Piec na pellet: cena, opinie, montaż pieca [krok po kroku]

Piec na pellet
Piec na pellet

Polska leży w takiej strefie klimatycznej, że ogrzewanie domu jest konieczne. Jak długo trwa sezon grzewczy? Czy piec na pellet to najlepsze rozwiązanie? Jakie są alternatywy?

Co to jest piec na pellet?

Co to jest piec na pellet
Co to jest piec na pellet

Mianem sezonu grzewczego określa się taki okres w ciągu roku, kiedy dostarczanie ciepła do budynków jest uzasadnione panującymi warunkami atmosferycznymi. W innych słowach można powiedzieć po prostu, że bez ogrzewania byłoby zbyt zimno, aby mieszkańcy domu czyli się komfortowo. Pojawia się zatem dodatkowe pytanie, co to znaczy zbyt zimno. Każdy właściciel domu może samodzielnie określić, jak długo będzie trwał jego sezon grzewczy. Co innego mieszkańcy bloków, którzy uzależnieni są od decyzji spółdzielni mieszkaniowych. Wytyczne mogą być różne. Zwykle ogrzewanie uruchamia się, kiedy temperatura przez kolejne trzy dni wynosi poniżej 10 stopni, a w środku lokalu mieszkalnego poniżej 16 stopni. Jeśli chodzi o miesiące, zwykle początek ogrzewania przypada na październik lub początek listopada, a koniec na wiosnę, marzec lub kwiecień. W praktyce jednak jest to zawsze bardzo indywidualne, uzależnione od preferencji i potrzeb właściciela domu i mieszkańców. Niektóre schorzenia powodują, że pacjenci inaczej odczuwają ciepło i zimno. Dla przykładu osoby, które przeszły zawał, z reguły skarżą się, że jest im bardzo zimo. Podobnie osoby z zaburzeniami pracy tarczycy. Kobiety w okresie menopauzy cierpią na uderzenia gorąca, dlatego mogą odsuwać w czasie moment włączenia ogrzewania. Kiedy w domu są malutkie dzieci, rodzice chcą, aby temperatura nie była zbyt niska, w trosce o ich zdrowie.

Niemal bezobsługowe, współczesne kotły na pellet spełniają rewelacyjnie swoje zadanie w domach jednorodzinnych i w niczym nie przypominają starych kotłów, w których palenie było niezwykle skomplikowane, nie mówiąc już o fatalnym wpływie na środowisko naturalne. Dziś każdy może dowolnie wybrać źródło centralnego ogrzewania do swojego nowego lub starego domu. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów polskiego prawa. Przepisy, które niedawno weszły w życie, jasno wskazują, jakie źródła centralnego ogrzewania są już niedozwolone. Należało je w wyznaczonym czasie wymienić, zastąpić urządzeniem nowszej generacji. Oczywiście nie można palić w piecu na pellet dowolnym materiałem. Ktoś, kto pali śmieci, popełnia poważne wykroczenie i zapewne zostanie ukarany wysokim mandatem. Potrzeba na pewno kontroli ze strony odpowiednich organów, ale potrzeba też edukacji społeczeństwa. Straż miejska powinna przeprowadzać regularne kontrole w gospodarstwach domowych. W edukację powinni włączyć się na przykład lekarze rodzinni, ponieważ to do tej grupy lekarzy pacjenci zgłaszają się najczęściej i najwcześniej, aby zgłosić niepokojące objawy związane ze zdrowiem. Może wydawać się, że większy orzech do zgryzienia, jeśli chodzi o wybór źródła ciepła, mają właściciele nowych domów. Jednak właściciele starych budynków także mają spory dylemat. Nowy dom zwykle jest wybudowany w nowej, lepszej technologii. Jest dobrze ocieplony, dzięki czemu straty ciepła nie są duże. Nowe okna i drzwi sprawiają, że ciepło nie ucieka na zewnątrz. Tymczasem w starych budynkach z reguły zastosowano takie technologie, które dziś już są uznawane za przestarzałe, złe. Koszty ogrzewania starego domu z reguły są znacznie wyższe niż w przypadku nowego budynku. Jeśli właściciel chce je obniżyć, musi zdecydować się na wiele inwestycji, remontów, napraw, co wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów, aby ostatecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Jak działają piece na pellet? W każdym kotle znajdują się palniki, umiejscowione są one w korpusie pieca na pellet. Piece na pellet mają również grzałkę elektryczną, która umożliwia automatyczne rozpalanie paliwa. Jakie zatem jest zadanie posiadacza i użytkownika pieca na pellet? Musi on regularnie, systematycznie sprawdzać stan paliwa i w razie potrzeby je uzupełniać. Paliwo w zasobniku musi znajdować się na określonym poziomie, między minimum a maksimum. Użytkownik musi również opróżniać popiół. Bardzo ważnym elementem pieca na pellet są podajniki pneumatyczne, przez które paliwo umieszczane jest wewnątrz. Odpowiednia budowa podajnika gwarantuje, że do środka pieca wejdzie optymalna ilość paliwa. Na ruszcie pieca na pellet zachodzi spalanie pelletu. Wentylator nadmuchowy pozwala na utrzymanie płomienia. Automatyczne rozpalanie oraz automatyczne wyłączenie się mechanizmu gwarantuje wygodną obsługę. Warto wspomnieć, że popiół kierowany jest do popielnika, a zadaniem użytkownika jest tylko opróżnianie wskazanego miejsca.

Niezwykle istotną kwestią jest czyszczenie pieca na pellet. Trzeba zapytać o ten aspekt sprzedawcę i przeczytać w instrukcji obsługi jak czyścić piece na pellet. Czasem użytkownik może czyścić piec na pellet samodzielnie, we własnym zakresie, a czasami konieczne jest korzystanie z usług specjalistycznej firmy, aby później, w razie awarii, reklamacja została uznana. Bywa, że sprzedawca żąda, by co jakiś czas, na przykład raz w roku, skorzystać z usługi specjalisty, który dokładnie wyczyści piec na pellet, zwracając uwagę na wszystkie zakamarki, które mogłyby zostać pominięte przez użytkownika. Piece na pellet montowane w domach wiele lat temu zwykle w ogóle nie były czyszczone, nikt o nie nie dbał. Teraz czasy i obyczaje zmieniły się. Warto dbać o zakupione sprzęty, by służyły jak najdłużej.

Jak dobrać moc kotła

Jak dobrać moc grzewczą kotła na pellet?
Jak dobrać moc grzewczą kotła na pellet?

Moc pieca na pellet jest zależna od tego, czy w budynku znajduje się izolacja cieplna. Jeśli w budynku jest izolacja, moc kotła na pellet warto ustawić na poziomie 13-14 kW, jeśli nie ma izolacji, to moc będzie wynosić około 15-16 kW. W niektórych źródłach można nawet znaleźć zalecenia utrzymania mocy na poziomie 10 kW dla budynków wybudowanych w technologii mocno energooszczędnej.

Aby dobrać moc grzewczą kotła na pellet, warto skonsultować się z ekspertem, który zapewni fachowe doradztwo. To zbyt poważna sprawa, aby eksperymentować samodzielnie. Już sam zakup pieca na pellet jest ogromną inwestycją i nie warto oszczędzać, ponieważ te oszczędności z pewnością nie przyniosą zysków, a jedynie straty, jeśli chodzi o dłuższą perspektywę.

Parametry, sprawność i funkcje

Zalety i wady kotłów na pellet
Parametry, sprawność i funkcje kotłów na pellet

Czym jest pellet? Pellet to ekologiczne paliwo, bez sztucznych dodatków, które powstaje na skutek sprasowania rozdrobnionych na przykład kawałków drewna, odpadów drzewnych, trocin bądź słomy. Proces rozdrabniania odbywa się pod wysokim ciśnieniem. W efekcie procesu powstaje granulat produkowany z odpadów drzewnych, którego kształt przypomina sprasowane wałki. Warto podkreślić, że jest to paliwo odnawialne. Produkcja pelletu jest dość energochłonna, co oznacza, że pochłania sporo energii.

