Pilarki tarczowe używane w domu to podstawa każdego mężczyzny, który stara się wszystko zrobić samodzielnie, a swoimi umiejętnościami przypomina „złotą rączkę”. Posiadając własny dom, jest wiele prac, które można wykonać we własnym zakresie, o ile tylko posiada się właściwy sprzęt. Dlatego piła tarczowa w warsztacie to podstawowe narzędzie, przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów.

Pilarka tarczowa pozwala na przecinanie różnego rodzaju materiałów, poczynając od drewna, tj. desek na deskowanie, desek podłogowych czy słupków ogrodzeniowych po materiały sztuczne i drewnopochodne: blaty kuchenne, panele podłogowe.
Wybór pilarek na rynku jest w tym momencie bardzo duży, najczęściej dzielą się one ze względu na rodzaj materiału, do jakiego są dopasowane, ale dużą rolę odgrywa tu także ich konstrukcja, sposób działania, czy mnogość dodatkowych funkcji.
Podczas wyboru pilarki do domu ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej ostrze, bowiem bardzo ważna jest precyzja cięcia, a narzędzia dobrej jakości winny być wybierane na porządku dziennym. Warto, aby urządzenie posłużyło więcej niż jeden sezon, nawet przy intensywnej eksploatacji.
Co to jest pilarka tarczowa?
Pilarka tarczowa jest to popularny rodzaj mniejszej piły, który służy do przycinania elementów drewnianych i drewnopochodnych, w zależności od właściwości może być również stosowana do lekkich elementów sztucznych.
Najczęściej występuję w formie przenośnego elektronarzędzia, dlatego jest podręczna, a jej obsługa nie wymaga wielkich nakładów siły.
Z drugiej strony jednak należy zachować przy niej dużą dozę ostrożności, posiadanie takiego narzędzia w warsztacie pozwala zaawansowanym użytkownikom tworzyć własne konstrukcje drewniane.
Występuje wiele rodzajów pilarek, różnią się one mocą działania, a także precyzją wykonywanych działań. Zazwyczaj im większa moc, tym pilarka przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych majsterkowiczów, ale przez to charakteryzuje się także szybszą i bardziej precyzyjną pracą.
Kolejnym ważnym parametrem jest jej głębokość cięcia, w praktyce wartość ta oznacza grubość materiału, jaką urządzenie da radę przeciąć bez oporu.
Rodzaje pilarek tarczowych

Istnieje wiele podziałów pilarek tarczowych. Wszystko uzależnione jest od parametrów, na które zwraca się uwagę. Najbardziej pospolitym i uniwersalnym podziałem pilarek jest podział na:
- pilarki elektryczne,
- pilarki spalinowe,
- pilarki akumulatorowe.
Te ostatnie stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju.
Inna, bardziej powszechna klasyfikacja wynika z zastosowanych w urządzeniach ostrzy.
Same pilarki tarczowe wyposażone są w różne piły tarczowe. Różnice wynikają głównie z kształtu i rodzaju tarcz, które posiadają inne parametry, a przez to przystosowane są do innego rodzaju materiałów.
Ze względu na różne natężenie mocy są one dedykowane różnym surowcom, czyli może być to zarówno drewno twarde, jak i miękkie oraz składające się z kilku warstw.
Inną grupę z kolei stanowią płyty fornirowe, wiórowe, gipsowo-cementowe, laminowane, a może być to nawet gazobeton.
Tak naprawdę mocna piła tarczowa przecina stal budowlaną, aluminium, stal nierdzewną, czy metale lekkie.
To głównie od tarcz zależy zastosowanie pilarki, bowiem tarcze są przeznaczone do danego materiału oraz mają specyficzne dla siebie właściwości. Różnią się między sobą konstrukcją zębów oraz wielkością ostrzy. Wielkie znaczenie ma również budowa tarczy i konstrukcja samego urządzenia.
Bardzo ważnym elementem jest też wielkość tarczy. Najpopularniejsze pilarki to te zaopatrzone w tarcze widiowe. Stosowane są głównie w urządzeniach przeznaczonych do drewna. Tarcze widiowe mają zastosowaną większą ilość zębów w swojej budowie, przez to tną szybko, zapewniając efektywną i wydajną pracę, na którą nie trzeba poświęcać dużo energii.
Najbardziej powszechne rodzaje pił tarczowych
Piła tarczowa z uniwersalną tarczą
Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj piły, który wyposażony jest w uniwersalną tarczę, co oznacza, że tnie różnego rodzaju materiały.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to tarcza przeznaczona do zadań specjalnych, więc przed zakupem należy zwrócić uwagę na jej parametry.
Bardzo często się zdarza, że dla uniwersalnej pilarki materiały są po prostu zbyt twarde lub grube, przez to tarcza może nie wytrzymać oporu i ulec uszkodzeniu.
Piła znajduje zastosowanie głównie przy cięciu lekkich materiałów, jakimi są:
- drewno,
- tworzywa sztuczne,
- sklejka,
- materiały drewnopochodne.
Piła tarczowa z tarczą widiową
Bez wątpienia jest to najczęściej kupowany model pił w Polsce, a co za tym idzie najbardziej znany.
Zastosowanie znajduje głównie jako pilarka do drewna, to model przeznaczony do jednego rodzaju materiału.
Tarcza ma zwiększoną liczbę zębów, przez co cięcie drewna wykonywane jest szybko i sprawnie, co oszczędza czas i energię.
Piła tarczowa wyposażona w tarczę specjalistyczną
Są to piły, posiadające specjalne tarcze, które przeznaczone są do cięcia pojedynczych materiałów.
Właściwości przedmiotu uzależnione są od materiału, który mają przecinać.
Tarcze różnią się od siebie rodzajem materiału, z jakiego są wykonane, wielkością i średnicą, gęstością surowca i rozstawem oraz wielkością i ilością zębów.
Tarczowe pilarki stołowe
To również jeden z popularnych rodzajów pilarek, są one stacjonarne. Posiadają drewniany blat, w którym zamontowana jest tarcza.
Najczęściej jest to pilarka elektryczna, bowiem dzięki takiemu zastosowaniu urządzenie staje się wygodniejsze, gdyż zostaje zachowana stabilność podczas cięcia materiałów.
Tarczowe pilarki stołowe występują jako piły najazdowe z prowadnicą, jest to duże ułatwienie przy cięciu pojedynczych elementów. Ten rodzaj pilarek charakteryzuje się dużo wyższą mocą niż tarczowe pilarki ręczne.
Tarczowe pilarki ręczne
Wspomniano o nich w poprzednim punkcie. Są to urządzenia wygodniejsze od stołowych pilarek, przede wszystkim przez to, że są mobilne, a to przekłada się na ich użyteczność.
Najczęściej są to pilarki elektryczne o średniej mocy działania, jednak to nie dyskryminuje ich skuteczności.
Jedną z największych zalet jest to, że tną różne materiały, a przez ich niewielką wielkość można je stosować w trudno dostępnych miejscach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były stosowane do cięcia przedmiotów o dużej wadze i rozmiarach.
Zamiennie ich funkcję pełnią szlifierki kątowe, jednak musi być na nich zamontowana odpowiednia tarcza.
Piła tarczowa-charakterystyka parametrów
Aby kupić, a kolejno zastosować piłę do odpowiednich zadań należy poznać budowę tarczy, jej parametry, podstawowe cechy oraz zasady stosowania. Poniżej zestawiono cechy tarcz, na które bezwzględnie należy zwrócić uwagę podczas zakupu.
Wielkość piły tarczowej
Jest to podstawowy parametr, który umieszczany jest na pierwszym miejscu. Wielkość oznacza średnice zewnętrznej krawędzi zębów, a kolejno wymiar ten określa nominalną średnicę tarczy w pilarce.
Oba te parametry po zakupie muszą być takie same, aby były do siebie dopasowane. Zabronione jest mocowanie na wrzecionie pilarki innej tarczy niż ta o nominalnym wymiarze, tak samo sprawa ma się w przypadku otworu w tarczy piły. Musi on pasować do średnicy mocowania na wrzecionie urządzenia.
Średnio, otwory w piłach mają średnicę: 16, 20 oraz 30 mm, w zależności od wielkości urządzenia. Jeśli jednak pilarka ma różną średnicę mocowania od otworu znajdującego się w pile, wówczas ratunkiem może być pierścień redukcyjny, pozwalający w awaryjnych sytuacjach prawidłowo osadzić piłę.
Szerokość zęba tarczy
Jego wymiar wyznacza wielkość rowka w przecinanym materiale. Dzisiaj, na rynku są dostępne nowoczesne piły z wąskimi zębami HM. To rozwiązanie pozwala na zmniejszenie mocy pilarki, a tym samym skrócenie czasu przecinania materiału.
Cienkie zęby mają wymiar 2,2-2,5 mm, przez co powinny być stosowane do przecinania drewna cienkiego, twardego i suchego. W innych przypadkach tarcza może zostać uszkodzona lub zatrzaśnięta pomiędzy dwoma przecinanymi częściami materiału.
Ponadto, piły charakteryzujące się cienką tarczą wymagają precyzyjnie prostego prowadzenia pilarki podczas cięcia drewna.
Liczba i podziałka zębów piły
Przed wyborem piły tarczowej należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie używana, gdyż liczbę zębów wybiera się właśnie pod kątem zastosowania.
Zasada wyboru jest bardzo prosta: im cieńszy jest materiał i twardy, tym liczba zębów powinna być jak największa, w drugą stronę, im grubszy i miękki jest materiał, wtedy liczba zębów powinna ulec zmniejszeniu.
Jest to ważna zasada ze względu na liczbę zębów, jaka musi przechodzić przez przekrój ciętego materiału.
W drewnie miękkim i grubym winny znajdować się tam dwa, a maksymalnie cztery zęby, w materiale twardym powinno to być od 3 do 6 zębów.
Ilość zębów tnących i zagłębionych w przekroju stabilizuje ruch obrotowy i nie doprowadza do drgań poprzecznych cienkiej tarczy, a w następnie otrzymuje się wysoką jakość przecinanego materiału.
Gatunek węglików spiekanych na zęby
Głównymi cechami węglików, na jakie zwraca się uwagę, jest ich twardość i ziarnistość, bowiem od tych wartości zależą ich właściwości cięcia.
Gatunek węglików spiekanych istotny jest dla cięcia określonych materiałów, a także określa warunki tego procesu. Zasadniczo węgliki o wysokiej twardości mają drobnoziarnistą strukturę, którą można wyczuć pod palcami, a w trakcie użytkowania ścierają się dużo wolniej od gruboziarnistych.
Dzięki węglikom o takich właściwościach można uzyskać dużo ostrzejsze krawędzie tnące urządzenia.
Dlatego też zęby zrobione z drobnoziarnistych węglików mogą ciąć materiały dużo twardsze, a cięcia nimi wykonywane są dużo bardziej precyzyjne. Finalnie dają powierzchnię o wysokiej gładkości przy dużo wyższej prędkości samego skrawania.
Z kolei węgliki gruboziarniste mają niską twardość, są ciągliwe i odporne na obciążenia dynamiczne. Stosuje się je głównie do cięcia drewna litego miękkiego.
Kształt zębów
Parametr ten wpływa na wydajność i jakość cięcia piły tarczowej, przez to, że warunkuje kształt krawędzi skrawających i powierzchnię natarcia.
Ogólnie zęby proste, trapezowe i szerokie przeznaczone są do cięcia grubych materiałów twardych, także do metali, a zęby naprzemienne skośne stosowane są do dokładnego cięcia drewna i materiałów drewnopodobnych.
Kąt natarcia zęba
Kąt natarcia zęba to podstawowy parametr klasyfikujący odmiany pił.
Wielkość kąta natarcia ma zasadniczy wpływ na prawidłowe cięcie, a sam kąt dobierany jest na podstawie właściwości materiału. Zazwyczaj taki kąt wykonywany jest w zakresie od -10 do 30 stopni.
Mały lub ujemny kąt natarcia powoduje ścieranie się wierzchniej warstwy, ponieważ nie zagłębia się w ciętym materiale, a duży kąt dobrze i mocno zagłębia się w surowcu, przez co dużo lepiej wycina miękki materiał.
Przy ujemnych i małych kątach natarcia potrzebna jest dużo większa moc napędu.
W praktyce oznacza to, że piły tarczowe z kątem natarcia bardzo małym lub ujemnym przeznaczone są do cięcia drewna litego twardego, metali lekkich czy płyt wiórowych, a im większy kąt natarcia, tym cięty materiał powinien być bardziej miękki.
Trwałość pił tarczowych
Jest to parametr uzależniony od rodzaju materiału zębów i użytkowania.
Wpływ na niego mają również inne właściwości, jednak one zależne są od producenta. Uśredniona trwałość ostrzy zębów, wynosi około 40 godzin ciągłej pracy piły, ale sama żywotność urządzenia jest dużo większa.
Piły tarczowe można z powodzeniem ostrzyć, a te zakończone węglikami spiekanymi mogą być ostrzone około 20 razy, zanim zostaną zutylizowane.
Ostrze zęba wykonanego z węglików spiekanych uważa się za stępione, gdy zaokrągli się do wielkości 0,1 mm. Dzisiaj, ostrzenie zębów odbywa się na szlifierkach, które są wyposażone w programy komputerowe dostosowujące sposób ostrzenia do danej tarczy.
Istnieje również możliwość regeneracji piły pod kątem zużytych zębów, co kosztuje średnio połowę wartości starego urządzenia.
Typ piły tarczowej i odpowiednie jej zastosowanie
Powyżej wymieniono rodzaje pilarek tarczowych oraz pił, co jest trudne i złożone. Pilarki dysponują dużą liczbą parametrów oraz czynników, które mają wpływ na odpowiednie cięcie materiału.
Są pilarki, które mogą być stosowane przez domowych majsterkowiczów, jednak stosując je, należy mieć wiedzę techniczną na ich temat, szczególnie w przypadku gdy zależy nam na dużej wydajności i precyzyjnym cięciu.
Idealnie pocięte materiały oszczędzają bardzo dużo czasu, gdyż nie muszą być poddawane obróbce wykańczającej.
Najważniejsze parametry wpływające na użytkowanie piły tarczowej to:
- dobór odpowiedniej piły,
- głębokość cięcia pilarki,
- prędkość posuwu,
- naostrzone zęby tarczy.
Są to cztery cechy, które w większej mierze zależą od operatora niż od samego producenta.
Zastosowanie pilarki tarczowej w domu

Pilarki mają różnorodne zastosowanie w zależności od modelu i ich właściwości.
Powszechnie wiadomo, że najczęściej przydają się do prac z drewnem.
Zazwyczaj są one używane w pracach stolarskich, gdzie wymagana jest duża precyzja i gładkość cięcia.
Dla zaawansowanych użytkowników znających tajniki obsługi pilarki tarczowej wycięcie drewnianych półek do domu nie jest już problemem, jednak najczęściej urządzenia te stosowane są w pracach wykończeniowych.
Potrzeba do tego celu zwykłych pilarek tarczowych, bowiem zakres czynności obejmuje przycinanie paneli drewnianych lub drewnopodobnych, może to być również przycinanie płyt warstwowych, a także pilarki tarczowe znajdują zastosowanie w precyzyjnym cięciu płytek ceramicznych.
W przypadku remontu domu lub mieszkania są przydatnym urządzeniem. Pozwalają na dopasowanie płyt drewnianych, blatów, czy podłóg do odpowiednich wymiarów.
Nadają się do cięć poprzecznych i montażu architektury ogrodowej.
Są przydatnymi maszynami podczas wiosny oraz lata, gdy ogród wymaga pielęgnacji.
Przenośne pilarki tarczowe pozwalają na przycinanie gałęzi drzew w trudno dostępnych miejscach, a zaawansowani użytkownicy pilarek na bazie odpowiedniego rysunku mogą stworzyć z drewna obiekty małej architektury, tj. pergola, altanka z miejscem na grilla, wędzarnię czy reprezentacyjna huśtawka dla dzieci.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki?

Jak już wcześniej wspomniano, sama piła tarczowa ma wiele parametrów.
W tym punkcie skupiono się na najważniejszych właściwościach urządzenia oraz na rzeczach, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup maszyny.
Zakup pilarki tarczowej do domu może być wyzwaniem, gdyż urządzenie musi być dopasowane pod każdym kątem do wymagań użytkownika i zastosowania.
Na początku należy określić swój własny stopień zaawansowania, a kolejno wybrać pilarkę.
Na rynku jest ich tak wiele, że znajdzie się coś zarówno dla laików rozpoczynających swoją przygodę z pracami domowymi, jak i dla zaawansowanych złotych rączek, którzy już z niejednego takiego urządzenia korzystali, a teraz chcą go zwyczajnie wymienić na nowe.
Rodzaj materiału
Kolejną ważną kwestią, jaką należy rozważyć przed zakupem pilarki, jest rodzaj materiału, jaki planuje się najczęściej ciąć.
Pilarki tarczowe w domu stosuje się najczęściej do drobnych prac wykończeniowych oraz ogrodniczych, co w praktyce przekłada się na cięty materiał, którym jest drewno.
Najczęściej są to deski, słupki ogrodowe, panele, czy drewniane płyty. Często zdarza się ciąć takimi pilarkami również drobne elementy z materiałów sztucznych.
Najbardziej powszechnym i wszechstronnym rodzajem pilarek tarczowych są ukośnice, które radzą sobie zarówno z drewnem, materiałem sztucznym, jak i metalem.
Tarcza pilarki
We wcześniejszym punkcie dokładnie opisane rodzaje występujących tarcz oraz ich parametry, ponieważ to najważniejsza część całej maszyny. Na wydajność jej pracy wpływa rozmiar, stan i wielkość zębów.
Warto wybrać taką pilarkę, która nie będzie pozostawiała poszarpanej powierzchni ciętej. Tutaj również bardzo ważne jest zdefiniowanie potrzeb, czyli do czego dana pilarka będzie używana.
Im drobniejsze zęby, tym powierzchnia cięcia będzie czystsza, a im grubsze materiały, tym winien być zastosowany większy ząb.
Głębokość cięcia
Jest to parametr, który definiuje producent.
Oznacza grubość materiału, jaki przetnie urządzenie, bez uszkodzenia. Dzisiaj, w sprzedaży można spotkać się z modelami o zdejmowanych tarczach, które pozwalają na cięcie materiałów o dowolnych grubościach.
Moc
Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na który bezwzględnie należy zwracać uwagę.
Im większa jest moc pilarki tarczowej, tym lepiej radzi sobie z przecinaniem grubych materiałów, samo ostrze wchodzi płynniej i mocniej w materiał.
Moc również wpływa na ilość obrotów na minutę. Im wyższy parametr, tym pilarka działa efektywniej i wydajniej, nie przegrzewa się, a do jej użytkowania nie trzeba wkładać aż tak dużo siły i czasu.
Rodzaj pilarki
Piły tarczowe dzieli się na dwie główne grupy, które są zależne od potrzeb użytkownika.
Są to piły ręczne oraz stacjonarne.
Piły ręczne są mniejszych rozmiarów przez co, są mobilne i można je wziąć w każde miejsce. Co więcej, są łatwe w przechowywaniu, nie trzeba mieć na nie zorganizowanego miejsca w warsztacie, a niektóre dysponują możliwością przymocowania ich do specjalnego stołu.
Często są wyposażone w laser i prowadnice, co umożliwia precyzyjne cięcie materiału.
Należy jednak pamiętać, jak wcześniej wspominano, o ich mniejszej mocy działania. Stosowane w nich tarcze mają wymiar od 130 do 250 mm.
Pilarki tarczowe stołowe mają dużo większą moc działania, a przez to radzą sobie dobrze z dużą ilością ciętego materiału.
Należy pamiętać, że ich wadą jest mniejsze pole manewru, gdyż są przytwierdzone do stołu i nie można ich przenosić.
W grę wchodzą także kwestie przetrzymywania. Na pilarkę stacjonarną należy mieć w warsztacie specjalnie przygotowane miejsce, bo ciężką ją przenosić z miejsca na miejsce. Nadają się głównie do cięcia grubych materiałów, które nie wymagają wielkiej precyzji.
Dużym plusem takich pilarek jest ich stabilność, co wpływa na bezpieczeństwo użytkownika. Cechują się również dużą średnicą tarczy, bowiem zawsze wynosi ona ponad 315 mm.
Zabezpieczenia i bezpieczeństwo używającego
Piły tarczowe, szczególnie te mobilne, charakteryzują się niską stabilnością, a co za tym idzie, bardzo łatwo się nimi zranić. Dlatego, kupując pilarkę tarczową, warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia, które zmniejszają ryzyko wypadku, a są nimi:
- osłony tarczy piły,
- osłony napędu,
- awaryjny wyłącznik napędu zlokalizowany w podręcznym miejscu, tak aby intuicyjnie można było go dosięgnąć i wyłączyć napęd piły.
Dodatkowe funkcje pił
Dzisiaj pilarki tarczowe nie charakteryzują się jedynie podstawowymi parametrami, ale mają wbudowany szereg innych funkcji, na które warto zwrócić uwagę.
Pilarka tarczowa dodatkowo może być wyposażona w:
- regulacje obrotów – funkcja regulująca dostosowanie prędkości obrotów tarczy do twardości materiału.;
przydaje się podczas wykonywania prac, gdzie jedną pilarką tnie się wiele różnych elementów, - cięcie ukośne – funkcja reguluje kąt cięcia, dwoma najczęściej występującymi jest 45 i 90 stopni.
Dodatkowe wyposażenie
Są to wbudowane akcesoria, które ułatwiają cięcie pilarką, powodując, że pracuje się nią szybciej i bardziej precyzyjnie.
Najczęściej wbudowanymi są:
- prowadnice do cięcia równoległego – wpływają na precyzję i estetykę cięcia,
- laser – wskazuje linię cięcia na materiale, przez co użytkownik używa urządzenia szybciej i bardziej zdecydowanie, a to przekłada się na finalną estetykę cięcia,
- worek lub pojemnik na odpady pochodzące z cięcia materiału.
Przegląd cen pilarek tarczowych

Po przeprowadzeniu przeglądu urządzeń, największym uznaniem cieszą się takie pilarki tarczowe jak:
- pilarka tarczowa Bosch,
- pilarki tarczowe Makita,
- pilarka tarczowa Stanley,
Wykonawcy sugerują, że wybór tych pilarek to gwarancja wysokiej jakości i niezawodności połączonej z długim czasem działania maszyny oraz precyzyjnie wykonywanymi cięciami.
Poniżej przedstawiono zestawienie kilku cen pilarek tarczowych z uwzględnieniem, do jakich cięcia materiałów są przeznaczone.
- Pilarka tarczowa TRYTON – ok.225 zł/brutto. Przeznaczona do użytku domowego, dla kompletnych laików. Posiada mocną przekładnię, prowadnicę równoległą, która pozwala ustawić precyzyjne cięcie, posiada funkcję cięcia pod kątem 45 stopni, a średnica piły to 160 mm, otwór – 16 mm. Jej maksymalna głębokość cięcia to 55 cm.
- Pilarka tarczowa HANMAR – ok. 400 zł/brutto. Jej cechami szczególnymi jest precyzyjne i szybkie cięcie, przez co użytkownik nie musi wkładać dużej siły w jej użytkowanie. Przeznaczona do cięcia specjalistycznych materiałów jak aluminium czy plastik. Charakteryzują się dosyć wysoką mocą 1200W, głębokość i kąt cięcia są regulowane.
- Pilarka tarczowa akumulatorowa YATO – ok. 420 zł/brutto. Przeznaczona do cięcia paneli, listew, płyt, a także do prac wykończeniowych i architektury ogrodowej. Jej cechami szczególnymi są wysoka wydajność oraz cięcie o maksymalnym zasięgu 55 mm.
- Pilarka tarczowa RYOBI – ok. 800 zł/brutto. Ma zastosowanie głównie do długich cięć, nadaje się do cięcia płyt drewnianych blatów czy przecinania grubszego drewna. Przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników, nadająca się szczególnie do profesjonalnych prac wykończeniowych. Charakteryzuje się głębokością cięcia 60 mm przy 90 stopniach i 40 mm przy 45 stopniach. Posiada system obrotowego odsysania pyłu, tarcze wyposażone są w węgliki, a maksymalna średnica tarczy wynosi 185 mm.
Powyżej przedstawiono kilka popularnych pilarek tarczowych wraz z ich cenami, która to uzależniona jest od jakości pilarki, jej producenta, stosowanych tarcz oraz przeznaczenia.
Podstawowe pilarki można znaleźć w cenach wahających się pomiędzy 200 zł, a 300 zł, jednak te bardziej zaawansowane mają już dużo wyższe ceny, przykładowo te służące do przecinania metalu osiągają wartość nawet 2600 zł.
Najczęstsze awarie pilarek tarczowych
Niestety, ale wszystkie urządzenia, nawet te najbardziej trwałe ulegają zniszczeniu i kolejno trzeba je albo wymienić, albo odnowić.
Najczęściej w pilarkach tarczowych piły tarczowe ulegają stępieniu. Zużycie piły rozpoznaje się przez bardzo głośne pracowanie, szarpanie materiału lub dużo mniejszą wydajność. Jeżeli któraś z tych cech występuje, oznacza to, że można zacząć się martwić, gdyż po dłuższym czasie takiego użytkowania, pilarka może stać się bezużyteczna.
Kolejnymi niepokojącymi sygnałami jest brak stabilizacji piły (faluje na boki podczas użytkowania) oraz przegrzewanie się części.
Czasami po określeniu problemu wystarczy naostrzyć zęby piły lub wyczyścić brzeszczot.
Bardzo często pilarka tarczowa szwankuje, ponieważ używa się jej do cięcia lepiących się materiałów, tj. drewna z żywicą, mokrą ziemią czy klejem, dlatego po każdym razie należy takie urządzenie przeczyścić.
Nagromadzenie takich substancji może powodować szarpanie narzędzia podczas używania, nierówną powierzchnię cięcia czy nawet jego przegrzewanie.
Piły tarczowe i ich zużycie to najczęstszy problem z pilarkami tarczowymi. Należy pamiętać, że zęby można wielokrotnie ostrzyć w serwisie, co przedłuża żywotność urządzenia. Jednak, jeśli piła nie była od początku odpowiednio konserwowana, jej zęby są stępione lub nawet ich brakuje, to koszt restauracji takiego urządzenia jest bardzo duży i może wynosić nawet więcej niż koszt zakupu nowej maszyny.
Dlatego warto konserwować pilarkę tarczową od samego początku oraz wybrać taki, który dostosowany jest do cięcia danego materiału.
Ogólnie rzecz biorąc pilarki tarczowe to narzędzia, które mają bardzo duże zastosowanie w domu i są przydatne do cięcia różnych materiałów.
Jest to urządzenie, szczególnie przydatne osobom posiadającym własny dom jednorodzinny z ogrodem, tam zawsze znajdą się elementy, które będzie należało przyciąć.
Dla początkujących w tym zagadnieniu poleca się proste pilarki tarczowe, które nie mają wiele zaawansowanych funkcji oraz cechują się przystępną ceną.
Należy jednak pamiętać, aby były wyposażone we wszystkie osłony, bowiem bezpieczeństwo zawsze winno być stawiane na pierwszym miejscu.
Kolejno, wybierając idealną pilarkę, poleca się kierować parametrami, które były przedstawione w powyższym artykule.
To one mają wpływ na długą żywotność pilarki i jej odpowiednie zastosowanie. Ważną decyzją jest również wybór pilarki pomiędzy ręczną a stacjonarną.
Często kupując stołową, okazuje się, że za rok należy kupić ręczną, bo stacjonarna nie do końca spełnia konkretne wymagania użytkownika, choć jest dużo bezpieczniejsza i stabilna. Przed zakupem warto zorientować się w dostępnym asortymencie i dokładnie przemyśleć ich zastosowanie.
Do czego używa się tarczy z gruboziarnistymi węglikami?
Tarczy z gruboziarnistymi węglikami spiekanymi używa się do cięcia drewna litego miękkiego.
Jakie zęby tarczy wybrać do cięcia drewna?
Proste, trapezowe i szerokie zęby tarczy przeznaczone są do cięcia grubych materiałów twardych, a zęby naprzemienne skośne do cięcia drewna i materiałów drewnopodobnych.