Wnęka we wnętrzu: w kuchni, w sypialni, w salonie – jak zagospodarować?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 27 lipca 2021

wneki wnetrza

Architekci z pracowni MGProjekt często spotykają się z pytaniami Inwestorów, dotyczącymi wnęk we wnętrzach. Postanowiliśmy odpowiedzieć na nie w artykule, poświęconym wnękom. Aranżacje wnętrz

Czy je budować, czy to chwilowa moda, a może jednak są potrzebnym i dobrym pomysłem?

Jak zagospodarować wnęki w poszczególnych pomieszczeniach?

Wnęki we wnętrzach stosowane są od dawna, a w ostatnich latach stały się wręcz modnym rozwiązaniem. 

Już na etapie projektu, warto przemyśleć aranżacje wnętrz, czy będziemy potrzebowali wnękę, czy wiele wnęk we wnętrzach, tak by można było optymalnie ustawić ściany i określić przestrzenie w domu, które były by przeznaczone do zabudowy wnękowej

Do czego mogą przydać się wnęki w kuchni?

Wnęki możemy wykorzystać na zabudowę sprzętu AGD, gdzie w sposób dyskretny można te urządzenia ukryć w przestrzeni pomieszczenia kuchni, czy łazienki.

Głębokość takiej wnęki należy wykonać na 60cm – 80cm, w zależności od rodzaju sprzętu jaki zamierzamy we wnęce ukryć.

Dla standardowej pralki, lodówki, czy zmywarki wymiar powinien wynosić 60cm – 65cm, zaś dla dużej dwudrzwiowej chłodziarki około 70cm – 80cm.

W kuchni dodatkowo można zrobić wnękę na półki, regał na zapasy, przyprawy, inne produkty, garnki, czy zastawę stołową. Taka wnęka może mieć wówczas 30cm – 60cm głębokości.

[tweet_box design=”default” float=”none”]Wnęka w kuchni rewelacyjnie sprawdzi się jako niewielka spiżarnia[/tweet_box]

Wnęka w sypialni jako mini garderoba.

Równie dobrze wnęki sprawdzają się w hallu, czy w garderobie (głębokość wnęki na buty, z płytą uchylną powinna wynosić około 20cm) albo w sypialni, gdzie zamiast wstawiać szafy, można wykonać wnękę na ubrania o głębokości 60cm – 80cm zamykaną przesuwnymi, rozkładanymi, lub rozwieralnymi i efektownie wykończonymi drzwiami.

Drzwi takie można wykonać z materiałów pasujących do stylu wnętrza – z drewna, ze stali na przykład nierdzewnej, czy malowanej proszkowo, gładkiej, perforowanej, lub ze specjalnym wzorem, z miedzi, a nawet z żeliwa, z brązu, czy mosiądzu.

Można też wykonać je na ramie z drewna, lub metalu z oryginalną okładziną i z ciekawą fakturą, oraz w każdym kolorze, czy ze szkła, lub po prostu z tafli lustra, które dodatkowo wizualnie rozświetli i powiększy wnętrze.

Drzwi przesuwne montujemy na specjalnym systemie szynowym, a rozkładane, czy rozwieralne na odpowiednich okuciach, lub zawiasach.

Elementy te mogą być nowoczesne, lub z ornamentem nawiązującym do klasycznego detalu.

Wnęka w sypialni może być trochę głębsza na przykład 90cm – 120cm i wtedy będzie miała charakter mini garderoby, do której można wejść. Często też w sypialni projektuje się wnęki na głębokość około 90cm i szerokość około 260cm, w których częściowo wstawione łóżko i szafki nocne, nie ograniczają pozostałej przestrzeni pomieszczenia.

wneka we wnetrzu

Wnęka w łazience.

W łazience idealnym rozwiązaniem jest wnęka na natrysk, jeśli nie przewidujemy gotowej kabiny systemowej.

Wnęka taka powinna mieć wymiary minimum 80cm x 80cm, w zależności od wielkości przewidzianego brodzika, a jej ściany wykańcza się z okładziny z gresu, lub z płytek ceramicznych.

Wnękę można nie tylko murować i tynkować –  można też zrealizować ją z cegły klinkierowej, z pustaków z okładziną z płytek, albo z kamienia dekoracyjnego.

Można też wnęki wykonać po prostu z zabudowy z płyt gipsowych, czy płyty OSB na ruszcie stalowym, tynkowane, lub z okładziną z wybranego materiału.

Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzymy na przykład zespół zabudowy z półkami, wraz z efektownym oświetleniem. Wnęka w takiej zabudowie nie tylko spełni funkcję użytkową, ale również ozdobną, jako efektowne wyposażenie wnętrza.

