Wyłaz dachowy: parametry i montaż wyłazu dachowego

Wyłaz dachowy
Wyłaz dachowy

Wyłaz dachowy jest koniecznym elementem na dachu każdego domu, zgodnie z przepisami ustawy “Prawo Budowlane” i warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W tym artykule wyjaśniamy jakie parametry powinien mieć wyłaz dachowy i jak poprawnie go zamontować

Wyłaz dachowy

Wyłaz dachowy
Wyłaz dachowy

Wyłaz, to wyjście na dach, które musi być bezpieczne – zamontowane i zlokalizowane na dachu w takim miejscu, aby można było bezproblemowo wykonać niezbędną konserwację, naprawę, czyszczenie komina, czy innych elementów dachu.

Często Inwestorzy rezygnują z instalacji wyłazu dachowego ze względów oszczędnościowych, lub za namową nierzetelnych budowlańców, ale pamiętajmy, że zgodnie z prawem należy go wykonać zgodnie z projektem domu, jego wytycznymi, oraz ze sztuką budowlaną.

Wyłaz dobiera się ze względu na rodzaj pokrycia, kąta nachylenia dachu, a przede wszystkim dla wygody, komfortu i bezpieczeństwa użytkowania domu.

Wyłaz to nie tylko wyjście dla kominiarza, który ma wykonać przegląd, czy drożność przewodów kominowych, to również możliwość pielęgnacji i przeprowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych na dachu.

Wyłaz dachowy wymiary

Stopnie kominiarskie na dachu domu
Stopnie kominiarskie na dachu domu

Wyłaz powinien posiadać minimalne wymiary klapy wyłazowej 0.8 m x 0.8 m, a jeśli decydujemy się na wyjście na dach poprzez wyjście, to wówczas minimalne drzwi powinny wynosić 0.8 m szerokości i 1,9 m wysokości.

W budynkach jednorodzinnych wyłaz, czy wyjście na dach może odbywać się z dowolnego pomieszczenia.

Dodatkowo przy dachach o kącie nachylenia połaci dachowej powyżej 25 % (od około 14 stopni), lub tam gdzie pokrycie jest kruche, czy łamliwe, należy dla bezpieczeństwa poruszania się zamontować odpowiednie akcesoria dachowe takie jak ławy i stopnie kominiarskie.

W przypadku kiedy utrudniony jest montaż akcesoriów dachowych, lub jest to wręcz niemożliwe, wówczas trzeba zamontować specjalistyczne drabiny z zabezpieczającymi obręczami ochronnymi (powyżej 3 m wysokości), lub klamry, które mocuje się do stałych elementów konstrukcyjnych budynku.

Drabiny powinny mieć minimalną szerokość 0.5 m, wraz z odstępami między szczeblami nie większymi niż 0.3 m.

Drabiny, lub klamry należy montować od ściany, lub innego elementu konstrukcyjnego w odległości nie większej niż 0.15 m.

Dodatkowo, przy braku innych zabezpieczeń przy ich wyjściu, górne zakończenia trzeba wydłużyć na przynajmniej 0.75 m od poziomu wyjścia.

Wyłaz dachowy wymiary
Wyłaz dachowy wymiary

Optymalnie dobrany i zamontowany wyłaz dachowy będzie spełniał podobna funkcję jak popularne okna dachowe.

Będzie ciepły w przypadku wyjścia z pomieszczenia ogrzewanego, a przede wszystkim w pełni szczelny i odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Jeśli wyjście na dach będzie obsługiwane po przez pomieszczenie nieużytkowe i nieogrzewane, to wtedy można zastosować tańszy wariant wyłazu dachowego z mniejszymi parametrami cieplnymi, lub nawet zwykły prosty wyłaz, tak zwany wyłaz dachowy zimny.

Wyłazy mogą być wykonane jako ciepłe i swoją konstrukcją i wyglądem przypominają wówczas okna połaciowe.

Spełniają wtedy wszelkie parametry cieplne, które charakteryzują okna połaciowe.

Wyłazy na dachu mogą być w ramie drewnianej, lub z PCW z kołnierzem uszczelniającym dookoła.

Jako wypełnienie stosowane są często szyby termoizolacyjne, płyty warstwowe z blachy ocynkowanej, lub blachy powlekanej z dociepleniem w środku.

Zimne wyłazy wyglądają i zbudowane są podobnie jak te ciepłe, z tym, że czasami zamiast szyby stosuje się poliuretan, blachę aluminiową, lub ocynkowaną, bez docieplenia.

Dla wygody przy wyłazie można zastosować sterownik pneumatyczny, który ułatwia otwarcie wyłazu, oraz zapobiega jego samoczynnemu zatrzaśnięciu.

W przypadku otwierania ręcznego najlepiej sprawdzają się wyłazy wykładane na bok, na dach.

Wyłaz dachowy montaż

Oczywiście można przy wychodzeniu na dach skorzystać z okien połaciowych, ale tylko takich, które mają odpowiednią wielkość, oraz są uchylne, lub uchylno – obrotowe z wysoko zlokalizowaną osią obrotu.

Wyjście na dach powinno być dodatkowo zabezpieczone specjalnym profilem, który ochrania ościeżnicę, ale również zapobiega poślizgowi na dachu.

Profil ten montuje się na dole wyłazu.

Dobrze jest, kiedy wyłaz dachowy zaopatrzony jest w system zamykania z możliwością regulacji otwierania i zabezpieczeniem przed zamknięciem.

Dzięki temu można będzie też przewietrzać pomieszczenie, w którym przewidziano wyłaz dachowy.

Montaż wyłazu na dach nie jest sprawą skomplikowaną, zwłaszcza w nowo budowanym domu, gdyż mieści się pomiędzy krokwiami i nie trzeba ingerować w konstrukcję dachu.

Jeśli nie ma deskowania pełnego na więźbie, wówczas stosuje się dodatkowe wymiany, podtrzymujące konstrukcję wyłazu.

Gdzie zamontować wyłaz dachowy?

Montaż wyłazu dachowego
Montaż wyłazu dachowego

Najlepszą lokalizacją wyłazu jest najbliższa strefa obok komina, czyli im bliżej komina tym lepiej.

Podobne rozwiązania stosuje się w przypadku innych elementów dachowych jak anteny, czy urządzenia techniczne na dachu.

Czasami jednak może zdarzyć się, że wyłaz wychodzi sporo oddalony od komina i wtedy montuje się wspomniane już akcesoria dachowe.

Są to elementy najczęściej ażurowe, tak by nie gromadził się na nich śnieg, czy lód i są to systemowe rozwiązania proponowane przez producentów pokryć dachowych, oraz dobierane ze względu na rodzaj pokrycia.

Stopnie i ławy kominiarskie montuje się do sztywnego poszycia znajdującego się pod pokryciem dachowym, lub do łat dachowych zamocowanych na więźbie.

Do ich montażu stosuje się specjalne wsporniki ze stali ocynkowanej, albo z aluminium, lub montuje się je za pomocą dachówek wsporczych, w zależności od wybranego systemu i rodzaju pokrycia dachowego.

Montaż wyłazu dachowego VERSA WVD+
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
KasiaK

Ja fajny i nietypowy właz kupiłam. Nigdy nie spotkałam się z produktem który otwiera się w bok. Większość otwiera się do góry w każdym razie tylko takie widziałam