Kabina prysznicowa: wymiary, parametry i cena kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe
Kabiny prysznicowe

Prysznic jest najczęściej oczywistym wyborem dla właścicieli małych łazienek.

Jednak wiele osób, które ma w swoim posiadaniu większą przestrzeń kąpielową również decyduje się na zamontowanie kabiny prysznicowej tuż obok wanny.

Duże zainteresowanie kabinami prysznicowymi nie umyka producentom.

Dlatego w sklepach znajdziemy naprawdę wiele propozycji, które różnią się między sobą formą, materiałem – jaki został wykorzystany do ich wykonania – funkcjami, a także oczywiście ceną.

Przyjrzyjmy się szczegółom.

Rodzaje kabin prysznicowych

Rodzaje kabin
Rodzaje kabin prysznicowych

Na rynku mamy naprawdę wiele różnych rodzajów kabin prysznicowych.

To daje nam ogromne możliwości w kwestii dopasowania najlepszego modelu do swojej łazienki.

Jednak najpierw, aby wybrać ten, który będzie do niej najlepszy, warto sprawdzić, jakie opcje mamy do wyboru.

Poniżej zamieszczamy rozpiskę popularnych modeli.

4 podstawowe rodzaje pryszniców

W naszym kraju najczęściej możemy spotkać się z 4 podstawowymi pomysłami na kabinę prysznicową.

Każdy musi dopasować rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadać do jego łazienki stylem, a także wielkością.

Nie do każdego pomieszczenia sprawdzi się bowiem choćby prysznic wolnostojący, który naturalnie będzie zajmował najwięcej miejsca.

Choć niewątpliwie będzie on najbardziej reprezentacyjny.

Mamy do dyspozycji 4 warianty kabin prysznicowych:

 • Kabiny narożne – chyba najbardziej popularne w polskich domach. Zajmują niewiele miejsca i doskonale sprawdzą się w nawet niewielkich łazienkach. Montuje się je – jak sama nazwa wskazuje – w rogu łazienki, co umożliwia efektywne wykorzystanie tej mało ustawnej części w pomieszczeniu. Kabiny narożne mogą mieć różny kształt, w zależności od tego, na jaki rodzaj brodzika ostatnie się zdecydujemy. Do kabin narożnych możemy dopasować brodziki półokrągłe, kwadratowe, a także wielokątne.
 • Kabiny przyścienne – to typ kabiny prysznicowej, której jedna ze ścian znajduje się przy ścianie. Ze względów technicznych jest to najczęściej ta część, na której zamontowana jest bateria prysznicowa. Również i w tym przypadku możemy dobrać do tego typu kabiny, różnego rodzaju brodziki:
  • półokrągłe,
  • prostokątne,
  • wielokątne.
 • Kabiny wolnostojące to kabiny prysznicowe, które nie stykają się z żadną ścianą. Mogą być one zamontowane nawet w centralnym miejscu pomieszczenia. Niestety – tak, jak wcześniej wspominaliśmy – wolnostojące kabiny prysznicowe zajmują najwięcej miejsca. Wyglądają one niezwykle elegancko i okazale, jednak nie znajdą one zastosowania w mniejszych pomieszczeniach. Do montażu wolnostojącej kabiny prysznicowej konieczna jest dedykowana instalacja wodna, która pozwoli na doprowadzanie wody, jak i jej odpływ.
 • Kabiny wnękowe – ostatni popularny typ kabiny prysznicowej, który możemy spotkać w polskich domach. Wnękowe kabiny prysznicowe nie posiadają typowej zabudowy. Do wnęki – która służy jako ściany kabiny – montuje się jedynie drzwi. Tego rodzaju kabina umożliwia – podobnie, jak kabina wolnostojąca – tworzenie bardzo ciekawych i nowoczesnych efektów wizualnych w łazience. Do zbudowania wnękowej kabiny prysznicowej można wykorzystać już istniejącą wnękę lub też stworzyć taką na potrzeby kabiny. Wykonuje się ją najczęściej z płyty kartonowo-gipsowej. Można również wykorzystać do tego celu luksfery, co będzie stanowić niezwykle ciekawy element wystroju łazienki.

Oprócz samego rodzaju kabiny prysznicowej, która będzie odpowiednia dla naszej łazienki, warto również zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy, aby taka kabina się otwierała.

Tutaj również mamy do wyboru wiele opcji.

Drzwi do kabiny prysznicowej

Drzwi
Drzwi

Drzwi do kabiny nie tylko mają wpływ na to, w jaki sposób otwiera się kabina – i co za tym idzie, ile zajmuje miejsca.

Ich układ przekłada się bezpośrednio na wygląd natrysku, a nawet szczelność.

Mimo, że z założenia wszystkie drzwi do kabiny prysznicowej powinny zabezpieczać przed zalaniem łazienki i być tak samo szczelne, to jednak praktyka pokazuje, że w tej kwestii mogą się one znacząco od siebie różnić.

Największą popularnością cieszą się drzwi przesuwne.

I zdaje się, że jest tak z oczywistego względu – nie wymagają one dodatkowej przestrzeni do otworzenia kabiny prysznicowej, co czyni je idealnymi nawet do małej łazienki.

Jednak oprócz przesuwnych drzwi mamy do wyboru jeszcze kilka innych opcji.

Przyjrzyjmy się im bliżej:

 • Drzwi skrzydłowe – montowane na zawiasach, otwierają się tak, jak drzwi do pomieszczenia. Kabiny mogą być wyposażone w drzwi jedno lub dwuskrzydłowe. Są one wybierane przez tych właścicieli pryszniców, którym zależy na komfortowym wejściu. Niestety, aby możliwe było ich zamontowanie – a także prawidłowe działanie – konieczna jest dodatkowa wolna przestrzeń przed kabiną. Zazwyczaj otwierają się one na zewnątrz. Jeśli brakuje nam miejsca w łazience, to możemy wybrać drzwi, które będą otwierać się do środka kabiny. Takie rozwiązanie może jednak nie być już tak komfortowe, jak byśmy tego chcieli. Bardzo przydatnym rozwiązaniem – przy tego typu drzwiach – jest mechanizm zawiasów unoszący drzwi przy ruchu. Dzięki niemu wystarczy niewielka siła, aby je otworzyć, a ich zamykanie będzie następowało samoczynnie.
 • Drzwi wahadłowe – odmiana drzwi skrzydłowych. Z tą różnicą, że przy otwieraniu zajmują przestrzeń zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kabiny. Ich oryginalny wygląd – jakiego nadają całej kabinie oraz łazience – nie idzie w parze z ergonomią przestrzeni. Zajmują one stosunkowo dużo miejsca, dlatego nie zaleca się ich montażu w małych łazienkach.
 • Drzwi przesuwne – najpopularniejszy rodzaj drzwi do kabiny prysznicowej. Warto tutaj wspomnieć, że drzwi tego typu mogą być różnie zbudowane. Na przykład posiadać jeden lub kilka elementów, co będzie wpływać na komfort ich eksploatacji (choćby czyszczenia), jak i wygląd kabiny. Drzwi poruszają się na rolkach, w modelach ekonomicznych są to rolki wykonane z tworzywa. W przypadku modeli droższych, będziemy mieli do czynienia z rolkami podwójnymi, łożyskowymi, wykonanymi z metalu. Alternatywą metodą osadzenia drzwi przesuwnych jest wykorzystanie do tego celu prowadnic, które montuje się na górze i/lub u dołu kabiny prysznicowej. Drzwi mogą przesuwać się na jedną lub dwie strony, a im więcej będą one posiadać elementów, tym szerzej będą się otwierać. Drzwi przesuwają się wzdłuż krawędzi kabiny, co sprawia, że nie zajmują one dodatkowej przestrzeni w łazience i doskonale nadają się nawet do małych pomieszczeń.

W polskich domach coraz częściej przy montażu kabiny prysznicowej w ogóle rezygnuje się z montowania drzwi.

Mowa tutaj o tzw. kabinach prysznicowych otwartych typu walk-in, które nie posiadają drzwi.

Składają się na nie dwie lub trzy duże tafle szkła bez żadnych ruchomych elementów.

Do ich wykonania wykorzystuje się duże powierzchnie hartowanego szkła.

Całość takiej kabiny wygląda niezwykle elegancko i nowocześnie, a stylem odpowiada praktycznie każdej łazience.

Otwarta struktura kabiny prysznicowej może być zarówno wadą, jak i zaletą.

Wnętrze kabiny nie nagrzewa się tak szybko, jak w przypadku kabiny zamkniętej, co sprawia, że konieczna jest instalacja odpowiedniego ogrzewania, aby zachować komfort kąpieli.

Niezwykle istotne jest także dostosowanie systemu wentylacji, która zapobiegnie nadmiernej kondensacji pary wodnej i uchroni łazienkę przed gromadzeniem się wilgoci.

Kabina otwarta może zostać zamontowana w centralnej części pomieszczenia lub pomiędzy dwoma ścianami.

Wbrew pozorom będzie ona zabierać mniej miejsca, niż choćby kabiny półokrągłe.

Kabiny otwarte nie narzucają stylu całej reszcie pomieszczenia, dlatego dają dużą swobodę w zakresie aranżacji pozostałych elementów łazienki.

Ich montaż jest szybki i stosunkowo łatwy.

Nie posiadają brodzika lub są wyposażone w płaski model.

Materiały z których wykonuje się kabiny prysznicowe

Rodzaje materiałów
Rodzaje materiałów

Wybierając kabinę prysznicową powinniśmy zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego wykonane są ściany i drzwi. W polskich sklepach dominują dwa:

Szkło hartowane to materiał, który jest nieco droższy od tworzywa sztucznego, lecz bez wątpienia kabiny z niego wykonane prezentują się bardzo dobrze i – co bardzo istotne – są niezwykle trwałe.

Nie musicie obawiać się, że przy przypadkowym poślizgnięciu i wpadnięciu na drzwi ze szkła mocno się pokaleczycie.

Szkło wykorzystane do tworzenia kabin prysznicowych jest dodatkowo wzmocnione, co sprawia, że nawet mocniejsze uderzenia nie są w stanie tak łatwo naruszyć jego struktury.

A dzięki temu korzystanie z kabiny wykonanej z tego materiału jest całkowicie bezpieczne.

Jeśli jednak szkło rozbije się, to pokruszy się na małe, ale nieostre kawałeczki, dlatego ryzyko skaleczenia jest naprawdę niewielkie.

Do wyboru inwestor ma różne rodzaje szkła hartowanego:

 • matowe,
 • przezroczyste,
 • a nawet kolorowe.

Aby łatwiej utrzymać szklaną kabinę prysznicową w czystości, niektórzy producenci oferują nałożenie specjalnej powłoki, która zabezpieczy powierzchnię szkła przed zaciekami.

Ze względu na cenę – i chyba również trochę z przyzwyczajenia – w dalszym ciągu więcej osób decyduje się na zakup kabiny prysznicowej z tworzywa sztucznego.

Niestety, wbrew temu, co moglibyśmy przypuszczać, kabina taka jest mniej trwała i bardziej podatna na uszkodzenia, niż ta wykonana ze szkła hartowanego.

Polistyren łatwo ulega przebarwieniom – co przekłada się na szybko obniżającą się estetykę całości – a także zarysowaniom lub pęknięciom.

Utrzymanie kabiny z tworzywa sztucznego w należytym porządku, jest zatem o wiele trudniejsze, niż w przypadku kabiny ze szkła.

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu budżetowym, to jednak kabina z polistyrenu zdaje się być dla nas jedyną opcją.

Również tutaj możemy wybierać spośród wielu różnych opcji wykończenia tworzywa.

W sklepach znajdziemy kabiny gładkie, przezroczyste, wytłaczane, matowe, przezroczyste, a także kolorowe.

Wymiary i parametry kabin prysznicowych

Wymiary i parametry kabin prysznicowych
Wymiary i parametry kabin prysznicowych

Wymiary i parametry są zazwyczaj kompromisem pomiędzy wielkością miejsca, jakie możemy przeznaczyć na przestrzeń kąpielową w łazience oraz komfortem wewnątrz prysznica.

Standardowo kabiny prysznicowe dostępne są w wymiarach 80×80 cm lub 90×90 cm, które to wyznacza ich podstawa (brodzik).

Jeśli chodzi natomiast o wysokość, to najczęściej spotykanymi są te o metrażu:

 • 175 cm,
 • 180 cm,
 • 185 cm.

Jeśli zależy nam na większej kabinie, to niektórzy producenci umożliwiają wykonanie jej zamówienie.

Alternatywnie możemy zdecydować się na kabinę typu walk-in, która nie będzie posiadać drzwi, a wtedy jej wielkość będzie łatwiej dostosować do indywidualnych potrzeb.

Kabina prysznicowa z brodzikiem, czy bez?

Kabina prysznicowa z brodzikiem, czy bez?
Kabina z brodzikiem, czy bez?

Prysznic z brodzikiem to tradycyjne i najczęściej wybierane rozwiązanie do łazienki.

Warto jednak wiedzieć, że Inwestor ma także inną możliwość.

Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się również kabiny prysznicowe bez brodzika.

Poznajmy zalety i wady obu rozwiązań.

Kabina z brodzikiem

Brodziki, które stanowią podstawę dla kabiny możemy podzielić według materiału, z jakiego są one wykonane, jak i wymiarów, kształtu i wielkości.

Płaskie

Płaskie brodziki wyglądają nowocześnie i elegancko.

Sprawdzą się w łazience urządzanej w każdym stylu.

Dodatkową zaletą jest także łatwość wchodzenia pod prysznic z płaskim brodzikiem.

Płaskie brodziki są montowane na równi z płytkami.

Mogą również nieco ponad nie wystawać.

Zwyczajowo brodziki płaskie mają od 2,5 do 5 cm wysokości.

Przy zakupie takiego brodzika warto uwzględnić konieczność zakupienia specjalnego niskiego syfonu.

Głębokie

Standardowo głębokie brodziki mają od 9 do 16 cm wysokości, choć zdarzają się również takie, które liczyć sobie będą nawet 50 cm.

Z powodzeniem mogą zastąpić wannę dla małych dzieci, dlatego są one polecane szczególnie do domów, w których znajdują się milusińscy.

Głębokie brodziki – mimo, że trochę trudniej do nich wejść – są polecane również dla osób starszych.

Często posiadają one dodatkowe siedzisko, dzięki któremu pod prysznicem można usiąść i zażywać kąpieli w wygodniejszej pozycji lub po prostu wykonywać dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne.

Brodziki na wymiar

Oprócz standardowych okrągłych i prostokątnych brodzików o popularnych wymiarach, możemy zdecydować się na wybór brodzikach wykonanego specjalnie na nasze potrzeby.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy nie tylko dostosować rozmiar brodzika, ale również jego kształt.

Prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika nie jest rozwiązaniem tradycyjnym, jednak wybiera go coraz więcej osób.

Daje on ogromne możliwości aranżacyjne i gwarantuje wrażenie sporej przestrzeni w pomieszczeniu.

Decydując się na prysznic bez brodzika konieczne jest zaprojektowanie specjalnej instalacji kanalizacyjnej oraz wykonania prysznica z lekkim spadkiem w kierunku odpływu.

Tylko w takim przypadku woda będzie spływać po kąpieli.

Przed montażem prysznica bez brodzika musimy się również upewnić, czy odpływ umożliwia obniżenie posadzki, co pozwoli na uzyskanie pożądanego spadku (około 1,5 cm).

Kabina prysznica może zostać wykończona w dowolny sposób.

A brak brodzika sprawia, że o wiele łatwiej jest dopasować natrysk do kształtu i powierzchni pomieszczenia.

Prysznic bez brodzika można zamontować nawet w małej łazience, czy na poddaszu.

Natrysk bez brodzika jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i komfortu korzystania.

O wiele łatwiej jest wejść pod taki prysznic osobom starszym, czy dzieciom – nie ma ryzyka potknięcia się o schodek.

A gdy zamontujemy płytki antypoślizgowe, to wyeliminujemy również ryzyko poślizgnięcia się.

Kabiny prysznicowe z hydromasażem

Kabiny prysznicowe z hydromasażem
Kabiny prysznicowe z hydromasażem

Nowoczesne kabiny pozwalają nie tylko zażywać przyjemności z postaci zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny.

Dla posiadaczy natrysków dostępne stały się również udogodnienia, które do jeszcze niedawna były w zasięgu ręki jedynie dla osób korzystających z wanny.

Inwestorzy spośród dostępnych w sklepach kabin prysznicowych mogą wybierać również te, które posiadają hydromasaż.

Oprócz nich możliwe jest dokupienie – do już postawionego natrysku – paneli bocznych, które będą oferować podobne funkcjonalności.

Obecnie panele takie daje całkiem duże możliwości.

W zależności od tego, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy będziemy mogli korzystać z różnego typu masażu wodnego – np. masaż biczowy, relaksacyjny, ale również masaż z elementami aromaterapii.

Kabiny prysznicowe wyposażone w opcję hydromasażu bardzo często mają również siedzisko, które pozwala na relaks podczas kąpieli w wygodniejszej pozycji siedzącej.

Osoby, którym zależy na montażu prysznica bez brodzika, niestety będą miały mocno ograniczone możliwości korzystania z hydromasażu.

Jest to bowiem atrakcja, która najczęściej zarezerwowana jest tylko dla posiadaczy kabin prysznicowych z brodzikiem.

Alternatywnie – dla tych osób, które chcą w swojej łazience zainstalować prysznic bez brodzika – możliwe jest zamontowanie panelu prysznicowego.

Oferuje on podobne opcje dla kabiny z hydromasażem, a to dzięki dyszom, w które jest wyposażony.

Panel taki montuje się – w zależności od modelu – na ścianie lub w narożniku.

Można również zainstalować go na miejscu starej baterii bez konieczności przeprowadzania remontu.

Warto jest jednak sprawdzić, czy nasza instalacja zapewni odpowiednio wysokie ciśnienie wody.

W przeciwnym wypadku masaż może być mało satysfakcjonujący, a działanie panelu nieskuteczne.

Dla większości paneli konieczne jest minimalne ciśnienie na poziomie 3 barów oraz przepływ wody około 20 litrów w rurach.

Jeśli nasza instalacja nie pozwala na montaż panelu pod prysznicem, możemy pomyśleć o innym nowoczesnym rozwiązaniu, które nie tylko sprawi, że komfort zażywania kąpieli będzie większy, ale również nasza łazienka będzie wyglądać bardziej nowocześnie.

Proponowanym przez nas rozwiązaniem jest deszczownica, która również cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Strumień wody płynący z tego rodzaju słuchawki, miesza się z powietrzem, co daje efekt delikatnego deszczu.

Warto również w tym miejscu wspomnieć o tym, że oprócz powyższych rozwiązań, w kabinie prysznicowej możemy zamontować także takie udogodnienia, jak generatory pary i dysze parowe, które mogą jeszcze bardziej uprzyjemnić nam nasze doznania z kąpieli. Decydując się na kabinę z hydromasażem nasza łazienka będzie nie tylko funkcjonalna, ale może stać się strefą relaksu.

Jaką kwotę przeznaczyć na kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa cena
Kabina prysznicowa cena

Ceny kabin prysznicowych są bardzo różne.

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju natrysk chcemy mieć w swojej łazience.

Czy będzie to produkt ogólnodostępny, z popularnych materiałów i o podstawowych funkcjach?

Czy też wręcz przeciwnie, chcemy postawić na coś idealnie dopasowanego do naszych potrzeb, oryginalnego i ponadczasowego?

Najtańsze będą oczywiście kabiny prysznicowe, które mają standardowe wymiary (80×80) i są wykonane z tworzyw sztucznych.

Takie możemy kupić w praktycznie każdym dyskoncie budowlanym za cenę nie większą niż 600-800 zł.

Oczywiście są to najpopularniejsze modele, które posiadają podstawowe funkcjonalności.

W tym zakresie cenowym będziemy mieć jednak dość duży wybór, jeśli chodzi o stylistykę kabiny.

Możemy swobodnie decydować, w jaki sposób kabina prysznicowa ma być wykończona, jaki ma mieć układ, rodzaj drzwi, a także wielkość brodzika.

Spośród kabin prysznicowych w tym przedziale cenowym możemy zdecydować się zarówno na kabinę z niskim, jak i wysokim brodzikiem.

Sam brodzik – który możemy osłonić zasłoną prysznicową – będzie nas kosztować około 200-300 zł.

Jest to jednak rozwiązanie, które gwarantuje najmniejszy komfort.

Jeśli chcemy wyposażyć swoją łazienkę w rozwiązanie na lata, zdecydowanie polecamy zainwestować w produkty z co najmniej średniej półki cenowej (1500 -2500 zł), gdyż właśnie one gwarantują nam uzyskanie najlepszych rozwiązań w najbardziej atrakcyjnej cenie.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lidiia

Blog ten to dla mnie nie tylko źródło wiedzy, ale także miejsce, gdzie mogę zanurzyć się w fascynujący świat architektury i designu. Dziękuję za to, że jesteście!