Panele na ścianę: kiedy panele ścienne są dobrym rozwiązaniem?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 9 sierpnia 2021

Panele na ścianę
Panele na ścianę

Mówi się, że dom lub mieszkanie to skarbonka bez dna. Zawsze można coś zmienić, coś ulepszyć. Okresowe remonty są niezbędne, aby utrzymać nieruchomość i wnętrza w dobrej kondycji, aby służyły przez wiele lat mieszkańcom.

Tak jak trzeba dokonywać przeglądu swojego organizmu i swojego samochodu, tak samo trzeba dbać o wnętrza, w których się mieszka. Możliwości zmiany aranżacji są niemal nieograniczone. Trendy zmieniają się co kilka lat, a czasem co sezon pojawiają się nowości, które można wkomponować niemal w każde wnętrze. Projektanci nie próżnują.

Warto wziąć na tapetę panele ścienne i zastanowić się czy jest to najlepsze rozwiązanie dla naszego domu lub mieszkania.

Czym są panele ścienne?

Panele ścienne to doskonała alternatywa dla odświeżania ścian w sposób tradycyjny – znakomity pomysł dla tych, którym znudziło się zwyczajne malowanie. Innymi słowami mówiąc, jest to świetny sposób na zastąpienie klasycznego malowania ścian, które ma na celu odświeżenie koloru, a co za tym idzie, zmianę charakteru wnętrza.

Zmiana może być delikatna albo ogromna, wszystko zależy od postanowienia pomysłodawcy remontu. Wiele zależy oczywiście również od wykonawcy, dlatego warto postawić na dobrą, sprawdzoną ekipę.

Rodzaje paneli ściennych i materiały czyli sposób na ścianę idealną

Rodzaje paneli ściennych i materiały
Rodzaje paneli ściennych i materiały

Panele ścienne występują w wielu wariantach, a każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości.

Celem każdego projektanta wnętrz jest dopasowanie aranżacji do wyobrażeń i realnych potrzeb mieszkańców. Tak też trzeba dobrać panele ścienne pod względem materiałów, z których są wykonane. Niekoniecznie ten sam materiał będzie nadawał się do nowoczesnej kuchni i do salonu w stylu nieco bardziej antycznym.

To zawsze kwestie indywidualne i indywidualne decyzje, tutaj też potrzebna jest tak modna i popularna teraz personalizacja. Potrzebna jest też burza mózgów. Z jednej strony oczekiwania i pomysły mieszkańców, z drugiej strony realistyczna wizja doświadczonego projektanta, który doskonale wie co się sprawdzi, a co nie.

Analiza zawsze musi rozpocząć się od rozpoznania potrzeb mieszkańców. Dopiero później wybiera się wspólnie konkretne rozwiązania, rozważając ich zalety oraz wady.

Nie ma bowiem materiałów i rozwiązań doskonałych, które każdy ocenia pozytywnie, na 100%. Czasami dopiero po kilku tygodniach lub po kilku miesiącach wiadomo czy dokonany wybór okazał się dobry czy też wręcz przeciwnie.

Są wybory, których konsekwencje nie są poważne. Niewygodne krzesło, o ile nie kosztowało majątku, łatwo wyrzucić i w zamian kupić inne. Biały dywan, który szybko się brudzi, również łatwo wymienić na inny model, również pod warunkiem, że nie kosztował zbyt dużo. Ciężko jednak zerwać panele, które nie okazały się strzałem w dziesiątkę. Dlatego warto temu zagadnieniu poświęcić więcej czasu i zaangażowania, by wybrać dobrze za pierwszym razem.

Kiedy zapadnie już decyzja, że na ścianach pojawią się panele, zamiast klasycznej farby służącej po prostu do malowania ścian, trzeba przemyśleć, z jakiego materiału te panele mają być wykonane. Taki sam wybór czeka osoby, które szykują się do zakupu na przykład mebli kuchennych albo mebli do salonu.

Materiał determinuje, jakie właściwości będą miały te panele czy meble. Od materiału zatem wiele zależy i na pewno nie może to być wybór przypadkowy albo podyktowany tylko względami estetycznymi. Kupię dane panele, ponieważ ładnie wyglądają – to nie jest dobra i rozsądna decyzja. Rozsądnie byłoby najpierw poznać właściwości danego materiału, jego trwałość i inne cechy wpływające na sposób użytkowania i wygląd również po określonym czasie.

Naturalnie, że drewniane!

Najpopularniejszym wyborem są chyba panele ścienne drewniane.

Pasują one do wielu wnętrz, niemal w każdym stylu. Panele z drewna są idealnym wyborem dla miłośników natury. Trudno o lepszy wybór, jeżeli kocha się środowisko naturalne i naturalne materiały. Oczywiście będą i tacy, którzy będą kaprysić i porównywać drewniane panele do boazerii rodem z czasów PRLu.

To jasne, że każdy może mieć swoje uprzedzenia i być może ktoś nie chce pewnych materiałów w swoim domu czy mieszkaniu, z różnych względów. Jednak porównanie nowoczesnych paneli ściennych drewnianych do brzydkiej starej boazerii jest absolutnie nietrafione i nie ma racji bytu!

Drewniane panele to nie relikt przeszłości, ale przepiękna i trwała ozdoba na ściany, która ma szansę przez lata upiększać wnętrze, o ile tylko będzie odpowiednio traktowana.

I tutaj tkwi haczyk. O drewno trzeba dbać. Tak samo jak trzeba impregnować drewniane parkiety, tak samo trzeba impregnować drewniane panele ścienne, nie ma tutaj żadnej różnicy. Takie zabiegi należy przeprowadzać kilka razy w roku, aby ściany zawsze wyglądały idealnie.

Nie o wygląd tutaj jednak chodzi, ale o zachowanie materiału, drewna, w dobrym stanie. Troska o drewniane panele ścienne na pewno się opłaci, a ściany będą wyglądały zachwycająco przez długie lata. Drewno to zresztą znany ze swojej długowieczności materiał, ale trzeba podkreślić, że dbanie o drewno to podstawa, by zachowało swoje właściwości.

Jeśli nie drewno, to…?

Niektórzy po prostu nie są w stanie wydać pewnej sumy pieniędzy na wykończenie wnętrz, stąd poszukiwanie tańszych rozwiązań.

Tutaj z pomocą przychodzi płyta MDF. To rozwiązanie rekomendowane jest przez ekspertów jako rozwiązanie dla osób poszukujących paneli ściennych, które są lekkie i łatwe do zamontowania. Można to zrobić nawet samodzielnie.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest cena. Panele drewnopochodne są zauważalnie tańsze niż panele z drewna, co dla wielu osób wciąż ma znaczenie przy wyborze materiałów do wykończenia wnętrz.

Dużą zaletą paneli drewnopochodnych jest łatwość, aby utrzymać je w czystości. To odmiana w stosunku do paneli z drewna, które wymagają regularnej pielęgnacji i impregnowania. Panele z materiałów drewnopochodnych można po prostu pozostawić same sobie, nie trzeba ich konserwować, impregnować, malować. Nie trzeba też nagimnastykować się, by przez długo czas wyglądały ładnie i świeżo.

Dlatego przed wyborem pomiędzy drewnem, a materiałem drewnopochodnym, na przykład płytą MDF, trzeba rozważyć również swoje możliwości czasowe i chęć zaangażowania się w zabiegi związane z utrzymaniem materiału w dobrej kondycji.

Panele ścienne z gipsu?

O panelach z gipsu na pewno trudniej jest usłyszeć niż o panelach drewnianych czy drewnopochodnych. Nic dziwnego. To wybór zdecydowanie rzadziej dokonywany.

Będzie jednak idealnie sprawdzał się we wnętrzach minimalistycznych. Fani minimalizmu będą zachwyceni tym materiałem. Rozwiązaniem na miarę XXI wieku mogą być panele gipsowe 3D, które cechują się tym, że są wyborem ekologicznym, ukłonem w stronę środowiska naturalnego.

Mają także zapewniać większą izolację cieplną, a także zapewniać dobrą akustykę w całym wnętrzu. To z pewnością dla niektórych konsumentów ważne punkty przy dokonywaniu wyboru.

Panele gipsowe 3D mogą być pomalowane na dowolny kolor, co daje szeroki wachlarz, niemalże nieograniczone możliwości jeśli chodzi o dopasowanie tego materiału do każdego wnętrza.

Kolejne zalety tego rozwiązania to fakt, że są one fantastycznie łatwe w użytkowaniu, są zupełnie niewymagające. Wystarczy, żeby zostały przetarte szmatką, taką wilgotną, i już są czyste. Łatwo można je naprawić albo przemalować. Nie wymaga to wiele zaangażowania i wysiłku.

To wszystko sprawia, że panele gipsowe mogą być doskonałą alternatywą na przykład dla paneli drewnianych. Trzeba też wziąć pod uwagę obowiązujące trendy, na przykład minimalizm.

Gips jako materiał wpasowuje się tutaj idealnie.

Betonowe panele na ścianę

Kolejnym materiałem, który idealnie pasuje do wnętrz minimalistycznych, jest beton.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że panele betonowe ścienne to pewna sprzeczność. Jak to, beton na ścianę? Tak! Surowe formy zakładają takie możliwości.

Szczególnie pięknie prezentuje się to rozwiązanie na ogromnych powierzchniach. Nieco mniej pięknie wygląda to w małych pomieszczeniach, gdzie trzeba raczej szukać możliwości na optyczne ich powiększenie. Jednak do dużych powierzchni betonowe panele ścienne są świetnym rozwiązaniem. Tak zwany architektoniczny beton sprawdzi się równie dobrze jak panele, które będą imitację cegły bądź innych tego typu materiałów.

Płyty dekoracyjne z betonu architektonicznego świetnie sprawdzają się zarówno w salonie, jak też w kuchni czy łazience.

Do łazienki można wybrać beton impregnowany i właściwościach wodoodpornych, bo wydaje się naturalnym i najlepszym wyborem w takim pomieszczeniu, w którym domownicy biorą kąpiel czy prysznic. Beton doskonale pasuje do prostych, surowych form.

Panele ścienne betonowe są łatwe w utrzymaniu czystości. Pierwszym etapem jest usunięcie kurzu, a potem można przejść do łagodnego przemycia ścian betonowych za pomocą środka myjącego, w połączeniu z gąbką lub wilgotną ścierką. Można oczywiście skorzystać ze środków specjalnie dedykowanych do betonu, ponieważ i takie środki znajdują się na rynku. Na pewno właściwą techniką mycia nie jest mocne szorowanie, które może naruszyć strukturę materiału i w efekcie płyty porysują się. Błędem jest też stosowanie zbyt dużej ilości wody.

Szkło hartowane

Panele ścienne ze szkła hartowanego to doskonała propozycja zarówno dla klientów indywidualnych, jak też dla klientów biznesowych.

Takie rozwiązania spotyka się na przykład w miejscach mocno związanych z biznesem, ale też dla przykładu w ekskluzywnych restauracjach. Hartowane szkło daje ogromne możliwości, jednak zwykle ma stworzyć wrażenie czegoś luksusowego, wyjątkowego, co jest niedostępne dla przeciętnego człowieka. To fakt, że ścienne panele z hartowanego szkła nieczęsto są spotykane w  prywatnych domach jednorodzinnych. Chęć posiadania tak ekskluzywnego wnętrza nie dotyczy większej części społeczeństwa.

Hartowane szkło daje wrażenie luksusu, a przy tym nie trzeba zamartwiać się o mechaniczne uszkodzenia. W efekcie powstaje niezwykle piękna, zapierająca dech w piersiach kompozycja, które dodatkowo cechuje się dużą trwałością.

Warto dodać, że to to dość nowy trend, który nie wiadomo jak przyjmie się na rynku. Jednak biorąc pod uwagę jego nieprzeciętność oraz walory użytkowe czyli trwałość, można przypuszczać, że okaże się to świetny trend dla rozwiązań biznesowych. Można sobie wyobrazić, jak zachwycająco wyglądałyby takie ściany ze szkła hartowanego na przykład w nowoczesnym biurowcu.

Panele ścienne PCV

Panele na ścianę PCV przedstawiane są najczęściej jako alternatywa dla paneli drewnopochodnych.

Dlaczego? Podobna jest cena, podobny jest też efekt.

Panele PCV mają szereg zalet, co zapewniło mnóstwo zadowolonych klientów, którzy każdego dnia cieszą się z wyboru właśnie tego rozwiązania, jeśli chodzi o ściany w ich domach. Klienci chwalą sobie wybór paneli ściennych PCV, ponieważ wybór ten nie tylko zapewnia szerokie możliwości jeśli chodzi o aranżację wnętrza, ale też, a może przede wszystkim, chodzi o walory użytkowe związane z wyborem paneli ściennych PCV.

Poszukując materiały na ściany do kuchni czy łazienki, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w tych pomieszczeniach unosi się wilgoć, co jest naturalnie powiązane z faktem na przykład brania kąpieli czy prysznica w łazience, a także faktem gotowania w kuchni. Dlatego panele ścienne do kuchni czy łazienki muszą być panelami, które znakomicie będą odnajdywały się w pomieszczeniach wilgotnych, bez utraty swoich właściwości przez długie lata.

Zatem jeżeli panele ścienne PCV świetnie będą pasować do pomieszczeń wilgotnych, wybór wydaje się oczywisty. Dopisując do listy zalet niską cenę tego rozwiązania, wydaje się to najlepszy wybór także z ekonomicznego punktu widzenia. Korzystna cena jest dla wielu gospodarstw domowych w Polsce decydującym czynnikiem, czy zakupić dane dobro czy też nie. Już sam kredyt mieszkaniowy jest dla wielu gospodarstw domowych sporym obciążeniem, a przecież większość społeczeństwa kupuje swojego mieszkanie czy też buduje dom właśnie na kredyt. Dlatego, posiadając mieszkanie na kredyt, naturalna wydaje się chęć ekonomicznego wykończenia mieszkania, aby chociaż na chwilę odetchnąć finansowo.

Panele ścienne PCV są bardzo łatwe w użytkowaniu, ich konserwacja i pielęgnacja nie sprawia żadnych trudności. Usunięcie kurzu jest dziecinnie proste, a do usunięcia zabrudzeń wystarczy mokra szmatka czy gąbka. Warto też wspomnieć o tym, że panele takie nie odkształcają się, nawet w pomieszczeniach z dużą wilgotnością. To sprawia, że raz położone panele stają się rozwiązaniem na lata, co jest niezwykle wygodne. Warto inwestować w trwałe rozwiązania, a jeżeli są one korzystne finansowo, to tym lepiej dla konsumenta. Wodoodporne właściwości paneli PCV sprawiają, że wielu klientów sięga właśnie po nie. Kolejne zalety to ich lekkość.

Wszyscy zgodnie potwierdzają, że panele ścienne PCV są bardzo łatwe w montażu. Ta cecha również ma duże znaczenie dla kupujących. Nie każdy decyduje się na profesjonalną ekipę remontową. Czasem trzeba wykonać remont mając do dyspozycji tylko swoje umiejętności i ewentualnie pomoc członków rodziny, którzy z budownictwem nie mają nic wspólnego.

Wtedy wybór paneli łatwych w montażu wydaje się wręcz błogosławieństwem. Niektóre materiały są takie, że trzeba nieźle się natrudzić, aby efekt działań był zadowalający. Nawet proste przyklejenie tapety bywa wyzwaniem. Jednak panele ścienne PCV nie stawiają przed klientem takich wyzwań. Ich położenie jest bardzo proste i można zaangażować do pomocy nawet nieletnich członków rodziny, którym też przyda się małe przeszkolenie z podstaw remontów 😉

Gdzie warto zastosować panele ścienne PCV?

Panele na ścianę PCV można zastosować właściwie w każdym pomieszczeniu. Ich powierzchnia może imitować najrozmaitsze wzory, może posiadać rozmaite kolory, co czyni ten materiał wręcz idealnym do każdego rodzaju wnętrza.

Nie trzeba obawiać się o ewentualne niedopasowania materiału do wnętrza pod względem kolorystycznym czy pod względem stylu. Takie panele mogą przecież imitować na przykład materiały naturalne takie jak naturalne drewno. Powierzchnia PCV może też imitować na przykład kamienie czy metal, co z kolei sprawdzi się w pomieszczeniach nieco bardziej nowoczesnych i w stylu minimalistycznym.

Wreszcie – powierzchnia taka może być po prostu jednokolorowa, co doskonale wpasuje się w charakter każdego pomieszczenia.

Jeśli chodzi o zakres pomieszczeń, w jakich można zastosować panele PCV to ten zakres jest niemal nieograniczony. Naturalnym wyborem wydaje się kuchnia i łazienka, ze względu na właściwości paneli, ich wodoodporność oraz przystosowanie do wilgotności. Panele ścienne PCV są często wybierane przez klientów właśnie do tych pomieszczeń, a eksperci potwierdzają zasadność tego wyboru.

Odporność na trudne warunki to bardzo często przedstawiana zaleta paneli PCV. W polskiej rzeczywistości salon często jest połączony z aneksem kuchennym. Wtedy warto rozważyć panele ścienne PCV do salonu z aneksem, ponieważ w salonie również będzie panowała wilgotność związana z użytkowaniem aneksu.

Panele ścienne PCV znakomicie sprawdzają się też po prostu w pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne czy pokój przeznaczony do nauki albo pracy. Są to przede wszystkim materiały w pełni bezpieczne dla osób stykających się z nimi, a zatem nie ma żadnych przeszkód, aby przebywać w otoczeniu tych materiałów przez wiele godzin dziennie. O ile w kuchni czy łazience szczególnie przyda się ich właściwość odporności na uszkodzenia mechaniczne, a także odporności na rozmaite związki chemiczne albo detergenty, jednak w pokojach dziennych przydadzą się ich inne właściwości, które czynią je wyborem doskonałym na każdą okazję i do każdego pomieszczenia w każdym domu lub mieszkaniu.

Montaż paneli ściennych krok po kroku

Zanim rozpocznie się temat montażu paneli w kuchni, trzeba zastanowić się, jakie panele najbardziej będą tam pasować. To pomieszczenie jest dość specyficzne i wymagające, ponieważ unoszące się opary podczas gotowania czynią trudne warunki dla możliwości wykończenia wnętrz i ścian.

Panele ścienne PCV oraz panele ze szkła hartowanego sprawdzą się tutaj bardzo dobrze, co nie wyklucza wyboru innych materiałów po dokładnym rozważeniu za i przeciw oraz po analizie konkretnej sytuacji konkretnego wnętrza oraz zachowań domowników.

Najważniejsza zasada montażu paneli jest tak naprawdę bardzo prosta. Kluczem do sukcesu jest równomierne rozprowadzenie kleju, oczywiście na powierzchni ściany, a później dociśnięcie kawałka materiału szybkim, zdecydowanym ruchem.

Tak naprawdę końcowy efekt w dużej mierze zależy nie tylko od wyboru paneli, ale także od umiejętności osoby, która podejmie się zadania ułożenia paneli ściennych. Można mówić o tym, że jest to zadanie łatwe i przyjemne, jednak jeżeli ktoś nie ma poczucia estetyki oraz zupełnie nie rozumie, jak efekt końcowy ma wyglądać, to zadanie nie może pójść dobrze. Potrzebne jest tutaj pewne wyczucie, oraz oczywiście chęć zaangażowania się w wykonanie tego zadania jak najlepiej.

Panele można przytwierdzić nie tylko do ściany, ale też można znaleźć inne rozwiązanie, jeżeli mieszkańcy z jakiegoś powodu nie chcą trwale łączyć paneli ze ścianą. Tym innym rozwiązaniem jest stworzenie tak zwanej nośnej konstrukcji, na której panele zostaną ułożone.

Czasem ludzie wynajmują mieszkania na długie lata i nie mają pełnej dowolności w zakresie tego co w danym mieszkaniu robią. Czasem właściciel nie życzy sobie pewnych działań, które trwale zmieniają charakter pomieszczeń. Wtedy trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.

Kto zamontuje panele?

Jeżeli właściciel domu lub mieszkania nie podejmuje się zadania montażu paneli osobiście, wtedy pozostaje oddanie tego montażu w inne ręce.

Trzeba znaleźć osobę albo ekipę, która zrobi to za nas.

Ekipy remontowe czasem prezentują efekty swojej pracy na stronie internetowej. Warto wiedzieć, że zazwyczaj zamieszcza się tam najlepsze realizacje, co jest absolutnie zrozumiałe ze względów wizerunkowych i biznesowych, bo celem takich działań jest oczywiście to, aby klient wybrał daną ekipę, sugerując się jakością wykonanych prac.

Jakość to nie wszystko

Wiele osób doskonale zna trójkąt: szybko, tanio, dobrze. Wiadomo, że możliwe są tylko dwie z tych trzech cech na raz. To znaczy: jeżeli będzie szybko i tanio, to nie będzie dobrze. Jeżeli będzie szybko i dobrze, to nie będzie tanio. Jeżeli będzie tanio i dobrze, to nie będzie szybko.

Te reguły sprawdzają się też w branży budowanej i remontowej. Jeżeli ekipa ma odległe terminy, to najlepiej doskonale zna się na swoim fachu i z efektu będziemy zadowoleni.

Oprócz jakości wykonania prac powinno się zwrócić uwagę na terminowość, a także cenę. Oczywiście nie chodzi o to, by prace były wykonane szybko, ale aby były wykonane we wcześniej ustalonym terminie. W branży remontowej i budowlanej opóźnienia się zdarzają, jednak nie powinny być czymś normalnym i powszechnie akceptowanym.

Każde opóźnienie w realizacji zadań, jest dla klienta problemem. Wiele osób dopasowuje pod termin remontu na przykład swój urlop i każde przesunięcia czasowe są dużą niedogodnością.

Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy do tej pory ekipa trzymała się planu, który wcześniej przecież zaakceptowała. Nie jest tak, że tylko jedna strona ma wpływ na termin remontu. Zazwyczaj to klient oczekuje, aż ekipa będzie miała wolne, aby wpisać w kalendarz daną realizację. Dlatego jeżeli termin został zaakceptowany przez obie strony, to obie strony powinny zrobić wszystko w celu jego realizacji.

 

 

Z jakich materiałów produkowane są panele ścienne?

Panele ścienne produkowane są z drewna, płyt MDF i PCV.

Jakie zalety mają panele ścienne PCV?

Panele ścienne PCV są łatwe w montażu i użytkowaniu. Dzięki wodoodpornym właściwościom są wykorzystywane również w łazienkach czy pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Jak wygląda montaż paneli ściennych?

Panele ścienne są łatwe w samodzielnym montażu. Bardziej skomplikowane ( np. panele ścienne 3d) modele warto zlecić profesjonalnym ekipom.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze