Stal kortenowska: parametry, cena i montaż cortenu [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 8 czerwca 2021

Stal kortenowska
Stal kortenowska | Źródło: Wikipedia

Corten to naturalnie rdzewiejąca stal, którą pokochał świat!

Zastanawiasz się na czym polega tajemniczy fenomen stali kortenowskiej? Świetnie trafiłeś! Mamy nadzieję, że ten artykuł w jasny i przejrzysty sposób wyjaśni Ci tę zagwozdkę i tak samo jak my pokochasz Cor-ten. Może nawet poznając jego właściwości rozważysz użycie go w swoim wnętrzu przy najbliższym remoncie?

Stal corten z dnia na dzień stała się ulubieńcem współczesnych architektów. Awangardowy charakter jaki tworzy ta innowacyjna stal w połączeniu z innymi surowymi materiałami wykończeniowymi to must have nowoczesnego designu. Elewacje, ściany i ogrody zdobione tym surowcem to istne architektoniczne perełki. Zdecydowanie najlepszym pomysłem na łączenie blachy kortenowskiej jest prostota i natura. Stal corten jest surowcem bardzo uniwersalnym. Sprawdza się zarówno wewnątrz budynków, jak i w ich zielonym otoczeniu. Świetnie kontrastuje też w zazwyczaj szarej przestrzeni miejskiej z popularną kostką brukową i betonem. Nowoczesne, geometryczne formy, materiały wysokiej jakości i wpasowujące się w ten modernistyczny charakter rośliny to otoczenie, w którym moc stali kortenowskiej będzie szczególnie dobrze widoczna.

Czym dokładnie jest stal kortenowska?

Aby zrozumieć czym jest stal corten konieczne będzie rozszyfrowanie samej nazwy tego materiału. Cor-Ten to słowo zainspirowane właściwościami niezwykłego stopu. Jego pierwszy człon – „Cor” ma ścisły związek ze słowem corrosion – oznaczającym oczywiście korozję, z kolei cząstka „Ten” pochodzi od angielskiego odpowiednika wytrzymałości na rozciąganie – tensile strenght. Zwiększona odporność na korozję i moc tego materiału czynią go bardzo atrakcyjnym budulcem. Innowacyjna stal jaką jest właśnie omawiany tutaj corten pod wpływem warunków pogodowych pokrywa się warstwą odpornej na czynniki zewnętrzne patyny o ciekawej strukturze i niedużej grubości. Brązowo-pomarańczowy nalot łudząco przypomina rdzę, z tą różnicą, że nie ma negatywnego wpływu na pokrytą nim powierzchnie. Wręcz przeciwnie. Powłoka ta ma właściwości spowalniające korozję stali. Stop kortenu zawiera w sobie dodatki takich metali jak miedź, chrom nikiel i fosfor, ta kombinacja pierwiastków zaowocowała znakomitymi efektami. Miedź odpowiedzialna jest w dużej mierze za atrakcyjny wizualnie kolor powstającego na powierzchni płyt nalotu. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje stali kortenowskiej:

  • Stop A242 nazywany też Cor-Ten A,
  • Cor-Ten B znany jako stal A588, tudzież A606.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wynalezieniu Cor-tenu

W ostatnich latach popularność stali kortenowskiej jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego diametralnie wzrosła. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że corten wynaleziony został znacznie wcześniej, mianowicie już w latach 30. XIX wieku, jako zamiennik popularnej stali konstrukcyjnej. Wówczas amerykańska firma zajmująca się wytwarzaniem stali – United States Steel Corporation stworzyła pierwowzór tak dziś cenionego Cor-Tenu, który w przeciwieństwie do istniejących już stopów nie był tak podatny na korozję. Co ciekawe początkowo charakterystyczne walory wizualne cortenu nie zostały docenione. Firma zdecydowała się jednakże na zastrzeżenie nazwy Cor-Ten. Dzięki temu patent na ten materiał jest chroniony i używanie go w stosunku do podobnych produktów jest zabronione. Do dziś corten doczekał się wielu innych nazw potocznych. Wśród nich najpopularniejsze są takie synonimy jak:

  • stal rdzewiejąca,
  • stal corten,
  • spolszczone wersje: korten, blacha kortenowska czy też stal kortenowska.

Początkowo materiał świetnie sprawdzał się przy budowie narażonych na zmienne warunki atmosferyczne wagonów kolejowych. Następną gałęzią, w której doceniono właściwości kortenu, było konstruowanie mostów. Wykorzystano go między innymi do budowy imponującego łukowego mostu New River Gorge Bridge w miejscowości Fayetteville w stanie Wirginia Zachodnia. Za sprawą wytrzymałego budulca most po dziś dzień plasuje się na drugim miejscu pod względem wysokości pośród mostów USA. Wyprzedza go jedynie znajdujący się w Kolorado Royal Gorge Bridge. Inną realizacją wzniesioną przy użyciu m.in. kortenu jest rozciągający się ponad rzeką Huston w stanie Nowy Jork wspornikowy most Hamilton Fish Newburgh–Beacon Bridge. Zanim użyto stali kortenowskiej do budowy domów pokrywała ona różne kontenery, zbiorniki i kominy.

Prawdopodobnie najstarszym budynkiem, którego elewację zdobi blacha kortenowska jest zaprojektowany przez pochodzącego z Finlandii architekta – Eero Saarinena budynek należący do amerykańskiej firmy John Deere z siedzibą w Illinois. Datowana na 1964 rok budowla z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednakże w klasycznej bryle dostrzec można charakterystyczne rdzewiejące panele kortenowskie. Następnym projektantem, który odważył się na skorzystanie z kortenu był Wallace Harrison. Zaprojektował on drapacz chmur Time-Life 1271 Avenue of the Americas, który stanął w Nowym Jorku.

Przykłady realizacji projektów z użyciem blachy kortenowskiej w architekturze

Jednym bardziej znanych nam Europejczykom przykładów zastosowań cortenu w architekturze jest przepiękna galeria sztuki nowoczesnej CaixaForum, znajdująca się w stolicy Hiszpanii- Madrycie. Kreatywna forma powstała wskutek rozbudowy starego obiektu przemysłowego. Różnorodne formy i faktury to znaki rozpoznawcze bryły zaprojektowanej przez słynny duet projektantów Herzog & de Meuron. Bazę stanowi zachowany niemal w całości dom, na którym artyści stworzyli niezwykłą formę przestrzenną, która mieni się dziś odcieniami oranżu i brązu. Jakby tego było mało w bezpośrednim sąsiedztwie postawiono pokrytą roślinnością ścianę, której zieleń jeszcze bardziej uwypukla walory kolorystyczne Cor-tenu.

Inną nietuzinkową formę przyjęła też rzymska ambasada Królestwa Niderlandów po modernizacji i rozbudowie. Mieszcząca się wcześniej wyłącznie w niewielkim, jasnym, neorenesansowym pałacu ambasada rozbudowana została o dodatkowe, blaszane skrzydło. Renowacją budynku zajęła się holenderska pracownia Cepezed słynąca z niebanalnych, odważnych projektów. I tym razem nie mogło być inaczej. Kontrasty to kwintesencja tego połączenia. Bowiem kolor, forma, styl i wykonanie właśnie na nich bazują.

Widoczny efekt rdzewienia blachy kortenowskiej zaobserwować można na elewacji pokaźnej hali sportowej Barclays Center na Brooklynie. Fasada obiektu sportowego składa się bowiem z około 12 tysięcy paneli kortenowych o różnorodnych odcieniach brązu i rudego.

Nawet w królestwie hamamów i pysznej tureckiej herbaty można znaleźć niezwykłe oblicza kortenu. W mieszczącym się na północnym zachodzie Turcji mieście Yalova znanym z industrialnej zabudowy stoi duży, wyróżniający się barwą obiekt. To Centrum Kultury Raif Dinçkök będące kompleksem czterech mniejszych budynków, które otacza stalowa obudowa. Forma choć prosta posiada wcięcia i wybrzuszenia układające się w kształt geometrycznych trójkątów. To za ich sprawą fasada została odciążona i wzbudza zainteresowanie, a nie niechęć tak jak zdecydowana większość budynków w okolicy.

Oczekiwania vs rzeczywistość

Niejedna osoba może poczuć się odrobinę rozczarowana gdy otrzyma zamówioną przez siebie stalową blachę. Stal kortenowska sprzedawana jest bowiem w formie surowej blachy, a zatem nie posiada jeszcze tego nietypowego rdzawego zabarwienia. Wystarczy jednak odrobina zaufania i cierpliwości by móc cieszyć się szerokim wachlarzem barw cortenu. Choć może początkowo materiał ten nie przekonuje do siebie wyglądem, to wystarczy kilka tygodni, a efekty wizualne będą zdobić powierzchnię blachy. Surowa, nienaruszona jeszcze struktura stali kortenowskiej pozwala na swobodną obróbkę materiału. Dlatego też producenci nie starają się sztucznie przyspieszyć procesu pasywacji, tylko pozostawiają go w rękach matki natury. Surowiec ten w niedoskonałej jeszcze formie wprost idealnie nadaję się do manipulowania kształtem za sprawą swoich właściwości. Można więc perforować go na różne sposoby. Wytłaczanie, wyginanie i wycinanie w nim otworów z godnie z założeniami projektów nie stanowi problemu dla specjalistów z dziedziny metalurgii.

Nowo wyprodukowana i spersonalizowana zgodnie z projektem blacha ma kolor stalowy. Szarość ta pod wpływem wiatru, deszczu, słońca, temperatury i wilgotności powietrza ulega wielu transformacjom. W wyniku reakcji chemicznej w kontakcie z otoczeniem patyna stopniowo gromadzi się na powierzchni cortenu i raczy nas rozmaitymi efektami wizualnymi. Dojrzewanie takiego chropowatego nalotu do pełnego koloru oranżu może przebiegać w warunkach naturalnych od roku do nawet do 3 lat. Kolejnym etapem przeistoczenia jest ciemnienie, do rdzawo-brązowego odcienia, a finalnie kolor ten ewoluuje do ciemnego, głębokiego brunatnego.

Co zrobić by stal Cor-Ten rdzewiała?

Niepodważalną zaletą tego produktu jest fakt iż jest on gotowy do użytku od momentu kupienia i instalacji. Naturalne rdzewienie następuje pod wpływem warunków pogodowych i w żadnym stopniu nie wymaga ingerencji człowieka. Ponadto następujące w procesie zmiany korzystnie wpływają na ten materiał zabezpieczając go przed korozją i utratą wytrzymałości. Powstała w skutek zmian temperatur i warunków klimatycznych patyna tworzy niezwykle atrakcyjne wizualnie rdzawe plamy. Dodatkową zaletą jest uzyskiwana w ten sposób chropowata faktura, którą pokochali artyści i rzemieślnicy na całym świecie. Z czasem cała powierzchnia stali zmienia swoje zabarwienie na intensywny pomarańcz, by później dojrzeć i przyjąć bardziej stonowany odcień. Stal kortenowska rdzewieje więc sama, bez pomocy osób trzecich.

Jednakże jeśli zależy nam na szybszym uzyskaniu efektu, możemy nieco przyspieszyć ten naturalny proces. W jaki sposób tego dokonać? Wystarczy regularnie, skrupulatnie spryskiwać powierzchnię stali osoloną wodą i pozostawiać do wyschnięcia. Uzyskamy wówczas efekt podobny do działania na stal typu corten kwaśnego deszczu. W przeprowadzonych licznych badaniach widoczne są znaczące różnice pomiędzy przedmiotami pozostawionymi samym sobie na działanie pogody, a tymi poddanymi wspomaganiu słoną wodą. Na stali dodatkowo spryskiwanej sporządzonym w tym celu roztworem w dużo krótszym okresie czasowym obserwowane są pożądane rezultaty kolorystyczne.

Właściwości blachy kortenowskiej - co wyróżnia ten materiał od reszty surowców?
Właściwości blachy kortenowskiej – co wyróżnia ten materiał od reszty surowców?

Właściwości blachy kortenowskiej – co wyróżnia ten materiał od reszty surowców?

Jak już ustaliliśmy wcześniej nazwa corten pochodzi od angielskich odpowiedników właściwości tego materiału, czyli odporności na korozję i niezwykłej wytrzymałości produktu. Nad korzystnymi cechami cortenu można by się rozpływać w długich elaboratach. Zacznijmy się od niezaprzeczalnych walorów wizualnych, cenionych przez szerokie grono artystów o różnych specjalnościach: architektów, dekoratorów wnętrz, architektów krajobrazu czy też rzeźbiarzy. Dzięki temu, że odcień i faktura blachy kortenowskiej ulega setkom transformacji, reagując na warunki pogodowe i upływ czasu, trudno jest znudzić się tym niezwykłym materiałem. Proces rdzewienia cortenu jest dostrzegalny gołym okiem nawet dla laika. Z początku ostro pomarańczowa rdza z wiekiem nabiera szlachetnego odcienia brązu i świetnie współgra z otoczeniem. Nieregularna struktura cortenu doskonale koresponduje zarówno z szarym betonem, surowym drewnem jak i naturalnym kamieniem, bądź cegłą. Co istotne kolorystyka materiału wspaniale przełamuje zieleń ogrodów nadając całości przestrzeni interesujących kontrastów. Sam proces uzyskiwania cortenu zapewnia materiałowi długą żywotność i niezrównaną wytrzymałość. Metal ten w przeciwieństwie do innych mu podobnych nie wymaga ingerencji człowieka by dobrze się prezentować na przestrzeni lat. Dodatkowa obróbka jest więc niepotrzebna, co pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze, które przy użyciu innego zamiennika zostałyby zużyte na malowanie i impregnację. Według opinii specjalistów naturalnie osadzająca się miesiącami na powierzchni stali warstwa patyny gwarantuje zabezpieczenie przed postępującą korozją atmosferyczną metalu nawet na kilkaset lat!

Perforacja stali kortenowskiej jest możliwa do uzyskania, co pozwala artystom pracującym z blachą na puszczenie wodzy fantazji, a to gwarantuje dużą dozę kreatywności w dekoratorstwie. Niesztampowe rozwiązania są poszukiwane na rynku. Intrygująca faktura i mnogość efektów przekonały klientów na całym świecie do zainwestowania pieniędzy właśnie w ten niezwykły materiał.

Jak wykorzystać stal kortenowską w domu jednorodzinnym?

Sposobów na wykorzystanie cortenu zarówno w przestrzeni wnętrz, jak i otaczających domy ogrodów jest mnóstwo. Loftowe wnętrza w stylu industrialnym to prawdziwe designerskie perełki. Nurt ten bazuje przede wszystkim na surowych materiałach takich jak: beton, stal czy szkło, charakteryzuje go nieodparte wrażenie przebywania w pomieszczeniu iście fabrycznym. Moda na loftowe aranżacje wnętrz nie przestaje zaskakiwać i fascynować. Panele ze stali kortenowskiej wprost idealnie nadają się do przestrzeni zaprojektowanych właśnie w tym stylu.

Industrial to nie jedyna szansa dla cortenu we wnętrzach. Wielu Polaków podróżując do naszych północnych sąsiadów pokochało ich surowy, skandynawski styl charakteryzujący się prostotą i nowoczesnością. Skandynawowie bardzo często umieszczają elementy z kortenu w swoich domach. Funkcjonalne wnętrza i estetyczny look to dla nich podstawa. W Polsce pojawia się coraz więcej domków letniskowych i jednorodzinnych wzorowanych na projektach Norwegów, Szwedów i Finów. Jeśli jesteś właścicielem tego typu domku śmiało stawiaj na elementy dekoracyjne i wykończenia z efektownie rdzewiejącej blachy. Na pewno nie pożałujesz!

Cor-ten dobrze współgra też z wszelkimi innymi nowoczesnymi wnętrzami. Duże otwarte przestrzenie, przeszklone pomieszczenia czy bardzo modne szarości to dobry kierunek. Stalowe elementy stanowią odważny krok w aranżacji, jednakże perfekcyjnie sprawdzający się przy stonowanych wnętrzach i nieprzekombinowanym wzornictwie. Odważne połączenia niesztampowych materiałów o różnorodnych strukturach i formach to zdecydowanie klucz do sukcesu przy tworzeniu modnego, nowoczesnego domu. Minimalizm to dobra baza pod kortenowskie wykończenia i detale zdobnicze wykonane z blachy. Rdzewiejące płyty dużych gabarytów można zamontować bezpośrednio na ścianie, ponadto grubsze grawerowane lub perforowane artystycznie blachy kortenowskie to idealne ściany działowe do nowoczesnych pomieszczeń, które symbolicznie rozdzielą przestrzeń we wnętrzu. Korten używany jest również przy tworzeniu kominków. Jego niepowtarzalnie zabarwienie i chropowata struktura patyny to ciekawa alternatywa da klasycznych wykończeń kominkowych.

Do czego jeszcze przydaje się corten?

Stal kortenowska doskonale sprawdza się jako funkcjonalny element dekoracji ogrodowej. Daje ona duże pole do popisu dla designerów. Ciekawym pomysłem jest użycie blachy Corten jako obrzeża trawników. Pozwala to zachować w ogrodzie ład i porządek jednocześnie nadając przestrzeni nowoczesnego designerskiego kunsztu. Rdzawa blacha koresponduje z trawnikiem podkreślając jego soczystą zieleń, nawet odcień ziemi w kontakcie z rdzawym oranżem prezentuje większe nasycenie niż zwykle. Szare otoczaki z kolei nadają surowego efektu całości. Blacha corten może osiągać imponujące rozmiary, dlatego też świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla oklepanych ogrodzeń z paneli, drutu, betonu czy drewna. Na tak dużych powierzchniach obserwacja transformacji kolorystycznych kortenu jest jeszcze bardziej przyjemna. To idealne rozwiązanie by zapewnić sobie odrobinę prywatności od wścibskich sąsiadów i spojrzeń przypadkowych przechodniów. Blacha z cortenu jako element ogrodzenia to odważny wybór, który wprawi w zachwyt nawet największych sceptyków.

Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju paleniska ogrodowe. W dobie koronawirusa z dużo większą uwagą przyglądamy się przestrzeni około domowej. Ci szczęśliwcy, którzy są w posiadaniu domów jednorodzinnych w tym trudnym okresie bez wątpienia docenili swoje ogrody. Praca zdalna umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu. To z tego powodu staramy się dopieszczać nasze podwórka inwestując w miłe dla oka dekoracje, oczka wodne, huśtawki ogrodowe i umożliwiające wygodne spędzenie czasu akcesoria. Ogień kojarzy się z ciepłem, wspomnieniami i wolnym czasem spędzanym w miłym towarzystwie. Paleniska ogrodowe skrywają w sobie podobną magię, co ogniska. Ciepło buchających płomieni otoczone elegancko wykrojoną blachą z kortenu to gwarancja niezapomnianych chwil spędzonych w rodzinnym gronie. Taki kominek ogrodowy prezentuje się imponująco zarówno nocą jak i w ciągu dnia prezentując swoje wymyślne kształty i niestandardowe kolory. Ażurowe rzeźby i starannie wycinane panele oddzielające przestrzeń w ogrodzie to kolejna znakomita alternatywa na użycie tego surowca. Corten w trendach ogrodowych sprawdza się również jako materiał na donice o geometrycznych kształtach, oraz fontanny ogrodowe, w formie mis lub figur geometrycznych, które dzięki stale obecnej wodzie szybko zmieniają odcienie wprawiając w zachwyt.

Czy stal kortenowska wymaga impregnacji?

Corten jest na tyle trwałym surowcem, że radzi sobie z warunkami atmosferycznym sam, bez pomocy człowieka. Jego barwa na przestrzeni lat ulega zmianą, jednakże każda z wersji kolorystycznych prezentuje się równie doskonale. Na początku stal kortenowska ma barwę soczystego oranżu, wraz z upływem lat kolor ten ulega transformacji do odcieni brązu, by finalnie przyjąć barwę głęboko ziemiście brązową.

Odpowiedni montaż powinien uchronić blachę kortenowską przed wszelkimi problemami. Decydując się na użycie tego surowca w przydomowym ogrodzie dobrym pomysłem będzie jedynie zabezpieczenie dobrym środkiem antykorozyjnym tych części, które docelowo zostaną umieszczone pod powierzchnią, w ziemi lub będą narażone na stały kontakt z utrzymującą się na ich powierzchni wodą. Materiał sam w sobie jest bardzo trwały i praktycznie niezniszczalny, aczkolwiek ostrożności nigdy za wiele. Taki środek antykorozyjny to gwarancja bezawaryjności na długie lata.

Na co zwrócić uwagę wybierając właśnie ten materiał?

Efektowne rdzewienie powierzchni cortenu następuje etapami. Brudno rdzawa poświata pod wpływem deszczówki szczególnie początkowo jest wypłukiwana. Podczas tego procesu zabarwieniu ulec może otoczenie narażonej na opady blachy kortenowskiej. Warto mieć to na uwadze komponując przestrzeń ogrodu lub decydując się na montaż blachy na elewacji budynku. Podatne na zabrudzeni rdzą elementy należy wówczas zabezpieczyć. To ważne w początkowej fazie rdzewienia, która przypada na kilka pierwszych tygodni. W ten sposób betonowe powierzchnie, ogrodowe kostki brukowe, cegły i surowe drewno zachowają swój naturalny kolor bez niepożądanych zabrudzeń, a kontrastując z kortenowską blachą będą z powodzeniem cieszyć oczy właścicieli i ich gości.

Blacha corten cena

Koszt blachy kortenowskiej zależy od jej grubości i powierzchni. Ponadto na cenę wpływają też coraz częściej występujące na tego typu materiałach zdobienia. Zamawiając blachy o dużych wymiarach trzeba liczyć się też z dodatkowymi kosztami dowozu. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to jednak inwestycja w solidny materiał, który bez zarzutu służyć będzie przyszłym właścicielom przez długie lata. Przy zakupie online warto zwrócić uwagę na ofertę transportową. Wiele firm gwarantuje dostawę w określonej, atrakcyjnej cenie niezależnie od ilości zakupionych sztuk. To świetna opcja na zaoszczędzenie paru groszy.

Montaż paneli ze stali kortenowskiej krok po kroku

Montaż paneli uzależniony jest od rodzaju podłoża i warunków, ale nie sprawia większych problemów dzięki wykorzystaniu znanych nam wszystkim podkładów jako bazy. Przydatnym łącznikiem naszych paneli z blachy kortenowskiej z podłożem będzie jednoskładnikowy klej hydrofobowy – taki jak do montażu płyt z betonu architektonicznego. Zapewni on trwałe mocowanie i łatwą aplikację. Klej ten jest odporny na mróz, wilgoć i promienie UV. Z dużą siłą wiąże, co dodatkowa znacząco skraca czas montażu.

Jeśli chodzi o dostępność stalowych paneli, to są one sprzedawane przez wiele firm na rynku. Oferują one różne wersję paneli w kilku standardowych wymiarach, zarówno w formie prostokąta, jak i kwadratu. Najczęściej wybierane przez klientów rozmiary to: 30×60; 60×60, 80×80, 90×45, 100×50 lub 120×60. Jednakże w razie konieczności nie ma problemu z docięciem blachy tak by sprostała oczekiwaniom domowników. By ułatwić montaż i uniknąć niepożądanego odkształcania się stalowych blach, wnętrze każdego panelu uzupełnia się jednym z dwóch popularnych materiałów, w zależności od późniejszego przeznaczenia paneli do użytku zewnętrznego, bądź wewnętrznego. Podkład w formie wiórowej płyty OSB idealnie nadaję się do wnętrz, z kolei wypełnienie płytą poliuretanową to doskonały wybór na elewację budynków. Mając do dyspozycji tak popularne surowce montowanie paneli ze stali kortenowskiej to czysta przyjemność.

Nie lubisz oklepanych rozwiązań? Zastanów się nad ułożeniem paneli zamiennie z innym, najlepiej naturalnym materiałem. Doda to charakteru i niepowtarzalności Twojemu wnętrzu. Choć panele kortenowskie stosuje się najczęściej do obłożenia budynku z zewnątrz- jako elewację, to okładziny ścienne we wnętrzach czy obudowy kominków coraz częściej zyskują swoich zwolenników. Wielu ludzi decyduję się na cor-ten projektując swoje wymarzone kuchnie i łazienki w industrialnym stylu. Blacha kortenowska doskonale koresponduje z betonowymi płytami, drewnem, szkłem czy kamieniem. Daje to możliwość na stworzenie wielu oryginalnych mozaik z połączenia tych produktów.

Jeśli jesteś osobą kreatywną, kochasz sztukę, szukasz niebanalnych rozwiązań, chcesz się wyróżnić i nie boisz się eksperymentować – korten jest idealnym materiałem do realizacji twoich wizji. Wytrzymałość, trwałość, bezawaryjność i brak nudy dzięki ciągłej transformacji to podstawowe atuty blachy kortenowskiej. Planujesz zmianę aranżacji wnętrza swojego domu, firmy lub ogrodu? Koniecznie rozważ użycie właśnie tego surowca. Zaskocz znajomych nietuzinkowym wyborem, wyraź siebie za pomocą ekstrawaganckiego, odważnego wnętrza i postaw na industrialny design. Nowoczesność nie musi oznaczać wyłącznie stosowania nowych rozwiązań. Cor-ten choć znany jest od wielu lat nadal zadziwia i zachwyca projektantów i artystów z wszystkich stron świata. Kochają go zarówno Skandynawowie jak i designerzy z południa. Różnorodność jaką sobą reprezentuje sprawia, że nigdy się nie znudzi, wręcz przeciwnie zawsze będzie zaskakiwał i fascynował formą.

FAQ

Czym charakteryzuje się stal corten?

Stal Corten to stal o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne i działanie rdzy.

Gdzie wykorzystuje się stal corten?

Stal corten wykorzystywana jest budownictwie oraz w małej architekturze ogrodowej. Stop stali jest odporny na wysokie temperatury, więc wykorzystywany jest również do budowy kominków i palenisk.

Jakie zalety ma stal corten?

Stal corten słynie z wielu zalet. M.in. nie wymaga dodatkowej obróbki ani malowania, jest bardzo trwała.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze