Projekty domów z antresolą

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Znaleziono 183 projekty

   

loader

Projekty domów z antresolą

Projekty domów z antresolą

Jeśli chcemy jak najszybciej przystąpić do realizacji projektu domu, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tego katalogowego, dzięki czemu otrzymamy gotowy projekt. Zawsze można zaadoptować projekt do swoich potrzeb i preferencji, dzięki czemu będzie w pełni spełniał nasze oczekiwania.

Gotowe projekty domów z antresolą są relatywnie tanie, szybkie w realizacji, funkcjonalne. Tworząc projekty domów z antresolą szczególną uwagę przykłada się do funkcjonalnośi, walorów użytkowych i estetycznych, komfortu przyszłych domowników.

Coraz więcej Inwestorów decyduje się na projekty domów z antresolą, co jest nie tylko praktyczne (dodatkowa powierzchnia użytkowa), ale wręcz modne.

Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami i chociaż nie jest wolne od wad, warto się nim zainteresować.

Dodatkowa przestrzeń użytkowa umiejętnie zaaranżowana sprawi, że dom nabierze unikalnego charakteru, a wnętrze domu z antresolą stanie się bardziej funkcjonalne. Warto zwrócić na szeroki wybór projektów domów z antresolą - pracownia architektoniczna MG Projekt przygotowała wiele takich propozycji. W kolekcji domów z antresolą mamy wiele ciekawych rozwiązań.

Projekty domów z antresolą – czym się charakteryzują?

Antresola jest zabudowanym półpiętrem, stanowiącym tylko niewielką część pomieszczenia lub zajmującym całą kondygnację. Zwykle ma charakter otwarty, bez ścian działowych, ale może być też zamknięta. Dawniej powierzchnia użytkowa antresoli pełniła funkcję dodatkowej sypialni, ale coraz częściej wykorzystuje się ją jako kącik biurowy, hobbystyczny czy dziecięcy.

Antresola świetnie sprawdza się w roli gabinetu czy domowej biblioteczki. Można było ją spotkać w pomieszczeniach z wysokim sufitem, co pozwalało na wyodrębnienie osobnej, np sypialni.

Dobry projekt domu z antresolą pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej, bez zmieniania metrażu wnętrza, jednocześnie podnosząc jego funkcjonalność. Jeśli nadbudowa jest niska, to posłuży przykładowo jako schowek, pomieszczenie gospodarcze czy nawet spiżarnia. Może stać się świetnym miejscem do spokojnego wypoczynku, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Dzieci również będą zachwycone możliwością bawienia się w takim pomieszczeniu (dodatkowa powierzchnia użytkowa).

Projekty domów z antresolą można w pełni dostosować do możliwości działki oraz potrzeb domowników, łącznie z rozdzieleniem przestrzeni sypialnianej od strefy dziennej.

W starych domach i mieszkaniach z wysokimi sufitami antresole była czymś relatywnie często spotykanym, ale obecnie decydują się na to praktyczne i ciekawe zastosowanie także właściciele domów jednorodzinnych. Do wyboru są setki gotowych projektów domków z antresolą, które cieszą się dużą popularnością.

Antresola świetnie sprawdza się nawet przy ograniczonym metrażu (dodatkowa powierzchnia użytkowa), dobry projekt domu z antresolą pozwala w pełni wykorzystać wolną przestrzeń, zagospodarować ją w dowolny sposób. Najczęściej zabudowuje się salon i sypialnię, ale możliwości jest więcej.

Od Inwestora tak naprawdę zależy to, jakie ma być jej przeznaczenie. Posiadacze dużej działki mogą wybrać parterowe projekty domów z antresolą, z przestrzennym i wysokim salonem, gdzie idealnie sprawdzi się półpiętro.

W przypadku domów z poddaszem i piętrowych można liczyć na ogromne możliwości aranżacyjne, mając do dyspozycji drugą kondygnację - dodatkowo możemy mieć pomieszczenie rekreacyjne, gabinet czy bibliotekę.

Projekty domów z antresolą mają najczęściej pomieszczenia o wysokości ponad czterech metrów. Cechami charakterystycznymi dla projektów domów z antresolą są wyższe pomieszczenia i zwiększona kubatura.

Projekt domku z antresolą uwzględnia najczęściej dużą liczbę przeszkleń, co wspaniale doświetla wnętrza światłem naturalnym. Szklane tafle mogą znaleźć się nawet na całej wysokości budynku, co przełoży się na optyczne powiększenie domu.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem projektu domu z antresolą?

Przez zakupem projektu domu z antresolą przeanalizuj projekt pod każdym względem tak, by wykluczyć błędy na poziomie planowania. 

Do budowy konieczne jest użycie wytrzymałych i dobrych jakościowo materiałów, co przełoży się na większe bezpieczeństwo i estetykę konstrukcji. Warto wobec tego wybierać projekty domów z antresolą, które zostały wykonane przez sprawdzonego architekta z doświadczeniem, cieszącego się renomą.

Antresolę opiera się na belkach podłogi, wspartych na słupach. Konstrukcję mocuje się do ściany, przed upadkiem chroni balustrada, a na górę prowadzą schody. Antresola świetnie prezentuje się w połączeniu ze szklanymi taflami lub luksferami.

W przypadku antresoli istotny jest rodzaj wejścia, zapewniający wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli ma ona służyć wyłącznie jako strefa wypoczynkowa, być przeznaczona jedynie do spania, wystarczy tak naprawdę stabilna drabinka.

Inaczej wygląda to już w przypadku zwiększonej częstotliwości użytkowania. Jeśli antresola ma stać się gabinetem czy miejscem do zabawy dla dzieci, trzeba już zainwestować w bardziej rozbudowane schody na antresolę.

Co jednak zrobić przy ograniczonym metrażu? Zamiast klasycznych schodów warto wybrać okrągłe, kręcone lub rzymskie kacze. Przestronne domy z antresolą zapewnią pełną dowolność w wyborze rodzaju wejścia na nią, można pozwolić sobie na pełnowymiarowe schody.

Zawsze trzeba pamiętać o mocnej poręczy, która ułatwi wchodzenie na wyższe piętro. Co więcej, można zagospodarować dodatkowe m2 pod schodami lub drabinką – idealnie sprawdzą się różne schowki, szafka czy biurko. Warto obejrzeć różne projekty domów z antresolą, by mieć pewność co jest dla nas najlepsze.

Na uwadze powinno się mieć także dobrą izolację dachu, przez który ucieka spora ilość ciepła. Należy przeciwdziałać mostkom termicznym, które przyczyniają się do wzrostu kosztów ogrzewania.

Ze względu na otwarty charakter i brak wewnętrznych ścianek, trzeba zadbać o odpowiednie odizolowanie się od hałasów. Problem z rozchodzącymi się dźwiękami pomoże rozwiązać montaż drzwi w pomieszczeniu z antresolą lub otwarcie jej na mniej hałaśliwą część.

Już na etapie wyboru projektu domu z antresolą trzeba przemyśleć aranżację wnętrza i odpowiednie oświetlenie. Warto zadbać o to, aby było ono spójne z tym, co zostało zastosowane w niższej kondygnacji salon.

Dobrym wyborem okazują się okna dachowe, które świetnie doświetlą wnętrze i wpuszczą naturalne światło. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to można wybrać punktowe lampki ledowe, długie żyrandole bądź nowoczesne lampy stojące. Warto też postawić na podświetlenie schodów, co przełoży się nie tylko na większe bezpieczeństwo, ale też podniesie walory estetyczne wnętrza budynku. Wystarczy delikatne podświetlenie, może być kolorowe, w zależności od ogólnego wystroju pokoju z antresolą.

Ile kosztuje projekt domu z antresolą?

Ze względu na to, że projekty domów z antresolą muszą uwzględniać pomieszczenia z wysokim sufitem, co przekłada się też na większą kubaturę, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami budowy domu z antresolą. Antresola podnosi koszt budowy domu, który jednak może zostać zmniejszony, jeśli zastosuje się mniejszą ilość przeszkleń.

Projekt domu z antresolą nie musi być dużo droższy od tego, w którym nie wykorzystano tego unikalnego rozwiązania. Można już za kwotę niewiele powyżej trzech tysięcy złotych znaleźć wiele ciekawych propozycji projektowych.

Oczywiście im większe mamy wymagania, liczy się dla nas powierzchnia i wybierzemy bardziej skomplikowany układ przestrzenny, tym cena projektu będzie wyższa. Za nieprzeciętne walory użytkowe i estetyczne, udogodnienia i innowacyjne rozwiązania trzeba zapłacić więcej, co zresztą dotyczy każdego projektu domu.

Wiele osób myśli, że jeśli chce mieć antresolę, musi wybrać projekt domu o dużym metrażu, ale nie jest to konieczność. Dostępne są też zdecydowanie tańsze projekty domów z antresolą do 100 m2 lub projekty domków z antresolą na wąską działkę. Można wobec tego nawet jeśli powierzchnia zabudowy do dyspozycji na działce jest niewielka zdecydować się na domy z antresolą.

W przypadku wąskiej działki warto niekiedy zrezygnować z garażu w bryle budynku i postawić wolnostojący w innym miejscu. Na wąskiej działce można postawić dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym.

Projekt domu z półpiętrem bez garażu to sposób na dużą oszczędność. Można liczyć nie tylko na niższe ceny, ale też na różne atrakcyjne dodatki. 

Gdzie powinna być umieszczona antresola w projekcie domu?

Gotowe projekty domów MGProjekt z antresolą są wyjątkowo zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, co będzie zgodne z jego indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

Dużą popularnością cieszą się projekty z antresolą nad wysokim salonem, dzięki czemu można w pełni wykorzystać wolną przestrzeń w górnej części pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć efektu przytłoczenia i ucieczki ciepła w stronę sufitu. Świetną opcją będzie wytyczenie jej nad jadalnią lub częścią wypoczynkową – może służyć jako miejsce do wspólnych rozmów i posiłków.

Sypialnia połączona z biblioteką jest również świetnym rozwiązaniem. Na ścianach aż do samego sufitu mogą znaleźć się regały na książki. Do tego wystarczy wygodny fotel do czytania z podnóżkiem i regulowanym oparciem oraz stolik kawowy.

Miejsce to stanie się oazą spokoju, zapewni prywatność i pozwoli cieszyć się lekturą o dowolnej porze dnia. Co więcej, będzie można w każdej chwili sprawdzić, co dzieje się na niższej kondygnacji.

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dodatkowych m2 jako domowego biura. To będzie dodatkowa powierzchnia użytkowa gdzie bez problemu zmieści się biurko, wygodny fotel, regały na książki i szafki na dokumenty. Wiele osób marzy o pracowaniu w domowym zaciszu, ale częstym problemem jest brak odpowiedniego miejsca na skupienie się i wykonywanie obowiązków zawodowych.

Obecnie domy coraz częściej stają się naszymi biurami, więc warto zadbać o dobrą aranżację.

Dom z antresolą może nam w tym pomóc. Uda nam się to dzięki komfortowej przestrzeni, wyraźne oddzielonej od strefy dziennej z salonem i nocnej by pracować zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Kiedy warto zdecydować się na projekt domu z antresolą?

Jeśli lubimy przebywać we wnętrzach nowoczesnych i funkcjonalnych, chcemy zyskać więcej wolnej powierzchni np duży salon bez zmian w metrażu, warto wybrać spośród projektów domów z antresolą. Jest to godne polecenia rozwiązanie nie tylko dla domów parterowych i piętrowych, można liczyć na pełną swobodę wyboru. Dotyczy to też powierzchni zabudowy i powierzchni użytkowej.

Niezależnie od tego, jak dużym budżetem dysponujemy, z pewnością znajdziemy dla siebie odpowiedni projekt domu z antresolą. Nawet przy niewielkiej zabudowie użytkowej można będzie cieszyć się sporą ilością wolnej przestrzeni – wystarczy wydzielić dodatkowe pomieszczenie czy pokoje. Jest to świetne dla osób stawiających na unikalność, niestandardową architekturę.

W projektach domów z antresolą dodatkowe piętro ma charakter otwarty, pozwala na płynne przejście na niższą kondygnację, obserwowanie z góry tego, co dzieje się na dole. Projekt domów z antresolą wspaniale sprawdza się w przypadku działki przeznaczonej na rekreację i wypoczynek.

Zalety projektów domów z antresolą MG Projekt

Antresola w domu jednorodzinnym może być kącikiem zapewniającym poczucie intymności, czego może brakować przy częstym napotykaniu innych domowników. Problem rozwiązuje dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym, gdzie można z łatwością przejść na wyższą kondygnację i cieszyć się spokojem. Alternatywą będzie właśnie dodatkowa powierzchnia, która zapewni chwilę wytchnienia, pozwoli odpocząć od domowników i zająć się swoimi sprawami.

Jednocześnie takie rozwiązanie integruje członków rodziny, bo osoby przebywające na wyższej kondygnacji częściowo widzą, co dzieje się na piętrze i odwrotnie. Nie ma problemu ze słyszeniem się, a nieskrępowany kontakt sprzyja zacieśnianiu więzi.

Optymalny projekt domu z antresolą to zwiększenie poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Nie można tego powiedzieć o zamknięciu się we własnym pokoju, odcinającym całkowicie kontakt z pozostałymi mieszkańcami domu.

Dlaczego projekty domów z antresolą to dobre rozwiązanie?

Antresole pozwalają na urozmaicenie wnętrza, stworzenie unikalnej aranżacji. Górny i dolny obszar staną się odrębnymi przestrzeniami, które jednocześnie będą się przenikać. Pozwala to uzyskać bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, dobierając odpowiednie balustrady i schody.

Wysoki sufit przytłacza, dlatego za pomocą antresoli można optycznie poprawić walory estetyczne wnętrza. Wysoki salon momentalnie nabierze reprezentatywności, jednocześnie sanie się bardziej funkcjonalny. Antresole powiększają optycznie powierzchnię mieszkalną, pozwalają efektownie wykorzystać kubaturę budynku.

Czy projekty domów z antresolą mają jakieś wady?

Projekty domów z antresolą pomimo wielu zalet mają też pewne wady, co należy mieć na uwadze, jeśli planujemy zdecydować się na tego typu inwestycję.

Jednym z minusów będą problemy z ogrzewaniem w projekcie domu z antresolą, szczególnie jeśli nie ma możliwości zdecydowania się na wariant podłogowy. Ciepłe powietrze ma tendencję do uciekania do góry, co wiąże się z niestałą temperaturą w całym pomieszczeniu. Na wyższej kondygnacji zawsze będzie cieplej, a na dole chłodniej. Przekłada się to na niski komfort termiczny.

To samo dotyczy mocniejszego dogrzewania dołu – na górze będzie zbyt ciepło, wręcz upalnie. Można uniknąć tego typu problemów, instalując wspomniane wcześniej ogrzewanie podłogowe oraz dbając o optymalną izolację dachu.

W przypadku gdy wybierasz projekt domu z antresolą MGProjekt konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację, w przeciwnym razie korzystanie z niej będzie mało komfortowe. Jeśli antresola w domu ma pełnić funkcję sypialni, istotne będzie stworzenie optymalnych warunków od snu.

Temperatura nie może być zbyt niska ani za wysoka, ponieważ utrudni to nocny wypoczynek.

Znaczenie ma tak naprawdę nie tylko wentylacja, ale też sięgnięcie po właściwe materiały wykończeniowe. Okna z nawiewnikami czy kratka wentylacyjna to podstawa.

Wadą użytkowania antresoli w domu jednorodzinnym może być też hałas dobiegający z dołu. Będzie to szczególnie uciążliwe, jeśli ma pełnić ona funkcję sypialni czy pokoju przeznaczonego do wypoczynku.

W przypadku znajdującego się na dole salonie koniecznością jest wyciszenie wnętrza, zastosowanie odpowiednich materiałów mających za zadanie pochłaniać dźwięki. W przeciwnym razie bardzo głośne staną się nawet odgłosy docierające z telewizora czy rozmowy.

Decydując się na antresolę, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia kłopotów z oświetleniem. Przy wysokich pomieszczaniach koniecznością jest zadbanie o wystarczająco mocne światło.

Nie można też zapomnieć o przenikaniu zapachów podczas gotowania posiłków, jeśli znajduje się ona nad jadalnią czy otwartą kuchnią. Otwarta przestrzeń mimo, że optycznie powiększa przestrzeń, może mieć swoje minusy.

Aranżacja antresoli w domu jednorodzinnym

Jak wykorzystujemy antresolę? Antresola w domu jednorodzinnym może być miejscem pracy, czyli domowym biurem, prywatnym gabinetem. Potrzebne będą ergonomiczne meble, biurko, komoda, wygodne krzesło z pełną regulacją. Idealnie sprawdzi się też solidny regał, który musi zostać dobrze zamocowany – może jednocześnie pełnić rolę balustrady.

Świetnie wykorzystamy ją również na garderobę, gdyż dobry projekt domu z antresolą pozwala w pełni wykorzystać powierzchnię użytkową, zapewniając sporo wolnej przestrzeni do przechowania.

Nie można zapomnieć o różnych dodatkach, które podniosą walory estetyczne antresoli.

Także same schody prowadzące na antresolę mogą być atrakcyjnym elementem wizualnym, podobnie jak ich balustrada.

Na antresoli najczęściej montuje się kinkiety lub oświetlenie podłogowe, zobacz czy nie sprawdzą się też stojące lampy. Najprościej i najtaniej będzie wybrać lampy podłączane do gniazdek, posługując się przedłużaczami. Można też rozważyć lampki z uchwytami, które można przymocować do mebli – ramy łóżka, blatu biurka lub barierki.

Antresole świetnie prezentują się w stylu loftowym i rustykalnym. Ze względu na swój otwarty charakter najlepszym wyborem będzie jasna kolorystyka, aby rozjaśnić wnętrze i optycznie powiększyć przestrzeń.