Krzewy ozdobne: jakie wybrać krzewy kwitnące do ogrodu?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 23 marca 2021

Sprawdźmy, jak wybrać krzewy ogrodowe kwitnące, jakie mają wymagania i jak zaaranżować krzewy ozdobne niskie w zielonej enklawie, by mogły się pięknie rozwijać i uatrakcyjniać ogród.

Krzewy ozdobne
Krzewy ozdobne

Przydomowy ogród to chyba ulubione miejsce każdego właściciela domu z posesją. To w nim odpoczywamy, przyjmujemy gości czy bawimy się z dziećmi w okolicznościach pięknej przyrody. Żeby jednak ogród mógł cieszyć oko i koić nasze zmysły, musi być odpowiednio zaaranżowany. Najważniejszy jest odpowiedni projekt ogrodu, oraz dobór roślin i ich odpowiednie ulokowanie. Istotną rolę ogrywają krzewy ogrodowe, które najdobitniej podkreślają i kształtują piękno ogrodu.

Krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne
Krzewy ozdobne

Kiedy mówimy o ogrodzie, pierwszym naszym skojarzeniem są kwiaty, piękne, kolorowe i dostojnie zdobiące przestrzeń. Kwiaty różnego rodzaju rzeczywiście są najbardziej popularnymi roślinami, jakie znajdują się w naszych ogrodach. Równie istotne są jednak krzewy ogrodowe długo kwitnące. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim, to, co najbardziej zasługuje na pochwałę to fakt, że są to rośliny całoroczne, a iglaste krzewy ozdobne zimozielone cieszą oko przez cały rok, zarówno latem, jesienią, jak i zimą. Jednocześnie rośliny te należą do łatwych w pielęgnacji i niewymagających. Ich głównym zadaniem jest stworzenie bazy, głównej kompozycji, która będzie stanowiła idealne tło dla roślin niskich. Mogą spełniać także rolę przysłaniania ogrodu i terenu domu przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Krzewy ozdobne są także piękne i stanowią estetyczny element dekoracyjny. Krzewy ogrodowe kwitnące to także szansa na zwiększenie przyrodniczego życia w naszym ogrodzie, ponieważ pełnią istotną rolę w ekosystemie. Dzięki ich obecności, w ogrodzie mogą pojawić się pięknie śpiewające ptaki, pożyteczne owady, a jakość gleby zostanie podtrzymana. Odpowiednio dobrane krzewy ogrodowe wzbogacą podłoże w cenny azot, zabezpieczą glebę przed osuwaniem się i wstrzymają procesy erozyjne.

Krzewy ogrodowe wieloletnie wymagania

Wymagania kwitnących krzewów
Wymagania kwitnących krzewów

Krzewy ogrodowe ozdobne są zdecydowanie mniej wymagające niż inne rośliny, które sadzimy w ogrodzie. Nie znaczy to jednak, że chcąc cieszyć się nimi, nie będziemy musieli zapewnić żadnych konkretnych warunków. Najważniejszym wymogiem jest uniknięcie nadmiernego nasadzenia. Krzewy ozdobne sadzonki nie powinny być sadzone zbyt gęsto, ponieważ zbyt duża gęstość krzewów ogrodowych znacznie zaburzy możliwość ich rozwoju. Lepiej zatem sadzić je w mniejszych ilościach i w większych odstępach. Najbardziej rozsądnym posunięciem jest kierowanie się zasadą: należy pozostawić tyle miejsca między poszczególnymi krzewami, ile wynosić będzie ich wysokość po osiągnięciu dojrzałej formy rozwoju. Dopuszczalne jest zmniejszenie tej odległości o jakieś 20-50 cm. Takie rozplanowanie zapewni im idealne warunki do rozwoju i nabierania pięknego wyglądu. Pamiętajmy też, że większość tych roślin wymaga regularnego przycinania.

Krzewy kwitnące: zasady doboru

Krzewy kwitnące
Krzewy kwitnące

Żeby krzewy ogrodowe wieloletnie mogły się prawidłowo rozwijać i osiągać piękną formę, należy je odpowiednio dobrać do warunków panujących w ogrodzie. Pod tym względem istotne jest rozważenie kilku czynników jak np.:

 • rodzaj gruntu,
 • stopień nasłonecznienie,
 • osłonięcie przed wiatrem czy mrozem,
 • ukształtowanie terenu.

Ich atrakcyjny wygląd i estetyczne znacznie nie powinno być zatem jedynym kryterium decydującym o wyborze danego gatunku. Problem warunków panujących w ogrodzie o wiele mniej dotyczy tych enklaw, które mają stanowisko nasłonecznione. W takich przestrzeniach wystarczy zapewnić dostęp do wody i można cieszyć się prawidłowym rozwojem niemal każdego krzewu. O wiele gorsze warunki panują w ogrodach ulokowanych na orientacji północnej, w miejscach zacienionych z ograniczonym dostępem promieni słonecznych. Nie znaczy to jednak, że w takich ogrodach nie urosną nam żadne krzewy.

Rośliny ogrodowe lubiące cień

Krzewy ogrodowe cieniolubne
Krzewy ogrodowe cieniolubne

Idealnie w takich warunkach sprawdzą się krzewy ogrodowe cieniolubne, takie jak:

 • mahonia pospolita,
 • cis pospolity,
 • bez czarny,
 • bukszpan,
 • wawrzynek,
 • porzeczka alpejska,
 • ostrokrzew Meservy.

Pierwszym zatem aspektem, który musimy rozważyć przy wyborze drzew i krzewów do naszego ogrodu, jest stopień jego nasłonecznienia. W miejscach zaciemnionych nie należy nastawiać się na rośliny, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na promienie słoneczne, a krzewy ozdobne cieniolubne. Drugim istotnym aspektem, od którego będzie zależało czy krzewy ogrodowe całoroczne będą się rozwijać w sposób, jaki sobie wymarzyliśmy, jest wzięcie pod uwagę rodzaju gleby i jej przepuszczalności i charakteru, czyli odczynu podłoża.

Krzewy ogrodowe ozdobne a gleba

Krzewy ozdobne kwitnące
Krzewy ozdobne kwitnące

Podobnie jak w przypadku dostępu do światła, rodzaj gleby też może wykluczać uprawę niektórych gatunków krzewów. Wszystko zależy od wymagań, jakie stawiają poszczególne gatunki. Stara maksyma ogrodników mówi, że nie ma złej gleby, należy po prostu posadzić na niej odpowiednie rośliny. Rzeczywiście tak jest. Niezależnie od tego, jaką glebą dysponujemy w naszym ogrodzie, możemy cieszyć się prawidłowym wzrostem roślinności. Musimy jedynie pogodzić się z faktem, że niektórych roślin nie możemy posadzić, a nasz wybór będzie ograniczony.

Odczyn gleby

Jednym z parametrów gleby, który należy wziąć pod uwagę, kiedy będziemy planować dobór odpowiednich nasadzeń, jest właśnie odczyn gleby. W tym aspekcie najbardziej wymagające są krzewy ogrodowe długo kwitnące, których preferencją jest kwaśny odczyn gleby. Rośliny takie charakteryzują się niskim stopniem dostosowania się do innych warunków, są bardzo mało tolerancyjne i wymagają zapewnienia optymalnych warunków glebowych. Jeżeli zatem chcielibyśmy, by w naszym ogrodzie rosły rośliny o „kwaśnych preferencjach”, musimy dysponować taką glebą. Na podłożach o kwaśnym odczynie idealnie odnajdą się:

 • odmiany hortensji,
 • kalina burkowooda,
 • mahonia pospolita,
 • magnolia,
 • rożanecznik,
 • kalmia wąskolistna,
 • wierzba lanata,
 • kiścień Waltera,
 • żarnowiec miotlasty.

Wśród krzewów o charakterze preferencji kwaśnych występują gatunki, które są bardzo restrykcyjne i wymagają odmiany gleby szczególnie nasyconej odczynem kwaśnym, sięgającym poziomu nawet (pH 4,0-5,5). Są to na przykład azalie lub wrzosy. Rośliny rosnące na innych typach gleb nie są aż tak restrykcyjne i potrafią się o wiele lepiej dostosować do innych niż preferowane warunki. Zdecydowana większość roślin ogrodowych najlepiej poradzi sobie na glebach o odczynie obojętnym, których pH wynosi ok. 6,5. Na tego typu glebach idealnie odnajdzie się większość roślin.  Krzewy ogrodowe kwitnące o preferencjach zasadowego odczynu gleby (7,0-8,0) wykazują większą tolerancję, niż te, które rosną na podłożach kwaśnych. Zasadowe rośliny bez większego trudu powinny poradzić sobie także na glebach obojętnych. Wśród roślin, które najlepiej będą rosły na glebach zasadowych, należy wymienić:

 • bukszpan wieczniezielony,
 • dereń biały,
 • lilak pospolity,
 • wierzbę hastatę,
 • złotokap Warterera,
 • ligustr okrągłolistny,
 • jaśminowiec wonny,
 • sosna górska.

Wilgotność gleby

Drugim istotnym czynnikiem jest rodzaj gleby ze względu na stopień jej wilgotności. Rozróżnienie sprowadza się tutaj do typu gleby piaszczystego lub gliniastego. Ten pierwszy charakteryzuje się suchością, niskim stopniem wilgotności. Kiedy dysponujemy taką glebą w naszym ogrodzie, najlepiej będzie zasadzić roślinę w pojemniku wraz z żyzną glebą, w której znajdują się jej korzenie. Pomoże to roślinie w przyjęciu się, ze względu na możliwość korzystania z gleby znajdującej się w donicy.

Rośliny ogrodowe które nie potrzebują dużo wody to takie krzewy ogrodowe wieloletnie jak:

 • berberys,
 • jałowiec sabiński,
 • pięciornik krzewiasty,
 • rokitnik wąskolistny,
 • tamaryszek,
 • żarnowiec miotlasty.

Rośliny ogrodowe które lubią wilgoć to:

 • dereń biały,
 • cis pospolity,
 • jaśminowiec wonny,
 • złotokap pospolity,
 • ostrokrzew kolczasty,
 • leszczyna pospolita.

Jakość gleby można poprawić!

Bez względu na fakt, jakim typem gleby dysponujemy i jakie rośliny na niej planujemy zasadzić, należy pamiętać, że na glebie żyznej o wiele lepiej przyjmie się roślina i będzie się prawidłowo rozwijać. Mówiąc o żyzności gleby mamy na myśli przede wszystkim zawartość w niej próchnicy. Kiedy gleba wykazuje jej wysoki stopień, jest bardziej żyzna, pulchna i cechuje się napowietrzeniem. W takich warunkach o wiele lepiej będą rozwijały się wszelkiego rodzaju rośliny. Jakość gleby w ogrodzie pod tym względem można poprawić. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki stosowaniu nawozów i preparatów użyźniających stworzonych na bazie kompostu. Warto więc zastanowić się nad własnym kompostownikiem ogrodowym. W ogrodach idealnie sprawdza się naturalny obornik. Stosowanie tego typu produktów przyczynia się zarówno do procesu użyźnienia gleby, jak i bezpośredniego pozytywnego wpływu na kondycję i strukturę krzewów ozdobnych.

Techniki aranżacji krzewów ozdobnych

Krzewy ozdobne do ogrodu
Krzewy ozdobne do ogrodu

Jedynie umiejętne połączenie roślin może zapewnić naszemu ogrodowi niepowtarzalny, oryginalny i piękny wygląd, który będzie cieszył oko i pozwalał na udany relaks na tle przyrody. W optymalnym zagospodarowaniu działki i rozplanowaniu nasadzeń może pomóc projekt ogrodu. Zastanawiając się nad doborem krzewów ogrodowych, należy podzielić je na trzy grupy pod względem parametrów gabarytowych, jakie mogą one osiągnąć w trakcie swojego rozwoju. Są to krzewy ogrodowe niskie, które osiągają wysokość do jednego metra, krzewy ozdobne średnie rozrastające się w przedziale między jednym a trzema metrami oraz krzewy ozdobne wysokie sięgającej powyżej trzech metrów.

Krzewy ozdobne niskie

Krzewy ozdobne niskie idealnie złączą się wizualnie z bylinami rosnącymi na rabatach. Można z nich wykonywać obwódki ciągnące się wzdłuż alejki czy chodnika, a w przypadku roślin znoszących cień zaaranżować je pod koroną drzew. Wśród popularnych niskich krzewów ogrodowych można wymienić na przykład:

 • pigwowiec,
 • mahonia pospolitą,
 • mikrobiota syberyjska,
 • lawenda,
 • irga pozioma,
 • żylistek wysmukły.

Krzewy ogrodowe średnie i wysokie

Krzewy ogrodowe średnie i wysokie idealnie nadają się na stworzenie bazy podstawowej ogrodu, tła dla innych roślin. Mogą także pełnić funkcję żywopłotu, a wysokie odmiany idealnie nadadzą się jako element dekoracyjny ścian. Wśród średnich krzewów można wymienić m.in.:

 • forsycja pośrednia,
 • berberys,
 • ognik szkarłatny,
 • krzewuszka cudowna,
 • jaśminowiec wonny,
 • budleja Dawida.

Krzewy ogrodowe wysokie często przyjmują formę pośrednią między krzewami, a już niskimi drzewami. Należą do nich np.:

 • kalina koralowa,
 • sumak octowiec,
 • złotokap Waterera,
 • klon japoński,
 • klon palmowy.

Krzewy ogrodowe ozdobne

Krzewy do ogrodu
Krzewy do ogrodu

Nie jest tajemnicą, że każdy ogrodnik-amator marzy przede wszystkim o roślinach, które będą się pięknie prezentowały, zachwycały kolorowymi kwiatami, jak niskie krzewy ogrodowe kwitnące na biało, lub okazałymi owocami, jak krzewy ogrodowe owocowe, czy krzewy ozdobne na pniu. Estetyka rośliny to najbardziej istotny element, który wpływa na jej wybór. Jak zostało jednak powiedziane nie może on być jedynym kryterium branym pod uwagę, ze względu na wymagania, jakie stawia konkretna roślina i warunki, jakie musimy jej zapewnić. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze chcemy postawić na piękne krzewy. Na szczęście ciekawe gatunki występują pośród różnych roślin, o rozmaitych wymaganiach. Możemy zatem wybrać jakąś ozdobną roślinę bez względu na warunki, jakie panują w naszym ogrodzie. Pamiętajmy jedynie, żeby je dobrze dopasować. Do wyboru mamy krzewy kwitnące oraz te, w których element dekoracyjno-ozdobny spełniają liście. Aranżując ogród, warto postawić na wymieszanie tych gatunków. Dzięki temu osiągniemy efekt pięknego zdobnictwa czasowego wymieszanego z pięknem utrzymującym się przez długi czas. Krzewy ogrodowe liściaste cieszą się pięknem bowiem od wiosny, do późnej jesieni. Dzięki nim, życie w naszym ogrodzie będzie zachowane na długo. Wśród krzewów, których piękno podkreśla kolor kwiatów, można wybrać gatunki okresowe, które kwitną jedynie jedną porą roku, na przykład krzewy kwitnące całe lato. Można znaleźć rośliny, które będą kwitły w każdym okresie, nawet zimą – gatunki zimozielone. Wśród zimowych krzewów warto postawić na oczar, który przełamie zimową stagnację i wprowadzi tchnienie życia do naszego ogrodu. Krzewy kwitnące wiosną to m.in.:

 • złotokap Waterera,
 • porzeczka krwista,
 • forsycja,
 • lilak pospolity,
 • jaśminowiec wonny.

Wśród krzewów do ogrodu kwitnących latem znajdziemy:

 • hortensję,
 • róże,
 • budleję Dawida (która kwitnie także w pierwszej fazie jesieni),
 • ketmię.

Krzewy kwitnące jesienią to wspomniana już budleja Dawida i niektóre odmiany róż. Wśród krzewów ozdobnych liściastych, których piękno wynika właśnie z liści, należy wymienić rośliny sezonowe i zimozielone, czyli takie, które zachowają swoje piękną podczas zimy. Wśród tych pierwszych należy wymienić:

 • berberys,
 • hortensję dębolistną,
 • laurowiśnię wschodnią,
 • pieris japoński,
 • klon palmowy,
 • klon japoński.

Wśród krzewów, które będą budzić piękno zimą, znajdziemy:

 • bukszpan wiecznie zielony,
 • cis pospolity,
 • sosna górska,
 • jałowiec pospolity.

Możemy postawić także na wiele roślin, które mają piękne owoce jesienią. Znajdziemy wśród nich zarówno gatunki, których owoce są jadalne, jak i te, których nie powinniśmy spożywać. Wśród tych pierwszych warto postawić na:

 • rokitnik pospolity,
 • berberys,
 • pigwowiec,
 • czeremcha,
 • jarząb pospolity,
 • bez błękitny,
 • dzika róża.

Krzewy ogrodowe owocowe niejadalne to:

 • cis pospolity,
 • szkarłatnik,
 • ostrokrzew kolczasty,
 • bieluń,
 • ligur pospolity.

Jak sadzić róże możecie zobaczyć na poniższym filmie

Jak, gdzie i kiedy sadzić róże w ogrodzie? Leroy Merlin - Ogród bez Tajemnic

Jak stworzyć rozbudowany ekosystem?

Jak stworzyć rozbudowany ekosystem w ogrodzie?
Jak stworzyć rozbudowany ekosystem w ogrodzie?

Zostało już powiedziane, że odpowiednia aranżacja, dobór odpowiednich gatunków roślin, może wpłynąć na rozbudowę ekosystemu i bogactwo życia przyrodniczego naszego ogrodu. Niektóre krzewy wieloletnie sprzyjają pojawianiu się ptaków lub pożytecznych owadów, inne uzdatniają glebę. Zanim zatem podejmiemy decyzję, na które rośliny postawić, warto zastanowić się, jaki efekt zamierzamy osiągnąć. Jeżeli chcemy, by spędzanie czasu w naszym ogrodzie umilał śpiew ptaków, postawmy m.in. na:

 • ognik szkarłatny,
 • jarząb,
 • czeremchę,
 • śliwę tarninę,
 • głóg,
 • kalinę,
 • bez czarny.

Pszczoły pojawią się, kiedy zasadzimy w ogrodzie kwitnące rośliny, takie jak:

 • żarnowiec,
 • głóg,
 • ognik szkarłatny.

Krzewy, które wywrą pozytywny wpływ na jakość gleby to np.:

 • jałowiec,
 • janowiec,
 • żarnowiec,
 • rokitnik.

Niektóre wybrane krzewy ogrodowe wieloletnie

 • Budleja Dawida. Budleja Dawida to piękny krzew, który wśród ogrodników-amatorów jest stosunkowo mało znany. Sadząc ten krzew w ogrodzie, możemy podziwiać piękne i ozdobne kwiatostany w okresie od lipca, do października. Roślina stwarza różnokolorową paletę, budleja Dawida kwitnie bowiem na biało, różowo i fioletowo. Dużą zaletą tej rośliny jest zdolność do regeneracji nawet po silnym przemarznięciu. Budleja, w odróżnieniu od innych roślin może odbić korzenie po odpowiednim przycięciu. W tym krzewie zachwyca nie tylko kolor kwiatów, ale także przyjemnie rozprowadzający się po całym ogrodzie zapach.
 • Ognik szkarłatny. Ognik szkarłatny to krzew, który może osiągnąć wysokość między dwoma a trzema metrami. Roślina, której biały kolor kwiatów ozdobi ogród w okresie wiosennym, a w lecie doda ozdoby owocami w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Ognik szkarłatny może być sadzony jako pojedyncza roślina, ale także idealnie sprawdzi się w formie żywopłotu.
 • Barwinek pospolity. Barwinek pospolity to stosunkowo niewielki krzew, który ma piękne kwiatostany. Jest to krzew, który nie wymaga dobrych warunków słonecznych. Idealnie sprawdzi się w zaroślach i innych zacienionych miejscach.
 • Żarnowiec miotlasty. Żarnowiec miotlasty to krzew kwitnący w maju i czerwcu. Żółty kolor kwiatów wspaniale ozdabia ogród. Postawienie na tę roślinę ma wiele zalet. Żarnowiec miotlasty jest piękny, ale także poprawi jakość gleby, przyczyniając się do dostarczenia jej niezbędnego azotu.
 • Mahonia pospolita. Mahonia pospolita – to przykład krzewu niskiego, który można wykorzystać do tworzenia z niej obwódek i komponowania z bylinami. W okresie wiosennym wprowadzi do naszego ogrodu piękny obraz żółtych kwiatów, by w lecie zachwycać niebieskimi owocami. Dodatkowo jest to roślina, która posiada ciekawe liście, również traktowane jako element estetyczny i zdobiący ogród. Mahonia idealnie sprawdzi się w miejscach zacienionych. Najczęściej poleca się ją zasadzić pod koronami drzew.

FAQ

✓ Jakie krzewy ozdobne sadzić w zacienionym ogrodzie?

Krzewy ogrodowe cieniolubne to: mahonia pospolita, cis pospolity, bez czarny, bukszpan, wawrzynek, porzeczka alpejska, ostrokrzew Meservy.

✓ Jakie krzewy ogrodowe sprawdzą się przy kwaśnej glebie?

Na podłożach o kwaśnym odczynie idealnie odnajdą się odmiany hortensji, kalina burkowooda, mahonia pospolita, magnolia, rożanecznik, kalmia wąskolistna, wierzba lanata, kiścień Waltera, żarnowiec miotlasty.

✓ Które krzewy rosną najlepiej na zasadowych glebach?

Wśród roślin, które najlepiej będą rosły na glebach zasadowych, należy wymienić bukszpan wieczniezielony, dereń biały, lilak pospolity, wierzbę hastatę, złotokap Warterera, ligustr okrągłolistny, jaśminowiec wonny, sosnę górską.

✓ Które krzewy nie potrzebują dużo wody?

Krzewy ogrodowe które nie potrzebują dużo wody to: berberys, jałowiec sabiński, pięciornik krzewiasty, rokitnik wąskolistny, tamaryszek, żarnowiec miotlasty.

✓ Które krzewy ozdobne lubią wilgotne podłoże?

Rośliny ogrodowe które lubią wilgoć to: dereń biały, cis pospolity, jaśminowiec wonny, złotokap pospolity, ostrokrzew kolczasty, leszczyna pospolita.

Komentarzy:

 1. Bardzo wciągający artykuł. Szczerze mówiąc, to większości z tych roślin nie znałam. Na pewno część z nich znajdzie się w moim ogrodzie, są bardzo efektowne. Na pewno postawię też na kącik z lawendą- podobno odstrasza komary, a przy łagodnych zimach jest ich coraz więcej, więc warto się w nią zaopatrzyć. Sugerowałabym też osobom, które by chciały dbać o pszczoły, aby nie sadziły tuj- niestety te krzaki działają zabójczo na te potrzebne owady. W artykule podobało mi się, że wyszczególniliście różne pH gleby i rośliny, które w danej ziemi rosną najlepiej. Niestety aranżacja ogrodu to dość trudny temat- myli się ten, kto uważa że wystarczy posadzić kilka ładnych kwiatków i krzewów i już mamy zjawiskowy ogród. Trzeba w niego wsadzić dużo pracy, by zaowocował wymarzonym efektem.

  Odpowiedz

Komentarz