znacznie podnosząc wygodę leżenia i korzystania z dobrodziejstw kąpieli. Unikniemy tym samym bólów szyi, kręgów czy głowy. Kilkudziesięciominutowe leżenie w jednej pozycji może być bardzo niewygodne – zastosowanie zagłówka odciąży nieco nasze ciało, pozwalając maksymalnie się odprężyć w wannie. Na rynku dostępnych jest wiele zagłówków, wykonanych z różnych materiałów. Zalecamy wybrać przede wszystkim wodoodporny i łatwy w czyszczeniu. Dodatkową zaletą będzie także możliwość zablokowania pozycji – tak, aby zagłówek nie przesuwał się swobodnie po krawędzi wanny. Zagłówki mogą przyjmować także bardziej estetyczną, lecz mniej wygodną formę, komponując się z wyglądem wanny. Mogą być umieszczone na metalowych nóżkach i wystawać nieco ponad krawędź wanny. Są one mniej komfortowe, ale prezentują się znacznie estetyczniej.
 • Nogi do wanien wolnostojących. Producenci największą uwagę skupiają na samej wannie, bardzo często pomijając kwestię dodatków. A przecież są one bardzo ważne, gdyż dopiero całokształt najpełniej oddziałuje na zmysły człowieka. Dobrym wyborem jest skorzystanie z dodatkowych, spersonalizowanych nóżek do wanien wolnostojących. Nie zawsze te, które zostały dołączone do zestawu przed producenta, będą prezentować się estetycznie. Jeśli nam się nie spodoba ich wygląd, możemy skorzystać z dodatkowej opcji zakupu innych nóg. Dostępne są różne warianty, począwszy od żeliwnych prostych nóg, aż po wymyślne, rzeźbione, mosiężne nóżki. Dodatkowe nogi będą nie tylko elementem wizualnym, ale również wzmocnią całą konstrukcję wanny. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego dodatkowego elementu, musimy wcześniej pamiętać o odpowiednim doborze do rodzaju wanny. Najlepiej wybrać nogi polecane przez producenta – w razie problemów zawsze możemy skonsultować nasz wybór z przedstawicielami firmy, od której chcemy zakupić produkt.
 • Uchwyty i poręcze do wanny. Wanna, a także najbliższe otoczenie obiektu, może zostać wyposażone w poręcze oraz dodatkowe uchwyty, które pomagają we wchodzeniu i wychodzeniu. Ten uniwersalny dodatek sprawdzi się dla każdego, kto zechce poprawić komfort użytkowania wanny. Uchwyty są estetycznie wykonane i mogą zostać ładnie wkomponowane w aranżację łazienki. Jest to szczególnie użyteczny przedmiot dla osób niepełnosprawnych i z utrudnionymi możliwościami poruszania się. Uchwyty polecane są także dla seniorów, dzieci, niepełnosprawnych i dla wszystkich osób, które zechciały być uprościć sobie wchodzenie i wychodzenie z wanny. Szeroki wachlarz kolorystyczny uchwytów umożliwia dowolne dobieranie elementów do własnych potrzeb. Istnieją poręcze złote, srebrne, emaliowane, a nawet drewniane. Nie ma zatem ryzyka, iż element pomocniczy będzie nieciekawie odznaczał się na tle nowoczesnej przestrzeni łazienkowej.

Wanna wolnostojąca montaż krok po kroku

Montaż krok po kroku
Wanna wolno stojąca montaż krok po kroku
 1. Transport wanny wolnostojącej. W celu ochrony wanny przed niekorzystnymi warunkami, panującymi podczas przewożenia jej do miejsca docelowego, warto użyć kartonowych, dużych opakowań. Tektura musi zostać wypełniona także inną formą ochrony od wewnątrz – np. styropianem. W zależności od rodzaju wanny możemy mieć do czynienia także z elementami wystającymi, które muszą zostać dodatkowo zabezpieczone. Mowa tutaj o np. żeliwnych nogach czy metalowych wspornikach. Warto skorzystać z usług firmy przewożącej tego typu produkty do domów. Nie narażajmy wanny na zniszczenia, a siebie na niepotrzebny stres.
 2. Przygotowanie pomieszczenia. Łazienka musi zostać przygotowana w dwóch sferach – technicznej i wizualnej. W kontekście gotowości technicznej mówimy o właściwym rozmieszczeniu instalacji wodnej, rozplanowaniu systemu rur, doprowadzenia przewodów itd. Tego typu prace wykonujemy podczas remontowania mieszkania lub jeszcze w fazie projektowej. To wtedy powinniśmy zdecydować, gdzie finalnie nasza wanna wolnostojąca stanie. Zazwyczaj będzie to najbardziej centralne miejsce w pomieszczeniu. Zadbajmy zatem o to, aby instalacja wodna była właściwie doprowadzona do urządzeń sanitarnych. Drugi etap to porządkowanie przestrzeni – powinna zostać wniesiona po wykończeniu wnętrza, ale jeszcze przed urządzaniem go i wyposażaniem w inne elementy. Wyjątek od tego stanowi oświetlenie sufitowe, które powinno już w pełni działać – doświetli nam ono pomieszczenie w przypadku niewystarczającej ilości światła, przez co proces montażu będzie dla nas znacznie wygodniejszy.
 3. Umiejscowienie wanny. Wszelkie najistotniejsze informacje dotyczące instalacji wanny znajdują się w instrukcji montażu wanny dołączonej przez producenta. Niemalże każda wanna wolnostojąca do domu będzie posiadać taki dokument, który pozwoli na sprawne zainstalowanie wanny w łazience. Nie sposób zatem określić jednego, uniwersalnego sposobu na zamontowanie wanny. Proces będzie diametralnie inny w przypadku wanien tradycyjnych, a jeszcze inny w kontekście wanien nowoczesnych. Przeprowadzając montaż powinniśmy jednak zwrócić uwagę na ostrożność i delikatność. Poniżej przedstawimy sposób na sprawną instalację na przykładzie wanny w stylu klasycznym.
 4. Wanna wolnostojąca do domu – instalacja właściwa. Przede wszystkim musimy zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami. W tym celu umieszczamy kartonowe zabezpieczenia, a następnie przechodzimy do wyciągania wanny z opakowania. Wolnostojące wanny klasyczne posiadają nóżki, a zatem musimy być bardzo ostrożni przy stawianiu wanny w miejscu docelowym. Upewnijmy się, że nogi są położone w odpowiedniej pozycji. Następnie przechodzimy do poziomowania wanny – w tym celu przydatne będą nam podstawowe narzędzia, takie jak miarka czy poziomica. Nogi wanny będą połączone za pomocą niewielkiej konstrukcji wyposażonej w pokrętło. Służy ono do regulowania wysokości nóg, co przyda się nam na etapie poziomowania obiektu. Na każdym etapie montażu musimy się upewnić co do skuteczności wykonanej pracy. Pomoże nam w tym suwmiarka, której używamy do mierzenia odległości. Podłączamy instalację wodną, zabezpieczamy odpływy i wykonujemy próbę szczelności wanny. Powinna ona trwać przynajmniej kilkadziesiąt minut – dzięki temu będziemy pewni, że wszystko funkcjonuje poprawnie. Po tej próbie montujemy nóżki na stałe do podłoża w łazience.
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ada

Wanny wolnostojące są fajne i na prawdę bardzo ładnie się prezentują, do tego są wygodne. Duży wybór jest w salonie w Trójmieście.

Okidoki

Wanny wolnostojące są ok, ale pod warunkiem że nie stoją na tych pseudoretro “ą-ę” lwich łapach. Na kilometr jedzie tandetą i kompleksami właściciela. A jak całości dopełnia lustro z Jyska, kryształowy żyrandol z Chin to mamy Januszowo w pełnej klasie.