Korek na ścianę: parametry, cena i klejenie korka [krok po kroku]

Korek na ścianę
Korek na ścianę

Wykończenie wnętrza to niezwykle ważny element wystroju naszego domu. Od tego czynnika zależeć będzie, czy będziemy czuli się w nim komfortowo, czy też nie.

Projektując wnętrze powinniśmy kierować się zarówno czynnikiem estetycznym, który będzie wpływał na atrakcyjność wizualną pomieszczenia, jak i funkcjonalnym, który przełoży się na praktyczność, wytrzymałość i solidność użytych konstrukcji i elementów.

Do wyboru mamy wiele różnych gotowych koncepcji stylistycznych, w których możemy przebierać według własnego uznania. Jednym z najważniejszych aspektów jest wykończenie ścian, elementu, który najbardziej rzuca się w oczy. Dziś sprawdzamy popularną propozycję, jaką jest korek na ścianę.

Co to jest korek?

Co to jest korek?
Co to jest korek?

Korek na ścianę to nic innego, jak materiał wykończeniowy, który stanowi swojego rodzaju “tapetę. Składa się ona z materiału, który doskonale zna niemal każdy dorosły. Któż z nas nie pił choć raz dobrego wina, zakorkowanego prawdziwą drewnianą zatyczką? Właśnie z tego materiału składa się tapeta korkowa na ścianę.

Korek jako materiał pochodzi z kory tzw. dębów korkowych, pięknych i wiecznie zielonych drzew występujących np. w rejonach basenu Morza Śródziemnego.

Jednak nie tylko.

Zwykło się mawiać, że prawdziwą ojczyzną korka jest Portugalia. To właśnie główny eksporter tego materiału i to właśnie z Portugalii trafia on i do naszego kraju.

Tapeta korkowa jest doskonale znana starszym ludziom, którzy pamiętają zamierzchłe czasy PRL-u. Był bowiem okres, kiedy tapety korkowe stanowiły wręcz kultową modę peerelowskiego wystroju wnętrz. Nie oznacza to jednak, że w dzisiejszych czasach korek na ścianę przywróci wspomnienia minionego systemu.

Nic z tych rzeczy.

Czasy się zmieniają, a w raz z tym procesem następuje ciągłe ulepszanie wzorców i dostosowywanie ich do wymogów współczesnego społeczeństwa. Obecnie, mamy zatem do czynienia z w pełni nowoczesnymi, uwspółcześnionymi wersjami korkowych tapet, które w żadnym calu nie wyglądają tak, jak peerelowskie korki. Możemy być zatem spokojni o nowoczesność designu. Dzisiejsze tapety korkowe stanowią w pełni współczesne, eleganckie i wytworne pokrycia ścienne, które wzbudzają pozytywne emocje, dobrze się kojarzą i po prostu ładnie wyglądają.

Jakie są rodzaje korka ściennego?

Korek rodzaje
Korek rodzaje

Gdyby chcieć opisać i scharakteryzować każdy dostępny rodzaj, czy model korkowego wykończenia ściennego, nie starczyłoby chyba nikomu czasu, by to przeczytać. Mnogość asortymentu to bowiem idealne słowo, które oddaje ilość dostępnych w sklepach rodzajów korkowej boazerii. Wybór jest naprawdę olbrzymi zarówno pod kątem wzorniczym czy kolorystycznym, ale także ze względu na sposób jego występowania.

Opiszemy zatem jedynie krótko najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o wariantach występowania korka na ścianę. Zacznijmy od formatu, w jakim można ten element dekoracyjno-wykończeniowy uzyskać w sklepach. Klienci do wyboru mają dwa główne formaty korka ściennego.

Korek w rolce

Pierwszym jest korek w rolce, który swoim charakterem przypomina tradycyjną tapetę zwiniętą w rulon.

Wybór takiego rozwiązania ma swoje zalety, które przyciągają klientów. To przede wszystkim możliwość dostępu do dużych, gładkich powierzchni, na których nie widać częstych złączeń.

W przypadku korka w rolce, istnieją duże możliwości wyboru materiału ze względu na jego cechy fizyczne. W regularnej sprzedaży znajdują się rolki korka o grubości od 0,8 do 10 milimetrów oraz szerokości 100 centymetrów. Zakres grubości możemy wybierać według własnych upodobań.

Jeżeli będziemy chcieli wykorzystać ścianę korkową, jako miejsce, do którego przypniemy fotografie czy plakaty, warto postawić na nieco grubszy wariant materiału, tak, by pinezka mocująca bez większego problemu mogła się zaczepić.

Nóżki pinezek sięgają zazwyczaj do ok. 11 milimetrów.

Nie wyczerpuje to jednak możliwości wyboru. Wiele sklepów oferuje bowiem możliwość zakupu korka przygotowywanego na specjalne zamówienie. Możemy wtedy zamówić korek o niestandardowych formatach. W grę wchodzą różne inne warianty szerokości, niż standardowe 100 centymetrów.

Do wyboru klienta istnieją rozmiary:

  • 95 cm,
  • 120 cm,
  • 130 cm,
  • 140 cm,
  • 150 cm.

Zazwyczaj jednak istnieje możliwość zamówienia jedynie dużych ilości rolek o niestandardowych wymiarach. Bardzo często w grę wchodzą jedynie ilości hurtowe.

Zakup korka w rolce pod kątem długości możliwy jest według własnych potrzeb. Długość jest bowiem wybierana przez klienta, a pracownicy sklepu docinają potrzebną ilość materiału.

Panele korkowe na ścianę

Panele korkowe na ścianę
Panele korkowe na ścianę

Drugim wariantem występowania korkowych okładzin ściennych jest możliwość zakupu gotowych paneli, czyli płyt korkowych. Płyty korkowe standardowo występują one w rozmiarach 3 x 300 x 600.

Tego typu materiał korkowy składa się z dwóch warstw. Pierwsza to tzw. warstwa podkładowa z aglomeratu, którą tworzy bardzo drobno zmielony korek.

Druga to warstwa wierzchnia, czyli dekoracyjna, ta, która będzie widoczna na ścianie naszego pokoju. Tworzy ją gruby, atrakcyjny i estetyczny korek.

Wśród płyt korkowych znajdziemy produkty, jak np. boazeria korkowa, które różnicują się między sobą sposobem układania materiału na ścianie.

Wyróżnimy tu dwie klasy produktów.

Pierwsza to płyty z korka, które wymagają montażu przy pomocy kleju, druga o wiele łatwiejsza w ułożeniu stanowi korek samoprzylepny, z którego jedynie ściąga się osłonkę i można płytę przyklejać do powierzchni.

Wśród tych elementów korkowych znajdziemy również bogaty wybór wzornictwa. Produkty różnią się między sobą zarówno kolorami, odcieniami, jak i wzorami, ale także fakturą i sposobem wykończenia powierzchni. Główny wybór sprowadza się do możliwości skorzystania z rozwiązania grubo-, średnio-, czy drobnoziarnistego korka.

Właściwości korka ściennego

Korek parametry
Korek parametry

Mówiąc o korku, jako materiale wykończeniowym czy dekoracyjnym ściany, od razu rzuca się na myśl jego najbardziej słynna właściwość. Płyty tworzy się z kory dębowej, zatem korek ścienny ten jest w pełni naturalnym, ekologicznym, pozbawionym sztucznych substancji i całkowicie bezpiecznym ze względu na nieszkodliwość dla zdrowia sposobem udekorowania wnętrza.

Korek jest ponadto materiałem bardzo lekkim, którego struktura ma charakter nieregularny, co tworzy atrakcyjne wzory i stanowi o jego dużej wartości estetycznej i dekoracyjnej.

Jest to również materiał niezwykle elastyczny i sprężysty, odporny na wilgoć oraz trwały, a także antystatyczny, dzięki czemu na jego powierzchni nie powstają ładunki elektryczne. Korek w pozytywny sposób wpływa na mikroklimat wnętrza i świetnie działa jako izolacja akustyczna ograniczając poziom hałasu.

Właściwości fizyczne korka determinują jego zastosowanie oraz wpływają na wiele zalet, jakie przekonują klientów do zastosowania tego właśnie materiału w swoich pomieszczeniach.

Korek wzbudza pozytywne emocje

Jedną z największych zalet zastosowania w pomieszczeniu okładziny korkowej jest wzbudzanie pozytywnych emocji i tworzenie miłego nastroju i klimatu spokoju. Jest to bowiem związane z naturalnością korka oraz jego drewnianą charakterystyką.

Drewno od zawsze jest pozytywnie kojarzone w naszej świadomości, zarówno jako surowiec sam w sobie, jak i materiał przeznaczony do dekoracji i wykańczania wnętrz. Ten pierwszy czynnik determinuje fakt, że drewno od zawsze pomagało człowiekowi w przetrwaniu. Był to pierwszy surowiec wykorzystywany jako materiał budulcowy schronienia, a także wykorzystywany na opał. Dzięki temu, drewno zapewniało możliwość ogrzania się i przygotowania ciepłej strawy.

Cechy te wywołały pozytywne konotacje, jakie zapisały się w podświadomości człowieka, co przełożyło się na szczególne zamiłowanie do świadomego stosowania drewna w budownictwie i dekoracji wnętrz. Drewno stanowi dla nas symbol piękna i powrotu do natury. Jest eleganckie i prestiżowe. Wszystko to sprawia, że kiedy obcujemy z drewnianym wykończeniem wnętrza, czujemy się wyjątkowo.

Zalety stosowania korka na ścianę

Jakie są zalety korka?
Jakie są zalety korka?

Pierwsza duża zaleta korkowych ścian została już po części zaznaczona. Jest nią wyjątkowa estetyka, która wpływa na atrakcyjność wnętrza i sprawia, że każde pomieszczenie nabiera eleganckiego i przyjemnego designu, który poprawi nam samopoczucie i wzbudzi zainteresowanie w oczach naszych gości.

Wnętrza z korkowym wykończeniem po prostu sprzyjają relaksowi i przyjemnemu odpoczynkowi.

Korek na ścianę to jednak przede wszystkim postawienie na wyjątkowo wysoki stopień ważnego parametru, jakim jest izolacja termiczna. W bardzo wysokim stopniu zatrzymuje przenikanie zimnego powietrza, którego nie przepuszcza dalej.

Korek ma bardzo niski stopień przewodzenia ciepła, to też stanowi wysokiej jakości zaporę przeciw przenikaniu zimna do wnętrza pomieszczenia. Korek na ścianę to bardzo dobry sposób na dodatkową izolację cieplną, która pozwoli na pewne oszczędności związane ze zredukowaniem konieczności dogrzewania wnętrza. Właściwości izolacyjne korka dekoracyjnego są często przyrównywane przez specjalistów do tych, jakimi wykazuje się styropian czy też wełna mineralna.

Dodatkowo, fachowcy zwracają uwagę również na fakt, że materiał ten charakteryzuje się także tzw. ciepłem własnym, dzięki czemu jest materiałem sprzyjającym tworzeniu miłego otoczenia oraz jest przyjemny w dotyku.

Kolejną dużą zaletą, którą korek zjednuje sobie fanów jest bardzo wysoki stopień izolacji akustycznej.

Szacuje się, że korek ścienny o grubości trzech milimetrów potrafi wytłumić hałas o około 18 dB.

To bardzo wysoki poziom redukcji dźwięków.

Dla porównania, warto powiedzieć, że rozmowa dwóch osób słyszana z metrowej odległości generuje hałas mniej więcej na poziomie 60 dB.

Korek jest również materiałem, który wykazuje olbrzymią odporność na wilgoć oraz atak pleśni czy grzybów.

Dzięki temu, może być stosowany jako materiał ścienny nawet w pomieszczeniach, które generują duże poziomy wilgoci i zagrożenie kontaktu z wodą czy parą wodną.

Z powodzeniem znajdzie zatem zastosowanie nie tylko w pokojach, salonie czy przedpokoju, ale można go także stosować w łazience i kuchni.

Korek jest również materiałem o bardzo dużym stopniu trwałości i wytrzymałości. Przez wiele lat zachowuje swoje właściwości fizyczne oraz wygląd.

Nie ulega on utlenieniu, nie zmienia barwy i jest odporny na działanie promieni UV.

Dzięki wysokiemu stopniu elastyczności i sprężystości, odkształca się pod wpływem nacisku jedynie tymczasowo, po czym, gdy nacisk ustaje, wraca do swojej pierwotnej formy. Jest to szczególnie ważne kiedy ściany korkowe sąsiadują np. ze stołem, a następnie decydujemy się na przemeblowanie. Nie musimy martwić się o nieestetyczne odgniecione krawędzie płytek. Tapeta korkowa odzyska dawny wygląd.

Jest to również materiał bezpieczny, ze względu na fakt, że nie pali się łatwo. Spala się powoli i z trudnością, a dodatkowo jedynie podczas dużego dostępu tlenu.

Korek jest również materiałem, który jest łatwy w utrzymaniu. Dzięki właściwościom antystatycznym korek dekoracyjny nie przyciąga kurzu, co stwarza również bardzo komfortowe warunki mieszkalne dla alergików.

Łatwo można go czyścić przy pomocy wody.

Gdzie można stosować korek i czy wymaga impregnacji?

Gdzie można stosować korek i czy wymaga impregnacji?
Gdzie można stosować korek i czy wymaga impregnacji?

Kiedy mówimy o materiałach drzewnych, pierwszym co przychodzi nam na myśl jest pytanie o konieczność przeprowadzania impregnacji.

Jak sytuacja wygląda z korkiem na ścianę?

Czy materiał ten również wymaga stosowania zabiegów impregnujących?

Korek dekoracyjny jest odporny na działanie wilgoci i z powodzeniem może być stosowany nawet w łazience czy kuchni. To prawda. Należy jednak doprecyzować, że korek ścienny podobnie jak wszelkie materiały drewniane, wymaga stosownej impregnacji, szczególnie zaś w sytuacji, gdy ma być wykorzystany w pomieszczeniach generujących ekstremalne warunki.

We wnętrzach wolnych od występowania pary wodnej czy narażających korkową tapetę na kontakt z wodą, jak np. pokój czy salon, wystarczy aby nasza boazeria korkowa została zaimpregnowana płynnym woskiem pszczelim, który zapewni długotrwały kolor i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Kiedy jednak zamierzamy korkiem wyłożyć ściany łazienki i kuchni, będziemy potrzebowali znacznie mocniejszego impregnatu, jakim jest specjalny lakier. Można też kupić polakierowany korek ścienny, co oszczędzi nam dodatkowej pracy.

Kiedy jednak materiał, jaki zakupiliśmy nie jest polakierowany, będziemy musieli nabyć odpowiedni preparat. Do wyboru klientów są dwa typy produktów. Pierwszym jest lakier akrylowy, drugim lakier winylowy. O wiele bardziej trwalszy i zapewniający lepszą ochronę jest preparat winylowy.

Montaż korka ściennego, czyli jak to ułożyć

Montaż korka ściennego
Montaż korka ściennego

Montaż korka ściennego zależy od tego, jaki rodzaj produktu wybraliśmy. Jeżeli postawiliśmy na korek ścienny samoprzylepny, połowę czynności, jakie musielibyśmy wykonać przy pracy z tradycyjnym korkiem nam odpadają. Przede wszystkim, nie musimy martwić się o wybór kleju. W prosty sposób uzyskamy ściany korkowe, ponieważ sposób montażu przy tego typu produkcie jest prosty. Wystarczy zdjąć osłonkę, która zakrywa warstwę klejącą i przyłożyć tą stroną korek do ściany.

Należy uważać, by ułożyć materiał równo. Chwilowe dociśnięcie, przytrzymanie i rozprasowanie po całej powierzchni korka powinno wystarczyć.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na korek dekoracyjny, który wymaga w pełni samodzielnego montażu, będziemy musieli zacząć od wyboru odpowiedniego kleju. W tym aspekcie najlepiej zdać się na poradę sprzedawcy. Proces montażu będzie bardzo podobny jak w przypadku produktów samoprzylepnych. Nie musimy zatem popadać w panikę, że sobie nie poradzimy, ponieważ jest to czynność prosta.

Na jedną warstwę korka dokładnie nakładamy klej przy pomocy wałka malarskiego. Teraz będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, bowiem wbrew temu, czego byśmy się spodziewali, nie będziemy przyklejać korka ściennego od razu. Musimy poczekać około trzydziestu minut, aż klej podeschnie.

Kiedy minie pół godziny, zauważymy, że warstwa pokryta klejem stała się przezroczysta i niezwykle lepka w dotyku. Jest to znak, że możemy montować korek dekoracyjny. Od tej chwili nie czeka nas nic, co mogłoby nas zaskoczyć. Po prostu, wystarczy przyłożyć korek do ściany, oczywiście warstwą, na którą nałożyliśmy klej, dokładnie przymierzyć i docisnąć tapetę korkową do ściany.

Żeby sprawnie przeprowadzić montaż korka ściennego, będziemy musieli wcześniej dobrze dociąć materiał, jaki zamierzamy przykleić i mieć świadomość, że w pojedynkę nie damy rady.

Do przeprowadzenia udanego montażu będą potrzebne dwie osoby.

Warto powiedzieć jeszcze słów kilka o doborze kleju. Najlepiej jest zdać się na poradę fachowca. Sprzedawca w każdym sklepie powinien nam bez problemu pomóc dobrać odpowiedni lepik. Warto jednak dokonywać wyboru spośród produktów ekologicznych, np. wykonanych na bazie dyspersji lateksowo-akrylowej.

Jak klei się korek ścienny można zobaczyć na poniższym filmie:

Klejenie korka na ścianie.

Podsumowanie

Korek na ścianę to materiał naturalny, ekologiczny, wolny od jakichkolwiek substancji szkodliwych zdrowiu. Korek ścienny stanowi estetyczny i atrakcyjny rodzaj tapety, która zachwyca wieloma zaletami. Jest to materiał o bardzo wysokim stopniu izolacji ciepła oraz izolacji akustycznej. Odpowiednio zaimpregnowany korek ścienny jest w pełni odporny na działanie wilgoci i może być stosowany również w kuchni i łazience. Korek ma też duże właściwości elastyczne, dzięki czemu odkształca się pod wpływem nacisku jedynie tymczasowo, po czym wraca do swojej normalnej formy. Na rynku istnieje wiele rodzajów korka ściennego. Można go nabyć zarówno w formie tapety zwiniętej w rolkę, jak i pod postacią paneli płytowych.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
RealTime

Artykuł ciekawy choć nie rozumiem dlaczego układanie korka wymaga dwóch osób? Układałem korek sam i to z powodzeniem. Pewnie przy kładzeniu tapety kotkowej potrzeba dwóch osób ale płyty 300mm x 600mm dam radę ułożyć sam.

As

Nie wiesz? Jeden pracuje drugi podziwia albo krytykuje.