Piece CO najnowszej generacji: kotły na pellet, biomasę, zrębki drzewne

nowoczesny piec pelety

Kotły na pelety, biomasę i zrębki drzewne są łatwe w obsłudze, wysoce efektywne i proekologiczne. Właściwie piece te są prawie bezobsługowe, gdyż posiadają w pełni zautomatyzowane sterowanie, a łatwa regulacja mocy nie wpływa na ich sprawność.

Sprawność takich pieców sięga około 95%, ale ich wadą jest niestety stosunkowo wysoka cena – dotyczy to zarówno pieca jak i paliwa. Przy spalaniu peletu, biomasy, czy zrębków drzewnych powstaje też niewiele toksycznych, czy uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Jako paliwa używa się w tych kotłach pellet i dobrze jest, aby to był produkt wysokiej jakości a nie produkowany z odpodów. Tańszym rozwiązaniem mogą być zrębki drzewne, lub biomasa w postaci słomy, zboża, owsa, pestek wiśni, kukurydzy, trawy, lucerny lub olei roślinnych, czy zwierzęcych.

Pelety to również odmiana biomasy, ale dużo lepszej jakości, dzięki czemu są one bardziej efektywne. Paliwo to produkowane jest w formie granulatów o małej średnicy (>1cm i długości do 3-4cm).

Pelety to bardzo wygodne, choć dość drogie rozwiązanie, ale ich zastosowanie pozwala na bardzo proste załadowanie komory pieca poprzez automatyczne podajniki.

Pamiętajmy, że dzięki użyciu wysokiej jakości paliwa, w piecu co nie będą powstawały spieki, co jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłową i wydajną pracę urządzenia.

podajnik pieca co pellet

Jak działają piece na pellet?

Kocioł na pelety montuje się w zestawie z zasobnikiem, którego pojemność już około 400l pozwala na bezobsługową pracę nawet do tygodnia. Dodatkowo, prostszy od węgla, zautomatyzowany proces spalania biomasy, pozwala na większy komfort użytkowania niż w przypadku innych pieców na paliwo stałe.

Palnik pieca na pelety z nieruchomym rusztem, może być palnikiem retortowym, pracującym na podobnej zasadzie jak przy kotłach na ekogroszek, czy węgiel lub piecach zsypowych do których od góry wsypywane jest paliwo z automatycznego podajnika ślimakowego, czy pneumatycznego.

Przez nieduże otwory na ruszcie dostarczane jest powietrze z nawiewu dzięki zamontowanemu wentylatorowi przy palniku.

Wentylator dodatkowo wspomaga przepływ i wydmuch spalin do komina, oraz poprawia ich dopalenie w komorze spalania.

Uzyskanym w ten sposób ciepłem można podgrzać wodę w wymienniku ciepła pieca. Często palniki kotłów co na pellet wyposażone są w grzałki elektryczne służące do automatycznego rozpalania paliwa.

To piece, które nie wymagają rozpalania ręcznego – do tego służy przycisk, włączający grzałki, które następnie rozpalają paliwo w piecu. Dodatkowo włącza się wentylator, oraz podajnik paliwa, które rozpoczynają pracę pieca w pełni zautomatyzowanym systemie.

W kotłach z “wyższej półki” dodatkowo montowanepalniki retortowe antynagarowe z np. trzema końcówkami na różne produkty biomasy (pestki, zboża, czy nawet do węgla).

Nagar to niepożądany osad tworzący się w kotle zwłaszcza przy stosowaniu paliwa gorszej jakości.

Z powodu tego, że paliwo w kotłach na pellety jest łatwopalne, dla bezpieczeństwa przed pożarem zasobnika, zwłaszcza w palnikach retortowych, montuje się czujnik temperatury wraz z zaworem wodnym do zagaszania płomieni przy zbyt wysokiej temperaturze.

Innym rozwiązaniem na uniknięcie zapalenia się zasobnika są specjalne śluzy zabezpieczające, montowane w podajniku przy palniku retortowym, czy zsypowym.

Optymalne ustawienia kotła co

Podobnie jak w piecach zgazowujących na sprawność i efektywność pieca wpływa odpowiednie dozowanie powietrza z nawiewu do paliwa.

Tutaj również ważnym jest dopalanie gazów powstałych w wyniku spalania paliwa.

Dodatkowo stosuje się w nich dysze doprowadzające powietrze do palnika, oraz kształtki ceramiczne umożliwiające dużą akumulację ciepła potrzebnego do uzyskania wysokiej temperatury spalania.

kotly co pellet

Bardzo ważne do poprawnej pracy urządzenia są nastawy na sterowniku, bowiem to sterownik reguluje temperaturę, oraz optymalną pracę pieca. Wszelkie odstępstwa rejestrowane są przez odpowiednie czujniki i wtedy sterownik reguluje je ponownie do stanów optymalnych.

Pamiętajmy, że w piecach przeznaczonych na węgiel nie powinno się palić peletami, czy zrębkami lub tańszą biomasą – jest to paliwo, które należy wykorzystywać w specjalnie do tego przystosowanych urządzeniach.

W takich piecach uzyskuje się optymalne do jego spalania warunki, czego nie osiągnie się nawet w najlepszych piecach na węgiel.

Kotły na pellet, czy biomasę lub zrębki drzewne mają mniej skomplikowana budowę niż piece na węgiel, czy ekogroszek, a ich dużym atutem jest już wspomniana pełna automatyzacja pracy, dająca duży komfort użytkowania i spore oszczędności przy eksploatacji.

Kocioł po automatycznym rozpaleniu i po wykryciu przez fotokomórkę płomienia przechodzi swobodnie w tryb pracy, a sterownik dozuje zadane odpowiednio porcje paliwa do palnika.

Sterownik dodatkowo reguluje mieszankę paliwa i powietrza i prawidłowe nastawy nie wymagają ponownego ustawiania, a piec osiąga wysoką efektywność poprzez wydłużane cykle pracy podajnika.

Do wspomagania pracy sterownika montowana jest również sonda do pomiaru zawartości tlenu w spalinach – tzw. sonda lambda. Zużycie paliwa w nowoczesnych piecach na pelety będzie też niższe niż w przypadku kotłów węglowych.

kociol pelet biomasa zrebki

Jak dobrać odpowiedni kocioł

Ceny pieców, od najmniejszych z mniejsza mocą nominalną do tych najbardziej wydajnych i efektywnych wynoszą od około 13tys. zł do około 34tys. zł.

W zależności od zapotrzebowania, oraz wielkości i powierzchni domu należy dobrać odpowiedni typ pieca i jego moc. Ważnym jest tutaj również to, że podobnie jak piece retortowe, czy zgazowujące potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie kotłowni, oraz dodatkowe pomieszczenie na składowanie paliwa.

Działanie kotła na pellet RED Compact (PL)
4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr Justyński

Pellet wydaje mi się być najkorzystniejszym wyjściem 🙂

Patryk
Odpowiedź do  Piotr Justyński

Świetny artykuł. Od siebie dodam, że zazwyczaj dobór odpowiedniego pieca nie jest oczywisty. Dobry wybór kotła centralnego ogrzewania do domu opiera się przede wszystkim o dokładne wyznaczenie zapotrzebowania cieplnego dla kubatury budynku i typu wybranej instalacji. Wysokiej jakości piec na pellet stanowić będzie nowoczesnej konstrukcji kocioł z dobrze dobranym wielopłaszczowym wymiennikiem ciepła. Należy dopilnować, by spełniał on wymagania norm ekologicznych, czyli obecnie klasa 5 i eco-design. Poza tym, ważne są także poprawne ustawienia kotła i zadbanie o poprawny odpływ spalin w kominie.

Joanna Falkowska

Wiele też zależy od doboru kotła. Reasumując: dobry efekt to dobrze dobrany kocioł, dobry montaż + dobre paliwo. Tu jak szukacie np. kotłów na biomasę to dobre produkty, rozsądne ceny i dobre doradztwo.

Maksym

Autor pokazał temat z zupełnie nowej strony.