Wystrój okien w pokoju dziecka

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 12 marca 2021

Wystrój okien w pokoju dziecka

Myśląc o urządzaniu wnętrza i wystroju okien w pokoju naszych pociech, nie musimy się martwić by wszystkie wzory i motywy pasowały do siebie.

Nie bądźmy zamknięci w schematach. Nie jest tak, że kwiatki nie będą pasowały do motyli czy kucyków, albo, że nadruk aut na zasłonie i kosmiczne wzory na dywanie to za wiele

W artykule opracowanym wraz z serwisem Firanelle.pl podpowiadamy na co zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać, aby Twoja pociecha czerpała radość z przebywania w swoim pokoju.

Wystrój okien w pokoju dziecka

Urządzając dziecięcy pokój nie bójmy się łączenia różnych akcentów, struktur i kolorów. Wszelkie eksperymenty, odważne połączenia i szalone fasony są jak najbardziej wskazane. Nie ograniczajmy swoich dzieci.

Pamiętajmy, że tworzymy przestrzeń, która pobudzi ich wyobraźnię, kreatywność oraz chęć do zabawy i nauki. Dlatego mnogość wzorów i faktur jest naprawdę wskazana zarówno przy wystroju okien, jak i całego pokoju.

Nie  możemy jednak zapominać, że w tym pokoju dzieci poza zabawą oraz nauką będą również odpoczywały i spały. A śpią najlepiej, kiedy w pomieszczeniu jest ciemno. W tym celu warto pomyśleć, o dodatkowej warstwie tkaniny typu black-out.

Tkaniny typu Black-out

Wystrój okien w pokoju Black-out jest to tkanina, która zaciemnia światło w 99%. W pomieszczeniu z takimi zasłonami panuje mrok. I choć te tkaniny powstały głównie z myślą o hotelach i innych obiektach, ostatnio są coraz częściej wykorzystywane w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych.  Coraz więcej osób dostrzega zalety tych tkanin.

O wiele lepiej wypoczywamy i śpimy w ciemnych pomieszczeniach. Wszyscy rodzice wiedzą, że  łatwiej przekonać dziecko do drzemki w ciągu dnia, kiedy w pokoju jest ciemno.

Również rano, dzieci śpią dłużej, kiedy nie budzą je promienie słońca… A ilu zmęczonych rodziców marzy by w weekend dzieci pospały dłużej? Nawet kiedy dziecko przebudzi się i zobaczy, że nadal jest ciemno i wszyscy śpią – śpi dalej bo ma wrażenie, że wciąż jest noc.

Pamiętajmy urządzając pokój dziecka, że dobry sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój naszego dziecka.

Poza tym pomieszczenie nie nagrzewa się tak bardzo kiedy w oknie wisi zaciemniająca tkanina typu Black-out. Kiedy posiadamy zasłony typu black-out nie potrzebujemy żadnych rolet. Kolejnym atutem tych tkanin jest atest niepalności i bezpieczeństwo jakie to ze sobą niesie w razie pożaru, tkaniny te nie palą się.

Rolety PCV w oknach

Drugim, dobrym sposobem zaciemnienia okien w pokoju dzieci, są rolety pcv, wykonane z tkaniny zaciemniającej, montowane w prowadnicach. Przy takich roletach, możemy w dowolny sposób udekorować okno w pokoju dziecięcym.

Czy to roletą rzymską z dowolnej tkaniny, czy tradycyjnymi  firanami.

Wiele osób decyduje się w pokoju dziecka, na dekorację ze sznurków, czyli tzw. cordonu, jednak ze względów bezpieczeństwa zalecamy, aby w pokojach dzieci, takie dekoracje okien wykonywać tylko do parapetu, lub by wisiały w formie, spiętej czy podpiętej. Chyba, że mamy do czynienia ze starszymi dziećmi, wówczas nie ma niebezpieczeństwa, że zapłaczą się w podobną dekorację.

Często, w dziecięcych pokojach jako wystrój okien używane są rolety rzymskie lub zasłony wykonane z bardzo kolorowych, drukowanych tkanin. Mnogość wzorów i motywów jest wprost nieograniczona.

wzory rolet rzymskich

Motywy i stylizacje

Dziś na rynku dostępnych jest wiele tkanin odpowiednich zarówno do pokoju dziewczęcego jak i dla chłopców, np. z motywem zwierząt, o żeglarskim charakterze czy w geometryczne wzory. Wiele z tych tkanin jest bawełnianych i nadaje się zarówno do wykonania zasłon, rolet rzymskich oraz pościeli.

Niektórzy z nas decydują się, na urządzenie całego pokoju dziecięcego, w jakiejś określonej stylizacji, związanej np. z daną, ulubioną bajką dziecka lub konkretnym bohaterem.

Takie połączenia wyglądają bardzo „bajecznie”, pod warunkiem, że nasze dzieci nie zmieniają zbyt często swych idoli i ulubieńców.

Urządzając pokój ze ścianami, firanami i innymi dodatkami z określonymi bohaterami, upewnijmy się, czy ten wybór będzie „ulubiony” przez co najmniej kilka lat. To ważne by nie włożyć wysiłku i pieniędzy w urządzanie okien pokoju, z którego nasze dziecko szybko przestaje być zadowolone.

Oczywiście urządzając te wyjątkowe pomieszczenie należy pamiętać, że pokój dziecka, jest jego pokojem, więc pozwalajmy dzieciom na podejmowanie części decyzji i  dokonywanie niektórych wyborów, by czuły, że mają wpływ na współtworzenie swojego miejsca.

Firanelle.pl

Uniwersalne rozwiązania

Wielu z nas decyduje się na uniwersalne rozwiązania w pokoju dziecka, które będą „aktualne” przez wiele lat. Uszyte, z „dorosłych” tkanin, równie dobrze prezentują się w pokoju dzieci jak i nastolatków.

Nie wyróżniamy żadnych fasonów typowych dla wystroju okien pokoi dziecięcych. Jednak najczęściej w pokojach dzieci na oknach spotykamy: rolety rzymskie, rolety rzymskie połączone z bocznymi zasłonami, sznurki typu cordon oraz delikatne firanki.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie dobrze sprawdzają się w pokojach dziecięcych, w których dzieci uczą się i potrzebują dziennego światła, gdyż  dają się one łatwo podciągać do góry, za pomocą mechanizmu łańcuszkowego.

Przy wystroju okien w pokojach dziecięcych nie zalecamy stosowania ciężkich, grubych zasłon, które mogą zbierać zbyt wiele kurzu i roztoczy.

Pokój dla chłopaka

Komentarzy:

Komentarz