Jak prawidłowo zamontować okna?

Jak zamontować okna

Dobrze zamontowane okna zapewnią nam prawidłową izolację, zapewnią ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, będą też ozdobą domu – warto zatem zwrócić szczególną uwagę na sposób ich montażu oraz używane do tego materiały.

Do wykonania montażu najlepiej zatrudnić wykwalifikowaną ekipę, ale poznanie podstawowych zasad ich osadzania w otworach okiennych pozwoli na bieżąco kontrolować pracę i szybko korygować pomyłki w razie potrzeby.  Złe lub niestaranne wykonanie tej pracy może przysporzyć wielu problemów w przyszłości, łącznie z ponownym montażem okien.

Klucz do prawidłowego montażu okien

Przy montażu stolarki okiennej najważniejszy jest wcześniejszy prawidłowy pomiar otworów okiennych w murze oraz wykonanie lub zakup okien na tej podstawie.

Jeśli zamawiamy w fabryce okna plastikowe (PCV), lub drewniane na wymiar (najczęstszy sposób zakupu okien), pomiar powinien wykonać pracownik fabryki lub autoryzowanego punktu sprzedaży. Jeśli kupujemy okna w hurtowni budowlanej lub hipermarkecie, sami musimy zbadać, czy wymiary otworów okiennych pasują do zakupywanej stolarki i czy krawędzie otworów „trzymają kąty”. Ta kwestia wydaje się dość banalna, ale nie można jej lekceważyć, ponieważ na wielu budowach zdarzają się pomyłki, w wyniku których trzeba kuć ściany.

Etap I – przygotowanie powierzchni

O prawidłowe przygotowanie ościeży (otworów okiennych) należy zadbać już na etapie stanu surowego, pozwoli nam to uniknąć dodatkowej pracy podczas samego procesu montażu. W szczególności należy zwrócić uwagę, by nadproże znajdowało się na docelowej wysokości, a także dopilnować, by pozostawić około 1,5-3,5-centymetrowy otwór pomiędzy ościeżem a ościeżnicą (ramą okna). Mniejszy otwór mógłby prowadzić do wypaczenia okna (przez naprężenia występujące w ścianach), większy – spowodować zbyt dużo luzu, co osłabiłoby kotwy mocujące lub sprawiło, że pianka mocująca mogłaby wypchnąć okna na zewnątrz.

Tuż przed rozpoczęciem montażu sprawdzamy, czy ościeże ma równe boki. Jeśli nie, wszystkie nierówności należy bezwzględnie usunąć. Zwróćmy również uwagę czy dół ościeży, na którym opierać się będzie dolna część okna, jest prawidłowo wypoziomowany oraz czy otwór posiada kąty proste. Jeśli nie, przed montażem należy go wyrównać. Na koniec oczyszczamy otwór z wszystkich nieczystości.

Etap II – montaż okien

Montaż okien zależy od technologii, w jakiej wykonane są ściany. W przypadku ściany jednowarstwowej okno umieścić należy dokładnie w jej przekroju. Ściany dwuwarstwowe wymagają, aby wstawić okna przy zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej (na styku między częścią konstrukcyjną ściany a ociepleniem). Obecnie często też montuje się okna na kotwach wspornikowych, dzięki  którym okno można wysunąć w warstwę ocieplenia  i uzyskać tym samym zminimalizowanie mostka termicznego między ramą a ścianą murowaną.

Drugi etap rozpoczynamy od zdjęcia szklanych skrzydeł okiennych – tak, by montować samą ościeżnicę. Ramę montuje się na kotwach stalowych  (po bokach i u góry), a ustawia się ją na podkładkach stabilizujących  (najczęściej drewnianych lub plastikowych). Należy pamiętać, że muszą się one znaleźć pod każdym pionowym profilem. Podpory należy dobrać w ten sposób, by ościeżnica ustawiona została dokładnie w poziomie względem ściany i otworu.

Tak przygotowaną ramę okienną wstawia się w otwór, a następnie za pomocą kotew, kołków, podpórek i klocków unieruchamia na stałe. Jeśli montujemy okno przy pomocy kotew, następnym etapem jest przymocowanie ich do ściany. W przypadku montażu okien na kotwy dystansowe, mocujemy kotwy, następnie regulujemy ich wysięg, poziomujemy i pionujemy okna w każdym kierunku, a na koniec mocujemy ramę okna do kotew. Na wprawioną w otwór ościeżnicę można nałożyć skrzydła okienne i zamknąć je.

Etap III – uszczelnienie okna

Uszczelnienie to bardzo ważny etap w procesie montażu okna, od niego zależy prawidłowa izolacja pomieszczenia, w którym zostaje wstawione.

Przed rozpoczęciem uszczelniania należy oczyścić szczelinę okienną oraz lekko ją nawilżyć, co pomoże w lepszym montażu pianki poliuretanowej i zapewni jej przyczepność. Ramę okna należy obkleić taśmą malarską, dzięki czemu unikniemy zabrudzenia przy nakładaniu pianki.

Piankę rozprowadzamy na całym obwodzie ramy okiennej do 1/3 głębokości.

Materiał ten po stwardnieniu zwiększy objętość i wypełni wszystkie otwory pomiędzy ścianą a ościeżnicą.

Pianka pouliretanowa posiada znakomite właściwości izolacyjne oraz dobrą stabilność wymiarową – oznacza to, że przez długi czas zapewni naszemu oknu pewne osadzenie w ramie okiennej oraz ochroni przed zmianami temperatury nawet przy szybko zmieniających się warunkach atmosferycznych. Po zastygnięciu pianki jej nadmiar odcinamy wokół okna ostrym nożem.

Warto także wykonać dodatkowy “węgarek” ze styropianu lub wełny mineralnej nachodzący nieco na okienną ramę (na 1- 1,5 cm grubości ramy).

Takie rozwiązanie również zminimalizuje mostek termiczny między ramą ościeżnicy a murem.

Etap IV – wykończenie otworów okiennych

Zamontowane i uszczelnione okno wykańczamy, wykonując obróbkę glifu okna z tynku cementowo–wapiennego, tynku gipsowego natryskowego lub płyt kartonowo-gipsowych umieszczonych  na obwodzie otworu okiennego. Ważne, by pozostawić ok 2 mm przestrzeni na styku z ramą okna do wypełnienia silikonem lub akrylem w celu dodatkowego zabezpieczenia. Na zewnątrz okna wykańczamy glif najczęściej tynkiem cienkowarstwowym na styropianie lub wełnie albo tynkiem klasycznym – cementowo-wapiennym.

Montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych

Ważnym elementem bezpośrednio łączącym się z tematem montażu okien, jest montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.

Parapety zewnętrzne powinny być wykonywane wraz z wykańczaniem ścian zewnętrznych (z tynkami).

Najpopularniejsze są parapety z blachy obróbkowej (najczęściej stalowej powlekanej), rzadziej z kształtek ceramicznych lub z tworzywa sztucznego.

Przy montażu parapetów należy zapewnić właściwy spływ wody z powierzchni ramy i szyby okna na parapet (parapet powinien być obsadzony na dole lub poniżej ramy okiennej) oraz spadek do zewnątrz samego parapetu.

Nie wolno zatkać montowanym parapetem otworów odkraplających ramy okiennej. Szczelinę między ramą okna a parapetem wykończyć należy silikonem.

Parapety wewnętrzne mocuje się nieco inaczej – parapet wewnętrzny zachodzi  najczęściej na 1/3 – 1/2 grubości dolnej ramy okna. Parapety mogą być:

  • drewniane,
  • kamienne,
  • z konglomeratu,
  • z tworzywa sztucznego.

Kolejną kwestią związaną z montażem okien jest ich połączenie i współpraca z ewentualnymi roletami okiennymi – jeśli są stosowane w budynku. O rodzajach rolet, sposobach ich montażu – w kolejnym artykule MG Projekt.

7 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karola

Całe szczęście, że montażem okien będzie zajmowała się firma zewnętrza u nas 🙂 Warto mieć jednak o tym pojęcie, by prawidłowo wszystkiego przypilnować. Dziękujemy za cenne informacje!

kasia

dzieki za pozyteczny artykul, teraz bede wiedziala jak przypilnować ekipe jak beda stawiac okna 🙂 hehe Swoja droga Wasz blog przysłużyłby również naszym “fachowcom”, dowiedzieli by sie pau pożytecznych rzeczy…

Jakub

Witam,
nie spodziewałem się aż tylko interesujących porad, jestem oczywiście jeszcze przed tym etapem, więc każda rada na wagę złota 🙂 Bardzo cenne informacje! Dzięki

M

Szkoda, że nie ma ani słowa o możliwości zastosowania tzw. ciepłego monotażu, czyli odpowienich taśm zabezpieczających piankę przed zawilgoceniem z zewnątz jak i wewnątrz budynku. Metoda powszechna na zachód od naszej granicy. W kraju niestety w powijakach.

Danusia

Witam. Moje okno w kuchni było zamontowane chyba przez “fachowca”- jest chyba w ogóle nie uszczelnione. Wieje mi bardzo i nad parapetem i naokoło okna. Są szpary. Zastanawiam się, czy dałabym radę sama poprawić to co on zepsuł. Jadę dziś do Castoramy i kupię pianki montażowe i jakieś silikony i spróbuje coś uszczelnić. Myślę, że ten poradnik bardzo mi pomoże bo nigdy sama takich rzeczy nie robiłam.

Milena

Te kotwy stalowe to jaki konkretnie rodzaj? Próbuję znaleźć zamocowania do okien i szukam informacji na ten temat. Potrzebuję konkretnego typu do okien.

Anix

Czasem lubię wracać do starszych artykułów, bo w większości nie tracą na aktualności, czasem szukam jakiejś konkretnej informacji, a ona nadal jest na czasie. Dokladnie jak teraz na przykładzie okien i to własnie jest super, dziękuję