Garaż z płyt betonowych: cena, opinie, budowa garażu [krok po kroku]

Garaż z płyt betonowych
Garaż z płyt betonowych

Posiadanie stałego miejsca parkingowego jest prawdziwym luksusem w dzisiejszych czasach. Szybko rosnąca liczba samochodów na ulicach sprawia, że zaparkowanie w mieście może być niewykonalnym zadaniem. Szczęśliwi są posiadacze własnych domów wolnostojących.

Jeżeli powierzchnia działki pozwala, warto zastanowić się nad wybudowaniem garażu z płyt betonowych. W ten sposób można zapewnić odpowiednią ochronę samochodu we wszystkich warunkach atmosferycznych.

Czy warto zainwestować w garaż z płyt betonowych czy lepiej wybrać inną opcję? Jak wyglądają koszty związane z budową garażu betonowego i czy wybór materiału jest najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę decydując się na garaże betonowe?

Kiedy warto zdecydować się na garaż z płyt betonowych?

Osoby, które decydują się na własną budowę, najczęściej skupiają się przede wszystkim na samym budynku mieszkalnym, zostawiając garaż na drugim planie. Takie podejście może skutkować problemami w dalszym etapie życia, kiedy decyzja o budowie garażu została odłożona w czasie. Późniejsza budowa garażu może być bardzo trudnym wyzwaniem, dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem było by jednak zaplanowanie położenia garażu już na etapie projektu.

Jeżeli osoba budująca dom zdecyduje się na budowę garażu, musi zadać sobie pytanie jaki typ wybrać. Materiał, z którego zostanie wykonany garaż ma spory wpływ na jego dalsze użytkowanie, a przede wszystkim konserwację.

Garaż z płyt betonowych to bardzo dobry wybór, jednak z reguły wychodzi najdrożej, ponieważ inwestorzy najczęściej decydują się go ocieplić oraz pokryć tynkiem w taki sposób, aby pasował do elewacji domu. Trzeba jednak wiedzieć, iż garaże betonowe posiadają najwięcej zalet, które szczegółowo zostaną opisane w późniejszym punkcie.

W przypadku garaży stalowych, ich niewątpliwą zaletą jest cena oraz to, że jako tako spełniają swoje zadanie. Z całą pewnością garaż tego typu ochroni samochód przed deszczem, jednak w przypadku rzęsistych opadów może dochodzić do podmywania powierzchni pod garażem, co w efekcie może skutkować lekkim opadnięciem garażu. To z reguły sprawia kolejne problemy, które mogą się nawarstwiać.

Warto wiedzieć, iż garaż blaszany nie jest bardzo stabilny, co jest kluczowe w rejonach gdzie często spotykane są mocne porywy wiatru. Ekstremalne warunki pogodowe mogą powodować również korozję, przez co garaż tego typu powinien być regularnie konserwowany. Nawiązując jeszcze do samego wyglądu takiego garażu, również można mieć co do niego nieco wątpliwości, gdyż surowa blacha nie pasuje ani do ogrodu, ani do elewacji budynków.

Można zatem śmiało stwierdzić, iż to rozwiązanie jest całkiem dobre krótkoterminowo oraz kiedy finanse nie pozwalają na inwestycję w inny typ garażu. Jednakże, pod kątem perspektywy długoterminowej, istnieją dużo lepsza rozwiązania, takie jak garaże betonowe.

Innym wyjściem może być budowa wolnostojącego garażu drewnianego. Jest to generalnie lepsze rozwiązanie niż blaszak, jednak odpowiednio droższe.

Już kupno samego materiału może przewyższać zakup garaży blaszanego, a w dodatku trzeba zapłacić za jego budowę. Jeżeli fundamenty zostały przygotowane, budowa garażu drewnianego może zająć co najwyżej kilka dni.

Jest to rozwiązanie bardziej wytrzymałe i solidne niż blaszak, jednak również posiada pewne wady. Jedną z nich jest to, iż belki z których drewniany garaż jest budowany mogą być wyboczone. To z kolei będzie rzutowało na trudności podczas budowy takiego garażu. Może zatem dochodzić do nieszczelności i w konsekwencji konieczne będzie nałożenie tynku i innych warstw ochronnych, aby móc komfortowo korzystać z takiego garażu.

Jeżeli jednak inwestor nie chce dodatkowych warstw, ciesząc się widokiem drewnianej konstrukcji, należy pamiętać o regularnej impregnacji. Z tego powodu, zastosowanie odpowiednich farb oraz lakierów jest konieczne i należy powtarzać je okresowo.

I wreszcie doszliśmy do garaży z płyt betonowych. Garaże betonowe to zdecydowanie najbardziej wytrzymała konstrukcja, która daje bardzo wiele możliwości. Najlepsza izolacja cieplna oraz wytrzymałość na działanie wszelkich, nawet najtrudniejszych, warunków atmosferycznych to tylko niektóre z zalet garaży betonowych.

Dodatkowo, ich powierzchnia może być dowolnie duża, a brama wjazdowa może być wykonana w bardzo różnorodnych wariantach. Z tego powodu, garaż z płyt betonowych jest najczęstszym wyborem, kiedy inwestora ściśle nie ogranicza budżet i może pozwolić sobie na nieco większą inwestycję.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie również z innego powodu. Garaż betonowy zapewnia największą ochronę wszelkich cennych przedmiotów. Dlatego, jeżeli garaż ma służyć nie tylko jako miejsce parkingowe dla samochodów, jednak osoba budująca dom chce korzystać jeszcze z innych możliwości tego budynku, warto wybrać właśnie garaż z płyt betonowych.

Warto wspomnieć o takich zaletach jak możliwość idealnego dopasowania elewacji oraz idealne wpasowanie w bryłę budynku mieszkalnego. Krótko mówiąc, garaż betonowy jest najlepszym rozwiązaniem, jednak należy liczyć się z kosztami. Kiedy szukamy rozwiązania najbardziej funkcjonalnego warto wybrać wariant zbudowany z betonu.

Garaż z płyt betonowych zalety i wady

Garaż wykonany z płyt betonowych posiada grono swoich zalet, jednak istnieje również kilka wad, które warto mieć na uwadze. Niestety, nie ma rozwiązań idealnych.

Garaż betonowy wady

W związku z tym, iż kilka zalet garaży betonowych zostało już wymienionych, warto zacząć od wymienienia wad. W porównaniu do innych rozwiązań garaż z płyt betonowych ma dwie główne wady:

Długość budowy

Porównując z garażem blaszany, którego postawienie trwa kilka godzin, jest to prawdziwa przepaść. Garaż betonowy wypada również dużo gorzej w porównaniu ze swoim drewnianym odpowiednikiem. Trzeba wiedzieć, iż decydując się na wybór wariantu betonowego czas wykonania może wynieść kilka tygodni na budowę samej bryły. Idąc dalej, wszelkie instalacje oraz dach to dodatkowy czas, który trzeba poświęcić na całkowite wykonanie garażu z płyt betonowych. Optymistycznie, budowę można wykonać w przeciągu miesiąca. Jeżeli inwestor posiada tyle czasu to nie jest to dużym problemem. Gorzej w przypadku kiedy daną osobę czas goni bardzo mocno, a garaż z płyt betonowych musi zostać wybudowany do danego terminu. Wtedy wszelkie opóźnienia będą grać na niekorzyść wariantu betonowego, co może skłonić inwestora do wyboru innego rozwiązania.

Cena

W porównaniu do pozostałych wariantów ten jest w stanie surowym najdroższy. Jest to również związane z koniecznością zdobycia wszelkich pozwoleń, bez których niemożliwe jest rozpoczęcie budowy. Ponadto, konieczne jest wykorzystanie różnych specjalistów, narzędzi, a często maszyn budowlanych. To wszystko wpływa na wyższą cenę garażu z płyt betonowych, w porównaniu do blaszanego czy drewnianego. Jest to jednak kwestia jakości, gdyż bez wątpienia garaż z płyt betonowych jest najbardziej solidny.

Wiedząc jakie są wady rozwiązania betonowego można śmiało stwierdzić, iż nie dyskwalifikują one garaży betonowych. Łączą się głównie z finansami, dlatego decyzja o wybudowaniu garażu betonowego powinna być podjęta zaraz na początku prac. Można w ten sposób zaoszczędzić nieco czasu i podczas gdy bryła budynku mieszkalnego będzie powoli schła, w tym czasie można zająć się murowaniem garażu z płyt betonowych. W ten sposób, wada w postaci długiego czasu wykonania jest pewien sposób kompensowana.

Cena jest czymś czego nie da się przeskoczyć, dlatego warto poszukać firmy, która wykona garaż z płyt betonowych bardzo solidnie. Nie warto oszczędzać, gdyż to może łączyć się z użyciem słabszych płyt betonowych, które zaczną szybciej niszczeć, a to z kolei będzie najkrótszą drogą do kolejnych wydatków.

Zalety budowy garaży z płyt betonowych

Nadeszła pora, aby dłużej zastanowić się nad zaletami rozwiązania, którym jest garaż betonowy. Jest to temat, który można streścić w kilku zdaniach, gdyż zalety są oczywiste, jednak ludzie którzy szukają jak najbardziej optymalnych opcji chcą najczęściej wiedzieć wszystko na dany temat. Z tego powodu, warto szerzej opisać zalety garaży betonowych. Najlepiej tego dokonać przygotowując niedługą listę:

Wytrzymałość

Bez wątpienia garaż betonowy jest najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Własności te są bezpośrednio związane z charakterystyką materiału, z którego jest wykonany. Beton jest bardzo mocnym materiałem, który jest niesamowicie odporny nawet na długotrwałe działanie warunków atmosferycznych. Tym samym, zapewnia najlepszą izolację cieplną, a to z kolei rzutuje na mniejsze koszty ogrzewania tego pomieszczenia. Nośność betonu jest bardzo duża, dlatego nad garażem można z powodzeniem urządzić dodatkowy pokój użytkowy lub schowek bądź suszarnię.

Uniwersalność

Ogólnie rzecz biorąc, garaż betonowy jest pomieszczeniem bardzo uniwersalnym. Warto zacząć od możliwości montażu praktycznie każdego rodzaju bramy, gdyż ściany betonowe są w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie instalacje. Niektóre bramy garażowe posiadają bardzo skomplikowane oprzyrządowanie, gdyż są to urządzenia w pełni automatyczne z możliwością sterowania na odległość, dlatego zawierają wiele akcesoriów. Betonowe ściany bez problemu utrzymają taki ciężar, a możliwość zastosowanie odpowiednich śrub sprawia, iż całość będzie niezwykle solidnie przymocowana.

Bezpieczeństwo

Ze względu na możliwość zastosowania różnego rodzaju bramy oraz na wytrzymałość betonu, jest to najlepsze rozwiązanie pod kątem bezpieczeństwa wszystkich rzeczy, które będą przechowywane w garażu z płyt betonowych. Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli bez problemu trzymać w garażu nawet bardzo cenne przedmioty, które będą w nim bezpieczne. Idąc dalej, bardzo często garaż z płyt betonowych jest wykorzystywany jako warsztat, a w niektórych przypadkach znajduje się w nim źródło ciepła. Beton jest materiałem niepalnym, dlatego nie ma zagrożenia pożarowego, jednak mimo wszystko należy przestrzegać zdrowego rozsądku i zabezpieczyć się przed ewentualnym podpaleniem.

Trwałość

Kolejną zaletą, która nie została jeszcze wymieniona, jest trwałość. Garaż z betonu, tak samo jak budynek mieszkalny, są bardzo trwałe i mogą stać przez dziesiątki jak nie setki lat. Z tego powodu, można mieć pewność, iż kolejne pokolenia będą mogły w pełni korzystać z dobrodziejstwa domu jak i garażu z płyt betonowych.

Estetyczne rozwiązanie

Garaże o konstrukcji betonowej można dowolnie wykończyć, dopasowując stylem do wyglądu bryły domu, czy ogrodzenia domu.

Jak widać istnieje bardzo dużo zalet garaży betonowych. Z tego powodu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem właśnie tego rozwiązania, ponieważ jest ono po prostu najlepsze. Nieliczne wady garażu z betonu mogą zostać skompensowane w dość prosty sposób, dlatego inwestor w szybkim tempie o nich zapomni skupiając się przede wszystkim na zaletach. Trzeba jednak wiedzieć, iż odpowiedni wybór garażu betonowego również nie należy do najprostszych dlatego warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. W ten sposób można być pewnym, iż wszystkie wymienione powyżej zalety zostaną jeszcze bardziej wyeksponowane, co dodatkowo zadowoli inwestora.

Parametry garażu z płyt betonowych

Najważniejsze parametry, czyli na co zwrócić uwagę przed zakupem

Jak już wielokrotnie wspomniano wybór garażu z płyt betonowych jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ oferowane możliwości są nieporównywalnie większe od tych prezentowanych przez pozostałe rozwiązania. Z tego powodu, każdy kogo stać na budowę garażu z betonu powinien bez najmniejszych wątpliwości wybrać właśnie to rozwiązanie. Trzeba dokonać tego w sposób świadomy, aby nie wybrać najtańszego materiału, który z kolei okaże się dużo słabszy przez co garaż z płyt betonowych ulegnie zniszczeniom po niedługim czasie użytkowania, a każda kolejna naprawa będzie pochłaniała budżet inwestora. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem materiału na garaż betonowy. Jednym z najczęściej wybieranych wariantów są betonowe płyty garażowe. Ich montaż jest szybszy niż murowanie garażu z cegieł, dlatego jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane. Przy wyborze odpowiednich płyt betonowych jednym z najważniejszych parametrów są gabaryty pojedynczej płyty, gdyż w ten sposób należy wybrać wariant, który najlepiej będzie pasować do zaprojektowanego garażu z płyt betonowych. Jeżeli płyty okażą się nieodpowiednich rozmiarów konieczne będzie stosowanie różnych poprawek związanych ze skracaniem czy doklejaniem płyt betonowych, a to z kolei w znacznym stopniu może zwiększyć czas wykonania oraz koszty budowy. Tego chce uniknąć każdy inwestor, dlatego długość i wysokość płyty to jedne z najważniejszych parametrów. Następnie, bardzo ważna jest grubość, gdyż to ona zapewnia odpowiednie własności izolacyjne. Oprócz samych gabarytów poszczególnych płyt bardzo istotny jest materiał, z którego zostały wykonane. Garaż z płyt betonowych nie zawsze jest taki sam, gdyż poszczególne budynki mogą znacznie się między sobą różnić właśnie ze względu na zastosowany typ betonu wykorzystany do wykonania płyty. Z tego powodu, warto zastanowić się jakie są wymagania wobec garażu z płyt betonowych, a następnie zrobić rozeznanie, które z wariantów dostępnych na rynku oferują dane możliwości. Może być tak, iż wybrany materiał będzie zbyt słaby i cały wysiłek oraz poświęcone środki pójdą na marne ze względu na zły dobór materiału. Warto w tym celu skontaktować się ze architektem, który doradzi wybór odpowiedniego wariantu. Dla najbardziej wymagających inwestorów cenną informacją będzie możliwość znalezienia płyt betonowych, które są dodatkowo wzmacniane włóknem szklanym. Jest to prawdopodobnie najwytrzymalszy wariant płyt obecnie dostępnych na rynku i z tego powodu każdy, kto na poważnie myśli o garażu z płyt betonowych, powinien zastanowić się nad takim materiałem. Niestety, cena jest znacznie wyższa, jednak można śmiało powiedzieć, że wraz z nią idzie jakość i garaż z płyt betonowych będzie służyć przed naprawdę długi czas. Można zatem stwierdzić, iż istnieją dwa najważniejsze czynniki, które muszą być brane pod uwagę przed zakupem płyt betonowych. Pierwszym z nich są gabaryty płyt betonowych, od których zależy przede wszystkim to w jak szybkim tempie będzie wykonany montaż, gdyż nietrafiony wybór płyt betonowych będzie skutkować koniecznością poprawek. Drugim parametrem jest materiał płyt betonowych, z którego są one wykonane, gdyż to przede wszystkim od budulca zależy funkcjonalność garażu z płyt betonowych. Odpowiednia trwałość oraz izolacja cieplna i akustyczna to pochodne zastosowanych rozwiązań materiałowych. Osoby, którym zależy na jak największej trwałości powinny przede wszystkim zastanowić się nad betonem zbrojonym, który wykazuje znacznie wyższe własności wytrzymałościowe. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć wybór garażu betonowego, ponieważ nie każda konstrukcja posiada te same właściwości i nawet najlepszy projekt może być zniweczony przez zły materiał. Warto jednak wiedzieć, iż ta sama sytuacja jest w przypadku innych typów garaży, więc bez względu na to czy dana osoba decyduje się na wariant drewniany czy blaszany, wybór złego materiału oraz nieprecyzyjnych elementów konstrukcyjnych będzie skutkować tym samym, czyli problemami podczas montażu oraz niespełnieniem wszystkich wymagań użytkowników.

Ile kosztuje garaż z płyt betonowych?

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że cena garażu wykonanego z płyt betonowych może być bardzo różna. Powinniśmy pamiętać, że na jego koszt w dużej mierze wpływa przede wszystkim jego rozmiar. W zależności od tego jak duży chcielibyśmy mieć garaż z płyt betonowych, należy zużyć odpowiednią ilość materiału. Dlatego wykonując kosztorys, warto uwzględnić rzeczywiste wymiary garażu z płyt betonowych i dopiero obliczyć ilość materiałów, jaką potrzebujemy. Najważniejszym materiałem do budowy garażu z płyt betonowych są oczywiście płyty betonowe, ponieważ to one stanowią podstawę konstrukcji. Na rynku można spotkać naprawdę zróżnicowane modele płyt betonowych wykonanych z podstawowego surowca jakim jest beton architektoniczny. W tym przypadku w każdym większym sklepie budowlanym możemy zamówić płyty betonowe i nie będzie ono dla nas zbyt kosztowne. Szacunkowa wartość jednej płyty betonu architektonicznego wynosi 90 zł za produkt o wymiarach 120x60x2 cm. Zatem postawienie niewielkich rozmiarów garażu z płyt betonowych nie będzie problemem dla większości osób.

Jednakże dostępne są także nowoczesne prefabrykaty, które wykonane są już z niego innych materiałów. Charakteryzują się przede wszystkim znacznie mniejszą grubością, ale jednocześnie za sprawą zastosowanych nowoczesnych materiałów i nieco innego rodzaju zbrojenia, mają znacznie wyższą wytrzymałość. To dzięki temu można właśnie zbudować naprawdę solidny garaż z płyt betonowych. Jednak nie można zapominać o tym, że takie płyty betonowe będą także znacznie droższe.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że są to gotowe bloki betonowe stosowane również często na betonowe ściany domów, dlatego jeśli nasz garaż z płyt betonowych ma być naprawdę niewielkich rozmiarów, takich płyt na rynku nie znajdziemy. Coraz częściej są to także płyty betonowe wykonywane na zamówienie i bardzo wielu producentów decyduje się na sprowadzenie ich zza granicy. Warto więc podczas wyboru takich nowoczesnych prefabrykatów betonowych na garaż z płyt betonowych zdecydować się na ich odpowiednią ilość, ponieważ jeśli zamówimy ich zbyt mało bardzo szybko może okazać się, że ich domówienie będzie albo niemożliwe lub też będzie nas bardzo dużo kosztować. Koszt płyt betonowych o wymiarach takich samych jak poprzednio może nas wynieść nawet kilkaset złotych za sztukę.

Doskonałym pomysłem jest także wykonanie tego typu budowli z płyt ogrodzeniowych dwustronnie barwionych. Tego typu rozwiązania w ostatnim czasie także możemy bardzo często spotkać w sklepach. Jak sama nazwa wskazuje, doskonale sprawdzą się w szczególności podczas wykonania ogrodzenia, jednak z takiego materiału możemy także z powodzeniem wykonać garaż z płyt betonowych. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do solidnych prefabrykatów, taki garaż z płyt betonowych może być nieco mniej trwałym rozwiązaniem. Jednakże jeśli nie jest to budynek mieszkalny, nie powinniśmy się zbytnio tym martwić. Bardzo często wielu klientów decyduje się na zakup takich płyt betonowych, ponieważ można je kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Dostępna jest w wielu sklepach płyta ogrodzeniowa dwustronnie barwiona o wymiarach 1,50 x 1,56 m w cenie 261 zł za sztukę. Zatem jak można zauważyć nie potrzebujemy ich zbyt wiele, aby niskim kosztem wybudować naprawdę dużą konstrukcję.

Całkowity koszt budowy takiego garażu z płyt betonowych jest uzależniony także od stosowania różnorodnych dodatków. Istotnie powinniśmy posiadać podczas prac odpowiednie produkty do klejenia betonu oraz uzupełniania nieszczelności, jeśli takie by powstały.

Należy także zakupić odpowiednią zaprawę murarską, jak również mieszankę najlepiej ekspresową do płyt betonowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak takie płyty po bardzo krótkim czasie mogą utracić swój urok. Dlatego tuż po złożeniu garażu z płyt warto go odpowiednio zaimpregnować.

Beton choć jest bardzo solidnym materiałem, także w pewnym stopniu jest wrażliwy na zróżnicowane warunki atmosferyczne, a przecież nasz garaż z płyt betonowych będzie cały czas na zewnątrz. Do kosztu wykonania takiego garażu z płyt betonowych należy doliczyć jeszcze cenę za impregnat do betonu oraz lakier lub farbę, jeśli chcemy nadać mu wymarzony kolor. Obecnie możliwości jest bardzo dużo, wystarczy jedynie wybrać odpowiednie dla nas rozwiązanie.

Bardzo duże znaczenie w przypadku budowy garażu z płyt betonowych ma również fakt, czy wykonujemy go we własnym zakresie lub potrzebna jest nam do tego firma budowlana. Decydując się na firmę budowlaną powinniśmy pamiętać, że bardzo istotne jest aby wybrać naprawdę renomowane przedsiębiorstwo. Jeśli zależy nam na czasie, a mym przykładowo upatrzoną już firmę, możemy wyjść z zapytaniem o wykonanie takich prac w trybie przyspieszonym. Bardzo często jeśli firma posiada choć trochę wolnego czasu, zlecenia typu ekspres są realizowane, jednak za dodatkową opłatą. Zatem jeśli zależy nam na czasie, jak również na tym, aby zlecenie było wykonane przez jedną, konkretną firmę powinniśmy liczyć się z większą opłatą za usługę.

Ważny jest także koszt transportu, którego wiele osób także nie bierze pod uwagę. W przypadku wynajęcia firmy budowlanej płacimy często osobno za ich usługę, a także za materiały i ich transport. Przewiezienie w szczególności dużych rozmiarów płyt betonowych nie jest łatwym zadaniem i tutaj też musimy wziąć to pod uwagę. W przypadku gdy sami zdecydujemy się na wymurowanie takiego garażu powinniśmy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest aby także policzyć koszty transportu materiałów. Jeśli nie posiadamy samochodu dostawczego lub nawet przyczepy do naszego auta, przewiezienie takich płyt betonowych nie będzie możliwe. Zatem koszty transportu powinniśmy w tym przypadku jak najbardziej doliczyć, ponieważ to także element naszego budżetu.

Wiele osób zapomina także o tym, że garaż z płyt betonowych powinien posiadać odpowiedni dach. Zdecydowanie najtańszy jest dach jednospadowy, ponieważ na jego wykonanie nie będziemy potrzebować zbyt wielu materiałów. Bardzo ważne jest jednak aby pamiętać o tym, że taki dach w szczególności zimą musimy odśnieżać.

Doskonałym pomysłem jest także dach dwuspadowy, który z pewnością wykonany z dobrego materiału wpasuje się bardzo dobrze w krajobraz naszego ogrodu.

Dodatkowo możemy wybrać także dach garażu wielospadowy lub zupełnie płaski dach.

Możliwe jest także na specjalne życzenie zaprojektowania konstrukcji dachu tak, aby jak najbardziej oddawał nasz charakter. Warto w tym celu skonsultować się z wybranym biurem architektonicznym. Ważny jest także materiał, z jakiego wykonamy dach. Istotnie na rynku w tym przypadku najbardziej popularna jest między innymi dachówka oraz blachodachówka. Zdecydowanie blacha falista jest znacznie tańsza, ale jest to także mało wytrzymały materiał, jak również jest on podatny na korozję. Z kolei dachówka nie tylko lepiej się prezentuje, ale także jest bardziej wytrzymała. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest ona także droższa.

Bardzo często kosztem, o którym się zapomina w przypadku garażów wykonywanych z płyt betonowych jest także ich projekt. Jeśli chcemy mieć naprawdę wyjątkową budowlę, która zmieści więcej rzeczy niż przykładowo jeden samochód i ma ona pasować do reszty naszego otoczenia, powinniśmy pamiętać o wyborze odpowiedniego projektu. Warto więc w tym celu udać się do biura architektonicznego, które wykona dla nas odpowiedni projekt zgodnie z tym, w jakim stylu jest urządzona cała nasza nieruchomość oraz zaprojektowany ogród. Dzięki temu wszystko będzie prezentowało się doskonale, a nasz garaż z płyt betonowych swoim wyglądem wcale nie będzie odbiegał od reszty.

Warto jednak pamiętać o tym, że takie projekty garaży wykonanych z płyt betonowych mogą kosztować do 2 tysięcy złotych. Zatem jak można zauważyć, jest to kolejny koszt, który należy bezwzględnie umieścić w swoim budżecie.

Warto pamiętać, że jest wiele kryteriów, na które powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na wykonanie kosztorysu garażu z płyt betonowych. To właśnie na tej podstawie będziemy mogli oszacować, jak finansowo przygotować się na taką inwestycję. W zależności od tego, czy wynajmujemy specjalnie firmę do wykonania takiego garażu, czy też decydujemy się na jego zbudowanie sami, koszty mogą być naprawdę zróżnicowane. Istotnie w tym przypadku najbardziej opłaca nam się zbudować go samemu od podstaw, jednak powinniśmy mieć w tym dość duże doświadczenie, aby wszystko było wykonane zgodnie ze sztuką oraz doskonale się prezentowało.

Całkowity koszt budowy garażu wykonanego z płyt betonowych może wynieść od 10 000 złotych do 15 000 złotych i cena ta będzie rosła w zależności od tego, na jakie wykończenie się zdecydujemy.

Jak postawić garaż z płyt betonowych na działce krok po kroku

Przede wszystkim decydując się na betonowy garaż należy dopełnić wszelkich formalności. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego jest wykonana tego typu budowla. Jeśli jest to jedynie blacha trapezowa, powinniśmy zgłosić taką konstrukcję. Z kolei jeśli będzie to budowla wykona z płyt betonowych, bardzo ważne jest nie tylko zgłoszenie, ale musimy także zgodnie z prawem budowlanym w niektórych przypadkach otrzymać pozwolenie na budowę. W tym celu warto zgłosić się do odpowiedniego urzędu, aby później nie mieć kłopotów.

Gdy garaż z płyt betonowych nie będzie przekraczał powierzchni 35 metrów kwadratowych, możemy jedynie wykonać odpowiednie zgłoszenie. Z kolei jeśli jego powierzchnia będzie większa, należy wówczas ubiegać się o pozwolenie i dopiero gdy nadejdzie odpowiednia decyzja, możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jest to istotna sprawa, o której niestety wiele osób zapomina. W przypadku gdy nie dopełnimy od razu wszystkich formalności może okazać się, że wykonaliśmy taką budowlę bezprawnie i może być na nas nałożona kara.

Jeśli już otrzymaliśmy pozytywną decyzję z urzędu, możemy przystąpić do budowy. W tym celu warto wybrać odpowiednie miejsce na swojej działce. Zakładając, że przykładowo w tym garażu będziemy przechowywać swój pojazd, bardzo ważne jest aby jego drzwi były umiejscowione w kierunku wyjazdu z naszej posesji. Warto więc przygotować odpowiednie miejsce oraz utwardzić podłoże. W zależności od tego w jakim stanie jest nasza ziemia w tym miejscu, warto przykładowo wysypać żwir i zrobić po prostu wylewkę. Gdy przykładowo na całym terenie mamy wyłożoną kostkę brukową i garaż z płyt betonowych miałby stać właśnie na takiej podstawie, nie ma raczej potrzeby dodatkowego utwardzania terenu.

Kolejny krok to zakup materiałów budowlanych. W zależności od tego, czy do budowy takiego garażu wynajmujemy specjalną firmę budowlaną, czy też decydujemy się na wykonanie jej samodzielnie warto pamiętać, że odpowiedni wybór rzeczy do budowy jest ważny. O ile firma raczej może samodzielnie zakupić i przewieźć nam niezbędne materiały budowlane, w przypadku samodzielnych działań musimy o to zadbać sami.

Jeśli mamy już posadzkę, możemy przystąpić do montażu korpusu. Na korpus garażu betonowego składają się między innymi jego betonowe ściany oraz dach. W zależności od tego czy ma to być przykładowo konstrukcja typu wiata, która nie posiada drzwi i często błędnie określana jest garażem, czy też ma być to zabudowany obiekt, najważniejsze na samym początku jest postawienie ścian.

Bardzo dużym ułatwieniem jest gdy wykonujemy ściany takiego garaży z prefabrykatów betonowych. W takich przypadkach są to często dopasowane do siebie elementy, gdzie jedna ściana może stanowić nawet jedną płytę. Wówczas możemy złożyć je ze sobą dosłownie jak klocki, ponieważ są one odpowiednio wyprofilowane. Jednakże jak już wcześniej wspomniano jest to rozwiązanie najdroższe. Jeśli jednak budujemy garaż z płyt betonowych metodą tradycyjną, powinniśmy zakupić dodatkowo specjalną mieszankę do betonu i układać płyty jedna przy drugiej, kolejno wiążąc je ze sobą właśnie za pomocą takiej zaprawy.

Gdy już osiągniemy odpowiednią wysokość ścian, powinniśmy zamontować dach. Jednak warto poczekać, aby cała zaprawa dobrze wyschła i dopiero możemy obciążać taką konstrukcję.

W przypadku dachu bardzo proste jest zastosowanie blachy trapezowej. Jest to najtańsze rozwiązanie i nie wymaga zbyt dużo montażu. Możemy także zdecydować się na wykonanie wiązarów dachowych i położenie dachówki. Efekt w tym przypadku jest znacznie bardziej estetyczny, ale także taki pomysł będzie nas więcej kosztował.

Jeśli dach będzie już gotowy, możemy przystąpić do zabezpieczenia płyt betonowych lakierem do betonu architektonicznego. Dzięki temu będą one w pełni odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne.

Kolejno jeśli sobie tego życzymy, możemy nadać odpowiedni kolor naszej budowli. Warto więc kupić odpowiednią farbę do betonu i jeśli lakier już wyschnie, przystąpić do malowania garażu z płyt betonowych.

W zależności od zastosowanych przez nas płyt betonowych bardzo często zdarza się, że konieczne będzie między innymi kilkukrotne malowanie garażu z płyt betonowych. Warto jednak dać pierwszej warstwie dobrze wyschnąć, aby nie pojawiły się żadne pęcherze powietrza ani inne nierówności na powierzchni betonu architektonicznego.

Ostatnim etapem jest montaż bramy garażowej. Warto się na to zdecydować na samym końcu, ponieważ dzięki temu unikniemy problemów z zachlapaniem ich zaprawą lub też farbą, a później takie zanieczyszczenia bardzo ciężko będzie nam usunąć. Jeśli drzwi były dobrze wymierzone, a płyty betonowe są odpowiednio przygotowane, montaż takich elementów na pewno nie sprawi nam większych problemów.

Zatem jak można zauważyć, budowanie garażu nawet od podstaw nie powinno stanowić żadnego problemu, jeśli tylko wykonamy odpowiedni projekt i dobrze zaplanujemy swoje prace.

Zdecydowanie garaż z płyt betonowych jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że jest to konstrukcja budowlana, która może nam bardzo pomóc przy naszej nieruchomości, jednak warto aby była ona odpowiednio wykonana zgodnie ze sztuką. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, ze konstrukcja jest solidna oraz niezawodna i tym samym będzie nam służyć przez bardzo długie lata. Istotnie coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonanie takiego garażu betonowego, jednak warto mieć w tym przypadku dość duże doświadczenie. Liczy się tutaj nie tylko wybór odpowiedniego materiału, ale także między innymi właściwe dobranie materiałów spajających płyty betonowe oraz sam sposób wykonania takiej konstrukcji.

Jeśli posiadamy większych rozmiarów działkę, taki garaż z płyt betonowych może nam się bardzo przydać. To właśnie dzięki niemu w chłodne, zimowe dni będziemy mogli schować swój samochód i nie martwić się tym, że przykładowo rankiem będzie on bardzo zasypany. Garaż z płyt betonowych to idealne miejsce, aby ochronić swoje auto przed pozostałymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak przykładowo grad lub też burze i porywisty wiatr. Te wszystkie zjawiska w ostatnim czasie w naszym kraju pojawiają się często i nagle, dlatego wiele osób w ostatniej chwili chroni swój dobytek. W przypadku dużego gradu lub potężnej wichury bardzo ciężko jest nam osłonić nasze auto, jeśli nie mamy odpowiedniego garażu. Dlatego powinniśmy wybrać właśnie nawet prosty garaż z płyt betonowych, który nie wymaga bardzo dużego nakładu finansowego. Cena garażu z płyt betonowych zależy od rozmiarów, ponieważ ilość płyt betonowych potrzebnych do wykonania garażu z płyt betonowych może być zróżnicowana. W przypadku gdy sami decydujemy się budować garaż z płyt betonowych, że nie będziemy musieli wliczać do kosztorysu ceny robocizny.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alla

To rzadkość, by na jednym blogu znaleźć tak wiele wartościowych i dobrze opracowanych treści.

Alojzy

regularne śledzenie tego bloga, znacznie wzbogaciło moją wiedzę.