Szafy na wymiar: jaką wybrać i ile kosztują szafy do zabudowy?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 30 września 2021

Szafy na wymiar
Szafy na wymiar

Planując zakup szafy wiele osób zastanawia się czy zdecydować się na gotową wersję kupioną w sklepie, czy może jednak wybrać szafę na wymiar.

Nie jest to łatwe zadanie, a mnogość oferowanych na rynku modeli zarówno jednych, jak i drugich wcale nie ułatwia sprawy.

Klienci coraz częściej decydują się na indywidualne rozwiązania, dostosowane do konkretnych potrzeb. Nie chcą polegać jedynie na projektach uniwersalnych, przeznaczonych dla każdego i jednocześnie takich, których nie da się zmienić i odpowiednio dopasować do swoich oczekiwań.

Każdy ma różne potrzeby, inną osobowość, styl życia oraz gust, więc szukanie spersonalizowanych rzeczy niemal w każdej dziedzinie staje się czymś coraz bardziej powszechnym.

Tak dzieje się również w przypadku mebli, które mogą pomóc wyrazić siebie i wyróżnić spośród wszelkich szablonowych rozwiązań. Aby szafa na wymiar jak najlepiej spełniała swoje zadanie, musi być przede wszystkim dobrze zaprojektowana.

Kiedy warto zdecydować się na szafy na wymiar do domu?

Kiedy warto wybrać na szafy na wymiar?
Kiedy warto wybrać na szafy na wymiar?

Indywidualny styl i dostosowanie do oczekiwań

Szafa na wymiar doskonale sprawdzi się w przypadku każdych, nawet najbardziej wygórowanych oczekiwań, ponieważ tworzona jest od podstaw, a wszelkie jej elementy mogą się od siebie różnić w zależności od potrzeb i preferencji.

W gotowej wersji możliwość zmian jest mocno ograniczona, zazwyczaj do kilku wariantów, a czasem nawet tylko do jednego. Chodzi zarówno o kolorystykę, jak i konfigurację wnętrza szafy.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze mebel uniwersalny, który jest dobrym rozwiązaniem dla innych, sprawdzi się w przypadku każdego. Nie warto więc iść na kompromisy, skoro ten rodzaj wyposażenia wnętrza ma służyć latami.

Idealne dopasowanie do uwarunkowań architektonicznych

Szafy na wymiar idealnie sprawdzą się w przypadku każdych uwarunkowań architektonicznych, czego nie można powiedzieć o meblach gotowych.

Dopasowana szafa to doskonałe rozwiązanie, jeśli w domu czy mieszkaniu występują skosy, wnęki oraz inną „nietypowość architektury”.

Możliwość dostosowania niemal w każdym detalu zarówno jeśli chodzi o parametry, jak i styl czy kolorystykę sprawi, że szafy wnękowe są wyjątkowym i niezwykle funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrza.

Dzięki temu codzienne użytkowanie będzie przyjemnością i spełnieniem nawet największych wymagań.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu

O ile w przypadku przestronnych pomieszczeń można pozwolić sobie na utratę niewielkiej przestrzeni, o tyle w małych domach liczy się czasami niemal każdy niewykorzystany centymetr. Zwłaszcza w takich sytuacjach wybór szaf na wymiar będzie bardzo uzasadniony.

Jednak zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach należy liczyć się z tym, że gotowa wersja pozostawi pewną ilość miejsca po bokach i u góry, której w żaden sposób nie da się zaaranżować. Wymiar szafy jest ściśle ustalony. Więc gdy chce się umieścić taką szafę we wnęce, która różni się szerokością, wysokością i głębokością od wybranego mebla gotowego, pozostaje jedynie zaakceptować powstałe szpary i często je przecierać z kurzu.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji wybranie szafy na wymiar.

Szafy wnękowe dają możliwość zagospodarowania przestrzeni aż po sam sufit. Meble na wymiar to dobre rozwiązanie na sprytne schowanie odzieży wierzchniej czy sezonowych sprzętów.

Oszczędność czasu i pracy

Szafy do zabudowy będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą tracić czasu na długie wędrówki po sklepie w celu znalezienia gotowej wersji, która choć częściowo spełniłaby ich oczekiwania. Można ją bowiem zaprojektować w swoim domu, w towarzystwie projektanta, wskazując mu miejsce, w którym ma stanąć.

Meble na wymiar umożliwiają wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, dzięki czemu nie zostają nieestetyczne i trudne do zagospodarowania luki.

Zamawiając taką szafę otrzymuje się również kompleksową obsługę, ponieważ w cenę zakupu wliczone są koszty:

 • pomiaru,
 • projektu,
 • dowozu,
 • wniesienia mebli na wymiar i ich montażu.

Kupujący nie przejmuje się tak naprawdę niczym, gdyż wszystkimi najważniejszymi kwestiami zajmują się profesjonaliści.

W przypadku mebli gotowych, najczęściej trzeba samodzielnie organizować transport, pomoc przy wnoszeniu czy skręcaniu. A przecież nie każdy musi posiadać zdolności stolarskie czy umiejętności majsterkowania. Decydując się więc na szafy na wymiar, można oszczędzić sporo czasu i pracy.

Szafy na wymiar – gdzie je zrobić w domu?

Szafy do zabudowy poddasza
Szafy do zabudowy poddasza

Szafy na wymiar można tak naprawdę zrobić niemal wszędzie, jednak najlepiej jest przeznaczyć na nie przestrzenie, które są trudne do wykorzystania w inny sposób. Dzięki temu zyskuje się powierzchnię do przechowywania, jednocześnie nie tracąc cennego miejsca do codziennego życia.

Szafy na wymiar mogą być wykonywane nawet w niskich częściach pomieszczenia pod skosami, we wnękach, pod schodami, a nawet można nimi zabudować całe fragmenty ścian.

Sprytne ustawienie szafy w przedpokoju może znacząco poprawić proporcje wnętrza domu.

W trakcie wykonywania remontu, podczas którego zmienia się położenie ścianek działowych oraz otworów drzwiowych, warto poprzesuwać je w taki sposób, aby uwzględnić miejsce na wykonanie szaf na wymiar.

Czasami wystarczy naprawdę niewielka zmiana o kilkanaście centymetrów, żeby uzyskać możliwość wstawienia funkcjonalnej i komfortowej szafy z drzwiami przesuwnymi.

Wybór odpowiedniej lokalizacji ma jednak większe znaczenie w przypadku niewielkich wnętrz, gdzie każda przestrzeń powinna być jak najlepiej zaplanowana. W przestronnych wnętrzach ma się zdecydowanie większe możliwości.

Należy też zwrócić uwagę na to, aby w pobliżu miejsca, gdzie ma stanąć mebel nie było rzeczy, które mogłyby uniemożliwiać otwieranie bądź swobodne korzystanie z niego.

Najczęściej szafy na wymiar umieszczane są w takich pomieszczeniach jak:

Rodzaje szaf na wymiar

Rodzaje szaf na wymiar
Rodzaje szaf na wymiar

Szafa gotowa posiada ściśle określoną bryłę oraz elementy, z których jest wykonana. W przypadku mebli na wymiar natomiast możliwa jest różnorodność kształtów, co sprawia, że można ją wkomponować tak naprawdę w dowolne miejsce w domu. Co więcej, szafy przesuwne doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach.

Istnieją pewne rodzaje szaf, które różnią się od siebie w zależności od miejsca przeznaczenia. Najbardziej popularnymi szafami na wymiar są:

 • Szafy wnękowe – to klasyczne wersje szaf, których miejscem przeznaczenia są wolne przestrzenie pomiędzy dwiema ścianami (tak zwane wnęki). Szafy wnękowe umożliwiają maksymalne zagospodarowanie każdego centymetra kwadratowego w domu. Szafy wnękowe stawiane są na całej wysokości pomieszczenia, we wnękach, wobec czego nie wymagają instalowania sufitu oraz ścianek bocznych, natomiast ich podłoże to w zależności od tego z czego wykonana jest podłoga – kafelki, płytki, wykładzina, panele itd. Na życzenie klienta te wewnętrzne elementy szafy mogą się jednak pojawić na przykład ze względów estetycznych.
 • Szafy pełne – ta wersja szafy jest wyposażona we wszystkie elementy korpusu – podłogę, sufit, ściany boczne i ścianę tylną. Pełna szafa na wymiar jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem, które jest praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wymiar szafy. Idealnie sprawdzają się w miejscach, które chce się z różnych względów zasłonić (na przykład estetycznych). Bryła szafy jest najbardziej zbliżona do klasycznych, gotowych szaf, jednak wykonywana jest na wymiar, który najlepiej pasuje do wnętrza i architektury pomieszczenia. Szafy na wymiar pełne mogą występować zarówno jako szafy z drzwiami przesuwnymi, jak i uchylnymi.
 • Szafy ze ścianką boczną – montowane najczęściej w pobliżu jednej ze ścian pomieszczenia, która stanowi jednocześnie ściankę boczną szafy. Drugą z nich wyznacza element z płyty, który stawiany jest w odpowiedniej odległości definiującej wymiar mebla. Te meble na wymiar najczęściej są wykonywane na całą wysokość pomieszczenia, wobec czego nie ma konieczności montowania w nich podłogi, sufitu oraz ścianki tylnej. Te elementy mogą jednak wystąpić na życzenie klienta bądź w momencie, gdy warunki architektoniczne tego wymagają.
 • Szafy ze ściankami bocznymi – są kombinacją szaf pełnych i szaf ze ściankami bocznymi, w których charakterystycznymi elementami są dwie boczne ściany z płyty wyznaczające jednocześnie rozmiar.
  Takie szafy można zamontować w każdym miejscu w pomieszczeniu, na całej jego wysokości. W tym przypadku również nie jest konieczne instalowanie podłogi oraz sufitu szafy, ale mogą te elementy wystąpić.
 • Szafy typu L – stawiane w narożniku pomieszczenia, na dwóch prostopadłych względem siebie ścianach. Dwuramienna konstrukcja szafy przypomina wyglądem literę L. Ścianki boczne tych mebli na wymiar mogą stanowić ściany pokoju lub być wykonane z płyty. Takie szafy na wymiar zazwyczaj montowane są na całej wysokości pomieszczenia i stanowią doskonałe rozwiązanie, umożliwiające wykorzystanie miejsca w narożniku.
 • Szafy z pawlaczem – są połączeniem niemal każdej z wyżej wymienionych wersji. Cechą charakterystyczną tych szaf na wymiar jest moduł umieszczony w górnej części zwany pawlaczem, który zamykany jest drzwiami przesuwnymi bądź uchylnymi. Te meble są doskonałym rozwiązaniem do bardzo wysokich pomieszczeń, starych kamienic lub loftów, w których nie ma możliwości postawienia szafy na wymiar przy użyciu jednych wysokich drzwi lub ścianek bocznych ze względu na ograniczenia techniczne i materiałowe.

Szafy na wymiar – materiały i parametry

Szafy na wymiar - materiały i parametry
Szafy na wymiar – materiały i parametry

Dobra szafa na wymiar powinna składać się z co najmniej kilku tworzyw wysokiej jakości w zależności od jej przeznaczenia, a także od umiejscowienia poszczególnych jej elementów.

Wśród materiałów, z jakich wykonuje się te meble wymienia się drewno, szkło hartowane, płyty drewnopochodne, płyty laminowane, lustra oraz lite drewno.

Od tego będą zależały inne parametry mebli na wymiar, takie jak trwałość i odporność na różne czynniki.

W przypadku podstawowej struktury nośnej mebla, czyli sufitu, ścianek bocznych i podłoża, najlepiej gdy wykonane są one z laminowanej płyty wiórowej.

Dzięki jej zastosowaniu stosunkowo niskim kosztem uzyska się maksymalną wytrzymałość szafy.

Korpus można wyposażyć w specjalne zdobienia aluminiowe, a dzięki temu iż materiał ten jest lżejszy i bardziej plastyczny niż stal, przełoży się na to na ładniejszą prezencję całej konstrukcji.

Fronty szafy mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu tradycyjną płytę MDF (bardzo trwała płyta pilśniowa z włókien drzewnych). Jest ona mniej odporna na zarysowania niż wiórowa, lecz dużo ładniej się prezentuje. Powierzchnię frontową można również pokryć szkłem dekoracyjnym czy płytami fornirowanymi.

Bardzo ważną kwestią jest także sposób otwierania szafy.

Najbardziej praktyczne są szafy drzwiami przesuwnymi, których największym atutem jest oszczędność miejsca w porównaniu z tymi, które posiadają drzwi uchylne.

Dzięki takiej możliwości otwierania szafy przesuwne nie zakłócają w żaden sposób aranżacji pomieszczenia, w którym mebel się znajdują.

Podczas projektowania mebla należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wysokość i szerokość, lecz także głębokość.

Standardowo powinna ona wynosić co najmniej 60 cm. Taka głębokość umożliwi swobodne wieszanie ubrań na wieszakach oraz umieszczenie w szafie półek o funkcjonalnej pojemności.

W przypadku wysokości, często jest ona uzależniona od technicznych możliwości pomieszczenia.

Zazwyczaj sięgają sufitu lub skosów na poddaszu.

Optymalna wysokość szafy, która zagwarantuje wygodny podział ubrań oraz ich rozmieszczenie na wieszakach, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko zagięć i zagnieceń, wynosi około 150 cm.

W pozostałej przestrzeni można umieścić półki na ubrania i szuflady na drobną odzież, na przykład skarpetki.

Projektując szafę na wymiar należy pamiętać, że nawet niewielkie pionowe szczeliny można bardzo fajnie wykorzystać (np. jako miejsce na deskę do prasowania), dlatego warto uwzględniać każdy jeden centymetr wolnej przestrzeni.

Funkcje i akcesoria szaf na wymiar

Akcesoria do szaf na wymiar
Akcesoria do szaf na wymiar

Głównym zadaniem szafy na wymiar jest dostarczenie jak największej powierzchni przechowywania różnych rzeczy.

Najczęściej są to ubrania oraz obuwie.

Chętnie wykorzystywane są również do przetrzymywania w nich pościeli, koców, zasłon, firan itp.

Odpowiednio zaprojektowana szafa może również posłużyć jako schowek na odkurzacz, mop czy suszarkę na ubrania.

Dobrze przemyślany układ wewnątrz szafy umożliwia więc doskonałe jej zagospodarowanie.

Drążki

Bardzo pomocne, gdy w szafie mają być umieszczane ubrania wiszące na wieszakach (zarówno długie, jak i krótkie).

W przypadku ubrań krótkich istnieje możliwość oszczędności miejsca poprzez zamontowanie dwóch równoległych drążków jeden nad drugim.

Odległość między nimi powinna wynosić minimum 105 cm.

Najlepsza i zapewniająca komfortowe użytkowanie wysokość montażu drążka dla ubrań długich wynosi od 180 cm wzwyż.

Prawidłowo zamontowany drążek, czyli taki, który zagwarantuje wysoką wytrzymałość przy większym obciążeniu, powinien mieć maksymalnie 100 cm długości. Dłuższy mógłby po jakimś czasie ulec wygięciu bądź nawet złamaniu.

Istnieją także drążki z pantografem, które w zależności od potrzeb umożliwiają ich opuszczanie lub podnoszenie. Jest to rozwiązanie niezwykle przydatne dla osób niższych bądź niepełnosprawnych.

Półki
Półki

Półki

Odpowiedni zestaw pozwoli na wygospodarowanie niezbędnego miejsca na składowanie ubrań, ręczników, pościeli czy pudełek z butami.

Specjalne wysuwane półki na obuwie, które są wyposażone w relingowy uchwyt lub metalowe drążki zapewnią szybki dostęp do butów, z których często się korzysta.

W przypadku pościeli lepiej przeznaczyć na nią wyższe partie szafy.

W pawlaczu natomiast dobrze jest przechowywać rzeczy, z których rzadko się korzysta, na przykład walizki czy śpiwory.

Szuflady

Te elementy szafy na wymiar doskonale nadają się do przechowywania drobnych przedmiotów. Bardzo często wykorzystywane są do bielizny lub na przykład po zamontowaniu odpowiednich organizerów – do pasków, krawatów czy biżuterii.

Ich wielkość można dopasować do wielkości szafy lub do rodzaju przechowywanych rzeczy.

W przypadku przechowywania delikatnej bielizny czy biżuterii warto wyposażyć je w specjalne wkłady z miękką wyściółką materiałową, które uniemożliwią ich uszkodzenie.

Oprócz tego tworzą również wydzielone przestrzenie, które odseparowują przedmioty od siebie. Pomaga to zachować porządek oraz ułatwia segregację rzeczy.

Warto zwrócić uwagę na prowadnice szuflad. Ciche domykanie oraz hamulec zapewnią komfort użytkowania. Sprawdza się to doskonale zwłaszcza w sypialni.

W przypadku osób, które chcą mieć pełny wgląd w szufladę, najlepsze są prowadnice z pełnym wysuwem. W innych przypadkach wysunie się ona jedynie do pewnego momentu.

Ważną rolę odgrywają także fronty i uchwyty, które oprócz zapewnienia ochrony i użyteczności, mogą stać się piękną ozdobą cieszącą oko.

Kosze

Nie zapewniają takiej intymności przechowywania jak szuflady, ale jednocześnie posiadają ogromną zaletę – zapewniają wentylację.

Na rynku dostępne są kosze plastikowe, chromowane, aluminiowe, rattanowe oraz materiałowe, w wielu różnych wymiarach i kolorach.

Dzięki temu łatwo można je dopasować do szafy w zależności od stylu, w jakim jest wykonana. Takie kosze są świetnym uzupełnieniem szuflad oraz pozostałych akcesoriów. Gwarantują przechowywanym rzeczom wentylację, cyrkulację powietrza i odpowiednią higienę.

Warto zwrócić uwagę na sposób ich otwierania – dobierając właściwe prowadnice zapewnia się komfort korzystania z wysuwanych koszy oraz unika się ryzyka ich zarwania pod ciężarem.

Idealnie nadają się do składowania grubych swetrów czy delikatnych pledów, szalików, poduszek, domowych tekstyliów, torebek, pluszowych zabawek, piłek oraz wielu innych.

Kosze posiadające materiałowy worek mogą sprawdzić się również jako strefa przechowywania rzeczy do prasowania czy prania.

Oprócz wymienionych akcesoriów podstawowych w szafie na wymiar zamontować można również:

 • specjalne stojaki na buty (prawidła),
 • różnego rodzaju wieszaki na krawaty i paski, spodnie, torebki itd.,
 • obrotowe lustra,
 • szuflady „sejf”,
 • uchwyty na sprzęty domowe,
 • półki na obuwie,
 • pantograf,
 • organizery do szuflad i wiele innych.

Jedno jest pewne… im bogatsze będzie wyposażenie szafy na wymiar, tym wygodniej i przyjemniej będzie się z niej korzystało.

Rodzaje drzwi w szafach na wymiar

Rodzaje drzwi w szafach na wymiar
Rodzaje drzwi w szafach na wymiar

Wybierając szafy na wymiar należy zastanowić się nad rodzajem drzwi, jakie mają posiadać.

Klasyczne drzwi uchylne potrzebują sporo przestrzeni, co często bywa nieco problematyczne, zwłaszcza w przypadku niedużych lub wąskich wnętrz.

Jeśli do dyspozycji ma się niewiele miejsca bądź w pobliżu szafy ma stanąć inny mebel, najlepiej jest wybrać drzwi przesuwne, które nie zabiorą dodatkowej przestrzeni podczas ich otwierania.

Odpowiednio dobrane drzwi potrafią nie tylko być funkcjonalne, ale mogą również stać się niesamowitą ozdobą mebla, ze względu na bogatą gamę kolorystyczną oraz szeroki wybór ciekawych profili dostępnych na rynku.

Ładne klamki o nietypowych kształtach i kolorach potrafią odmienić nie tylko samą szafę, ale także całe wnętrze.

Wybierając drzwi przesuwne posiada się bardzo dużą swobodę w sposobie ich wypełnienia. Mogą to być ciekawe płyty imitujące prawdziwe drewno, satynowe lub lśniące szkło z pięknymi wzorami bądź o gładkiej powierzchni czy nowoczesne panele 3D z ażurem lub tłoczeniami. Szafy przesuwne sprawdzają się zwłaszcza w mniejszych sypialniach. Szafy z szafy z drzwiami przesuwnymi są też często montowane w korytarzach.

Oprócz drzwi tradycyjnych oraz szaf z drzwiami przesuwnymi, na rynku dostępne są także wersje łamane, inaczej nazywane składano-przesuwnymi. Nie dość, że ich skrzydło można złożyć w połowie szerokości, to da się je również przesunąć w dowolne miejsce szafy.

Umożliwia to swobodny dostęp do niemal każdego zakamarka znajdującego się w meblu oraz pozwala na dowolne umieszczenie wewnątrz elementów wysuwanych, takich jak szuflady, kosze czy różnego rodzaju wieszaki.

Takie drzwi doskonale sprawdzają się w sypialniach, przedpokojach, a nawet gabinetach, ponieważ gwarantują swobodne dotarcie do wszystkiego, co znajduje się w środku.

Ciekawym rozwiązaniem jest system narożny zewnętrzny lub wewnętrzny, który umożliwia na jak najefektywniejsze zagospodarowanie miejsca w rogu szafy.

W szafach na wymiar stosuje się również drzwi przesuwne podwieszane, które sprawiają wrażenie niezwykle solidnych i nie posiadają klamek. Bardzo spodobają się więc zwolennikom czystych płaszczyzn, nie zakłóconych żadnymi zbędnymi elementami.

Mimo iż płyta w drzwiach wizualnie wydaje się być gruba, to tak naprawdę drzwi te nie są tak ciężkie, na jakie wyglądają.

Szafy przesuwne to jednak nie tylko drzwi przesuwne, które są najczęściej z nimi kojarzone. Czasami lepiej jest zastosować fronty uchylne, czyli rozwiązanie tradycyjne.

Sprawdza się ono zwłaszcza w przypadku szaf wąskich, w których nie ma możliwości zamontowania wersji przesuwnych lub przy zabudowach płytkich, gdzie tor frontu zabrałby niezwykle cenną przestrzeń wewnątrz szafy.

Klasyczne drzwi uchylne pozwalają na szybki dostęp do wybranego miejsca.

Szeroki zakres materiałów, z jakich można je wykonać, zdecydowanie ułatwia wkomponowanie takiej szafy praktycznie w każdą aranżację.

Jak dobrze zorganizować przestrzeń w szafie na wymiar i w co warto ją wyposażyć?

Jak zorganizować przestrzeń w szafie na wymiar?
Jak zorganizować przestrzeń w szafie na wymiar?

Tuż przy podłodze najlepiej jest umieścić takie akcesoria jak szuflady i wysuwane kosze.

Mogą posiadać one jednakowe rozmiary, gdyż bardzo łatwo podzielić je można na mniejsze za pomocą różnego rodzaju organizerów na drobne przedmioty. Dzięki temu zawsze będzie panował tam porządek.

W wyższych partiach (na wysokości co najmniej 150-160 cm) dobrze jest umieścić drążki do wieszania płaszczy czy sukienek, a także koszul, marynarek i płaszczy (na wysokości około 100-110 cm).

Jeśli po wydzieleniu tej strefy w szafie pozostało jeszcze wolne miejsce, można je zagospodarować umieszczając tam półki idealne do przechowywania odzieży sezonowej i takiej, której rzadko się używa.

W najwyższych partiach dobrze jest umieszczać rzeczy, takie jak na przykład pościel czy zapasowy komplet kołder i poduszek.

Projektując meble na wymiar warto pamiętać o wyposażeniu jej w wewnętrzny słupek z półkami na ubrania składane. Wysokość takich półek powinna mieć wysokość około 30-35 cm.

Wyposażenie szaf na wymiar przede wszystkim powinno uwzględniać rodzaj rzeczy, jakie mają być w nich przechowywane.

Dzięki dokładnemu rozplanowaniu i umieszczeniu w nich odpowiedniej ilości półek, wieszaków, szuflad, koszy i drążków, ich wnętrze zawsze będzie utrzymane w porządku, co przełoży się na komfort użytkowania.

Prawidłowo przechowywana odzież, obuwie oraz tekstylia domowe nie ulegną natomiast zniszczeniu i zawsze będą gotowe do użytku.

Wygląd wnętrza szafy na wymiar zależy więc od tego, co się w niej trzyma, a także od preferencji. Niektórzy bowiem wolą, gdy wszystko poukładane jest na odrębnych półkach z uwzględnieniem podziału na rzeczy codzienne i wyjściowe, a inni wolą przechowywać wszystko na wieszakach, więc półek potrzebują tak naprawdę niewiele.

Najważniejsze jest to, aby meble na wymiar odpowiadały konkretnym potrzebom domowników. Podzielenie ich na strefy ułatwi użytkowanie oraz korzystanie z szafy na wymiar.

Podobnie ma się sprawa w przypadku wydzielania przestrzeni gospodarczej, w której przetrzymywane są sprzęty, na przykład odkurzacz czy deska do prasowania. Można zastosować wówczas specjalne uchwyty i wieszaki, co umożliwi zaprowadzenie jak najlepszego porządku.

Niezwykle przydatnym elementem szafy na wymiar, który znacząco wpływa na jakość i komfort użytkowania jest oświetlenie. Szafy wnękowe mogą mieć oświetlenie włączane ręcznie, automatycznie lub na dotyk.

Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i polega na punktowym oświetlaniu poszczególnych stref mebla, które nie wymaga włączania za każdym razem światła w pomieszczeniu.

Warto wyposażyć szafy przesuwne w ten element zwłaszcza w przypadku szaf sypialnianych. Dzięki jego zastosowaniu, podczas korzystania z mebla rano lub wieczorem, nie zaburza się snu bądź relaksu pozostałych domowników mocnym światłem głównym.

W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu mają stanąć szafy wnękowe, można umieścić w ich frontach lustro, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku sypialni.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba zastanawiać się nad wieszaniem czy stawianiem w pokoju dodatkowego elementu wyposażenia, co może być problematyczne chociażby we wnętrzach niewielkich, gdzie każda zaoszczędzona przestrzeń jest na wagę złota.

Szafy na wymiar a wystrój wnętrza

Dopasowanie wyglądu mebla do wnętrza
Dopasowanie wyglądu mebla do wnętrza

Znalezienie szafy idealnej to spore wyzwanie, zwłaszcza w momencie, gdy chce się ją dopasować do istniejącej aranżacji.

Wnętrze wykonane jest już w jakimś stylu, kolorystyce i wszystko ma swoje miejsce.

Jak wówczas dopasować odpowiednie szafy wnękowe?

Zakup gotowych mebli być może jest szybszym, łatwiejszym i tańszym sposobem, jednak przy okazji często jest także sztuką kompromisów.

Czasami bowiem trzeba zdecydować co jest ważniejsze – wnętrze szafy i jej wyposażenie czy wygląd zewnętrzny, który dobrze skomponuje się z resztą wystroju.

Doskonałym rozwiązaniem może więc okazać się zakup szafy na wymiar. Warto jednak pamiętać, że ta opcja również posiada pewną wadę. W przypadku zmiany aranżacji wnętrza lub przeprowadzki, meble gotowe zawsze można przestawić lub w razie konieczności rozkręcić. Szafy przesuwne dostosowane są natomiast do tej jednej, konkretnej przestrzeni i wnętrza i nie ma możliwości ich przesunięcia.

Zdecydowanie więcej jest jednak zalet.

Decydując się na szafy wnękowe do domu ma się pełną swobodę zarówno w zakresie wyboru materiałów, z jakich mają być wykonane, jak i kolorów czy stylu.

Gotowe wersje posiadają jakąś konkretną postać, której nie da się zmienić.

I często bywa tak, że nawet jeśli taki „gotowiec” odpowiada pod względem wyposażenia, to jednak jego kolorystyka, styl czy gabaryty mogą kompletnie nie pasować do aranżacji. I odwrotnie – szafa może pasować do wnętrza, ale nie spełniać oczekiwań jeśli chodzi o jej wnętrze.

W przypadku szaf do zabudowy posiada się wiele możliwości i wariantów wyboru choćby samych frontów, które przecież są najbardziej widoczne.

Dopasowanie nawet do już gotowej aranżacji jest więc dużo łatwiejsze, gdy projektuje się mebel pod konkretne miejsce. Szafy z drzwiami przesuwnymi na wymiar pozwalają na dowolną kreację przestrzeni i umożliwiają spełnienie stylistycznych wizji osoby urządzającej wnętrze.

Jak długo trzeba czekać na wykonanie szafy na wymiar?

Jak długo trzeba czekać na wykonanie mebla?
Jak długo trzeba czekać na wykonanie mebla?

Kwestia tego, jak długo trzeba czekać na wykonanie szafy na wymiar jest uzależniona od kilku czynników. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to czas zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku zakupu wersji gotowej, którą mimo iż trzeba jakoś przetransportować, to potem wystarczy skręcić i ustawić w wybranym miejscu.

Szafa na wymiar wymaga dokładnych pomiarów przestrzeni, w której ma stanąć oraz przemyślenia jej wyglądu zewnętrznego i wyposażenia w środku.

Wiele zależy także od materiałów, z których ma być wykonana.

Niemniej jednak należy wiedzieć, że stworzenie takiej szafy trwa z reguły kilka tygodni.

Warto o tym pamiętać i zająć się zleceniem realizacji takiego projektu jak najwcześniej. Oczekując na szafę na wymiar można spokojnie przeprowadzać prace budowlane, a mebel dotrze w tym momencie, w którym będą zmierzały ku końcowi.

Mimo iż to rozwiązanie wymaga zdecydowanie dłuższej ilości czasu, to cieszy się rosnącą popularnością.

Szafy z drzwiami przesuwnymi czy uchylnymi na wymiar sprawiają, że wnętrze domu staje się bardzo oryginalne, funkcjonalne i stylowe, a przede wszystkim idealnie dopasowane do potrzeb domowników.

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Szafa do zabudowy cena
Szafa do zabudowy cena

Na to ile kosztuje szafa na wymiar nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Cena dobrze wykonanego mebla może się wahać od jednego do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wpływ na to ma wiele kwestii:

Zabudowa i wymiar

Sprawa dość oczywista, że wielkość mebla będzie miała wpływ na jego cenę.

Duże znaczenie ma jego głębokość, ponieważ przekłada się ona na koszty wykorzystania innych materiałów i wykonanych z nich elementów.

Elementy zewnętrzne

Konstrukcja ma bezpośredni wpływ na cenę, a największe znaczenie w tej kwestii ma to, czy jest to wersja pełna czy wnękowa.

Czasami okazuje się, że montaż niektórych ścianek jest po prostu zbędny, ponieważ mogą one zostać zastąpione płaszczyznami architektonicznymi. Szafy na wymiar wnękowe są więc z reguły tańsze niż te posiadające w pełni zabudowany korpus.

Wnętrze szafy

Im więcej wyposażenia, tym wyższa cena. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju akcesoria, czyli drążki, półki, kosze, szuflady czy oświetlenie.

Kolejną kwestią jest materiał wykonania szafy oraz rodzaj wykończenia frontu.

Fronty

Ogromny wpływ na cenę mają drzwi, a dokładniej ich liczba i rodzaj.

Im więcej skrzydeł, tym wyższa cena.

Znaczenie w tej kwestii mają również takie rzeczy jak ich kształt oraz kolorystyka. Każde dodatkowe gadżety, jak domykacze i paski buforowe sprawiają, że koszty zakupu szafy na wymiar rosną.

Sposób otwierania szuflad i koszy

To również ma wpływ na łączny koszt zakupu i montażu szafy na wymiar.

Standardowe prowadnice umożliwiają jedynie połowiczny wysuw, wobec czego nie ma dostępu do całej zawartości szuflady.

Warto zainwestować więc w wersje o maksymalnym wysuwie. Ciche domykacze czy hamulce także wpłyną na wyższą cenę ostateczną szafy.

Jak widać powyżej, nie da się w sposób skonkretyzowany określić ceny, jaką należy zapłacić za wykonanie i montaż szafy na wymiar.

Na ostateczną kwotę ma bowiem wpływ wiele czynników, a ich różna konfiguracja może dać zupełnie inną cenę końcową.

Można określić jednak średnie ceny w przypadku szaf dwudrzwiowych oraz trzydrzwiowych:

 • szafa dwudrzwiowa na wymiar z laminatu – średnia cena ok. 1600 zł,
 • szafa dwudrzwiowa wnękowa na wymiar ze zdobieniami i szkłem na obydwu skrzydłach – średnia cena ok. 2300 zł,
 • szafa dwudrzwiowa wnękowa na wymiar z lustrem – średnia cena ok. 1800 zł,
 • szafa trzydrzwiowa na wymiar z laminatu – średnia cena ok. 2300 zł,
 • szafa trzydrzwiowa na wymiar z frontem wykonanym na przykład z bambusa – średnia cena ok. 3300 zł,
 • szafa trzydrzwiowa na wymiar z lustrem – średnia cena ok. 2900 zł.

Są to jednak ceny bardzo mocno uśrednione, ponieważ w zależności od wybranych parametrów, materiałów czy wyposażenia można zapłacić za podobne szafy przesuwne znacznie większe kwoty.

Zakup takiego mebla wiąże się z koniecznością wydania paru tysięcy złotych.

Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego, ale jeśli posiada się takie możliwości, warto rozważyć kupno właśnie takich spersonalizowanych szaf. Oprócz idealnego wykorzystania przestrzeni, zapewniają bowiem doskonałe dopasowanie do wystroju wnętrza i dają wiele opcji konfiguracyjnych, które sprawią, że będzie ona dostosowana do konkretnych potrzeb, wymagań i preferencji danej osoby.

Cena odgrywa bardzo istotną rolę w przypadku zakupu szafy na wymiar i najczęściej to właśnie ona decyduje o tym, jaki model się wybierze.

Warto jednak pamiętać o tym, że w parze z kosztami idzie również jakość, którą powinno się uwzględnić, gdyż taki mebel ma służyć latami.

Szafy z drzwiami przesuwnymi lub uchylnymi na wymiar to inwestycja, która wpływa na komfort i codzienną wygodę, dlatego dobrze jest odpowiednio zaplanować budżet, jaki chce się przeznaczyć na ten cel.

Gotowe rozwiązania są tańsze, ale bywa tak, że ich cena nie obejmuje wielu elementów, na przykład dodatkowego wyposażenia w postaci półek, drążków czy szuflad lub innych akcesoriów, które podnoszą funkcjonalność mebla.

Takie dodatkowe koszty mogą znacząco podnieść cenę końcową gotowej szafy z drzwiami. Doliczyć do tego należy jeszcze transport oraz swój cenny czas na poszukiwania, wniesienie i montaż.

Wszystko to może zwiększyć pierwotnie niższą cenę gotowej szafy z drzwiami przesuwnymi lub rozwieranymi, niejednokrotnie przekraczając kwotę, jaką należałoby przeznaczyć na wersję na wymiar.

Niższa cena mebla gotowego może często wynikać z zastosowanych materiałów, co będzie miało swoje przełożenie na jego żywotność i komfort codziennego użytkowania.

Z kolei decydując się na szafę na wymiar, trzeba liczyć się zazwyczaj z wyższymi kosztami oraz tym, że nie jest ona dostępna „od ręki”, gdyż wykonywana jest na indywidualne zamówienie. Jednak korzyści, jakie przynosi to rozwiązanie jest całe mnóstwo.

Wszelkie elementy wnętrza szafy oraz wyposażenie uwzględnione w cenie, różnorodność i dużo lepsza jakość zastosowanych materiałów, dopasowanie do niewielkiego metrażu czy trudnych uwarunkowań architektonicznych oraz kompleksowa obsługa wraz z transportem i montażem, a wszystko to bez żadnych dodatkowych kosztów.

FAQ

✓ Ile kosztuje szafa na wymiar?

Cena szafy do zabudowy zależy od jej rozmiaru, wyposażenia wnętrza, rodzaju frontóworaz mechanizmu otwierania szuflad i koszy. Uśrednione ceny: szafa dwudrzwiowa z laminatu ok. 1600 zł, szafa dwudrzwiowa wnękowa ze zdobieniami i szkłem na obydwu skrzydłach ok. 2300 zł, szafa dwudrzwiowa z lustrem ok. 1800 zł, szafa trzydrzwiowa laminatu ok. 2300 zł, szafa trzydrzwiowa z frontem wykonanym na przykład z bambusa ok. 3300 zł, szafa trzydrzwiowa z lustrem - średnia cena ok. 2900 zł.

✓ W co warto ją wyposażyć szafę?

Projektując szafę na wymiar warto pamiętać o wyposażeniu jej w wewnętrzny słupek z półkami na ubrania składane. Wysokość takich półek powinna mieć wysokość około 30-35 cm. Wyposażenie szaf na wymiar przede wszystkim powinno uwzględniać rodzaj rzeczy, jakie mają być w nich przechowywane. Niezbędne są drążki i...

✓ Jakie drzwi sprawdzają się w szafach an wymiar?

Klasyczne drzwi uchylne potrzebują sporo przestrzeni, co często bywa nieco problematyczne, zwłaszcza w przypadku niedużych lub wąskich wnętrz. Jeśli do dyspozycji ma się niewiele miejsca bądź w pobliżu szafy ma stanąć inny mebel, najlepiej jest wybrać drzwi przesuwne, które nie zabiorą dodatkowej przestrzeni podczas ich otwierania.

Komentarzy:

 1. Jeśli masz przestrzeń do wykorzystania na szafę na wymiar, a dodatkowo przestrzeń ta jest nieco niestandardowa to zdecydowanie warto zainwestować w szafę na wymiar. Chociaż finansowo nie jest to może najtańsza opcja, zdecydowanie jest warta swojej ceny. Przemyślana, dobrze rozplanowana szafa pozwoli nam pomieścić naprawdę wiele rzeczy, różnych gabarytów (nie tylko ubrania). Dodatkowo wszelkie udogodnienia takie jak szuflady, wieszaki, kosze sprawią, że użytkowanie takiej szafy staje się ogromną przyjemnością. Jest to przede wszystkim wygodne i praktyczne rozwiązanie, na schowanie wszystkiego czego tylko się da. Co więcej, będziesz mógł zadbać o design, oświetlenie, użyte tworzywa i materiały, a przez to zadbać o wizualne atuty takiej szafy. Dzięki temu pięknie wkomponuje się we wnętrze.

  Odpowiedz
 2. Szafy na wymiar sprawdzą się w każdym kącie domu, możemy dopasować je do danej przestrzeni oraz do naszych wymagań. Osobiście jestem wielbicielką szaf przesuwnych, zwłaszcza tych z dużym lustrem. W moim domu znalazły one miejsce w przedsionku gdzie spełnia ona funkcję przechowywania ubrań sezonowych oraz ubrań gości. Kolejna klasyczna duża szafa jest wykorzystywana jako garderoba, bardzo dużym plusem mebli na wymiar jest możliwość dostosowania go do nas, w garderobie oprócz klasycznych półek mam wbudowane szuflady oraz drążek na którym wygodnie można ułożyć rzeczy na wieszakach. Szafa na wymiar znajduje się także w spiżarni gdzie służy jako mebel do przechowywania zapasów. Przy decydowaniu się na taki mebel mamy możliwość wyboru materiału z jakiego powstanie szafa, kolorów, tego czy szafa ma być z lustrem czy bez, czy drzwi mają być przesuwne, skrzydłowe a może ma być sam korpus. Możliwości jak widać są nieograniczone.

  Odpowiedz
 3. Najlepszą opcją są szafy robione na wymiar. Kupując pierwszą szafę wzięłam gotową i nie wszystko co w niej się znajdowało zamontowałam. Niektóre półki zabierały mi dodatkowo miejsce i nie potrafiłam się ze wszystkim zmieścić i ułożyć tak, jak chciałam. Kupując kolejną szafę już postanowiłam sama sobie ją zaprojektować i to był strzał w dziesiątkę można sobie samemu wybrać materiał (ceny czasem ogromnie się różniły), a że nie zależało mi na drogich elementach mogłam sama zadecydować, ile pieniędzy przeznaczę na tą szafę.

  Odpowiedz

Komentarz