Krzewy ozdobne: jakie wybrać krzewy kwitnące do ogrodu?

Krzewy ozdobne
Krzewy ozdobne do ogrodu

Sprawdźmy, jak wybrać krzewy ogrodowe kwitnące, jakie mają wymagania i jak zaaranżować krzewy ozdobne niskie w zielonej enklawie, by mogły się pięknie rozwijać i uatrakcyjniać ogród.

Przydomowy ogród to chyba ulubione miejsce każdego właściciela domu z posesją. To w nim odpoczywamy, przyjmujemy gości czy bawimy się z dziećmi w okolicznościach pięknej przyrody. Żeby jednak ogród mógł cieszyć oko i koić nasze zmysły, kluczowa jest odpowiednia aranżacja ogrodu. Najważniejszy jest odpowiedni projekt ogrodu, oraz dobór roślin i ich odpowiednie ulokowanie. Istotną rolę ogrywają krzewy ogrodowe i trawy ozdobne które najdobitniej podkreślają i kształtują piękno ogrodu.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy wiosnązłotokap Waterera,
porzeczka krwista,
forsycja,
lilak pospolity,
jaśminowiec wonny.
Najpiękniejsze kwitnące krzewy latemhortensja,
róże,
budleja Dawida (która kwitnie także w pierwszej fazie jesieni),
ketmia.

Krzewy ozdobne do ogrodu

Krzewy ozdobne
Krzewy ozdobne

Kiedy mówimy o ogrodzie, pierwszym naszym skojarzeniem są kwiaty, piękne, kolorowe i dostojnie zdobiące przestrzeń. Kwiaty różnego rodzaju rzeczywiście są najbardziej popularnymi roślinami, jakie znajdują się w naszych ogrodach. Równie istotne są jednak krzewy ogrodowe długo kwitnące. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim, to, co najbardziej zasługuje na pochwałę to fakt, że są to rośliny całoroczne, a iglaste krzewy ozdobne zimozielone cieszą oko przez cały rok, zarówno latem, jesienią, jak i zimą. Jednocześnie rośliny te należą do łatwych w pielęgnacji i niewymagających. Ich głównym zadaniem jest stworzenie bazy, głównej kompozycji, która będzie stanowiła idealne tło dla roślin niskich. Mogą spełniać także rolę przysłaniania ogrodu i terenu domu przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Krzewy ozdobne są także piękne i stanowią estetyczny element dekoracyjny. Krzewy ogrodowe kwitnące to także szansa na zwiększenie przyrodniczego życia w naszym ogrodzie, ponieważ pełnią istotną rolę w ekosystemie. Dzięki ich obecności mogą pojawić się pięknie śpiewające ptaki, pożyteczne owady, a jakość gleby zostanie podtrzymana. Odpowiednio dobrane krzewy ogrodowe wzbogacą podłoże w cenny azot, zabezpieczą glebę przed osuwaniem się i wstrzymają procesy erozyjne.

Krzewy ogrodowe wieloletnie wymagania

Wymagania kwitnących krzewów
Wymagania glebowe kwitnących krzewów

Krzewy ogrodowe ozdobne są zdecydowanie mniej wymagające niż inne rośliny ogrodowe. Nie znaczy to jednak, że chcąc cieszyć się nimi, nie będziemy musieli zapewnić żadnych konkretnych warunków. Najważniejszym wymogiem jest uniknięcie nadmiernego nasadzenia. Krzewy ozdobne sadzonki nie powinny być sadzone zbyt gęsto, ponieważ zbyt duża gęstość krzewów ogrodowych znacznie zaburzy możliwość ich rozwoju. Lepiej zatem sadzić je w mniejszych ilościach i w większych odstępach. Najbardziej rozsądnym posunięciem jest kierowanie się zasadą: należy pozostawić tyle miejsca między poszczególnymi krzewami, ile wynosić będzie ich wysokość po osiągnięciu dojrzałej formy rozwoju. Dopuszczalne jest zmniejszenie tej odległości o jakieś 20-50 cm. Takie rozplanowanie zapewni im idealne warunki do rozwoju i nabierania pięknego wyglądu. Pamiętajmy też, że większość tych roślin wymaga regularnego przycinania.

Krzewy kwitnące: zasady doboru roślin

Krzewy kwitnące
Krzewy kwitnące do ogrodu

Żeby krzewy ogrodowe wieloletnie mogły się prawidłowo rozwijać i osiągać piękną formę, należy je odpowiednio dobrać do warunków. Pod tym względem istotne jest rozważenie kilku czynników jak np.:

 • rodzaj gruntu,
 • stopień nasłonecznienie,
 • osłonięcie przed wiatrem czy mrozem,
 • ukształtowanie terenu.

Ich atrakcyjny wygląd i estetyczne znacznie nie powinno być zatem jedynym kryterium decydującym o wyborze danego gatunku. Problem warunków panujących w ogrodzie o wiele mniej dotyczy tych enklaw, które mają stanowisko słoneczne. W takich przestrzeniach wystarczy zapewnić dostęp do wody i można cieszyć się prawidłowym rozwojem niemal każdego krzewu. O wiele gorsze warunki panują w ogrodach ulokowanych na orientacji północnej, w miejscach zacienionych z ograniczonym dostępem promieni słonecznych. Nie znaczy to jednak, że w takich ogrodach nie urosną nam żadne krzewy kwitnące.

Rośliny ogrodowe lubiące cień

Krzewy ogrodowe cieniolubne
Krzewy ogrodowe cieniolubne

Idealnie w takich warunkach sprawdzą się krzewy ogrodowe cieniolubne, takie jak:

 • mahonia pospolita,
 • cis pospolity,
 • bez czarny,
 • bukszpan,
 • wawrzynek,
 • porzeczka alpejska,
 • ostrokrzew Meservy.

Pierwszym zatem aspektem, który musimy rozważyć przy wyborze drzew i krzewów do naszego ogrodu, jest stopień jego nasłonecznienia. W miejscach zaciemnionych nie należy nastawiać się na rośliny, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na promienie słoneczne, a krzewy ozdobne cieniolubne.

Drugim istotnym aspektem, od którego będzie zależało czy krzewy ogrodowe całoroczne będą się rozwijać w sposób, jaki sobie wymarzyliśmy, jest wzięcie pod uwagę rodzaju gleby i jej przepuszczalności i charakteru, czyli odczynu podłoża.

Krzewy ogrodowe wymagania glebowe

Krzewy ogrodowe ozdobne a gleba w ogrodzie
Krzewy ogrodowe wymagania glebowe

Podobnie jak w przypadku dostępu do światła, wymagania glebowe też mogą wykluczać uprawę niektórych gatunków krzewów ozdobnych. Wszystko zależy od wymagań, jakie stawiają poszczególne gatunki. Stara maksyma ogrodników mówi, że nie ma złej gleby, należy po prostu posadzić na niej odpowiednie rośliny. Rzeczywiście tak jest, krzewy ozdobne do ogrodu mają niewygórowane wymagania glebowe. Niezależnie od tego, jaką glebą dysponujemy w naszym ogrodzie, możemy cieszyć się prawidłowym wzrostem roślinności. Musimy jedynie pogodzić się z faktem, że niektórych roślin nie możemy posadzić, a nasz wybór będzie ograniczony.

Wymagania glebowe – odczyn gleby

Jednym z parametrów gleby, który należy wziąć pod uwagę, kiedy będziemy planować dobór odpowiednich nasadzeń, jest właśnie odczyn gleby. W tym aspekcie najbardziej wymagające są krzewy ogrodowe długo kwitnące, których preferencją jest kwaśny odczyn gleby. Rośliny takie charakteryzują się niskim stopniem dostosowania się do innych warunków, są bardzo mało tolerancyjne i mają ściśle określone wymagania glebowe. Jeżeli zatem chcielibyśmy, by w naszym ogrodzie rosły rośliny o “kwaśnych preferencjach”, musimy dysponować taką glebą. Jeśli mamy ogród z podłożem o kwaśnym odczynie idealnie odnajdą się:

Wśród krzewów ozdobnych o charakterze preferencji kwaśnych występują gatunki, które są bardzo restrykcyjne i wymagają odmiany gleby szczególnie nasyconej odczynem kwaśnym, sięgającym poziomu nawet (pH 4,0-5,5). Są to na przykład azalie lub wrzosy. Rośliny rosnące na innych typach gleb nie są aż tak restrykcyjne i potrafią się o wiele lepiej dostosować do innych niż preferowane warunki. Zdecydowana większość roślin ogrodowych najlepiej poradzi sobie na glebach o odczynie obojętnym, których pH wynosi ok. 6,5. Na tego typu glebach idealnie odnajdzie się większość roślin.  Krzewy ogrodowe kwitnące, które preferują aby gleba była lekko zasadowa (7,0-8,0) wykazują większą tolerancję, niż te, które rosną na podłożach kwaśnych. Rośliny, które mają takie wymagania glebowe bez większego trudu powinny poradzić sobie także na glebach obojętnych. Wśród roślin, które najlepiej będą rosły kiedy gleba jest lekko zasadowa, należy wymienić:

 • bukszpan wieczniezielony,
 • dereń biały,
 • lilak pospolity,
 • wierzbę hastatę,
 • złotokap Warterera,
 • ligustr okrągłolistny,
 • jaśminowiec wonny,
 • sosna górska.

Wymagania glebowe – wilgotność gleby

Drugim istotnym czynnikiem jest rodzaj gleby ze względu na stopień jej wilgotności. Rozróżnienie sprowadza się tutaj do typu gleby piaszczystego lub gliniastego. Ten pierwszy charakteryzuje się suchością, niskim stopniem wilgotności. Kiedy dysponujemy taką glebą w naszym ogrodzie, najlepiej będzie zasadzić roślinę w pojemniku wraz z żyzną glebą, w której znajdują się jej korzenie. Pomoże to roślinie w przyjęciu się, ze względu na możliwość korzystania z gleby znajdującej się w donicy.

Rośliny ogrodowe które nie potrzebują dużo wody to takie krzewy ogrodowe wieloletnie jak:

 • berberys,
 • jałowiec sabiński,
 • pięciornik krzewiasty,
 • rokitnik wąskolistny,
 • tamaryszek,
 • żarnowiec miotlasty.

Rośliny ogrodowe które lubią wilgoć to:

 • dereń biały,
 • cis pospolity,
 • jaśminowiec wonny,
 • złotokap pospolity,
 • ostrokrzew kolczasty,
 • leszczyna pospolita.

Jakość gleby można poprawić! Bez względu na fakt, jakim typem gleby dysponujemy i jakie rośliny na niej planujemy zasadzić, należy pamiętać, że na glebie żyznej o wiele lepiej przyjmie się roślina i będzie się prawidłowo rozwijać. Mówiąc o żyzności gleby mamy na myśli przede wszystkim zawartość w niej próchnicy. Kiedy gleba wykazuje jej wysoki stopień, jest bardziej żyzna, pulchna i cechuje się napowietrzeniem. W takich warunkach o wiele lepiej będą rozwijały się wszelkiego rodzaju rośliny. Jakość gleby pod tym względem można poprawić. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki stosowaniu nawozów i preparatów użyźniających stworzonych na bazie kompostu. Warto więc zastanowić się nad własnym kompostownikiem ogrodowym. W ogrodach idealnie sprawdza się naturalny obornik. Stosowanie tego typu produktów przyczynia się zarówno do procesu użyźnienia gleby, jak i bezpośredniego pozytywnego wpływu na kondycję i strukturę krzewów ozdobnych.

Techniki aranżacji krzewów ozdobnych

Techniki aranżacji krzewów ozdobnych
Techniki aranżacji krzewów ozdobnych

Jedynie umiejętne połączenie roślin może zapewnić naszemu ogrodowi niepowtarzalny, oryginalny i piękny wygląd, który będzie cieszył oko i pozwalał na udany relaks na tle przyrody. W optymalnym zagospodarowaniu działki i rozplanowaniu nasadzeń może pomóc projekt ogrodu. Zastanawiając się nad doborem krzewów ogrodowych, należy podzielić je na trzy grupy pod względem parametrów gabarytowych, jakie mogą one osiągnąć w trakcie swojego rozwoju. Są to krzewy ogrodowe niskie, które osiągają wysokość do jednego metra, krzewy ozdobne średnie rozrastające się w przedziale między jednym a trzema metrami oraz krzewy ozdobne wysokie sięgającej powyżej trzech metrów.

Krzewy ozdobne niskie

Krzewy ozdobne niskie idealnie złączą się wizualnie z bylinami rosnącymi na rabatach. Można z nich wykonywać obwódki ciągnące się wzdłuż alejki czy chodnika, a w przypadku roślin znoszących cień zaaranżować je pod koroną drzew. Wśród popularnych niskich krzewów ogrodowych można wymienić na przykład:

 • pigwowiec,
 • mahonia pospolitą,
 • mikrobiota syberyjska,
 • lawenda,
 • irga pozioma,
 • żylistek wysmukły.

Krzewy ogrodowe średnie i wysokie

Krzewy ogrodowe średnie i wysokie idealnie nadają się na stworzenie bazy podstawowej ogrodu, tła dla innych roślin. Mogą także pełnić funkcję żywopłotu, a wysokie odmiany idealnie nadadzą się jako element dekoracyjny ścian. Wśród średniej wielkości krzewów ozdobnych można wymienić m.in.:

 • forsycja pośrednia,
 • berberys,
 • ognik szkarłatny,
 • krzewuszka cudowna,
 • jaśminowiec wonny,
 • budleja Dawida.

Krzewy ogrodowe wysokie często przyjmują formę pośrednią między krzewami ozdobnymi, a już niskimi drzewami. Należą krzewów ozdobnych które wyglądają jak niewielkie drzewo zaliczamy np.:

 • kalina koralowa,
 • sumak octowiec,
 • złotokap Waterera,
 • klon japoński,
 • klon palmowy.

Piękne krzewy ogrodowe ozdobne

Piękne krzewy ogrodowe ozdobne
Piękne krzewy ogrodowe ozdobne

Nie jest tajemnicą, że każdy ogrodnik-amator marzy przede wszystkim o roślinach, które będą się pięknie prezentowały, zachwycały kolorowymi kwiatami, jak niskie krzewy ogrodowe mające białe kwiaty, lub zachwycające okazałymi owocami, jak krzewy ogrodowe owocowe, czy krzewy ozdobne na pniu. Estetyka rośliny to najbardziej istotny element, który wpływa na jej wybór. Jak zostało jednak powiedziane nie może on być jedynym kryterium branym pod uwagę, ze względu na wymagania, jakie stawia konkretna roślina i warunki, jakie musimy jej zapewnić. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze chcemy postawić na piękne krzewy kwitnące. Na szczęście ciekawe gatunki występują pośród różnych roślin, o rozmaitych wymaganiach. Możemy zatem wybrać jakąś ozdobną roślinę bez względu na warunki. Pamiętajmy jedynie, żeby je dobrze dopasować. Do wyboru mamy krzewy kwitnące oraz te, w których element dekoracyjno-ozdobny spełniają liście. Aranżując ogród, warto postawić na wymieszanie tych gatunków. Dzięki temu osiągniemy efekt pięknego zdobnictwa czasowego wymieszanego z pięknem utrzymującym się przez długi czas. Krzewy ogrodowe liściaste cieszą się pięknem bowiem od wiosny, a jesienią przebarwiają się na różne kolory. Dzięki nim, życie w naszym ogrodzie będzie zachowane na długo. Wśród krzewów ozdobnych, których piękno podkreśla kolor kwiatów, można wybrać gatunki okresowe, które kwitną jedynie jedną porą roku, na przykład krzewy ozdobne do ogrodu kwitnące całe lato. Można znaleźć rośliny, które będą kwitły cały rok, nawet zimą – gatunki zimozielone. Wśród zimowych krzewów ozdobnych warto postawić na oczar, który przełamie zimową stagnację i wprowadzi tchnienie życia do naszego ogrodu.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy, które jesienią jesienią przebarwiają się na piękne kolory to wspomniana już budleja Dawida i niektóre odmiany róż. Kwitnące krzewy ozdobne liściaste, których piękno wynika właśnie z liści to rośliny sezonowe i zimozielone, czyli takie, które zachowają swoje piękno cały rok, nawet podczas zimy. Wśród tych pierwszych należy wymienić krzewy ozdobne:

 • berberys,
 • hortensję dębolistną,
 • laurowiśnię wschodnią,
 • pieris japoński,
 • klon palmowy,
 • klon japoński.

Wśród krzewów, które będą budzić piękno zimą, znajdziemy:

 • bukszpan wiecznie zielony,
 • cis pospolity,
 • sosna górska,
 • jałowiec pospolity.

Możemy postawić także na wiele roślin, które mają piękne czerwone owoce jesienią. Znajdziemy wśród nich zarówno krzewy owocowe do ogrodu, których owoce są jadalne, jak i te, których nie powinniśmy spożywać. Wśród krzewów ozdobnych które mają jadalne owoce trzeba wymienić:

 • rokitnik pospolity,
 • berberys,
 • pigwowiec,
 • czeremcha,
 • jarząb pospolity,
 • bez błękitny,
 • dzika róża.

Krzewy owocowe niejadalne to:

 • cis pospolity,
 • szkarłatnik,
 • ostrokrzew kolczasty,
 • bieluń,
 • ligur pospolity.

Jak sadzić róże, aby uzyskać piękne kwiatostany możecie zobaczyć na poniższym filmie

Jak, gdzie i kiedy sadzić róże w ogrodzie? Leroy Merlin - Ogród bez Tajemnic

Jak stworzyć rozbudowany ekosystem?

Jak stworzyć rozbudowany ekosystem w przydomowym ogrodzie?
Jak stworzyć rozbudowany ekosystem?

Odpowiednia aranżacja, dobór odpowiednich gatunków roślin, może wpłynąć na rozbudowę ekosystemu i bogactwo życia przyrodniczego naszego ogrodu. Niektóre krzewy wieloletnie do ogrodu sprzyjają pojawianiu się ptaków lub pożytecznych owadów, inne uzdatniają glebę.

Zanim zatem podejmiemy decyzję, na które krzewy ozdobne czy drzewka ozdobne do ogrodu postawić, warto zastanowić się, jaki efekt zamierzamy osiągnąć. Jeżeli chcemy, by spędzanie czasu w każdym ogrodzie umilał śpiew ptaków, postawmy m.in. na:

 • ognik szkarłatny,
 • jarząb,
 • czeremchę,
 • śliwę tarninę,
 • głóg,
 • kalinę,
 • bez czarny.

Ogród przyjazny dla zapylaczy

Pszczoły pojawią się, kiedy zasadzimy w ogrodzie kwitnące rośliny, takie jak:

 • żarnowiec,
 • głóg,
 • ognik szkarłatny.

Jakość gleby

Krzewy ozdobne, które wywrą pozytywny wpływ na jakość gleby ogrodów to np.:

 • jałowiec,
 • janowiec,
 • żarnowiec,
 • rokitnik.

Niektóre wybrane krzewy ogrodowe wieloletnie

 • Budleja Dawida. Budleja Dawida to piękny krzew, który wśród ogrodników-amatorów jest stosunkowo mało znany. Sadząc ten krzew w ogrodzie, możemy podziwiać piękne i ozdobne kwiatostany w okresie od lipca, do października. Roślina stwarza różnokolorową paletę, budleja Dawida pięknie kwitnie – ma kwiaty białe, fioletowe kwiaty i kwiaty w różnych odcieniach różu. Dużą zaletą tej rośliny jest zdolność do regeneracji nawet po silnym przemarznięciu. Budleja, w odróżnieniu od innych roślin może odbić korzenie po odpowiednim przycięciu. W tym krzewie do ogrodu zachwycają nie tylko kwiatostany, budleja dawida także pięknie pachnie, ich kwiaty rozprowadzają po całym ogrodzie zapach.
 • Ognik szkarłatny. Ognik szkarłatny to duży krzew, który może osiągnąć wysokość między 2 m a 4 m. Roślina ma białe kwiaty w okresie wiosennym, a w lecie doda ozdoby owocami – rodzi żółte, pomarańczowe lub czerwone owoce. Ognik szkarłatny może być sadzony jako pojedyncza roślina, ale także idealnie sprawdzi się w formie żywopłotu.
 • Żarnowiec miotlasty. Żarnowiec miotlasty to krzew kwitnący w maju i czerwcu. Kwiaty żółte wspaniale ozdabiają ogród. Postawienie na tę roślinę ma wiele zalet. Żarnowiec miotlasty jest piękny, ale także poprawi jakość gleby, przyczyniając się do dostarczenia jej niezbędnego azotu.
 • Mahonia pospolita. Mahonia pospolita – to przykład krzewu niskiego, który można wykorzystać do tworzenia z niej obwódek ogrodów i komponowania z bylinami. W okresie wiosennym wprowadzi do naszego ogrodu piękny obraz żółtych kwiatów, by w lecie zachwycać niebieskimi owocami. Dodatkowo jest to roślina, która posiada ciekawe liście, również traktowane jako element estetyczny i zdobiący ogród. Mahonia idealnie sprawdzi się w miejscach zacienionych. Najczęściej poleca się ją zasadzić pod koronami drzew.
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Małgorzata C

Bardzo wciągający artykuł. Szczerze mówiąc, to większości z tych roślin nie znałam. Na pewno część z nich znajdzie się w moim ogrodzie, są bardzo efektowne. Na pewno postawię też na kącik z lawendą- podobno odstrasza komary, a przy łagodnych zimach jest ich coraz więcej, więc warto się w nią zaopatrzyć. Sugerowałabym też osobom, które by chciały dbać o pszczoły, aby nie sadziły tuj- niestety te krzaki działają zabójczo na te potrzebne owady. W artykule podobało mi się, że wyszczególniliście różne pH gleby i rośliny, które w danej ziemi rosną najlepiej. Niestety aranżacja ogrodu to dość trudny temat- myli się ten, kto uważa że wystarczy posadzić kilka ładnych kwiatków i krzewów i już mamy zjawiskowy ogród. Trzeba w niego wsadzić dużo pracy, by zaowocował wymarzonym efektem.