Dom dla małej rodziny: projekt domu, funkcjonalność, adaptacja

Dom dla małej rodziny
Dom dla małej rodziny

Szukanie najbardziej odpowiedniego projektu domu dla małej rodziny może sprawić pewne problemy. Na jakie aspekty projektu domu zwrócić szczególną uwagę? Jakie projekty domów mogą okazać się rzeczywiście trafionym wyborem? Sprawdźmy jaki dom warto wybrać.

Dom dla małej rodziny – najważniejsze cechy

Dom dla małej rodziny – najważniejsze cechy
Funkcjonalny dom dla małej rodziny – najważniejsze cechy

Mała rodzina może się składać z dwóch, trzech, a maksymalnie czterech osób. Często to będą rodzice z dwójką dzieci.

Komunikacja

Projekty domów dla małej rodziny powinny uwzględniać dobrze przemyślane ciągi komunikacyjne, aby umożliwić każdemu członkowi rodziny swobodne przemieszczanie się po domu. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednią ilość sypialni, a także rozsądnie zaplanować strefę wypoczynku. To nie są jedyne elementy, które muszą zawierać dobre domy dla niewielkiej familii.

Wśród ofert renomowanych pracowni architektonicznych, takich jak MGProjekt można wybrać wyjątkowo dobrze rozplanowany i przemyślany pod kątem funkcjonalności projekt domu dla małej rodziny, który w stu procentach spełni wymagania w zakresie wygody mieszkania, a także zaspokoi wszelkie potrzeby domowników.

Ilość kondygnacji

Dla potrzeb rodziny 2+1 lub 2+2 można spokojnie dostosować zarówno dom parterowy z wszystkimi pomieszczeniami zlokalizowanymi na jednym poziomie domu, jak i projekt domu z poddaszem użytkowym. Domy z poddaszem pozwalają podzielić całą przestrzeń na dwie funkcjonalne strefy zlokalizowane na dwóch poziomach budynku.

Układ pomieszczeń

Jednak nie tyle liczba kondygnacji, co powierzchnia użytkowa, a przede wszystkim optymalny układ wnętrza domów okazuje się czynnikiem warunkującym odpowiedni stopień komfortu mieszkania. Dlatego wybierając projekty domów należy zwrócić na te kwestie szczególną uwagę.

Koszty eksploatacji budynku

Podczas podejmowania decyzji o wyborze projektu domu należy także uwzględnić koszty eksploatacji budynku – przede wszystkim ogrzewania budynku.

Wbrew pozorom rodzina czteroosobowa nie musi ponosić większych kosztów w skali roku w stosunku do rodziny dwuosobowej. Wystarczy jedynie pomyśleć o budowie domu energooszczędnego – jego koszt budowy jest wyższy, ale zwraca się w dłuższym okresie. To dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się parametrom cieplnym budynku.

W tym kontekście znaczenie ma technologia stawiania bryły, jak i technologia w jakiej dom zostanie  wykończony.

Trzeba również zadbać o właściwy dobór instalacji oraz nowoczesnych urządzeń grzewczych.

Budynek zachowujący dłużej ciepło nie tylko pozwoli zminimalizować wydatki na ogrzewanie, ale także jest przyjemniejszy w codziennym użytkowaniu. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku małych dzieci, które często się przeziębiają.

Na pewno konieczne będzie wydzielenie stref – wyraźny podział na strefę dzienną oraz strefę nocną w dużym stopniu podnosi komfort mieszkania. Sedno podziału tkwi zaś w dobrym układzie pomieszczeń. Dobre projekty małych domów parterowych mają otwartą strefę dzienną przy jednoczesnym wydzieleniu części nocnej z oddzielnymi pokojami.

Mała rodzina = mały dom? Niekoniecznie

Powierzchnia domu dla małej rodziny
Powierzchnia użytkowa domu dla małej rodziny

Kwestia powierzchni użytkowej jest niewątpliwie jedną z kluczowych przy podejmowaniu decyzji o wyborze projektu domu. Jeszcze 30-40 lat temu w przestrzeni polskiej dominowały dość duże domy murowane, które miały charakter budynków wielopokoleniowych.

W ostatnich latach zaszły zmiany w mentalności ludzi w naszym kraju i coraz mniej osób buduje dom z myślą o przyszłych pokoleniach, coraz popularniejsze stają się małe projekty domów parterowych i projekty domów drewnianych.

Prawdą jest, że większość dorosłych dzieci woli zamieszkać w osobnych domach. Jedno jest pewne – duże projekty domów należy wybierać wyłącznie ze względu na wygodę mieszkania, a nie mając na uwadze odpowiednio dużo miejsca dla dorosłych dzieci i ich rodzin.

Z drugiej strony mała rodzina niekoniecznie musi wybierać projekt małego domu. Tak naprawdę należy zastanowić się nad tym, jaka koncepcja zapewni odpowiedni komfort życia, ale jednocześnie będzie gwarantować funkcjonalne rozwiązania i optymalne koszty eksploatacji domu.

W niejednym przypadku bardziej opłacalny (biorąc pod uwagę wielkość powierzchni użytkowej, koszt budowy i utrzymania) dla konkretnej rodziny okazuje się projekt domu średniej wielkości.

Idealna powierzchnia domu

To oczywiście niezwykle ważny parametr przy wyborze projektu domu, jednak nie wolno zapominać, że równie istotne będą jeszcze inne czynniki.

Liczy się zwłaszcza:

  • Ilość, rodzaj oraz wielkość poszczególnych pomieszczeń.
  • Układ funkcjonalny, a więc usytuowanie wszystkich pomieszczeń względem siebie.
  • Ustawność poszczególnych pokoi.
  • Poprawne zaprojektowanie komunikacji w domu.
  • Połączenia pomieszczeń np. kuchnia otwarta na salon lub zamknięta.
  • Wysokość wnętrz.
  • Wygodna strefa relaksu.
  • Powiązanie bryły budynku z ogrodem.

Powierzchnia domu dla małej rodziny powinna być “racjonalna”, czyli odpowiednia do rzeczywistych potrzeb danej rodziny. Przede wszystkim każdy domownik musi mieć miejsce dla siebie, ale zarazem wszyscy odpowiednio dużą przestrzeń wspólną.

Na pewno przeglądając projekty domów warto rozważyć, czy lepsza będzie mała, czy duża kuchnia. Znaczenie ma, gdzie zostanie zaplanowane jedzenie posiłków.

Istotne jest też, czy będzie potrzebny jakiś dodatkowy pokój np. na gabinet bądź jako pokój gościnny.

Ze względów praktycznych należy również zastanowić się nad ilością łazienek czy pomieszczeń gospodarczych.

W każdym razie powierzchnia domu dla małej rodziny powinna zostać oszacowana w kontekście konkretnych rozwiązań funkcjonalnych związanych zarówno z ilością, jak i wielkością poszczególnych pomieszczeń.

Dla rodziny 2 + 1 spokojnie wystarczy powierzchnia użytkowa 80-120 m2, z kolei rodzinie 2+2 na pewno wygodniej będzie się mieszkać na 120-180 m2.

Oczywiście nie oznacza to, że para, lub singiel nie mogą się zdecydować na projekty domów o powierzchni 180 m2. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że każdy dodatkowy metr kwadratowy oznacza większe wydatki i to nie tylko jeśli chodzi o koszt budowy domu, ale także przy jego urządzaniu, oraz użytkowaniu.

Warto też pamiętać, że powierzchnia użytkowa domu zależy w dużym stopniu od wielkości i kształtu działki.

W każdym razie zachęcamy, aby jeszcze przed zakupem projektu domu wziąć to pod uwagę. Zanim zabierzemy się do budowy domu koniecznie trzeba sprawdzić też miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy dla posiadanej działki.

Projekty małych domów zawierają funkcjonalne rozwiązania powiększające przestrzeń

Nawet stosunkowo niewielka powierzchnia może sprawiać wrażenie przestrzennej, o ile zadba się o optyczne jej powiększenie.

Odpowiednia aranżacja niewielkiej powierzchni doskonale w tym pomoże.

Na pewno nie warto rezygnować z łączenia poszczególnych pomieszczeń części dziennej. Świetnie w tym aspekcie sprawdzi się właśnie kuchnia otwarta na salon. Małe domy, czy domy o niewielkiej powierzchni użytkowej zaprojektowane w taki sposób to wyjątkowo modne rozwiązanie w ostatnich latach, ale też bardzo wygodne. Jednocześnie tworzy się rodzinny klimat, a osoba przygotowująca posiłek nie będzie odseparowana od reszty domowników siedzących w salonie.

Takie projekty domów to również praktyczne rozwiązanie przy małych dzieciach, ponieważ maluchy mogą się bawić w części dziennej i będą cały czas na oku mamy krzątającej się w części kuchennej.

Duże przeszklenia łączące dom z ogrodem

Innym zabiegiem wizualnie powiększającym przestrzeń są duże przeszklenia, dzięki którym łączy się wnętrze domu z tarasem. To w zasadzie wartość dodana każdego projektu i zdecydowana przewaga posiadania własnego domu nad mieszkaniem w bloku.

Taras niewątpliwie łączy bryłę budynku z naturą i powiększa miejsce wypoczynku, na czym zyskują zwłaszcza projekty małych domów parterowych. Jednocześnie dzięki dużym oknom do wnętrza domu dostaje się więcej światła, więc w pomieszczeniu staje się po prostu przyjemniej.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu dla małej rodziny?

Projekt domu dla małej rodziny
Projekt domu dla małej rodziny

Kluczowe jest oczywiście odpowiednie przystosowanie projektu, aby dom spełniał wymagania zarówno dla pary, jak i modelu rodziny 2+1 lub 2+2.

Często młodzi ludzie zaczynają budowę domu, zanim jeszcze pojawią się dzieci. W takiej sytuacji warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami, które ułatwią aranżację w późniejszym czasie, kiedy już pojawi się potomstwo.

Funkcjonalny dom parterowy

Na pierwszym etapie z pewnością wystarczy ustawny dom parterowy, o ile jest możliwość jego budowy. Zależy to od powierzchni zabudowy, a zwłaszcza od kształtu działki. Najlepsze będą parcele mające postać kwadratu.

Jednak w późniejszym czasie może się okazać, że przestrzeń wnętrz parteru nie jest na tyle duża, aby zapewnić wszystkim domownikom wygodę oraz niezbędny spokój i ciszę.

Właśnie dlatego warto rozważyć np. projekt domu z poddaszem użytkowym i z dachem dwuspadowym. Niekoniecznie od razu trzeba poddasze urządzić – można to zrobić w późniejszym terminie, kiedy zajdzie taka konieczność.

W każdym razie małe domy parterowe z możliwością adaptacji poddasza mogą się okazać niezbędne, kiedy zmienią się potrzeby rodziny.

Początkowo wystarczy zlokalizować sypialnie na dole. Nawet, jak pojawią się dzieci, to ze względów praktycznych życie powinno się toczyć na parterze. Najmłodszym nie przeszkadza wspólna sypialnia i dopiero później rodzeństwo będzie chciało mieć swój własny pokój.

Kiedy sypialnie zarówno rodziców jak i dzieci zajmują parter zdecydowanie łatwiej mieć maluchy na oku.

Parterowy dom dla małej rodziny zapewni również bezpieczeństwo potomstwu, czy dziadkom – bieganie po schodach, kiedy dzieci dopiero stawiają swoje pierwsze kroki, mogłoby stwarzać poważne zagrożenie.

Rodzicom byłoby przy tym trudno upilnować pociechy, nawet postawienie barierki przed schodami niekoniecznie dawałoby stuprocentową pewność, że nic się nie stanie.

Lepiej nie narażać maluchów na upadki na schodach. Małe dzieci lubią kombinować i czasami chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji.

Warto również pamiętać o innych, często dość niepozornych zagrożeniach. Taki charakter mają np. różnice w poziomie podłóg pomiędzy dwoma sąsiadującymi pomieszczeniami.

Najlepiej je zniwelować, a ponadto w ogóle zrezygnować z wysokich progów. Takie rozwiązania nie tylko zwiększają bezpieczeństwo użytkowania domu, ale są też nowoczesne i bardzo estetyczne.

Jednocześnie nie wolno zapominać o zabezpieczeniu innych newralgicznych miejsc. Przyda się stosowna ochrona kominka czy też zabezpieczenie mało stabilnych sprzętów.

Projekt domu parterowego dla małej rodziny jest łatwy, ekonomiczny i szybki w realizacji. Zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala na lepszą integrację rodziny. Unika się także problemów z akustyką wnętrza, a zwłaszcza niezwykle uciążliwych dźwięków uderzeniowych przenoszonych przez strop.

Warto natomiast zdecydować się na duże otwarcie na taras i ogród. Wyjątkowo okazale prezentują się okna sięgające od podłogi aż do sufitu.

Ciekawym pomysłem wydaje się też wykonanie atrium, dzięki czemu nie tylko ładnie doświetli się, ale nawet dodatkowo ogrzeje wnętrza promieniami słonecznymi.

Niezmiernie ważny jest funkcjonalny układ wnętrz na parterze. W związku z tym, że nie ma możliwości podzielenia strefy dziennej i nocnej na dwa poziomy, pozostają inne rozwiązania. Hałasy dochodzące z salonu nie muszą przeszkadzać, podobnie jak zapachy w kuchni. Wystarczy obie strefy oddzielić pomieszczeniem przejściowym. Taki charakter ma np. hol z łazienkami.

Dom z poddaszem użytkowym, ewentualnie dom piętrowy

Bardzo często zdarza się, że na przestrzeni lat pojawiają się nowe potrzeby domowników. Wtedy to życie we własnym domu wyłącznie na parterze staje się po prostu mało komfortowe.

Może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie projekt domu zakładający budowę domu dla małej rodziny z dziadkami. Możliwość adaptacji poddasza jest w takich sytuacji wybawieniem. Warto o tym pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu. Gotowe projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym są kompromisem biorąc pod uwagę koszt budowy domu i przestrzeń mieszkalną projektów budynku.

Jeżeli wybór pada na projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym, to koniecznie trzeba zadbać o wybór odpowiedniego stropu, aby w późniejszym czasie była dostępna opcja nadbudowy.

Drugą możliwością jest projekt domu z poddaszem użytkowym. Warto podkreślić, że nie ma konieczności natychmiastowego urządzenia poddasza. Wiele osób decyduje się na tańszą i szybszą aranżację parteru, a wykończenie poddasza zostawia na przyszłość, kiedy zajdzie potrzeba jego zagospodarowania. Najczęściej ma to miejsce, kiedy dzieci wchodzą w okres szkolny i zaczynają się domagać prywatnej przestrzeni.

Wspólna sypialnia staje się wtedy dla nich zbyt uciążliwa.

W każdym razie, o ile małe dzieci spokojnie mogą mieć jeden pokój, to w przypadku nastolatków trzeba szukać innych rozwiązań.

Wtedy dom powinien mieć co najmniej trzy sypialnie – dla rodziców oraz osobne dla dzieci.

Układ wnętrza w projektach domów z poddaszem użytkowym wyznaczają kondygnacje.

Parter powinien zostać przeznaczony na część dzienną.

Na tej dolnej kondygnacji może się znaleźć kuchnia i to najlepiej otwarta na salon, łazienka, hol lub przedsionek, ewentualnie jadalnia, pokój gościnny bądź gabinet.

Wiele zależy od wielkości powierzchni użytkowej oraz potrzeb wszystkich domowników.

Na parterze warto również zlokalizować pomieszczenia gospodarcze czy szatnię – ta dodatkowa przestrzeń zawsze się przydaje. Z kolei poddasze jest doskonałym miejscem na strefę prywatną. To tutaj najlepiej urządzić wygodne sypialnie, oczywiście musi też być co najmniej jedna łazienka.

Przydaje się także garderoba. Niektórzy właśnie na poddaszu projektują gabinet, jeżeli szczególnie istotny jest spokój i odseparowanie się od hałasów dziennych.

Rozwiązania zwiększające komfort mieszkania

Rozwiązania zwiększające komfort mieszkania
Rozwiązania zwiększające komfort mieszkania

Optymalnym rozwiązaniem w projekcie domu dla małej rodziny jedno lub wielopokoleniowej jest jedna duża łazienka wspólna, mniejsza zlokalizowana przy sypialni dorosłych oraz osobne WC i to najlepiej z prysznicem, ewentualnie dodatkowa łazienka przy strefie dziennej.

Wizja kolejek do łazienki w godzinach porannych powinna skłonić do rozważenia większej ilości tych pomieszczeń. Uniknie się dzięki temu niepotrzebnych nerwów i kłótni.

Nie należy również rezygnować z pokoju dodatkowego, który może pełnić funkcję pomieszczenia gościnnego albo stanowić swoistą rezerwę w przypadku powiększenia się rodziny.

Projekt domu dla małej rodziny 2+1 lub 2+2 osobowej oprócz strefy typowo wypoczynkowej i nocnej powinien mieć także strefę gospodarczą.

W zależności od potrzeb należy rozważyć zaprojektowanie funkcjonalnej garderoby, spiżarni czy kotłowni. Funkcjonalne domy powinny mieć odpowiednią przestrzeń na przechowywanie odkurzacza, drabiny czy deski do prasowania.

Ponadto wygodny dom powinien mieć osobne miejsce na rzadko lub sezonowo użytkowane przedmioty jak opony, rowery, sanki czy kosiarka do trawy.

Z kolei kotłownia jest nieodzowna w przypadku ogrzewania domu paliwem stałym.

Spiżarnię najwygodniej zlokalizować bezpośrednio przy kuchni. Nie musi mieć ona dużej powierzchni, wystarczy nawet wnęka z kilkoma półkami na zapasy, sprzęty kuchenne oraz domowe przetwory.

W związku z tym, że obecnie raczej rzadko rodziny nie posiadają samochodu, to wygodnym pomysłem okazuje się garaż wbudowany w bryłę domu. Alternatywnie wybierane są domy z garażem wolnostojącym, ewentualnie wiatą garażową.

Nawet stosunkowo niewielki dom powinien mieć chociaż obszerny przedsionek lub większy hol. Może się w nim znaleźć szafa na odzież wierzchnią czy szafka na obuwie. Jednocześnie bezproblemowo wejdzie się z zakupami bądź wjedzie wózkiem do domu. Chyba nikt nie chciałby też wkładać butów lub kurtki w salonie – to byłoby mało wygodne.

Oczywiście trudno sobie wyobrazić prawdziwy dom bez choćby małego ogrodu. Najczęściej przedłuża się strefę relaksu o taras, który staje się niejako naturalnym łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem. Domy, które mają pokoje, czy salon otwarty przez przeszklenia na taras i ogród sprawiają wrażenie większych.

O czym pamiętać podczas wyboru projektów dla małej rodziny?

Jak wybrać projekt domu dla małej rodziny?
Jakie projekty domów dla małej rodziny?

Projekty domów dla małych rodzin nie muszą być wyjątkowo małe. Tak naprawdę funkcjonalny dom powinien idealnie dopasować się do aktualnych potrzeb rodziny.

Oznacza to, że najkorzystniej wybierać projekty domów, które uwzględniają możliwość późniejszej rozbudowy. O ile rozbudowa w poziomie wymaga dużej działki, to już domy z poddaszem użytkowym zazwyczaj nie sprawiają większych problemów realizacyjnych.

Raczej rzadko zdarza się, aby miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego bądź warunki zabudowy zabraniały realizacji projektów domów tego typu.

Optymalne projekty domów dla małej rodziny jedno lub dwupokoleniowej gwarantują wysoki komfort mieszkania, funkcjonalne rozwiązania, a ponadto bezpieczeństwo dla najmłodszych, czy seniorów. Wszystkie elementy projektów muszą jednak zostać dobrze przemyślane i precyzyjnie dopracowane pod kątem funkcjonalności. Wtedy można mieć pewność, że dom nie będzie tylko budynkiem, ale przyjaznym miejscem życia dla wszystkich domowników.

28 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pinia Minia

bardzo przystępnie i rzeczowo opisany blog. porusza tematu na jakie trzeba być przygotowanym w rozmowie z architektem. W jasny sposób przedstawia zalety i wady wielkości domu, jednocześnie werfyfikuje nasze oczekiwania a możliwości

Pinia Minia

Bardzo rzeczowo i zrozumiale napisany blog. Pozwala przygotować się do rozmowy z architektem jednocześnie weryfikuje nasze oczekiwania a możliwości

Pinia Minia

dobry, rzeczowy artykuł, pozwala określić nasze oczekiwania, założenia do możliwości ale szczególnie pozwala przygotować się do rozmowy z architektem aby jasno i precyzyjnie przekazać nasz plan

Pinia Minia

dobry, rzeczowy artykuł, pozwala określić nasze oczekiwania, założenia do możliwości ale szczególnie pozwala przygotować się do rozmowy z architektem aby jasno i precyzyjnie przekazać nasz plan

Anna Potoczna

Mieć swój domek, coś wspaniałego <3

Agnieszka Milewicz

Brawo

Aga Milewicz
Odpowiedź do  Agnieszka Milewicz

super przydatna strona

kamstru

Dobre promocje

kamstru

Bardzo dobry artykul

kamstru

Świetny artykuł

kamstru

Świetny artykuł

kamstru

Super

Anna N.

Rzeczowo i tematycznie opisane to co jest ważne przy wyborze projektu.

Anna N.

Polecam przeczytać

kamstru

swietny artykul

Elżbieta

Świetny artykuł dla osób planujących budowę domu. Polecam przeczytać.

Elżbieta

Super przydatny!

Elżbieta

Świetny artykuł dla osób planujących budowę domu

Aga Milewicz

swietny artykul

Aga Milewicz

polecam zapoznac sie z informacjami

K Gry

lol

Aga Milewicz

super

Michał Zając

ok

michał

Super

K Gry

Kolejny komentarz

Michał Choiński

Ciekawie napisane dające do myślenia

Małgorzata C

Moja rodzina jest dość mała,
Lecz się w końcu przełamała-
Czas iść na swoje!
Jednak ciężkie boje
O projekt tu się toczą…
Potu krople koszulę moczą.
Wybór ciężki, przyznać trzeba,
Jakiego metrażu nam potrzeba?
Trudne sprawy, przecież wiecie,
Metraż to ważna sprawa na świecie!
A tak na poważnie- podaliście metraż dla dwóch osób od 80m^2, ja sama wypatrzyłam projekt domu, który ma 70m^2 i uważam, że dla mnie i córki jest wystarczający- a w razie “W”, gdybym męża jakiegoś złapała to i miejsce w szafie się dla niego znajdzie. Co nie oznacza oczywiście, że skoro mnie taka powierzchnia odpowiada to i każdy z niej będzie zadowolony- ile ludzi tyle gustów. Podoba mi się, że wypisaliście każde możliwe pomieszczenie w domu- szczególnie łazienka i dodatkowe WC powinny się tu znaleźć- przy dorastających dzieciach lepiej mieć nadmiar łazienek niż jedną, do której się dobić nie można. Fajnie, że wspomnieliście o ogrodzie i tarasie- to są bardzo ważne elementy, które-dobrze rozplanowane- podniosą estetyczność naszego domu. Artykuł sam w sobie jest ciekawy, ale tego się spodziewałam, jeszcze nie trafiłam na słaby zapis na waszej stronie.

Agoo

Przyznam się bez bicia, że projekty które najbardziej mi się podobają nijak mają się do mojej działki. Namiętnie wracam do domów “Wymarzonych” i “Parterowych”, z których jedną część wycinam i doklejam do drugiej części – to co dobre zabieram z każdego i tworzę swój idealny. Zwracam przede wszystkim uwagę na strony świata. Wymarzone mają niektóre opcje z kuchnią od ogrodu, a nie od ulicy i jest to dla mnie opcja idealna. Nie wiem co za frajda mieć kuchnie od ulicy. Jeszcze te projekty są tak fajnie skonstruowane, że kuchnia jest częściowo schowana pod antresolą, częściowo otwarta, z wyspą, prosto na jadalnie i ogromne przeszklenie. Dodatkowo wysoki sufit w części dziennej musi być. W kuchni i w jadalni toczy się życie. Chciałabym tam w tej części jadalniano-kuchennej z widokiem na ogród wstawić narożne okna wsuwane w ścianę (nie mam pojęcia, jak profesjonalnie się nazywają), po to aby jeść przy otwartej przestrzeni. Być w środku ale jakby na zewnątrz. Kuchnia od części ogrodowej ma same atuty – widok, masz pod kontrolą co się wyrabia na “podwórku” i robisz kawę w wyciągniętej piżamie, z potarganym włosem i wiesz, że żaden sąsiad nie zejdzie na zawał na Twój widok. Niestety znalezienie takiego projektu to może nie szukanie igły w stogu siana, ale nadal projektanci lecą klasykiem – kuchnia od ulicy. Zdecydowanie więcej takich projektów jest na stronach różnych biur projektowych. A szkoda.