Antresola: kiedy warto zdecydować się na antresolę w domu?

Antresola
Antresola

Małe pomieszczenia, ale jednocześnie z wysokim sufitem dają szerokie możliwości ciekawej aranżacji wnętrza. To wprost idealne wnętrza na zbudowanie antresoli, gdzie można uzyskać dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Chociaż antresole zazwyczaj spotyka się w starych kamienicach, to różnego typu innowacyjne rozwiązania pozwalają na ich zaprojektowanie w stosunkowo niewielkich domach, a nawet niższych mieszkaniach. Antresola jest doskonałym pomysłem, ponieważ znacznie powiększa przestrzeń użytkową na tym samym metrażu, a podzielenie pomieszczenia na dwa poziomy pozwala na różne punkty widzenia i wzbogaca jej odbiór. Antresola może pełnić różnorodne funkcje, które są zależne od wysokości i wielkości antresoli. Najczęściej antresolę aranżuje się jako kącik do pracy, bibliotekę czy miejscem do sypialnię. Antresola to również ciekawa propozycja na wydzieloną, dodatkową przestrzeń dla dzieci. Czasami jej wysokość sprawia, że antresola zostaje jedynie miejscem na przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów.

Antresola zaletyAntresola z pewnością sprzyja integracji wszystkich domowników. Jej otwarta przestrzeń sprawia, że osoby przebywające na tej kondygnacji mają w zasadzie stały kontakt z tymi, którzy pozostają na dole. Taka powierzchnia to również dobry pomysł przy małych dzieciach. Rodzice mogą z góry kątem oka obserwować swoje bawiące się na dole pociechy, a jednocześnie oglądać film, czytać książkę lub pracować przed komputerem. Jednak najważniejszą korzyścią tego rozwiązania będzie znaczne powiększenie przestrzeni użytkowej, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnych domach, jak i klasycznych budynkach. Jedynym wymogiem, który musi zostać spełniony, jest odpowiednia wysokość pomieszczenia, nie ma zaś znaczenia sam metraż. Nawet niewielkie, a wysokie pomieszczenie nadaje się na półpiętro. Co więcej, przy małej powierzchni antresola pozwala na estetyczne i funkcjonale podzielenie całej przestrzeni. W ten sposób wnętrze w części dolnej możemy zaaranżować na sferę bardziej reprezentacyjną, również do przyjmowania gości. Z kolei ten rodzaj półpiętra możemy wykorzystać jako sypialnię, lub miejsce do pracy i tym samym być do wyłącznego użytku gospodarzy w mieszkaniu. Antresola zdecydowanie też poprawia proporcje małych, ale wyjątkowo wysokich wnętrz. O ile przy dużej powierzchni użytkowej mieszkania nadmierna wysokość nie stanowi problemu, a wręcz nadaje całej przestrzeni niesamowitego charakteru, to niewielkie i zarazem wysokie pomieszczenia nie prezentują się dobrze, więc półpiętro pozwoli poprawić jego proporcje. Co więcej, dzięki temu wnętrze zyskuje na optycznej wielkości, będzie się zdawać znacznie większe i przede wszystkim bardziej przestronne. Warto przy tym pamiętać, żeby w mniejszych pomieszczeniach decydować się na antresole mające lekką konstrukcję, natomiast w większych sprawdzą się antresole o charakterze półpiętra. Ogromną korzyścią z wykonania tej jednoprzestrzennej kondygnacji jest również podniesienie wizualnej atrakcyjności powierzchni. To niezwykle ciekawe rozwiązanie architektoniczne, które zajmuje najmniej przestrzeni – zarazem dzieli, jak i łączy całe wnętrze mieszkania.
Antresola wadyPodstawowym problemem w przypadku tej jednoprzestrzennej kondygnacji będą kwestie akustyki, czyli rozchodzenia się dźwięków. Jeżeli na górze rezydują dzieci, to trzeba się liczyć z tym, że ich krzyki będzie słychać praktycznie w całym domu, czy mieszkaniu, z kolei głośność telewizora znajdującego się na dole bardziej odczuwają ci, którzy są na górze. Jeżeli półpiętro ma być miejscem na relaks, to może pojawić się kłopot. Rozwiązania są dwa. Po pierwsze, możemy zlokalizować półpiętro w takim miejscu, w którym nie jest szczególnie głośno, a więc na pewno nie bezpośrednio nad kącikiem telewizyjnym. Po drugie, montuje się podwójne drzwi, co może się trochę kłócić z samą koncepcją antresoli. Wydaje się, że trzeba dobre przemyśleć, jaką funkcję ma to miejsce pełnić uwzględniając jednocześnie pewne jego ograniczenia. Drugim problemem będzie kwestia optymalnego ogrzewania, o czym już wcześniej wspomniano. Warto jeszcze podkreślić, że oprócz ogrzewania podłogowego bardzo istotne znaczenie ma dobra izolacja dachu. Tylko w ten sposób nie dopuści się do niekorzystnej sytuacji, kiedy wnętrze na dole będzie niedogrzane, a półpiętro przegrzane.
Zalety i wady antresoli

Antresola a prawo budowlane

Antresola w pokoju
Antresola w pokoju

Antresola, wbrew pozorom, nie stanowi samowolnego pomysłu domowników na wyodrębnienie miejsca do spania lub do pracy, ale jest ujęta w prawie budowlanym. Dokładną definicję można znaleźć w dziale I Przepisy ogólne, § 3 pkt. 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422 z dnia 17 lipca 2015 roku). Informuje ona, że za antresola to “górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym ją stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”. Definicja jasno wskazuje, że ta dodatkową przestrzeń pomieszczenia musi być mniejsza od całej powierzchni kondygnacji, aby można było ją uznać za antresolę. Druga ważna kwestia – nie można tej kondygnacji zabudować przegrodami budowlanymi, czyli ścianami od tej strony wnętrza, z którego antresola została wydzielona.

Chociaż brak ścian działowych, to według przepisów antresola powinna mieć wysokość co najmniej 2,2 m. Wynika to z przepisów dotyczących wysokości pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, aczkolwiek zdarzają się niższe antresole. W przypadku pochyłych stropów ważna jest średnia wysokość liczona pomiędzy największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, z tym że nie może ona wynosić mniej niż 1,9 m. Przestrzeń, która ma mniejszą wysokość niż 1,9 m nie zostaje zaliczona do odpowiadającej przeznaczeniu danego pomieszczenia. Nie odnosi się to raczej do mieszkań i domów jednorodzinnych, ale rodzaj półpiętra jakim jest antresola. Antresola przeznaczona do użytku przez więcej niż 10 osób musi posiadać strop i konstrukcję nośną odpowiadającą wymaganiom, które wynikają z klasy odporności pożarowej danego budynku i to co najmniej klasy D.

Budowa antresoli nie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, ale trzeba pamiętać, że wszelkiego typu roboty związane z przebudową ścianek działowych wymagają zgłoszenia, ponieważ antresola może przyczyniać się do obciążenia konstrukcji nośnej budynku. Oczywiście zależy to zarówno od wielkości antresoli, jak i rodzaju zastosowanych do budowy antresoli materiałów.

Budowa antresoli

Jeśli zamierzasz zbudować antresolę zwróć uwagę, że antresola musi być wykonana z wytrzymałych i trwałych materiałów, aby zapewnić nie tylko estetykę, ale i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Aby poprawnie zbudować antresolę samą konstrukcję powinno się zakotwić w ścianach nośnych, wesprzeć na stropie bądź powiązać z konstrukcją dachu. Ważne, aby projekt powierzyć doświadczonemu architektowi, dzięki czemu mamy pewność, że zostanie określona odpowiednia ilość punktów podparcia oraz dobrze wyliczone obciążenia maksymalne. Tylko w ten sposób uda się uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek podczas użytkowania antresoli, jak pękanie ścian, sufitu pod antresolą albo stropów. Antresola składa się z opartej na belkach podłogi. Z kolei belki są wsparte na słupach. Koniecznym elementem są też oczywiście schody, które prowadzą na antresolę. Cała konstrukcja zostaje przymocowana do ściany, a dodatkowym elementem są balustrady, które zabezpieczają przed upadkiem.

Warunki konieczne do spełnienia przy budowie antresoli

Schody na antresolę
Wejście na antresolę

Antresola w mieszkaniu to kondygnacja, która ma charakter półpiętra bądź galerii. Taką efektowną powierzchnię wnętrza można wygospodarować na budowę antresoli nie tylko w wysokim mieszkaniu w kamienicy, ale także z górnej przestrzeni poddasza, kiedy mamy do czynienia z domem z poddaszem użytkowym. Inną opcją będzie wydzielenie tej przestrzeni z parteru i taka sytuacja dotyczy domów parterowych o niezabudowanym i otwartym na konstrukcję dachu stropie. W każdej sytuacji konieczne jest spełnienie warunku odpowiedniej wysokości kondygnacji. Wysokość kondygnacji ma znaczenie w kontekście wygody użytkowania i poruszania się. Zbyt niska antresola automatycznie staje się mniej funkcjonalna. W domu jednorodzinnym, czy mieszkaniu kondygnacja przeznaczona na wydzielenie dodatkowego poziomu powinna mieć minimum 4 metry wysokości, gdyż tylko wtedy zagwarantujemy sobie komfortową dostępną przestrzeń do mieszkania. W takiej sytuacji nie ma też znaczenia przeznaczenie jakie będzie pełniła antresola. Idealnie, kiedy zarówno nad antresolą, jak i pod antresolą będzie co najmniej 2,2 m wysokości. Wtedy mamy do wyboru różne warianty aranżacji wnętrza i nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić na tej kondygnacji komfortowe biuro domowe. Jeżeli chcemy użytkować antresolę jako miejsce do spania, to jej wysokość może być trochę niższa przy zastosowaniu materaca bez ramy łóżka, jednak antresola powinna mieć przynajmniej 1,5 m. Poniżej tej wysokości będzie po prostu za duszo ze względu na ograniczoną wentylację. Przy niższych pomieszczeniach półpiętro będzie można jedynie użytkować jako schowek bądź garderobę. Antresola może stanowić jedno pomieszczenie, ale jest także możliwość, aby miała charakter pełnowartościowego piętra z pokojami, a nawet łazienką. Jeżeli na etapie budowy domu planujemy zrealizować antresolę we wnętrzu, to trzeba ją uwzględnić już na etapie sporządzania projektu domu, aby prawidłowo rozlokować okna połaciowe oraz rozmieścić wszelkie instalacje, jak instalacja elektryczna, wentylację i ogrzewanie, lub wybrać projekty domów z antresolą. W przypadku domu z małą antresolą można ją zbudować praktycznie w dowolnym momencie; antresola może powstać także w budynku wcześniej zamieszkanym.

Projekty domów z antresolą
Projekty domów z antresolą

Konstrukcja antresoli

Przy budowie antresoli w pokoju, salonie, czy poddaszu najczęściej stosuje się drewniane kantówki bądź profile stalowe, ale czasami wykorzystuje się też żelbet. Ten ostatni materiał pojawia się zazwyczaj, kiedy antresola powstaje na etapie budowy domu. Konstrukcja musi być bardzo wytrzymała, natomiast optymalna grubość podłogi jaką powinny mieć antresole to około 20 cm. Mała antresola we wnętrzu charakteryzuje się lekką konstrukcją, niekiedy wręcz przypominającą meble. Antresola przymocowana jest najczęściej do belek w ścianie, aby uniknąć dodatkowych filarów nośnych. Można też oprzeć antresolę na słupach i wtedy konieczne staje się dobre ich zamaskowanie. Stosunkowo rzadko pojawiają się antresole z konstrukcją podwieszoną u sufitu z uwagi na możliwość wystąpienia przeciążeń.

  • Antresola drewniana. Drewno do budowy antresoli może być gatunkiem rodzimym bądź egzotycznym. Konstrukcja drewniana złożona jest z zakotwiczonych w ścianach nośnych legarów z litego drewna oraz podtrzymujących je słupów także z litego drewna, natomiast poszczególne elementy zespolone są łącznikami metalowymi. Z kolei na poszycie nadaje się idealnie płyta OSB, którą trzeba prawidłowo zaizolować akustycznie i termicznie, a od spodu podłogę wykończyć płytami kartonowo-gipsowymi. Na warstwę wierzchnią można dać praktycznie każdy materiał, trzeba jedynie dopasować go stylistycznie i kolorystycznie do podłogi we wnętrzu. Ważny jest w tym aspekcie również rodzaj przeznaczenia antresoli. Antresola drewniana idealnie komponuje się z klasyczną aranżacją wnętrza i na pewno dom zyska przytulności. Niewielka antresola o drewnianej konstrukcji jest łatwa w budowie i poradzi sobie z tym nawet domowy majsterkowicz o zdolnościach stolarskich.
  • Antresola metalowa. Antresola stalowa podkreśli nowoczesny, industrialny styl wnętrza oraz jego funkcjonalność. Antresola metalowa zajmuje zdecydowanie mniej powierzchni pomieszczenia i wizualnie sprawia wrażenie lżejszej. Można również ciekawie wykorzystać elementy szklane do tego typu realizacji. Świetnie w takim wnętrzu sprawdzą się luksfery bądź szklane tafle, które nadadzą pomieszczeniu jeszcze większej otwartości i jasności. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że bezpieczeństwo użytkowania jest najważniejsze, a nie charakter dekoracyjny wnętrza, aczkolwiek i on ma znaczenie. Ciekawostką może być fakt, że w ofercie rynkowej można znaleźć konstrukcje gotowe antresoli, które wystarczy złożyć i mamy dodatkową przestrzeń na kondygnacji, którą można wykorzystać np do spania lub jako kącik zabaw dla najmłodszych.

Wejście na antresolę

Schody na antresolę
Łóżko na antresoli

Wejście na antresolę to ważny element konstrukcji, ponieważ trzeba się jakoś dostać na antresolę. Schody na antresolę powinny być stabilne, wygodne w użytkowaniu, a także pasujące stylistyczne do wnętrza. Możemy wykorzystać lekkie, samonośne konstrukcje, które nie zajmują zbyt wiele powierzchni użytkowej i stanowią ciekawy pomysł na zagospodarowanie przestrzeni wnętrza. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby schody na otwartą przestrzeń kondygnacji miały odpowiednie wymiary, co pozwala nie tylko na bezpieczne, ale komfortowe dostanie się na górę. Krótkie schody na antresole o bardzo stromych stopniach czy konstrukcje kojarzące się z drabiną może pozwolą zaoszczędzić nieco miejsca, jednak trudno w takim przypadku o bezpieczeństwo i wygodę ich użytkowania.

Schody kręcone

Stosunkowo mało powierzchni pomieszczenia zajmą schody kręcone na półpiętro, a przy tym są naprawdę efektowne, podobnie zresztą jak modele zabiegowe. Świetnie się prezentują schody wspornikowe, jednak zajmują więcej miejsca. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa możemy dopilnować, aby wysokość stopni nie przekraczała 17 cm, a najbardziej optymalną szerokością będzie około 28 cm. Dobrym rozwiązaniem są na pewno modele pozbawione pionowych łączników stopni, czyli podstopnic.

Podświetlenie schodów

Atrakcyjny wygląd schodów prowadzących na półpiętro podkreśli natomiast ich delikatne podświetlenie. Warto również zadbać o ciekawą aranżację dodatkowej przestrzeni wnętrza pod nimi. To może być mały aneks do pracy albo miejsce na regały, obrazy lub duże lustro.

Balustrada

Nie wolno zapominać o balustradzie, dzięki której użytkowanie kondygnacji stanie się w pełni bezpieczne. Balustrada zapobiega wypadnięciu i musi charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością, aby nie pęknąć pod wpływem ciężaru osoby, która np. się potknie. Z kolei jej wysokość balustrady powinna wynosić co najmniej 1,1 m, aby spełnić swoje zadanie. W zależności od stylu jednoprzestrzennego pomieszczenia, możemy zdecydować się na klasyczne balustrady drewniane z tralkami, barierki metalowe lub bardzo nowoczesne w charakterze metalowe kraty ażurowe czy też hartowane tafle szklane do wnętrza w stylu ultranowoczesnym czy loft. Niektórzy również decydują się na brak balustrady tradycyjnej, ponieważ jej rolę spełniają oparcia odwróconych mebli wypoczynkowych albo solidnie zamontowane blaty do pracy.

Oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja antresoli

Oświetlenie antresoli
Oświetlenie antresoli

Każdy poziom musi zostać wyposażony niezależne źródło światła. Co więcej, należy zadbać o odpowiednią długość kabli lamp wiszących, które oświetlają dolny poziom. Chodzi o to, aby żarówki znajdowały się poniżej poziomu tej kondygnacji, aby nie oślepiać tych, którzy przebywają na górze. Tam zdecydowanie lepiej sprawdzi się oświetlenie boczne w postaci kinkietów oraz halogeny sufitowe. Antresola będzie wyglądała równie ciekawie jeśli zdecydujemy się na lampy podłogowe. Warto zaznaczyć, że zastosowanie szklanych lub ażurowych balustrad nie blokuje dostępu światłu dziennemu.

Zgodnie z prawami fizyki ciepło zawsze ucieka do góry i dlatego tak ważne staje się odpowiednie rozmieszczenie grzejników na parterze oraz ustawienie ich optymalnej mocy. Inna kwestia, że znacznie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się ogrzewanie podłogowe i o tym możemy pomyśleć już na etapie projektu domu. Wtedy w całym pomieszczeniu temperatura będzie bardziej wyrównana.

Równie istotna, co ogrzewanie okazuje się odpowiednia forma wentylacji, aby na górnej kondygnacji nie było za duszno. W przypadku pomieszczenia bez okien konieczna będzie dodatkowa wentylacja, podobnie jak ma to miejsce w łazience lub kuchni. Sprawdzi się wentylacja mechaniczna albo chociaż kratka wentylacyjna. Jeżeli antresola ma okna, należy wybierać modele z nawiewnikiem.

Aranżacja antresoli

Aranżacja antresoli
Aranżacja antresoli

Na temat antresoli od strony wnętrza i jej aranżacji można powiedzieć wiele, ale warto podkreślić, że funkcja, jaką pełni antresola we wnętrzach w głównej mierze zależy od wielkości i wysokości pomieszczenia. Dodatkowa przestrzeń biurowa, czy miejsce do spania wymaga spełnienia podstawowych norm związanych z wysokością przestrzeni, więc czasami antresola pełni funkcję schowka. Zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest projekt sypialni z łóżkiem na antresoli. W zależności jaka jest powierzchnia tej kondygnacji, można postawić w zasadzie tylko łóżko i ewentualnie jakieś półki na książki. Istnieją koncepcje zagospodarowania powierzchni, kiedy cała antresola jest łóżkiem, a wtedy zamiast schodów daje się drabinkę. Rozwiązanie nie do końca w pełni bezpieczne, ale czasami konieczne przy ograniczonej powierzchni. Przy większej powierzchni, pomieszczenie można oprócz sypialni zaadaptować także na garderobę, a nawet niewielką łazienkę. Na półpiętrze świetnie się sprawdzi również biuro domowe czy łóżko piętrowe. Wystarczy tam wstawić biurko, fotel, jakąś szafkę na dokumenty lub zamontować półki na ścianie, a półpiętro zyska na funkcjonalności. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie biblioteki na półpiętrze, szczególnie w formie galerii, gdy antresola będzie okalać całe pomieszczenie dookoła. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie na aranżację powierzchni jedynie dla posiadaczy dużych księgozbiorów. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach pojawiają się otwarte łazienki na antresoli.

  • Antresola dla dzieci. Inną koncepcją jest urządzenie na tej kondygnacji pokoju dla dziecka. Wtedy opracowując projekt przestrzeni półpiętra trzeba bardzo zadbać o bezpieczeństwo i wszystkie newralgiczne miejsca odgrodzić grubymi sznurami, które sprawdzą się również jako miękkie, a zarazem oryginalne drabinki do wchodzenia. Ściany możesz pomalować farbą tablicową, aby dziecko mogło puścić wodze fantazji i samodzielnie udekorować wnętrze. To świetna alternatywa dla tradycyjnego domku na drzewie, lub ogrodowego domku dla dzieci, ponieważ pomieszczenie można użytkować przez cały rok.
  • Antresola a styl domu. Antresola pasuje do każdej aranżacji wnętrza domu czy mieszkania, szczególnie okazale będzie się prezentować w nowoczesnych projektach, w których ważna jest duża przestrzeń oraz otwartość. Antresola jest doskonałym pomysłem i fantastycznie podkreśli projekt wnętrza w stylu industrialnym, w których surowość metalu, aluminium czy betonu łączy się z oryginalnym ciepłem cegły oraz jasnością nadawaną przez elementy ze szkła. Równie dobrze antresola nadaje się do wnętrza w duchu skandynawskiego minimalizmu, z wszechobecnym jasnym drewnem oraz białymi meblami. Jeśli zdecydujemy się na budowę antresoli trzeba zwrócić uwagę na to, aby pomieszczenie było spójne stylistycznie. Antresola musi komponować się z charakterem całego pomieszczenia, a wtedy efekt otwarcia przestrzeni będzie niepowtarzalny. Warto mieć na uwadze, że poprawne zamontowanie konstrukcji nie jest zadaniem łatwym i lepiej wykonanie projektu i sam montaż zlecić doświadczonym osobom.
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Agoo

Nie wiem dlaczego, ale poprzedni komentarz nie pokazuje się. 🙂 Pomimo wad akustycznych jakie tworzy się w pomieszczeniu z antresolą, to jeśli zostanę przy swojej wizji domu parterowego to bez antresoli właściwie go sobie nie wyobrażam. Gdyby nie antresola lub zastosowanie wysokiego sufitu albo widocznych wiązarów to domy parterowe stają się zwykłym mieszkaniem tzn. będąc w środku nie ma przestrzeni, a zalany strop – czyli zwykły sufit daje z kolei wrażenie przytłoczenia. Jak zagospodarować antresolę – praktycznie i użytecznie. Zamierzam tam wstawić sztalugę i namalować swój pierwszy obraz. Zamierzam mieć tam rozłożoną matę i mieć miejsce do ćwiczeń. Zamierzam tam umieścić wszystko to co na co dzień mam pochowane w różnych miejscach, bo nie są one użyteczne ani w sypialni ani w pokoju. Tak – tam będzie moja strefa aktywności. W salonie strefa relaksu, w jadalni i w kuchni serce domu.