Agregat malarski: cena, rodzaje, malowanie [krok po kroku]

Agregat malarski
Agregat malarski

Pomalowanie dużych powierzchni, dachu, elewacji czy nawet ścian domu jest dość dużym przedsięwzięciem. Przy malowaniu tradycyjnym (za pomocą pędzla), wymaga to wiele czasu oraz siły. Dlatego warto korzystać z dostępnych usprawnień, do których należy na pewno agregat malarski do malowania natryskowego.

Agregat malarski to urządzenie, które będzie w stanie znacznie usprawnić naprawdę wiele prac wykończeniowych, remontowych i renowacyjnych.

Wykorzystanie agregatu do malowania ścian i sufitów będzie wiązać się z dużą wygodą, ale też zaoszczędzeniem energii fizycznej, którą w przeciwnym razie poświęciłoby się przy wykonywaniu tej samej czynności za pomocą pędzla. Warto więc zapoznać się z rodzajami dostępnych obecnie agregatów do malowania, ich parametrami oraz sposobami ich wykorzystania w praktyce.

Co to jest agregat malarski?

Co to jest agregat malarski?
Co to jest agregat malarski?

Agregat malarski jest urządzeniem do malowana natryskowego, które wspomagać może prace malarskie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Usprawnia on i ułatwia malowanie zwłaszcza dużych powierzchni. Znajduje zastosowanie zwłaszcza przy malowaniu ścian, malowaniu elewacji i malowaniu dachu.

Poszczególne modele dostępnych obecnie na rynku agregatów malarskich są przystosowane do wykorzystania różnego rodzaju farb i lakierów. Ważnymi kwestiami są zawsze: gęstość farby czy innego materiału, a także rodzaj oraz specyfikacja dysz samego sprzętu.

Tym co łączy agregaty malarskie jest na pewno to, że zapewniają one niezwykłą wydajność, a także szybkość pracy. Są to urządzenia praktyczne i wygodne, dzięki którym w dość łatwy sposób można pomalować, mieszkanie, dom czy biuro.

Agregat malarski służy do malowania natryskowego, co oznacza, że metoda jego pracy opiera się na rozbijaniu drobin farby. Umożliwia to wtedy dokładne nałożenie równej warstwy, nawet w trudno dostępnych miejscach i na różnych powierzchniach.

Jest to także doskonały sposób na zabezpieczanie elementów wykonanych z drewna.

Jak wiadomo, tradycyjne metody nanoszenia farby ograniczają się przede wszystkim do użycia pędzla albo wałka. Wymaga to czasu, pieniędzy i dość dużo siły.

Natomiast natryskowe nanoszenie farby przy pomocy agregatu malarskiego (czyli metoda hydrodynamiczna), sprawia że jest ona aplikowana pod ciśnieniem (bez udziału powietrza). Zasada działania jest tutaj dość prosta: farba wlewana jest do specjalnie przeznaczonego w tym celu zbiornika, a na końcu wytryskiwana przez pistolet.

Agregat malarski pobiera farbę, która za pomocą zainstalowanej w nim pompy jest sprężana.

Następnie pod ciśnieniem farba przekazywana jest wężem bezpośrednio do pistoletu natryskowego.

Takie działanie, pozwala na łatwe i równomierne pokrywanie wybranych powierzchni farbą, ale też na przykład impregnatem czy innym środkiem (który będzie dostosowany do możliwości przerobowej urządzenia).

Farba w agregacie malarskim pompowana jest przez odpowiedni otwór w dyszy, a szerokość rozprysku farby jest dokładnie kontrolowana – właśnie przy użyciu tej dyszy. Cały proces odbywa się zaś pod wysokim ciśnieniem (około 200 bar).

Tłoczenie każdego środka pod odpowiednio wysokim ciśnieniem sprawi, że praca będzie szybka i sprawna.

Opisaną tu metodą hydrodynamiczną w ciągu minuty można pomalować około 4 metry kwadratowe powierzchni i kilkaset metrów kwadratowych dziennie.

Stosowanie tego narzędzia pozwala na zaoszczędzenie czasu na pracę, jest też łatwiejsze od metod tradycyjnych, a przede wszystkim mniej męczące dla ludzkich mięśni. Zastosowanie takiego agregatu jest też często jedyną metodą, która pozwoli skuteczne pomalować powierzchnie które są nierówne i chropowate.

Widać więc, że malowanie natryskowe przy użyciu agregatu malarskiego znacznie przyspiesza pracę i niesie ze sobą szereg innych korzyści. Warto wiec pomyśleć o skorzystaniu z tego urządzenia jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu lub remontu. Agregat malarski można wówczas kupić albo wynająć (kiedy będzie potrzebny jednorazowo).

Jakie są rodzaje agregatów malarskich?

Rodzaje agregatów malarskich
Rodzaje agregatów malarskich

Tego typu urządzenia stanowią prawdziwą rewolucję w branży malarskiej i remontowej. Ich skuteczność jest potwierdzana wielokrotnie przez wielu fachowców.

Warto jednak mieć na uwadze to, że agregat do malowania natryskowego może mieć różne wielkości i udogodnienia. Sprzęty te dzieli się zarówno ze względu na budowę, zastosowanie, rodzaj napędu jak i na rodzaj zasilania.

Są to m.in. agregaty malarskie:

 • tłokowe,
 • membranowe,
 • tłokowe elektryczne,
 • tłokowe spalinowe,
 • hydrauliczne,
 • z napędem mechanicznym.

Rodzaj zasilania nie jest kwestią problematyczną, którą trzeba wyjaśniać.

Więcej pytań pojawia się natomiast jeśli chodzi o metody podawania farby w urządzeniu. To właśnie ze względu na to dobiera się zazwyczaj odpowiedni rodzaj do planowanych zastosowań.

Głównym podziałem jest tutaj podział agregatów na modele tłokowe i membranowe, które dzieli się ze względu na to jak sprzęt podaje farbę.

Agregaty malarskie tłokowe to urządzenia profesjonalne, o dużej wydajności (6 litrów/minutę). W większości przypadków są wyposażone w płytki, które sterują przepływem farby.

Sama konstrukcja tłoka umożliwia aplikację nawet bardziej gęstych farb (bez specjalnego wysiłku). Ze względu na to takie agregaty mogą służyć nie tylko do malowania, ale też jako maszyny do nakładania szpachli lub gęstych farb strukturalnych.

Agregaty tłokowe mają o wiele więcej zastosowań niż membranowe, a także więcej różnego rodzaju możliwości, przez co ich cena może być znacząco wyższa (droższa będzie także ich eksploatacja).

Urządzenia tłokowe charakteryzuje również to, że są bardzo wytrzymałe i dzięki temu przystosowane do różnego typu prac uniwersalnych.

Jeśli chodzi o agregaty malarskie tłokowe z napędem elektrycznym, to mogą być one jedno albo wielotłokowe. Koszt takich maszyn jest najczęściej zależny od żywotności (a więc jakości) wykorzystanych do produkcji tłoków.

Tłoki te mogą być wykonane z: aluminium, mosiądzu albo stali nierdzewnej z elementami ceramicznymi.

Natomiast agregaty malarskie w których zastosowano pompy membranowe są tańsze i koszt ich utrzymania jest niższy niż w przypadku agregatów tłokowych. Jest tak dlatego, że są one pozbawione elektroniki, a ich nieskomplikowana budowa pozwala na szybką naprawę lub całkowitą wymianę membrany.

W tego typu pompach malarskich elementem roboczym jest sprężysta membrana, która jest wprawiana w ruch poprzez system silnik mimośród, tłok albo elektromagnes.

Malarskich agregatów membranowych można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Do ich zalet można zaliczyć także to, że rzadko się psują, w razie potrzeby występuje też jednak duża łatwość w dostaniu do nich części zamiennych.

Jednak w porównaniu z agregatami tłokowymi mają one mniejszą efektywność, co jest związane z niskim podciśnieniem zasysania farby, a także małym ciśnieniem aplikowania farby.

Na rynku można znaleźć także nieco mniej znane agregaty malarskie do lamperii, które znacznie ułatwiają malowanie natryskowe tego rodzaju elementów dekoracyjnych.

Niekiedy w sklepach można spotkać także podział agregatów na te do konkretnych rodzajów farb. Wyróżnia się wtedy agregaty malarskie do farb olejnych oraz do farb epoksydowych.

Sprzęty te jak wiadomo znacząco zwiększają prędkość malowania wielu powierzchni, w tym malowania ścian, dachów czy posadzek. Jeżeli do ich pokrycia wykorzystywane będą farby olejne, czyli produkty dość gęste, to będą wymagać specjalnego przygotowanego urządzenia.

Tutaj właśnie sprawdzą się agregaty malarskie do farb olejnych, które między innymi dzięki niekapiącym dyszom natryskowym pozwolą na prawdziwą kontrolę nad strumieniem. Zmniejsza to oczywiście ilość pracy, ale przede wszystkim obniża koszt związany ze sprzątaniem.

Agregaty malarskie do farb epoksydowych zostały zaś przygotowane tak, by zapewnić pracę szybką i czystą.

Agregat malarski parametry

Parametry agregatów do malowania
Parametry agregatów do malowania

Te urządzenia służące do malowania natryskowego występują obecnie w szerokiej i dość zróżnicowanej ofercie, co sprawia, że łatwo można dostosować odpowiedni model do własnych potrzeb.

Od razu warto zaznaczyć, że choć agregaty malarskie cechują się różnymi parametrami, to w każdym wypadku zapewnią skuteczną, bardzo efektywną i szybciej przebiegającą pracę.

Jednak pompa do malowania natryskowego spełni swoją funkcję należycie tylko wtedy, kiedy będzie dostosowany do konkretnych potrzeb. Aby każda taka maszyna mogła działać sprawnie i bez większych problemów, warto stawiać na te od sprawdzonych producentów.

Z pozoru wybór odpowiedniego agregatu malarskiego nie jest łatwy, ale tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na najważniejsze kryteria i wtedy wybrać sprzęt odpowiadający planom jego stosowania.

Na rynku można obecnie spotkać agregaty malarskie przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, dla firm – do codziennego użytku, ale też do stosowania sporadycznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli agregatu planuje się używać okazjonalnie, do zastosowań domowych, to lepszym rozwiązaniem stać się może zakup samego pistoletu malarskiego z zasilaniem elektrycznym.

Agregat malarski jest bowiem przeznaczony przede wszystkim dla firm remontowo-wykończeniowych, które każdego miesiąca w czasie prac malują i zużywają setki litrów farb.

Wybór agregatu malarskiego będzie zaś zależny między innymi od tego jakim środkiem będzie się pokrywać wybrane powierzchnie. Inna maszyna posłuży do nakładania farb elewacyjnych i do malowania połaci dachowych, a innej użyje się do farb lateksowych.

Agregaty malarskie różnić się będą także wielkościami dysz. Te należy dobrać pod rodzaj użytkowanej farby. Jeżeli chodzi o dokładniejsze parametry, to w czasie wyboru agregatu uwagę należy zwrócić na maksymalną wielkość dyszy, jaka jest obsługiwana przez dane urządzenie:

 • wielkość rzędu od 0,009’’ do 0,013’’ – będzie wystarczająca dla farb poliuretanowych, chlorokauczukowych i poliwinylowych,
 • wielkość 0,015’’ – odpowiednia dla farb olejnych,
 • wielkość 0,017’’ – jest dobra dla farb akrylowych i gruntów,
 • wielkość 0,021’’ – to dysza do malowania farbami lateksowymi,
 • wielkość 0,025’’ – należy w wybrać w przypadku wykorzystywania farb epoksydowych.

Należy mieć na uwadze to, że średnica dyszy większa od obsługiwanej przez agregat malarski spowoduje, że maszyna nie będzie w stanie utrzymać właściwego ciśnienia.

Kolejną rzeczą jaka dotyczy dyszy jest kąt natrysku. Oznacza on wielkość pasa natrysku, który jest pomnożony przez 5.

Kąt natrysku będzie taki jak podany przez producenta, jedynie przy założeniu, że dysza jest stosowana zgodnie z przeznaczeniem i jest oddalona od ściany na 25 centymetrów.

Warto wiedzieć, że zarówno kąt natrysku jak i średnica dyszy zazwyczaj są podane przy użyciu jednego numeru. I tak na przykład liczba 515 oznacza kąt natrysku równy 50 stopni oraz średnicę dyszy wynoszącą 0,015’’.

Wymiana dysz w agregacie malarskim nie może być dowolna, bo zamiana na większą często może doprowadzić do uszkodzenia pompy. Dlatego też wybór i zakup urządzenia powinien być pod tym względem świadomy.

Parametrem na który trzeba zwrócić uwagę, jest również wydajność agregatu.

Określa ona ilość przepływu farby w ciągu jednej minuty. Wybrany sprzęt, a w tym wypadku jego wydajność powinny być ściśle dopasowane do przewidywanej mocy przerobowej urządzenia.

Tak jak było wspomniane już wcześniej, agregaty hydrodynamiczne dzielą się na dwie główne grupy – w zależności od rodzaju podawania farby.

Są to maszyny tłokowe i membranowe. To rozróżnienie – a więc budowa maszyn – jest tym, czym w dużej mierze trzeba się kierować w trakcie zakupu agregatu.

Te tłokowe są przeznaczone do prac bardziej profesjonalnych i wszędzie tam gdzie ważna jest znaczna wydajność, a także potrzeba nanoszenia materiałów o różnej lepkości.

W tego rodzaju agregatach malarskich pompy są energooszczędne: pracują jedynie wtedy, kiedy wartość ciśnienia w układzie spada poniżej określonego poziomu.

W przypadku tych maszyn rozpylanie farby wykonywane jest za pośrednictwem tłoków, które są często sterowane przez własny mini-komputer.

Niektóre z agregatów tłokowych mogą służyć nie tylko do malowania farbami, ale także do natryskiwania szpachli lub innych, gęstych materiałów.

Takie wszechstronne działanie i wysoka wytrzymałość sprzętu sprawia, że nie są to urządzenia tanie. Wyższe koszta (niż w przypadku innych agregatów malarskich) będą wiązać się także z ich eksploatacją.

Agregaty membranowe są natomiast przeznaczone do zastosowań mniej profesjonalnych. Będą opcją dla osób, dla których będą liczyć się niższa cena i mniejsze koszty eksploatacji, które jednak wiązać się będą z niezbyt skomplikowaną budową maszyny.

Farba rozprowadzana jest poprzez elastyczną membranę, którą w ruch wprawia silnik albo elektromagnes. Malarskie agregaty membranowe mają dość słabą wydajność i posiadają wiele ograniczeń, co wynika z ich małej siły ssącej (która z kolei wymusza stosowanie pomp z pojemnikami grawitacyjnymi).

Tego rodzaju sprzęty wiążą się także z dość wysokim poborem energii elektrycznej, ponieważ pompy w takich agregatach pracują bez przerwy, nawet wtedy kiedy ciśnienie w całym układzie jest na właściwym poziomie.

Tak więc, do amatorskich i pojedynczych prac agregaty membranowe do malowania natryskowego mogą sprawdzić się całkiem dobrze. Jeśli jednak agregat malarski będzie wykorzystywany z dużym natężeniem i systematycznie, to lepszym wyborem będzie model tłokowy.

Agregat malarski – gdzie się go wykorzystuje?

Wykorzystanie pomp do malowania
Wykorzystanie pomp do malowania

To urządzenie wykorzystujące metodę hydrodynamiczną pozwala na pomalowanie powierzchni wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Wiele modeli umożliwia też zastosowanie innych substancji niż wyłącznie farby, dzięki czemu można malować przy ich pomocy nie tylko ściany.

Bardzo popularnym sposobem wykorzystywania agregatów malarskich jest lakierowanie drewnianych elementów. Natrysk jest tutaj po prostu wygodny, ale jednocześnie zapewnia bardzo dużą staranność narzutu lakieru.

Przy użyciu niektórych, bardziej zaawansowanych technologicznie maszyn, możliwe jest także szpachlowanie i tynkowanie.

Jak już wiadomo, głównym zastosowaniem opisywanych tu sprzętów jest malowanie natryskowe dużych powierzchni, przy użyciu dużych ilości farby, w możliwie krótkim czasie. Duża siła ssąca profesjonalnych agregatów umożliwia malowanie natryskowe niemal każdą farbą (bez względu na jej gęstość).

W związku z tym branżą, która najczęściej posługuje się agregatami malarskimi jest budownictwo, gdzie używa się ich do malowania naprawdę dużych powierzchni.

Będą to także sprzęty użyteczne dla firm wykończeniowych i produkcyjnych, gdzie miesięcznie zużywa się setki litrów farby. Taki sprzęt nie jest natomiast odpowiedni do prac precyzyjnych, takich na przykład jak malowanie niedużych powierzchni stalowych.

Agregaty malarskie są niezbędne dla firm budowlanych czy przeprowadzających remonty, jednak mogą się one przydać także w gospodarstwach domowych. Duże zróżnicowanie rynkowe modeli sprawia, że można znaleźć urządzenia dość tanie, które pomogą w szybkim i sprawnym pomalowaniu własnego mieszkania, dachu domu czy innych większych powierzchni.

Natomiast jeśli chodzi o firmy budowlane i remontowe, agregat malarski pozwoli na sprawnie malowanie natryskowe setek metrów kwadratowych ścian.

Wcześniej – także przy pomocy agregatu do natrysku – będzie można je bez problemu pokryć preparatem gruntującym. Co więcej, gruntowanie i ostateczne malowanie natryskowe może dotyczyć nie tylko ścian wewnętrznych, ale i elewacji.

Sprzęt ten będzie także idealnym rozwiązaniem przy renowacji dachu zrobionego z blachodachówki.

Zamiast pędzlem czy wałkiem nakładać kolejne warstwy farby czy specjalnego preparatu, można to zrobić dużo szybciej i sprawniej – właśnie przy użyciu metody natryskowej (która dodatkowo zapewni warstwę zabezpieczenia, która nie będzie miała nieestetycznych zacieków).

Co ważne, we wnętrzach budynków agregaty będą pomocne nie tylko w nakładaniu farby, ale też w szybkim lakierowaniu wybranych powierzchni drewnianych. Mogą być to drzwi, ramy okienne i inne drewniane konstrukcje.

Niektóre agregaty tłokowe umożliwią też natryskowe nakładanie na ściany lekkiej szpachli czy też preparatów wyspecjalizowanych (np. farb puchnących ognioodpornych). Najbardziej zaawansowane technologicznie agregaty malarskie będą także w stanie rozprowadzać np. bitumiczne masy uszczelniające jednoskładnikowe, a więc pomogą w wykonaniu hydroizolacji.

Malarski agregat może być również wykorzystywany w budynkach – do bielenia ścian i sufitów. Jest to bardzo wygodne, ponieważ takiemu bieleniu zazwyczaj poddawane są dość duże płaszczyzny, gdzie wyznaczane są na przykład granice magazynów, pomieszczeń gospodarczych, obór i innych budynków, w których przebywają zwierzęta (stajnia, chlew, kurnik).

Bielenie jest zaś bardzo istotne, ponieważ działa dezynfekująco. Dzięki temu zabija pasożyty i chorobotwórcze drobnoustroje, by nie miały one negatywnego wpływu na zwierzęta hodowlane. Zamiast wykonywać bielenie pędzlem – co może być bardzo męczące – o wiele lepiej postawić na (pozwalający oszczędzić czas i energię) agregat malarski.

Sprzęt zakupiony do bielenia może być wykorzystywany także w ogrodach i większych sadach, gdzie umożliwi wygodne bielenie pni i konarów drzew. Tego rodzaju prace są bowiem jednym z bardziej niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych dla drzew owocowych.

Widać więc wyraźnie, że agregaty malarskie można wykorzystywać w naprawdę różnych miejscach i do wielu zadań. Wszystko dzięki temu, że nadają się one do pracy z różnego rodzaju preparatami, które mają odmienną gęstość.

Agregat malarski: zalety i wady

Zalety i wady tych urządzeń
Zalety i wady tych urządzeń

Malowanie natryskowe przy użyciu agregatu malarskiego wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami.

Wśród tych podstawowych zalet można wymienić to, że taki agregat:

 • jest sprzętem nowoczesnym i regularnie serwisowany umożliwia stabilną pracę,
 • to urządzenie proste w obsłudze, a zapewniające naprawdę satysfakcjonujące efekty,
 • jest rozwiązaniem wygodniejszym niż malowanie tradycyjnym wałkiem,
 • zmniejsza włożony w pracę wysiłek i znacznie skraca czas malowania (pozwala w stosunkowo krótkim czasie poryć duże powierzchnie, czego nie osiągnie się przy pomocy pędzla albo wałka),
 • ułatwia malowanie sufitów i trudno dostępnych miejsc,
 • zapewnia oszczędność użytych substancji malarskich (czy też ochronnych), bo jest wydajny i dzięki temu zużywa mniejszą ilość farby niż malowanie tradycyjne,
 • jest przystosowany do podawania różnego rodzaju farb i preparatów,
 • umożliwia równomiernie pokrycie powierzchni preparatem (oczywiście przy prawidłowo wykonanej czynności malowania),
 • daje możliwość regulacji strumienia farby (przy pomocy odpowiedniej dyszy),
 • nie jest zbyt trudny w czyszczeniu.

Oprócz tego agregaty malarskie wyróżnia to, że pozwalają na wykonanie naprawdę estetycznych powłok.

Stworzona przez nie (w sposób bezkontaktowy) warstwa farby nie będzie mieć widocznej – np. w silnym słońcu – faktury wałka ani brzydkich zacieków (jakie powstają niekiedy po użyciu pędzla). Powierzchnie malowane z wykorzystaniem metody hydrodynamicznej będą idealnie gładkie.

Ogromnym plusem idącym w parze z użytkowaniem agregatu malarskiego jest fakt, jak duże ma on możliwości przerobowe. Imponujące tempo malowania to pokrywanie nawet kilku metrów kwadratowych powierzchni farbą w ciągu minuty.

Jeden agregat malarski w ciągu jednego dnia roboczego pozwoli pomalować obiekt o powierzchni sięgającej nawet 1000 metrów kwadratowych.

Dużą zaletą jest także to, że malowanie natryskowe przy pomocy agregatu malarskiego pozwala na różnego rodzaju oszczędności. Jest to niewymierna, ale odczuwalna oszczędność czasu, ale także oszczędność pieniędzy, ponieważ dzięki malowaniu natryskowemu zużywa się znacznie mniej farby niż w trakcie malowania metodami tradycyjnymi (szacuje się, że agregat malarski pozwala na zaoszczędzenie nawet 30% farby).

Co więcej, nowoczesne modele agregatów malarskich umożliwiają wygodny nadzór nad parametrami pracy urządzenia, a niektóre z takich sprzętów posiadają również regulator ciśnienia roboczego: który odpowiada za równomierne nakładanie farby oraz za ochronę sprzętu przed zmiennymi warunkami pracy związanej z zasilaniem.

Produkowane obecnie agregaty malarskie mają też wytrzymałą konstrukcję, co zapewnia ich długą żywotność, ale daje też większy komfort pracy. Nie trzeba się wtedy obawiać, że maszyna będzie miała kontakt z zabrudzeniami czy pyłem, bo nie wpłyną one negatywnie na jej działanie.

Zaletą agregatów jest również to, że przy zdecydowanej większości modeli nie ma kłopotów z ich transportem.

Choć agregaty malarskie posiadają naprawdę wiele zalet, to tak jak inne sprzęty – wykorzystywane np. na budowach – posiadają również swoje wady, a raczej nieco gorsze strony.

Po pierwsze, są one zdecydowanie droższe od narzędzi tradycyjnych, jak wałki i pędzle. Jednak przy właściwej eksploatacji, jeden agregat malarski może posłużyć do przeprowadzenia naprawdę wielu remontów, jest to więc inwestycja opłacalna.

Minusem może być również to, że użycie agregatu malarskiego we właściwy sposób może być kłopotliwe, jeśli nie ma się w tym wprawy i doświadczenia. Najpierw więc najważniejsze jest (często metodą prób i błędów) nabycie umiejętności prawidłowego prowadzenia strumienia farby, co nie jest aż tak proste.

Da się tego oczywiście nauczyć. Najlepiej jednak pierwsze próby podejmować w mniej istotnych wnętrzach lub na bardziej ukrytych powierzchniach.

Dość znaczącą wadą będzie także to, że agregat malarski nie nadaje się do malowania precyzyjnego. Mniejsze, wymagające dokładności elementy muszą zostać pomalowane pędzlem.

Wadą agregatów malarskich, szczególnie tych membranowych, jest mała siła ssąca, ale też pobieranie bardzo dużej ilości energii – nawet wtedy gdy w urządzeniu nie nastąpił spadek ciśnienia. Do tego zakup każdego takiego urządzenia musi być przeprowadzony z dużym rozmysłem, pod uwagę trzeba wziąć wiele ważnych parametrów, w tym moc urządzenia. Trzeba wtedy pamiętać także o tym, że każdy agregat malarski będzie miał ograniczony zakres własnej pracy z różnorodnymi dyszami.

Agregaty do malowania natryskowe, tak jak wszystkie inne urządzenia, mogą też ulegać różnym awariom. Ważne jest więc sprawdzenie czy kupuje się sprzęt od znanego lub przynajmniej rekomendowanego (przez innych użytkowników) producenta. Wtedy jest znacznie większe prawdopodobieństwo tego, że dostanie się sprzęt wysokiej jakości. Jeszcze w czasie zakupu dobrze zorientować się, czy do danej maszyny będzie w miarę łatwo kupić części wymienne albo czy będzie ona mogła być serwisowana.

Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzętów kupowanych przez firmy remontowo-budowlane. Trzeba pamiętać, że mniejszą podatność na awaryjność będzie powodowało należyte dbanie o czystość urządzenia.

Ile kosztuje agregat malarski?

Agregat malarski cena
Agregat malarski cena

Malowanie natryskowe stało się popularne nie tylko w przypadku firm remontowo-budowlanych i przy zastosowaniach przemysłowych, ale także wykorzystuje się je w domach i mieszkaniach (często przez amatorów).

Taka sytuacja spowodowała, że na rynku występuje obecnie naprawdę bogaty wybór tych maszyn malarskich.

Tego rodzaju sprzęty można podzielić na trzy pułapy cenowe. Najtańsze – zazwyczaj malarskie agregaty membranowe – będą kosztować od około 3 do 5 tysięcy.

To sprzęty odpowiednie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malowaniem natryskowym.

W takiej cenie można kupić kompaktowej budowy agregat malarski, który pozwoli na użytkowanie różnych materiałów: od farb ściennych, poprzez emalie aż po impregnaty. Tego typu maszyny będą mieć wydajność 1,5l/min i łagodny natrysk (niskie ciśnienie), który zapewni pełną kontrolę działania.

Mogą zawierać one w zestawie kilka dysz (np. 311, 515 i 619). Taki sprzęt na pewno sprawdzi się do różnych prac w gospodarstwie domowym, a także przy mniejszych remontach.

Średniej klasy agregaty malarskie będą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Będzie to jednak inwestycja opłacalna, ponieważ sprzęt będzie wydajny i na pewno zapewni wygodę oraz wysoką jakość malowania (nieporównywalną do rozwiązań tradycyjnych).

Taki sprzęt pozwali firmom remontowym na realizowanie wszystkich zadań dokładniej i sprawniej, skracając czas wykonania pracy i ograniczając koszty utrzymania.

Za kilkanaście tysięcy kupi się sprzęt, który będzie przydatny bardziej wymagającym użytkownikom. Sprawdzi się on w średniej wielkości firmach budowlanych.

Za mniej więcej 14 tysięcy zł kupi się maszynę, które będzie mogła być przeznaczona do długotrwałego użytkowania: w obiektach mieszkalnych, przy konserwacji nieruchomości i przy niewielkich zastosowaniach komercyjnych.

Tego typu agregaty malarskie – w porównaniu z tymi najtańszymi – będą mieć większą moc, wyższe ciśnienie oraz lepszą wydajność.

Dzięki temu będą mogły być wykorzystywane przez fachowców.

Ceny najdroższych, a zarazem w pełni profesjonalnych agregatów malarskich będą zaczynać się od 20 tysięcy złotych (aż do kilkudziesięciu tysięcy). Będą one wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia.

Pozwalać będą np. na elektroniczną regulację ciśnienia i kontrolę natrysku. Będą też przystosowane do malowania wszystkimi rodzajami farb. Dzięki temu będą mogły być wykorzystywane w przemyśle oraz przez prężnie działające, duże firmy budowlane.

Jak malować agregatem malarskim krok po kroku

Początkiem pracy powinno być zawsze odpowiednie przygotowanie podłoża.

Powierzchnia, która ma zostać pomalowana musi być czysta, wolna od kurzu i zawilgocenia. Taka powierzchnia powinna być standardowo: wyrównana, wygładzona i odpylona.

Musi zostać też zagruntowana (choć to niekiedy można wykonać już przy pomocy agregatu).

Ważne jest także zabezpieczenie powierzchni niepokrywanej farbą.

Trzeba ją przykryć folią i ochronną tekturą, a niektóre miejsca zakleić taśmą malarską.

Osoba zajmująca się malowaniem powinna założyć ubranie ochronne, przygotować maseczkę ochronną i zabezpieczające oczy okulary.

Po takich przygotowaniach kolejnym krokiem będzie przygotowanie sprzętu (podłączenie wszystkich elementów zestawu) i samej farby. W razie potrzeby należy jej nadać odpowiednią (tzn. określoną przez producenta agregatu) konsystencję, np. przy użyciu lepkościomierza i dobrze wymieszać.

Najlepiej postawić na farby przeznaczone do aplikacji natryskowej, ponieważ są one dodatkowo filtrowane i od razu zapewniają właściwą lepkość.

Po przygotowaniu wszystkiego należy umieścić farbę w agregacie i przeprowadzić test malowania.

Można to zrobić na dowolnym kartonie czy innym niepotrzebnym materiale. Kiedy wszystko działa, można zaczynać pracę.

Warto wiedzieć, że w większych pomieszczeniach sprawdzi się duża szerokość natrysku. Będzie ona możliwa jeśli wykorzystuje się agregat malarski, który wytworzy odpowiednio wysokie ciśnienie.

Kiedy jednak agregat malarski stosuje się w domu, nakładanie farby powinno się przeprowadzać w odległości około 15-20 cm od powierzchni.

Strumień farby nie powinien być tutaj zbyt szeroki i powinno się go prowadzić w linii prostej.

Pistolet malarski należy zawsze trzymać prostopadle do malowanej powierzchni.

Aby uniknąć niechcianych problemów (jak położenie zbyt dużej ilości farby w jednym miejscu), malowania dobrze jest nie przerywać, ponieważ chwilowy przestój może powodować gromadzenie się farby.

Jeszcze przed rozpoczęciem nanoszenia farby dobrze więc sprawdzić, czy nic nie będzie stało na przeszkodzie w zachowaniu ciągłości strumienia.

W taki sposób należy pomalować każdą ścianę (czy inną wyznaczoną powierzchnię).

Po zakończonym malowaniu bardzo ważnym krokiem jest wyczyszczenie sprzętu.

Zasychająca farba mogłaby bowiem znacznie ograniczyć funkcjonowanie agregatu, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwić jego działanie. Dlatego tak istotne jest umycie sprzętu wodą, a kiedy będzie trzeba – także acetonem czy innego rodzaju rozpuszczalnikiem (których powinno używać się jedynie do elementów metalowych).

Szczególną uwagę trzeba poświęcić wyczyszczeniu pistoletu malarskiego.

Niekiedy zmycie z niego całej farby będzie wymagać użycia szczoteczki, później trzeba go wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia.

Kiedy po zakończonej pracy agregatu nie planuje używać się przez dłuższy czas, trzeba także usunąć resztki wody z pompy i węży, a z samego sprzętu zalegającą farbę.

Dbanie w ten sposób o agregat malarski sprawi, że będzie mógł on służyć z powodzeniem przez wiele lat i nie będzie trzeba korzystać z kosztownego serwisu.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Idalia

Ten blog budowlany polecił mi kolega i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem! Bardzo wartościowe artykuły. Dziękuję

Wioletta

Ten portal budowlany polecił mi znajomy i naprawdę jestem zaskoczona. Wartościowe wpisy.

Balbina

Materiał jest rzetelny i dobrze opisuje problematykę.

Remigiusz

Mam graxo x 21 i bardzo polecam sprzęt