Ogrzewanie podłogowe elektryczne: cena, koszty miesięczne, montaż

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób. Jeszcze do niedawna najczęściej wybieranym wariantem było ogrzewanie podłogowe wodne. Obecnie coraz częściej Inwestorzy wybierają jednak elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Czym jest podłogowe ogrzewanie elektryczne? Jak duże koszty generuje? Jak je zamontować, i w końcu: czy elektryczne ogrzewanie podłogowe się w ogóle opłaca?

Czym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Czym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest alternatywą dla ogrzewania wodnego. Polega na tym, że w podłodze umieszcza się przewody grzejne lub maty grzejne.

Ich zadaniem jest przekazywanie przez podłogę ciepła do jednego pomieszczenia.

Materiał o specjalnie dobranym oporze elektrycznym, z którego są wykonane przewody grzejne lub mata grzewcza, rozgrzewa się, kiedy płynie przez niego prąd elektryczny.

Temperaturę ogrzewania podłogowego elektrycznego można regulować za pomocą czujników temperatury powietrza bądź za pomocą termostatu.

Wbrew powszechnym obawom, ogrzewanie podłogowe elektryczne z powodzeniem może występować w roli jedynego źródła ciepła dla całego domu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można też wykorzystać jako wsparcie już istniejących elementów grzewczych takich jak piec gazowy dwufunkcyjny czy pompa ciepła.

Co ważne, elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo estetyczne: nie ma konieczności montażu widocznych grzejników i rur, których widok potrafi zaburzyć stylistykę pomieszczenia.

Główną zaletą ogrzewania elektrycznego podłogowego jest to, że oddawane przez podłogę przyjemne ciepło unosi się do góry, bardzo równomiernie ogrzewając całe pomieszczenie.

Taki efekt jest niemożliwy do uzyskania przy zastosowaniu tradycyjnych form ogrzewania, takich jak piece węglowe czy piece gazowe.

Specjaliści twierdzą ponadto, że sam proces instalacji ogrzewania elektrycznego jest bardzo prosty i nieskomplikowany. Podobnie jak eksploatacja innych elektrycznych systemów grzewczych.

Gdzie instalować ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Gdzie instalować ogrzewanie płaszczyznowe?
Gdzie instalować ogrzewanie płaszczyznowe?

Najczęściej elektryczne ogrzewanie podłogowe montuje się w podłogach wykładanych płytkami ceramicznymi, ale nie tylko.

Tak naprawdę podłogówka elektryczna nadaje się do każdego rodzaju posadzki, o ile producent na to zezwala,.

Z powodzeniem więc ogrzewanie elektryczne podłogowe można układać pod:

  • płytki ceramiczne,
  • płytki z kamienia naturalnego,
  • wykładziny PCV i dywanowe (grube i cienkie),
  • panele podłogowe.

Przed zakupem konkretnego materiału do wykończenia podłogi trzeba jednak sprawdzić, czy posiada on specjalne oznaczenie producenta, znak informujący o możliwości stosowania wraz z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym.

Zdarza się, że producenci paneli informują o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze podłogi, której nie powinno się przekraczać w przypadku elektrycznego ogrzewania. Przy zastosowaniu odpowiedniej automatyki kontrola temperatury nie sprawia jednak najmniejszych trudności i można kłaść panele na maty grzejne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać równomierny rozkład temperatury i komfort cieplny przy każdym typie pokrycia podłogi, a co za tym idzie – w pomieszczeniach każdego rodzaju.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się w:

  • sypialniach,
  • salonach,
  • kuchniach,
  • łazienkach,
  • przedpokojach.

Wystarczy sobie wyobrazić, jaki komfort daje ciepło pod stopami po wyjściu z kąpieli lub po spacerze na mroźnym powietrzu.

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że elektryczne ogrzewanie podłogowe układa się jedynie na wolnej, niezabudowanej przestrzeni podłogi.

Nie stosuje się go w miejscach, na których będzie znajdowało się nieruchome, stałe wyposażenie domu, takie jak wanna, szafa przesuwna, kabina prysznicowa czy meble kuchenne.

Obliczając odpowiednią moc cieplną jaką powinno mieć elektryczne ogrzewanie podłogowe, trzeba pamiętać o tych właśnie wykluczonych miejscach.

Elementy elektrycznego ogrzewania podłogowego

Przewody grzejne

Przewody grzejne – ich zadaniem jest przekazywanie ciepła do pomieszczenia. Kable grzewcze są najtańszym sposobem na montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Decyzję o ich zastosowaniu należy jednak podjąć już na etapie projektowania domu.

Ich grubość wynosi przeciętnie od trzech do siedmiu milimetrów. Kable grzewcze są wykonane ze specjalnego materiału o ściśle dobranym oporze elektrycznym. Materiał rozgrzewa się, kiedy prąd przepływa przez kable grzewcze.

Przewody grzejne montowane są do specjalnej siatki bądź taśmy ułożonej na warstwie izolacji, a następnie zalewa się je około pięciocentymetrową warstwą wylewki.

Jeśli chodzi o zagęszczenie ułożenia przewodów grzejnych, można je dopasowywać według potrzeb.

Na przykład pod oknami, gdzie straty energii są większe, przewody mogą zostać ułożone nieco ściślej.

Ważne, by zachować między nimi minimalne odstępy, jakie zaleca producent – zazwyczaj około 5 cm.

Przewodów grzewczych nie układa się pod stałymi elementami zabudowy wnętrz, takimi jak wanna, kabina prysznicowa, meble kuchenne czy pralka. Dlatego na etapie projektowania systemu ogrzewania należy wziąć pod uwagę planowany rozkład mebli i elementów wyposażenia wnętrza.

Maty grzewcze

Maty grzewcze z kolei są nieco droższą alternatywą dla przewodów. Mają one postać pasa siatki z wmontowanym do niego kablem grzewczym.

Matę grzewczą montuje się w cienkiej warstwie kleju bądź wylewki samopoziomującej, bezpośrednio pod panelami, parkietem lub płytkami.

Co ciekawe, maty grzewcze można również układać na starej posadzce, bez konieczności uprzedniego jej demontażu. Później można na nich ułożyć nową warstwę podłogi. Zastosowanie mat grzejnych może znacznie przyspieszyć remont domu.

Na rynku dostępne są maty o różnej mocy, dzięki czemu bardzo łatwo można dobrać te, które najlepiej się sprawdzą w konkretnych pomieszczeniach.

Montaż mat grzewczych jest bardzo prosty. Przewody w nich zastosowane są ułożone w stałych odstępach, nie trzeba się martwić czy ich zagęszczenie jest prawidłowe.

Maty grzejne (lub folię grzewczą) można docinać według potrzeb, dopasowując je do kształtu pomieszczenia.

Na rynku dostępne są folie grzewcze oraz maty grzejne dwustronne i jednostronne. Montaż tych pierwszych jest nieco bardziej skomplikowany, ale są one zarazem o wiele cieńsze niż maty jednostronne.

Termoregulator

Termoregulator jest niezbędnym elementem ogrzewania podłogowego zasilanego energią elektryczną.

W połączeniu z czujnikiem podłogowym jego zadaniem jest sterowanie całym systemem ogrzewania tak, by jednocześnie zwiększyć jego wydajność i zmniejszyć koszty eksploatacji.

Zastosowanie odpowiedniego termoregulatora wraz z programatorem pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej do poziomi zaledwie dziesięciu groszy na metr kwadratowy za jeden dzień.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne koszty miesięczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne koszty miesięczne
Koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego

Już na wstępie trzeba powiedzieć, że koszty ogrzewania podłogi prądem elektrycznym będą tak naprawdę różne dla każdego domu. Można je oczywiście określić orientacyjnie, jednak wpływa na nie bardzo dużo czynników.

Po pierwsze: ocieplenie domu i jego energooszczędność.

Więcej energii elektrycznej z pewnością będzie potrzebne na ogrzewanie domu, który w ogóle nie jest ocieplony.

Tymczasem straty ciepła można ograniczyć poprzez odpowiednie ocieplenie elewacji, zastosowanie stolarki okiennej o specjalnych parametrach ciepła, ocieplenie poddasza.

Prawda jest taka, że już na etapie projektowania domu i budowy domu podejmowane są decyzje, które mają później wpływ na wysokość rachunków płaconych za ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Im więcej zainwestuje się w energooszczędność domu, tym lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogi energią elektryczną.

Ciekawym rozwiązaniem na obniżenie rachunków jest również montaż ogniw fotowoltaicznych. Pomimo tego, że jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii decyduje się coraz więcej osób.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza energii słonecznej pozwala na znaczne ograniczenie wysokości rachunków za prąd, a co za tym idzie – obniżenie kosztów ogrzewania podłogowego.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszty eksploatacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest to, czy jest ono jedynym źródłem ciepła dla domu lub mieszkania.

Jeśli tak jest, to można spodziewać się, że rachunki za prąd znacznie wzrosną.

Dużo zależy też od tego, jaka będzie oczekiwana temperatura podłogi w domu.

Są osoby, którym w zupełności wystarcza 20 stopni, są takie, które potrzebują co najmniej pięciu stopni więcej.

Warto pamiętać, że elektryczne ogrzewanie podłogowe łatwo i szybko można regulować, obniżając temperaturę w pomieszczeniach, z których aktualnie się nie korzysta.

Dobrym rozwiązaniem jest też zwiększenie ogrzewania w nocy, kiedy ceny za prąd są mniejsze.

Podsumowując, średnie zużycie prądu miesięcznie dla mieszkania o powierzchni 50 m2 będzie wynosić mniej więcej od 110 zł do nawet 200 zł.

Miesięczne zużycie prądu dla mieszkania o takiej powierzchni będzie wynosić mniej więcej 220 kWh.

Oczywiście, jak już wspomniano, są to ceny i wartości bardzo orientacyjne i zależne od wielu czynników.

Warto też pamiętać, że w ciągu roku sezon grzewczy trwa mniej więcej przez sześć miesięcy, przez pozostały okres z ogrzewania podłogowego nie korzysta się w ogóle albo w znikomym stopniu.

Jak montować ogrzewanie podłogowe elektryczne krok po kroku?

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe elektryczne krok po kroku?
Jak wykonać elektryczne podgrzewanie podłogi krok po kroku?

Już na początku warto zaznaczyć, że instalacje ogrzewania jest dość łatwa i nieskomplikowana. Nie powinna ona sprawić trudności nikomu z odrobiną wprawy.

Montaż pod podłogą

1. Ułożenie warstwy izolacji

Proces instalacji należy zacząć od ułożenia na suchej, oczyszczonej posadzce warstwy izolacji ze styropianu, wełny mineralnej lub poliuretanu – produktów dedykowanych do izolacji posadzki.

Poprawę parametrów cieplnych ogrzewania można uzyskać dzięki dodatkowemu zastosowaniu izolacji termicznej o grubości 5 cm dla stropu miedzy kondygnacjami oraz 10 cm dla posadzki będącej przy gruncie.

2. Umieszczenie izolacji przeciwwilgociowej pod postacią folii polietylenowej.

Jeśli montowane będą przewody grzewcze, na przygotowanej warstwie folii rozkłada się specjalną siatkę, do której będą one przytwierdzane. Siatka musi być na tyle gruba, by przewody zostały odpowiednio oddzielone od znajdującej się pod nimi folii izolacyjnej.

Zastąpienie siatki specjalnymi taśmami montażowymi jest możliwe w sytuacji, w której warstwa izolacji została ukryta w wylewce betonowej.

3. Zalanie instalacji za pomocą wylewki samopoziomującej

Instalacja jest już gotowa do zalania zaprawą betonową bądź wylewką samopoziomującą. Przyjmuje się, że jej grubość powinna wynosić mniej więcej 5 cm.

Montaż mat grzewczych

Montaż mat grzewczych jest o wiele prostszy. Można ułożyć je nawet na już istniejącej posadzce. Później zalewa się je cienką warstwą kleju do terakoty.

Przychodzi pora na przyłączenie przewodów grzewczych do sieci elektrycznej. Dokonuje się tego przy pomocy regulatora temperatury, który należy zamontować w puszce instalacyjnej. Do niej należy doprowadzić przewód zasilający (230V) oraz przewody “zimne” przewodu grzejnego. Do tej samej puszki należy doprowadzić przewód podłogowego czujnika temperatury.

Warto pamiętać, że regulator temperatury będzie widoczny na ścianie, dlatego należy unikać montażu puszki instalacyjnej w miejscu, gdzie przewidziane będą w przyszłości meble lub inny rodzaj zabudowy ściennej.

Jeśli chodzi o montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego, to bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju izolacji. Zapobiegnie ona przenikaniu ciepła do gruntu, jeśli mieszkanie jest na parterze, bądź też do niższych kondygnacji, jeśli znajduje się na piętrze.

Przyjmuje się, że dla posadzki znajdującej się przy gruncie, sensowna grubość izolacji, pozwalająca na zminimalizowanie strat ciepła, to co najmniej 10 cm. Dzięki temu zyskuje się pewność, że aż 85 % produkowanego ciepła trafia do ogrzewanego wnętrza.

Jeśli posadzka znajduje się na piętrze, grubość izolacji nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm.

Jako izolację można zastosować płyty ze styropianu ekspandowanego (EPS), jednak specjaliści zgodnie twierdzą, że w przypadku ogrzewania podłogowego o wiele lepiej sprawdzi się styropian ekstrudowany (XPS), charakteryzujący się bardziej jednolitą strukturą i wyjątkowo gładką powierzchnią.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać – ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Jakie ogrzewanie wybrać - wodne czy elektryczne?
Co wybrać – ogrzewanie elektryczne czy wodne?

Pomimo rosnącej popularności ogrzewania elektrycznego wśród osób prywatnych, wciąż wielu Inwestorów decyduje się na montaż ogrzewania wodnego w całym domu.

Która z tych opcji jest bardziej korzystna?

Na wstępie warto opowiedzieć o kosztach montażu podłogówki

W tym przypadku szala zwycięstwa przechyla się na korzyść systemu elektrycznego. Koszty zakupu wszystkich niezbędnych elementów oraz montażu instalacji są bowiem w jego przypadku aż kilkukrotnie niższe.

Nie mówiąc już o tym, że sam proces montażu w przypadku ogrzewania wodnego jest bardzo pracochłonny i skomplikowany.

Wynika to z tego, że w skład elektrycznego ogrzewania wchodzą jedynie maty lub przewody grzewcze oraz termoregulator wraz z czujnikiem temperatury.

W przypadku ogrzewania wodnego mówimy nie tylko o koszcie zakupu odpowiednich rur, ale również rozdzielaczy i całego wyposażenia kotłowni.

Już sam koszt zakupu odpowiedniego kotła wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Chcąc zainstalować wodne ogrzewanie, trzeba to już przewidzieć na etapie projektu nowego domu.

Zajmuje ono bowiem bardzo dużo miejsca w posadzce.

Tymczasem elektryczne maty grzewcze są wyjątkowo cienkie i można je instalować na już istniejących podłogach.

Trzeba wspomnieć o tym, że w przypadku tego ogrzewania ryzyko wycieku wody lub zalania domu nie występuje.

Natomiast takie właśnie są skutki awarii ogrzewania wodnego.

Jedynie jeśli chodzi o koszty eksploatacji, można stwierdzić, że lepiej niż ta podłogówka wypada ogrzewanie podłogowe wodne.

Nie ma co ukrywać, energia elektryczna sporo kosztuje i w przypadku bardzo mroźnej zimy, wysokość rachunku za prąd może naprawdę niemile zaskoczyć.

Koszt systemu ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie podłogowe elektryczne: cena, koszty miesięczne, montaż
Ogrzewanie podłogowe

Podgrzewanie podłogowe elektryczne jest bardzo atrakcyjne pod względem ceny montażu w porównaniu do innych metod ogrzewania podłogowego.

Ile kosztuje podłogówka elektryczna?

Cena przewodów grzewczych wynosi mniej więcej od 12 do trzydziestu złotych za metr.

Droższe są przewody samoregulujące.

Można powiedzieć, że cena ogrzewania podłogowego dla jednego metra kwadratowego podłogi wynosi od 90 do nawet 400 zł – w zależności od wybranego materiału.

Trzeba jednak podkreślić, że zawsze warto szukać promocji, czasem elementy ogrzewania udaje się kupić za naprawdę atrakcyjną cenę.

Do ceny należy również doliczyć koszt zakupu termostatu. W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia będzie on wynosił od 100 do nawet 500 zł.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego na prąd

Wady i zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego
Zalety i wady ogrzewania podłogowego na prąd

Jeśli chodzi o zalety jakie ma podłogowe ogrzewanie elektryczne, to przede wszystkim trzeba wymienić ogromną wygodę w jego użytkowaniu.

Nie trzeba martwić się koniecznością kupna opału na zimę – wszak prąd w gniazdku jest zawsze.

Nie trzeba tego opału składować w drewutni czy kotłowni, przygotowywać do spalenia czy transportować go z piwnicy do domu.

Gdy chce się uruchomić ogrzewanie elektryczne, wystarczy tak naprawdę ustawić odpowiednią temperaturę na termoregulatorze i wszystko robi się samo. To bardzo ważne w przypadku dłuższego wyjazdu w okresie zimowym. Wystarczy przełączyć ogrzewanie na tryb ekonomiczny i ma się pewność, że po powrocie cała podłoga w domu będzie przyjemne ciepła.

W przypadku standardowego ogrzewania brak jego funkcjonowania przez okres tygodnia może zupełnie wychłodzić dom i stać się zabójczy na przykład dla roślin domowych.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe nadaje się tak naprawdę dla wszystkich pomieszczeń w domu. Wszystko dlatego, że podłogówka elektryczna może zostać zamontowana pod każdym rodzajem podłogi – nieważne czy są to płytki ceramiczne, terakota, wykładzina dywanowa czy panele podłogowe.

Szczególnie korzystne elektryczne ogrzewanie podłogowe okazuje się dla nowych, energooszczędnych domów. Budynki takie wykazują bardzo niskie straty ciepła i są ciepłe same w sobie, więc koszt ich ogrzewania przy pomocy energii elektrycznej będzie naprawdę niski i atrakcyjny.

Żaden inny sposób ogrzewania nie gwarantuje tak perfekcyjnego rozkładu ciepła w pomieszczeniach. Standardowe grzejniki umieszczane na ścianach szybko przekazują energię cieplną w górne rejony pomieszczeń, sprawiając że są one wyraźnie niedogrzane na poziomie podłogi. Ciepło oddawane z posadzki rozkłada się bardzo równomiernie i sprawia, że znacznie wzrasta komfort cieplny pomieszczeń.

Dodać także trzeba, że system tego ogrzewania jest praktycznie bezawaryjny. Poza termostatem elektryczna podłogówka nie ma żadnych ruchomych części, takich jak pompy czy zawory, które mogłyby ulec awarii. Uznaje się, że dobrze wykonany system powinien wytrzymać nawet pięćdziesiąt lat.

Zastosowane w nim przewody i maty charakteryzują się dużą sprawnością i wytrzymałością.

Jednym elementem, który jest widoczny gołym okiem w przypadku tego ogrzewania, jest zamontowany na ścianie termoregulator.

Dużą zaletą, której nie można pominąć jest szybki montaż instalacji w pomieszczeniu.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku tradycyjnych form ogrzewania, gdzie konieczne jest zamontowanie naściennych grzejników w każdym pomieszczeniu.

Niejednokrotnie psują one rozkład pomieszczenia, uniemożliwiając umieszczenie w miejscu ich montażu mebli czy innych elementów wyposażenia.

Na dodatek trzeba wspomnieć o tym, że tradycyjne grzejniki z reguły nie są zbyt estetyczne, na pewno nie stanowią dekoracji wnętrza i nie zapewniają takiego komfortu cieplnego.

Zdecydowanie warto się ich pozbyć z pola widzenia.

Za główną wadę ogrzewania podłogowego elektrycznego uznaje się przede wszystkim dość wysokie koszty eksploatacji.

Nie ma co ukrywać, prąd drożeje z roku na rok i w przypadku dość intensywnego ogrzewania domu wysokość rachunku za prąd może naprawdę niemile zaskoczyć.

Warto jednak wspomnieć o tym, że wielu dostawców energii zdaje sobie sprawę z tego, że coraz więcej osób ogrzewa dom przy pomocy prądu i oferuje im specjalnie dopasowane do ich potrzeb, korzystne taryfy.

Jak już wspomniano, osoby dopiero planujące budowę domu, mogą śmiało decydować się na montaż ogrzewania elektrycznego, dbając jednocześnie o to, by planowany dom był jak najbardziej energooszczędny.

Niskie straty ciepła mogą skutkować wyjątkowo niskimi rachunkami za pobór energii elektrycznej.

Podsumowując, elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym jest w dalszym ciągu stosunkowo nowym rozwiązaniem na polskim rynku.

Niemniej jednak długa lista jego zalet sprawia, że na podłogowe ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie na podczerwień decyduje się coraz więcej osób.

Zamiast słuchać złych doradców, lepiej postawić na sprawdzone i rzetelne fakty: jeśli szuka się systemu ogrzewania podłogowego, który posłuży przez lata przy praktycznie zerowym ryzyku awarii, nie ma lepszego wyboru niż elektryczne ogrzewanie podłogowe.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Włóczykij

Hej, sam sie zastanawiam nad tym czy w nowo budowanym domu nie zastosowac ogrzewania tylko elektrycznego wlasnie w podlogowce. Tak czytalem jeszcze o foliach grzejnych, ktore dzialaja troche inaczej niz maty. Czy moglibyscie sie do tego odniesc?

Ted

Folie grzewcze działają tak samo. To też ogrzewanie oporowe. Jednak filie są bardziej wydajne i bardziej odporne na przepięcia i uszkodzenia. Mówię o filiach wysokiej jakości.

Konstanty

No to mam dylemat, podłogówka tradycyjna czy elektryczna. No i jest jeszcze infrared… Co polecacie?