Szafy do zabudowy: cena, rodzaje, projekt, montaż [krok po kroku]

Szafy do zabudowy
Szafy do zabudowy

Inwestorzy często szukają rozwiązań, które pozwoliłyby im zoptymalizować wolną przestrzeń w domu. Meble kompaktowe nie są zresztą jedynie kojarzone z nowoczesną aranżacją wnętrz. Tendencja ta pojawiała się również w starszych rodzajach aranżacji pomieszczeń, uwzględniając oczywiście uwarunkowania określonej epoki.

W poniższym artykule zastanowimy się, czym są wnękowe szafy do zabudowy w domu jednorodzinnym. Sprawdzimy, jakie są ich rodzaje, z czego się składają i jak je zbudować na własną rękę. Poznamy również orientacyjne koszty takiej inwestycji.

Czym jest szafa do zabudowy?

Z definicji wynika, że klasyczna szafa wnękowa jest wydzieloną przestrzenią, zamkniętą najczęściej z trzech stron płaszczyznami ścian budynku (tzw. wnęką). Czwartą płaszczyzną jest front, który najczęściej ma postać drzwi opartych na specjalnych prowadnicach. Dzięki temu, można go przesuwać w obydwie strony, bez konieczności otwierania ich na oścież i tym samym zajmowania dodatkowej przestrzeni.

W praktyce, takie definicje nic nie wnoszą, poza ogólnym pojęciem na ten temat. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych rodzajów szaf wnękowych, na podstawie których będzie można wywnioskować, czym tak naprawdę one są i jaka jest ich podstawowa rola.

Rodzaje szaf wnękowych

Szafy pod zabudowę
Szafy pod zabudowę

Szafa w układzie klasycznym

Do tej grupy należy większość szaf przesuwnych i – co ciekawe – to ona jest najlepiej “kojarzona” wśród Klientów. W specjalistycznym slangu, często nazywa się ją szafą “od ściany, do ściany“. Montuje się ją z reguły z wykorzystaniem całej powierzchni wnęki, bez konieczności jej dobudowywania. Zdarza się jednak, że również i takie szafy budowane są w oparciu o dodatkowe wnęki, które stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy poszczególne płaszczyzny są zbyt krzywe, by opierać na nich całą konstrukcję szafy.

Jeśli chodzi o podłogę, to w tym układzie nie jest ona w specjalny sposób zabudowywana, chyba że takie są założenia przedstawione przez Klienta. Niemniej, pozostawienie dotychczasowej podłogi, pozwala na zwiększenie posiadanej przestrzeni użytkowej i nie wpływa negatywnie na pojemność szafy.

Szafa pełna z drzwiami przesuwnymi

Jest to specyficzna konstrukcja szafy, która posiada własne płaszczyzny boczne, drzwi przesuwne i najczęściej własną podstawę, odseparowaną wcześniej od podłogi. Rozwiązanie to może być zamontowane dosłownie wszędzie, a zwłaszcza we wnękach. I choć oferuje ono nieco mniej miejsca, to jednak jest stabilniejsze i bardziej mobilne (można ją przestawiać w dowolne miejsce).

Co ważne, meble te nie muszą sięgać do samego sufitu, co pozwala na dowolne zaaranżowanie przestrzeni ponad nimi. W tego typu konstrukcjach, najczęściej montuje się fronty składano – przesuwne, które są wygodniejsze od standardowych drzwi.

Szafa wnękowa ze ścianką boczną i drzwiami przesuwnymi

Konstrukcja mająca drzwi przesuwne sprawdza się zwłaszcza tam, gdy wnęka ma bardzo złożony i nieregularny kształt.

Z jednej strony opiera się ona na naturalnej ścianie a z drugiej posiada specjalną płytę, stanowiącą powierzchnię boczną szafy.

W zależności od warunków miejscowych i zamówienia Klienta, produkt ten może mieć formę opartą na naturalnym układzie wnętrza, bądź też stworzony w całości, jako odseparowany od reszty aranżacji mebel.

Szafy mające skrzydła przesuwne bardzo często są wykonane z dedykowanego drewna/płyt drewnopodobnych laminowanych.

Szafa przesuwna w połączeniu z pawlaczem

Szafa przesuwna w kombinacji z pawlaczem może mieć dowolną formę i kształt.

Podstawę dla tak zgranego duetu, może stanowić klasyczny, pełny mebel, bądź też szafa wnękowa.

Istotnym elementem tej niezwykłej konstrukcji jest osobna przestrzeń, usadowiona nad daną szafą i wyposażona w odrębne zamknięcie, które najczęściej ma charakter uchylny.

Od strony praktycznej, wykorzystuje się je najczęściej do przechowywania rzadko używanych przedmiotów.

Jest to związane przede wszystkim z dużą wysokością, na której przeważnie umiejscowiony jest pawlacz.

Przeważnie montuje się je w pomieszczeniach, których wysokość przekracza 2.5 m.

Pawlacze wymagają sufitu, gdyż to właśnie on jest najczęściej podstawą ich montażu.

Zdarza się również, że konstrukcje te mocowane są tuż obok szaf, np. nad drzwiami wejściowymi do przedpokoju.

Szafa narożna z drzwiami przesuwnymi

Szafy do zabudowy w domu jednorodzinnym, mogą mieć też formę narożnika.

Mają one dość nieregularny kształt i najczęściej opierają się na dwóch, “zrośniętych” ze sobą modułach.

Taka specyficzna konstrukcja, daje możliwość zagospodarowania dwóch odrębnych skrzydeł szafy.

Z jednej strony, możemy np. zamontować drzwi przesuwne a z drugiej – składane i przesuwne.

W tak zmodyfikowanym układzie (najczęściej w formie litery L), nie zaleca się stosowania drzwi tradycyjnych, gdyż mogą one ze sobą kolidować podczas zamykania i otwierania.

Szafy tego typu montowane są bezpośrednio na stykających się ze sobą ścianach.

Oznacza to, że ich instalacja będzie możliwa tylko w tych miejscach, w których ściany łączą się ze sobą w sposób prostopadły.

Jeśli wnęka jest wystarczająco głęboka, mogą one być zabudowane na całej powierzchni ścian.

Jeśli szafa ta nie jest montowana we wnęce, lecz np. w miejscu zejścia się dwóch podstawowych ścian, przeważnie będzie ona ograniczona dwiema płytami, wykonanymi z płyty laminowanej.

Zamiennie, można też wykorzystać całą powierzchnię jednej ściany i tylko część drugiej, ograniczając ją wspomnianą płytą.

Szafa wnękowa narożna jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Z jednej strony, pozwala ona optymalnie wykorzystać róg pomieszczenia (bądź wnękę) a z drugiej – jest niezwykle pojemna.

Opcjonalnie można ją wykorzystać np. jako domową garderobę z zabudowanym lustrem i dodatkowym źródłem światła.

Szafa przesuwna – materiały

Jakie materiały wchodzą w skład szafy przesuwnej wnękowej? Dobry mebel składa się z co najmniej kilku tworzyw, których wykorzystanie jest zależne od umiejscowienia konkretnego elementu szafy i jego przeznaczenia.

Korpus szafy

Podstawową strukturę nośną szafy, czyli poszczególne płaszczyzny boczne, górne i dolne (poza frontami), najlepiej wykonać z laminowanej płyty wiórowej. Pokrycie jej specjalną warstwą laminatu sprawi, że szafa będzie się bardzo pięknie prezentować. Z kolei zastosowanie płyty wiórowej pozwoli na uzyskanie maksymalnej wytrzymałości mebla, bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy. Korpus szafy można też wyposażyć w specjalne, aluminiowe zdobienia. Metal ten jest lżejszy i bardziej plastyczny od stali, co oczywiście przedkłada się na ładniejszą prezencję konstrukcji.

Fronty

Front szafy przesuwnej wnękowej można wykonać z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się w tym celu tradycyjną płytę MDF, która jest mniej odporna na zarysowania niż płyta wiórowa, ale za to znacznie lepiej się prezentuje. Ewentualnie powierzchnię frontową można pokryć dekoracyjnym szkłem Lacobel, bądź płytami fornirowanymi.

Zanim wybierzesz szafę wnękową….

Wnętrze szafy do zabudowy
Wnętrze szafy do zabudowy

Bądźmy szczerzy, najlepszą szafą wnękową jest mebel pojemny i zoptymalizowany pod kątem wykorzystania przestrzeni w pomieszczeniu.

Jeśli ma być on wykonany na zamówienie, warto w maksymalny sposób wykorzystać potencjał wnęki.

Warto też pomyśleć o tym, w którym pokoju ma być zaimplementowana dana szafa.

Najlepiej zamontować szafę wnękową w sypialni lub salonie.

Zwykle są to największe pomieszczenia w domu, toteż bardzo łatwo będzie można tam wprowadzić jeszcze jeden mebel.

Jeśli zależy nam na jeszcze efektywniejszym wykorzystaniu przestrzeni, pomyślmy o pokryciu frontu szafy lustrem.

Sprawdzi się ono o wiele lepiej niż typowe lustro umieszczone na środku pokoju.

Wybierając szafy do zabudowy w domu jednorodzinnym, warto zastanowić się nad jakością prowadnic.

W tańszych modelach mebli, oferowane są konstrukcje plastikowe.

I choć są one lekkie, to jednak po pewnym czasie pękają, lub wyginają się.

O wiele lepszą opcją są prowadnice metalowe, które nie odkształcą się nawet wtedy, gdy zamocujemy na nich ciężkie i masywne fronty przesuwne.

Warto też przeanalizować montaż konkretnych rodzajów drzwi.

Najlepszą opcją są fronty przesuwne, które nie zajmują dużo miejsca.

Alternatywą dla nich są drzwi składano – przesuwne, które są wygodne i praktyczne.

Wprowadzenie drzwi uchylnych nie jest zbyt dobrym pomysłem, chyba że chcemy je zaimplementować w innych modułach (np. pawlacz).

Zwróćmy uwagę, że decydując się na wybór szafy na wymiar, nie jesteśmy zobowiązani do określenia dokładnych wymiarów wnęki, bądź innej przestrzeni, w której znajdować się będzie szafa.

Zwykle firma, której ofertą jesteśmy zainteresowani, podeśle do nas pracownika, który dokona wszystkich istotnych pomiarów.

Warto poszukać takiego przedsiębiorstwa, które robi to za darmo i w sposób niezobowiązujący.

W ten sposób będziemy mogli poznać aktualne warunki oferty i wysokość związanych z tym kosztów.

Wycenę możemy też zrealizować za pośrednictwem dedykowanych narzędzi online, aczkolwiek w takiej sytuacji należy pamiętać o odpowiednim wymiarowaniu!

Jeśli oferta konkretnego przedsiębiorstwa będzie dla nas satysfakcjonująca, będziemy zobowiązani do podpisania umowy pomiędzy nami a Wykonawcą.

Czas realizacji takiej inwestycji będzie wahał się w okolicach 2 – 4 tygodni.

Prawdopodobnie pojawi się również konieczność wpłacenia zaliczki z tego tytułu.

Szafy do zabudowy – gdzie je montować?

Gdzie najlepiej zamontować szafy przesuwne? Ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do wnęk. Szafy do zabudowy można zamontować w wielu miejscach, w których istnieje możliwość zaoszczędzenia miejsca i wykorzystania dodatkowej przestrzeni.

Szafy do zabudowy sprawdzą się przede wszystkim, w:

  • Wąskich pomieszczeniach, w których montaż tradycyjnych szaf nie były możliwy (np. szafy do zabudowy w przedpokoju, hallu itd.).
  • Narożnikach ścian, w których poszczególne płaszczyzny ścienne są ze sobą połączone w sposób prostopadły.
  • We wnękach, w których mogą być zainstalowane w sposób częściowy, bądź pełny (w zależności od wymiarów wnęki).
  • Szafy do zabudowy sprawdzają się w sypialni i salonie, w których to mamy do czynienia z relatywnie dużą przestrzenią użytkową.
  • W pomieszczeniach wysokich o dość małym metrażu, tak charakterystycznych dla tzw. “starego budownictwa” – wysokość mebla może być znaczna.
  • W mieszkaniach o niewielkiej powierzchni użytkowej a w mniejszym stopniu w kawalerkach.
  • We wszystkich pomieszczeniach, w których nie ma możliwości instalacji mebli z tradycyjnymi drzwiami uchylnymi.

Szafy do zabudowy projekty

Szafy do zabudowy projekty
Szafy do zabudowy projekty

Szafy do zabudowy w domu jednorodzinnym mogą mieć bardzo złożoną i różnorodną formę.

Dlatego w poniższej analizie spróbujemy opisać kilka najciekawszych z nich. Oto one:

Projekt szafy do zabudowy I – dyskretna szafa o oryginalnym kształcie

W tym projekcie, szafa do zabudowy umieszczona jest na końcu długiego, choć stosunkowo wąskiego pomieszczenia, którego pole przekroju przypomina prostokąt.

Jest ona umieszczona w ścianie, co oznacza nie wykorzystuje dodatkowej, niepotrzebnej przestrzeni.

Powierzchnia frontowa szaf opiera się na dwóch, nachodzących na siebie skrzydłach.

Dzięki temu, drzwi nie wchodzą bezpośrednio na ściany boczne, bądź na inne meble, rozmieszczone na tej płaszczyźnie.

W projekcie tym zadbano, by szafa miała oryginalny kształt, co nadaje jej charakterystycznej nowoczesności.

W tym celu, ścięto jej lewy, górny róg, pozostawiając resztę bez zmian.

Górna płaszczyzna ukośna szafy łączy się z płaszczyzną poziomą na wysokości łączenia się obydwu skrzydeł.

Projekt szafy wnękowej II – nowoczesna szafa dla ludzi ceniących przestrzeń

W tym projekcie, szafa została podzielona na dwie podstawowe części i jeden segment dodatkowy.

Każda z tych dwóch części to osobne skrzydło, które zostało zabudowane nieco w głębi konstrukcji mebla.

Obydwa skrzydła nachodzą na siebie, dzięki czemu uzyskujemy w ten sposób klasyczną bryłę mebla.

To, co wyróżnia go spośród innych szaf przesuwnych, to jego boczna płaszczyzna, która od strony zewnętrznej została pokryta równo rozmieszczonymi półeczkami.

Konstrukcję tą można jeszcze bardziej rozwinąć, zabudowując ją w stronę przeciwległej wnęki.

Niezależnie od wybranej formy, półeczki te powinny dwustronnie przylegać do powierzchni mebla, co gwarantuje ich stabilniejsze zamocowanie.

Nowoczesne szafy do zabudowy ceny

Szafy do zabudowy ceny
Nowoczesne szafy do zabudowy ceny

Na pytanie zadane w powyższym śródtytule odpowiedzieć się po prostu nie da.

Zwłaszcza że cena dobrego mebla może oscylować w okolicach od 1000 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co ma wpływ na cenę szafy?

  • Zabudowa wnęki i jej wymiar. To chyba oczywiste, że na cenę szafy bardzo duży wpływ będzie miał jej wymiar. Duże znaczenie ma sama głębokość mebla, ponieważ przedkłada się na koszty wykorzystania innych materiałów i wykonanych z nich elementów.
  • Zewnętrzne elementy mebla. Bezpośredni wpływ na cenę szafy ma konstrukcja szafy, a zwłaszcza to, czy jest ona pełna, czy nie. Może się okazać, że montaż niektórych płaszczyzn będzie po prostu zbędny, gdyż zastąpią je naturalne płaszczyzny architektoniczne. Dlatego nowoczesne szafy wnękowe są z reguły tańsze niż ich odpowiedniki, posiadające pełny korpus.
  • Wnętrze szafy do zabudowy. Im więcej ich jest, tym oczywiście wyższe koszty montażu. Chodzi oczywiście o wszelakiego rodzaju: półki, szuflady, akcesoria z oświetleniem włącznie. Druga kwestia to materiał wykonania i technologia, w oparciu o którą szafa ma zostać postawiona. Nie bez znaczenia będzie też rodzaj wykończenia frontu!
  • Fronty szaf do zabudowy. Olbrzymi wpływ na sumaryczną cenę wykonania szafy przesuwnej, mają też drzwi a konkretnie ich liczba i rodzaj. Im więcej skrzydeł drzwiowych, tym oczywiście wyższa cena. Duże znaczenie ma również ich kształt i kolorystyka. Można też pomyśleć o dodatkowych gadżetach, takich jak domykacze i paski buforowe.
  • Sposób otwierania szuflad. Łączny koszt zakupu i montażu szafy do zabudowy zależy również od sposobu otwierania szuflad. W standardowych prowadnicach o połowicznym wysuwie, nie uzyskujemy dostępu co całej zawartości szuflady. Dlatego, jeśli zależy nam na większej wygodzie, warto zainwestować w prowadnice o maksymalnym wysuwie.

W przypadku szaf dwudrzwiowych, średnia cena inwestycji, to:

  • szafa do zabudowy z laminatu: cena około 1600 zł,
  • nowoczesne szafy wnękowe dwuskrzydłowe na wymiar z dodatkowym lustrem: cena około 1800 zł,
  • nowoczesne szafy wnękowe na wymiar ze szkłem i dodatkowymi zdobieniami (na obydwu skrzydłach): cena około 2300 zł.

Ile zapłacimy za podobną szafę trzydrzwiową? Oto średnie ceny:

  • trzydrzwiowa szafa z laminatu: cena około 2300 zł,
  • trzydrzwiowa szafa na wymiar z lustrem: cena około 2900 zł,
  • trzydrzwiowa szafa na wymiar z frontem wykonanym np. z bambusa: cena około 3300 zł.

Jak zbudować szafę samodzielnie?

Gdy już mamy projekt i plan prac, a także potrzebne nam narzędzia, możemy przystąpić do własnoręcznego montażu szafy.

  1. Gdy płyty są odpowiednio przygotowane (np. okleina), prace rozpoczynamy od montażu płyt podtrzymujących największe części całej konstrukcji. Sprawa wygląda prościej, gdy boczne płaszczyzny stanowią ściany. Jeśli pion nie jest prosty, trzeba będzie dostawiać ściankę.
  2. Kolejnym etapem montażu będzie zamocowanie płyty, która będzie stanowiła kolejną od ściany przegrodę pionową. Robimy to za pomocą przytwierdzanych do ściany kątowników. Po przykręceniu do nich odpowiedniej płyty, dokonujemy istotnych pomiarów pionu i poziomu. Dobrze jest tak wymiarować płytę, by była ona umiejscowiona prostopadle do ściany. Warto też ją zaklinować, w celu jej zabezpieczenia przed dalszym przemieszczaniem.
  3. Gdy podstawowa konstrukcja szafy została już wykonana, montujemy na ścianach kątowniki podtrzymujące półki. Czynność ta powinna odbywać się od góry, w celu uniknięcia sytuacji, w której dolne, już zamontowane powierzchnie, mogłyby nam przeszkadzać.
  4. Na zamocowanych kątownikach kładziemy płytę a następnie odrysowujemy ją od dołu. Wybieramy też punkty, w których nawiercimy otworki (6. lub 9 mm) dla elementów podtrzymujących półki w poziomie.
  5. Montaż sekcji, w której umieszczone będą wieszaki, należy odpowiednio zaplanować. Jeśli jest przewidziana taka opcja, można w niej stworzyć dwie osobne półki, z których pierwsza będzie umocowana tuż przy podstawie sekcji a druga – przy samej górze. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy dostęp do dwóch kolejnych, bardzo ważnych przestrzeni, w których można będzie umiejscowić aktualnie niepotrzebne obuwie.
  6. Przy mocowaniu rurek na klasyczne lub wysuwane wieszaki, warto pomyśleć o specjalnych, dedykowanych uchwytach. W tym przypadku, konieczne będzie zastosowanie solidnych, 15 milimetrowych uchwytów.
  7. Następnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie prowadnic. Górną z nich przykręcamy za pomocą kołków rozporowych do sufitu. W celu przymocowania dolnej prowadnicy, możemy wykorzystać kołki, bądź też – jeśli nie ma takiej możliwości – solidną taśmę dwustronną.
  8. Płyty przeznaczone na drzwi, można dodatkowo przyozdobić za pomocą wytrzymałych, metalowych obrzeży, ponieważ dzięki nim będą one też znacznie bardziej wytrzymałe. Gdy już drzwi zostaną odpowiednio przygotowane, będzie można rozpocząć wkładanie ich do prowadnic (obowiązkowo od góry).
  9. Po ich zamocowaniu, regulujemy dolne kółka w celu uniknięcia charakterystycznego obcierania.
  10. Opcjonalnie możemy przykleić specjalne listwy odbijakowe, chroniące boczne krawędzie drzwiowe.
  11. Jeśli istnieje taka potrzeba, możemy też zdecydować się na zamontowanie lustra. Najlepiej wykorzystać w tym celu klej do luster.

Kiedy warto zdecydować się na montaż szaf do zabudowy?

Montaż szaf do zabudowy nie jest ani prosty (w przypadku samodzielnego składania), ani też tani (jeśli zdecydujemy się na pomoc firmy zewnętrznej).

Kiedy zatem warto ponieść ten trud bądź koszt i zdecydować się na ich zakup i zamontowanie?

  • Gdy zależy nam na wolnej przestrzeni i poszukujemy ciekawego i pojemnego rozwiązania, pozwalającego nam na jej optymalne wykorzystanie.
  • Gdy chcemy zaaranżować funkcjonalne wnętrze w stylu nowoczesnym. Wnękowe szafy na wymiar doskonale się do tego nadają!
  • Kiedy szukamy ciekawych rozwiązań, łączących w sobie szereg różnych funkcjonalności. Można również zdecydować się na nowoczesne szafy do zabudowy z lustrem, które zastąpi osobny, stacjonarny mebel.
  • Kiedy poszukujemy czegoś więcej, aniżeli zwykłej, klasycznej szafy. Rozwiązania do zabudowy można porównać do typowej szafy garderobianej, oferującej mnóstwo miejsca i przestrzeni.
  • Gdy lubimy zaskakiwać naszych Gości niecodziennymi, aranżacyjnymi rozwiązaniami. Duża, pojemna przestrzeń na ubrania, która wcześniej była “zwykłą” ścianą, to właśnie jedno z takich rozwiązań.

Podsumowanie

Nowoczesne szafy do zabudowy to temat rzeka. W powyższym artykule opisaliśmy tylko podstawy dotyczące projektów, samodzielnego montażu i uwarunkowań, wynikających z ich montażu. Mimo to, jeśli chcemy mieć funkcjonalne wnętrze szafy do zabudowy na wymiar, zwłaszcza wyposażone w drzwi przesuwne wciąż pozostają najwygodniejszym i najbardziej pojemnym sposobem za przechowywanie różnych elementów garderoby.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karin

Wszystkie informacje są tak dobrze podane, że nawet skomplikowane zagadnienia stają się zrozumiałe.

Jerzy

Ok, wiem już o co pytać projektanta, dziękuję