Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?
Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Jeżeli posiadasz mieszkanie w kredycie, który jeszcze spłacasz, masz obowiązek wykupienia ubezpieczenia. Warto je nabyć jednak również w sytuacji, gdy dysponujesz nieruchomością nieobjętą kredytem, w stu procentach należącą do Ciebie. Pojawia się jednak pytanie, czym się kierować i na co zwracać uwagę podczas poszukiwania polisy?

Tylko mury czy również wyposażenie

Gdy wykupujesz ubezpieczenia nieruchomości, od Ciebie zależy, czy będzie ono obejmowało wyłącznie mury, czyli konstrukcję budynku, czy również wyposażenie. Polisa uwzględniająca tylko mury jest co prawda tańsza, ale w razie zniszczenia lub kradzieży Twojego mienia nie otrzymasz z tego tytułu ani grosza odszkodowania. Możesz na nie liczyć natomiast w przypadku ubezpieczenia, które obejmuje również elementy wyposażenia. Warto mieć przy tym świadomość, że wyposażenie dzieli się na:

  • stałe, czyli instalacje i urządzenia zamontowane właśnie trwale, jak stolarka, podłogi, sufit czy zabudowa,
  • ruchome – mniejsze sprzęty, które można przenosić z miejsca na miejsce, jak urządzenia AGD i RTV, rowery, meble czy biżuteria.

Polecamy ubezpieczenie mieszkania wraz z wyposażeniem ruchomym i stałym w szczególności, gdy jego wartość jest wysoka. Jeżeli w Twoim mieszkaniu znajdują się wartościowe sprzęty, zdecydowanie powinno się je ubezpieczyć.

Zdarzenia objęte polisą

Kluczowym aspektem, na którym należy się skupić podczas poszukiwania ubezpieczenia mieszkania, są zdarzenia objęte polisą. Zastanów się, na jakie ryzyka może być narażona Twoja nieruchomość i pod tym kątem dobierz je w swoim ubezpieczeniu. Czy zależy Ci wyłącznie na podstawowych zagrożeniach, jak pożar i zalanie, czy może chcesz rozszerzyć zakres polisy o dodatkowe zdarzenia w rodzaju trzęsienia ziemi, eksplozji, lawiny czy osuwania się ziemi? To ważne pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedzi.

Wartość odtworzeniowa vs rzeczywista majątku

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej sprawdź, czy zakłada ona wypłatę odszkodowania na bazie wartości odtworzeniowej, czy rzeczywistej zniszczonego bądź skradzionego majątku. Na czym polega różnica? Otóż kierowanie się wartością odtworzeniową jest dla Ciebie korzystniejsze, bo oznacza wypłacenie odszkodowania w kwocie odpowiadającej cenie, za jaką mury czy wyposażenie zostało zakupione. Z kolei w przypadku bazowania na wartości rzeczywistej odszkodowanie jest niższe, bo uwzględnia amortyzację zniszczonych czy skradzionych elementów.

Wyłączenia

W ogólnych warunkach ubezpieczenia dokładnie sprawdź, jakie wyłącznie ono obejmuje. Im ich mniej, tym lepiej.

Limit wartości szkód

Zweryfikuj umowę także pod kątem ewentualnych limitów kwot, powyżej których towarzystwo zrzeka się odpowiedzialności za powstałe szkody.

Franszyza redukcyjna i integralna

Dowiedz się, czy polisa obejmuje franszyzę redukcyjną i być może również integralną. To ważne, ponieważ obecność takich zapisów wiąże się z niższym odszkodowaniem (franszyza redukcyjna) lub nawet całkowitym jej brakiem (o ile wartość szkód jest niższa niż przewiduje franszyza integralna).

Dodatkowa ochrona

Warto zastanowić się nad doposażeniem ubezpieczenia w dodatkowe zakresy ochrony obejmujące np. pomoc fachowców w ramach assistance czy OC w życiu prywatnym dla siebie i ewentualnie innych członków rodziny.

Cena

Mimo że decydujące znaczenie przy wyborze polisy powinny mieć jej warunki, to nie da się ukryć, że istotna jest także wysokość składki. W znalezieniu najkorzystniejszej pod tym względem oferty pomoże Ci darmowy kalkulator ubezpieczenia mieszkania.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze