Monitoring domu: cena i elementy monitoringu zewnętrznego w domu

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 4 czerwca 2020

Monitoring domu
Monitoring domu

Założenie monitoringu zewnętrznego domu staje się powoli standardem.

Trudno się temu dziwić, skoro tak istotne jest poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.

Co ważne, na nowoczesne systemy monitoringu domu nie trzeba wydawać majątku i już za kilkaset złotych można zagwarantować sobie i swojej rodzinie wysoki poziom bezpieczeństwa oraz mieć wszystko pod kontrolą.

W jaki sposób działa monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego i na jaką technologię się zdecydować?

Sprawdźmy.

Dlaczego warto zainstalować monitoring zewnętrzny?

Monitoring w domu
Monitoring w domu

Komfort mieszkania w domu jednorodzinnym zależy nie tylko od funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań projektowych, ale także przemyślenia kwestii bezpieczeństwa.

Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa samych domowników, jak i ich mienia.

Podstawą będą oczywiście solidne drzwi zewnętrzne, czy rolety antywłamaniowe, jednak nie zapewnią one całkowitej ochrony.

Modne są obecnie duże przeszklenia, które podnoszą walory estetyczne i wygodę mieszkania (zwiększają dostęp światła naturalnego), pozwalają jednak łatwiej potencjalnemu złodziejowi oszacować wartość przedmiotów znajdujących się wewnątrz domu.

Posesje niezabezpieczone stają się dość łatwym celem dla włamywaczy, ponieważ nie wymagają szczególnie skomplikowanego planu działania czy dużych umiejętności, aby dostać się do pomieszczeń.

Niektórych zadowalają atrapy kamer, jednak nie wydaje się to rozwiązanie optymalnym.

To właśnie dlatego coraz więcej osób rozważa instalację monitoringu zewnętrznego.

Odpowiedniej jakości zestaw monitoringu domu, czyli kamery, rejestrator, zasilacz i dysk okazują się niezbędne, aby cały system pracował prawidłowo.

Niekoniecznie jednak trzeba decydować się na system z najwyższej półki cenowej.

W ofercie rynkowej dostępne jest dobrej jakości oprzyrządowanie w bardzo korzystnej cenie, więc widok kamer na prywatnych posesjach już nikogo nie dziwi.

Wydatek na ochronę ludzi i dobytku na pewno nigdy nie będzie bezcelowy.

Co więcej, koszt zakupu i instalacji monitoringu w domu zazwyczaj okazuje się znacznie niższy od kosztów poniesionych w przypadku wandalizmu, włamania czy kradzieży.

Nawet nie ma co wspominać o równie wysokich kosztach moralnych i straconych nerwach.

Kamery na bieżąco monitorujące całą działkę pozwolą uzyskać rzetelne informacje o tym, co aktualnie dzieje się na danym terenie.

Można być w tym czasie nawet daleko od domu i cieszyć się urlopem, jeśli zdecydujemy się na monitoring domu z podglądem online.

Monitoring zagwarantuje całodobowy podgląd, a jego zaawansowana wersja nawet śledzić ruch – tak się dzieje w przypadku kamer CCTV.

Istnieją również systemy monitoringu połączone w pełni z innymi domowymi systemami alarmowymi.

W zasadzie nawet zaleca się, aby system monitoringu zewnętrznego został zintegrowany z systemami alarmowymi, co podniesie jeszcze bardziej poziom ochrony domu.

W każdym razie do wyboru będzie kilka opcji systemu i kamer, które należy dopasować do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Jednocześnie trzeba pamiętać o poprawnej instalacji oraz synchronizacji urządzeń, aby monitoring rzeczywiście w porę informował o zagrożeniach i poprawiał tym samym poziom bezpieczeństwa.

Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie zamontować i skonfigurować monitoring, to najlepiej zamówić cały zestaw razem z montażem.

Pozwoli to zaoszczędzić czas, a nawet pieniądze.

Instalacja monitoringu zewnętrznego – niezbędne elementy

Monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego
Monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego

Pierwszym krokiem musi być dokładne przygotowanie planu działania i zastanowienie się nad rodzajem monitoringu zewnętrznego.

W tym kontekście niezbędne będzie zwrócenie uwagi na naświetlenie miejsc nadzorowanych, konieczną ilość kamer czy też możliwość zdalnego sterowania wybranym systemem.

Kluczowym elementem jest z pewnością wybranie kamer oraz ich umiejscowienie.

Odpowiedni model kamery

W ofercie rynkowej znajduje się wiele modeli kamer do monitoringu zewnętrznego domu.

Różnią się pomiędzy sobą kształtem, jakością przesyłanego obrazu, rozdzielczością, dostępnością funkcji dodatkowych, a co za tym idzie – także ceną kamery.

Na początku należy się zastanowić, ile kamer zamontować.

Nie trzeba monitorować całej posesji, ale ustawienie oraz ilość kamer musi wystarczyć, aby zarejestrować każde wejście na teren działki.

Dlatego też na pewno konieczny będzie podgląd na furtkę i bramę wjazdową, na drzwi wejściowe, okna tarasowe i oczywiście na garaż.

Jakie parametry kamer są ważne?

Obudowa kamery

Wbrew pozorom to niezwykle istotna kwestia.

Najkorzystniej kupić model zewnętrzny, który ma odpowiednią obudowę odporną na różnorodne warunki atmosferyczne, a szczególnie silny wiatr, mróz i opady.

Jednocześnie taka obudowa może mieć charakter wandaloodporny, aczkolwiek takie modele będą trochę droższe.

W przypadku braku odpowiedniej obudowy wodoszczelnej i wiatroodpornej koniecznością staje się nabycie takiej ochrony, ponieważ tylko wtedy kamera zarejestruje obraz wyraźny i bez rozmycia.

Ponadto nie ulegnie zniszczeniu przy pierwszej ulewie  lub silnym wietrze.

Obiektyw

W związku z tym, że kąt widzenia kamery zależy od długości ogniskowej oraz rozmiaru przetwornika, to przy wyborze kamery należy zwrócić uwagę na te parametry w kontekście obserwacji konkretnego terenu – ważne będzie, jaką długość i jak szeroki obszar ma być monitorowany przez kamerę.

Standardowym obiektywem jest model 3,6 mm w kamerze z przetwornikiem 1/3”, który umożliwia obserwację kąta 67° w poziomie – daje to około 13 m szerokości i około 10 m wysokości obserwowanego terenu.

Zaleca się stosowanie kamer z obiektywami z regulowaną ogniskową, co pozwala dopasować szerokość ogniskowej do konkretnych potrzeb.

Często stosuje się modele umożliwiające obserwację w zakresie od 90° do około 17° (3,5 – 8 mm, 2,8 – 12 mm).

Jeżeli zależy na szerokim kącie widzenia, to najlepsza jest ogniskowa 2,8 mm, natomiast kamery na furtki czy bramę wejściową dobrze, żeby miały zmienną ogniskową w zakresie 2,8 – 12 mm.

Takie wartości sprawdzą się także przy dalszych odległościach.

Przy odległościach powyżej 40 m najlepsze będą kamery z ogniskowymi 6 – 60 mm, 5 – 55 mm albo 5 – 100 mm (sprawdzają się na wyjątkowo dużych posiadłościach).

Rozmiar przetwornika to zazwyczaj 1/3”.

Istotna jest również ilość linii TLV – im więcej, tym lepszy obraz.

Kolejna kwestia to rozdzielczość obrazu.

Monitoring zewnętrzny domu wymaga rozdzielczości 1280 x 960 bądź 1920 x 1080, aby cieszyć się dobrą jakością obrazu.

Kamery HD lub FULL HD umożliwią rejestrację wielu szczegółów.

Trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, że wysoka rozdzielczość przy jednocześnie wysokiej częstotliwości odświeżania mocno obciąża sieć.

Wymienna lub regulowana optyka pozwala przybliżać konkretny fragment, lub ustawić obiektyw, aby obejmował jak najszerszy widok.

Warto również zdecydować się na kamerę z oświetlaczem podczerwieni IR, dzięki czemu jakość obrazu w nocy bądź przy kiepskich warunkach oświetleniowych nadal pozostanie na zadowalającym poziomie.

Najczęściej będzie to IR mający zasięg do 30 m.

W kontekście słabego oświetlenia znaczenia ma też czułość kamery wyrażona w luxach i tutaj zasada jest taka, że im mniejsza wartość, tym lepsze możliwości kamery.

Ceny kamer do monitoringu domu

Rozpiętość cenowa kamer jest duża, co wynika z parametrów i w konsekwencji jakości obrazu.

Najtańsze modele kamer kopułowych o rozdzielczości 640 x 480 px kosztują 100 – 150 zł, ale trudno od nich oczekiwać zadowalającej jakości obrazu.

Znacznie lepsze będą modele gwarantujące niezłą już jakość obrazu, z czujnikiem ruchu i kosztujące 200 – 300 zł.

Cena najtańszych kamerek obrotowych o rozdzielczości identycznej jak modele kopułowe wynosi 250 – 350 zł.

Naprawdę dobra kamera FULL HD ze stabilizatorem obrazu, komunikacją głosową, automatycznym filtrem podczerwieni i możliwością zintegrowania z alarmami kosztuje 400 – 500 zł.

Można ją zastosować do różnego typu monitoringu zewnętrznego, a więc zarówno analogowego, jak i HD-CVI, HD-TVI, IP, czy AHD.

Warto pamiętać, że zakup jednej kamery mija się z celem.

W warunkach monitoringu zewnętrznego dla domu najbardziej sprawdzają się 4 kamery.

Co ciekawe, najbardziej opłaca się kupować gotowe zestawy złożone z:

 • 4 kamer,
 • rejestratora,
 • dysku,
 • zasilacza impulsowego,
 • przewodów.

Wychodzi to znacznie korzystniej, ponieważ tani zestaw do monitoringu zewnętrznego domu można dostać nawet za około 800 zł, a taki o całkiem niezłych parametrach za 1 000 – 2 000 zł.

Należy jedynie zwrócić uwagę na fakt, iż pojemność dysku w tych najtańszych zestawach nie jest wysoka, co w kontekście obrazu FULL HD może okazać się kłopotliwe.

Niekoniecznie też kamery będą miały wysoką rozdzielczość.

Gotowe zestawy mają zaś na pewno tę zaletę, że wszystkie urządzenia są ze sobą kompatybilne, więc unika się problemu dopasowania kamer do rejestratora i innego oprzyrządowania.

W monitoringu zewnętrznym najczęściej wykorzystuje się kamery tubowe typu bullet lub kamery szybkoobrotowe.

Jako ciekawostkę można dodać, że kamery atrapy to wydatek 10 – 15 zł, a z sensorem ruchu kosztują około 30 zł.

Rejestrator, czyli serce systemu

Rejestrator jest urządzeniem zapisującym obraz przesyłany przez kamery.

Jednocześnie przetwarza obraz i wyświetla go na monitorze LCD, telewizorze, na komputerze poprzez sieć LAN bądź dowolnym urządzeniu mobilnym.

Większość dostępnych modeli ma możliwość przechowywania obrazu przez 3-4 tygodnie.

Rejestrator zawsze dopasowuje się do ilości kamer – w przypadku domu jednorodzinnego zazwyczaj będą to 4 kamery, a przy dużych posiadłościach może zajść konieczność zastosowania 8 kamer.

Przy wyborze rejestratora należy zwrócić uwagę na jego stabilność pracy oraz jakość obrazu.

Przy zapisie na dysku twardym na pewno jest gwarancja całkiem dobrej jakości, ale trzeba też pamiętać, że im większy obszar nagrania, tym mniej wyraźny obraz.

W każdym razie obraz nagrany z 50 m i przy szerokości około 20 m nie daje gwarancji zapisania naprawdę wielu szczegółów.

Znaczenie ma również liczba klatek na sekundę.

Na potrzeby domowe powinna wystarczyć wartość 6 klatek na sekundę, która pozwoli na dość płynną rejestrację zdarzeń.

Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to ma ona większe znaczenie niż prędkość zapisu.

Warto zdecydować się na wyższą rozdzielczość Full HD 1920 x 1080.

Kolejna kwestia to kompresja obrazu.

Często spotykane są modele o parametrach MPEG-4, MJPEG, jednak lepszą jakość zapewnia kompresja H 264, dzięki której bez problemu zapisuje się obraz na dysku twardym.

Dodatkowo rejestrator powinien być wyposażony w:

 • Co najmniej 2 porty USB (jeden do zgrywania obrazu na dysk przenośny, a drugi do obsługi myszki).
 • Wyjście HDMI.
 • Możliwość podglądu obrazu poprzez sieć LAN.
 • Funkcję detekcji ruchu.
 • Różne tryby zapisu obrazu – ciągły, z wyjść alarmowych, z detekcji ruchu.

Oczywiście najlepsze będą też modele cechujące się prostotą i łatwością obsługi.

Rejestrator, który obsłuży 1 dysk i 4 kamery kosztuje 130-200 zł.

Dysk twardy do rejestratora

Od razu należy podkreślić, że nie wystarczy zwykły dysk komputerowy i trzeba stosować odpowiedni dysk przeznaczony do pracy w rejestratorze.

Dlaczego tak się dzieje?

Niektórzy przekonują, że skoro rejestrator ma złącza SATA, to przecież można zamontować praktycznie każdy dysk z takim złączem.

Jednak żywotność tradycyjnego dysku komputerowego okazuje się za krótka, co wynika z braku przystosowania do ciągłej pracy (24/7) w zamkniętym środowisku, czyli wewnątrz rejestratora.

Jeżeli zależy nam na bezproblemowej pracy, to niezbędny jest dedykowany dysk do rejestratorów wyposażony w technologie podnoszące żywotność, zapobiegające powstawaniu różnego rodzaju błędów nagraniowych oraz posiadający specjalne protokoły.

Dysk mający pojemność 1 TB kosztuje 250-300 zł.

Taki, którego pojemność wynosi 2 TB, a ponadto gwarantuje rejestrację obrazu przez długi czas oznacza wydatek około 400-500 zł.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do dysków komputerowych te do rejestratorów należy wybierać pod kątem przeliczenia pojemności na ilość godzin ciągłego zapisu.

Większa pojemność nie pozwoli w tym przypadku na instalację większej ilości programów.

Przy czterech kamerach potrzeba dysku o pojemności 1 TB dla monitoringu analogowego w rozdzielczości 900 oraz dysku 4 TB dla kamer AHD 2000 linii, aby przechować materiał video przez 14 dni.

Można również podłączyć dodatkowy dysk przez port USB, co jest przydatnym rozwiązaniem podczas dłuższej nieobecności domowników np. w okresie wakacyjnym.

Kiedy zapełni się dysk wewnętrzny, to automatycznie zacznie się zapis na dysku dodatkowym.

Zasilacze kamer

Do poprawnej pracy systemu potrzeba też odpowiedniego zasilania kamer, które realizuje się na dwa sposoby:

 • Zasilacze klasyczne z listwami zasilającymi.
 • Zasilacze buforowe, czyli awaryjne.

Czasami o tym się zapomina, natomiast zasilacz awaryjny może się okazać naprawdę kluczowym elementem systemu monitorowania domu.

Na pewno przyda się w razie różnego rodzaju zdarzeń losowych jak zanik prądu w wyniku awarii, albo celowe działanie przerywające przesył energii (przy włamaniu).

Dzięki zasilaniu awaryjnemu kamery będą w stanie dalej pracować, a rejestrator nagrywać jeszcze przez około 30-40 minut.

Zasilacz awaryjny należy podpiąć do sieci, a także wpiąć do niego wtyczkę od rejestratora i zasilania kamer.

W ten sposób zasilacz staje się niejako rozgałęźnikiem zasilania.

Cena takiego klasycznego zasilacza z listwami zasilającymi to kilkadziesiąt złotych, natomiast bardziej zaawansowane technicznie modele zasilaczy buforowych wyposażonych w akumulator podtrzymujący pracę kamery przy braku zasilania sieciowego kosztują co najmniej 100 zł.

Inne elementy instalacji monitoringu w domu prywatnym

Oprócz kamer, rejestratora, dysku i zasilacza niezbędne jest również oprogramowanie umożliwiające jednoczesny podgląd obrazu z kilku kamer na jednym monitorze, rejestrację aktywności czujników, podgląd na komputerze, a także podgląd i zarządzanie całym systemem monitoringu poprzez smartfon i inne urządzenia mobilne.

Oprogramowanie najczęściej jest dostarczane razem z rejestratorem.

Ponadto potrzeba też przewodów zasilających i transmisyjnych (kabel komputerowy UTP, FTP oraz przewód koncentryczny z zasilaniem), modulatora pozwalającego na bieżący podgląd bez konieczności rejestracji obrazu oraz ułatwiających montaż i użytkowanie akcesoriów, jak złączki, uchwyty i obudowy.

Przewody sygnałowe podłącza się do kamer i rejestratora za pomocą gniazda BNC.

Warto pamiętać, że kamery cyfrowe IP wymagają okablowania typu skrętka UTP i to zazwyczaj kat 5, 8×0,5 mm.

Przy okablowaniu koncentrycznym sprawdzają się szczególnie kamery hybrydowe.

Czasami zdarza się, że zakupiona kamera nie ma zintegrowanego obiektywu i wtedy należy go dokupić.

Do wyboru są modele stałe bądź regulowane ze zmienną ogniskową.

Te drugie pozwalają na zdecydowanie większą swobodę pod względem dostrajania kąta widzenia oraz ostrości.

Obiektyw szerokokątny albo tzw. kamera obrotowa z pewnością przydadzą się przy monitoringu większych przestrzeni.

Jeżeli ma być rejestrowany również dźwięk, a nie tylko sam obraz, to przydatny okazuje się moduł audio.

Monitoring analogowy AHD czy IP?

Monitoring domu jednorodzinnego
Monitoring domu jednorodzinnego

Tradycyjny monitoring domu analogowy

Analogowa technologia przesyłu obrazu znana jest od wielu lat.

Kamery analogowe do monitoringu składają się ze światłoczułej matrycy, przetwornika, obiektywu i obudowy.

Przez obiektyw światło trafia na matrycę i jest następnie zmieniane na impulsy elektryczne.

Z kolei te impulsy zostają przetworzone na sygnał ciągły dwumiarowy, który jest podawany na wyjściu video.

Taki analogowy sygnał jest przesyłany kablem do rejestratora.

Dawniej zapis następował na taśmach magnetycznych w czystej postaci, obecnie zostaje przetworzony z sygnału analogowego na cyfrowy, co pozwala na zapis na dysku HDD, a także podgląd i jego odtwarzanie.

Takie rozwiązanie charakteryzuje się prostotą i niską ceną.

Jednak trzeba mieć też świadomość niskiej jakości sygnału analogowego.

Nie można liczyć na większą rozdzielczość niż 960 x 576, a to jednak trochę mało w stosunku do potrzeb sprawnego monitoringu zewnętrznego domu.

Ograniczone możliwości tradycyjnego monitoringu analogowego sprawiły, że ta technologia praktycznie odchodzi do lamusa i jest zastępowana przez technologię AHD wykorzystującą sprawdzone rozwiązania technologii analogowej, ale oferująca zarazem obraz najwyższej jakości.

Technologia AHD

Monitoring domu AHD łączy w sobie zalety tradycyjnej technologii analogowej z innowacyjną technologią bezprzewodową i jest hitem ostatnich lat.

To niewątpliwie doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną przejść ze starego systemu na nowszy.

Kiedy zastosuje się wyjście CVBS, to kamery AHD bezproblemowo podłącza się analogowo do systemu.

Obraz z kamer jest nadal przesyłany kablami koncentrycznymi, skrętką LTP, a najczęściej dwiema żyłami przewodu UTP do rejestratora, gdzie sygnał jest przetwarzany, rejestrowany i wyświetlany.

Jednak to inny rodzaj sygnału niż w tradycyjnej technologii analogowej.

Kamery mają przetworniki cyfrowe, więc obraz jest kodowany w jakości cyfrowej, bez ograniczeń związanych z cechami sygnału ciągłego.

Rejestrator nie konwertuje sygnału analogowego na cyfrowy, ale przetwarza sygnał odebrany w celu jego zapisu bądź wyświetlenia.

Technologia AHD jest w pełni kompatybilna z technologią analogową i w razie potrzeby zarówno kamery, jak i rejestratory AHD mogą pracować w trybie analogowym.

Zalety monitoringu AHD:

 • Pełna kompatybilność z technologią analogową i bezproblemowe przejście z analogowego monitoringu na cyfrowy.
 • Wysoka jakość obrazu FULL HD.
 • Łatwa i szybka instalacja.
 • Stabilny i bezawaryjny system.

Technologia ta świetnie się sprawdza w przypadku monitoringu zewnętrznego domu.

Cena oczywiście będzie wyższa w stosunku do tradycyjnej technologii analogowej.

Najtańszy zestaw monitoringu zewnętrznego z czterema kamerami kosztuje około 800 zł.

Technologia IP

Pojawiła się wcześniej niż AHD.

Pozwala przede wszystkim pominąć ograniczenia związane z przesyłaniem sygnału tradycyjną technologią analogową.

Kamery mają specjalne moduły sieciowe umożliwiające przesyłanie sygnału cyfrowego z wykorzystaniem infrastruktury sieciowej.

Otrzymywany obraz ma wysoką rozdzielczość.

Monitoring IP można rozbudować i konfigurować według indywidualnych potrzeb, ponieważ wykorzystuje się sieci LAN, WLAN i WAN.

Uwaga – w przypadku tego monitoringu domu bezprzewodowy jest wyłącznie przesył obrazu, natomiast same urządzenia muszą zostać podłączone do zasilania.

Zalety IP:

 • Doskonała jakość obrazu (HD, FULL HD) w wysokiej rozdzielczości (nawet 4K).
 • Niepotrzebna specjalna instalacja, a jedynie dostęp do internetu.
 • Możliwość konfiguracji monitoringu w sieci (dzięki temu można obserwować jednocześnie np. dwa budynki).
 • Monitorowanie i zarządzanie IP z dowolnego miejsca na całym świecie (świetna opcja podczas wyjazdów wakacyjnych).
 • Informacje rejestrowane są na serwerach zewnętrznych, więc ewentualni włamywacze nie będą mieli możliwości usunięcia kopii nagrania.

Problemem jest zaś występowanie opóźnień w przesyle sygnału z kamer bezprzewodowych.

Monitoring domu IP wymaga również wyjątkowo stabilnego łącza, w innym przypadku będą występować przerwy w przesyłaniu sygnału.

Kłopotliwa bywa również prawidłowa konfiguracja systemu i nie każdy sobie z tym zadaniem poradzi samodzielnie.

Nie ma również możliwości modernizacji starej instalacji w oparciu o technologię IP, ponieważ nie jest ona kompatybilna z innymi systemami monitoringu.

Decydując się na najtańsze zestawy bezprzewodowego monitoringu zewnętrznego w domu IP trzeba liczyć się z ceną około 1 000 zł.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest najlepsza.

Wiele zależy od konkretnych potrzeb domowników, a wybór ma znaczenie w kontekście działania całego monitoringu.

Na pewno nie należy inwestować w przestarzałą tradycyjną technologię analogową, ponieważ jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia.

Monitoring domu IP idealnie sprawdza się tam, gdzie nie ma możliwości położenia kabli, ale jest dostęp do sieci WI-FI.

Trzeba jedynie dopilnować, aby nie zachodziły żadne problemy z przesyłaniem obrazu.

Oznacza to, że sieć powinna zostać dedykowana wyłącznie systemowi monitoringu.

W innym przypadku będą pojawiać się zakłócenia, a opóźnienia związane z pracą sieci mogą być dość dokuczliwe (nawet kilkuminutowe).

Monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego w technologii IP jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, którym szczególnie zależy na rejestrowaniu obrazu i możliwości zdalnego nadzoru online np. za pomocą smartfonu.

Jeżeli dom często pozostaje bez opieki, to na pewno monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego bezprzewodowy będzie lepszym pomysłem.

Z kolei technologia AHD gwarantuje równie wysoką jakość obrazu, ale bez opóźnień.

Jest więc w zasadzie niezawodna.

Jeżeli najważniejszy będzie podgląd w czasie rzeczywistym jednego obiektu, to AHD sprawdzi się doskonale.

Komentarzy:

 1. Robiłam zakupy elektroniki w sklepie i jestem przekonana, że oni tobie pomogą. Na ich stronie jest bardzo duży wybór, ale oprócz tego pomagają dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb. Ja byłam bardzo zadowolona z ich pomocy.

  Odpowiedz

Komentarz