Zbiornik na deszczówkę

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 25 maja 2020

Zbiornik na deszczówkę
Zbiornik na deszczówkę

Budowa własnego domu albo jego modernizacja i konieczność wyboru określonych technologii potrafią przyprawić o ból głowy. Skąd wiadomo, że dane rozwiązanie będzie lepsze od innych? Jakich głosów warto posłuchać, a jakie zignorować? Na pewno warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które sprzyjają ochronie środowiska naturalnego i ograniczają zużycie zasobów prądu czy wody, zapewniając dodatkowo właścicielowi niższe rachunki.

Zbiornik na deszczówkę z rynny idealnie wpasowuje się w obecne trendy. Posiadanie takiego zbiornika jest ukłonem w stronę planety Ziemi. To bez wątpienia działanie dla dobra środowiska naturalnego i ochrony zasobów wody, które przecież kiedyś się skończą. Każdy sposób na zmniejszenie zużycia wody jest godny podziwu, a gromadzenie wody za pomocą zbiornika na deszczówkę z rynny jest proste w zastosowaniu. Warto więc zgłębić ten temat, aby finalnie wybrać takie rozwiązanie dla swojego domu.

Czym jest zbiornik na deszczówkę?

Najprościej mówiąc, jest to zbiornik, czyli pojemnik, do którego wpływa woda pochodząca z opadów deszczu. Klasyczna rynna dachowa po prostu zbiera opady deszczu, zbiera wodę, ale później woda ta zostaje zmarnowana. Nie ma drugiego życia. Pozyskana woda, zebrana woda, mówiąc kolokwialnie, idzie na zmarnowanie. Czy to ekologiczne? Nie.

Do niedawna jeszcze ponowne wykorzystywanie wody z deszczu mogło wydawać się nikomu niepotrzebną fanaberią. Teraz jednak czasy się zmieniły. Już nawet małe dzieci w przedszkolu uczą się szanować wodę. Wiedzą, że nie wolno odkręcać kranu na czas mycia zębów, a od długiej gorącej kąpieli lepszy jest szybki prysznic. Przynajmniej jeśli chodzi o ekologię.

Zbiornik na deszczówkę, zbiornik przymocowany do rynny, pozwala dać zebranej wodzie drugie życie, wykorzystać ją ponownie.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, mocne i słabe strony. Pozornie może wydawać się, że akurat zbiornik na deszczówkę nie ma żadnych wad. Rozwiązanie proste, ekologiczne. Czego chcieć więcej? A jednak znajdą się i krytycy. Warto jednak zacząć od zalet, a tych nie brakuje.

Jak już zostało wspomniane, posiadanie takiego zbiornika daje dwie ogromne korzyści. Po pierwsze, jest to rozwiązanie ekologiczne, właściciel domu ma poczucie, że robi coś dobrego dla planety. Wśród wielu sposobów na oszczędzanie wody, akurat ten wydaje się bardzo rozsądny, a przy tym mało kłopotliwy w stosowaniu.

Po drugie – oszczędność. Realna oszczędność na rachunkach za wodę spowodowana tym, że woda z deszczu jest ponownie wykorzystywana w gospodarstwie domowym, a zatem nie trzeba tej wody brać po raz drugi z kranu. Wielkość oszczędności zależy oczywiście od wielu czynników, jednak zdecydowana większość posiadaczy zbiorników na deszczówkę przyznaje, że oszczędności są mocno odczuwalne, co tylko zwiększa zadowolenie z dokonanego wyboru i satysfakcję z dobrze wydanych pieniędzy

Jako wady korzystania ze zbiornika czasem wymienia się działania, jakie trzeba podjąć zimą, w czasie mrozów. Wtedy nie ma możliwości, aby bezpiecznie korzystać z tego rozwiązania i cała instalacja musi zostać wyłączona z użytkowania. Groźba zamarznięcia wody oraz związanej z tym możliwości popsucia się całej instalacji jest realna.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Generalnie zbiorniki na deszczówkę z rynny dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to podziemny zbiornik, a drugi – zbiornik naziemny.

Już z samych nazw można wywnioskować, gdzie mają znajdować się oba typy zbiorników. Jeśli chodzi o podziemne zbiorniki systemu odzyskiwania wody deszczowej, zazwyczaj są tak skonstruowane, że można bez trudu łączyć je ze sobą, aby w efekcie zbudować jeden duży zbiornik, o pojemności idealnie dostosowanej do potrzeb gospodarstwa domowego.

Są ludzie, którzy chcą pozyskać tylko niewielkie ilości wody, a są i tacy, którzy potrzebują jej do celów ogrodniczych i innych, w dużych ilościach. Podlewanie trawnika, spryskiwanie trawnika i inne czynności ogrodnicze, nie mówiąc już o podlewaniu kwiatów, wymagają codziennie sporej ilości wody. Dla wielu ludzi jest to priorytet i właśnie dlatego zdecydowali się na budowę domu, a nie zakup mieszkania w mieście.

Dla wielu osób sensem życia jest właśnie posiadanie własnego kawałka ziemi, własnego ogrodu, a wiadomo, że o ten własny kawałek ogrodu trzeba mocno dbać. Dlatego też taka możliwość stworzenia zbiornika o dowolnej pojemności wydaje się kuszącym rozwiązaniem.

Zbiornik naziemny na wodę deszczową z reguły przypomina beczkę, ale jest to konstrukcja bardzo ładna i estetyczna, która świetnie wkomponowuje się w całość budynku i ogrodu. Zwykle można ją doskonale spersonalizować. Taki naziemny pojemnik może też mieć kształt prostopadłościanu. Właściwie możliwości są nieograniczone. Każda bryła może zostać dowolnie ozdobiona, a producenci prześcigają się w pomysłach, aby zadowolić klientów.

Oprócz tego czy zbiornik będzie znajdował się nad ziemią czy pod ziemią, ważny jest materiał, z którego będzie wykonany. Tutaj ważne są właściwości wody deszczowej. Trzeba je znać, aby wiedzieć, z czym najlepiej taką wodę połączyć. Świetnym materiałem na taki zbiornik będzie na przykład polietylen. Nie do końca sprawdzą się metale.

Materiał może imitować rozmaite surowce, między innymi drewno albo kamienie naturalne. Można spotkać również zbiorniki niezwykle dekoracyjne, na których można posadzić kwiaty. To rozwiązanie może spodobać się szczególnie paniom, chociaż nie tylko.

Wśród parametrów na jakie warto zwrócić uwagę, producenci często podają między innymi okres gwarancji. Oczywiście im dłuższy okres gwarancji, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że producent jest pewien tego co sprzedaje i ręczy, że produkt będzie odznaczał się wysoką jakością. Idealnie, jeśli zbiornik cechuje się 100% wodoszczelnością, a tak dzieje się kiedy posiada jednolitą konstrukcję i nie ma żadnych połączeń materiału.

Bardzo często producent podaje, w przypadku zbiorników do stosowania pod ziemią, jaką warstwą ziemi zbiornik może być zasypany. Czasem jest to metr, czasem więcej. Na pewno warto przyjrzeć się temu parametrowi. Kupując duże zbiorniki warto też sprawdzić na ile będą wytrzymałe.

Są producenci, którzy podają, jaki nacisk wytrzyma zbiornik. Niektóre bywają odporne nawet na nacisk kół samochodu ciężarowego, oczywiście przy zachowaniu określonych zasad. Wiele osób zwraca dziś uwagę na kraj produkcji. Dlatego dziś wielu producentów nie robi z tego żadnej tajemnicy i otwarcie informuje klientów w jakim kraju produkowane są dane zbiorniki.

Generalnie różnicą między zbiornikiem naziemnym a podziemnym jest właśnie wielkość, pojemność, ilość wody, jaką może zebrać. Źródła wskazują, że maksymalna ilość wody jaką można zmieścić do dostępnych obecnie w sprzedaży pojemników naziemnych to około 800 litrów. Zbiorniki podziemne są o wiele większe. Ich możliwości są niemal nieograniczone (a raczej – ograniczone powierzchnią działki), ponieważ można łączyć ze sobą takie zbiorniki pod powierzchnią.

Czystość wody i parametry wody z rynny

Nie ma wątpliwości co do tego, że woda z rynny, woda pozyskana z deszczu, absolutnie nie nadaje się do picia. Nie jest na tyle czysta, aby ludzie mogli bezpiecznie są pić i przygotowywać z niej posiłki. W powietrzu znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, które pływają na finalną czystość wody. To, że teoretycznie woda z deszczu z niczym się nie styka, to iluzja. Dlatego takiej wody nie powinno się używać bez odpowiedniego przygotowania nie tylko do picia i przygotowywania posiłków, ale nawet do mycia owoców i warzyw.

Zanieczyszczenia mikrobiologiczne, które znajdują się w powietrzu, ponieważ są przenoszone przez wiatr na przykład z gleby, są realnym zagrożeniem.

Nie oznacza to jednak, że woda z deszczu jest bezużyteczna. Wręcz przeciwnie. Z powodzeniem można być wykorzystywana w różny sposób. Deszczówka często bywa przedmiotem badań naukowców, którzy pracują nad najlepszymi rozwiązaniami, które pomogą na szczeblu gospodarstwa domowego wspomagać racjonalne gospodarowanie zasobami wody i środowiska naturalnego.

Do czego można wykorzystać pozyskaną wodę?

Możliwości wykorzystania pozyskanej wody są niemal nieograniczone. Czasami można spotkać się z oburzeniem, że cóż to za oszczędność, skoro aby wykorzystać wodę na przykład do pralki albo toalety, trzeba wykonać pewne prace remontowe i budowlane, aby doprowadzić tę wodę we właściwe miejsce. Koszty tych prac może będą wysokie, jednak będą to koszty jednorazowe, które pozwolą przez długi czas ponownie wykorzystywać wodę na wybrane cele. Poza tym ważny jest tutaj też aspekt ochrony środowiska naturalnego poprzez oszczędzanie zasobów wody. Nie wszystko da się prosto i łatwo przeliczyć na złotówki.

Woda ze zbiornika na deszczówkę bardzo często bywa wykorzystywana do podlewania ogrodu, a także rozmaitych prac porządkowych. Z powodzeniem może zasilać oczko wodne. Od tego, do czego woda ma być wykorzystana, zależy rodzaj połączenia bądź braku połączenia instalacji zasilającej z instalacją wodociągową. Woda, która ma być używana na przykład do toalety czy woda wykorzystywana do prania, musi być odpowiednio przefiltrowana, a zatem wymaga to dodatkowych inwestycji i zakupu odpowiednich akcesoriów. Jeśli zbiornik posiada atest higieniczny PZH to jest to ogromna zaleta.

Jaką pojemność zbiornika na deszczówkę wybrać?

Wybór pojemności zbiornika będzie oczywiście kwestią bardzo indywidualną. Trzeba po prostu zastanowić się, jak dużo wody chce się odzyskać. Oczywiście warto z góry wiedzieć, na jakie cele ta woda ma być wykorzystywana. Czy będzie to taka sama ilość w każdym miesiącu w roku czy też ilość ta będzie się zmieniać?

Inwestycja w zbiornik może być poważnym wydatkiem. Z reguły – im większy zbiornik, tym większa inwestycja, czyli konieczność wyłożenia większej ilości pieniędzy, dlatego też wybór musi być przemyślany. Przykładowo, jeśli chodzi o wodę do podlewania ogrodu, to są to prace sezonowe. Nikt w naszej strefie geograficznej nie podlewa ogrodu zimą, a ewentualne wyjątki tylko potwierdzają regułę.

Zbiorniki na deszczówkę do celów domowych mają z reguły od 1500 aż do 10000 litrów, w zależności od modelu i rodzaju. Często jeden model występuje w kilku pojemnościach, dzięki czemu kupujący może dopasować do swojego domu taki wygląd zbiornika, który idealnie wkomponuje się w otoczenie. Można zakupić również małe zbiorniki na deszczówkę, które mają od 100 lub 150 do 300, 500 albo 1000 litrów.

Przed zakupem zbiornika warto dokonać oszacowania ile wody z odzysku będzie rzeczywiście użytkowane w danym gospodarstwie domowym. Jeżeli samodzielnie trudno jest przeprowadzić takie analizy to można do współpracy zaprosić eksperta, który pomoże w obliczeniach i doradzi odpowiednią wielkość zbiornika. Małe gospodarstwo domowe, które będzie użytkować odzyskaną wodę tylko do toalety oraz pralki, będzie potrzebowało raczej niewielkiego zbiornika, co innego kiedy woda ma być również przeznaczana dla celów ogrodniczych. To wszystkie kwestie mocno indywidualne i wymagające przemyślenia.

Jeśli chodzi o zbiorniki podziemne, można później dokupić kolejny zbiornik i dokonać połączenia, a zatem pierwszy wybór wcale nie musi być złym wyborem.

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Ceny zbiorników na deszczówkę są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od producenta i parametrów, w tym jego wielkości. Można śmiało oszacować, że przeciętne gospodarstwo domowe wydaje na taki zbiornik na deszczówkę około kilkuset złotych.

Najprostsze, najmniejsze zbieracze wody deszczowej potrafią kosztować około stu złotych. Najbardziej zaawansowane zbiorniki na deszczówkę – nawet kilka tysięcy złotych.

Można przypuszczać i wypowiedzieć się na bazie doświadczeń wielu użytkowników, że często w parze z wyższą ceną idzie wyższa jakość i większa solidność wykonania danego zbiornika. To urządzenie ma służyć przez wiele lat. Nikt przecież nie kupuje zbiornika na deszczówkę z taką intencją, aby za rok kupić nowy model. Taki zbiornik ma być inwestycją na lata, więc przesadne oszczędności na pewno nie są tutaj wskazane.

Najtańsze zbiorniki an deszczówkę, mimo, że teoretycznie zwykle zawierają odpowiednie filtry i zawory, warto mocno i dokładnie prześwietlić pod kątem ich solidności wykonania, a także użyteczności. Na pewno jakąś wskazówkę jest okres gwarancji czyli okres, w którym producent albo sprzedawca biorą odpowiedzialność za sprzedawany towar. Jeżeli w okresie gwarancji produkt się zepsuje, będzie musiał zostać naprawiony albo wymieniony na inny, działający model. Jeżeli zatem producent udziela wieloletniej gwarancji, jest to wskazówka, że jest pewien jakości swojego towaru i jest duża szansa, że towar ten będzie działał bez zarzutu przez cały okres gwarancji, a czasem jest to nawet dwadzieścia lub więcej lat.

Producenci nie próżnują i starają się przekonać klienta do zakupu oferując gratisowo wiele ułatwień. Między innymi można spotkać się z oferowaniem klientom rozmaitych zestawów takich jak między innymi zestaw do podciśnieniowego pobierania wody ze zbiornika. Często w zestawie jest też wąż, którym można pobierać wodę. Przy zakupie zbiornika, producent bądź sprzedawca często wskazuje od razu najbardziej pasujące przedmioty, dzięki czemu klient ma szansę na kompleksowe zakupy. Zbiorniki naziemne często posiadają bardzo przydatny kranik, za którego pomocą można pobierać nagromadzoną wodę.

Montaż zbiornika na deszczówkę krok po kroku

Najważniejsze jeśli chodzi o montaż jest wybranie odpowiedniego miejsca czyli lokalizacji, gdzie zostanie zamontowany konkretny zbiornik. Jak wiadomo, zbiorniki dzieli się na naziemne i podziemne, a zatem już zakup konkretnego modelu determinuje gdzie ten zbiornik będzie zamontowany, nad ziemią czy pod ziemią.

To jednak dopiero połowa sukcesu. Trzeba jeszcze znaleźć odpowiednie miejsca na działce. Kryteria jakie muszą zostać wzięte pod uwagę i przeanalizowane pod kątem tego co dopuszcza producent zbiornika, to między innymi oddalenie zbiornika od sąsiadujących działek i zabudowań.

Jeżeli zbiornik ma być montowany tam, gdzie odbywa się ruch samochodów, w tym samochodów ciężarowych, również trzeba wziąć pod uwagę, czy dany zbiornik ma takie właściwości i jest na tyle wytrzymały, by, mówiąc kolokwialnie, przejechała po nim ciężarówka. Na pewno konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie na przykład poprzez żeliwne pokrywy.

Wymierając miejsce montażu trzeba także zastanowić się co właściwie znajduje się w tym miejscu pod ziemią. Czy są to jakieś przewody, rury, może gaz? Jeżeli sam właściciel nie jest pewien to z pewnością trzeba ten temat skonsultować, ponieważ samowola może być niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi. Czasem trzeba będzie sięgnąć po dokumentację danej działki i przekonać się czy pod ziemią nie czyhają jakieś pułapki, które uniemożliwią montaż zbiornika na deszczówkę z rynny.

Trzeba wziąć pod uwagę także roślinność, na przykład czy pod powierzchnią ziemi nie ma żądnych korzeni drzew, które mogą uniemożliwić montaż. Jak widać, możliwości i ewentualnych przeszkód jest tutaj mnóstwo, dlatego temat trzeba zgłębić możliwie dokładnie.

Po wyborze odpowiedniego miejsca, przychodzi czas, aby przygotować wykop. To oczywiste działanie, kiedy w grę wchodzi zbiornik podziemny. Stabilne ściany i podsypka pod zbiornikiem to elementy absolutnie obowiązkowe. Przygotowując wykop trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wielkość zbiornika i przygotować taki wykop, aby zbiornik bez trudu się w nim zmieścił. Ważna jest też dodatkowa przestrzeń dla każdej zewnętrznej ściany.

Kiedy wykop jest już przygotowany, należy umieścić w nim zbiornik. To chyba najważniejszy element całej operacji. Należy podejść do tego zadania ostrożnie, aby niczego nie uszkodzić.

Kiedy zbiornik zostanie już umieszczony w wykopie, należy go odpowiednio wypoziomować. Zbiornik nie może zmieniać swojej pozycji, więc wypoziomowanie będzie musiało być powtarzane aż do skutku, aż cały zbiornik nie zostanie pokryty ziemią.

Kiedy zbiornik zostanie już zasypany – trzeba podkreślić, aby robić to niezwykle ostrożnie, ze sprawdzeniem co chwilę czy zbiornik jest dobrze wypoziomowany – zbiornik trzeba będzie napełnić w końcu wodą. Oczywiście wodą ma być wypełniony tylko sam zbiornik, a nie dodatkowo wykop!

Kiedy zbiornik jest już w ziemi, kiedy wypoziomowanie jest właściwe i bez zarzutu, można przystąpić do przyłączania dopływu i odpływu. Warto powierzyć to zadanie fachowcom, ponieważ trzeba zrobić to umiejętnie, aby zbiornik służył przez wiele lat.

Montaż zbiornika naziemnego pozornie może wydawać się prostą czynnością, ale i tutaj można popełnić poważne błędy.

Jak sama nazwa wskazuje, zbiornik naziemny znajduje się ponad powierzchnią ziemi, a zatem nie ma tutaj konieczności przygotowywania wykopu, poziomowania, a także problemów z szukaniem odpowiedniego miejsca biorąc pod uwagę czyhające pod ziemią pułapki w postaci rur czy korzeni drzew. A jednak sam zbiornik naziemny także trzeba umiejętnie zamontować. Zbiornik czyli pojemnik naziemny musi zostać połączony z rynną we właściwy sposób. To jest kluczowe.

Przy kwestii montażu warto także zainteresować się kwestią, jaki dach jest najbardziej odpowiedni do tego, aby pozyskiwać wodę z deszczu. Oczywiście odpowiedź nasuwa się sama. Najbardziej odpowiedni do tego celu jest dach jedno i dwuspadowy, dach jak najbardziej stromy. W takiej sytuacji szybkość spływania wody do rynny jest największa. Woda nie jest gromadzona na powierzchni dachu.

Ze stromych dachów woda ma również najlepsze parametry jeśli chodzi o jej czystość.

Niestety, przy dachach płaskich sytuacja wygląda gorzej. Na płaskich dachach zbiera się wiele zanieczyszczeń, a te zanieczyszczenia mają oczywiście wpływ na czystość samej wody. Bakterie te z pewnością nie są dobrze widziane w wodzie pozyskanej z deszczówki, a zatem przy płaskim dachu trzeba tym bardziej przeanalizować możliwości wykorzystania pozyskanej wody.

Dlatego też kwestię pozyskiwania wody ze zbiornika na deszczówkę warto rozważać jeszcze przed samą budową domu, kiedy jest możliwość albo stworzenia własnego projektu nieruchomości albo ingerencji w projekt już istniejący.

Chodzi oczywiście o kwestię dachu. Jeżeli ktoś chce pozyskiwać wodę z deszczu i jest jak najbardziej pozytywnie i przychylnie nastawiony do tego pomysłu a dodatkowo chce tę wodę wykorzystywać na rozmaite sposoby, bez ograniczeń i troskę o jakość wody, to lepszym rozwiązaniem będzie dach jak najbardziej strony, jedno lub dach dwuspadowy. Jeżeli jednak komuś kwestia zbierania wody i ponownego jej wykorzystania jest raczej obojętna, to dach płaski także się sprawdzi.

Jeśli chodzi o zbiorniki naziemne to bardzo często sklepach ogrodniczych można kupić całe komplety, a obsługa służy radą i pomocą, co dokładnie kupić, aby kompletnie zamontować zbiornik. W zdecydowanej większości przypadków poradzi sobie z tym nawet laik czyli osoba bez większej wiedzy technicznej.

Ile można zaoszczędzić wykorzystując wodę deszczową?

Kiedy wiadomo już mniej więcej czy lepszy będzie dla danego gospodarstwa zbiornik mały czy większy, kiedy wiadomo już mniej więcej do jakich celów będzie wykorzystywana pozyskana, odzyskana woda, wtedy warto dokładnie dowiedzieć się, ile wody jest się w stanie w ogóle pozyskać, ile wody daje natura, oraz ile z opadów deszczu w rzeczywistości ma szansę znaleźć się w zbiorniku.

Średnie roczne opady deszczu w Polsce to około 600 mm. W zbiorniku realnie ma szansę znaleźć się około sześćdziesięciu procent opadów. Przeciętna rodzina jest w stanie zaoszczędzić około trzystu – czterystu złotych rocznie.

Oczywiście ta kwota będzie zależna od kilku czynników. Im większa powierzchnia dachu, im bardziej stromy dach, im większy zbiornik, tym więcej pozyskanej wody, a co za tym idzie, tym większe oszczędności.

W powierzchni dachu oczywiście chodzi o powierzchnię na której zbiera się woda, która później poprzez rynnę trafia do zamontowanego na działce zbiornika. Rodzina, która zużywa sporo wody do codziennego podlewania ogrodu, jest w stanie zaoszczędzić dużo więcej, oczywiście wcześniej inwestując więcej w zakup i montaż większego zbiornika. Również rodziny wielopokoleniowe i wielodzietne, które zużywają sporo wody do prania, dokonując inwestycji w zbiornik są w stanie odczuć duże oszczędności, nawet w skali miesięcznej.

Wiele rodzin jednak nie czyni takiej inwestycji z powodów tylko i wyłącznie finansowych, ale dlatego, aby chronić naturalne środowisko i ograniczać zużycie wody. Inwestycja w zbiornik na deszczówkę, w zbiornik wody, jest z reguły albo pierwszym krokiem albo krokiem już kolejnym w domu, w którym na przykład są już zamontowane panele fotowoltaiczne a także inne rozwiązania i inwestycje dobre dla środowiska naturalnego, a w dłuższej perspektywie, dla kieszeni właściciela.

Zakup zbiornika na wodę deszczową

Warto zwrócić uwagę na fakt, jak łatwo jest dokonać takiej inwestycji teraz, w XXI wieku, kiedy można zakupić zbiorniki zarówno stacjonarnie jak i przez Internet. Kupując zbiornik w sklepie stacjonarnym, można zobaczyć na własne oczy jak ten zbiornik się prezentuje i wyobrazić sobie jak będzie prezentował się przed domem. Można tez liczyć na doświadczenie, wiedzę, rady i wsparcie ze strony obsługi sklepu.

Wydaje się, że kupując przez Internet, człowiek może bardziej skupić się na analizie konkretnych modeli zbiorników i dokonać wyboru bardziej świadomie. Jednak można zgubić się w gąszczu oferowanych do sprzedaży produktów, dlatego czasem lepszym rozwiązaniem będzie jednak pojechanie do sklepu stacjonarnego i dokonanie zakupu właśnie tam. Warto dokonywać zakupów u sprawdzonych sprzedawców, gdzie respektuje się prawa klienta, gdzie podchodzi się z szacunkiem do jego oczekiwań, a co najważniejsze, gdzie dobra jest obsługa klienta po sprzedaży, jeśli ten wraca z pytaniami albo z reklamacją. Laik powinien dokonać zakupu zbiornika posiłkując się fachową wiedzą eksperta, ponieważ jest to zbyt poważna inwestycja, aby zdawać się na przypadkowość.

Wygląd zbiornika na deszczówkę

W czasach, w których tak ogromnym zainteresowaniem cieszą się usługi architektów oraz architektów wnętrz nie sposób pominąć tematu wyglądu samego zbiornika. Oczywiście jeżeli zbiornik znajduje się pod ziemią, to właściwie nie ma czego rozważać, bo samego zbiornika nie widać. Jednak zupełnie inaczej jest jeśli chodzi o zbiornik naziemny.

Zbiornik naziemny może albo sprawić, że cały dom i elewacja będą prezentować się jeszcze lepiej, albo wręcz przeciwnie, zbiornik może być elementem mocno niszczącym całą kompozycję.

Dla miłośników natury idealne będą takie zbiorniki na deszczówkę z rynny, których materiał będzie imitował pień drzewa. Materiał zewnętrzny zbiornika jest niemal identyczny z korą drzewną. Osoba postronna z pewnością mogłaby pomylić się i w ogóle nie zanotować faktu obecności na działce zbiornika na wodę, ponieważ imitujący drewno materiał wcale nie wskazuje na obecność zbiornika.

Aby z sukcesem wkomponować pojemnik na deszczówkę z rynny z elewacją domu, można wybrać pojemnik, którego materiał zewnętrzny będzie imitował dokładnie taki materiał, z jakiego wykonana jest elewacja domu. Mogą być to na przykład cegły. I tutaj postronny obserwator może w ogóle nie zauważyć na pierwszy rzut oka obecności zbiornika.

Przedstawione rozwiązania to rozwiązania dla osób, dla których ogromną rolę odgrywa estetyka w obrębie własnego domu, ogrodu oraz działki, a także osoby, które chcą dbać o środowisko i oszczędzać wodę, ale chcą robić to możliwie dyskretnie.

Można spotkać także zbiorniki na deszczówkę, które przypominają antyczne beczki. Tutaj również nie każdy zorientuje się, że to zbiornik na deszczówkę z rynny, ponieważ w równym stopniu taka beczka mogłaby być po prostu ozdobą, czymś, co stawia się przed domem, tak samo jak doniczkę z kwiatami. Zbiornik w kształcie antycznej beczki raczej nie sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie, chyba, że w ramach złamania pewnej konwencji. Idealnie za to będzie pasował to klimatów klasycznych.

Zbiornik na deszczówkę z rynny, zarówno ten mały, jak i większy podziemny to rozwiązanie dla każdego. Świetnie sprawdzi się zarówno w małym gospodarstwie domowym, jak i przy dużym domu, a także, co ważne, świetnie sprawdza się w ośrodkach rekreacyjnych i turystycznych, gdzie oszczędności na rachunkach za wodę widoczne są niemal od razu.

Oczywiście im większe oczekiwane oszczędności, tym większa inwestycja związana z zakupem i montażem musi zostać poczyniona na samym początku. Później jednak można bez przeszkód cieszyć się większą ilością gotówki w portfelu, a także czerpać satysfakcję z wykonania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego. Montaż zbiornika na deszczówkę to w XXI wieku bardzo dobre rozwiązanie.

Komentarzy:

 1. Oszczędność wody– ważna sprawa,
  Bez wody na ziemi żyć nic nie ma prawa.
  Warto deszczówkę magazynować
  Niż później braku wody żałować.
  Wykorzystasz ją do prac w ogrodzie,
  Przydatna będzie nawet w chłodzie.
  Warto rozważyć solidny zbiornik,
  Zadbaj o swój wody zaskórnik!
  A teraz lecę z prozą. W dzisiejszych czasach woda jest na wagę złota, więc powinniśmy zadbać o to, by woda deszczowa była gdzieś magazynowana. W końcu to źródło darmowego podlewania trawnika (kto chce płacić za wodę z wodociągu do takiej pracy?). Wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałam czytając artykuł. Na pewno wykorzystam dane informacje, gdy zacznę wybierać zbiornik do magazynowania deszczówki. Na pewno nie wolno zaoszczędzić przy montażu rynien– jeśli źle się je zamontuje, to i tak więcej wody spłynie na ziemię niż do zbiornika, więc najpierw trzeba się za to zabrać!

  Odpowiedz

Komentarz