We wnękach można ponadto przechowywać nie tylko sprzęty domowe i ubrania, ale również na otwartych półkach, czy w witrynach wyeksponować książki, kwiaty doniczkowe, lub przedmioty sztuki użytkowej, jak rzeźby, wazy, szkło gospodarcze.

Głębokość wnęk na książki to 25cm – 35cm. Jeśli we wnęce planujemy powiesić obraz to wówczas wystarczy 15cm.

Często we wnętrzach buduje się zabudowę z układu półek, czy ścianek ażurowych. Można do tego wykorzystać element wnęki zamkniętej, czy otwartej, jako przepierzenie, czy przymknięcie pomiędzy kuchnią, pokojem dziennym, czy jadalnią, lub hallem, czy schodami.

Wnęki takie budujemy z głębokością około 15cm – 60cm, w zależności od przeznaczenia. Zabudową we wnęce można stworzyć indywidualne strefy w poszczególnych pomieszczeniach, w ciekawy sposób wykorzystując ją do poprawy funkcjonalności przestrzeni.

Wykusze, czyli wnęki w ścianach zewnętrznych domu.

wykuszCiekawym rozwiązaniem w jadalni, czy w salonie jest wybudowanie wykusza, który jest prostą formą wnęki w ścianie zewnętrznej domu.

Wykusz we wnętrzu daje dużo więcej przestrzeni, ale również w doskonały sposób doświetla wnętrze.

Optymalne wymiary wykusza to głębokość około 80cm – 150cm, a szerokość 150cm – 300cm. Może mieć kształt prosty, prostokątny, po łuku, albo z półkola.

Może też być bardziej rozbudowany – zaplanowany na planie trapezu, czy wielokąta. W takim wykuszu stawia się duży stół, można też w nim parapety wykonać jako siedzisko.

Będzie to też doskonałe miejsce dla miłośników kwiatów doniczkowych. Duże i wysokie okna zastosowane w wykuszu, stanowią również efektowny element wnętrza. Jeśli w wykuszu wstawimy drzwi tarasowe, będzie on wygodnym wyjściem na taras, czy do ogrodu.

Kominek we wnęce.

Innym często stosowanym rozwiązaniem na zabudowę wnękową jest miejsce na kominek i drewno.

Kominek całkowicie, czy częściowo schowany we wnęce nie zaburza przestrzeni salonu i nie pomniejsza jego powierzchni.

Przy kominku wykonana wnęka na drewno głębokości około 40cm ładnie wygląda i jest funkcjonalna, bo zapas drewna mamy pod ręką, a ułożone na sobie polana są bardzo efektownym akcentem.

Wnęki na sprzęt RTV

Podobnie do wnęk kominkowych możemy rozwiązać wnękę na sprzęt TV, czy komputer.

Głębokość takiej wnęki projektujemy na minimum 50cm, a w przypadku sprzętu komputerowego głębokość wnęki może wynosić nawet 80cm – 100cm. Zmieści się w niej bez problemu stolik i fotel.

Okazuje się, że wnęki to doskonałe i praktyczne rozwiązanie na zagospodarowanie poszczególnych części wnętrza. Wnęki są wygodne i funkcjonalne, a równocześnie mogą stanowić ciekawy i indywidualny punkt ozdobny w urządzonym wnętrzu.

Ważnym jest, aby przy projektowaniu wnęk przewidzieć ich odpowiednią głębokość, a szerokość i wysokość dostosować do planowanej funkcji, tak by były ergonomiczne i przede wszystkim wygodne.

Wnęki planować należy z odpowiednich materiałów, tak by były to elementy wytrzymałe, w zależności od funkcji na jakie będą przeznaczone, ale również w zgodzie ze stylem i architekturą domu i wnętrza.

gotowa wneka prysznicowa

 

Jak można wykorzystać wnękę w sypialni?

Sypialnię, dzięki wnęce można w łatwy sposób powiększyć o garderobę. Jeżeli wnęka nie ma dużych rozmiarów można wykorzystać ją jako pomieszczenie do przechowywania ubrań z których korzysta się tylko w określonym sezonie (np. zimowe kurtki, buty narciarskie czy kołdry letnie).

Czy kominek sprawdza się we wnęce?

Kominek we wnęce może być bardzo dużą ozdobą pokoju. Dzięki temu, że jest we wnęce nie zmniejsza powierzchni użytkowej pokoju czy salonu. Dobrze zaprojektowany kominek wraz z opałem (drewno) nie tylko będzie ozdobą, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalnym elementem domu.

Jak wykorzystać wnękę w kuchni?

Dodatkowa przestrzeń w kuchni jest na wagę złota. Można wykorzystać ją jako regał na zapasy, miejsce na sprzęt AGD czy półki na książki kucharskie lub porcelanę.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze