Łącznik krzyżowy: rodzaje, ceny, jak podłączyć wyłącznik krzyżowy

Łącznik krzyżowy
Łącznik krzyżowy

Każdy z nas chce wygodnie mieszkać. Nowoczesne rozwiązania, które zdecydowanie podnoszą komfort życia i wykonywania codziennych czynności, obecne są właściwie na każdym kroku i wydaje się, że wystarczy po prostu po nie sięgnąć. Nie zawsze też są to drogie i skomplikowane urządzenia, czasem można ułatwić sobie życie dosłownie za kilka złotych. Takich rozwiązań jest całkiem sporo i warto się za nimi rozejrzeć. A w przypadku instalacji elektrycznej zapytać o nie swojego elektryka, bo jednym z takich rozwiązań jest między innymi łącznik krzyżowy. Jedną z takich możliwości jest kontrolowanie oświetlenia swojego domu w kilku miejscach przy pomocy, np. jednego włącznika. Jest to szczególnie wygodne, gdy posiadamy dom o kilku kondygnacjach i chcemy zgasić światło na dole, będąc u góry – zdecydowanie nie zawsze chce nam się wtedy schodzić, zwłaszcza gdy myślimy już tylko o tym, żeby położyć się do łóżka. Ułatwimy to sobie przy pomocy łącznika krzyżowego.

Co to jest łącznik krzyżowy?

Trudno nawet w tym przypadku mówić o skomplikowanym urządzeniu, ponieważ jest to po prostu rodzaj elektrycznego łącznika, który służy do sterowania oświetleniem w naszym domu. Zawsze wtedy, gdy zachodzi potrzeba gaszenia światła na dole, gdy jesteśmy do góry lub na odwrót i wielu innych sytuacjach, gdy musimy przemieszczać się, aby zgasić światło w innej części naszego domu. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest po prostu wygodne i może być zastosowane jako rozszerzenie do każdej instalacji. Wyłącznik krzyżowy nie różni się wyglądem od innych tego rodzaju produktów. Można dopasować go bez problemu do aranżacji naszego domu. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, aby móc używać łącznika krzyżowego, jest zastosowanie łącznika schodowego, ponieważ ten pierwszy będzie sprawnie funkcjonował, jeśli zostanie umieszczony między skrajnie zamontowanymi dwoma włącznikami schodowymi. O ile przełączniki schodowe mogą działać samodzielnie, tak krzyżowe są niesamodzielna i funkcjonują tylko w połączeniu z innymi, czyli w tym wypadku łącznikami schodowymi. Każda tego typu instalacja daje tak naprawdę nieograniczone możliwości rozbudowywania tego systemu. Dodanie kolejnego łącznika krzyżowego to możliwość rozszerzenia kontroli nad naszym oświetleniem w domu. Nie zawsze są to przecież tylko schody i dwie kondygnacje. Równie dobrze może to być piwnica, poddasze, strych oraz wiele innym miejsc, gdzie dla własnej wygody nie musimy wracać, aby wyłączyć w tym miejscu światło. Oczywiście rozbudowanie tego rodzaju instalacji elektrycznej najlepiej zlecić doświadczonemu elektrykowi, albo pomyśleć o niej już wtedy, gdy posiadamy projekt domu i potrzebujemy do tego projekt instalacji elektrycznej. Już na tym etapie można takie rozwiązania uzgodnić z wykonawcą naszej późniejszej instalacji elektrycznej. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kablami i przewodami w ścianach, a tym samym kuciem, więc najlepiej takie prace przeprowadzać już na samym początku lub w trakcie poważnego remontu. Wtedy unikniemy zniszczeń, które trzeba będzie zwyczajnie usunąć po ingerencji elektryka.

Rodzaje wyłączników krzyżowych

Rodzaje wyłączników krzyżowych
Rodzaje wyłączników krzyżowych

Ten prosty dodatek, który możemy wykorzystać do rozbudowy naszej instalacji elektrycznej, dostępny jest tak jak w przypadku wszystkich innych popularnych łączników w formie pojedynczej lub podwójnej, można także nabyć go z możliwością podświetlenia, co również wpływa na komfort jego użytkowania, a także w różnych kolorach, fasonach oraz wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu łatwo dopasować je do innych włączników w naszym domu i tym samym również stylu całego mieszkania. Są również modele, które mogą być czułe na ruch lub dotyk, a wszystko po to, abyś jeszcze wygodniej czuł się we własnym domu. Sam zdecyduj o wyborze konkretnego modelu.

Łącznik krzyżowy podwójny i pojedynczy

Zastosowanie jednego bądź drugiego rozwiązania zdecydowanie powinno być podyktowane tym, jak bardzo planujemy rozbudować naszą instalację. W wielu przypadkach po prostu wystarczy pojedynczy łącznik krzyżowy umieszczony pomiędzy włącznikami schodowymi. W innym przypadku chodzi przede wszystkim o jak najlepszą optymalizację miejsca montażu poszczególnych włączników. Jasne jest, że zamontowanie dwóch pojedynczych zajmie znacznie więcej miejsca niż jednego podwójnego. Jeśli dołożymy jeszcze do tego włączniki schodowe, to zdecydowanie może tego dość dużo nagromadzić się na naszej ścianie. Stąd łącznik krzyżowy podwójny zawsze będzie lepszym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy planujemy naszą instalację dość znacznie rozbudować i nie skończy się na jednym rodzaju każdego łącznika.

Łącznik krzyżowy podwójny można także z powodzeniem zastosować tam, gdzie mamy do czynienia z dwoma grupami żarówek, np. w dużych żyrandolach. Wtedy jedna grupa będzie zapalana jednym przyciskiem, a druga kolejnym. Wciśnięcie jednego i drugiego równocześnie będzie skutkowało zapaleniem się wszystkich żarówek. W tym celu stosuje się, tzw. wyłącznik krzyżowy typ świecznikowy. Wszystko to oczywiście uzależnione jest rodzaju naszego oświetlenia, ilości oraz naszych preferencji. Niemniej zawsze będzie to oszczędność miejsca, gdzie dokonuje się montażu tego rodzaju włączników, czyli w większości przypadków po prostu naszej ściany. Warto więc rozważyć, czy takie rozwiązanie sprawdzi się również w naszym domu.

Podświetlany łącznik krzyżowy

Włącznik krzyżowy może być również wzbogacony podświetleniem. Ma to przede wszystkim sens typowo praktyczny, ponieważ dzięki zastosowaniu łącznika z podświetleniem znacznie łatwiej nam go zlokalizować w ciemnym mieszkaniu, korytarzu czy klatce schodowej. Podświetlany włącznik krzyżowy to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które również znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo. Sami wiemy na pewno, jak czasem trudno zlokalizować, gdzie znajduje się łącznik krzyżowy. Podświetlenie w tym wypadku rozwiązuje całkowicie problem. Podświetlenie zastosowane w łączniku krzyżowym może charakteryzować się także różnorodnością pod względem barw. W sklepach istnieje dość duży wybór kolorów i może to być na przykład biała barwa światła, kolor żółty, czerwony czy niebieski. Dzięki temu można uzyskać ciekawe i nietypowe rozwiązania dla naszego wnętrza, co również niewątpliwe przekłada się na jego oryginalność i funkcjonalność. Podświetlenie może także charakteryzować się różnym kształtem. Czasem bywa to jeden punkt, czasem kilka, a czasem łącznik krzyżowy ma podświetlone całe ramki. Dzięki temu uzyskuje się ciekawe i zwracające uwagę efekty, a włącznik krzyżowy bardzo łatwo znaleźć w ciemnym korytarzu.

Łączniki krzyżowe dostępne są w bardzo wielu modelach oraz kolorach. Oczywiście najprostszy łącznik krzyżowy wykonany z tworzywa sztucznego dostępny jest w najbardziej popularnych kolorach, tak jak większość innych włączników. Dostaniemy więc łącznik krzyżowy biały, ecru, szary, beżowy, złoty, srebrny czy brązowy. Jeżeli chodzi o kształt, to tutaj również można liczyć na różnorodne produkty – mogą mieć zdecydowanie różne wykończenie, a dzięki temu łatwo dobrać je do stylu naszego domu. Nowoczesne produkty dostępne na rynku pozwalają także na montowanie ich w sposób podtynkowy, trzeba tylko wybrać odpowiedni produkt. Dla osób poszukujących ciekawszych rozwiązań, dostępne są w sklepach także włączniki krzyżowe wykonane z innych materiałów niż plastik. Może to być na przykład drewno, metal lub szkło. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz zasobności portfela, ponieważ te bardziej wyszukane produkty mogą również zdecydowanie różnić się ceną i bywa, że trzeba je realizować na indywidualne zamówienie. Włączniki krzyżowe mogą mieć postać całkiem prostego urządzenia wykonanego z plastiku, ale są również takie produkty, które posiadają dodatkowe funkcje, w tym nie tylko podświetlenie. Może to być między innymi produkt dotykowy lub z czujnikiem ruchu, a także, tzw. obrotowy “włącznik-ściemniacz”. Niestety, za takie udogodnienia trzeba również stosownie więcej zapłacić, ale na pewno uczynią nasze życie bardziej komfortowym.

Do czego służy łącznik krzyżowy?

Do czego służy łącznik krzyżowy?
Do czego służy łącznik krzyżowy?

Łącznik krzyżowy jest rodzajem prostego łącznika, który umożliwia sterowanie oświetleniem w naszym domu. Łącznik krzyżowy nie jest łącznikiem samodzielnym, więc może być używany w połączeniu z włącznikiem schodowym. Dlatego jego najczęstszym zastosowaniem jest właśnie klatka schodowa. W tym wypadku włącznik krzyżowy służy przede wszystkim naszej wygodzie oraz bezpieczeństwu, ponieważ nie musimy wielokrotnie pokonywać tej samej trasy, np. po schodach, aby pogasić wszystkie światła w domu. Dzięki niemu można zastosować włączniki schodowe do sterowania oświetleniem w więcej niż dwóch miejscach. Zwiększa się więc ich zakres i możliwości. Włącznik krzyżowy można stosować w kombinacjach rozszerzonych, np. zamontować dwa lub trzy, aby uzyskać kontrolę nad oświetleniem znajdującym się w innych częściach domu. Z jego pomocą możemy więc oświetlać klatki schodowe, korytarze, tarasy, poddasza, piwnicę oraz wiele innych miejsc, gdzie chcemy mieć dozór nad naszym oświetleniem. W dużych pomieszczeniach z jego pomocą sterujemy obwodem światła w jego różnych częściach, nie musimy więc wracać do punktu wyjścia tylko po to, aby włączyć lub wyłączyć światło. W zależności od tego, ile łączników krzyżowych zamontujemy, tym jeszcze bardziej zwiększamy obszar kontroli nad oświetleniem. Łącznik krzyżowy świecznikowy służy przede wszystkim do kontroli nad światłem, jakie otrzymujemy z efektownych i dużych żyrandoli. Dzięki temu możemy sterować jakością i siłą światła włączając tylko jedną część żarówek znajdujących się w lampie lub całość, jeśli mamy także potrzebę. Włącznik krzyżowy w znacznej mierze przyczynia się to również do oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. Poszczególne kondygnacje lub części dużego pomieszczenia nie muszą być oświetlone bez potrzeby, a często tak się właśnie dzieje wtedy, gdy zwyczajnie nie chce nam się schodzić, aby zgasić lampy w innej części budynku. Łącznik krzyżowy jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o takie właśnie dylematy. Na przestrzeni całego roku może okazać się to dużą korzyścią, którą realnie odczujemy we własnym portfelu. Z całą pewnością można więc powiedzieć, że takie rozwiązanie służy przede wszystkim naszej wygodzie, bezpieczeństwu oraz oszczędnościom. Jest ono również znacznie tańsze od bardziej zaawansowanych i skomplikowanych rozwiązań, jakie można stosować z podobnym efektem i z pewnością znacznie mniej awaryjne.

Czym różni się wyłącznik krzyżowy od schodowego?

Czym różni się wyłącznik krzyżowy od schodowego?

Jak już wyżej zostało wspomniane, łącznik krzyżowy nie jest samodzielny i może pracować zgodnie ze swoim przeznaczeniem w połączeniu z wyłącznikiem schodowym. Choć może się wydawać, że działają na podobnej zasadzie, to w rzeczywistości pierwszy jest niejako dodatkową funkcją i rozszerzeniem tego drugiego, a drugi bez pierwszego jest zdecydowanie uboższy w swoje funkcje. Na czym polegają ich główne różnice w zastosowaniu?

Łączniki schodowe

Łączniki schodowe

Łączniki schodowe nazywane bywają również klatkowymi, a ich główna funkcja to włączenie i wyłączanie światła w dwóch różnych miejscach. Dlatego też najczęściej łączniki schodowe do sterowania oświetleniem bywają montowane na klatkach schodowych i tym samym, gdy znajdujemy się na górze, możemy wyłączyć światło, które zapaliliśmy będąc na dole. Dzięki temu nie musimy schodzić na dół, żeby je ponownie zgasić, co oczywiście byłoby zupełnie bezsensowne, bo ostatecznie jedną drogę musielibyśmy przebyć w całkowitych ciemnościach. Łączniki schodowe mają więc bardzo praktyczne zastosowanie, które gwarantuje nam znacznie większą wygodę, zarazem także bezpieczeństwo i oszczędności w przypadkach, gdy zwyczajnie nie chce nam się schodzić, aby światło zgasić i tym samym oszczędzać energię elektryczną. Jest on powszechnie używany więc przede wszystkim właśnie tam, gdzie znajdują się klatki schodowe. System taki składa się z dwóch włączników, a każdy z nich montuje się w innym miejscu, np. na początku i na końcu klatki schodowej. Jednak zastosowanie włącznika schodowego nie ogranicza się tylko do klatki schodowej. Z powodzeniem może on być także stosowany w innych miejscach naszego domu czy biura, np. w długim korytarzu, na balkonie, tarasie, na nawet sypialni, kiedy to główne światło możemy wyłączyć, gdy znajdujemy się już w łóżku. Nie można jednak zapominać o tym, że daje on możliwość używania go w tylko dwóch miejscach. Jeśli chcemy, aby były to na przykład trzy punkty: na początku, środku i na końcu schodów, to wtedy trzeba zastosować dodatkowe rozwiązanie. Dzięki temu nasza instalacja może zostać rozszerzona o dodatkowe i bardzo użyteczne funkcje, co przy zastosowaniu tylko łącznika schodowego nie byłoby możliwe. Łączniki schodowe stosowane do sterowania oświetleniem dostępne są w bardzo wielu różnorodnych wariantach. Mogą mieć nie tylko różny kolor, fason czy podświetlenie, bo także dodatkowe funkcje jak na przykład czujniki ruchu czy dotyku. Jest to niewątpliwe bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które powszechnie stosowane jest nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale także zakładach pracy czy biurach. Ich szczególna popularność bierze się w dużej mierze właśnie z możliwości oszczędzania na energii elektrycznej. Na pewno przyczynia się również do tego bezawaryjność takiego rozwiązania, które przecież opiera się na przewodach elektrycznych, a nie innych rozwiązaniach, które okazuje się, że mogą być dużo bardziej awaryjne i tym samym także generować dodatkowe koszty dla użytkowników.

Łącznik krzyżowy

Czym w takim razie różni się ten rodzaj łącznika od schodowego? Jego główną różnicą jest przede wszystkim to, że nie może być stosowany samodzielnie, a rozszerza łączniki schodowe. Pozwala on na sterowanie światłem z trzech lub więcej miejsc, w zależności oczywiście od tego, na jak bardzo skomplikowany układ się zdecydujemy. Bywa że dysponujemy bardzo długim korytarzem lub schodami składającymi się z kilku kondygnacji. Zastosowanie włącznika schodowego pozwala nam na doświetlenie tylko dwóch punktów, tj. początku oraz końca, tym samym pozostaje ciemny środek, który trzeba będzie oświetlić w inny sposób, a co będzie także wiązało z koniecznością udania się na miejsce, aby ostatecznie włączoną lampę zgasić. To samo można powiedzieć o innych miejscach, gdzie dwa punkty to zdecydowanie za mało, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie na tak dużej przestrzeni. Łączniki krzyżowe pozwalają więc rozbudować i rozszerzyć naszą instalację elektryczną. Najprościej można więc powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju rozgałęźnik, który pozwala optymalnie wykorzystać to, co daje nam układ przewodów i kabli w naszych ścianach. Oświetleniem możemy więc sterować z trzech i więcej miejsc, w zależności oczywiście od tego, jaką ilość łączników krzyżowych zamontujemy, co zwykle jest także związane przede wszystkim z naszymi potrzebami. Ich ilość musi być również dostosowana do liczby łączników schodowych. Niemożliwe jest zastosowanie takiego rozwiązania z jednym schodowym i czterema krzyżowymi. Gdy chcemy uzyskać pięć punktów do sterowania oświetleniem, to niezbędne jest użycie dwóch włączników schodowych oraz trzech krzyżowych. Tylko wtedy powstanie optymalny i funkcjonalny układ do sprawowania kontroli nad naszym oświetleniem. W najprostszym rozwiązaniu łącznik krzyżowy wpina się między dwa łączniki schodowe. Jak już jednak wiadomo, układ ten może być rozszerzony o dodatkowe punkty przy zastosowaniu większej ilości łączników krzyżowych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że są to dodatkowe przewody i układy w naszej instalacji, ale mamy jednak pewność, że nasze oświetlenie będzie działało bez zarzutu i bezawaryjnie, ponieważ opiera się na tradycyjnych przewodach. O ile montaż najprostszego układu nie wymaga aż tak dużo pracy i umiejętności, tak im bardziej skomplikowane i złożone systemy, tym lepiej zdać się na pomoc fachowca w tym zakresie, który również posiada niezbędne uprawnienia do pracy z instalacjami elektrycznymi. Jak w takim razie przedstawia się montaż łącznika krzyżowego?

Podłączenie wyłącznika krzyżowego

Jak podłączyć wyłącznik krzyżowy?
Jak podłączyć wyłącznik krzyżowy?

Zamontowanie układu z jednym łącznikiem krzyżowym nie powinno sprawić dużo problemu. Trzeba tylko zakupić model łącznika, który będzie pasował do danego układu. Warto zwrócić uwagę, czy jest to zestaw podtynkowy czy natynkowy. Powszechnie dostępne łączniki w sklepach przeznaczone są dla instalacji z napięciem 250V. Jeśli dokonujemy zakupu nie w Polsce, ale gdzie indziej, warto sprawdzić, czy interesujący nas model na pewno wpisuje się w nasze parametry. Pod uwagę trzeba przede wszystkim także wziąć to, z ilu miejsc chcemy sterować oświetleniem. Jeśli z trzech, to potrzebujemy do tego dwa włączniki schodowe oraz jeden krzyżowy. Łącznik krzyżowy instalowany jest pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi. W celu zamontowania urządzenia należy połączyć przewody wychodzące od włącznika schodowego początkowego z zaciskami wejściowymi krzyżowego, a następnie jego zaciski wyjściowe trafiają na zaciski wejściowe końcowego włącznika schodowego. Dzięki takiemu połączeniu bez problemu możemy sterować oświetleniem z trzech punktów, np. w połowie klatki schodowej zyskujemy dodatkowy punkt ze światłem, który można włączać i wyłączać zgodnie z potrzebami. Wyłącznik krzyżowy może być zamontowany w liczbie większej niż jeden. Dzięki temu zyskuje się więcej punktów zarządzania światłem. Mogą to być kolejne dwa lub trzy, które także są umieszczane pomiędzy włącznikami schodowymi. W takim przypadku montaż również zaczyna się od połączenia przewodów wychodzących z włącznika schodowego początkowego, z łącznikiem krzyżowym, a przewód neutralny oraz ochronny łączy się w puszce za pomocą złączek instalacyjnych. Zaleca się także, aby stosować podwójne łączniki krzyżowe, co pozwala optymalizować miejsce montażu. Warto również stosować się do zaleceń producenta danego łącznika, jeśli takie są dołączone. W przypadku wątpliwości można posiłkować się gotowym schematem lub po prostu zlecić to zadanie wykwalifikowanemu elektrykowi. Jeśli decydujemy się na montowanie tego rodzaju łącznika, to weźmy również pod uwagę jego wygląd oraz dodatkowe funkcje. Dzięki temu w miejscu montażu stworzymy jednolitą i pasującą do pozostałych elementów całość. Warto również przyłożyć się do estetyki wykonania. Porządnie zamontowane włączniki, które współgrają z resztą zaaranżowanego wnętrza, mogą być nie tylko użyteczne i funkcjonalne, ale również stanowić swego rodzaju dekorację, ale to oczywiście zależy od naszych osobistych preferencji. Wybór pod względem kolorów, ramek i klawiszy jest ciekawy i różnorodny, więc każdy znajdzie wariant odpowiedni dla siebie.

Wyłącznik krzyżowy cena

Zastanawiasz się, ile kosztują łączniki krzyżowe? Zdecydowanie jest to niewielki koszt w porównaniu do tego, co nam samo urządzenie oferuje. Nie dość, że zyskujemy wygodę, to również oszczędzamy, a najprostszy model to cena zdecydowanie poniżej dziesięciu złotych. Jest to oczywiście tradycyjne urządzenie z plastiku, które dostaniemy w każdym markecie budowlanym na dziale elektrycznym i zazwyczaj w kolorze białym. Pamiętaj jednak o tym, że urządzenie to, jak zresztą każdy inny włącznik, zazwyczaj znajduje się w miejscu widocznym dla wszystkich i z reguły jest często używany. Wybierz model, który będzie stabilny, wytrzymały i dopełni wizualnie wnętrze. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Wybierz wariant, który będzie pasował kolorystycznie do pozostałych przycisków i elementów wyposażenia danego pomieszczenia. Oczywiście te w kolorze białym są najbardziej uniwersalne, ale równie dobrze sprawdzają się takie w kolorze beżowym, ecru czy brązowym. Ciemniejszy kolor na pewno będzie dość praktyczny, łączniki krzyżowe w kolorze jasnego beżu lub ecru bardzo dobrze komponują się ze ścianami właśnie w takich kolorach, nie odznaczają się i nie przyciągają wzroku, więc jeśli takie jest Twoje zamierzenie, wybierz model, który zapewni taką właśnie stylistykę. Jeśli natomiast oczekujesz ciekawych wizualnie efektów, postaw na oryginalne kolory. Najtańsze są zazwyczaj białe, im bardziej wyszukany kolor, tym cena może być wyższa.
  • Zwróć również uwagę na wymiary ramek. Duże łączniki nie zawsze będą pasować do małych i przytulnych mieszkań, wtedy zdecydowanie lepiej wybrać nieduży przycisk. Mogą się one także różnić fasonem – niektóre mają bardziej zaokrąglone kształty, inne bardziej ostre, wybierz taki, który będzie odpowiadał Twoim osobistym preferencjom. Tutaj również mogą być nieznaczne różnice w cenach.
  • Ważnym parametrem jest także materiał wykonania. Najtańsze są te z plastiku. Można dostać je już za 7-8 złotych w marketach budowlanych. Jednak dla osób, które poszukują nieco bardziej oryginalnych rozwiązań i kwestia ceny nie odgrywa dużej roli, to mogą wybrać takie, które wykonane są z zupełnie innych materiałów, dużo bardziej solidniejszych oraz takich, które z powodzeniem będą również pełnić funkcję dekoracyjną. Może to być drewno, mosiądz, aluminium, szkło oraz inne efektowne rozwiązania. Cena jednak jest wtedy znacznie wyższa, ponieważ to z reguły produkty realizowane na indywidualne zamówienia i może ona dochodzić nawet do 500 zł za punkt.
  • Na cenę mają także wpływ dodatkowe funkcje, np. takie jak podświetlenie. Wszystko zależy modelu, rodzaju światła, ale na ogół jest to koszt około 40 złotych. Modele z czujnikiem ruchu oraz dotykowe są jeszcze droższe, a ceny zaczynają się od 150 złotych.
  • Droższe będą także łączniki krzyżowe podwójne.

Jak widać więc, cena łącznika krzyżowego może być bardzo różna i uzależniona bardzo wieloma parametrami. Ostatecznie o wyborze konkretnego modelu decyduje każdy osobiście i wybiera zgodnie ze swoimi upodobaniami i możliwościami finansowymi. Pamiętaj jednak, żeby zawsze wybierać dobrej jakości łącznik, ponieważ tym samym eliminujesz prawdopodobieństwo szybkiego uszkodzenia i ewentualnej wymiany.

Zalety łączników krzyżowych

Zalety stosowania łączników krzyżowych
Zalety stosowania łączników krzyżowych

Takie rozwiązanie ma zdecydowanie bardzo dużo zalet, rozważ je więc, gdy w Twoim domu masz do czynienia z takimi sytuacjami jak kilka kondygnacji, długie korytarze, duże przestrzenie, balkony, tarasy, klatki schodowe, ponieważ dzięki temu uczynisz swoje codzienne życie znacznie bardziej komfortowym i bezpiecznym. Masz stałą kontrolę nad oświetleniem w swoim pobliżu i w każdej chwili możesz zdecydować o jego włączeniu i wyłączeniu, dzięki temu unikasz również zbędnego chodzenia, czasem nawet po ciemku, aby wyłączyć światło w jednej części domu. Ma to decydujący wpływ na bezpieczeństwo Twoje oraz pozostałych domowników, czy innych użytkowników lokalu. Nie da się również pominąć kwestii oszczędności. Zapalone światło generuje dodatkowe koszty, które w przeciągu roku mogą skumulować się do znacznej kwoty. Każdy z nas zna takie sytuacje z własnego doświadczenia, kiedy to światło paliło się, ponieważ nikt nie miał ochoty zejść, aby je wyłączyć. Łącznik krzyżowy rozwiązuje takie sytuacje z korzyścią dla naszego budżetu – włączamy i wyłączmy światło praktycznie w chwili, gdy przestaje nam być potrzebne, a efekty tego widoczne są również w rachunkach za prąd. Dzięki temu, że cała instalacja opiera się na przewodach elektrycznych, jest to rozwiązanie, które jest praktycznie bezawaryjne, czego nie można już powiedzieć o innych tego typu urządzeniach, które działają już na zupełnie innych zasadach i zazwyczaj są znacznie bardziej skomplikowane, a także droższe. Również montaż łącznika krzyżowego jest prosty, a samo jego używanie nie stanowi dla nikogo problemu.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztofa

Super, dzięki za wszystkie informacje, bardzo się przydały