Wzrost cen energii wprost przekłada się na wzrost cen surowca. Jeśli chodzi o ustawienie parametrów pieca na pellet, trzeba zrobić to wraz z fachowcem albo wręcz zlecić osobie, która jest w tej dziedzinie ekspertem. Sam zakup kotła to jeszcze nie wszystko. Korzystanie z niego wymaga odpowiedniej wiedzy, choć oczywiście jest wyjątkowo zautomatyzowane. Trzeba jednak wiedzieć, jak przeprowadzić wstępne ustawienie parametrów. Temperatura pieca na pellet powinna mieścić się w zakresie od 60 do 80 stopni. Oczywiście za każdym razem trzeba zajrzeć do instrukcji, by poznać ewentualne wyjątki od reguły. Kolejnym ważnym parametrem jest czas podawania pelletu. Nie może być ani zbyt krótki ani zbyt długi.

Ważną rolę w poprawnej pracy kotła odgrywa nadmuch w piecu na pellet. Jeśli ten parametr kotła nie zostanie dobrze ustawiony, kocioł na pellet może się wcześniej zepsuć. Kluczem do sukcesu jest to, aby paliwo jakim jest pelet wypaliło się w całości.

Zalety i wady kotłów na pellet

Wysokiej jakości kotły pelletowe mają mnóstwo zalet. Nie da się ukryć, że to właśnie ten rodzaj ogrzewania jest najczęściej wybierany przez Polaków. Wiele osób, poprzez wprowadzenie nowych przepisów, zostało zmuszonych do wymiany źródeł ogrzewania. Źródła ciepła i piece są różne. To między innymi piece na węgiel nowej generacji, piece na ekogroszek, wspomniane piece na pellet, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, ogrzewanie na podczerwień. Wybór jest ogromny, lecz warto przedyskutować dostępne opcje z fachowcem, który przeanalizuje, który wariant będzie najlepszy w danej sytuacji. Każdy dom przecież jest inny, leży na innej działce, w innym miejscu, a potrzeby domowników są bardzo różne. Nie wszędzie będzie można zamontować panele fotowoltaiczne, a czasem może okazać się, że na przykład pompa ciepła absolutnie nie wystarczy, aby ogrzać dom, ponieważ jest on za duży i zbyt słabo ocieplony.

Ogromną zaletą nowoczesnych pieców na pellet jest komfortowa obsługa. Wygoda użytkownika ma ogromne znaczenie. Znaczna część mieszkańców domów jednorodzinnych to osoby starsze, nierzadko o ograniczonej mobilności. Kiedy starsza osoba ma kłopoty z poruszaniem się, ostatnia rzecz o której marzy, to chodzenie do piwnicy co kilka godzin i doglądanie, czy wszystko jest w porządku, czy w piecu na pellet jest odpowiednia ilość paliwa. Nie tylko osoby starsze, z niepełnosprawnościami, cenią wygodę korzystania z nowoczesnych źródeł ciepła. To przede wszystkim duża oszczędność czasu. Zamiast często chodzić do piwnicy i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku, można przeznaczyć ten czas na swoje sprawy, rozrywki, pracę, rozwój. Chociaż wiele osób pracuje teraz z domu, popularny stał się home office, to jednak warto wybrać kocioł pelletowy, który będzie jak najbardziej bezobsługowy. Oczywiście nawet kocioł na pellet określany jako bezobsługowy trzeba co jakiś czas skontrolować, ponieważ mogło dojść do jakiejś awarii, usterki. Jednak najważniejsze jest to, by nie trzeba było co chwilę biegać do kotłowni i sprawdzać oraz korygować bieżących parametrów.

Automatyzacja i komfort użytkowania są najważniejsze. Wysokiej jakości kotły na pellet, które nie wymagają obsługi przez użytkownika to z pewnością przyszłość, jeśli chodzi o źródła ogrzewania. Co to właściwie oznacza, że urządzenie jest bezobsługowe? Na jak długo użytkownik może opuścić dom, bez obaw i lęków, że coś złego się stanie? Producenci oferują nawet urządzenia na pellet, które nie wymagają żadnego działania użytkownika przez całe 7 dni. Odpowiednio dobrany sterownik do pieca cały czas nadzoruje proces spalania. Automatyczne oczyszczenie kotła na pellet to kolejna zaleta. Nie trzeba przejmować się czyszczeniem pieca na pellet.

Piec na pellet: cena, opinie, montaż pieca [krok po kroku]

Nowoczesne kotły pelletowe do centralnego ogrzewania skonstruowane są w taki sposób, aby były przyjazne środowisku. Oczywiście, każdy piec w jakiś sposób wpływa negatywnie na planetę Ziemię. Jednak nie da się uniknąć ogrzewania domu, ponieważ w strefie klimatycznej, w której leży Polska, jest to absolutnie konieczne i nikt nie podejmuje na ten temat dyskusji. Trudno wyobrazić sobie, aby zmusić ludzi, żeby przebywali w bardzo niskiej temperaturze.

Ogrzewanie to konieczność. Trzeba jednak wybrać taki kocioł pelletowy, by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Nowoczesne piece na pellet umożliwiają ograniczenie szkodliwego wpływu palenia w piecach na planetę Ziemię. Co roku media informują, w których miastach powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce to na przykład Żywiec, Rybnik, Kraków. Na prowadzenie wysuwa się województwo śląskie. Problem zaczyna się późną jesienią, kiedy na szeroką skalę zaczyna się palenie w piecach. Węgiel to przeszłość, zachodzi konieczność poszukiwania innych źródeł ogrzewania. Odnawialne źródła energii nie wszędzie są jeszcze popularne i wiele osób obawia się takich technologii. Wydaje się zatem, że piece na pellet to świetny kompromis. Paliwa przyszłości to między innymi wiatr, prąd. Póki co jednak trzeba wybrać rozwiązanie najlepsze dla swojego gospodarstwa domowego, a najczęściej tym rozwiązaniem jest właśnie wykorzystanie kotłów na pellet. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tylko nieliczni dostrzegali negatywny wpływ na środowisko, jeśli chodzi o palenie przez ludzi w piecach. Obwiniano raczej huty, budynki przemysłowe albo w ogóle nie dostrzegano związku. Dzisiaj wiadomo już, że każdy człowiek może dołożyć swoją cegiełkę, jeśli chodzi o ochronę planety. Oszczędzanie wody, prądu, ale także dobry wybór sposobu ogrzewania swojego domu to absolutne podstawy. Kilkadziesiąt lat temu nikt nie przejmował się możliwymi związkami jakości powietrza z zachorowaniem na nowotwory. Dziś już wiadomo, że taki związek istnieje i jest bardzo silny. Zła jakość powietrza to zdecydowanie większe ryzyko zachorowania na nowotwory płuc. Dzieci, które oddychają złej jakości powietrzem, częściej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych, cierpią na astmę, a objawy alergii są bardziej dokuczliwe. Warto więc zrobić coś dla siebie i przyszłych pokoleń, aby jakość powietrza była coraz lepsza. Co może uratować ludzi, co może uratować planetę? Należy natychmiast zaprzestać palenia śmieciami i wybrać takie źródło ogrzewania, które będzie jak najbardziej neutralne. Piece na pellet to dobry wybór na obecne czasy.

Niezaprzeczalną zaletą pieca na pellet jest jego bezpieczeństwo dla mieszkańców domu, bezpieczeństwo dla osób, które będą kotłów na pellet uzywać. Nikt nie chce w swoim domu urządzeń, co do których jest chociaż cień wątpliwości, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Najbardziej bezpiecznym rodzajem kotła na pellet jest takie urządzenie, które dedykowane jest wyłącznie na pellet, a samoczyszczący palnik zamontowany został w komorze spalania. Taka budowa i samoczyszczący palnik gwarantują, że nie stanie się nic złego. Ludzie słusznie obawiają się tego typu urządzeń, ponieważ czasem w mediach można usłyszeć o różnego rodzaju wypadkach związanych z piecami na przykład na węgiel. Warto jednak wiedzieć, jak zminimalizować to ryzyko. Wybór kotła renomowanego producenta, zakup u autoryzowanego sprzedawcy, poddawanie kotła cyklicznym oględzinom przez profesjonalistę, to wszystko sprawia, że ryzyko praktycznie przestaje istnieć. W kotłach wielopaliwowych może dojść do zjawiska cofania się dymu, ale zazwyczaj winę ponosi użytkownik, który doprowadził do tego, że użyto paliwa złej jakości, a sprzęt nie był serwisowany. Regularna konserwacja kotła to warunek, aby korzystanie z pieca było bezpieczne.

Jakie jest najczęstsze kryterium wyboru pieca? Nie da się ukryć, że dla Polaków niezwykle ważna jest cena pieca i koszty ogrzewania. Dopiero połączenie tych dwóch kryteriów pozwala wybrać najbardziej dogodny wariant. Czasem urządzenie jest tanie, lecz jego eksploatacja niezwykle droga. Tak bywa na przykład przy samochodach. Można kupić tanie auto, ale zwykle szybko coś się zepsuje, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty, a paliwo będzie bardzo drogie, ponieważ auto dużo pali. Podobnie jest z piecami, z ogrzewaniem domów. Zazwyczaj, choć nie zawsze, wybór drogiego pieca to wybór na lata, to potężna, lecz bardzo dobra inwestycja. W dłuższej perspektywie przynosi ona ogromne zyski dla domowego budżetu, chociaż na takie efekty trzeba trochę poczekać. Trzeba wziąć pod uwagę budżet w perspektywie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Dom jednak buduje się przecież na lata i nie warto oszczędzać na nowoczesnych technologiach, które są świetne dla środowiska naturalnego i generują spore oszczędności.

Niektórzy jako wadę pieca na pellet wymieniają wysoką cenę samego pieca oraz wysokie koszty opału. Jest to jednak sprawa względna. W obecnych czasach, przy szalejącej inflacji i podwyżkach rat kredytów, trudno przewidzieć, jak cena pelletu będzie kształtowała się w najbliższych latach i za lat kilkanaście, kilkadziesiąt. Warto zatem spojrzeć nie tyle na cenę, co na inne zalety tego rodzaju ogrzewania. Pellet nazywa się czasem zielonym węglem, ponieważ ilość substancji smolistych przy jego spalaniu jest bardzo mała. Eksperci mówią wprost, że pellet jest bezpieczny dla ludzi i dla środowiska naturalnego. Ilość popiołu, jaką generuje proces spalania pelletu, jest bardzo mała. Nie ma nawet porównania, jeśli chodzi o piece węglowe. Wielu sprzedawców zachwala piece na pellet, zwracając uwagę klienta na kwestie czystości. Kotłownia z piecem na pellet może być usytuowana w piwnicy lub na poziomie domu. W praktyce spotyka się oba rozwiązania. Dziś nawet piwnice większości ludzi wyglądają bardzo ładnie, są to niezwykle czyste pomieszczenia, w niczym nie przypominające piwnic sprzed wielu lat, gdzie było aż czarno od brudu i nikt nie malował i nie odświeżał pomieszczeń, ponieważ nie czuł takiej potrzeby. Dzisiejsze piwnicy są jasne, przestronne i czyste. Piec na pellet pozwala utrzymać tę czystość. W różnych porównaniach źródeł ogrzewania czasem jako wadę wskazuje się konieczność czyszczenia pieca na pellet. Wydaje się jednak oczywiste, że o tak drogi sprzęt trzeba dbać dla jego lepszego funkcjonowania i to najlepiej pod okiem ekspertów, którzy co jakiś czas zweryfikują pracę kotła i potwierdzą, że piec na pellet jest dobrze wyczyszczony.

Jakie zalety powinny przekonać klienta do zakupu pieca na pellet? Piece na pellet wymagają poniesienia pewnych kosztów na początku, jest to dość droga inwestycja, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę przeciętne zarobki w Polsce. Jednak nadal jest to rozwiązanie dość ekonomiczne, przy założeniu, że paliwo stałe do pieca będzie nabywane przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Nie bez znaczenia jest też niewielki wpływ na środowisko naturalne. Niewielka ilość generowanych przez proces spalania pelletu substancji smolistych powinna przekonać każdego, komu choć trochę zależy na jakości powietrza, którym oddychają ludzie. Kolejna zaleta, która powinna przekonać klienta, to bezpieczeństwo urządzenia na pellet i takiego rodzaju ogrzewania domu. Są jednak tacy klienci, którzy wybrali piece na pellet tylko z powodu łatwej, niemalże automatycznej obsługi. Trudno się im dziwić, to rzeczywiście ogromna zaleta i udogodnienie.

