Szafka pod umywalkę: rodzaje, cena i montaż (krok po kroku)

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 21 maja 2021

Szafka pod umywalkę
Szafka pod umywalkę

Łazienka jest pomieszczeniem, którego projekt powinien być dokładnie przemyślany. Poza wyposażeniem jak umywalka, prysznic lub wanna i WC duże znaczenie mają meble łazienkowe. Wśród nich znajduje się szafka pod umywalkę. To praktyczny mebel, który także może stać się dekoracją wnętrza. Jaką szafkę pod umywalkę wybrać? Sprawdź nasz poradnik!

Kiedy i w jakiej łazience warto zastosować szafkę pod umywalkę?

Szafka pod umywalkę to uniwersalny mebel, który sprawdzi się w praktycznie każdej łazience. W sklepach można znaleźć szafki w wielu wariantach pod kątem konstrukcji i stylu. Praktyczna szafka umieszczona pod umywalką nadaje się zarówno do małej, jak i do większej przestrzeni. Pomoże w przechowywaniu i utrzymaniu porządku, ale również zadba o atrakcyjny wygląd całego wnętrza. Szeroka gama wariantów szafek pozwala na dopasowanie ich do typu umywalki – tej wiszącej, nablatowej, a także nakładanej na szafkę.

Szafki pod umywalkę, podobnie jak pozostałe meble łazienkowe – słupki, regały, komody – mają różne style, dlatego można dobrać je do każdego wnętrza. Sprawdzą się zatem zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach.

Szafka pod umywalkę – zalety i wady

Szafka pod umywalkę – zalety i wady
Szafka pod umywalkę – zalety i wady

Zakup szafki pod umywalkę ma swoje zalety i wady. Dlaczego warto zdecydować się na jej kupno?

Zalety:

 • Ułatwia przechowywanie kosmetyków, detergentów, akcesoriów i innych przedmiotów w łazience.
 • Pomaga w utrzymaniu porządku w pomieszczeniu.
 • Tworzy praktyczny blat przy umywalce.
 • Kamufluje syfon do umywalki.
 • Może służyć do zabudowy pralki.
 • Poprawia estetykę wnętrza.

Główną wadą szafki pod umywalkę jest koszt. Dobrej jakości meble łazienkowe są dość dużym wydatkiem, ale warto potraktować je jako przyszłościowy zakup, który posłuży na lata.

Dodatkowo problemem może być dopasowanie szafki do mniejszej łazienki, dlatego w tym przypadku częstym rozwiązaniem jest mała szafka pod umywalkę albo szafka na wymiar.

Rodzaje szafek pod umywalkę

Rodzaje szafek pod umywalkę
Rodzaje szafek pod umywalkę

W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów szafek pod umywalki, które mają zróżnicowane parametry techniczne. Aby dobrać odpowiedni mebel, należy dopasować go do umywalki, miejsca jej montażu oraz do całego wnętrza.

Szafki pod umywalkę: wiszące i stojące

Szafki przeznaczone do montażu przy umywalce dzielone są na dwie główne kategorie pod kątem swojego montażu: wiszące oraz stojące.

 1. Szafki wiszące pod umywalkę. Wisząca szafka pod umywalkę podwieszana jest na ścianie, dlatego nie dotyka podłogi. To wygodne rozwiązanie, ponieważ ułatwia korzystanie z umywalki, a także utrzymanie łazienki w czystości. Mebel nie jest też narażony na uszkodzenie na skutek kontaktu z wodą na podłodze. Szafki wiszące montowane są za pomocą specjalnych listew, śrub lub haków, aby zapewniły optymalną stabilność.
 2. Szafki stojące pod umywalkę. Stojąca szafka podumywalkowa to szafka, która wyposażona jest w nóżki lub jest zabudowana od dołu cokołem. W tej kategorii najczęściej wybierane są szafki na nóżkach, które mają podobne zalety do modeli wiszących. W przypadku szafek z cokołami warto zabezpieczyć je przy ziemi przed wilgocią, na przykład z użyciem silikonu, gdy producent nie zastosował takiego rozwiązania. Należy pamiętać o tym, że szafki stojące także powinny być zamocowane do ściany, gdy opiera się na nich umywalka!

Szafki do umywalek: nablatowych, nakładanych, wiszących

Szafki pod umywalki dzieli się również pod kątem konstrukcji umywalek, z którymi mają być zamontowane. Zaliczają się do nich poniższe modele:

 1. Szafka pod umywalkę nablatową. Umywalki nablatowe to łazienkowy hit! Aby zamontować tego typu umywalkę, potrzebny jest blat, dlatego w tej funkcji najczęściej stosowane są szafki kupowane jako gotowe lub produkowane na zamówienie. Szafka pod umywalkę nablatową wyposażona jest w specjalne wycięcie na odpływ oraz miejsce na syfon. Blat wokół umywalki oraz szafki i szuflady zapewniają dużo miejsca do przechowywania. W sprzedaży można znaleźć także podwójne szafki pod umywalki nablatowe, które świetnie sprawdzą się w większych łazienkach.
 2. Szafka pod umywalkę nakładaną. Szafka służy do osadzenia umywalki odpowiadającej jej swoimi wymiarami. Umywalka nakładana jest na całą szafkę. Szafki podumywalkowe tego typu oferowane są w seriach wraz z dopasowanymi do nich umywalkami nakładanymi na mebel. Wybrane modele mogą być używane też:
  • Jako szafka do umywalki nablatowej – wtedy pozostawia się blat szafki i wykonuje w nim otwór do montażu umywalki.
  • Jako szafka bez umywalki – służy jako komoda łazienkowa.
 3. Zestaw – szafka z umywalką. W sklepach dostępne są również zestawy składające się z szafki wraz z umywalką nakładaną na cały mebel. Takie zestawy są gotowe do montażu.
 4. Szafka pod umywalkę wiszącą. Wiszące umywalki nadal spotykane są w wielu domach. Także do takiej umywalki można dodać szafkę. Jako że zwykle nie ma możliwości dokładnego dopasowania mebla do konstrukcji umywalki, stosuje się niskie szafki z wycięciem na syfon.

Szafka pod umywalkę montowaną w ścianie tworzy wtedy dodatkowy blat poniżej umywalki, na którym można ustawić kosmetyki lub ułożyć ręczniki. Wewnątrz oferuje miejsce do przechowywania na półkach i w szufladach.

Najważniejsze parametry szafek pod umywalkę

Przy zakupie szafki pod umywalkę należy wziąć pod uwagę szereg parametrów technicznych, dzięki czemu można dopasować ją do miejsca montażu oraz do swoich potrzeb.

 1. Wymiary. Jednym z najważniejszych parametrów szafki pod umywalkę są jej wymiary. Głównym wymiarem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebla, jest jego szerokość. Szafki można kupić w standardowych szerokościach 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm, a także w szerokościach niestandardowych zależnie od producenta, na przykład 44 cm czy 65 cm. Meble produkowane są najczęściej w uniwersalnej wysokości 80 cm oraz w głębokości 45 cm, jednak producenci oferują je także w innych wariantach, na przykład w wysokości 55 cm, 82 cm oraz w głębokości 23 cm. Wymiary szafki pod umywalkę należy dopasować do miejsca montażu. W małych łazienkach, w których ważny jest każdy centymetr, umieszcza się meble o mniejszych gabarytach, aby oszczędzić przestrzeń. Z kolei w większych pomieszczeniach stosuje się meble o standardowych wymiarach. Jeżeli szafka podumywalkowa jest zamawiana w zakładzie stolarskim, wówczas może mieć ona dowolne wymiary zgodnie z wymaganiami klienta.
 2. Materiał. Do produkcji szafek łazienkowych najczęściej wykorzystuje się płyty meblowe MDF, które są dodatkowo zabezpieczane są przed wilgocią specjalnymi lakierami. Dzięki temu nie są narażone na spuchnięcie i wypaczenie pod wpływem wody. Wśród najpopularniejszych wariantów znajdują się płyty wykończone na wysoki połysk (biały połysk), które świetnie wyglądają w nowoczesnych łazienkach. Można kupić też szafki z okleinami drewnopodobnymi. Dostępne są również szafki z naturalnego drewna, które wprowadza do wnętrza ciepłą, rustykalną atmosferę. Pasują do aranżacji loft, boho, shabby chic. Aby nie były podatne na uszkodzenie w wilgotnej łazience, powinny być systematycznie zabezpieczane z użyciem oleju do drewna. W aranżacjach loft sprawdzą się także szafki z metalowymi stelażami i nóżkami. Wykończenie techniką malowania proszkowego nadaje im odporność na korodowanie.
 3. Kolor. Kolorystyka szafek pod umywalkę powinna być dopasowana do aranżacji wnętrza. W ofertach producentów do wyboru są szafki o jednolitych barwach oraz szafki z drewna lub jego imitacji. Wśród najczęściej wybieranych kolorów znajdują się biały, szary, antracytowy, czarny, a także jasne wybarwienia drewna. Można też zdecydować się na oryginalne kolory, na przykład granatowy.
 4. Półki i szuflady. Meble pod umywalkę mogą być wyposażone w drzwi z półkami oraz w szuflady. Poza tym dostępne są modele z otwartymi półkami, które nadają się do ekspozycji dekoracji lub ułożenia ręczników, a także szafki otwierane w dół. Rodzaj konstrukcji wpływa na komfort przechowywania. Najwygodniejsze w obsłudze są szafki z szufladami, które dają łatwy dostęp do ich wnętrza. Szuflady mogą być również dzielone na dodatkowe przegrody lub można dokupić do nich przegródki dla wygodnego przechowywania. Należy zwrócić uwagę na wysokość półek i szuflad, zwłaszcza wtedy, gdy planuje się przechowywać w nich detergenty łazienkowe jak płyny do prania lub płukania.
 5. Mechanizm. Mechanizm otwierania i zamykania szafki łazienkowej pozwala na wygodne korzystanie z niej każdego dnia. Najlepiej zdecydować się na mebel wyposażony w mechanizmy cichego domyku, które delikatnie domykają zawiasy drzwi oraz szuflady. Wystarczy tylko lekko je popchnąć, aby zamknąć szafkę bez hałasowania.

Szafka łazienkowa pod umywalkę – przegląd stylów

Szafka łazienkowa pod umywalkę – przegląd stylów
Szafka łazienkowa pod umywalkę – przegląd stylów

Szafka podumywalkowa to mebel, który może podkreślić aranżację wnętrza. W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę nowoczesnych i klasycznych modeli, dlatego warto dopasować je do charakteru wystroju.

Nowoczesna szafka pod umywalkę

To najlepszy wybór do nowoczesnych wnętrz. Proste kształty bez zbędnych ozdobników tworzą minimalistyczne aranżacje. Wśród najczęściej kupowanych modeli znajdują się szafki na wysoki połysk w białym kolorze, które potrafią optycznie powiększyć wnętrze.

Szafka pod umywalkę w stylu loft

Meble w industrialnym stylu są teraz bardzo modne – wykonane są najczęściej z blatu z drewna lub płyty drewnopodobnej oraz z metalowego stelaża. Dzięki temu mają surowy, fabryczny wygląd. Świetnie wyglądają z wyposażeniem łazienkowym w czarnym kolorze.

Szafki pod umywalkę retro

Aranżacje retro w łazienkach mają wielu fanów. Szafka w tym wariancie wykonana jest najczęściej z drewna lub jego imitacji w kolorze białym lub w ciemnych wybarwieniach. Uwagę przyciągają dekoracyjnie wygięte nóżki w stylu ludwikowskim. Najczęściej szafki te wyposażone są w półki, szuflady lub mają postać otwartego stolika.

Rustykalne szafki pod umywalkę

Styl rustykalny, który świetnie pasuje też do wnętrz shabby chic i boho, tworzy w łazienkach przytulną, domową atmosferę ze szczyptą dworkowej elegancji. Rustykalne szafki pod umywalkę najczęściej są produkowane z drewna albo jego imitacji i mają naturalne wybarwienia lub malowane są na kolor biały, granatowy, jasnozielony. Ich charakterystycznym elementem są ażurowe drzwiczki ze wzorem żaluzji.

Jak dopasować szafkę pod umywalkę?

Dobór szafki podumywalkowej wymaga dopasowania jej do wnętrza i do swojego gustu i potrzeb. Właśnie dlatego warto sprawdzić różne oferty producentów przed podjęciem decyzji zakupowej.

Przy zakupie szafki pod umywalkę należy wziąć pod uwagę poniższe parametry:

 • Wymiary szafki – dopasowane do wnętrza oraz do swoich wymagań, w tym do wzrostu.
 • Rodzaj szafki – pod kątem jej montażu i rodzaju umywalki, do jakiej ma być dobrana.
 • Przestrzeń do przechowywania – jej rodzaj i wielkość.
 • Styl aranżacji wnętrza – aby meble podkreślały jego wystrój.

Klienci najczęściej decydują się na kupno zestawów mebli łazienkowych, w skład których wchodzą szafki pod umywalkę. Dzięki temu łazienka może wyglądać stylowo i spójnie.

Szafka łazienkowa pod umywalkę – gotowa czy na zamówienie?

Meble łazienkowe można kupić w sklepach jako gotowe lub też można zamówić je na wymiar w zakładzie stolarskim. Gotowa szafka pod umywalkę, którą w wielu sklepach można dostać od ręki, to niedrogi zakup. Szeroka paleta wariantów powoduje, że takie meble kupowane są przez klientów najczęściej.

Z kolei szafka na wymiar pozwala na indywidualne dopasowanie jej do wnętrza pod kątem rozmiaru i wyglądu, ale również jest droższym zakupem. Minusem jest też czas oczekiwania na wykonanie zabudowy – nawet do 3 miesięcy.

Szafka pod umywalkę cena

Szafka pod umywalkę cena
Szafka pod umywalkę cena

Ceny szafek pod umywalki zależne są głównie od ich wymiarów, zastosowanych materiałów oraz od marki.

W popularnych marketach najtańsze szafki pod umywalkę o szerokości 60 cm (bez umywalki) można kupić w cenie od 130 zł.

Zestaw składający się z szafki oraz z półokrągłej umywalki to wydatek od około 100 zł. Za modną szafkę podwieszaną z nakładaną umywalką należy zapłacić od 300 zł.

Montaż szafki pod umywalkę krok po kroku

Szafkę pod umywalkę można zamontować samodzielnie, bez konieczności dzwonienia po fachowca. Przebieg prac montażowych zależny jest od rodzaju wybranej szafki.

Montaż wiszącej szafki pod umywalkę krok po kroku

Montaż wiszącej szafki pod umywalkę krok po kroku
Montaż wiszącej szafki pod umywalkę krok po kroku
 1. Wypakuj szafkę i złóż ją, jeżeli została dostarczona jako rozłożona.
 2. Dokonaj pomiaru wysokości, na której ma być zamontowana szafka – rekomendowana wysokość to 80-90 cm, najczęściej 85 cm.
 3. Zmierz odległość pomiędzy mocowaniami na szafce i oznacz je na ścianie. W przypadku szafek wiszących najczęściej stosuje się montaż z użyciem zawieszek i listew montażowych. Stosowane są także mocowania z użyciem haków i śrub.
 4. Wywierć otwory pod mocowania i trwale zamocuj je do ściany z użyciem dopasowanych kołków rozporowych.
 5. Lekko poluzuj zawieszki przed zamocowaniem, a potem zawieś szafkę na listwach montażowych.
 6. Sprawdź, czy szafka jest wypoziomowana i dokręć zawieszki.
 7. Przykręć armaturę do umywalki i zamocuj zestaw na szafce.
 8. Połóż silikon w miejscu, w którym umywalka przylega do ściany.

W przypadku umywalek nablatowych lub wpuszczanych konieczne może być docięcie blatu szafki, gdy nie jest ona wyposażona w odpowiedni otwór.

Pamiętaj:

 • Przestrzegaj zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji.
 • Dopasuj rodzaj mocowań do typu ściany.
 • Zawsze montuj meble do ściany – także te stojące.
 • Po montażu wypoziomuj mebel i wyreguluj zawiasy i prowadnice.

Szafka pod umywalkę to praktyczny mebel łazienkowy.

Powiększa przestrzeń do przechowywania, pomaga w utrzymaniu porządku i dodatkowo ma walory dekoracyjne.

Wśród wielu wariantów szafek można wyszukać te pasujące do każdej łazienki – małej i dużej, nowoczesnej i klasycznej.

FAQ

Ile kosztuje szafka łazienkowa?

Gotowe szafki do łazienki to wydatek od 100 zł za pojedynczy moduł.

Z czego produkowane są szafki rustykalne do łazienki?

Meble rustykalne są produkowane z drewna, belek stropowych.

Jak dopasować szafkę pod umywalkę?

Głębokość szafki dobierana jest do rozmiaru umywalki.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze