Piec akumulacyjny dynamiczny czy statyczny: rodzaje, ceny, opinie

Piec akumulacyjny
Piec akumulacyjny | Źródło: Wikipedia

Piec akumulacyjny – idea jego powstania opiera się na oszczędności.

Budowa pieca akumulacyjnego umożliwia nie tylko konwersję energii elektrycznej do cieplnej, ale też jej zmagazynowanie i powolne oddawanie do otoczenia.

Tym samym, elektryczne piece akumulacyjne są idealnym rozwiązaniem dla tych wszystkich osób, które korzystają z taryfowych rozliczeń z dostawcą energii elektrycznej.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne co to jest?

Co to jest ogrzewania akumulacyjne?
Co to jest ogrzewania akumulacyjne?

Otóż piec ten jest uruchamiany w porze nocnej, gdy koszt energii elektrycznej jest relatywnie tańszy.

To właśnie wtedy ma miejsce jego ładowanie, czyli stopniowe nagrzewanie elementu grzejnego.

Następnie, gdy rankiem piec jest wyłączany, wspomniany element oddaje ciepło.

Dzięki temu użytkownik może zaoszczędzić całkiem niezłą sumę pieniędzy.

Zalety i wady pieców akumulacyjnych

Grzejnik akumulacyjny elektryczny ma, podobnie jak każde inne urządzenie grzewcze, swoje zalety i wady. Niektóre z nich wynikają z odpowiedniej konstrukcji pieca a inne ze specyfiki rynku energetycznego w Polsce.

Zalety ogrzewania akumulacyjnego w domuWady ogrzewania akumulacyjnego na prąd
Niski koszt eksploatacji. Jest to jedna z najważniejszych zalet pieców akumulacyjnych. Ze względu na ich stosunkowo prostą budowę, ryzyko uszkodzenia poszczególnych ich komponentów jest bardzo niskie. Co prawda zwiększa się ono w przypadku urządzeń zautomatyzowanych, charakteryzujących się dynamicznym sposobem rozładowania, ale nadal jest ono małe.Rozmiar i masa pieca akumulacyjnego. Jedną z największych wad pieców akumulacyjnych  jest ich stosunkowo duży rozmiar i wynikająca z niego masa. Z reguły montuje się je w osobnych pokojach, co oznacza znaczną redukcję powierzchni użytkowej. Widać to zwłaszcza na przykładzie pieców dużej mocy, których zadaniem jest zapewnienie znacznej energii cieplnej przez stosunkowo długi czas. Tym samym, montaż grzejników akumulacyjnych np. na ścianie, może okazać się niemożliwy!
Niewielkie koszty ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego. Elektryczne piece akumulacyjne to — jak na razie — najlepszy pod względem ekonomicznym rodzaj urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Jest to możliwe dzięki możliwości pracy w systemie dwutaryfowym, wpływającym na znaczną redukcję kosztów energii elektrycznej, zużywanej w ciągu całej doby.Koniec z własnoręcznym montażem! Decydując się na piec akumulacyjny do domu, musimy brać pod uwagę konieczność jego montażu przez wyspecjalizowaną firmę. Niestety, w większości przypadków własnoręczna instalacja nie będzie możliwa, chyba że już wcześniej posiadaliśmy odpowiednio zmodyfikowaną instalację energetyczną. Oznacza to oczywiście większe koszty instalacji elektrycznej.
Cicha praca grzejnika akumulacyjnego. Kolejną zaletą stosowania pieców akumulacyjnych, jest ich praktycznie bezszelestna praca. Jest to możliwe, dzięki wyeliminowaniu z konstrukcji pieca niektórych elementów ruchomych. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań zaimplementowane wentylatory są dodatkowo wyciszone.Długi czas nagrzewania. Jedną z istotniejszych wad pieców akumulacyjnych jest stosunkowo długi czas nagrzewania. Zjawisko to jest spowodowane koniecznością podziału emitowanego przez źródło grzewcze ciepła. Energia uzyskiwana w ten sposób musi zasilić zarówno obudowę pieca, jak i znajdujący się wewnątrz niego wkład akumulacyjny. Szybkość jego ładowania będzie więc uzależniona od mocy pieca, a także od jego konstrukcji.
Wysoki komfort cieplny. Cechą charakterystyczną pieców akumulacyjnych  jest bardzo wysoki komfort użytkowania. Komfort cieplny wiąże się z szybkim nagrzewaniem poszczególnych komponentów grzewczych układu i tym samym — z natychmiastowym uzyskaniem odpowiedniego komfortu cieplnego. Widać to zwłaszcza na przykładzie rozwiązań zautomatyzowanych, które zapewniają odpowiednią temperaturę, dzięki wcześniej skonfigurowanym urządzeniom kontrolnym.
Możliwość pracy w sposób bezobsługowy. Nowoczesne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem, posiadają zestawy czujników temperatury. Składają się one z rezystorów (termistorów), których rezystancja zmienia się w zależności od ilości ciepła oddziałującego na dany czujnik. Ponadto istnieje możliwość podłączenia danego pieca do wyłącznika taryfowego, który będzie włączał go w momencie, gdy użytkownik będzie korzystał z tańszej energii elektrycznej.
Oszczędność infrastruktury. Wybierając ogrzewanie elektryczne akumulacyjne do domu, nie musimy przygotowywać dla nich osobnej kotłowni, ani też innego pomieszczenia pomocniczego (składu opału, popiołów itd.). Nie wymagają one też zastosowania dodatkowych obwodów c.o. Owszem, powinny one posiadać osobny obwód elektryczny, ale z reguły jego zainstalowanie wymaga stosunkowo małych nakładów środków.
Ekologia. Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne jest w 100 procentach ekologiczne. Piece akumulacyjne nie generują żadnych toksycznych odpadów i nie emitują niebezpiecznych spalin. Wiąże się to oczywiście z większą czystością pomieszczenia, w którym piec akurat się znajduje.

Piec akumulacyjny w domu – co warto o nim wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że korzystanie z pieca akumulacyjnego (podobnie jak z innych, elektrycznych urządzeń grzewczych) wymaga zastosowania dużej ilości energii.

W celu jej doprowadzenia należy odpowiednio zmodernizować istniejącą, domową instalację energetyczną.

Najlepiej wyposażyć ją w dodatkowy obwód, przeznaczony do zasilania tego typu urządzeń.

Jednocześnie pojawi się konieczność zmiany taryfy, w ramach której rozliczamy się z dostawcą energii elektrycznej.

W zasadzie mamy tu do wyboru dwie podstawowe oferty: G12 i G12W.

W celu zoptymalizowania oszczędności związanych z wyborem konkretnej oferty warto zdecydować się na połączenie w/w pieca ze specjalnym zegarem taryfowym.

Dzięki niemu piec będzie włączany dokładnie wtedy, gdy koszt energii elektrycznej będzie niższy, czyli zwykle:

  • od 22:00 do 6:00,
  • od 13:00 do 15:00.

Jak zbudowany jest grzejnik akumulacyjny?

Kupując zaawansowany piec akumulacyjny do domu, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak proste i niewygodne były najprostsze wersje tego urządzenia.

Podobnie jak i rozwiązania najnowszej generacji, również i one posiadały wkład grzewczy.

Znajdował się on wewnątrz konstrukcji pieca i składał się z kilku połączonych równolegle grzałek elektrycznych.

Każda z nich była otoczona specjalnym wkładem szamotowym, który po otrzymaniu ciepła z grzałek, oddawał je stopniowo do otoczenia.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Elektryczne piece akumulacyjne dzielą się (pod względem swojej budowy) na dwa podstawowe rodzaje.

Piec akumulacyjny statyczny

Konstrukcja pieca statycznego przypomina nieco powyższy przykład pieców z wkładem szamotowym.

Ich cechą charakterystyczną jest oddawanie ciepła w sposób liniowy, aż do całkowitego ostygnięcia.

W praktyce metoda ta nie jest zbyt wygodna, gdyż nie umożliwia  żadnej regulacji temperatury.

Tym samym, energia elektryczna pobrana przez wkład akumulacyjny, będzie oddawana nawet wtedy, gdy nie będzie takiej potrzeby.

Bardziej zaawansowane piece akumulacyjne z układem statycznym posiadają specjalne pokrętła, regulujące dopływ energii do obwodu pieca.

Tym samym, umożliwiają one kontrole wartości energii ładowania, co niestety często nie zdaje egzaminu.

Piec akumulacyjny dynamiczny

Ten rodzaj grzejnika jest znacznie bardziej złożony.

Zainstalowano w nim elementy elektroniczne, które pozwalają na wygodne sterowanie pracą pieca akumulacyjnego.

Piec akumulacyjny dynamiczny zasada działania

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem posiadają specjalny, regulowany układ nadmuchu, który pozwala na oddanie ciepła w ściśle określonej ilości.

Co więcej, w najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach, istnieje możliwość zaprogramowania pracy piecom akumulacyjnym na określone godziny.

Oprócz wspomnianego układu dynamiczne piece akumulacyjne posiadają również sterowniki ładowania wkładu, dzięki któremu możemy sami decydować o faktycznej ilości pobranej przez piec energii.

Tym samym piece akumulacyjne dynamiczne charakteryzują się dużą oszczędnością energii elektrycznej.

Piec akumulacyjny dynamiczny z promiennikiem

Zasada działania tych pieców w znacznym stopniu przypomina sposób pracy klasycznych rozwiązań dynamicznych.

Jedyną różnicę stanowi zaimplementowany w nich promiennik, który jest włączany pod koniec rozładowywania pieca, gdy jego moc grzewcza jest już stosunkowo mała.

Oczywiście sam promiennik nie ogrzewa wnętrza pomieszczenia, lecz przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu.

Doskonale sprawdza się on wtedy, gdy cały zapas mocy grzewczej pieca został już wykorzystany, a nam zależy na, chociażby chwilowym utrzymaniu komfortu cieplnego.

Ogrzewanie akumulacyjne na prąd a powierzchnia domu

Ogrzewanie akumulacyjne a powierzchnia domu
Ogrzewanie akumulacyjne a powierzchnia domu

Wybierając piec akumulacyjny do domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na zainstalowane komponenty automatyzujące pracę urządzenia, ale też (a raczej przede wszystkim) na jego moc pieca akumulacyjnego kW.

Jak zatem dobrać moc pieca do powierzchni danego domu (lub pomieszczenia)?

Moc pieca akumulacyjnego nie powinna być ani za duża, ani za mała 🙂

Zbyt słaby piec nie zapewni ciągłości grzania pomiędzy fazami ładowania a zbyt mocny układ, będzie po prostu marnotrawił energię elektryczną.

Pamiętajmy też, że zakup większego pieca będzie wiązał się z większymi nakładami finansowymi, które przecież nie zawsze musimy ponosić.

Mocniejszy grzejnik akumulacyjny to też większa przestrzeń, jaką on zajmie.

Większość sprzedawców przy obliczaniu mocy grzewczej pieców akumulacyjnych stosuje klasyczną metodę „x 2.2„.

Oznacza to, że jeśli zapotrzebowanie na energię grzewczą w określonym pomieszczeniu wynosi 1 kW, konieczny będzie grzejnik akumulacyjny statyczny lub dynamiczny o mocy około 2.2 kW.

Oczywiście przy obliczaniu tego współczynnika warto uwzględnić szereg parametrów samego pieca, takich jak na przykład sprawność pieca akumulacyjnego.

Dlatego przy wyborze odpowiedniej mocy urządzenia, warto po prostu zapytać sprzedawcę o poradę.

Piece akumulacyjne ceny

Piece akumulacyjne ceny
Piece akumulacyjne ceny

Klasyczny piec akumulacyjny statyczny to wydatek, który w najmniejszym stopniu uderzy nas po kieszeni.

Urządzenie o mocy 1 kW, możemy już kupić za prawie 600 zł.

Za tą cenę kupimy piec, który umożliwia podstawowe sterowanie swoją pracą (zwłaszcza podczas ładowania).

Ten sam piec, tyle że o mocy wynoszącej już 1.7 kW, będzie nas kosztował od 900 zł do około 1000 zł, czyli niewiele więcej.

Akumulacyjne piece dynamiczne są znacznie droższe

Za model o mocy wynoszącej 1.7 kW, będziemy musieli zapłacić około 1700 zł.

Znacznie bardziej opłaci się nam zakup pieca o większej mocy grzewczej.

Model o mocy 2 kW będzie wiązał się z dodatkowym wydatkiem w wysokości 200 – 300 zł.

Z kolei cena grzejnika akumulacyjnego średniej mocy (około 4 kW) to już prawie 2.5 tysiąca złotych.

Co ciekawe, rynkowa cena pieców dużej mocy (ponad 6 kW) nie jest aż tak wysoka i waha się w okolicach 3 – 3.5 tysiąca złotych.

Gdzie sprawdza się piec akumulacyjny?

Gdzie sprawdza się piec akumulacyjny?
Gdzie sprawdza się piec akumulacyjny?

Korzyści wynikające z montażu pieców akumulacyjnych, zależą przede wszystkim od charakterystyki budynku, w którym piece akumulacyjne zostały umieszczone.

Oznacza to, że w niektórych rodzajach budynków sprawdzą się one lepiej a w niektórych nieco gorzej.

Gdzie zatem warto je zamontować?

  • Małe budynki. Elektryczny piec akumulacyjny to dobre rozwiązanie dla niewielkich budynków, które po pierwsze nie wymagają dostarczenia dużej mocy grzewczej a po drugie — nie posiadają wolnej przestrzeni, w której można by składać opał, lub inne niezbędne w procesie grzewczym przedmioty.
  • Budynki gospodarcze i przemysłowe. Piece akumulacyjne warto instalować w budynkach gospodarczych lub przemysłowych, w których bezpośrednie oddziaływanie ognia mogłoby doprowadzić do eksplozji (np. kopalnie metanowe). Ponadto pomieszczenia te zwykle posiadają odpowiednią sieć elektryczną, która całkowicie wystarczy do zasilenia wspomnianych odbiorników i redukuje do zera ryzyko powstania niebezpiecznego iskrzenia.
  • Budynki dobrze izolowane. Piece o działaniu akumulacyjnym warto też montować w budynkach charakteryzujących się dobrą izolacyjnością i pojemnością cieplną. Dzięki tym dwóm parametrom, dane pomieszczenie (lub budynek) może przez dłuższy czas utrzymywać ciepło. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza nad ranem, kiedy przegrzewamy wnętrze, korzystając jeszcze z tańszej taryfy energetycznej. Po wyłączeniu pieca pomieszczenie to będzie stopniowo się schładzać, dzięki czemu znacznie skrócimy czas aktywnego poboru droższej energii przez urządzenie grzewcze.

Parametry pieców akumulacyjnych

Wybierając piec akumulacyjny do domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów charakteryzujących konkretne urządzenie.

Niektóre z  nich — choć na pozór mało  istotne — mają w praktyce ogromny wpływ na ogólną pracę konkretnego pieca.

Moc pieca akumulacyjnego

Jest to iloczyn wartości prądu pobieranego przez dany piec (wyrażonej w amperach) i napięcia zasilania.

W większości przypadków oscyluje ona w okolicach 3 – 4 kW, choć oczywiście można znaleźć urządzenia grzejne o znacznie większej mocy, sięgającej nawet 7 kW.

Liczba grzałek w grzejniku akumulacyjnym

Im jest ich więcej, tym lepiej.

Odpowiednia liczba uzwojeń grzejnych nie tylko przedkłada się na szybsze ogrzanie danego pomieszczenia (bądź wkładu akumulacyjnego), ale pozwala też na efektywniejsze sterowanie parametrami grzewczymi pieca, np. poprzez zaawansowany sterownik.

Napięcie zasilania grzejnika akumulacyjnego

Wbrew pozorom ma ono ogromny wpływ na jakość pracy pieca akumulacyjnego.

W standardowych układach grzewczych wynosi ono 400 V, co oznacza, że dany piec jest zasilany jednocześnie przez trzy fazy (napięcie trójfazowe).

Niektóre grzejniki akumulacyjne można z powodzeniem zasilić standardowym napięciem 230 V, aczkolwiek urządzenia te charakteryzują się relatywnie mniejszą mocą, aniżeli ich trójfazowi odpowiednicy.

Masa pieca akumulacyjnego

To parametr bardzo istotny w przypadku pieców akumulacyjnych.

Dlaczego?

Ponieważ z reguły są one bardzo ciężkie.

Masa standardowego pieca akumulacyjnego o mocy rzędu 3 – 4 kW wynosi około 200 kilogramów.

Oczywiście im większa moc, tym ciężar ten będzie wzrastał.

Liczba bloków akumulacyjnych

Poprzez bloki akumulacyjne, rozumiemy najczęściej znajdujące się wewnątrz konstrukcji pieca cegły szamotowe, które charakteryzują się wolnym oddawaniem ciepła do otoczenia.

Ich liczba jest wprost proporcjonalna do mocy pieca.

Optymalnie działające urządzenie grzewcze o mocy 3 kW, powinno posiadać co najmniej 9 takich bloków.

Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę:

  • możliwość zaimplementowania zewnętrznego czujnika temperatury (najczęściej w wersji beznapięciowej),
  • możliwość podłączenia zewnętrznego, dodatkowego źródła zasilania (np, z paneli fotowoltaicznych, przydomowych elektrowni wiatrowych itd.),
  • wyciszony wentylator, który gwarantuje cichą pracę urządzenia i komfort jego użytkownika,
  • dodatkowa izolacja termiczna, która najczęściej jest umiejscowiona z tyłu pieca, bądź też po jego bokach; to dzięki niej efektywność grzewcza urządzenia jest jeszcze większa,
  • dodatkowa grzałka, pracująca w trybie szczytowym, zapewniająca utrzymanie komfortu termicznego do momentu włączenia się pieca w ramach tańszej taryfy.

Podsumowanie

Ogrzewanie akumulacyjne a ekologia
Grzejniki akumulacyjne a ekologia

Wybierając piec akumulacyjny do domu, stawiamy na nowoczesność, energooszczędność i ekologię.

Dzięki przemyślanej konstrukcji, urządzenie to zapewnia tanią i ekonomiczną pracę (zwłaszcza, jeśli jest obsługiwane przez dodatkowy sterownik).

Specyfika jego pracy pozwala na wyeliminowanie strat związanych z powstawaniem mocy biernej, co jeszcze korzystniej wpływa na ogólną sprawność pieca.

Dzięki temu warto go polecić każdemu, kto szuka prostych, wygodnych i przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań grzewczych.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marek

Prosze o informację czy warto zamontować piec akumulacyjny jeśli chcę zainstalować panele fotowoltaiczne?
Jesli tak to jak go programować ?
pozdrawiam

Krzysztof

Witam posiadam piec akumulacyjny thermoval, jest włączony 12 godzin ale cały czas jest zimny. Na ścianie mam włącznik dmuchawy ale nie wiem czy musi być włączona, jest też pokrętło z trzy stopniowym ustawieniem ale nie wiem w jakiej pozycji powinno być. Proszę o jakieś rady.

Krystyna
Odpowiedź do  Krzysztof

Mam 2 piece akumulacyjne i już ponad 12 lat je użytkuję. Czyli mogę coś na temat ich działania panu przekazać 🙂 Bo widzę, że autor artykułu, skupił się li tylko na reklamowaniu, a ma gdzieś odpowiedzi na zadawane pytania 🙁 Niby data art. aktualna, ale widząc datę zadanego pytania, przez pana poprzednika p. Marka, to od art. minęło ponad 3lata i nie doczekał się odpowiedzi :P. A sadząc po podanych cenach piecy, to już dawno nieaktualne, bo są 3 krotnie droższe 🙁 Nie wiem dlaczego piec pana po 12 godzinach jest zimny, bo temat instalacji i montażu wszystkich elementów, to już fachowiec – elektryk musi zobaczyć, bo fachowcem nie jestem i u mnie elektryk instalował, jak widać dobrze to zrobił, bo żadnych awarii przez lata nie było 🙂 Ale włącznik dmuchawy w moim przypadku, może być tylko uruchamiany po wyłączeniu czasu grzania, bo te 2 działania nie mogą pracować jednocześnie. Jeżeli dostał pan książkę, w którym producent pisze o działaniu, budowie i użytkowaniu, to proszę się z tym wszystkim zapoznać 🙂 Jeżeli chodzi o pokrętło, to u mnie jest tzw. termostat, który reguluje mocą pracy pieca, w zależności od potrzeby (temp. na zew.) i mam skalę 1-10, co tylko przy silnych mrozach korzystam ze skali 8, 9 czy na maxa 10. Zauważyłam też, że po latach użytkowania, piec lepiej grzeje niż, jak był nowy 🙂 Nie wiem czy na coś się przydały te informacje, bo moje piece już mają ponad 10 lat, ale sądzę, że to na tym samym polega 🙂

Hana

Czy planowane są kolejne artykuły, które zagłębią się w tę tematykę?