Ile kosztuje piec na pellet?

Ile kosztuje piec na pellet?
Ile kosztuje piec na pellet?

Który kocioł na pellet wybrać? Ceny kotłów na pellet są bardzo zróżnicowane. Zwykle podaje się cenę za kocioł na pellet od 10000 do 20000 zł. Co powinno być ważne dla klienta przed podjęciem decyzji o zakupie określonego sprzętu? Wydaje się, że istotne powinno być kilka czynników. Po pierwsze cena kotłów na pellet. Po drugie, cena surowca, który będzie spalany. Po trzecie warto rozważyć żywotność urządzenia i czy piece na pellet mają wysoką sprawność. Niektóre kotły pelletowe renomowanych marek wytrzymają nawet kilkanaście lat. Inne piece na pellet zepsują się już po trzech, czterech, pięciu latach. Dlatego warto sprawdzić, jaką gwarancję oferuje producent lub sprzedawca kotła.

Nie bez znaczenia jest też sprawdzenie przed zakupem opinii o danym sprzęcie. Są firmy lepsze i gorsze w każdej branży, również jeśli chodzi o kotły pelletowe do centralnego ogrzewania. Prawo zobowiązuje posiadaczy starych kotłów do wymiany urządzeń na nowe. W przepisach jest jasno określone, kto i kiedy musi wymienić piece na pellet i jakie rodzaje kotłów są obecnie dozwolone. Dla wielu osób groźba otrzymania dużej kary finansowej jest wystarczająca, aby podjąć decyzję o zakupie nowego kotła. Osoby, które nie wymienią pieca, otrzymają karę. Jednak dla wielu gospodarstw domowych zakup nowego pieca jest absolutnie poza zasięgiem finansowym. Osoby te często żyją z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, pensja ledwo wystarcza od pierwszego do pierwszego. Takie osoby z pewnością nie będą mogły sobie pozwolić na zakup nowego źródła ogrzewania. W jakiej wysokości kary zostaną nałożone na te osoby? Czy należność zostanie ściągnięta? Czy wkroczy komornik? Te pytania na razie pozostają bez odpowiedzi. Oczywiście byłoby idealnie, gdyby każdy wymienił piec na jak najbardziej neutralny dla środowiska naturalnego. Trzeba jednak zrozumieć sytuację finansową osób, które nie mają takiej możliwości. Powstały co prawda różnego rodzaju programy pomocy, dotacje, dofinansowania, to jednak wciąż za mało, ponieważ i tak trzeba wyłożyć z własnej kieszeni nawet kilkanaście tysięcy złotych, a ta kwota jest dla wielu ludzi zbyt wysoka.

Ile kosztuje ogrzewanie domu 100m2 piecem na pellet?

Ile kosztuje ogrzewanie domu 100m2 piecem na pellet?
Ile kosztuje ogrzewanie domu 100m2 piecem na pellet?

Rozważania o kosztach ogrzewania domu pelletem warto rozpocząć od tego, ile kosztuje tona tego surowca. Nie da się ukryć, że koszty wszystkich surowców do ogrzewania domów jednorodzinnych znacznie podrożały w ciągu ostatnich lat. Jeśli chodzi o pellet wysokiej jakości, nie zauważa się jeszcze problemów z brakiem tego surowca, dlatego posiadacze kotła na pellet na razie mogą spać spokojnie, w przeciwieństwie do posiadaczy pieca na węgiel czy ekogroszek. W 2021 roku można było znaleźć oferty zakupu tony pelletu za około 800-900 złotych. Dzisiaj, jesienią 2022 roku, trzeba liczyć się z kosztem rzędu 2000 złotych za tonę pelletu drzewnego. Jeszcze w pierwszych miesiącach roku była to cena około 1500 złotych, jednak w ostatnich miesiącach zanotowano znaczne podwyżki. Ile pelletu potrzeba do ogrzania domu 100m2? Jeśli izolacja termiczna została wykonana poprawnie, średni roczny koszt ogrzewania pelletem nie powinien przekroczyć 4000 złotych. W Sieci można znaleźć różnego rodzaju kalkulatory, które pomogą oszacować te koszty i przybliżyć je.

Dla wielu osób różnica nawet kilkuset złotych ma duże znaczenie, przy obecnych podwyżkach, inflacji i rosnących ratach kredytów. W Internecie można wyszukać kalkulatory bardziej i mniej rozbudowane, trzeba dostarczyć ważne informacje, by później cieszyć się dobrze wykonaną kalkulacją. Warto wiedzieć, że pellet jest zdecydowanie lepszym wyborem niż na przykład gaz ziemny, jeśli chodzi o koszty ogrzewania domu. Szacując koszty centralnego ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę parametr taki jak zapotrzebowanie na ciepło, którego jednostką są Kwh/m2. Dużym błędem jest zwracanie uwagi tylko na cenę tony surowca, bez wiedzy, ile tych ton przez kocioł na pellet będzie spalanych. Ilość spalanych ton węgla zdecydowanie będzie różnić się od ilości spalanych ton ekogroszku czy wysokiej jakości pelletu. Warto więc uświadomić wszystkie osoby, które patrzą tylko na cenę tony surowca, że nie jest to dobre kryterium ekonomiczne. W różnych źródłach od czasu do czasu ukazują się różne obliczenia i prognozy, co jest bardziej opłacalne, piec na węgiel, na ekogroszek czy też na pellet, a może zamontowanie pompy ciepła czy też paneli fotowoltaicznych. Oczywiście rozważania i analizy są bardzo potrzebne, jednak i tak trzeba będzie podjąć tę decyzję, prędzej czy później. Warto przygotować się do tego i zdobyć jak najwięcej wiedzy. Jednak wszystko okaże się w praktyce. Dostępne dzisiaj w sprzedaży kotły na pellet, kotły pelletowe do centralnego ogrzewania, mające certyfikat ecodesign, a z których można legalnie korzystać, z pewnością będą lepszym rozwiązaniem niż piece na pellet kupowane kilkanaście lat temu. Komfort użytkowania, ceny ogrzewania, to wszystko zmieni się na plus z chwilą rozpoczęcia korzystania z nowego kotła. Warto więc dać sobie szansę na coś nowego, na coś lepszego, bardziej ekologicznego, ekonomicznego, dobrego dla środowiska naturalnego. Taka postawa na pewno się opłaci i przyniesie sporo zysków. Czy do pieca na pellet można wrzucać tylko pellet? Nie. Czasem można spotkać się z opiniami, że do takiego pieca można wrzucić też zboża, ziarna kukurydzy, pestki owoców, różnego rodzaju inne suche paliwa stałe. Zawsze jednak trzeba skonsultować z producentem bądź sprzedawcą, czy rzeczywiście jest to możliwe dla konkretnego pieca.

Montaż pieca na pellet krok po kroku

Montaż pieca na pellet krok po kroku
Montaż pieca na pellet krok po kroku

Montażem pieca na pellet zwykle zajmuje się wyspecjalizowana firma, jednak niektórzy nabywcy decydują się na samodzielny montaż. Uważają, że wystarczy przeczytać instrukcję. No cóż, instrukcja powinna oczywiście zostać napisana jak najbardziej przystępnym językiem, jednak czasami dobre chęci nie wystarczą. Potrzeba również wiedzy i dobrego sprzętu, aby niczego nie zepsuć. Warto więc przemyśleć tę kwestię i nie zaczynać montażu bez absolutnego przekonania, że ten proces się uda. Kupując nowoczesny kocioł pelletowy za kilkanaście tysięcy złotych, warto wydać jeszcze kilkaset złotych na poprawny montaż. Firmy biorą odpowiedzialność za poprawne przeprowadzenie procesu montażu, są ubezpieczone od błędów. Jeśli więc dojdzie do uszkodzenia jakiejś części pieca na paliwo stałe, nic wielkiego się nie stanie. To zdecydowanie przemawia za wyborem firmy, która zamontuje kocioł pelletowy w domu. Montaż pieca na pellet to duże wyzwanie. Czasem cały proces zajmuje nawet kilka dni. Wiele osób zastanawia się czy nowoczesny kocioł na pellet można podłączyć do starej instalacji? Z reguły nie ma konieczności wymiany starej instalacji grzewczej, ale mogą pojawić się wyjątki od tej reguły. Warunek jest taki, by instalacja była w pełni sprawna. Inaczej nie wolno niczego do niej podłączać.

Czasem niektórzy wpadają na pomysł modernizacji starego kotła, zamiast zakupu nowego urządzenia. Warto jednak podliczyć wszystkie koszty z tym związane oraz wziąć pod uwagę żywotność zmodernizowanego sprzętu. Może okazać się, że jednak zakup nowego urządzenia jest korzystniejszy. Trzeba pamiętać, że ogrzewanie domu to nie tylko piec, nie tylko kocioł pelletowy, ale też kaloryfery, komin i cała instalacja. Niektóre nowe technologie nie współgrają ze starymi rozwiązaniami architektonicznymi, a mieszkańcy są przytłoczeni i załamani wyceną kosztów całkowitych związanych z wymianą pieca. No cóż. Prędzej czy później trzeba przestawić się na nowe źródło centralnego ogrzewania. Jest to proces bolesny, jeśli chodzi o konieczność poniesienia kosztów inwestycji, ale też jest to proces dobry dla zdrowia, dla środowiska naturalnego oraz dla kieszeni, jednak w dłuższej perspektywie. Montaż pieca na pellet drzewny to tylko jeden z wielu kroków, aby jakość powietrza w Polsce poprawiła się. Czy ludzie zmotywowani jedynie brakiem kary finansowej będą chętnie wymieniali źródła energii? Na razie brak rzetelnych statystyk, jednak wydaje się, że popyt na nowe, wysokiej jakości kotły pelletowe służące do centralnego ogrzewania zwiększył się. Potwierdzają to pracownicy sklepów z tego typu sprzętem. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że trzeba dbać o środowisko naturalne. Tym, co przekonuje ludzi o konieczności zadbania o jakość powietrza, są statystyki zachorowania na nowotwory. O ile można czasem westchnąć, że na coś trzeba umrzeć, to jednak wiedząc, że choruje ktoś bliski, przychodzi refleksja nad tym, że można jednak zmienić coś w swoim życiu i zadbać o lepszą jakość powietrza, wymieniając tak zwanego kopciucha na dobrej jakości nowoczesny kocioł na pellet mający certyfikat ecodesign.

Analizując zagadnienie tak zwanych kopciuchów i pieców na paliwa stałe nowoczesnej generacji, pojawia się wiele pytań, niektóre z nich muszą na razie pozostać bez odpowiedzi. Szczególnie na wsiach i w małych miejscowościach znajduje się wiele domów, w których mieszkają samotne starsze osoby. Ledwo wystarcza im na zakup węgla na zimę. W budynkach znajdują się piece bardzo złej jakości, których efektywność spalania pozostawia wiele do życzenia. Jednak ludzie nie chcą wyprowadzić się z tych domów, które są przecież ich własnością od pokoleń. Co zrobić w tej sytuacji? Jak nakłonić te osoby do zaprzestania zatruwania środowiska i dbania o czyste powietrze? Wydaje się, że najlepszym pomysłem będą programy takie jak “Czyste powietrze”, dofinansowania, dotacje, by jak najwięcej osób mogło pozwolić sobie na wymianę kopciucha na paliwa stałe i to jak najszybciej. Wymiana źródeł ogrzewania na takie, których efektywność spalania jest wysoka leży w interesie całego społeczeństwa, również polityków. Jakie powinno być kryterium finansowe, by otrzymać niemalże całkowite dofinansowanie? Czy ktoś, kto upiera się, że będzie sam mieszkał w ogromnym domu, powinien otrzymać te pieniądze? Wiele jeszcze trudnych decyzji pozostało do podjęcia. Jednak widać światełko w tunelu i można liczyć na to, że w najbliższych latach jakość powietrza się poprawi, zarówno na wsiach, jak i w miastach i miasteczkach.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze