
Najczęściej ogrzewanie w domu jednorodzinnym montowane jest w formie grzejników lub jako instalacja ogrzewania podłogowego. Jednak obecnie rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszy się ogrzewanie ścienne. Co warto wiedzieć na temat ogrzewania montowanego w ścianach? Oto najważniejsze informacje!
Co to jest ogrzewanie ścienne?
Ogrzewanie ścienne to rodzaj instalacji grzewczej, której elementy grzejne są zamontowane w ścianach. Zaliczane jest ono do kategorii ogrzewania płaszczyznowego lub powierzchniowego. Bywa również określane jako ogrzewanie podtynkowe.
Pod względem swojej budowy ogrzewanie ścienne jest podobne do ogrzewania podłogowego, jednak różni się miejscem montażu. Elementy systemu ogrzewania są wtedy montowane pod powierzchnią ścian, dlatego pozostają niewidoczne, co pozytywnie wpływa na wygląd i funkcjonalność wnętrza.
Najczęściej w pomieszczeniach mniejszych i o średniej wielkości wystarczy zamontowanie ogrzewania ściennego na jednej ścianie. Dopiero w pomieszczeniach większych, gdzie odległości między ścianami są wyższe od 5 m, zaleca się wykonanie go na dwóch ścianach.
Ściany w systemach ogrzewania płaszczyznowego tego typu muszą cechować się odpowiednim poziomem przepuszczalności cieplnej. Nie mogą zatem blokować przepływu ciepła, aby zapewnić ich wydajne i sprawne działanie.
Zaleca się również, by ich współczynnik przenikania ciepła U był równy lub niższy od 0,4 W/m2.
Montaż ogrzewania ściennego może nastąpić zarówno w nowo budowanym domu, jak i w istniejącym już budynku w trakcie remontu starego domu, który obejmuje wymianę instalacji grzewczej lub jej rozbudowę.
Elementy grzejne umieszczone w ścianach mogą współpracować z różnymi źródłami ciepła w budynku, na przykład z kotłem na paliwo stałe, kotłem gazowym, piecem akumulacyjnym czy pompą ciepła. Może być też zasilane bezpośrednio energią elektryczną. Bardzo dobrze sprawdzają się w nowoczesnych instalacjach niskotemperaturowych.
Zanim jednak inwestor zdecyduje się na ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym, powinien on wziąć pod uwagę parę istotnych kwestii, które przybliżamy w naszym artykule.
Ogrzewanie ścienne rodzaje
Ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym może być wykonane kilkoma sposobami, zależnie od wybranego rodzaju instalacji grzewczej.
Wyróżnia się trzy główne rodzaje ogrzewania ściennego:
- Ogrzewanie ścienne wodne.
- Ogrzewanie ścienne elektryczne.
- Ogrzewanie ścienne powietrzne.
Powyższe rodzaje ogrzewania różnią się pomiędzy sobą źródła ciepła. Poniżej dokładnie prezentujemy ich sposób działania oraz montażu.
Ogrzewanie ścienne wodne
W wodnym ogrzewaniu ściennym wykorzystuje się elementy grzewcze z wodą. Woda znajduje się wtedy w rurkach umieszczonych w ścianie i podgrzewana jest do odpowiedniej temperatury, by zapewnić komfort termiczny we wnętrzach. Ogrzewanie ścienne wodne jest zatem bardzo podobne do wodnego ogrzewania podłogowego.
Podstawowe elementy systemu wodnego:
- Rurki PE,
- Stelaże i listwy montażowe z uchwytami mocującymi,
- Rozdzielacze i złączki do rozdzielaczy.
Elastyczne rurki ogrzewania wodnego mogą być montowane w różnych układach, na przykład pionowym, poziomym albo falistym. Są one umieszczane na specjalnych stelażach montowanych do ścianach wewnętrznych i zewnętrznych z użyciem uchwytów, co ułatwia ich układanie. Całość jest pokrywana tynkiem albo umieszczana za zabudową wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych.
Takie ogrzewanie może współpracować z różnymi źródłami ciepła, między innymi z kotłami na paliwa stałe, kotłami gazowymi czy pompami ciepła, dlatego ma ono uniwersalne zastosowanie. Może być ono również bezobsługowe zależnie od wybranego systemu grzewczego.
W sprzedaży można znaleźć także gotowe systemy ogrzewania przygotowane przez producentów tak, aby były efektywne i łatwe w montażu.
Pod względem łatwości montażu na uwagę zasługują systemy Uponor. Składają się one z płyt gipsowo-kartonowych albo płyt styropianowych z wbudowaną rurką grzewczą, dzięki czemu są szybkie w układaniu. Są one mocowane na ścianach z użyciem profili. Systemy montowane są w suchej zabudowie, dlatego nie wymagają prowadzenia prac mokrych.
Ogrzewanie ścienne elektryczne
Tego typu ogrzewanie bazuje na zastosowaniu specjalnych kabli grzejnych albo mat grzewczych zasilanych prądem elektrycznym. Atutem jest jego prosty montaż, który nie wymaga prac mokrych. Elementy instalacji najczęściej przykrywa się prostymi w montażu płytami gipsowo-kartonowymi.
Elementy do ogrzewania elektrycznego mogą mieć postać kabli elektrycznych na siatce. Wobec tego ich montaż następuje bardzo szybko.
Dostępne są też maty grzewcze cieńsze od kabli – zbudowane są z pasków grafitu połączonych z folią poliestrową odporną na wysokie temperatury. Wobec tego zajmują one mniej miejsca, przez co nie traci się aż tak dużo na metrażu wnętrz.
W przypadku tego rodzaju ogrzewania duże znaczenie ma zachowanie odpowiednich odstępów między ogrzewaną ścianą oraz meblami, aby w ten sposób nie zaburzyć cyrkulacji powietrza. Jej brak może przyczynić się do przepalenia elementów grzejnych.
Atutem ogrzewania elektrycznego jest brak konieczności montażu kotła. W tym przypadku można zaoszczędzić więc pieniądze i powierzchnię użytkową pomieszczeń, ponieważ nie trzeba wygospodarowywać w nim miejsca na kotłownię.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bezobsługowe – nie będzie wymagało wizyt w kotłowni. Nowoczesne systemy mogą być również sterowane z użyciem aplikacji na smartfony.
Warto zaznaczyć, że ogrzewanie elektryczne tego typu może współpracować z panelami fotowoltaicznymi. Służy on do produkowania prądu z energii promieniowania słonecznego i pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Wtedy ogrzewanie domów prądem nie jest wtedy związane z tak wysokimi kosztami.
Ogrzewanie ścienne powietrzne
W tym przypadku ogrzewanie ścienne ma nieco inną konstrukcję, ponieważ wykorzystuje ono kanały prowadzone w ścianach. Pozwalają one na przepływ ogrzanego powietrza do wnętrza ze źródła ciepła.
Podgrzane powietrze prowadzone jest wtedy od dołu ściany, a następnie przemieszcza się ku górze.
Ogrzewanie ścienne powietrzne wymaga odpowiedniej konstrukcji ścian, aby zapewniało efektywne działanie.
Do wykonania ścianach wewnętrznych czy zewnętrznych stosowane są wtedy bloczki wapienno-piaskowe wyposażone w otwory. Ściany muszą być też odpowiednio zaizolowane od zewnątrz, aby ograniczyć straty ciepła.
Alternatywnie można wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe ustawiane w podwójnym układzie.
Najczęściej powietrzne ogrzewanie ścienne współpracuje z pompami ciepła oraz z rekuperacją. Może być ono również zasilane elektrycznie.
Minusem tego typu instalacji jest bardziej skomplikowany montaż i zmniejszenie metrażu budynku, ponieważ używane do jej wykonania materiały zajmują więcej miejsca.
Jak działa ogrzewanie ścienne?
Sposób działania ogrzewania ściennego w domu jednorodzinnym zależny jest od wybranego rodzaju instalacji, a tym samym źródła ciepła.
Elementy grzejne umieszczone w ścianach powodują ich nagrzewanie się, a następnie oddawanie ciepła do pomieszczenia. W rezultacie pozwalają na jego szybkie ogrzanie do komfortowego poziomu.
Atutem tego ogrzewania jest możliwość wykorzystania dużej płaszczyzny ścian, dzięki czemu uzyskujemy równomierny rozkład temperatury po pomieszczeniu.
Nie wzbudza ono również ruchu powietrza, czyli daje efektu konwekcji. Ma to duże znaczenie dla alergików, ponieważ konwekcja powoduje unoszenie się kurzu i może nasilać objawy uczuleniowe.
Aby korzystanie z niego było jeszcze wygodniejsze, warto zdecydować się na system bezobsługowy, na przykład ze źródłem zasilania w formie kotła gazowego lub pompy ciepła. Bezobsługowe są również systemy ogrzewania elektrycznego. Wówczas nie ma potrzeby dodawania paliwa do kotła i usuwania popiołu, co zapewnia wyjątkowy komfort.
Bezobsługowe systemy grzewcze montowane są również z termostatami. Współpracują one ze źródłem ciepła, sterując jego działaniem, by utrzymać temperaturę na poziomie zadanym przez użytkownika. Istnieje również możliwość samodzielnego programowania pracy systemu, by utrzymywał on określoną temperaturę w konkretnych dniach i godzinach.
Warto też wskazać, że ogrzewanie ścienne może służyć jako sposób ochłodzenia wnętrza podczas upalnych dni. Jest to możliwe w przypadku zastosowania pomp ciepła, które wyposażone są w odwracalny obieg chłodniczy. Można wtedy obniżyć temperaturę nagrzanych ścian o kilka stopni, by uzyskać większy komfort.
Gdzie zamontować ogrzewanie w ścianach?
Ogrzewanie ścienne ma wszechstronne zastosowanie, ponieważ zapewnia równomierny rozkład temperatury i może być zamontowane w wielu obiektach, na przykład:
- Domach jednorodzinnych,
- Mieszkaniach,
- Biurach,
- Gabinetach,
- Obiektach komercyjnych,
- Obiektach użyteczności publicznej.
Ogrzewanie ścienne możemy zastosować w domu jednorodzinnym, warto jednak pamiętać o kilku ograniczeniach. Najczęściej wybierane jest do pomieszczeń jak:
- Salony,
- Sypialnie,
- Pokoje dziecięce,
- Łazienki.
Nie jest stosowane w kuchniach, garderobach, ponieważ najczęściej w tych pomieszczeniach ściany są zabudowane meblami, dlatego nie może ono uzyskać wtedy optymalnej wydajności.
Ogrzewanie ścienne będzie działało najlepiej wtedy, gdy zostanie umieszczone na ścianach zewnętrznych domu, ponieważ zapobiega ich nadmiernemu wychładzaniu się. Dodatkowo w większych pomieszczeniach można zamontować je na ścianach wewnętrznych – działowych.
Ściany zewnętrzne budynku powinny być przy tym odpowiednio zaizolowane, co ogranicza straty ciepła i jednocześnie przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Wobec tego montaż w nieocieplonym domu nie będzie opłacalny.
Należy pamiętać, że przeszkodą w montażu tego typu ogrzewania będą otwory okienne i drzwiowe, wobec tego należy również przemyśleć jego ułożenie w tym kontekście.
Wybierając odpowiednią lokalizację na ogrzewanie ścienne, warto też z wyprzedzeniem przygotować wstępny projekt wnętrza. Będzie ono działało najbardziej efektywnie wtedy, gdy nie zostanie przysłonięte meblami lub innego rodzaju zabudową, panelami ściennymi czy dekoracjami, na przykład obrazami.
Trzeba też uważać z późniejszym montowaniem półek na ścianach, aby w ten sposób nie uszkodzić elementów grzewczych.
Meble wypoczynkowe oraz inne niskie meble należy ustawić w odległości wynoszącej co najmniej 10 cm od ściany z zamontowanymi elementami grzejnymi.
Wobec tego pod względem wyboru miejsca montażu ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym może być nieco bardziej wymagające od ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie ścienne z zabudowa
Sposób zabudowania ogrzewania ściennego w domu jednorodzinnym zależny jest od jego rodzaju.
Istnieje możliwość wykonania zabudowy w technologii mokrej, czyli z wykorzystaniem tynków, a także w technologii suchej, czyli z użyciem płyt gipsowo-kartonowych.
Ogrzewanie wodne wykonuje się w obu powyższych technologiach. W przypadku prowadzenia rurek we własnym zakresie wykańczane są one z użyciem tynków. Na rynku dostępne są także gotowe elementy z zabudowanymi rurkami, które montowane są na sucho, a następnie przykrywane płytami.
Z kolei ogrzewanie ścienne elektryczne zasłaniane jest płytami gipsowo-kartonowymi.
Technologia montażu mokrego stosowana jest głównie w budynkach nowych oraz w remontowanych. Z kolei montaż suchy jest bardzo dobrym wyborem do budynków już istniejących, w których nie planuje się skuwania tynków i nowych prac tynkarskich.
Ogrzewanie ścienne zalety i wady
Przed zdecydowaniem się na ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym warto wziąć pod uwagę zarówno jego zalety, jak i wady. Dzięki temu można łatwiej zdecydować, czy montaż tego rodzaju systemu grzewczego będzie dobrą decyzją.
Ogrzewanie ścienne zalety:
- Niewidoczne elementy grzejne – w przypadku ogrzewania płaszczyznowego montowanego w ścianach elementy grzejne jak rurki, kable, maty lub kanały pozostają niewidoczne, dlatego nie zaburza ono estetyki pomieszczeń.
- Równomierne rozłożenie temperatury we wnętrzu – ze względu na sposób działania instalacja tego rodzaju powoduje równomierne rozprowadzanie ciepła we wnętrzach, dlatego szybko zapewnia optymalny komfort cieplny domowników.
- Szybkie nagrzewanie wnętrz – elementy grzejne w ścianach szybko nagrzewają pomieszczenia, zapewniając użytkownikom wysoki poziom komfortu cieplnego, nawet podczas bardzo zimnych dni.
- Nie wysusza nadmiernie powietrza – w porównaniu do zwykłych grzejników ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym nie powoduje nadmiernego wysuszenia powietrza, dlatego nie przyczynia się do nieprzyjemnych dolegliwości – wysuszenia śluzówek, skóry, kaszlu, drapania w gardle.
- Nie wywołuje konwekcji – efekt konwekcji, czyli ruchu powietrza w pomieszczeniu nie pojawia się w przypadku ogrzewania ściennego, dlatego nie powoduje unoszenia kurzu i alergenów.
- Przyjazne dla alergików – ze względu na brak wysuszenia powietrza i efektu konwekcji ogrzewanie ścienne rekomendowane jest dla osób z alergiami wziewnymi.
- Ograniczone koszty użytkowania – gdy ogrzewanie ścienne zostanie wykonane jako element nowoczesnego, energooszczędnego systemu grzewczego, może ono zapewnić niskie koszty użytkowania. Producenci wskazują, że pozwalają one na zredukowanie kosztów eksploatacyjnych nawet o około 30%.
- Łatwa instalacja – montaż ściennych systemów grzewczych nie jest skomplikowany, zwłaszcza w przypadku instalacji przykrywanych płytami gipsowo-kartonowymi, co pozwala na montaż bez prac mokrych.
- Dobrze współpracuje z OZE – systemy te mogą wykorzystywać odnawialne źródła energii, między innymi mogą być zasilane z użyciem pompy ciepła (powietrznej, gruntowej), instalacji fotowoltaicznej.
- Osuszanie ścian budynku – atutem ogrzewania ściennego jest zapobieganie nadmiernemu zawilgoceniu ścian budynku, co uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni.
- Możliwość chłodzenia budynku – ogrzewanie ścienne może być używane również do chłodzenia budynku, co jest możliwe przy wykorzystaniu pompy ciepła wyposażonej w odwracalny obieg chłodniczy.
Ogrzewanie ścienne wady:
- Nie powinno być przysłonięte – wybierając ogrzewanie ścienne, należy pamiętać o tym, że nie powinno być ono przysłonięte wysokimi meblami lub inną zabudową, a także obrazami, panelami. Niższe meble, na przykład wypoczynkowe, powinny być odsunięte od ścian na odległość co najmniej 10 cm.
- Potencjalne trudności w zmianie aranżacji – ogrzewanie w ścianie może utrudniać aranżację wnętrz, ponieważ wymaga ono, by ściany nie były przysłonięte. Dodatkowo powieszenie półek wymaga dużej precyzji i nie zawsze możliwa jest zmiana ich położenia.
- Nie nadaje się do każdego budynku – ogrzewanie ścienne będzie optymalnym wyborem do domu o odpowiednim dociepleniu, dlatego też nie będzie opłacalne w starszych domach bez termoizolacji. Zaleca się, aby współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych był równy lub niższy od 0,4 W/m2.
- Najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła – jego zastosowanie będzie wymagało odpowiednio przygotowanej instalacji grzewczej. Najlepiej współpracuje ono z ogrzewaniem niskotemperaturowym, które osiąga temperaturę na poziomie 35-55 stopni Celsjusza.
- Wyższy koszt inwestycji – na ogół ogrzewanie ścienne jest droższe od podłogowego czy tradycyjnych grzejników, co wynika z mniejszej popularności tego rozwiązania.
- Wysokie koszty naprawy przy montażu w tynkach – gdy pojawią się awarie elementów grzejnych zamontowanych w ścianach tynkowanych, wtedy konieczne będzie ich skuwanie. Prostsze w naprawie jest ogrzewanie ścienne przysłonięte płytami gipsowo-kartonowymi.
Kiedy wybrać ogrzewanie ścienne?
Montaż ogrzewania ściennego będzie najlepszym wyborem w nowoczesnym domu, który został poddany termoizolacji. Może być to zarówno budynek nowy, dopiero budowany, jak i ten istniejący.
Warto poświęcić również czas na odpowiednie dobranie miejsc pod montaż elementów grzewczych w ścianach. Ogrzewanie ścienne powinno być umieszczone na ścianach zewnętrznych i nie może być przysłonięte, dlatego warto wcześniej wyznaczyć optymalne do miejsca jego zainstalowania.
W przypadku osób dopiero planujących budowę domu jego projekt można przygotować tak, aby zapewniał odpowiednią przestrzeń pod montaż elementów grzejnych w ścianach.
Wybór ogrzewania tego typu może być również dobrym rozwiązaniem dla alergików. W porównaniu do ogrzewania podłogowego oraz tradycyjnych grzejników ogranicza ono zjawisko konwekcji oraz przesuszanie powietrza w okresie grzewczym, dlatego zmniejsza ryzyko pojawienia się objawów alergii na kurz.
Ogrzewanie ścienne czy podłogowe?

Zarówno ogrzewanie ścienne, jak i podłogowe zaliczane są do kategorii ogrzewania płaszczyznowego. Różnią się jednak miejscem montażu – na ścianie albo na podłodze. Na co warto się zdecydować?
Ogrzewanie ścienne w porównaniu do podłogowego wyróżnia się równomierną dystrybucją ciepła w całym pomieszczeniu. Jest ono rozprowadzane na całej jego wysokości, co powoduje, że można uzyskać najwyższy poziom komfortu cieplnego. W efekcie ciepło znajduje się zarówno w niższych, jak i wyższych partiach wnętrza, a nie tylko na dole jak przy ogrzewaniu podłogowym. Takie działanie powoduje, że można obniżyć temperaturę w instalacji, jednocześnie nie tracąc na komforcie cieplnym.
Kolejnym atutem ogrzewania ściennego w porównaniu do ogrzewania podłogowego jest jego niższa bezwładność cieplna. System szybciej reaguje na zmiany temperatury i oczekiwania użytkownika, dzięki czemu nie trzeba czekać tak długo, aż pomieszczenie się nagrzeje. Przy ogrzewaniu podłogowym na ogół zajmuje to więcej czasu.
Wynika to również z faktu, że przy ogrzewaniu ściennym można zastosować wyższe temperatury niż przy ogrzewaniu podłogowym.
Ogrzewanie ścienne przekazuje energię cieplną do pomieszczenia nie przez konwekcję, a przez promieniowanie, co powoduje, że nie powoduje unoszenia kurzu znajdującego się na podłodze. Jest więc bardziej przyjazne dla alergików.
Ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym daje również dowolność w aranżacji podłogi, zatem można zdecydować się na różne materiały:
- płytki ceramiczne,
- panele laminowane,
- panele winylowe,
- panele drewniane,
- parkiet drewniany,
- a także wykładziny czy dywany.
Warto też wskazać, że istnieje możliwość zastosowania układu mieszanego, czyli połączyć ogrzewanie ścienne i ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe jako dodatkowe źródło ogrzewania pomieszczenia bardzo dobrze sprawdza się w łazienkach, w których często przebywa się boso.
Ile kosztuje ogrzewanie ścienne?
Koszty ogrzewania ściennego na ogół są wyższe od kosztów związanych z ogrzewaniem podłogowym. Systemy te pozwalają jednak na zredukowanie kosztów eksploatacyjnych, dlatego dają oszczędności podczas ich użytkowania.
Cena systemu ogrzewania zależna jest od jego rodzaju, dlatego warto bliżej przyjrzeć się różnym rozwiązaniom dostępnym na rynku.
Wodne, ścienne ogrzewanie płaszczyznowe to często wybierany system stosowany zamiast ogrzewania podłogowego.
Kompletny system ogrzewania obejmuje niezbędne elementy.
Wybrane ceny elementów:
- Rura PE o długości 240 mm – 7,65 zł za m,
- Listwa montażowa w rozmiarze 900 x 20 x 35 mm – 18,40 zł za sztukę,
- Uchwyt mocujący na rurę – 1,75 zł za sztukę,
- Złączka do rozdzielacza – 22,45 zł za sztukę,
- Rozdzielacze do systemu – od 924 zł do 1823,10 zł,
- Mieszacz pompowy – od 2339,20 zł,
- Szafka podtynkowa – od 297,40 zł.
Ogrzewanie ścienne bazujące na prądzie jako na źródle ciepła jest na ogół tańsze w wykonaniu od ogrzewania wodnego, przy czym może być ono droższe w eksploatacji. Często zaleca się wykonanie go wraz z instalacją fotowoltaiczną.
Za folię grzewczą o powierzchni 1 m2 wraz z akcesoriami montażowymi należy zapłacić około 430-650 zł.
Ogrzewanie ścienne powietrzne jest w Polsce mało popularne i jego wykonaniem zajmuje się niewielka liczba firm. Warto skontaktować się bezpośrednio z wykonawcą, aby uzyskać informacje o kosztach.
Sprzedaż systemów prowadzona jest przez wiele firm. Można zakupić je bezpośrednio u producentów oraz we współpracujących z nimi salonach partnerskich. Także są one oferowane w popularnych marketach budowlano-wykończeniowych.
Istnieje również możliwość zamówienia komponentów ogrzewania ściennego za pośrednictwem internetu. Wtedy są one dostarczane bezpośrednio do kupującego.
Montaż ogrzewania ściennego samodzielny czy z firmą?
Atutem systemów ogrzewania ściennego jest ich prosty montaż, dlatego istnieje możliwość wykonania ich we własnym zakresie. Do prac można także zatrudnić ekipę.
- Samodzielny montaż ogrzewania ściennego. Aby zredukować koszty związane z montażem, można zdecydować się na jego samodzielne wykonanie. Najprostsze w montażu są systemy ogrzewania elektrycznego, które wykorzystują suchą zabudowę. W taki sposób montowane są także wybrane systemy ogrzewania wodnego. Wtedy nie ma potrzeby prowadzenia prac mokrych, co redukuje czas robót i ryzyko błędów. Ogrzewanie wodne w technologii mokrej zabudowy wymaga już większej ilości czasu oraz staranności w wykonaniu, lecz również jest możliwe w samodzielnym montażu dla osoby posiadającej podstawową wiedzę w zakresie instalacji grzewczych. Dokładne informacje dotyczące zasad montażu można znaleźć w instrukcjach dostarczonych przez producentów. Podążając za zasadami wyznaczonymi przez producenta systemu, można mieć pewność, że będzie on wykonany poprawnie.
- Zlecenie montażu ogrzewania ściennego. Druga opcja to wybranie ekipy, która zamontuje ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym. Warto pamiętać o tym, że systemy tego ogrzewania nie są jeszcze tak popularne jak systemy ogrzewania podłogowego, dlatego nie każda ekipa ma niezbędną wiedzę i doświadczenie w ich kładzeniu. Przekłada się to na ryzyko ich nieprawidłowego wykonania. Najlepiej zatem wybrać ekipę, która zajmuje się realizacją tego typu systemów. Wtedy koszt montażu będzie wprawdzie wyższy, jednak można zaoszczędzić czas. To także najlepsza opcja dla osób, które nie znają się na samodzielnym montażu instalacji.
Ogrzewanie ścienne montaż krok po kroku
Przebieg montażu ogrzewania ściennego jest zależny od jego rodzaju, dlatego prezentujemy zasady montażu różnych systemów.
Przed montażem warto przygotować projekt ogrzewania ściennego, aby odpowiednio rozplanować ułożenie elementów grzewczych oraz ich podłączenie do instalacji. Dzięki temu można również sprawdzić przebieg instalacji w razie pojawienia się problemów z jego działaniem przed rozpoczęciem naprawy.
Poniżej prezentujemy metody montażu stosowane w przypadku ogrzewania wodnego oraz elektrycznego, które najczęściej wybierane są na ściany.
Ogrzewanie ścienne wodne montaż
Wodne ogrzewanie ścienne może być zamontowane zarówno na mokro, czyli z wykonaniem tynków, jak i na sucho, czyli bez konieczności ich nakładania.
Mokra zabudowa
Wykonanie ogrzewania w technologii mokrej zabudowy polega na kładzeniu elastycznych rurek na specjalnych stelażach i mocowaniu ich z użyciem uchwytów.
Najczęściej wykorzystuje się rurki PE o średnicach wynoszących 8 mm, 12 mm lub 14 mm.
Rurki można prowadzić dowolnie, co daje dużą swobodę w przypadku ścian o niestandardowych wymiarach. Łączone są one następnie z pozostałymi elementami instalacji, czyli z rozdzielaczami oraz ze źródłem ciepła.
Następnie rurki przykrywane są za pomocą warstwy cienkiej zaprawy tynkowej. Producenci systemów oferują również specjalne zaprawy wyróżniające się szybką reakcją na zmiany warunków temperaturowych w pomieszczeniach.
Konieczne jest wykorzystanie odpowiednich tynków, które charakteryzują się wysoką odpornością na temperatury oraz przewodnością cieplną, dzięki czemu korzystanie z instalacji jest efektywne, a ściany nie są narażone na uszkodzenie.
Tynki przy mokrej zabudowie mogą być nakładane ręcznie lub maszynowo z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego. Nakładanie tynków odbywa się metodą „świeże na świeże”.
Taka technologia zabudowy najlepiej sprawdza się w przypadku nowych domów, które dopiero są w trakcie budowy. Również istnieje możliwość wykonania jej w budynkach remontowanych, gdzie skuwane są tynki.
Sucha zabudowa
Systemy wodnego ogrzewania płaszczyznowego pozwalające na montaż suchy oferowane są w formie gotowych płyt z zabudowanymi rurkami.
Płyty te montuje się bezpośrednio na ścianach, dzięki czemu ich założenie jest bardzo łatwe i szybkie. Następnie elementy rurek łączone są z pozostałymi elementami instalacji. Na koniec przykrywane są z użyciem płyt gipsowo-kartonowych.
Z tego względu systemy te sprawdzają się również w istniejących już budynkach, w których kładzenie nowej warstwy tynku byłoby kłopotliwe.
Ogrzewanie ścienne elektryczne montaż
Ogrzewanie elektryczne na ściany najczęściej realizowane jest w formie kabli grzewczych albo mat grzewczych. Atutem tego typu systemów jest brak konieczności montażu kotła.
Jako że ogrzewanie elektryczne wymaga podłączenia go do instalacji elektrycznej w budynku, prace te powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia elektryczne.
Elementy montowane jest bezpośrednio na ścianach z użyciem profili albo uchwytów, które odpowiednio przytrzymują je w miejscu. Następnie są łączone z doprowadzoną do pomieszczenia instalacją elektryczną, która umieszczana jest w ścianie.
Na koniec kable grzewcze lub maty przykrywane są suchą zabudową z płyt gipsowo-kartonowych.
Tynk na ogrzewanie ścienne
W przypadku technologii zabudowy mokrej, czyli prac tynkarskich, duże znaczenie ma wybranie właściwego tynku.
Tynk musi zapewniać odpowiedni poziom przewodzenia ciepła, aby nie blokować jego przepływu z elementów grzejnych do pomieszczenia. Również powinien on cechować się odpornością na wyższe temperatury oraz na zmiany temperatur, aby nie odkształcać się i nie pękać.
Zazwyczaj stosuje się cienką warstwą tynku jednowarstwowego, najczęściej o grubości 10 mm. Nie mogą być one zbyt grube, ponieważ w przeciwnym przypadku będą skutkowały ograniczoną przewodnością cieplną.
Najczęściej na ogrzewanie płaszczyznowe ścienne nakłada się tynki gipsowo-wapienne, które spełniają powyższe wymagania.
Warto zdecydować się na zaprawy tynkarskie oferowane przez producenta systemu ogrzewania, dzięki czemu można mieć pewność, że będą one odpowiednio z nim współpracowały.
Prace tynkarskie przy ogrzewaniu ściennym można prowadzić zarówno z wykorzystaniem agregatów tynkarskich, jak i ręcznie.
Ogrzewanie ścienne eksploatacja
Codzienne korzystanie z ogrzewania ściennego w domu jednorodzinnym jest bardzo komfortowe i, zależnie od wybranego systemu, może być całkowicie bezobsługowe.
Najłatwiejsze w obsłudze są systemy wodnego ogrzewania płaszczyznowego wykorzystujące gazowe kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. Także obsługi nie wymagają systemy elektryczne.
Aby ogrzewanie płaszczyznowe było efektywne, należy ustawić odpowiednią temperaturę. Jest ona zależna od oczekiwanego poziomu temperatury w pomieszczeniu. W przypadku instalacji wodnej zaleca się ustawienie temperatury wody na poziomie 30-45 stopni Celsjusza. Podgrzewanie wody do wyższych wartości najczęściej nie jest konieczne i jest też mniej opłacalne.
Warto zdecydować się na system ogrzewania płaszczyznowego współpracujący z termostatem, dzięki czemu można łatwiej zarządzać poziomem ciepła w pomieszczeniach. Termostat będzie odczytywać informacje o temperaturze we wnętrzu i zależnie od zadanej temperatury będzie sterował źródłem ciepła, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie.
Nowoczesne systemy pozwalają również na programowanie pracy systemu grzewczego, a nawet na kontrolowanie go i sterowanie nim na odległość z użyciem aplikacji mobilnych.
Należy też wspomnieć, że wybrane systemy wykorzystujące pompy ciepła pozwalają również na chłodzenie wnętrz w okresie letnich upałów.
Ogrzewanie ścienne koszty eksploatacji
Pod kątem kosztów eksploatacyjnych ogrzewanie płaszczyznowe ścienne może być tańsze od ogrzewania podłogowego oraz od ogrzewania bazującego na tradycyjnych grzejnikach.
Producenci tego typu systemów wskazują, że wykorzystanie ogrzewania płaszczyznowego w ścianach pozwala na zredukowanie kosztów aż o 30%.
Wydatki są też powiązane z rodzajem źródła ciepła. Obecnie najniższymi kosztami eksploatacyjnymi charakteryzują się systemy bazujące na OZE – wykorzystujące panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Ich minusem jest jednak wyższy koszt realizacji.
Warto pamiętać o tym, że na koszty ogrzewania duży wpływ mają odpowiednio izolowane ściany zewnętrzne budynku, dlatego powinny być one poddane termoizolacji, by ograniczyć straty cieplne.
Wobec tego montaż instalacji staje się mało opłacalny w tych budynkach, gdzie nie przeprowadzono termomodernizacji.
Czy na ścianach z ogrzewaniem ściennym można wieszać obrazy?
Nie jest to zalecane wieszanie obrazów na ogrzewaniu ściennym, ponieważ umieszczenie na ścianach dekoracji może spowodować zaburzenie przepływu ciepła ze ścian do wnętrza. Dodatkowo istnieje ryzyko zniszczenia dzieł na skutek kontaktu z ogrzewaniem ściennym i wysoką temperaturą. Warto zapewnić swobodny przepływ powietrza.
Czy ogrzewanie ścienne jest trudne w montażu?
Montaż ogrzewania ściennego nie jest skomplikowany, przy czym zależny jest on od wybranego systemu. Najłatwiej zamontować ogrzewanie płaszczyznowe z wykorzystaniem gotowych elementów, na przykład płyt z rurkami albo elektrycznych mat grzewczych. Wtedy montaż może odbyć się w technologii suchej.
Czy ogrzewanie ścienne jest bezpieczne dla dzieci?
Tak, nie powoduje ono ryzyka poparzenia, ponieważ jest ono stosowane z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, których maksymalna temperatura wynosi do 55 stopni Celsjusza. Co więcej dzięki dużej płaszczyźnie niskotemperaturowych źródeł ciepła mamy przy ogrzewaniu ściennym korzystny dla zdrowia równomierny rozkład temperatury.
Czy ogrzewanie ścienne można zamontować w kuchni?
Zasadniczo nie zaleca się takiego rozwiązania w kuchniach, gdzie ściany zabudowane są meblami. Gdy jednak jedna ze ścian o większej powierzchni pozostaje pusta, wtedy można pomyśleć o ogrzewaniu ściennym w tym miejscu.
Jak można zasilać ogrzewanie ścienne?
Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne może być zasilane różnymi źródłami ciepła, do których zaliczane są w szczególności: piec na paliwo stałe – ekogroszek, drewno, piec gazowy, piec akumulacyjny, prąd elektryczny – z sieci, paneli fotowoltaicznych, pompa ciepła.