Ogród Aerator do ogrodu: jak i kiedy używać aeratora (krok po kroku)

Aerator do ogrodu: jak i kiedy używać aeratora (krok po kroku)

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 7 kwietnia 2021

Aerator
Aerator

Aerator do ogrodu – czy warto się w niego wyposażyć?

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by rosła w nim piękna i zdrowa trawa. Zadbany trawnik już od wielu lat jest wyznacznikiem statusu. Właśnie dlatego dbanie o niego jest ważnym zadaniem, którego nie powinno się lekceważyć. Pielęgnacja trawnika jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się to pozornie wydawać. Koniecznie trzeba pamiętać o przycinaniu trawy, jej nawożeniu oraz o zadbaniu o jej odpowiednie napowietrzenie. To wszystko składa się na sporo czynności, które powinno się wykonywać regularnie, by mieć najpiękniejszy trawnik w okolicy. Dlatego właśnie powinniśmy przyjrzeć się bliżej aeratorom do ogrodu. Zastanówmy się, czym są, jak działają i w końcu – po co tak właściwie ich używać? Jak się niedługo przekonasz, aerator do ogrodu jest bardzo ważnym urządzeniem, które pomoże ci zadbać o piękny trawnik.

Co to jest aerator do trawnika?

Aerator to urządzenie, którego zadaniem jest nakłuwanie darni i rozluźnianie ziemi, która się pod nią znajduje. Dzięki temu jest ona lepiej napowietrzona. Jak pewnie już zauważyłeś, trawa ma bardzo ścisły system korzeniowy. Szybko się zrasta, a co za tym idzie, trawnik dość szybko przypomina dywan o ciasnym splocie. Właśnie dlatego możliwe jest sprzedawanie trawy w rolkach. To właśnie zasługa zwartych korzeni.

Jest to zaleta z perspektywy transportu gotowej darni, ale równocześnie nie jest to zjawisko pozytywne ze względu na zdrowotność rośliny. Zbyt ścisłe korzenie mogą utrudniać przedostawanie się w głąb gleby wody i składników odżywczych. To z kolei oznacza, że nie dostają się one do korzeni, ale zalegają na powierzchni.

Aerator dzięki nakłuwaniu darni, przerywa strukturę korzeni w niektórych miejscach i rozpulchnia ziemię znajdującą się w nich. To sprawia, że korzenie mają więcej miejsca do rozrostu, a składniki odżywcze wraz z wodą mają możliwość wydajnego docierania do korzeni. Co ważne, równocześnie zwiększa się elastyczność trawnika, a to oznacza, że jest on bardziej podatny na zgniatanie i łatwiej się regeneruje.

Można więc powiedzieć, że aerator do ogrodu może w prosty sposób i bez stosowania środków chemicznych poprawić wygląd i zdrowotność trawy. Nakłuwanie trawnika spulchnia ziemię i natlenia ją. To z kolei tworzy także lepsze warunki do rozwoju drobnoustrojów glebowych.

Rodzaje aeratorów

Rodzaje aeratorów
Rodzaje aeratorów

Przyjrzyjmy się teraz samym aeratorom. Wbrew pozorom wybór właściwego urządzenia nie jest tak prosty, jak by się to mogło pozornie wydawać. Omówimy po kolei wszystkie dostępne na rynku rodzaje aeratorów.

Aerator ręczny

To klasyczne i proste urządzenie, które jest też dość tanie. Nie ma silnika, więc nie hałasuje i nie emituje spalin. Do jego zasilania wystarczy siła ludzkich mięśni. Aerator ręczny jest polecany do prac w przydomowych ogródkach, które nie mają zbyt wielkiej powierzchni. Z racji tego, że urządzenia tego typu nie są zbyt duże, to mogą bez większych problemów dotrzeć także we wszystkie zakamarki ogródka. To urządzenie, które jest bardzo ekonomiczne, bo samo w sobie jest tanie, a do tego nie potrzebuje paliwa. Jeśli więc masz przeciętnej wielkości ogródek, to ten rodzaj aeratora najprawdopodobniej będzie dla Ciebie najlepszą opcją.

Tylko do 11.05 wszystkie projekty domów -20%

Aerator na buty

Aerator zakładany na buty
Aerator zakładany na buty

To bardzo specyficzny rodzaj aeratora. Jak sama jego nazwa wskazuje, jest to niewielkie urządzenie, które montuje się na butach. Praca z nim wymaga ogromnej cierpliwości i sporo siły fizycznej. Żeby przebić darń, czasem trzeba się naprawdę namęczyć. Taki aerator używa się wyłącznie na małych odcinkach trawnika, bo praca nim zajmuje dużo czasu. Z pewnością jednak takie urządzenie również ma zalety – zachęca do aktywności fizycznej, a nakłuwanie darni może być świetnym ćwiczeniem mięśni nóg.

Aerator elektryczny

Ten rodzaj aeratora jest wyposażony w silnik elektryczny. Nie jest on jednak zasilany z akumulatora, ale z gniazdka sieciowego. Oznacza to, że korzystając z aeratora, trzeba być cały czas w zasięgu przewodu. Ciągnięcie za sobą przedłużacza może być dość uciążliwe i trzeba pamiętać, by nie uszkodzić go podczas pracy. Zaletą tego rozwiązania jest dość cicha praca silnika i wydajne nakłuwanie darni. Dzięki temu można korzystać z urządzenia nawet w ogrodach o większych powierzchniach.

Aeratory akumulatorowe

Ta maszyna jest bardzo podobna do aeratora elektrycznego z tą jednak różnicą, że w tym wypadku silnik jest zasilany z akumulatora. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba wszędzie ciągnąć za sobą kabla. Wadą, o której trzeba pamiętać, jest jednak to, że urządzenie zużywa podczas pracy sporo energii. To z kolei oznacza, że nawet naładowany akumulator nie wystarczy na zwertykulowanie dużego areału. Trzeba się więc liczyć z przerwami na jego naładowanie.

Aerator spalinowy

Aeratory spalinowe to zdecydowanie najpotężniejszy rodzaj spośród wszystkich aeratorów. Jest on zasilany silnikiem spalinowym. Aeratory spalinowe pracują dość głośno i emitują spaliny. Są za to bardzo wydajne i doskonale sprawdzają się nawet na bardzo dużych powierzchniach.

Aerator samojezdny

Istnieją także aeratory wyposażone nie tylko w silnik ale także w napęd. Przypominają one z wyglądu kosiarki samojezdne. Są one polecane do pielęgnacji trawników o szczególnie dużej powierzchni np. na lotniskach.

Parametry aeratorów

Aerator - parametry
Aerator – parametry

Aeratory różnią się też od siebie parametrami. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę, by dobrać urządzenie dopasowane do własnych potrzeb.

Głębokość robocza

W profesjonalnych urządzeniach głębokość robocza waha się od 2 do 25 cm. Jest to maksymalna głębokość, na jaką mogą wbić się kolce aeratora. W dobrych aeratorach głębokość tę można modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb. W przypadku aeratorów ręcznych i nakładanych na buty głębokość ta wynosi najczęściej około 5 cm.

Szerokość robocza

Im większa szerokość robocza aeratora, tym większą powierzchnię trawnika można nakłuwać w jednym czasie. Czyli im jest ona większa, tym wydajniej można pracować, ale równocześnie trudniej jest dotrzeć w zakamarki trawnika. Najczęściej podczas jednego przejazdu aerator nakłuwa pas o szerokości do 50 cm. W przypadku urządzeń nakładanych na buty szerokość ta jest zdecydowanie mniejsza – od 20 do 30 cm.

Waga

Aeratory mogą mieć różną wagę, w zależności od tego jak są zbudowane. Najcięższe są te z silnikiem spalinowym i zbiornikiem na paliwo. Mogą one ważyć nawet do 40 kg. Najlżejsze są aeratory ręczne i ważą do 20 kg. Waga maszyny jest bardzo ważna, bo wpływa na komfort jej używania. Obsługa cięższej maszyny z pewnością będzie bardziej męcząca fizycznie.

