Stiuk wenecki: cena, opinie i wykonanie [krok po kroku]

Stiuk wenecki
Stiuk wenecki

Stiuk wenecki jest tradycyjnym, a zarazem jednym z najbardziej znanych sposobów wykończania powierzchni ściany – szczególnie tych o większym metrażu. W ostatnich latach dekoracyjny tynk pod nazwą stiuk wenecki powraca do najbardziej popularnych trendów. Położenie stiuku weneckiego pozwala na całkowitą odmianę wyglądu pomieszczenia przy stosunkowo niskich kosztach i umiarkowanym nakładzie pracy.

W obecnych czasach można znaleźć wiele pomysłów i inspiracji na wykończenie domowych wnętrz. Co za tym idzie, na rynku dostępnych jest naprawdę wiele przeznaczonych do tego produktów. W każdym indywidualnym przypadku, dobór materiałów na wykończenie ścian będzie zależny od preferencji inwestorów, ogólnej aranżacji pomieszczenia, czasem też od warunków budynku.

Aby w swoim domu uzyskać szybki, a zarazem naprawdę imponujący efekt wykończenia ścian (lub sufitów), można położyć stiuk wenecki. Jest to stosunkowo niedrogi, a oryginalny produkt do ozdobienia pomieszczeń, który skutecznie imituje kamień dekoracyjny. Warto też wiedzieć, że stiuk charakteryzuje zabezpieczenie ścian przed wilgocią oraz zabrudzeniami, a także trwałość (może on przetrwać lata w nienaruszonym stanie). Kierując się zaleceniami producenta albo specjalistów, stiuk wenecki można wykonać samodzielnie, najważniejsze jest by poznać całą procedurę krok po kroku.

Tego rodzaju rozwiązanie będzie idealne dla osób, które cenią sobie subtelną elegancję za przystępną cenę. Wszystko dlatego, że właściwie nałożony stiuk wenecki bardzo dobrze imituje drogie płyty marmurowe – które zdobią luksusowe wnętrza użyteczności publicznej, czy rezydencji.

Co to jest stiuk wenecki?

Co to jest stiuk wenecki?
Co to jest stiuk wenecki?

Stiuk wenecki to rodzaj tynku dekoracyjnego wykorzystywanego niezwykle często przez architektów: nie tylko w starożytnym Rzymie, ale też na przykład w sztuce starochrześcijańskiej i mauretańskiej. Stosowali go również Majowie na terenach Ameryki (jeszcze przed Kolumbem). Bardzo popularny był także jako dekoracja wnętrz w czasach baroku, rokoko i klasycyzmu. Wykorzystywano go wtedy do wykonywania tynków, ale też rzeźb i sztukaterii. Imitował wtedy z powodzeniem droższy, trudny w obróbce polerowany marmur. Do dziś w niektórych barokowych kościołach można zobaczyć ozdobione stiukiem weneckim kolumny i rzeźby. Co ważne materiał ten, znany już od setek lat, przetrwał także do czasów współczesnych. Obecnie może ozdobić nie tylko wystawne wnętrza, ale też domy jednorodzinne.

Stiuk wenecki to masa dekoracyjna. Nakłada się ją ściany, sufity i inne elementy architektoniczne we wnętrzach budynków. Zgodnie z tradycją, stiuk wenecki wykonywało się wyłącznie ze składników naturalnych, to znaczy z zaprawy gipsowej, wapiennej albo mieszanej (wapienno-gipsowej), a także z pyłu marmurowego, kleju kostnego albo skórnego i barwników.

Tradycyjny stiuk wenecki umożliwiał wytwarzanie różnych efektów zdobniczych. Z masy formowano figury, ale też misterne ornamenty czy detale architektoniczne (nazywane sztukaterią). Klasyczny stiuk wapienny już dawniej stosowano też do tworzenia gładkich, lustrzanych powłok. To ekskluzywne pokrycie dekoracyjne naśladowało wygląd płyt marmurowych. Ozdobione sztukaterią i dekoracyjnym tynkiem wnętrza przez lata pełniły funkcję reprezentacyjną i były uważane za przejaw dobrego smaku oraz bogactwa.

Warto wiedzieć, że technika tynku dekoracyjnego określanego jako wenecki stiuk wapienny, swoją nazwę zawdzięcza temu jak tworzoną ją oryginalnie we Włoszech. Połączenie wapna, cementu i piasku doskonale sprawdzało się w wilgotnym klimacie. Było tak, bowiem wchłaniana w gips woda szybko odparowuje i dzięki temu nie narusza struktury ściany. Dzięki temu tego rodzaju tynki dobrze tolerowały wilgoć pochodzącą z sieci weneckich kanałów (w odróżnieniu od tynków cementowych lub akrylowych).

Obecnie uzyskanie niezwykłych efektów dekoracyjnych stiuków weneckich (podobnych do tych sprzed stuleci) jest znacznie łatwiejsze. Nie trzeba samodzielnie mieszać wymienianych wcześniej składników naturalnych. Producenci przygotowali bowiem gotowe masy stiukowe i farby strukturalne (farby stiukowe).

Po użyciu klasyczny stiuk wapienny nadaje ścianom odpowiednie wykończenie – w tym lustrzaną gładkość i delikatny jej połysk. Tego typu produkty (masy) mogą być barwione na rozmaite kolory – wystarczy je wymieszać z pigmentem, który zapewni wyraziste i trwałe kolory. Dobrej jakości tynki zapewnią wysoką wydajność, będą też odporne na odbarwienia i uszkodzenia powierzchni ściany. Na rynku znaleźć można specjalne farby strukturalne, które pomagają w zmianie wyglądu ścian i są wygodnym w użyciu stiukiem weneckim (w postaci od razu gotowej do użycia). Dobrej jakości farba stiukowa będzie zawierać trwały pigment barwiący, który nie zmieni koloru pod wpływem działania promieni ultrafioletowych.

Znana także współcześnie masa kryjąca się pod nazwą stiuk wenecki, występująca w postaci tynku szlachetnego, jest łatwa do formowania i nakładania na powierzchnię (na której szybko twardnieje), gdzie tworzy niebanalną dekorację. Ozdabia się nią teraz przede wszystkim ściany, czasem także sufity.

Kiedy już zostanie nałożony na wybraną powierzchnię, stiuk wenecki musi zostać starannie wygładzony przy użyciu pacy do stiuków (tzw. pacy weneckiej), a następnie wypolerowany. Wykonuje się to szybkimi ruchami pacy, która pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Stiuk wenecki, aby dodatkowo zabezpieczyć całość przez wilgocią i brudem, można pokryć naturalnym woskiem.

W pełni gotowy stiuk wenecki staje się materiałem bardzo twardym, a więc także odpornym na uszkodzenia. Ma on błyszczącą, wręcz lustrzaną, gładką powierzchnię i właśnie dlatego może z powodzeniem imitować marmur (który jest nie tylko znacznie droższy, ale i trudniejszy w obróbce). Wykończona stiukiem ściana uzyskuje niepowtarzalny wygląd, bardzo ładnie odbija światło i dodaje wnętrzu głębi. Oczywiście przykuwa też wzrok swoją oryginalną strukturą. Gładka tafla jaka powstaje po wyschnięciu zaprawy nie różni się na pierwszy rzut oka od wyglądu prawdziwych płyt marmurowych, ponieważ zostaje wzbogacona marmurowym pyłkiem.

Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście właściwy sposób nakładania zaprawy. Można to zrobić samodzielnie, jednak jeżeli jeśli ktoś nie czuje się na siłach by nałożyć stiuk wenecki (np. dlatego że jest to masa szybko twardniejąca), ma zawsze możliwość skorzystania z usług fachowca. Odcień struktury jaką stworzy stiuk wenecki po nałożeniu może być nieco nierównomierny. W jednym miejscu będzie bardziej błyszczący, w innym nieco matowy. Taki wygląd powierzchni jeszcze bardziej przypomina szlifowany kamień naturalny.

Stiuki jakie można znaleźć obecnie na rynku są dość różne. Trafić można bowiem na substancje sztuczne, będące różnego rodzaju akrylowymi mieszankami z dodatkami. Trzeba zwracać na to uwagę, ponieważ takie produkty mają zauważalnie gorsze parametry (na przykład mniejszy połysk) od prawdziwych stiuków weneckich. Prawdziwych, to znaczy naturalnych i utworzonych się ze składników znanych i używanych do ich produkcji już od wieków (które są też ekologiczne). Wybierając stiuk wenecki nie warto więc zawsze kierować się niższą ceną, bo można wtedy trafić na stiuki akrylowe. Te zaś mogą nie zagwarantować pełnej satysfakcji. Mogą się bowiem odznaczać: niższą wydajnością, gorszym wyglądem i brakiem możliwości uzyskania lustrzanego połysku. Będą też mniej trwałe, nieodporne na uszkodzenia i wilgoć.

Gdzie warto zastosować stiuk wenecki?

Gdzie warto zastosować stiuk wenecki?
Gdzie warto zastosować stiuk wenecki?

Ten materiał dekoracyjny przeżywa obecnie swój renesans i wybierany jest naprawdę chętnie do wykańczania różnego rodzaju wnętrz. Jest on jednak nie tylko modny, ale też dość uniwersalny, ponieważ może sprawdzić się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i tych zdecydowanie klasycznych wnętrz.

Właściwe dobrany produkt sprawdzi się w eleganckim stylu dworkowym, rustykalnym, ale też na przykład śródziemnomorskim czy nawet naturalistycznym. Stiuk wenecki można spotkać na ścianach w wielu miejscach, nie są to tak jak dawniej jedynie pałace, wystawne wille czy kościoły. Ten modny materiał wykończeniowy można też spotkać w domach, mieszkaniach oraz w miejscach użyteczności publicznej, hotelach i restauracjach. Najczęściej umieszcza się go na ścianach, czasem jest też jednak materiałem dekoracyjnym do wykończenia kominków czy kolumn.

Stiuk wenecki w domu jednorodzinnym posłużyć może w wielu pomieszczeniach. Na pewno można zastosować go w salonie, gdzie pokryć może jedną, wybraną ścianę – stając się naprawdę niezwykłą ozdobą. Przyjmując wygląd surowego, zimnego marmuru, ten materiał dekoracyjny stanowić będzie centralny punkt eleganckiego pokoju dziennego i to właśnie do niego warto dobrać resztę aranżacji. Tego rodzaju wykończenie może też stworzyć ozdobę w salonach nowoczesnych, o charakterze loftowym czy industrialnym. Będzie się wtedy idealnie łączyć z dużymi przeszkleniami.

Stiuk wenecki, po dokładnym zabezpieczeniu specjalnym woskiem, może zostać położony także w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak kuchnie oraz łazienki. Staje się tam alternatywą dla płytek ceramicznych. Z racji tego że stiuk wenecki (dzięki pigmentom) może być barwiony na wiele kolorów, da się go dopasować do własnych potrzeb aranżacyjnych (w tym kolorystycznych).

Stiuk wenecki jest niezwykłą techniką dekoracyjną, dlatego też pasuje najlepiej do wnętrz wyjątkowych, na przykład do przestronnych kuchni i łazienek, urządzanych w stylu nowoczesnym, miejskim. Stawia się w nich na oszczędną paletę kolorystyczną (biele, szarości i inne stonowane barwy) przy jednoczesnej wysokiej jakości zastosowanych materiałów. Przy minimalizmie barw, wyjątkowa powierzchnia jaką tworzy stiuk wenecki, nada wnętrzom ekskluzywnego charakteru. Niezależnie od tego czy użyje się go na jednej czy na kilku ścianach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie dekoracyjnego stiuku weneckiego we wnętrzach bardziej nietypowych, np. na poddaszach. Ich oryginalny charakter można wtedy jeszcze bardziej podkreślić połączeniem z niezwykłym tynkiem szlachetnym. Stiuk wenecki pasuje bowiem nie tylko do wnętrz przestronnych i wystawnych, ale także tych stonowanych i bardziej przytulnych, jednak zamiast wszystkich ścian zdobi wtedy np. tylko jedną. Na poddaszu jego lustrzana powierzchnia tworzy niezwykłą atmosferę, podkreśloną naturalnym światłem wpadającym do pomieszczenia przez okno dachowe.

Stiuk wenecki może stanowić także ciekawe wykończenie dla filarów i różnego typu dodatków architektonicznych. Jest to bowiem taki materiał dekoracyjny, który może zamienić każdą surową powierzchnię w piękny i bardzo gustowny element. Pokryty stiukiem weneckim zawsze będzie wyglądać on na niezwykle dopracowany. Co ciekawe, będzie to taki tynk, który zmieni nawet niezbyt ładne detale architektoniczne w źródło naprawdę pozytywnych wrażeń estetycznych. Stiuk wenecki może sprawdzić się także na korytarzu czy klatce schodowej, gdzie stanie się prostym, a zarazem bardzo nowatorskim wykończeniem, w pełni dopracowanym pod względem stylistycznym. Trzeba jednak zaznaczyć, że stiuk wenecki ze swoją lustrzaną powierzchnią przywodzącą na myśl wygląd marmuru, będzie prezentował się znacznie lepiej we wnętrzach przestronnych i raczej wysokich, niż w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.

Stiuk wenecki: zalety i wady; jakie może mieć alternatywy?

Zalety i wady stiuków
Zalety i wady stiuków

Bez wątpienia stiuk wenecki, ma więcej zalet niż wad. Dlatego cieszy się dużą popularnością wśród kupujących, a to wynika przede wszystkim z pięknego efektu wykończeniowego jaki zapewnia stiuk wenecki położony na dowolnej powierzchni. Jeśli chodzi o zalety, to stiuk wenecki jest nie tylko materiałem bardzo dekoracyjnym i eleganckim, ale jednocześnie niezwykle praktycznym. Tworzy na wybranej powierzchni powłokę, która:

  • jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • nie przyjmuje większości zabrudzeń,
  • jest odporna na ścieranie,
  • jest łatwa w utrzymaniu czystości – może być czyszczona bez obaw o uszkodzenie wzoru.

Sprawia to, że ten materiał dekoracyjny bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach silnie eksploatowanych, gdzie może przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Oryginalna receptura stiuku weneckiego pozwala na łatwe odprowadzenie wilgoci ze ścian. Hamuje więc rozwój grzybów i pleśni, wpływa też korzystnie na mikroklimat w pomieszczeniu. Tego rodzaju wenecki tynk dekoracyjny ma lustrzaną powierzchnię, odbija więc światło i dzięki temu daje wizualny efekt większej przestrzeni. Efektowne przetarcia czy bardziej matowe miejsca jeszcze bardziej przypominają płytę marmurową, tworzą też na ścianie niepowtarzalny wzór, dodając wnętrzom naturalnego uroku.

Stiuk dekoracyjny można stosować na dużych ścianach, jak i na przykład w łazienkach czy na małych kominkach. We wszystkich takich miejscach będzie tworzył doskonałe połączenia z ciekawie dobranym oświetleniem. Klasyczny stiuk wenecki który zostanie dokładnie wygładzony i pokryty woskiem, może znaleźć zastosowanie także w łazienkach i kuchniach. Należycie zabezpieczony będzie wtedy zamiennikiem dla kafelków pomiędzy szafkami kuchennymi a blatem kuchennym czy dla łazienkowych płytek.

Dla wielu osób dużym plusem jest to, że stiuk wenecki można dopasować do własnego gustu, wybierając opcję z barwnikiem w dowolnym kolorze. Wtedy “marmurowa ściana” może przybrać wybrany odcień, czasem może być to nawet naprawdę wyrazisty akcent kolorystyczny. Oczywiście zaprawa może być też idealną imitacją marmuru. Wybiera się wtedy produkt w takim odcieniu, w jakim występuje naturalny kamień. Warto też wtedy zainwestować w stiuk wenecki z naturalnym pyłem, wtedy całość będzie prezentować się na ścianie naprawdę wyjątkowo. Bardzo dużą zaletą stiuku weneckiego jest też na pewno duża elastyczność gotowej masy. Elastyczność ta świadczy o tym, że zaprawa jest dobrze wymieszana i gotowa do nałożenia na ścianę. Taki stan rzeczy pomaga w uzyskaniu właściwego efektu, bo masą trzeba dokładnie pokryć wszystkie zakamarki. Dla niektórych zaletą jest także to, że w wielu przypadkach stiuk wenecki można nałożyć na ściany w domu samodzielnie.

Do wad stiuku weneckiego można zaliczyć to, że jego kładzenie jest zajęciem dość pracochłonnym i nieco skomplikowanym. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, powierzchnię należy pokryć gruntem, a następnie w umiejętny sposób rozprowadzić na niej dwie albo trzy warstwy stiuku. Na koniec całość (opcjonalnie) poleruje się i pokrywa woskiem. Oczywiście obecnie nakładanie stiuku weneckiego jest o wiele łatwiejsze niż dawniej (np. dzięki gotowym produktom). Jednak nadal wymaga sporej wprawy, a drobne zaniedbania oraz błędy mogą wpłynąć negatywnie na efekt końcowy. Dlatego każdy kto chce wykonać stiuk wenecki własnoręcznie, jeszcze przed przystąpieniem do zadania musi dokładnie przeczytać całą instrukcję. Dobrym pomysłem może być też obejrzenie filmików instruktażowych zamieszczanych w Internecie (co oczywiście zajmuje więcej czasu).

Zanim stiuk wenecki nałoży się na wybranej płaszczyźnie, najlepiej też przeprowadzić próbę umieszczając wybrany produkt na niewielkiej powierzchni, na przykład na płycie kartonowo-gipsowej. Kiedy jednak chce się, by stiuk wenecki został położony jak najlepiej, to warto skorzystać z usług zaufanego fachowca, który będzie miał doświadczenie w pracach z tego typu materiałami wykończeniowymi. Zaoszczędzi się wtedy czas, często także pieniądze (na ewentualne straty materiału). Minusem jest także to, że przy nowszej (o wiele tańszej) odmianie stiuku weneckiego jaką jest stiuk syntetyczny, mączka z prawdziwego marmuru zastąpiona jest pyłem syntetycznym.

Jak wiadomo naturalny stiuk wenecki oprócz doznań wizualnych charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i (odpowiednio zabezpieczony) na wilgoć oraz powstawanie osadów. Jeśli zaś będzie się miało do czynienia z zaprawą syntetyczną, to efekt końcowy choć nadal będzie dość dobry, to nie będzie jednak tak idealny. Stiuk wenecki nie będzie też tak odporny na uszkodzenia czy przyjmowanie zabrudzeń.

Stiuk wenecki, który na ścianach czy suficie imituje wygląd polerowanego marmuru, ma gładką powierzchnię z delikatnym połyskiem. Dekoracyjny charakter tynku powszechnie znanego pod nazwą stiuk wenecki współgra idealnie z wnętrzami pełnymi przepychu, luksusu, mniej zaś pasuje do mniejszych metraży i wnętrz kameralnych. Nie sprawdzi się np. w salonach niewielkich i wypełnionych meblami. Niektórych mogą też zniechęcić wymienione wcześniej (choć nieliczne) wady materiału. Wtedy na rynku poszukać można pewnych alternatyw dla tego rozwiązania. Może być to na przykład inny rodzaj stiuku, to znaczy stiuk klasyczny albo perłowy.

Stiuk klasyczny

Stiuk klasyczny

Stiuk klasyczny wykonywany jest na bazie wapna gaszonego. Swoim wyglądem przypomina on oszlifowany kamień i może mieć różne wykończenie. Kładzie się go na ścianach, ale nie na sufitach.

Stiuk perłowy

Kolejną opcją jest stiuk perłowy, gdzie najważniejszymi elementami są gotowa masa akrylowa i perłowe wypełniacze. Dzięki tym ostatnim powierzchnia gotowego już tynku ma gładką, połyskującą strukturę, która może mienić się delikatnie różnymi kolorami (co jest zależne od tego w jaki sposób pada na nią światło).

Tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny
Tynk dekoracyjny

Alternatywnie można też postawić na inne typu tynków dekoracyjnych. Do dyspozycji jest np. tynk japoński (przeznaczony do pomieszczeń mieszkalnych), który zapewnia bardzo atrakcyjny design. Czasem nazywa się go tapetą natryskową albo tynkiem bawełnianym, a jego dużą zaletą jest maskowanie nierówności ścian. Tynk japoński nakłada się na ściany przy użyciu pistoletu natryskowego, co nie jest zadaniem skomplikowanym. Większych trudności nie powinno przysporzyć także wykonania stiuku weneckiego. Jest on produktem wydajnym i zapewnia trwałość koloru (pigment barwiący zawarty jest w masie). Wiele osób może zainteresować fakt, że ten rodzaj tynku dekoracyjnego jest łatwy w demontażu, gdyż w razie potrzeby ze ściany można go po prostu zdrapać. Tynk japoński można zastosować w pokoju czy na korytarzu, ale też w kuchni czy łazience, ale tam wymaga jeszcze nałożenia dodatkowej warstwy lakieru ochronnego (który będzie zabezpieczeniem przed wilgocią).

Tynk mozaikowy

Tynk mozaikowy
Tynk mozaikowy

Jeszcze inną opcją są tynki mozaikowe, które powstają na bazie masy żywicznej i kruszyw naturalnych. Występują one w bogatej palecie barw (pasują więc do wielu aranżacji), są też bardzo wydajne. Można je nakładać zarówno wewnątrz (w salonie, kuchni, łazience), jak i na zewnętrz budynków. Druga opcja jest możliwa, ponieważ jest to tynk odporny na działanie promieni UV, zmienne temperatury i podwyższony poziom wilgoci. Jest to na pewno bardzo dużym jego atutem. Jednak tynk mozaikowy nie jest łatwy do wykonania. Raczej nie da się tego zrobić samodzielnie i prace należy powierzyć doświadczonemu fachowcowi.

Z czego zrobić stiuk wenecki – materiały

Z czego zrobić stiuk wenecki
Z czego zrobić stiuk wenecki

Klasyczny stiuk wenecki (nazywany też pastą strukturalną) to składający się z kilku warstw tynk dekoracyjny, powstający z mieszanki zaprawy gipsowej, zaprawy wapiennej albo gipsowo-wapiennej i pyłu marmurowego. Umiejętnie nałożona, tego rodzaju zaprawa na bazie naturalnych składników będzie doskonale imitować płyty marmurowe. Tynk będzie odporny na zabrudzenia oraz wilgoć, gdy jego warstwę wierzchnią pokryje się specjalnym preparatem woskowym.

Do wykonania stiuku weneckiego mogą przydać się specjalne pigmenty przeznaczone do barwienia zaprawy gipsowej. Różnorodność w palecie ich barw pozwala stworzyć wymarzoną aranżację. Wybrany pigment, aby stworzyć właściwy kolor, trzeba stopniowo dodawać do zaprawy, mieszając jednocześnie masę aż do uzyskania pożądanego efektu. Właściwie nałożony klasyczny stiuk musi dać się dowolnie formować. Wtedy bez problemu można umieszczać go we wszystkich załamaniach oraz narożnikach ścian, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Aby nałożyć ten szlachetny materiał ozdobny na ściany, należy użyć specjalnej packi – nazwanej packą wenecką. Narzędzie to jest jednak jedynie połową sukcesu, ponieważ przy nakładaniu stiuku weneckiego potrzeba też wprawnej ręki. Masa stiukowa do wykończenie ścian bardzo szybko twardnieje i ewentualne poprawki są trudne do wykonania.

Ostatnią warstwę powinno się wypolerować. Zrobić to można miękkim materiałem np. flanelą. Niektórzy wykorzystują to tego metodę mechaniczną, używając polerki samochodowej. Podsumowując, materiałami potrzebnymi do zrobienia stiuku weneckiego będą:

Ile kosztuje stiuk wenecki na ścianie?

Ile kosztuje stiuk wenecki na ścianie?

Wiadomo oczywiście, że myśląc o wykańczaniu i wyposażaniu swojego domu czy mieszkania, duże znaczenie będą miały nie tylko wygląd i właściwości użytych materiałów, ale także ich cena. Stiuki weneckie są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Oczywiście lepszym rozwiązaniem będą produkty o lepszej jakości, a więc zazwyczaj w wyższej cenie. Zapewniają one bowiem najlepszy i jednocześnie najtrwalszy efekt dekoracyjny. Na rynku można znaleźć wiele stiuków, które są substancjami sztucznymi (np. stiuk syntetyczny z proszku akrylowego). Najbardziej wytrzymałe będą stiuki oparte na składnikach tradycyjnych, naturalnych. Będą to stiuki z zaprawy gipsowej czy zaprawy wapiennej. Często zdarza się tak, że niższa cena niesie ze sobą sztuczne składniki i dodatki, a także gorsze parametry. Dlatego czasem warto nie stawiać na pozorne oszczędności, by potem mieć problem ze źle wykonanym tynkiem. Wybierając klasyczny stiuk wenecki trzeba też oczywiście dokładnie przeczytać etykietę oraz skład produktu. Stiuk z naturalnych składników będzie gwarantował wydajność, trwałość, możliwość uzyskania lustrzanego połysku, a także odporność na wilgoć i wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jak to wygląda w praktyce? Cena tynku akrylowego będzie oscylować w okolicach 20 złotych za kilogram. Za tynk wenecki z naturalnych składników zapłaci się natomiast od około 40 złotych za kilogram (cena niekiedy może sięgać nawet kilkuset złotych, co zależy od jego klasy). Jednak przed decyzją o zakupie konkretnego produktu, warto zwrócić także uwagę na wydajność tynku weneckiego. Zazwyczaj wydajność ta waha się od 1 do 1,3 kg na metr kwadratowy. Przy najtańszej masie dekoracyjnej zużyje się około jednego jej kilograma na 2 m2 powierzchni. Natomiast kilogram droższego stiuku weneckiego może wystarczyć do pomalowania nawet 8 m2 powierzchni. Ostateczne zużycie masy będzie zależne także od tego ile warstw tynku umieści się na ścianie. W większości przypadków producenci zalecają, by były to trzy warstwy, bo zagwarantują one doskonałą odporność i wytrzymałość powłoki. Co więcej, to właśnie dopiero trzy warstwy stiuku weneckiego zapewnią oczekiwany efekt wizualny, to znaczy powierzchnię naprawdę gładką i lustrzaną. Na uwadze trzeba mieć także to, że pokrycie ścian stiukiem weneckim wymaga wykorzystania większej ilości produktów, co zwiększa końcowe koszty. Na przykładzie jednego z producentów wygląda to tak, że dla ściany o powierzchni 10m2 potrzeba będzie:

  • jednego, litrowego opakowania gruntu – 25 złotych,
  • farba stiukowa – około 170 złotych za opakowanie 5 kg (gdzie producent informuje, że średnia wydajność to 2m2/kg, co umożliwia pokrycie jednym opakowaniem 10 m2 ściany),
  • pigment barwiący – około 30 złotych za opakowanie 100 ml,
  • wosk – 50 złotych za 0,4 kg.

Oznacza to, że średnia cena za taki zestaw to łącznie 275 zł. W przeliczeniu za metr kwadratowy powierzchni pod wykonanie stiuku, zapłaci się mniej więcej 27 zł. Planując wydatki warto więc od razu wliczyć koszt dodatkowych akcesoriów i materiałów (w tym także pacy weneckiej – ok. 30 zł). Osoby, które wynajmą fachowca do wykonania tynku doliczyć muszą również koszty robocizny. Będzie to około 150 zł/m2.

Stiuk wenecki – wykonanie krok po kroku

Stiuk wenecki - wykonanie krok po kroku
Klasyczny stiuk dekoracyjny – wykonanie krok po kroku

Kiedy chce się własnoręcznie wykończyć w oryginalny sposób swoje domowe wnętrza – przy pomocy stiuku weneckiego – przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z instrukcją kolejnych zadań. Oczywiście na początku należy zrobić zakupy i dobrać wszystkie produkty oraz niezbędne narzędzia do wykonania stiuku weneckiego, które zostały wymienione wcześniej. Na uwadze trzeba mieć to, że metoda nakładania opisywanego tutaj tynku dekoracyjnego będzie zależeć od specyfiki produktu (składu), a także od zaleceń producenta (co do sposobu aplikacji). Z racji tego że tynk stiuk perłowy jest zaprawą, która dość szybko twardnieje, miejsce pracy trzeba zawsze starannie zabezpieczyć. Kiedy z pomieszczenia nie chce się wynosić mebli i sprzętów, czy po prostu do przykrycia podłogi, wykorzystać można łatwo dostępną folię malarską. Zabezpiecza się ją taśmą malarską, którą przykleja się do brzegów folii i do krawędzi podłóg oraz sprzętów. Taka ochrona pozwoli uniknąć później niepotrzebnego bałaganu czy czyszczenia zachlapanych powierzchni. Taśmą malarską należy zabezpieczyć także gniazdka elektryczne i włączniki światła znajdujące się na ścianie. Same prace będą zaś przebiegały w kilku krokach:

Jak położyć stiuk wenecki? Nałożenie stiuku weneckiego nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym i nie powinno przysporzyć większych problemów, ale może okazać się dość wymagające. Szczególnie dlatego, że położenie kilku różnych warstw na ścianę wymaga sporo pracy i jest dość czasochłonne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku stiuku weneckiego efekt końcowy jest wart poniesionego trudu oraz poświęconego czasu. Pochodząc do wykonania stiuku weneckiego krok po kroku, można otrzymać naprawdę zadowalający tynk dekoracyjny, który ozdobi niejedno wnętrze. Co więcej, koszty związane ze stiukiem weneckim będą na pewno niższe w porównaniu do ceny płyty marmurowej.

Przygotowanie ściany do nakładania stiuku

Aby wykonać stiuk wenecki z podłoża należy usunąć wszelkie niedoskonałości, tłuste zabrudzenia i pył. Jest to także moment do uzupełnienia w podłożu ewentualnych ubytków. Kiedy powierzchnia była wcześniej wilgotna albo myta, to trzeba ją starannie osuszyć. Następnie zaś wyrównać i zagruntować (specjalnym gruntem akrylowym). Zadaniem preparatu gruntującego jest wyrównanie chłonności i zapewnienie większej przyczepności dla warstw stiuku. Tynku dekoracyjnego nie można nakładać na łuszczącą się farbę czy odchodzącą szpachlę i inne efekty “sypiącej się” i kruszącej ściany, Przed nałożeniem gruntu musi być ona czysta i zwarta.

Przygotowanie narzędzi oraz masy

Przed przystąpieniem do nakładania stiuku weneckiego na ściany, warto ją dokładnie wymieszać (by uniknąć grudek). Kiedy występuje taka potrzeba, w tym momencie do zaprawy dodaje się pigment barwiący. Do prac potrzebne będą: paca wenecka, szpatułki – do nakładania masy w miejscach z ograniczonym dostępem, szpachelka kątowa – do nakładania stiuku weneckiego w narożnikach.

Nałożenie pierwszej warstwy

Najpierw masę należy zaaplikować bardzo precyzyjnie w narożnikach oraz przy granicy z taśmą malarską (przy gniazdkach, oknach, podłodze, itd.). Należy sprawdzić czy zaprawa dotarła wszędzie tam gdzie powinna. Jest to najtrudniejsza część pracy, ponieważ to tego rodzaju detale zdecydują o jakości efektu końcowego. Następnie nadchodzi czas na zadanie łatwiejsze, to znaczy na punktowe nałożenie pacą wenecką pierwszej warstwy stiuku, aż do zapełnienia całej powierzchni. Nie może być to warstwa zbyt gruba. Zaprawę należy nakładać małymi porcjami i dokładnie ją rozcierać. W tym zadaniu pomoże packa wenecka, której gładka powierzchnia rozprowadzi idealnie masę po podłożu. Jak usunąć stiuk wenecki? Kiedy na ścianie powstaną jakiekolwiek nierówności trzeba je usunąć za pomocą krawędzi pacy weneckiej. Jaki jest czas schnięcia stiuków w pomieszczeniach? Po nałożeniu zaprawy należy odczekać kilka a nawet kilkanaście godzin – do całkowitego wyschnięcia powłoki. Całą powierzchnię można też oszlifować wykorzystując papier ścierny i odpylić.

Nałożenie drugiej warstwy

Na tym etapie stiuk perłowy aplikuje się długimi pociągnięciami, w kierunku od początku do końca dekoracyjnej ściany. Najlepszy efekt uzyska się wtedy, gdy mokra (tzn. świeżo nakładana) masa będzie zachodziła na już wysychającą. Drugą warstwę należy nadkładać szybciej niż pierwszą, ponieważ będzie ona schła krócej niż ta początkowa. Kiedy efekt dekoracyjny podwójnej warstwy będzie miły dla oka, to stiuk perłowy jest gotowy. Kiedy jednak jest to niewystarczające, można wykonać na ścianie kolejną warstwę tynku.

Nałożenie trzeciej warstwy

Ten etap odbywa się to oczywiście po wyschnięciu warstwy drugiej (co trwa mniej więcej 8 godzin). Powtarza się tu wszystkie czynności z poprzedniego kroku. Trzecia warstwa (która powinna być najcieńsza) sprawia, że stiuk perłowy nabiera odpowiedniej faktury.

Nabłyszczanie

To etap bardzo ważny, ponieważ decyduje o efekcie końcowym prac. Czynność tą wykonuje się przy użyciu krawędzi pacy, którą to gładzi się całą powierzchnię aż do uzyskania lustrzanego połysku. Trzeba jednak uważać, by pacy nie dociskać zbyt mocno, bo może doprowadzić do powstania na ścianie niechcianych rys. Nabłyszczanie wykonuje się po około dwóch godzinach od nałożenia trzeciej warstwy tynku. Aby uzyskać jeszcze większy połysk i idealny efekt polerski, do nabłyszczania można użyć flanelowej szmatki czy nawet wełny stalowej oznaczonej symbolem 000.

Impregnacja

Jest to krok potrzebny do tego, by dobrze zabezpieczyć stiuk wenecki przed wilgocią i zabrudzeniami. Pozwoli to cieszyć się nim w niezmienionym stanie przez wiele lat. Impregnacja polega na równomiernym nałożeniu na całą ścianę z tynkiem specjalnego wosku. Warstwę wosku nakłada się po mniej więcej czterech godzinach od wykończenia trzeciej warstwy. Na rynku można dostać wosk twardy – do nakładania pacą albo wosk miękki – do nakładania na ścianę miękką ściereczką. Wielu fachowców zaleca, by 24 godziny od zaimpregnowania całą powierzchnię jeszcze raz wypolerować delikatną szmatką. Wtedy osiągnie się efekt idealnego połysku i wrażenia posiadania pięknych, “marmurowych” ścian. Stiuk perłowy zabezpieczony woskiem stanie się nie tylko bardziej wytrzymały, ale będzie miał też bardziej zintensyfikowane kolory.

Stiuk wenecki w domu

Stiuk wenecki

Stiuk wenecki to rodzaj tynku dekoracyjnego, imitujący swoim wyglądem płyty marmurowe, kojarzy się z elegancją oraz luksusem. Jednak wbrew pozorom pasuje nie tylko do wystawnych willi, ale w bardzo udany sposób za pomocą stiuku weneckiego można stworzyć duet z nowoczesnym stylem aranżacji domów, który będzie uzupełnieniem dla wnętrz minimalistycznych. Stiuk wenecki jako gustowna ozdoba powierzchni sprawdzi się zarówno w pieczołowicie zaplanowanym salonie, ale stać się może również wyjątkowym wykończeniem nowej, lub remontowanej kuchni czy łazienki. Wszystko dlatego, że wykonany z naturalnych składników stiuk wenecki będzie bardzo trwały, a także odporny na oddziaływanie wilgoci. Dzięki temu stanie się ciekawą alternatywą dla płytek ceramicznych. Połysk jest kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia – wenecki tynk dekoracyjny prezentuje się najbardziej okazale, kiedy lekko połyskuje, odbijając promienie światła. Tajemnica popularności stiuku weneckiego tkwi właśnie w wyjątkowym wyglądzie stiuku weneckiego, to znaczy w lśniącej powierzchni, pięknie odbijającej światło oraz oryginalnych, naturalnych przetarciach, które dają całości niepowtarzalnego uroku.

Na poniższym filmie można zobaczyć jak wygląda nakładanie stiuku weneckiego:

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze