Nowoczesny dach – płytki włókno-cementowe

dach z płytek włóknowo-cementowych

W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy już o płytach włókno-cementowych i opisaliśmy ich zastosowanie jako okładzin elewacyjnych. W związku z dużą ilością zapytań postanowiliśmy opracować kolejny materiał poświęcony temu tematowi. Tym razem jednak opiszemy wykorzystanie płytek włóknowo-cementowych jako nowoczesne pokrycia dachowe. Płytki na dach w porównaniu do tych, które stosuje się na elewacjach posiadają oczywiście mniejsze formaty. Mogą być w różnych kształtach: kwadratowe, prostokątne, ścięte na przeciwległych narożnikach, co pozwala ich układanie na dachu we wzór karo. Mogą być o prostych, lub karbowanych krawędziach. Producenci w swojej ofercie proponują również płytki zaokrąglone, czy wykończone z jednej strony po łuku, lub z zaokrąglonymi narożnikami. Równocześnie można wybrać płytki o bardzo gładkiej powierzchni, lub z widoczną fakturą, podobną do naturalnych łupków.

Włóknowo cementowe płytki dachowe posiadają szeroką paletę barw, ale najpopularniejsze są elementy w odcieniach szarości, czy grafitowe. Takie rozwiązanie na pokrycie dachowe świetnie się sprawdza zwłaszcza przy domach z nowoczesną, czy ultranowoczesną architekturą. Można również na wykończeniach elewacji zastosować na całości, lub fragmencie płytki, czy płyty włókno-cementowe, co da niepowtarzalny efekt, a elewacja będzie korespondowała z pokryciem dachowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu bryła budynku nabierze ciekawych geometrycznych kształtów.

Z czego wykonane są płytki włókno-cementowe?

Podobnie jak płyty elewacyjne, płytki włóknowo-cementowe na dach wykonywane są z proekologicznych materiałów, między innymi z cementu portlandzkiego, włókien celulozowych, czy syntetycznych, wody, mączki wapiennej. Produkcja płytek przebiega w pełni w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i ich wytwarzanie, czy późniejsze zastosowanie na dachu nie wpływa na zdrowie użytkowników, czy środowisko. Nie ma też w nich żadnych składników związanych z zakazanym już od lat azbestem. Ich kształt, czy niewielkie wymiary pozwalają zarówno na dachach, ale też na elewacjach układanie płaszczyzn z efektownym wyglądem.

plytki dachowe wloknowo-cementowe

lekkie i proste w montażu, ale wymagają fachowego ułożenia, więc prace lepiej jest powierzyć firmie specjalizującej się w układaniu takich pokryć dachowych, czy prac okładzinowych na elewacjach. Płytki włóknowo-cementowe mocuje się do łat, lub do deskowania pełnego z izolacją.

Płytki z włóknocementu – czy warto?

Materiał ten posiada wysokie parametry wytrzymałościowe, w szczególności na działanie warunków atmosferycznych. Nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, odporne na wilgoć, grzyby, czy pleśnie, oraz wahania temperatur. Płytki z włóknocementu to trwały materiał, odporny także na ogień, czy korozję, a dodatkowo nie ulega zarysowaniom, czy pęknięciom. Warunkiem zachowania wyglądu, oraz właściwości jest prawidłowy montaż wykonany przez doświadczoną firmę.

W ofercie producentów płytek z włókno-cementu są również elementy montażowe, takie jak:

 • gwoździe miedziane,
 • haczyki wbijane z garbem,
 • haczyki zawijane,
 • taśmy wentylacyjne,
 • nity talerzykowe,
 • elementy wykończeniowe przy kominach,
 • elementy wykończeniowe przy koszach,
 • elementy wykończeniowe przy lukarnach,
 • elementy wykończeniowe przy wyłazach dachowych,
 • elementy wykończeniowe przy oknach połaciowych,
 • wywietrzaki dachowe systemowe,
 • obróbki przy zamocowaniach anten.

Zastosowanie systemowego wykończenia wybranego producenta gwarantuje wysoką jakość pokrycia jak również piękny wygląd i trwałość. Producenci wydają gwarancje na około 30 lat, przy czym dla płytek barwionych jest to około 15 lat. Odporność na mchy i porosty określana jest na około 10 lat. Włóknowo-cementowe płytki dachowe charakteryzują się niewielkim ciężarem i są pakowane w nieduże poręczne opakowania. Jedynym mankamentem jest ich jeszcze dość wygórowana cena i tutaj trzeba się liczyć z kosztem od około 80zł do około 100zł/m2 pokrycia, plus koszty dodatkowych akcesoriów wykończeniowo-montażowych.

Takie rozwiązanie, zwłaszcza z płytkami w grafitowym odcieniu doskonale wpisuje się w nowoczesną i minimalistyczną architekturę, ale z powodzeniem można je także stosować w domach tradycyjnych, czy nawet zabytkowych. W tym przypadku doskonale prezentują się płytki karbowane z fakturą łupka naturalnego. Pokrycie dachu płytkami włóknowo-cementowymi w nowoczesnej architekturze podkreśla jej prosty i czysty wygląd.

Faliste płyty włókno-cementowe

plyta cementowa dach

Tańszym lecz już nie tak efektownym wariantem są płyty faliste, które można znaleźć w formatach około 90x200cm. Płyty faliste z włókno-cementu są pokrywane dodatkowo farbą, co nadaje im gładką powierzchnię. Koszt płyt falistych to około 25-75zł za płytę. Mogą mieć one różne kształty fali, w zależności od wybranego producenta i jego oferty. Podobnie jak płytki, płyty włóknowo-cementowe posiadają dużą wytrzymałość na warunki zewnętrzne.

Płyty włóknowo-cementowe mogą być stosowane także na pokrycia istniejących dachów przeznaczonych do wymiany i remontu. Oba warianty dzięki lekkości nie obciążają dodatkowo istniejących elementów konstrukcyjnych budynku i mogą być ciekawą alternatywą dla pokryć blaszanych, w niczym im nie ustępując, zwłaszcza pod względem trwałości, czy wyglądu.

Montering af Cembrit Skifer
0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze