Mydło malarskie: cena, rodzaje, stosowanie mydła [krok po kroku]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 20 października 2021

Mydło malarskie
Mydło malarskie

Mydło malarskie jest jednym z preparatów pomocnych w prowadzeniu prac wykończeniowych i remontowych. Kiedyś, gdy w sprzedaży nie było gotowych preparatów gruntujących, to właśnie mydło malarskie wykorzystywane było do gruntowania ścian i sufitów. Obecnie nadal używane jest ono w tym celu, jednak ma także szereg innych zastosowań. Czym dokładnie jest mydło malarskie? Do czego można je stosować? Jak go używać?

Co to jest mydło malarskie?

Mydłem malarskim, inaczej także mydłem technicznym, mydłem malarskim szarym, nazywa się rodzaj czystego mydła bez zbędnych dodatków. Jest ono używane głównie w pracach malarskich, lecz ze względu na swoje właściwości ma znacznie szersze zastosowanie.

W składzie mydła malarskiego znajdują się woda oraz sole sodowe i potasowe wyższych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo może ono zawierać glicerynę. Nie znajdziemy w nim natomiast składników charakterystycznych dla mydeł kosmetycznych – barwników, substancji zapachowych, wybielaczy optycznych.

Ze względu na swój skład mydło malarskie ma odczyn zasadowy, czyli ma ono wysokie pH. Oznacza to, że może ono powodować nadmierne wysuszenie naskórka, dlatego podczas używania może wymagać dodatkowej ochrony rąk.

Pod względem swojego wyglądu tradycyjne mydło malarskie ma postać gęstej pasty w kolorze od beżowego do brązowawego. Ma lekko wyczuwalny, neutralny zapach mydlany.

Najczęściej mydło to sprzedawane jest w plastikowych wiaderkach o różnych pojemnościach – od kilkuset gramów do kilkudziesięciu kilogramów. Aby przygotować produkt do użycia, należy wymieszać pastę mydlaną z wodą we wskazanych proporcjach.

Wybrani producenci oferują także gotowe mydło malarskie w sprayu, które przeznaczone jest do bezpośredniego nanoszenia na powierzchnie.

Jak działa mydło malarskie?

Jak działa mydło malarskie?
Jak działa mydło malarskie?

Aby poznać mechanizm działania mydła malarskiego, należy poznać bliżej sposób działania zwykłego mydła.

Mydła są związkami powierzchniowo czynnymi. Oznacza to, że zmniejszają one napięcie powierzchniowe wywołane przez siły międzycząsteczkowe. Jest to efekt ich dipolowej budowy – składają się one z głowy o właściwościach hydrofilowych oraz ogona o właściwościach hydrofobowych. Hydrofobowe ogony dążą do kontaktu z tłuszczem znajdującym się w brudzie, a hydrofilowe głowy przyciągane są przez wodę. W efekcie skutecznie łączą się one z cząsteczkami zabrudzeń, oddzielając je z powierzchni.

Takie samo działanie wykazuje mydło malarskie, które pozwala na szybkie i skuteczne pozbywanie się różnych zanieczyszczeń, na przykład brudu, tłuszczu, resztek farb, klejów, zapraw, tapet, plam po kredkach. Aby uzyskać lepsze efekty, wraz z mydłem malarskim należy zastosować dodatkowe akcesoria – szpachelkę, szczotkę.

Właściwości mydła malarskiego

Mydła techniczne są substancjami, które używane są w branży wykończeniowej i remontowej już od wielu lat i nadal dostępne są w sprzedaży.

Przez długi czas były jednym z najczęściej stosowanych środków chemicznych w branży budowlanej, natomiast potem zastąpiły je bardziej wyspecjalizowane środki. Teraz jednak znów cieszą się dużym zainteresowaniem jako środek o wszechstronnym zastosowaniu, który wolny jest od szkodliwych substancji chemicznych.

Ze względu na brak specjalnych składników w mydle malarskim, poza tymi używanymi także w innych mydłach, można kupować je w niskich cenach.

Mydło malarskie – główne właściwości:

 • Ma zasadowe pH,
 • Występuje w formie pasty lub sprayu,
 • Ma kolor od beżowego do brązowawego,
 • Ma neutralny, mydlany zapach,
 • Pomaga w zmywaniu powierzchni,
 • Ma działanie odtłuszczające,
 • Jest bezpieczne w użyciu,
 • Sprzedawane w niskiej cenie.

Mydło malarskie do czego je stosować?

Do czego stosować mydło malarskie?
Do czego stosować mydło malarskie?

Malarskie mydło ma szerokie zastosowanie i może być ono używane nie tylko do prac malarskich. Sprawdza się ono także w innych robotach – budowlanych, wykończeniowych, remontowych, przy sprzątaniu, a nawet w pielęgnacji ogrodu.

Jakie zastosowanie ma mydło malarskie? Poniżej prezentujemy główne sposoby jego wykorzystania:

Mycie

Najczęściej mydło malarskie używane jest do… mycia ścian przed malowaniem. Ze względu na swój skład doskonale nadaje się do usuwania różnych zabrudzeń z powierzchni, które nie są możliwe do zmycia za pomocą samej wody.

Z użyciem mydła malarskiego można usuwać:

 • Brud,
 • Farby,
 • Kleje,
 • Zaprawy,
 • Resztki tapet,
 • Ślady palców,
 • Plamy po kredkach i innych artykułach piśmienniczych,
 • Osad z dymu papierosowego,
 • Inne zanieczyszczenia.

Roztwór przygotowany z mydła malarskiego po nałożeniu na powierzchnię wchodzi w reakcję ze znajdującymi się na niej zabrudzeniami, powodując ich odspojenie. W efekcie można łatwo je zmyć za pomocą wody, na przykład z użyciem ściereczek lub wody z węża, gdy zmywane powierzchnie znajdują się na zewnątrz. Powierzchnie są wtedy czyste i przygotowane na dalsze prace.

W przypadku trudniejszych zabrudzeń dla uzyskania lepszego rezultatu zaleca się także zastosowanie szpachelki albo szczotki. W razie niepełnego zmycia brudu można wykorzystać mydło ponownie.

Mydło malarskie może być używane na różnych powierzchniach, między innymi na:

Odtłuszczanie

Drugim popularnym zastosowaniem mydła technicznego jest odtłuszczanie, czyli usuwanie tłuszczów z powierzchni.

To mydło o bardzo silnych właściwościach odtłuszczających, które wynikają z dużej zawartości soli sodowych i potasowych wyższych kwasów tłuszczowych. Wchodzą one w reakcję z tłuszczami, co powoduje, że potrafią odtłuścić nawet mocno zanieczyszczone nimi powierzchnie.

Odtłuszczające działanie mydła malarskiego doskonale przygotowuje ściany do malowania, ponieważ każdy producent farby zaznacza, że powierzchnia przed pomalowaniem musi być odtłuszczona.

Tłuszcz na ścianach lub sufitach zmniejsza przyczepność farb, a także innych materiałów wykończeniowych, na przykład płytek ceramicznych, tapet, dlatego odtłuszczenie jest bardzo ważnym etapem przygotowań do prac.

Najczęściej odtłuszczenie powierzchni jest konieczne w miejscach, w których były one narażone na działanie tłuszczu, na przykład w pobliżu kuchenki i piekarników w kuchni. Także warto wykonać je w miejscach, w których widoczne są tłuste ślady palców.

Ponadto odtłuszczające właściwości mydła malarskiego sprawdzą się w usuwaniu innych tłustych substancji, na przykład smarów, olejów technicznych, co powoduje, że ma ono bardzo szerokie zastosowanie w różnych obszarach.

Gruntowanie

Gruntowanie to proces polegający na pokryciu ścian przed malowaniem gruntem malarskim. Tworzy on powłokę, która podwyższa przyczepność materiałów do powierzchni.

Dodatkowo gruntowanie ścian przed malowaniem używane jest w innych celach, między innymi do zmniejszenia nasiąkliwości powierzchni, utwardzenia podłoża, które powoduje pylenie. Można prowadzić je na płytach gipsowo-kartonowych przed ich pomalowaniem, na tynkach gipsowych, przed układaniem płytek ceramicznych, parkietów drewnianych. Wybrane rodzaje gruntów mogą także powodować zwiększenie szorstkości powierzchni, na przykład przez dodatek szkła wodnego, piasku kwarcowego.

W przeszłości mydło techniczne używane było do gruntowania ścian przed malowaniem. Wówczas w sklepach nie można było kupić powszechnego dzisiaj gruntu malarskiego. Co wybrać dzisiaj – mydło malarskie czy grunt?

Gruntujące właściwości mydła malarskiego polegają przede wszystkim na jego działaniu czyszczącym i odtłuszczającym. Nie wykazuje ono właściwości charakterystycznych dla współczesnych gruntów, to znaczy nie zawiera dodatkowych substancji jak gips, kreda, klej, piasek kwarcowy, szkło wodne.

Zatem mydło malarskie do gruntowania ścian sufitów przed malowaniem sprawdzi się głównie wtedy, gdy powierzchnia, którą chcemy zagruntować, nie jest wymagająca, na przykład nie jest luźna, miękka czy zbyt gładka. W przeciwnym przypadku do przygotowania ścian przed malowaniem warto użyć preparatów gruntujących.

Dla uzyskania optymalnych efektów można zastosować także mydło malarskie razem z preparatem gruntującym. Mydło dokładnie oczyści powierzchnię z zanieczyszczeń oraz z tłuszczów, natomiast grunt zwiększy przyczepność ścian przed malowaniem.

Czyszczenie narzędzi

Kolejnym sposobem na wykorzystanie mydła malarskiego jest czyszczenie narzędzi po pracach budowlanych, wykończeniowych czy remontowych.

Mydło malarskie ze względu na swoje silne właściwości czyszczące szybko i skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami, na przykład z pozostałościami farb, gruntów, zapraw, klejów. Świetnie sprawdza się w myciu pędzli, wałków do malowania, kuwet na farbę, szpachelek i szpachli oraz innych narzędzi czy pojemników.

Pranie

Malarskie mydło doskonale radzi sobie z różnymi zabrudzeniami także na tekstyliach. Może być ono używane do prania odzieży roboczej. Najlepiej mydło malarskie stosować do ręcznego prania odzieży roboczej.

Pranie ręczne odzieży roboczej mydłem malarskim krok po kroku:

 1. Przygotować roztwór mydła z wodą w proporcjach wskazanych przez producenta – najczęściej zaleca się zastosowanie 50-100 gramów na 10 litrów wody.
 2. Zabrudzone ubrania umieścić w pojemniku z roztworem i dokładnie zmoczyć.
 3. Pozostawić na około 30 minut, aby namokły.
 4. Gdy zabrudzenia nie odspajają się, wtedy należy ugniatać materiał, pocierać go lub zastosować szczoteczkę.
 5. Następnie wycisnąć ubrania i odlać brudną wodę.
 6. Nalać czystą wodę i dokładnie wypłukać ubrania.
 7. Wyprane tekstylia można wycisnąć ręcznie albo odwirować w pralce.
 8. Wywiesić czystą odzież do wyschnięcia.

Gdy ubrania są mocno zabrudzone, po usunięciu z nich pozostałości materiałów można także wyprać je w pralce. Wtedy można uniknąć usterek urządzenia, na przykład jak zatkanie filtrów, węża odpływowego.

Mydła tego nie zaleca się stosować na zwykłych ubraniach, ponieważ może ono przyczyniać się do niszczenia ich włókien, nadruków, wypłukiwania pigmentów i płowienia odzieży.

Sprzątanie

Pozostałe po pracach wykończeniowych i remontowych malarskie mydło może być zastosowane do sprzątania.

Mydlany roztwór świetnie radzi sobie z plamami z farb, pozostałościami klejów do tapet czy zapraw po zakończeniu robót.

Można także wykorzystać je do sprzątania domu i jego otoczenia, na przykład do czyszczenia kuchni, zwłaszcza tłustych zabrudzeń, do mycia okien i ram okiennych, drzwi, podłóg wykonanych z płytek ceramicznych, terakoty, PCV – wykładziny, paneli winylowych, paneli laminowanych.

Mydła malarskiego nie zaleca się jednak do zmywania powierzchni delikatnych, na przykład do drewnianych podłóg, ponieważ może spowodować ich nadmierne wysuszenie.

Odgrzybianie

Mydło malarskie może być używane do usuwania grzybów i pleśni, ponieważ szybko i skutecznie likwiduje ich naloty.

Pasta mydlana po rozrobieniu z wodą jest dodawana do płynów grzybobójczych stosowanych w ogrodnictwie i sadownictwie. Stosuje się wtedy najczęściej 200-500 gramów mydła na 1000 litrów wody.

Można także używać jej do mycia ścian i sufitów oraz innych powierzchni zaatakowanych przez grzyby i pleśnie. Zasadowy odczyn mydła zmniejsza ryzyko ponownego pojawiania się wykwitów.

Mycie rąk

Z mydła malarskiego można korzystać jak z mydła do rąk. Jako silny detergent dobrze radzi sobie z silnymi zabrudzeniami, na przykład po materiałach wykończeniowych – farbach, klejach czy zaprawach. Także można stosować je po zabrudzeniu rąk smarami, olejami.

Należy jednak pamiętać o tym, że mydło techniczne ma zasadowy odczyn i mocne właściwości czyszczące, dlatego powoduje naruszenie naturalnej warstwy hydrolipidowej chroniącej skórę. W efekcie może wywołać ściągnięcie, przesuszenie, a nawet zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, zwłaszcza wtedy, gdy będzie używane często. Zatem do mycia rąk nie powinny stosować go osoby, które mają wrażliwą, podatną na przesuszenie skórę.

Smarowanie

Dzięki swoim właściwościom oraz formie pasty mydło malarskie może być też używane do smarowania, na przykład używane jest ono przy produkcji elementów betonowych z form czy do smarowania rolek w przenośnikach.

Odnawianie mebli

Mydło malarskie może być też zastosowane podczas odnawiania mebli. W tym celu używane jest ono przede wszystkim do dokładnego oczyszczenia powierzchni mebli do renowacji. Skutecznie usuwa zabrudzenia i przygotowuje materiały do dalszych prac.

Mydło malarskie – zalety i wady

Korzystanie z mydła technicznego malarskiego jest często doskonałym wyborem, jednak ma ono też określone minusy w porównaniu z innymi środkami używanymi w pracach wykończeniowych i remontowych. Jakie są główne zalety i wady mydła malarskiego?

Zalety mydła malarskiego:

 • Skutecznie usuwa zabrudzenia – mydło malarskie znakomicie radzi sobie z zabrudzeniami różnego pochodzenia, pozwalając na dokładne oczyszczenie wielu typów powierzchni.
 • Silnie odtłuszcza – za pomocą mydła tego typu można łatwo usunąć wszelkie tłuste zabrudzenia, na przykład ślady palców, pryskającego przy kuchence oleju czy smarów.
 • Szerokie zastosowanie – mydło może być używane do wielu celów, między innymi do zmywania i odtłuszczania powierzchni, a przez to gruntowania ich przed dalszymi pracami, do prania, sprzątania, usuwania pleśni i grzybów, odnawiania mebli czy jako środek smarujący.
 • Do różnych powierzchni – produkt ten może być używany na różnych powierzchniach, na przykład na ścianach i sufitach pokrytych tynkami i farbami, glazurze, terakocie, betonie, PCV, plastiku, lamperiach olejnych, a także nadaje się do tkanin.
 • Likwiduje grzyby i pleśnie – mydło skutecznie radzi sobie z wykwitami z grzybów i pleśni, a dzięki swojemu wysokiemu, zasadowemu pH zmniejsza ryzyko ich ponownego pojawienia się.
 • Niska cena – mydło malarskie może być zakupione w bardzo niskich cenach, dlatego jest ono ekonomicznym produktem.
 • Bezpieczeństwo – w mydle malarskim nie znajdują się szkodliwe dla środowiska i człowieka związki, dlatego może być ono używane bez ryzyka, a także odprowadzane do kanalizacji.

Wady mydła malarskiego:

 • Wymaga rozrobienia – mydło w paście przed użyciem musi być rozrobione z wodą w odpowiednich proporcjach. Alternatywa to zastosowane gotowego preparatu w sprayu, jednak ma on wyższą cenę od pasty.
 • Nie może zastąpić preparatu gruntującego – mydło malarskie i preparat gruntujący to inne produkty, które mają odmienne składy i zastosowanie. Mydło do gruntowania sprawdzi się na powierzchnie przyczepne, które wymagają jedynie oczyszczenia. Na innych typach powierzchni zaleca się zastosowanie gruntu.
 • Zalecane zmywanie – po zastosowaniu mydła malarskiego na powierzchni zalecane jest jego zmycie za pomocą czystej wody.
 • Niebezpieczeństwo podrażnienia skóry – mydło malarskie ze względu na swoje silne właściwości myjące może spowodować wysuszenie i podrażnienie skory, gdy używane jest bez rękawiczek.

Ile kosztuje mydło malarskie?

Mydło malarskie cena
Mydło malarskie cena

Obecnie mydło techniczne można kupić w wielu sklepach. Dostępne jest ono głównie w sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi – popularnych sieciach marketów, składach budowlanych oraz w mniejszych sklepach lokalnych.

Cena mydła malarskiego nie jest wysoka. Koszty zależą przede wszystkim od producenta mydła, pojemności opakowania oraz formy preparatu.

Mydła malarskie cena:

Mydło malarskie 0,4 kilograma ProfitOkoło 3,60 zł – 5 zł
Mydło malarskie 0,8 kilograma DragonOkoło 7,5 zł – 9 zł
Mydło malarskie 5 kilogramów AnserOkoło 40 zł – 45 zł
Mydło malarskie w sprayu 0,5 litra DragonOkoło 10 zł
Mydło malarskie w sprayu 1 litr BeckersOkoło 25-30 zł zł

Jakie mydło malarskie wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje mydeł malarskich. Jak wybrać odpowiedni produkt?

Dobre mydło malarskie powinno zawierać co najmniej 40% mydła szarego technicznego, co przekłada się na jego skuteczne działanie czyszczące i odtłuszczające.

Mydło w paście ma bardziej uniwersalne zastosowanie od mydła w sprayu. Jest także od niego tańsze, przy czym nie jest tak wygodne w używaniu jak spray. Gotowy roztwór mydlany można jednak przelać do butelki ze sprayem w razie potrzeby.

Pojemność dobiera się w zależności od zapotrzebowania. Do umycia ścian i sufitu w małym pokoju sprawdzi się mniejsze opakowanie pasty o wadze 0,4-0,8 kilograma albo mydło w sprayu. Do prac w całym domu warto wybrać kilkukilogramowe opakowanie.

Jednym z najpopularniejszych producentów mydeł malarskich w paście na polskim rynku jest firma Dragon, która specjalizuje się w produkcji chemii budowlanej, gospodarczej i motoryzacyjnej.

Ponadto mydło malarskie w paście można znaleźć w asortymencie firm Dorex, Profit, Anser.

Mydła malarskie w sprayu oferują firmy Dragon oraz Beckers.

Jak stosować mydło malarskie krok po kroku?

Stosowanie mydła malarskiego nie jest skomplikowane, jednak wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. Jak korzystać z mydła malarskiego w paście do oczyszczenia ścian i sufitów?

 1. Przygotowanie roztworu z mydłem malarskim Pierwszym krokiem jest przygotowanie roztworu mydlanego z mydła malarskiego w paście oraz z wody. Do tego celu potrzebny będzie duży pojemnik, na przykład wiadro, oraz mieszadło. Do zmywania, odtłuszczania oraz do gruntowania ścian zaleca się zastosowanie 400 gramów mydła na 10-15 litrów wody. Najlepiej zastosować ciepłą wodę, ponieważ ułatwia ona jego rozpuszczanie. Aby szybciej wymieszać mydło, można zastosować mieszadło na wiertarkę.
 2. Nakładanie mydła malarskiego Drugi etap to nakładanie roztworu na powierzchnię. Należy zastosować cienką, równomierną warstwę. Nie należy stosować zbyt dużej ilości płynu, aby nie spowodować przemoczenia powierzchni. Gotowy roztwór można nanosić także za pomocą butelki ze sprayem. Wystarczy wlać go do butelki i natryskiwać na powierzchnię, a potem w razie potrzeby rozprowadzić za pomocą pędzla, wałka albo ściereczki. Rozpuszczone mydło malarskie można nakładać za pomocą akcesoriów jak:
  • Szeroki pędzel ławkowiec – pozwala na szybkie pokrycie roztworem dużej powierzchni ścian.
  • Wałek gąbkowy – wałek moczy się roztworze, odciska nadmiar w kuwecie malarskiej i pokrywa powierzchnie.
  • Ściereczka – należy moczyć ją w roztworze, a następnie przecierać nią podłoże.
 3. Usunięcie odspojonych zabrudzeń. Następnie, gdy mydło malarskie wniknęło w zabrudzenia, można przystąpić do prowadzenia dalszych prac, czyli do ich zebrania. Roztwór na powierzchni łączy się z zanieczyszczeniami, resztkami materiałów i z tłuszczem, odspajając je od powierzchni, dlatego pozwala na ich łatwe i szybkie usunięcie. Powierzchniowe zabrudzenia można zetrzeć za pomocą ściereczki. Łuszczące się farby, resztki tapet, zapraw klejowych, trudne plamy z materiałów budowlanych zaleca się usuwać za pomocą szpachelki albo szczoteczki. Jeżeli po jednokrotnym zastosowaniu mydła malarskiego nie udało się rozpuścić i usunąć wszystkich zabrudzeń, można nanieść je ponownie. Gdy jednak nie uda się zlikwidować zabrudzeń w pełni, zaleca się nanieść na nie specjalne farby na plamy i zacieki, które izolują zanieczyszczenia, a także dokładnie je kryją. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy powierzchnia ma być malowana farbami. W ten sposób nie będą pojawiały się na niej nieestetyczne ślady przebijające spod warstwy farby.
 4. Zmycie powierzchni pokrytej mydłem malarskim. Po usunięciu zabrudzeń z użyciem roztworu z mydłem malarskim zaleca się także dodatkowe zmycie powierzchni za pomocą czystej wody. Dzięki temu można dokładniej zetrzeć resztki zanieczyszczeń oraz pozostałości mydła.
 5. Schnięcie mydła malarskiego. Do dalszych prac można przystąpić po tym, gdy malarskie mydło wyschnie. Jak długo schnie mydło malarskie? Czas schnięcia wynosi około 20-45 minut. Po tym czasie można przystąpić do dodatkowego gruntowania, malowania powierzchni. Warto pamiętać o tym, żeby podczas schnięcia roztworu zapewnić w pomieszczeniu optymalną wentylację, na przykład przez otwarcie okien i drzwi, zastosowanie wentylatorów, osuszaczy. Bez właściwej wentylacji czas schnięcia ulegnie wydłużeniu. Należy wtedy sprawdzać powierzchnię dotykowo, czy nadal jest wilgotna.

Co stosować zamiast mydła malarskiego?

Gdy ściany i sufity nie są mocno zabrudzone, zamiast mydła malarskiego można zastosować inne detergenty, na przykład mydło w płynie, płyn do mycia naczyń. Do czyszczenia punktowych zabrudzeń można zastosować także specjalną gąbkę jak magiczna gąbka, która nie wymaga używania dodatkowych detergentów.

Jak przechowywać mydło malarskie?

Pastę mydlaną powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby uniemożliwić jej nadmierne wysuszenie i przedostawanie się zabrudzeń. Najlepiej magazynować ją w temperaturze pokojowej. Minimalna zalecana temperatura przechowywania to +5 stopni Celsjusza. Wtedy, gdy mydło będzie przechowywane w niskich albo w wyższych temperaturach, może dojść do zmiany jego koloru i konsystencji, jednak nie mają one wpływu na jego działanie. Dokładne informacje o tym, jak przechowywać mydło malarskie, można znaleźć na etykiecie opakowania.

Jakich zasad przestrzegać przy używaniu mydła malarskiego?

Należy pamiętać o tym, by mydło malarskie stosować rozcieńczone z wodą we wskazanych proporcjach. Po nałożeniu roztworu należy zmyć go razem z zabrudzeniami za pomocą czystej wody. Osoby z wrażliwą, suchą skórą dłoni podczas używania mydła malarskiego powinny pamiętać o tym, by korzystać z rękawiczek nieprzemakalnych, na przykład jednorazowych lub wielorazowych rękawic gumowych.

Co zrobić z resztkami mydła malarskiego?

Gdy po pracach pozostały resztki można zastosować do różnych celów, na przykład do umycia narzędzi, wyprania ubrań roboczych czy do sprzątania. Niepotrzebny roztwór można natomiast bezpiecznie wylać do kanalizacji, ponieważ jego skład jest podobny do składu zwykłego mydła, dlatego nie znajdują się w nim składniki niebezpieczne.

Komentarzy:

Komentarz