Dom alergika: lokalizacja, budowa i wykańczanie domu dla alergika

Dom budowany z myślą o osobach cierpiących z powodu różnego typu alergii wymaga zastosowania określanych materiałów, aby w jak największym stopniu zminimalizować czynniki, które mogłyby wywołać groźne ataki alergiczne.

Dom alergika
Jaki powinien być dom dla alergika

Przy budowie domu przyjaznego alergikom istotne znaczenie mają nie tylko fundamenty, ale także ściany, podłogi oraz wszelkie elementy wyposażenia wnętrz. Nie wolno także zapomnieć o odpowiedniej lokalizacji domu.

Tak naprawdę trzeba zwrócić uwagę na cztery podstawowe kwestie, aby dom dla alergika nie stanowił dla niego samego zagrożenia.

 1. Po pierwsze, zastosowane materiały nie powinny przyciągać kurzu.
 2. Po drugie, nie mogą sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.
 3. Po trzecie, należy wybierać materiały wolne od chemicznych składników uczulających.
 4. Po czwarte, trzeba uwzględnić bezpośrednie otoczenie domu, ponieważ niektóre rośliny wyglądają pięknie, ale mogą uczulać.

Warto też pamiętać, że w wielu przypadkach alergia nie ma jednej przyczyny i większość osób cierpiących z powodu pylenia roślin może jednocześnie źle reagować na pleśń albo grzyby.

Przy budowie domu dla alergika koniecznością staje się uwzględnienie wszystkich możliwych alergenów, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia silnych reakcji uczuleniowych np. na pyłki roślin czy kurzu domowego.

Lokalizacja domu dla alergika

Lokalizacja domu dla alergika
Lokalizacja domu dla alergika

Dla wielu osób bliskość terenów zielonych ma kluczowe znaczenie przy wyborze działki budowlanej.

Możliwość oddychania świeżym powietrzem, chodzenia na spacery oraz miła dla ucha cisza przerywana jedynie śpiewem ptaków niewątpliwie w dużym stopniu podnoszą komfort mieszkania.

Jednak ci, którzy witają wiosnę zaczerwienionymi oczami, kichaniem i katarem powinni zdecydować się na okolicę, gdzie nie będą zbyt narażeni na kontakt z roślinami działającymi alergizująco.

Oczywiście nie oznacza to, że w ogóle muszą rezygnować z domu na wsi bądź na uroczym terenie podmiejskim, jednak duża bliskość pól uprawnych ze zbożem albo romantycznej alejki brzóz w przypadku alergii na nie raczej nie wydaje się dobrym pomysłem.

Warto również przemyśleć, jak ma wyglądać ogród i czy przypadkiem najlepszym pomysłem nie będzie ogród minimalistyczny bądź w stylu japońskim, w którym dominują ozdobne kamienie, żwir, ewentualnie rośliny iglaste.

Alergicy powinni natomiast unikać roślin wiatropylnych, a więc:

Fundamenty i mury

Zawilgocenie ścian domu
Zawilgocenie ścian domu

Objawy alergii niejednokrotnie wynikają z nadmiernej wilgoci, która zagraża występowaniem pleśni i grzybów.

Co ciekawe, zawilgocone fundamenty i mury wykazują niekorzystny wpływ na zdrowie nie tylko alergików, ale nawet osoby zdrowe mogą narzekać na nieprzyjemne symptomy z tym związane.

To dlatego tak ważne jest, aby podjąć wszelkie kroki zmierzające do stworzenia idealnych warunków na postawienie domu pod względem poziomu wilgoci terenu.

Nie wolno pominąć skrupulatnego przebadania miejsca pod budowę.

Jeżeli w okolicy znajdują się już domy, to warto zobaczyć ich aktualny stan oraz porozmawiać z mieszkańcami o ich doświadczeniach w tej kwestii.

W razie jakichkolwiek problemów z wilgocią należy zadbać o dobrej jakości izolację przeciwwilgociową zarówno fundamentów, jak i podpiwniczenia, a najlepiej w ogóle zrezygnować z piwnicy.

Osuszanie ścian domu
Osuszanie ścian domu

Co prawda zawilgocone mury można osuszać, jednak wiąże się to z niepotrzebnymi kosztami.

Prace wykończeniowe

Jak i czym wykańczać dom alergika?
Jak i czym wykańczać dom alergika?

Dom dla alergika wymaga wyjątkowo precyzyjnego przemyślenia wyboru materiałów wykończeniowych.

Warto sobie uzmysłowić, że niektóre materiały budowlane i dekoracyjnych zawiera różnego rodzaju substancje drażniące, które mogą powodować, zwłaszcza u osób wrażliwych:

 • duszności,
 • ból głowy,
 • katar,
 • uciążliwy kaszel,
 • wysypkę.

Określone objawy pojawiają się w wyniku kontaktu dotykowego, jak i z powodu wdychania oparów.

Dlatego należy wybierać jedynie te produkty, które posiadają odpowiednie atesty i są po prostu pozbawione niebezpiecznych dla alergików substancji.

Ściany

Pleśń na ścianie
Pleśń na ścianie

Alergicy powinny zwrócić uwagę na to, aby ściany były suche, gładkie, a także równe.

Wilgoć i w tym przypadku sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, a przebywanie w pomieszczeniu z ciemnymi wykwitami na ścianie jest tak naprawdę groźne również dla osób zdrowych.

Z kolei wszelkiego typu nierówności i szczeliny stanowią idealne podłoże dla osadzania się kurzu stanowiącego pożywkę dla roztoczy.

Tynki

Tynkowanie ścian
Tynkowanie ścian

Należy zrezygnować z tynków zawierających piasek, a więc tynków mineralnych, które dają lekko porowatą powierzchnię.

Zdecydowanie lepszym wyborem okazują się tworzące gładką powierzchnię tynki gipsowe.

Przy okazji warto nadmienić, że gips jest materiałem zapobiegającym zawilgoceniu ścian, a zarazem zapewniającym wyjątkowo korzystny mikroklimat w całym pomieszczeniu.

Tynki gipsowe świetnie regulują poziom wilgotności, ponieważ wchłaniają jej nadmiar, ale też oddają ją, kiedy powietrze byłoby za suche.

Innym sposobem na ściany w domu dla alergika będzie wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych.

Farby

Farby do pokoju alergika
Farby do pokoju alergika

Bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na dobór farby i to nie tylko pod kątem jej składu. Równie ważny jest poziom gładkości pomalowanej powierzchni.

Wiele osób ma reakcje alergiczne na niektóre substancje chemiczne występujące w farbach. Chodzi tutaj zwłaszcza o rozpuszczalniki, ale także niektóre oleje zawierające lotne związki organiczne (LZO).

Nawet mocno restrykcyjna norma na stężenie LZO wynoszące maksymalnie 30 g / 1 l jest zbyt duża dla alergików i może wywołać reakcję alergiczną.

Co ważne, emisja oparów ma miejsce zarówno podczas malowania, jak i w długim czasie po wyschnięciu farby.

Dlatego należy unikać farb rozpuszczalnikowych, które są bardzo odporne na ścieranie i uszkodzenia, ale wchodząca w ich skład benzyna lakowa emituje niebezpieczne toksyny.

Z kolei farby tworzące powierzchnie strukturalne prezentują się niezwykle oryginalnie, ale ich porowata powierzchnia, niestety, nie nadaje się dla osób wrażliwych.

Kurz łatwo się osadza, a ponadto jest trudny do usunięcia.

Powinno się wybierać farby posiadające rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego bądź oznaczone logo Błękitnego Anioła, które zostały przebadane pod kątem występowania substancji uczulających i nie zawierają:

 • benzenu,
 • acetonu,
 • toluenu,
 • amoniaku.

Będą to farby wodorozcieńczalne, których głównym składnikiem pozostają żywice akrylowe albo żywica lateksowa, a rozcieńczalnikiem jest woda.

Farby do wnętrz tego typu pozwalają też na osiągnięcie bardzo gładkiej i jednolitej powierzchni, więc nie będą przyciągać kurzu, zwłaszcza emulsje lateksowe.

Farby wodorozcieńczalne dobrze przepuszczają parę wodną, nie wykazują tendencji do złuszczania się, a zarazem są odporne na zabrudzenia i łatwo je czyścić.

Warto również pamiętać, że chociaż farby krzemianowe nazywa się ekologicznymi, to raczej nie zaleca się ich stosowania w domu dla alergika ze względu na efekt jaki dają, a więc porowatej struktury.

Tapety

Usuwanie starej tapety
Usuwanie starej tapety

Tapety umożliwiają pokrycie nierówności w ścianie, a jednocześnie ją ocieplają.

Alergicy nie muszą z nich rezygnować, ale nie każdy rodzaj tapety kwalifikuje się dla takich osób.

Nie nadają się silnie pachnące tapety winylowe, a najbardziej optymalnym wyborem będzie zmywalna tapeta papierowa o gładkiej powierzchni, którą bez problemu można przetrzeć wilgotną szmatką.

Trzeba też pamiętać o perfekcyjnym położeniu tapety, aby w odstających brzegach nie zbierał się kurz.

To dlatego stare tapety wymagają wymiany, nie tylko z powodów stricte estetycznych.

Bardzo ważne jest też utrzymanie właściwego poziomu wilgotności, najlepiej na poziomie 40-60%, aby pod tapetą nie doszło do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

Zresztą ta zasada powinna obowiązywać w każdym pokoju.

Warto także zwrócić uwagę na rodzaj kleju zastosowanego do tapet, ponieważ niektóre typy zawierają karboksymetylocelulozę, która działa podrażniająco.

Korek na ścianę i boazeria

Korek na ścianę w domu przyjaznym alergikom
Korek na ścianę w domu przyjaznym alergikom

Podstawową zaletą korka na ścianę wydaje się antystatyczność, dzięki czemu nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu.

Korek jest też materiałem naturalnym o świetnej odporności na wilgoć i powstawanie pleśni oraz grzybów, co ma związek z jego dobrą oddychalnością.

Przy odpowiedniej impregnacji można go zastosować na ściany w kuchni, a nawet w łazience.

Z kolei boazeria kompletnie nie sprawdzi się w domu dla alergika, a tak naprawdę w ogóle nie powinna mieć zastosowania w pomieszczeniach, ponieważ zazwyczaj zawiera kleje wydzielające szkodliwe formaldehydy.

Podłogi

Idealna podłoga dla alergika nie będzie sprawiać większych problemów w codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim nie powinna przyciągać kurzu.

Podłogi drewniane

Podłogi drewniane
Podłogi drewniane

Świetnym wyborem jest podłoga drewniana, ale przy jej wyborze należy pamiętać o kilku kwestiach.

Drewno jest oczywiście materiałem naturalnym i nie elektryzuje się, a ponadto to ciepły materiał, jednak do domu dla alergika najlepsze będą długie i szerokie deski.

Chodzi o to, aby powierzchnia podłogi była jak najbardziej gładka.

Dlatego warto zdecydować się na deski w przeciwieństwie do mozaiki, a nawet parkietu z licznymi szparami pomiędzy poszczególnymi klepkami, w które może wnikać kurz.

Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj impregnacji drewna.

Podłoga drewniana lakierowana będzie w pełni bezpieczna dla alergika, o ile zostanie zastosowany lakier wodorozcieńczalny.

Inne rodzaje lakieru mogą zawierać alergizujące, niekiedy nawet szkodliwe dla zdrowia, substancje.

Lakiery wodorozcieńczalne nie emitują żadnego zapachu, więc nie stanowią zagrożenia dla najbardziej wrażliwego układu oddechowego.

Jeżeli ktoś decyduje się na naturalne woski i oleje, to musi się wcześniej upewnić czy rzeczywiście nie ma żadnego zagrożenia dla alergika.

Podobnie przedstawia się kwestia desek z drewna egzotycznego, które czasami zawierają olejki naturalne wywołujące reakcje alergiczne u niektórych osób.

To oczywiście rzadkość, ale trzeba mieć świadomość ewentualnego niebezpieczeństwa.

Panele podłogowe

Pianka pod panele podłogowe
Pianka pod panele podłogowe

Alternatywę dla drewna stanowią panele podłogowe.

To opcja zdecydowanie tańsza, jednak mniej polecana dla alergików.

Panele dość mocno przyciągają kurz, więc wymagają bardzo częstego odkurzania i mycia na mokro.

Osoby uczulone na roztocza raczej powinny unikać paneli.

Na pewno trzeba też zachować czujność przy samym zakupie, ponieważ jakość wykonania paneli drewnopochodnych bywa czasami niewysoka.

Niektóre produkty tego typu wydzielają przez wiele miesięcy szkodliwe substancje chemiczne, a zwłaszcza formaldehyd.

To dlatego należy wybierać panele podłogowe z atestem PTA.

Płytki ceramiczne i kamienne w domu przyjaznym alergikom

Płytki ceramiczne i kamienne w domu przyjaznym alergikom
Płytki ceramiczne i kamienne w domu przyjaznym alergikom

Naturalne płytki z kamienia bądź ceramiki charakteryzują się gładkimi powierzchniami, więc bez problemu można je utrzymać w czystości.

Zresztą nie przyciągają też kurzu.

Warto jednak pamiętać, że fugi łączące poszczególne elementy nie tylko łatwo się brudzą, ale również są idealnym miejscem dla rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów.

Dobrym pomysłem będzie zaimpregnowanie fugi specjalnym środkiem zapobiegającym rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii, a jeszcze lepszym, aczkolwiek zdecydowanie droższym, ułożenie płytek rektyfikowanych bez konieczności zastosowania fugi.

W domu dla alergika nie sprawdzą się raczej podłogi z gresu polerowanego o porowatej strukturze.

Nie wolno też zapominać, że kamień i ceramika są zimnymi materiałami, więc w pokojach konieczne będzie ogrzewanie podłogowe, aby czuć się w pełni komfortowo.

Podłoga korkowa

Wyjątkowo przyjaznym materiałem dla alergików jest korek o właściwościach antystatycznych.

Naturalna i ciepła podłoga korkowa nie elektryzuje się i nie zatrzymuje kurzu.

Korek pozyskiwany z kory dębu wykazuje również dobrą odporność na działanie wilgoci i nie jest podatny na rozwój pleśni i grzybów.

W związku z tym, że ma powierzchnię zabezpieczoną odpowiednim lakierem bądź woskiem, to można go czyścić na mokro.

Wykładziny i dywany, czyli czego unikać

Dla osób uczulonych na roztocza zupełnie nieodpowiednie są wykładziny dywanowe i dywany, który wyjątkowo łatwo gromadzą kurz.

Chociaż w ofercie rynkowej można znaleźć specjalne preparaty do czyszczenia dywanów ze składnikami niszczącymi roztocza, to alergizujące okazują się wchodzące w ich skład związki chemiczne.

W każdym razie sam odkurzacz nie wystarcza, aby pozbyć się całkowicie kurzu, a ponadto wizja codziennego gruntownego sprzątania na pewno skutecznie zniechęca do dywanów i wykładzin.

Niektóre osoby decydują się wykładziny z naturalnych materiałów, ale to również nie jest dobry pomysł.

Kurz i tak będzie przyciągany.

Meble i dodatki dekoracyjne

Meble i dodatki dekoracyjne
Meble i dodatki dekoracyjne

Dom dla alergika najlepiej urządzić w stylu minimalistycznym.

Idealnie sprawdzą się meble drewniane, ale bez wymyślnych zdobień, w których zbiera się kurz.

Można również zdecydować się na gładkie meble laminowane, oczywiście takie z atestem, bez zawartości szkodliwych chemikaliów.

Na pewno należy unikać otwartych regałów, półek z książkami albo poustawianymi wszędzie figurkami i innymi elementami dekoracyjnymi.

Tak naprawdę im mniej przedmiotów znajduje się na wierzchu i bez osłony, tym lepiej.

Fotele i kanapy ze skóry naturalnej bądź ekologicznej łatwiej utrzymać w czystości niż meble tapicerowane, chyba że skorzysta się ze zdejmowalnych i nadających się do prania pokrowców.

Jednak trzeba mieć świadomość, że takie pokrowce wymagają bardzo częstego prania.

Łózko może mieć zarówno drewnianą, jak i metalową ramę, natomiast materace muszą być hipoalergiczne.

Okno mogą pozostać bez firanek, a jeżeli ktoś nie wyobraża sobie okien bez nich, to należy wybierać te wykonane z naturalnych i lekkich materiałów, które można bez problemu prać nawet co tydzień, a przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Ciężkie kotary i zasłony albo żaluzje wymagające regularnego czyszczenia również nie są polecane.

Rośliny doniczkowe bywają sprzymierzeńcem w oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach, aczkolwiek trzeba wybierać tylko te, które nie będą wywoływać reakcji alergicznych.

Ogrzewanie w domu dla alergika

Ogrzewanie w domu dla alergika
Ogrzewanie w domu dla alergika

Kluczowy w tym przypadku okazuje się właściwy dobór systemu grzewczego.

Zdecydowanie mniej inwazyjne jest ogrzewanie gazowe albo z wykorzystaniem pompy ciepła w porównaniu z ogrzewaniem kotłem na paliwo stałe.

Kurz i pył z kotłowni może unosić się w całym domu.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie płaszczyznowe, a więc ogrzewanie podłogowe albo ogrzewanie ścienne.

Ciepło wtedy rozchodzi się poprzez promieniowanie, a nie za sprawą konwekcji. Dzięki temu nie dochodzi do unoszenia się cieplejszego powietrza, co wiąże się zarazem z większą obecnością kurzu w powietrzu.

Jeżeli nie ma innej możliwości i trzeba zastosować ogrzewanie z wykorzystaniem grzejników, to warto pomyśleć o oczyszczaczach i nawilżaczach powietrza.

Dobrej jakości tego typu urządzenia do najtańszych nie należą, ale jakość powietrza w pomieszczeniu staje się naprawdę lepsza.

Co ważne, alergicy powinni decydować się na modele posiadające stosowne certyfikaty poświadczające ich skuteczność wobec konkretnych patogenów, a więc wirusów, bakterii, alergenów roztoczy i pleśni.

Wtedy jest pewność, że powietrze w domu stanie się bardziej przyjazne dla alergika.

Jak działa oczyszczacz powietrza można zobaczyć na poniższym wideo

BONECO P500 Air Purifier: System animation of BONECO healthy air

Nawilżacze stale monitorują temperaturę i poziom wilgotności w domu.

Kiedy jest zbyt sucho, to podnoszą ów poziom, a w razie prawidłowej wilgotności cały proces nawilżania zostaje automatycznie przerwany.

Warto pamiętać, że równie niekorzystne jest za suche, jak i zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniu.

W tym pierwszym przypadku łatwo o podrażnienia śluzówki nosa i gardła, a tym samym nasilenie objawów alergii.

Natomiast nadmierna wilgotność prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja i klimatyzacja w domu alergika
Wentylacja i klimatyzacja w domu alergika

Osoby cierpiące z powodu alergii dobrze wiedzą, jak istotny jest odpowiednio działający system wentylacyjny, który nie tylko zapewni dopływ świeżego powietrza, ale także usunie zanieczyszczone powietrze pełne alergenów.

Wybór metody wentylacji zależy od rodzaju uczulenia.

Tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej sprawdzi się w tych miejscach, w których można skutecznie wietrzyć pomieszczenia bez ryzyka wpuszczenia do wewnątrz alergenów.

Chodzi tutaj zwłaszcza o pyłki oraz zanieczyszczenia uliczne i przemysłowe.

W innym przypadku lepszym wyborem okazuje się wentylacja z możliwą filtracją powietrza.

W systemie wentylacji mechanicznej nawiewane powietrze przechodzi przez specjalne filtry.

Oczywiście alergicy powinny wybierać przewody wentylacyjne posiadające powlokę antybakteryjną i antyalergiczną.

Trzeba również pamiętać o regularnej wymianie filtrów i nie wolno nigdy wyłączać wentylacji, nawet podczas nieobecności w domu.

Zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednak rekuperacja, która gwarantuje stały dostęp do świeżego powietrza, także w przypadku szczelnie zamkniętych okien i bez względu na temperaturę na zewnątrz.

Rekuperacja zapewnia też dodatkowe filtrowanie wewnętrznego powietrza oraz skuteczne usuwanie alergenów.

Sprawdza się zwłaszcza przy ogrzewaniu płaszczyznowym i budynkach energooszczędnych.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
milosz

na pewno trzeba korzystać ze sprawdzonych farb do wnętrz. ja maluje ceramic . pochłania z powietrza szkodliwe związki formaldehydu i potem mozna te sciany szorować, więc na pewno rzadziej trzeba kolor odświeżac

Mariola

u mnie wiele zmieniło proste rozwiązanie z robotem sprzątającym, nie mam kontaktu z kurzem i jest cały czas czysto, nie kicham

Yuliya

Czy planowane są kolejne artykuły, które zagłębią się w tę tematykę?

Dzmitry

Jak ważne jest krytyczne myślenie w dzisiejszym świecie!