Blog budowlany / Budowa domu / Fuga epoksydowa: czy warto ją stosować [zalety i wady]

Fuga epoksydowa: czy warto ją stosować [zalety i wady]

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 5 sierpnia 2020

W przeciwieństwie do tradycyjnych i szeroko stosowanych fug cementowych, fuga epoksydowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem Inwestorów.

Fuga epoksydowa
Fuga epoksydowa

Wynika to z faktu, iż w porównaniu do tych klasycznych, cementowych, fugi epoksydowe choć droższe, są trwalsze w użytkowaniu.

Cementowe fugi już po niedługim czasie mogą się kruszyć, odpadać i wymagają prac naprawczych, czy całkowitej wymiany.

Fugi epoksydowe także mogą ulec zniszczeniu, ale mimo wszystko ich żywotność jest sporo, sporo dłuższa.

Gdzie stosować fugi epoksydowe?

Fugi epoksydowe są gładkie i nienasiąkliwe.

Dzięki temu coraz częściej, oprócz specjalistycznych pomieszczeń użyteczności publicznej takich jak:

  • laboratoria,
  • węzły sanitarne,
  • baseny i ich pomieszczenia zaplecza,
  • kuchniach restauracyjnych, itp.

Fugi epoksydowe stosowane są również w domach jednorodzinnych. Z powodzeniem montuje się je w pomieszczeniach mokrych, czyli w wc, łazienkach.

Sprawdzają się w kotłowni, czy w garażach oraz tam gdzie podłogi z fugami narażone są na dłuższe działanie i kontakt z wodą. Dotyczy to w szczególności ogrodów zimowych, werand, czy przydomowych basenów, zarówno zamkniętych, czy tych w ogrodzie.

Dzięki swoim właściwościom fugi epoksydowe nie ulegają zabrudzeniom, nie przebarwiają się, czy też nie zaciągają plam np. z wina, tłuszczów, smarów, itp.

Najlepiej w domu sprawdzą się przy kabinach prysznicowych, czy w natryskach otwartych, bowiem nie nasiąkają wodą i są doskonałą izolacją dla wody, czy pary wodnej.

Niestety nie można ich stosować na balkonach, czy tarasach.

Stanowiąc barierę paroprzepuszczalności mogą zapobiegać odprowadzaniu, czy odparowywaniu wilgoci zgromadzonej pod płytkami, co w konsekwencji doprowadziło by po zimie do odparzania i odpadania płytek na posadzce.

Fugi epoksydowe zalecane są do dużych płytek, gdzie zazwyczaj stosuje się fugę grubości 1-1.5mm. Grubsze spoiny nie są wskazane.

Fugi epoksydowe są jedną z odmian klejów epoksydowych, co wiąże się z tym iż łączenia płytek są trwalsze i mocniejsze niż w przypadku spoin tradycyjnych cementowych.

Często też spoiny epoksydowe stosuje się przy układaniu płytek szklanych, czy mozajek ze szkła.

Montaż fug epoksydowych

Fugi epoksydowe montaż

Fugi epoksydowe, podobnie jak fugi cementowe są proste w montażu i można je wykonywać we własnym zakresie.

Jednakże do ich nakładania trzeba ściśle zastosować się do wytycznych i wymagań zgodnie z instruktarzem producenta.

Ich aplikacja różni się od aplikacji fug cementowych. Stosuje się do tego specjalne narzędzia, czyli odpowiednio dobraną i wytrzymałą pacę oraz twarde gąbki np. z włókniny do przecierania fug i celulozowe gąbki do ich profilowania.

Do trudnych miejsc do szpachlowania, wykorzystuje się specjalną szpachelkę z silikonu.

Aplikacja musi być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami wybranego producenta fug epoksydowych.

Z czego składa się fuga epoksydowa?

Fugi epoksydowe, to produkty składające się z dwóch komponentów: z pasty epoksydowej, stanowiącej wypełnienie oraz z utwardzacza.

Po odpowiednim wymieszaniu komponentów, należy w jak najszybszym czasie rozpocząć aplikację, bowiem te produkty już po upływie około 30 minut na trwale się wiążą.

Dlatego też do fugowania przygotowuje się nieduże ilości, tak by pozostała część materiału nie uległa związaniu, co spowoduje że trzeba będzie to wyrzucić.

Pełną wytrzymałość, zarówno chemiczną jak i na uszkodzenia mechaniczne, spoiny epoksydowe uzyskują po upływie dwóch tygodni.

Dokładną recepturę do przygotowania fugi podaje producent i należy tego ściśle przestrzegać.

Usuwanie i wymiana fug epoksydowych

W przypadku kiedy po wielu latach na fugach epoksydowych pojawią się pęknięcia, czy odkształcenia które spowodowane mogą być pracą i osiadaniem elementów budynku, wówczas taką fugę trzeba wymienić.

Jest to dość trudne zadanie, bowiem wymaga cierpliwości i dużej dokładności.

Niestety na rynku nie ma dostępnych preparatów chemicznych, które pozwoliły by na szybkie usunięcie zniszczonej fugi epoksydowej. Te które proponowane są przez producentów, wymagają długotrwałego czyszczenia fugi z kolejnych jej warstw.

Dlatego też częściej stosowanym sposobem wymiany fugi epoksydowej jest sposób mechaniczny, po przez użycie np. szlifierki kątowej.

Można też wykorzystać jedną z odpowiednio dobranych końcówek narzędzia wielofunkcyjnego.

Lepszym i mniej pracochłonnym sposobem na wymianę spoin epoksydowych jest zastosowanie opalarki elektrycznej. Dzięki temu płytki nie będą narażone na uszkodzenie mechaniczne, zaś spoiny pod wpływem wysokiej temperatury zrobią się miękkie i można je wtedy bez problemu ściągnąć z przestrzeni między płytkami.

Pamiętajmy, aby w szczególny sposób opalać fugi, tak by płomień z opalarki nie doprowadził do pęknięcia płytek, bowiem nie każdy rodzaj płytek jest odporny na działanie wysokich temperatur.

W każdym przypadku, czy to przy użyciu szlifierki kątowej, czy opalarki elektrycznej najlepiej jest uprzednio przed wymianą epoksydowej fugi zrobić próbę, w miejscu mało widocznym i sprawdzić jak zachowują się płytki.

Po ściągnięciu fugi, trzeba odczekać tak by płytki ostygły i dopiero wtedy można je przetrzeć wilgotną ściereczką, aby nie doszło do ich popękania.

Po właściwym już przygotowaniu płytek, zgodnie z wytycznymi producenta aplikuje się nowe fugi.

Na poniższym filmie można zobaczyć jak nakładać fugę epoksydową:

Pobierz artykuł do druku [PDF]: Fuga epoksydowa, czy warto ją stosować?

FAQ

✓ Z czego składa się fuga epoksydowa?

Fuga epoksydowa składa się z pasty epoksydowej, stanowiącej wypełnienie oraz z utwardzacza.

✓ Gdzie stosuje się fugi epoksydowe?

Fugi epoksydowe z powodzeniem montuje się w pomieszczeniach mokrych, czyli w wc, łazienkach. Sprawdzają się w kotłowni, czy w garażach oraz tam, gdzie podłogi z fugami narażone są na dłuższe działanie i kontakt z wodą. Dotyczy to w szczególności ogrodów zimowych, werand, czy przydomowych basenów, zarówno zamkniętych, czy tych w ogrodzie.

✓ Jak usunąć fugę epoksydową?

Najmniej pracochłonnym sposobem na wymianę spoin epoksydowych jest zastosowanie opalarki elektrycznej. Dzięki temu płytki nie będą narażone na uszkodzenie mechaniczne, zaś spoiny pod wpływem wysokiej temperatury zrobią się miękkie i można je wtedy bez problemu ściągnąć z przestrzeni między płytkami.

45 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze