Płot drewniany do domu: jaki wybrać i jak zamontować płot?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 20 stycznia 2022

Płot drewniany
Płot drewniany

Doskonale urządzony dom to marzenie każdego z nas, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, iż bardzo ważne są nie tylko wnętrza, ale także to, w jaki sposób nieruchomość prezentuje się od zewnątrz.

Z pewnością jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednio dobrany płot.

Na rynku jest bardzo wiele różnorodnych konstrukcji, jednak wciąż wiele osób nie wie, na jaki warto się zdecydować.

Zatem jaki płot drewniany do domu i ogrodu będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem?

Jaki płot będzie najlepszy?

Rodzaje ogrodzeń
Rodzaje ogrodzeń

Zdecydowanie zakup odpowiedniego płotu to poważna inwestycja, nad którą powinniśmy się dobrze zastanowić, ponieważ taki płot nie będzie wymieniany zbyt często.

W szczególności jeżeli nasza działka jest większych rozmiarów powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ogrodzenie będzie inwestycją na bardzo długie lata.

Dlatego też warto dobrze przemyśleć, na jaki rodzaj ogrodzenia się zdecydować. Obecnie na rynku bardzo popularne są między innymi płoty osłonowe wykonane z:

Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu każdy dom posiadał drewniany płot, na przestrzeni lat moda bardzo się zmieniła, jednak w ostatnim czasie moda na ekologiczne rozwiązania powróciła i tym samym to właśnie drewniane płoty osłonowe znów cieszą się ogromną popularnością.

Powinniśmy pamiętać, iż takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Zatem dlaczego powinniśmy zdecydować się na płot wykonany z naturalnego drewna?

Płot drewniany do domu

Inwestując w ogrodzenie wykonane z drewna naturalnego, możemy być pewni, iż jest to rozwiązanie ponadczasowe.

Niezależnie od aktualnie panującej mody, nasz płot będzie prezentował się doskonale. Można go bez problemu dostosować do stylu, w jakim urządziliśmy naszą nieruchomość.

Bez problemu obecnie w sklepach znajdziemy różnorodne produkty, za pomocą których stworzymy naprawdę niepowtarzalną i bardzo atrakcyjną konstrukcję, która będzie stanowiła doskonałą ozdobę naszego domu.

Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie ogrodzenie także z powodu jego atrakcyjnej ceny.

W przypadku gdy nasza działka jest naprawdę dużych rozmiarów, musimy wydać niemałą sumę pieniędzy, aby ją ogrodzić.

Decydując się właśnie na taki płot powinniśmy pamiętać, iż nasz budżet tak naprawdę nie będzie zbyt obciążony.

Niewątpliwą zaletą wspomnianego rozwiązania jest także dostępność surowców. Deski na wymarzony płot możemy zakupić w większości marketów budowlanych.

Dzięki temu nawet w przypadku, gdy źle wymierzymy odległość lub też podczas prac zużyjemy znacznie więcej materiałów, niż poprzednio sądziliśmy, z pewnością będziemy mogli je dokupić później.

Ponadto jak już wcześniej również powiedziano, płot wykonany z naturalnego drewna jest rozwiązaniem ekologicznym.

Płot drewniany może być doskonałą ozdobą naszego domu.

Dla wielu osób płoty drewniane są przede wszystkim elementem, dzięki któremu nasza posesja jest chroniona i tym samym nikt niepożądany nie przedostanie się na działkę.

Warto jednak pamiętać, że płot to także konstrukcja, która może dodać uroku naszemu gospodarstwu domowemu.

Dlatego nie powinniśmy bać się nowoczesnych rozwiązań – warto zdecydować się na ciekawą drewnianą konstrukcję, która odpowiednio zadbana będzie wizytówką domu.

Warto zadbać o to, aby ten element jak najbardziej pasował do naszej nieruchomości i tym samym był precyzyjnie wykonany. Zatem z czego dokładnie składa się płot drewniany?

Z czego zbudowany jest ogrodzenie z drewna

Materiały na parkan
Materiały na parkan

Należy pamiętać, iż konstrukcje płotów drewnianych bywają bardzo różnorodne.

Zależy to od materiałów jakich użyto do ich budowy, oraz jakie mają główne przeznaczenie. Możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów płotów drewnianych.

Najbardziej popularne z nich to ogrodzenia wykonane w całości z tego naturalnego surowca. W tym przypadku zarówno przęsło, jak i sztachetki będą drewniane i wystarczy je tylko zbić.

Jednak warto pamiętać, iż najbardziej trwałe konstrukcje w przypadku płotów drewnianych to te z podmurówką.

Czasem elementy drewniane są także łączone z elementami wykonanymi ze stali.

Tym samym zmienia się ich wygląd, jednak również ich cena.

W przypadku gdy jeszcze dodatkowo decydujemy się na podmurówkę w płocie drewnianym powinniśmy pamiętać, iż jego cena poszybuje w górę.

Zatem jakie są rodzaje płotów drewnianych i w które konstrukcje warto zainwestować?

Rodzaje ogrodzeń drewnianych

Na rynku można spotkać bardzo wiele różnych modeli płotów drewnianych.

Przede wszystkim różnią się one między sobą nie tylko rozmiarami i formą, ale również gatunkiem zastosowanego drewna lub też dodatkami z innego rodzaju tworzywa, które coraz częściej stosuje się podczas stawiania tego typu konstrukcji.

Z pewnością najbardziej popularne płoty drewniane to:

  • płoty boazeryjne,
  • płoty ryflowane,
  • płoty lamelowe,
  • płoty panelowe,
  • płoty sztachetowe.

Płoty boazeryjne

Płoty boazeryjne to nic innego jak masywna konstrukcja wykonana z połączonych ze sobą wielu kawałków drewna.

Swoim wyglądem przypominają gotowe moduły, które są gotowe do wstawienia ich do ogrodu.

Dzięki temu nie musimy poświęcać zbyt wiele czasu na zbijanie wszystkich elementów w jedną całość.

Czasem złożenie takiej konstrukcji wymaga od nas poświęcenia nie tylko wiele czasu, ale również istotne jest w tym przypadku posiadanie odpowiednich zdolności. Coraz częściej wiele osób decyduje się na wynajęcie profesjonalnej firmy, która wykona takie prace.

W przypadku płotów boazeryjnych takich kosztów nie musimy ponosić, ponieważ z pewnością damy sobie radę z sami z ustawieniem tego typu konstrukcji przed domem.

Niewątpliwą zaletą takich rozwiązań jest masywność płotów, jednak powinniśmy pamiętać, iż najczęściej stosuje się je do ogrodów oraz altanek.

Ich designerskie wzory, jak również bogate formy doskonale sprawdzają się także jako ochrona przed wzrokiem sąsiadów.

Dzięki płotom boazeryjnym możemy stworzyć naprawdę intymny klimat w naszym ogrodzie.

Są to wysokie ogrodzenia, przez które zazwyczaj nic nie widać, ponieważ dopiero przy samej górze posiadają zdobienia i z tego powodu nie są polecane jako płot przeznaczony na front domu.

Płoty ryflowane

Kolejnym produktem są płoty ryflowane.

Tak jak w przypadku płotów boazeryjnych, konstrukcje ryflowane są masywne.

Jest to niewątpliwie ich duża zaleta, ponieważ dzięki nim niepożądana osoba nie wejdzie na teren naszej posesji.

Zbudowane są z grubej ramy, która zazwyczaj ma około kilku centymetrów grubości. Dzięki temu doskonale służą jako ogrodzenie naszej posesji, jednak w przypadku gdy chcielibyśmy zobaczyć, co dzieje się na naszej ulicy, nie powinniśmy stawiać takiego ogrodzenia bezpośrednio przed domem.

Cały panel płotu jest zakryty, a u góry możemy znaleźć bogate zdobienia w postaci atrakcyjnej kratki lub też innego wzoru, który nadaje charakteru tej konstrukcji.

Płoty lamelowe

Ciekawym rozwiązaniem są także płoty lamelowe.

Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, ponieważ dzięki nim można zbudować ogrodzenie, które będzie pełniło funkcję osłonową.

Ważne, aby pamiętać, że taka konstrukcja nie nadaje się raczej na ogrodzenie całej działki.

Z pewnością dzięki niej nie będzie widać naszej nieruchomości, a my tym samym będziemy mogli swobodnie czuć się w naszym ogrodzie.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że płot lamelowy nie jest aż tak solidnym rozwiązaniem, które uchroniłoby nas przed osobami niepożądanymi na naszej działce.

Doskonale nadają się jako osłona tarasu, a także są często stosowane są przy różnego rodzaju altanach. Mogą również oddzielić ogródek warzywny od pozostałej części ogrodu.

Możliwości stosowania wspomnianej konstrukcji jest bardzo wiele. Nie jest ona także zbyt kosztowna, a doskonale prezentuje się przed naszym domem, nadając naszej działce charakteru.

Płoty panelowe

Na rynku dostępne są także wysokiej jakości płoty panelowe.

Jak sama nazwa wskazuje są to konstrukcje, które zbudowane są z paneli wykonanych z naturalnego drewna.

Niewątpliwą zaletą tego typu parkanów jest prostota ich budowy.

Pod nazwą „płoty panelowe” zazwyczaj kryją się konstrukcje, wykonane z poziomych przęseł, utrzymane w bardzo nowoczesnym stylu.

Choć wykonane są z drewna naturalnego, które wydawać by się mogło pasuje przede wszystkim do klasycznych budynków, to właśnie taki płot może wprowadzić powiew nowoczesności.

Dużą zaletą płotów panelowych jest łatwość ich montażu.

Tego typu ogrodzenia są już praktycznie gotowe do montażu, wystarczy je ze sobą odpowiednio połączyć. Nie tylko atrakcyjnie się prezentują, ale także wspaniale chronią naszą posesję przed dostępem osób trzecich.

Płoty sztachetowe

Płoty sztachetowe
Płoty sztachetowe

Ostatnim modelem są płoty sztachetowe.

Nie są one zbyt skomplikowane, składają się z poziomego przęsła oraz pionowo przybijanych sztachetek, które najczęściej posiadają ostre zakończenia. To tradycyjne rozwiązanie, które wielu osobom kojarzy się ze wsią.

Z pewnością taka forma ogrodzenia jest bardzo starą konstrukcją, jednak coraz więcej osób do niej powraca.

Nie powinniśmy zapominać także o tym, że taki płot nie jest zbyt stabilny. Może w jakimś stopniu ochronić posesję, jednak nie zapewni nam zbyt dużej prywatności.

Jeżeli chcemy mieć w swoim ogrodzie takie tradycyjne ogrodzenie, powinniśmy zdecydować się na zakup gotowych półproduktów w postaci paneli, które tylko wystarczy ze sobą odpowiednio połączyć.

Tego typu ogrodzenia coraz więcej osób stosuje w zmniejszonej formie, jak odgrodzenie przykładowo ogródka warzywnego lub trawnika przy chodniku lub też innej części przed naszą nieruchomością.

Popularność płotów drewnianych stale rośnie, a w odpowiedzi na oczekiwania Klientów producenci wypuszczają na rynek coraz to nowsze modele płotów wykonanych z drewna.

Zastosowanie płotów drewnianych

Płot drewniany to element wyposażenia, który jest niezbędny przed domem jednorodzinnym. To właśnie tam możemy znaleźć tego typu konstrukcje, ponieważ doskonale chronią nie tylko teren prywatny, ale także sprawiają, iż cała nieruchomość jest bardziej atrakcyjna.

Nie można zapominać o tym, iż płoty drewniane w różnorodnych formach bardzo często stosowane są na działkach.

Tego typu elementy często stosowane są nawet we wnętrzach. Możemy konstrukcje drewniane spotkać w centrach handlowych czy też restauracjach, ponieważ dzięki nim można stworzyć doskonały, intymny kąt dla gości.

Są także elementem dużych sali bankietowych lub też sali weselnych.

Z kolei małe płoty drewniane możemy z powodzeniem stosować jako ozdoba w ogrodach, odgradzając dzięki nim ścieżkę, lub też część uprawną.

W miastach coraz częściej zamiast metalowych przęseł wokół chodników przed blokami stosuje się właśnie niewielkie, drewniane płotki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie tylko wygląda znacznie bardziej estetycznie, ale jest tańsze.

Zalety i wady płotów drewnianych

Zalety i wady płotów drewnianychZalety i wady płotów drewnianych
Zalety i wady płotów drewnianych

Płoty drewniane, jak każde konstrukcje, posiadają swoje wady i zalety.

Powinniśmy pamiętać o tym, iż jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest wspomniana wcześniej ekologia. Jest to naturalny produkt, który pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie.

Niewątpliwą zaletą płotów drewnianych jest także ich uniwersalność. Bez problemu możemy dopasować taki płot do naszej nieruchomości niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzona i tym samym jak prezentuje się nasz ogród.

Wielu osobom płoty drewniane kojarzą się jeszcze z konstrukcjami, które były używane na wsi. Z pewnością ich budowa jest podobna, jednak użycie znacznie bardziej trwałego drewna, jak również zdobienia oraz rzeźbienia sprawiają, że całość prezentuje się bardziej szlachetnie i tym samym jest doskonałą ozdobą.

Można także zdecydować się na podmurówkę lub też dodatkowe elementy metalowe, które nadadzą parkanowi odmiennego charakteru.

Zaletą płotów drewnianych jest też ich atrakcyjna cena.

Drewno z pewnością nie jest tanie, jednak w porównaniu z kutym metalowym ogrodzeniem możemy być pewni, iż takie ekologiczne rozwiązanie wyniesie nas znacznie mniej.

Niestety ogrodzenia drewniane tak jak każde konstrukcje, również mają swoje wady.

Choć naturalność surowca jest jego bardzo dużą zaletą powinniśmy pamiętać o tym, że to także jego wada. Musimy wiedzieć, że płot wykonany z drewna naturalnego należy systematycznie impregnować.

Jest to bardzo istotne, ponieważ drewno bardzo łatwo chłonie wodę, a w przypadku gdy dostanie się ona do jego wewnętrznych struktur może okazać się, że będzie nie tylko zmieniało swój kolor, ale także swoją formę.

Może zacząć pęcznieć, a także gnić, co będzie z pewnością wyglądało bardzo nieatrakcyjnie.

Przynajmniej raz na trzy lata powinniśmy zastosować specjalny preparat impregnacyjny i warto pamiętać o tym, aby był naprawdę dobrej jakości. Dzięki temu nie tylko drewno zachowa swoją doskonałą strukturę, ale także będziemy mogli w pełni zabezpieczyć je przed powstaniem grzybów oraz pleśni, jak również ochronimy je przed wilgocią oraz promieniowaniem słonecznym.

Płoty drewniane mają znacznie więcej zalet niż wad. Stają się one znów bardzo popularne i coraz więcej Inwestorów decyduje się na zakup właśnie tego typu produktów.

Ceny płotów drewnianych

Ceny płotów drewnianych
Ceny płotów drewnianych

Zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na to, iż ceny płotów drewnianych są bardzo różnorodne.

Jest to przede wszystkim uzależnione od gatunku drewna użytego do produkcji, oraz czy jest to konstrukcja już zaimpregnowana i gotowa do użycia, czy też dopiero sami musimy o to zadbać.

Bardzo ważne są także kształty wybranego przez nas ogrodzenia, ponieważ im bardziej jest to zaawansowana forma, tym taka konstrukcja może być droższa, o czym warto pamiętać podczas zakupu.

Jeden panel płotu boazeryjnego lub też lamelowanego kosztuje nie mniej niż 100 złotych.

Z kolei za płot ryflowany zapłacimy nawet 150 złotych za jeden panel.

Nieco tańsze mogą okazać się płoty panelowe, ponieważ ich cena często zaczyna się od kilkudziesięciu złotych.

Najtańszym rozwiązaniem są płoty sztachetowe, ponieważ w zależności od użytego gatunku drewna, jeden duży panel zbity ze sztachet może kosztować do kilkudziesięciu złotych.

Do ceny wspomnianego płotu należy doliczyć często także podmurówkę. Nie jest ona konieczna, jednak jeżeli zależy nam na tym, aby płot był solidny i wytrzymał jak najdłużej, nie powinniśmy o niej zapomnieć.

Na cenę płotu mają wpływ także jego zdobienia, w szczególności te wykonane z metalu. Do całkowitego kosztu warto doliczyć cenę impregnatów, ponieważ niekiedy po zakupie to my sami musimy zakonserwować taki płot.

Czym pomalować płot drewniany?

Czym pomalować drewniane ogrodzenie?
Czym pomalować drewniane ogrodzenie?

Coraz więcej osób zastanawia się, czy taki płot drewniany można dopasować do własnych preferencji pod względem kolorystyki.

Z pewnością nie jest to niemożliwe, jednak powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeżeli chcemy malować takie drewno powinniśmy pamiętać, aby je wcześniej odpowiednio zaimpregnować.

W przeciwnym razie drzewo „wypije” całą farbę, a na zewnątrz powstaną bardzo nieatrakcyjne skazy.

Dlatego bardzo ważne jest nałożenie kilku warstw specjalnego podkładu i dopiero późniejsze malowanie.

W końcowym etapie gdy farba już dobrze wyschnie, po kilku dniach możemy nałożyć także utrwalacz koloru.

Dzięki temu płot będzie w pełni odporny na warunki atmosferyczne.

W szczególności niebezpieczne dla naszego płotu może być ostre słońce, które z łatwością zmieni kolor nałożonej farby.

Jeżeli już zdecydowaliśmy, jaki rodzaj płotu chcemy postawić i mamy wybraną kolorystykę, w jaki sposób możemy sami go zamontować?

Jak ustawić płot drewniany krok po kroku?

Jak ustawić płot drewniany krok po kroku?
Jak ustawić płot drewniany krok po kroku?

Należy pamiętać, iż na rynku spotkamy różne modele płotów drewnianych, dlatego ich montaż może być także bardzo różny.

Najważniejszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wysokiej jakości podmurówka.

Jest to istotne w przypadku montażu ogrodzenia, ponieważ dzięki niej drewno jest stabilne, a także nie nasiąka wilgocią.

Aby wykonać taką podmurówkę, musimy wylać cement i dopiero, gdy zastygnie, możemy zamocować słupki, na który oprzemy naszą konstrukcję z drewnianych paneli.

Takie drewniane ekrany są już gotowe i wystarczy je jedynie ze sobą połączyć.

Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy chcemy płot stworzyć zupełnie od początku.

Na ramionach zamontowanych słupków powinniśmy oprzeć przęsła i dopiero do takiej konstrukcji przybijać sztachetki.

W przypadku płotów drewnianych sztachetowych znacznie wygodniej będzie całą operację przeprowadzić na ziemi i dopiero gotową konstrukcję montować do słupów.

Całość płotu drewnianego na koniec powinniśmy pokryć specjalnym preparatem chroniącym drewno. W zależności od upodobań, możemy je także pomalować na dowolny kolor. Taki płot przetrwa wiele lat.

Wybór odpowiedniego płotu drewnianego nie powinien być zbyt pochopny. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to konstrukcja wokół naszego domu, której głównym zadaniem jest nie tylko ochrona naszej posesji i tym samym wyznaczenie jej granic, ale dodatkowo element ozdobny.

Dlatego warto wybrać taki płot drewniany, który odpowiednio pasuje do stylu, w jakim jest urządzona cała nasza nieruchomość.

Ile kosztują ogrodzenia drewniane?

Jeden panel płotu boazeryjnego lub też lamelowanego kosztuje nie mniej niż 100 zł. Z kolei za płot ryflowany zapłacimy nawet 150 zł za jeden panel.

Jak dbać o płot drewniany?

Aby płot drewniany na długo zachował swój piękny wygląd należy regularnie go impregnować.

Komentarz