Ilu pokojowe mieszkanie kupić?

Ilu pokojowe mieszkanie kupić?
Ilu pokojowe mieszkanie kupić?

Zakup mieszkania wiąże się z podjęciem szeregu decyzji, z których jedna dotyczy ilości pokoi w nowym mieszkaniu. Wszystko zależy od tego, czy zakup mieszkania ma związek z chęcią zmiany lokalu, czy jest to inwestycja, mająca przynosić dochód pasywny.

  1. Ile pokoi w mieszkaniu na wynajem?
  2. Mieszkanie na użytek własny

Projektanci osiedli mieszkaniowych podczas tworzenia nowych projektów kierują się często tendencjami na rynku. Te wskazują, że najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 50 do 60 m², dlatego oferty takich mieszkań można spotkać najczęściej, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Ile pokoi w mieszkaniu na wynajem?

Inwestycja w nieruchomości nie traci na popularności już od wielu lat. Mieszkanie na wynajem traktowane jest jako źródło dochodu pasywnego, który przy sprzyjających warunkach może wynosić tyle co druga miesięczna wypłata. Pod wynajem kupowane są często mieszkania z rynku wtórnego, które wymagają niewielkiego remontu i odświeżenia. Największym zainteresowaniem w wielu miastach cieszą się mieszkania dwupokojowe z kuchnią, łazienką i balkonem, który stanowi dodatkowy atut. Tego typu mieszkania zwykle mają powierzchnię około 50 m², co przekłada się często na jeden większy pokój z dostępem do balkonu, jeden mniejszy pokój oraz niewielką kuchnię i łazienkę. W nowych mieszkaniach stosowany jest również inny układ – duży pokój z aneksem kuchennym, stanowiący pokój dzienny, salon i kuchnię w jednym, mały pokój, występujący w roli sypialni, i łazienka. Takimi mieszkaniami zainteresowani są często studenci, którzy przyjeżdżają do dużych miast aby studiować na jednej z tamtejszych uczelni wyższych. W mieszkaniach dwupokojowych gustują również nowożeńcy, pary, a nawet single. Takie mieszkania najłatwiej jest wynająć, a ich zakup pozostaje w zasięgu wielu średnio zarabiających Polaków.

Mieszkanie na użytek własny

Sytuacja komplikuje się, kiedy nowe mieszkanie ma służyć jako lokum dla rodziny. W tym wypadku pod uwagę należy wziąć znacznie więcej zmiennych, począwszy od aktualnej liczebności rodziny, przez ewentualne plany jej powiększenia, aż po potrzeby wszystkich domowników. Rodziny z dwójką dzieci wybierają zwykle mieszkania trzy-lub czteropokojowe, których szeroki wybór oferuje rynek pierwotny Kraków na portalu Obido.pl. W tym układzie dwa mniejsze pokoje są zagospodarowane na pokoje dziecięce, jeden na sypialnię dla rodziców, a jeden na pokój dzienny/salon. Jeśli w mieszkaniu znajdują się trzy pokoje, rodzice zajmują największy z nich, który jednocześnie pełni także funkcję salonu i pokoju dziennego. Mniejsze rodziny, np. z jednym dzieckiem lub bezdzietne, wybierają często mniejsze mieszkania, dwu- lub trzypokojowe. Znaczenie ma nie tylko ilość dzieci, ale również ich płeć. Rodzice dwóch dziewczynek mogą zdecydować się na mniejsze mieszkanie, w którym dzieci do dyspozycji będą miały jeden pokój. Jednak jeśli dzieci są różnej płci, rodzice zwykle starają się, aby każde z dzieci miało swój odrębny pokój.

Podczas wyboru ilości pokoi do własnego mieszkania warto też wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy. Obecnie coraz modniejsza staje się praca zdalna, którą wykonuje się z domu. W planie nowego mieszkania warto więc uwzględnić ten rodzaj pracy i wyodrębnić pomieszczenie na domowe biuro, w którym bez problemu zmieści się biurko z miejscem na komputer oraz potrzebne meble i sprzęty biurowe. Jeśli jest to niemożliwe, oprócz ilości pokoi ważny będzie też ich metraż – powinien być na tyle duży, aby w jednym z pokoi móc wygospodarować przestrzeń na miejsce do pracy.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze