Zalety i wady stropów drewnianych.

Strop drewniany

Gotowy strop drewniany.

Strop drewniany, zwany także "stropem drewnianym lekkim", posiada wiele zalet – jest łatwiejszy do wykonania, mniej pracochłonny, tańszy oraz wymaga mniej ciężkiego sprzętu w porównaniu do stropu betonowego. Tym bardziej, że w części domów – szczególnie w przypadku projektów małych domów, czy przy projektach domów parterowych ze strychem nieużytkowym nad parterem – strop betonowy nie jest potrzebny, stanowi tylko dodatkowy wydatek. Niektórzy Inwestorzy chcą również zastosować w swoim nowym domu drewniany strop z powodów estetycznych – marzą im się bowiem widoczne drewniane belki na suficie.

Strop drewniany stosuje się najczęściej w domach:

 1. O konstrukcji drewnianej szkieletowej.
 2. W budynkach z bali litych.
 3. W murowanych domkach parterowych z poddaszem użytkowym.

Rodzaje konstrukcji stropów drewnianych

 1. Stropy belkowe:
  Strop-drewniany

  Konstrukcja stropu drewnianego.

  Zdecydowana większość stropów drewnianych stosowanych w domkach jednorodzinnych to stropy belkowe, z rzędami belek stropowych układanych w jednakowym rozstawie, opartych na ścianach konstrukcyjnych. Stropy belkowe wykonuje się najczęściej w domach murowanych lub z bali litych. Jest to najłatwiejszy rodzaj stropu, najprostszy przy prowadzeniu budowy metodą tradycyjną - gospodarczą. Warianty wykończenia stropu belkowego.

  Belki stropowe - zależnie od tego, czy mają służyć jednie jako element konstrukcyjny, czy też będą widocznym elementem dekoracyjnym - są wykonane z litego drewna, ewentualnie jako prefabrykowane elementy z płyty OSB i drewna klejonego.  Rozstawy między belkami wynoszą najczęściej między 60-80 cm a nawet 120 cm. Czasem belki układane są podwójnie - obok siebie, podobnie jak  pary kleszczy w więźbie dachowej.

  Belki z drewna litego mają zazwyczaj 7-14 cm szerokości oraz 20-35 cm wysokości. Do popularnych rozpiętości (rzędu 5m) stosuje się belki o przekroju  7 cm szerokości na 20 cm wysokości, w rozstawie co 60-80 cm. Pojedyncze trakty stropu belkowego nie powinny mieć – ze względu na ugięcie drewna – większej rozpiętości niż 500-550 cm. Oczywiście rozpiętość stropu można zwiększyć stosując podciągi drewniane lub stalowe oraz podpory w postaci słupów. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie belek z drewna klejonego lub belek prefabrykowanych w kształcie dwuteowników, ze środnikami z płyty OSB i stopkami z belek z drewna klejonego.

 2. Stropy żebrowe:Drugim rodzajem konstrukcji  stropu drewnianego jest strop żebrowy. Wykonuje się go najczęściej w domach drewnianych o konstrukcji szkieletowej – tzw. "Kanadyjczykach", w szkielecie niemieckim "ciężkim" lub skandynawskim. Mimo niewielkich różnic wymiarowych, wszystkie rodzaje stropu żebrowego sprowadzają się do gęsto ułożonych cienkich żeber drewnianych łączonych (stężonych) przewiązkami i płytami OSB u góry (a czasem również dołu) stropu. Żebra z drewna litego mają najczęściej 3,5- 4,5 cm grubości i 20-24 cm wysokości, w rozstawie co 30-45 lub 60 cm. Rozpiętość  jednego traktu stropu żebrowego to maksymalnie 5 m. Dzięki przewiązkom i stężeniu płytą OSB całej powierzchni stropu, żebra stanowią wspólnie pracującą tarczę.

Rodzaje wypełnienia i wykończenia stropów oraz typy podłóg stropu drewnianego.

Sama konstrukcja stropu z drewna – czyli belki lub żebra, to nie wszystko. Istotny jest również sposób wypełnienia przestrzeni między belkami tak, aby drewniany strop nadawał się do użytkowania.

Polub MGProjekt na Facebooku!

W stropach belkowych spotykamy następujące rozwiązania:

 1. Strop belkowy lub żebrowy między kondygnacjami użytkowymi, z izolacją akustyczną i podłogą na podkładzie z płyt stropowych OSB lub desek. Jedno z najtańszych dostępnych rozwiązań, wykonywane wtedy, gdy nie zależy nam bardzo na izolacji akustycznej tłumiącej dźwięki materiałowe (np. tupanie z góry). Na belkach stropowych układamy na pióro i wpust ślepą podłogę - płyty stropowe OSB, lub deski minimum 33 mm, następnie mocujemy podłogę do belek stropowych z podkładkami filcowymi, a na ślepą podłogę układamy właściwą posadzkę. Pustą przestrzeń między belkami wypełniamy wełną mineralną, a pod nimi wykonujemy sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych. Taki rodzaj stropu wykonujemy najczęściej w budynkach tradycyjnych, a także w szkieletowych "Kanadyjczykach".
 2. Strop-drewniany-ocieplenie

  Ocieplenie stropu drewnianego

  Strop belkowy lub żebrowy między kondygnacjami użytkowymi, z dodatkową izolacją akustyczną w warstwie posadzkowej. Układany podobnie jak powyższy strop, dodając izolację akustyczną w warstwie posadzkowej wyższej kondygnacji. Najczęściej wykonuje się:

  - grubszą warstwę ślepej podłogi z grubych desek na pióro i wpust 35-38 mm lub podwójnej płyty OSB 2x20 mm, mocowaną na podkładkach filcowych do belek stropu

  - dodatkową izolację z twardej wełny mineralnej lub styropianu zapewniającą  powyższej posadzce ocieplenie stropu, oraz efekt "pływającej podłogi" (warstwa ta ma grubość 30-80 mm)

  - pływającą podłogę wykonaną z płyt jastrychu gipsowego, z jastrychu gipsowo-cementowego lub z drewnianych desek albo płyt na legarach ułożonych na paskach filcu na ślepej podłodze

  - właściwą posadzkę ułożoną na podłodze pływającej. Zaletą takiego stropu jest ochrona przez przenikaniem dźwięków materiałowych i  powietrznych. Choć jest zdecydowanie bardziej pracochłonny i kosztowniejszy, w użytkowaniu na pewno najmniej uciążliwy. Stropy tego typu stosowane są zarówno w tradycyjnych murowanych domach, jak również w szkieletowych, ale raczej w konstrukcji tzw. "szkieletowej ciężkiej - niemieckiej".

 3. Strop belkowy dla antresoli i strychów  nieużytkowych, z odkrytymi belkami lub ze ślepą podłogą. Strop ten stosowany jest gdy nie zależy nam na izolacji akustycznej między kondygnacjami, za to chcemy wyeksponować pięknie belki drewniane widoczne na suficie. Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie belek stropowych i przybicie do nich poprzecznie desek podłogowych 3-38 mm struganych na pióro i wpust, stanowiących podłogę wyższej kondygnacji. Warto pamiętać jednak, że taki strop nie posiada żadnej izolacji akustycznej. Do stropu tego typu można dodać:
  1. - ślepą podłogę na stropie – czyli deski przybite do belek stropowych potraktować jako ślepą podłogę, na niej ułożyć nową górną podłogę z desek na legarach dystansowych (poprzecznych do belek stropu), z izolacją z wełny mineralnej między legarami
  2. - ślepą podłogę obniżoną (zwaną inaczej "ze ślepym pułapem") – czyli wykonać podbitki z desek (mogą być dekoracyjne) na listewkach mocowanych do boku belek stropowych w połowie ich wysokości. Przestrzeń między dwoma poziomami desek wypełnia się wtedy izolacją z wełny mineralnej. Stropy belkowe z widocznymi belkami najczęściej wykonywane są w domach z drewnianego litego bala, jak też i w budynkach murowanych.

Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dla budujących, Planowanie budowy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>