Moc aeratora

Ten parametr występuje wyłącznie w aeratorach wyposażonych w silnik. Większa moc to większa wydajność pracy urządzenia. Nie ma jednak sensu przesadzać i powinno się dobierać moc urządzenia do wielkości własnego ogrodu. Aeratory z silnikiem spalinowym mają moc na poziomie od 2,5 do 6 KM. Silniki elektryczne w aeratorach mają moc od 500 do 2000 W. Najmocniejsze z nich są polecane do ogrodów o dużej powierzchni oraz boisk sportowych.

Urządzenia 2w1

Zazwyczaj aeratory nie mają zbyt wielu dodatkowych funkcji. Najczęściej są one wyposażone w specjalną przystawkę do wertykulacji. Aeratory i wertykulatory to urządzenia typu 2w1, które mogą przeprowadzać zarówno aerację, jak i wertykulację. Zabiegi te różnią się od siebie rodzajem ingerencji w darń. Aerator wykonuje otwory o średnicy od 15 do 18 mm. Są one wykonywane przez specjalne kły, rurki lub zęby. Jeśli chodzi o wertykulację, to wertykulatory nacinają darń w jej wierzchniej części. Dobrze jest łączyć ze sobą przeprowadzanie obu tych zabiegów po to, by zwiększyć ich skuteczność. Najlepiej jest przeprowadzić zabieg wertykulatorem w jednym kierunku, a aeratorem w kierunku prostopadłym do poprzedniego. Dzięki temu tworzy się sieć dobrze napowietrzonej i spulchnionej gleby. Zabiegi przeprowadzane aeratorem z założenia są delikatniejsze niż te wykonywane wertykulatorem. Wertykulatory uzupełniają działanie aeratorów.

Gdzie i kiedy warto zastosować aerator?

Aerator powinno się właściwie stosować na każdym trawniku. Szczególnie ważne jest to tam, gdzie trawa jest poddawana szczególnym obciążeniom np. na boisku, na polu biwakowym i wszędzie tam, gdzie ludzie dużo chodzą i udeptują trawnik. Wszędzie tam warto zadbać o prawidłowe napowietrzenie darni oraz o elastyczność jej systemu korzeniowego. Dzięki tego typu zabiegom murawa będzie szybciej się regenerowała, a co za tym idzie, będzie dłużej wyglądała dobrze. Każdy trawnik pełniący funkcje reprezentacyjne powinien być dobrze wypielęgnowany, a aeracja jest jednym z podstawowych zabiegów, jakie powinno się na nim wykonywać. Właśnie dlatego w aerator powinien wyposażyć się każdy właściciel ogrodu. Alternatywą jest korzystanie z usług profesjonalnych firm ogrodniczych, które mają w swojej ofercie taką usługę.

Aerator powinno się stosować nawet dwa razy do roku. Najlepiej jest zrobić to po zimie, czyli wczesną wiosną oraz wczesną jesienią. Dzięki temu można wstępnie przygotować trawnik do następnej pory roku. Po zimie jest to ważne, bo ułatwia darni wkroczenie w okres wegetacyjny. Na jesieni wertykulacja systemu korzeniowego ma za zadanie pomóc trawie przygotować się do zimy i mrozów, które bywają wyzwaniem dla wszystkich gatunków roślin. Nakłucie darni powinno się też przeprowadzić po założeniu i zakorzenieniu się trawnika rozłożonego z rolki. Dzięki temu można zadbać o to, by lepiej połączył się z glebą, na której został rozłożony.

Ile kosztuje aerator?

Najtańsze są aeratory na buty. Kosztują one około 30 zł. Najczęściej przypominają sandały z kolcami na podeszwach. Z racji tego, że są niewielkie i bardzo proste, to są też tanie.

Jeśli chodzi o aeratory ręczne, to trzeba się liczyć z wydatkiem około 100 zł.

Aerator elektryczny kosztuje od 300 do 600 zł.

Na zakup spalinowego trzeba przeznaczyć od 500 do 1000 zł i jest to najdroższa opcja.

Ceny urządzeń są też uzależnione od ich parametrów, jakości wykonania, trwałości materiałów oraz marki. Decydując się na zakup aeratora warto rozważyć zakup urządzenia z wyższej półki. To zakup na lata, więc można pozwolić sobie przy nim na odrobinę szaleństwa.

Aeratory zalety i wady

Jak każde rozwiązanie aerator także ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im bliżej po to, by mieć pełny obraz tych urządzeń.

Zalety aeratorów

 • poprawiają zdolności regeneracyjne trawnika – dzięki nim trawa może szybciej poradzić sobie z uszkodzeniami, a w niektórych przypadkach bardziej elastyczna darń może zniwelować potencjalne uszkodzenia.
 • są ekonomiczne – ręczne aeratory nie są drogie i nie wymagają paliwa. Korzystanie z nich jest tanie i doskonale nadają się do pielęgnacji małych i średniej wielkości ogródków.
 • nie są głośnie – aeratory bez silnika spalinowego są ciche. Te zasilane siłą mięśni nie generują hałasu, a te z silnikiem elektrycznym pracują wystarczająco cicho, by nie zakłócać spokoju w okolicy.
 • poprawa zdrowotności trawy bez chemii – aeracja nie wymaga stosowania środków chemicznych. Jest przyjazna dla środowiska i nie wpływa na nie negatywnie.
 • piękny kolor trawy – dzięki zabiegowi aeracji trawa ma bardziej zielony odcień i wygląd zdrowo,
 • mniej chwastów – zabieg aeracji skutkuje zmniejszeniem wyrastania chwastów pomiędzy źdźbłami trawy. Dzięki temu trawnik prezentuje się lepiej i wymaga mniej pracy pod kątem plewienia niepożądanych gatunków roślin.
 • wysoka skuteczność – prawidłowo przeprowadzona aeracja trawnika może dać widoczne efekty już po kilku tygodniach od jej przeprowadzenia. Trawa stanie się bardziej zielona, bardziej gęsta i co ważniejsze
 • szybciej będzie się regenerowała.

Wady aeratorów

 • czasochłonność – aeracja wymaga sporo pracy. Nawet korzystając z aeratorów elektrycznych lub spalinowych trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie zarezerwowanie przynajmniej kilku godzin na przeprowadzenie całego zabiegu.
 • spaliny i hałas – aeratory spalinowe i samojedne emitują hałas i szkodliwe spaliny. Ich wdychanie nie jest obojętne dla zdrowia, a hałas może być uciążliwy dla otoczenia.

Jak używać aeratora krok po kroku?

Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie o to, jak właściwie powinno używać się aeratora. Wbrew pozorom nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. By wykonać je prawidłowo potrzeba trochę czasu, cierpliwości i precyzji działań.

 1. Krok 1 – Skoś trawę. Przed zabiegiem wertykulacji i aeracji trawa powinna mieć mniej niż 3 cm wysokości. Jeśli twoja jest dłuższa, to koniecznie ją skoś, a następnie dokładnie wygrab trawnik i usuń skoszone źdźbła.
 2. Krok 2 – Podlej trawę. Być może nie jest to oczywiste, ale do przeprowadzenia aeracji trawnika koniecznie trzeba poczekać na odpowiednią pogodę. Gleba nie może być przesuszona, ale powinna być lekko wilgotna. Jeśli to możliwe, to dodatkowo podlej trawę. Kolce lub rurki aeratora łatwiej będą wnikały w miękką i wilgotną glebę niż w suchą i twardą.
 3. Krok 3 – Aeracja w jedną stronę. Przy pomocy aeratora wykonaj wkłucia w darni. Koniecznie prowadź urządzenie tylko w jednym kierunku. Staraj się prowadzić je w równych pasach tak, by nie zostawić żadnych powierzchni niepoddanych zabiegowi.
 4. Krok 4 – Aeracja na krzyż. Ustaw teraz urządzenie prostopadle do wcześniej pokonywanych nim tras. Chodzi o to, by były one ułożone do siebie na krzyż. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko, że pominąłeś jakikolwiek fragment trawnika.
 5. Krok 5 – Piaskowanie. Na koniec rozsyp piasek kwarcowy po powierzchni trawnika i rozgrab go dokładnie. Piasek powinien wpadać w dziurki utworzone przez kolce aeratora. Dzięki temu efekt zabiegu utrzyma się dłużej. Piasek jest przepuszczalny dla wody, a pomiędzy jego ziarnami pozostaje jeszcze sporo miejsca na powietrze. Dzięki temu zabieg aeracji może mieć lepszy efekt.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze