Baseny ogrodowe: koszt budowy i użytkowania

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 30 września 2021

Marzysz o basenie w ogrodzie, ale boisz się, że koszty budowy basenu mogą okazać się za wysokie? Sprawdź, ile kosztuje budowa basenu i jego utrzymanie oraz w jakie akcesoria warto wyposażyć przydomowy basen.

budowa basenu
Baseny ogrodowe

Od około 37 tys. do 40 tys. zł – tyle wynosi średnia cena budowy basenu ogrodowego przeciętnej wielkości na świeżym powietrzu, nie licząc takich udogodnień jak zadaszenie czy natryski. Koszt użytkowania basenów ogrodowych w sezonie to około 1 500 zł – 2 000 zł.  W przypadku, gdy chcemy ograniczyć wydatki grzewcze i zamontować ogrzewanie słoneczne zamiast elektrycznego lub gazowego, za całą inwestycję zapłacimy nawet 3 000 zł – 5 000 zł więcej.

Wybieramy miejsce na basen ogrodowy i sprawdzamy grunty

Najlepszym scenariuszem jest oczywiście ten, gdy prace nad całorocznym basenem ogrodowym zaczynamy równolegle z budową domu jednorodzinnego. Wtedy łatwiej jest prowadzić prace wykopowe, nie trzeba bowiem niszczyć już zagospodarowanej działki.

Pierwszą rzeczą o jaką należy zadbać jest wybór odpowiedniego miejsca na rozpoczęcie prac. Jeśli decydujemy się na wkopywany odkryty basen ogrodowy, wydzielmy pod niego teren mocno nasłoneczniony, dzięki czemu w przyszłości zaoszczędzimy na ogrzewaniu wody i dłużej będziemy mogli się cieszyć kąpielami na świeżym powietrzu w upalne dni. Należy również sprawdzić stan gruntów i upewnić się, że ulokowany basen ogrodowy nie spowoduje zwilgotnienia u sąsiadów. Jeśli wszystko jest w najlepszym porządku, można rozpoczynać prace ziemne.

Koszt wykopów jest zwykle wliczony w cenę budowy niecki basenowej i zależny od jej wielkości oraz rodzaju. Oczywiście, częściej bywa tak, że decyzję o wybudowaniu basenu podejmujemy lata po tym, jak urządzimy się już w nieruchomości. Wtedy sprawy nieco się komplikują. Okazać się może nawet, że w miejscu uważanym przez nas za idealne, nie ma warunków na budowę.

Na przeszkodzie stanąć mogą między innymi znajdujące się stosunkowo wysoko wody gruntowe. Mogą one sprawić, że grunt pod niecką basenu zacznie się osuwać i powodować uszkodzenia. Oczywiście z tej sytuacji jest wyjście – przydomowy basen można umieścić nieco płycej oraz zrobić podwyższenie, w które zostanie wpuszczona niecka.

Cena takiej inwestycji niestety nieco wzrośnie, koszt wykonania nasypu gruntowego to około 50 zł za m2.

Dużo gorszym scenariuszem jest wiadomość, że zbudowany basen ogrodowy spowoduje obniżenie poziomu bezpieczeństwa konstrukcji już istniejących na działce budynków. Wtedy wymarzona inwestycja raczej nie dojdzie do skutku.

przydomowy besen
Optymalne miejsce na basen ogrodowy

Pozwolenie na budowę basenu – kiedy będzie potrzebne?

Po upewnieniu się, że grunt nadaje się pod budowę należy zadbać o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Prawo wymaga uzyskania takiego pozwolenia w przypadku, gdy planowana powierzchnia basenu jest większa niż 30 m2.

Odpowiedni wniosek należy złożyć w starostwie, podobnie jak w przypadku budowy domu.

Oczywiście, jeśli zadowala nas basen o wielkości mniejszej niż 30 m2, nie musimy zdobywać pozwolenia, wtedy należy jedynie zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy i odczekać 30 dni zanim rozpocznie się prace wykonawcze. Do zgłoszenia, poza informacjami o zakresie i rodzaju robót, należy dodać oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem. Projekt budowlany nie jest potrzebny.

Warto pamiętać, że dokumenty zezwalające na budowę tracą ważność i jeśli w ciągu dwóch lat od zgłoszenia terminu nie rozpoczniemy robót, będzie trzeba się o nie starać raz jeszcze.

Jeśli basen powyżej 30m2 zostanie wybudowany bez aktualnego pozwolenia, urząd może wezwać do złożenia dokumentów i wniesienia opłaty legalizacyjnej (wysokości 2500 zł), a nawet nakazać rozbiórkę.

Wybór niecki basenowej

Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów niecek basenowych – najbardziej znane są:

 • niecki marmurowe,
 • betonowe lub żelbetonowe (które można wyłożyć PCV),
 • eleganckie niecki ze stali szlachetnej,
 • znacznie tańsze niecki poliestrowe lub aluminiowe,
 • ekologiczne niecki drewniane.

Najczęściej wybierane w Polsce baseny mają długość 8–8,5 m, szerokość 3,7 m oraz głębokość 1,55–2 m, dlatego skupimy się na cenach niecek o takich wymiarach.

Niecka betonowa (lub marmurowa)

Betonowa (lub marmurowa) niecka basenu jest bardzo trwała i odporna na warunki pogodowe. Wmurowana lub wylewana niecka jest wykładana płytkami (po ówczesnym izolowaniu) lub wyklejana folią zbrojną. Można ją z powodzeniem zastosować zarówno w ogrodzie, na wolnym powietrzu jak i w budynku.

Minusem tego typu rozwiązania jest jednak cena. Niecka betonowa (zbrojona) około 8 m długości będzie kosztowała ponad 30 000 zł, a marmurowa podobnej wielkości nawet ponad 40 000 zł, w zależności od wyboru dostawcy. W cenę wliczone są oczywiście prace ziemne i wykończeniowe. Fikuśny kształt basenu może podnieść koszty wykonania.

Poliestrowa niecka basenu

Poliestrowa niecka basenu to jedna z najtańszych opcji. Wykonanie jej dla basenu o długości około 8,5 m to koszt średnio 20 000 zł. Plastikowa niecka basenu przywożona jest do klienta jako gotowy, całościowy produkt. Jej montaż jest szybki i prosty, nie przekracza trzech tygodni (licząc z wykopem i wykończeniem otoczenia basenu). Konstrukcja jest wytrzymała, mimo że nie używa się stalowych wzmocnień.

Gładka powierzchnia niecki poliestrowej ułatwia też utrzymywanie basenu w czystości i zapewnia również dobrą izolację. Nie trzeba się również martwić o pęknięcia konstrukcyjne.

Basen ogrodowy – niecka stalowa

Niecka stalowa to rozwiązanie, które częściej wybierane jest do basenów w pomieszczeniu, niż na zewnątrz domu. Gwarantuje jednak całkiem dobre zimowanie, jest też dostępna w różnych kształtach i rozmiarach.

Wygląda bardzo elegancko i jest dość szybka w instalacji. Niecka do basenu o długości około 8 metrów to wydatek średnio od 25 000 zł.

Basen ogrodowy – niecka drewniana

Niecka drewniana to rozwiązanie ekologiczne o wysokiej jakości. Dobrze utrzymuje ciepło wody. Można ją zarówno wpuścić w ziemię, jak zamontować zewnętrznie. Impregnowanie nie jest problematyczne, a montowanie jak i demontowanie można wykonać samodzielnie w każdej chwili. Kształt niecki może być zarówno prostokątny, wielokątny, jak i okrągły. Niecki drewniane zwykle robi się z sosny i stosuje do mniejszych basenów ogrodowych. Niecka o długości 8 m to wydatek średnio ponad 25 000 zł.

basen ogrodowy
Basen ogrodowy – niecki basenowe

Więcej informacji na temat rodzajów basenów i budowy basenu murowanego można znaleźć w artykule Basen ogrodowy: stelażowny, poliestrowy, rozporowy, czy murowany?

Jak zaaranżować otoczenie basenu ogrodowego?

Po zamontowaniu wybranej niecki warto pomyśleć o zwiększającym komfort użytkowania basenu wykończeniu. Otoczeniem niecki może być zwykła trawa, z podstawowym zabezpieczeniem brzegów. Znacznie większy komfort ogrodowego basenu osiągniemy jednak poprzez podłogę z impregnowanych desek.

Jeśli decydujemy się na płytki (pasujące na przykład do wewnętrznego wykończenia basenu betonowego), warto sprawdzić czy są mrozoodporne. W sklepach znajdziemy też płytki antypoślizgowe. Pamiętajmy, że na mróz i wodę odporna musi być również fuga, której użyjemy do spoinowania płytek.

Ile kosztują akcesoria i utrzymanie basenu przydomowego?

Sama budowa basenu, to zazwyczaj zaledwie 60% kosztów jakie poniesiemy przy tego typu inwestycji.

Pozostałe 40% to pieniądze, jakie trzeba będzie wydać na:

 • akcesoria czyszczące wodę,
 • preparaty dezynfekujące,
 • koszty ogrzewania i oświetlenia,
 • basenowe atrakcje,
 • zakup przesłony basenowej.

Dlatego szukając firmy, która wykona nasz basen warto zwrócić uwagę nie tylko na ceny niecek, ale również tego typu wyposażenie.

Ile kosztuje utrzymanie basenu?
Ile kosztuje utrzymanie basenu?

Wyposażenie konieczne basenów:

 • filtr (w zależności od wielkości basenu),
 • drabinka (jeśli schody nie są wliczone w koszt niecki),
 • odkurzacz dna,
 • środki uzdatniające wodę,
 • tester do badania wody (przyrząd do badania pH wody oraz zawartości w wodzie np. chloru, bromu).

Baseny ogrodowe: wyposażenie dodatkowe

Baseny ogrodowe można w łatwy sposób udoskonalić. Dostępne są m.in:

 • wyposażenie służące podgrzewaniu wody (mogą to być np.: solary),
 • pokrycie basenu (np.: żaluzje basenowe),
 • automatyka pomiarowo-dozująca,
 • oświetlenie podwodne,
 • dodatkowe atrakcje – zjeżdżalnie, natryski, trampoliny.

Filtry do basenu

Skupmy się, na tym co konieczne – przede wszystkim filtry (ceny oscylują ok. 1 200 zł). Woda w niecce szybko się brudzi. Pozostawiane w niej włosy, wpadające do środka liście i inne zanieczyszczenia muszą zostać usunięte nie tylko ze względów estetycznych, ale i higienicznych.

Świetnie sprawdzą się do tego filtry piaskowe (około 3 600 zł). Za pomocą pompy pobiorą z basenu brudną wodę, która trafi do zbiornika wypełnionego piaskiem kwarcowym, przepłynie przez niego i pozostawi wszelkie zanieczyszczenia, a następnie wydostanie się przez dysze wylotowe.

Akcesoria i chemia basenowa

Odmulacz dna basenu to wydatek około 30–80 zł, za odkurzacz zapłacimy znacznie więcej – średnio 300 zł. Środki uzdatniające wodę to koszt około 250 zł, a ceny testerów do basenów wahają się od 11 zł do nawet 120 zł.

Wyposażenie i akcesoria
Wyposażenie i akcesoria

Koszt użytkowania basenu to około 1 500 zł – 2 000 zł za sezon, jeśli podliczymy koszty środków chemicznych i ogrzewania.

Podgrzewanie wody w przydomowym basenie

W Polsce przy dobrej pogodzie możemy liczyć na 3–4 ciepłe miesiące, podczas których nasz  basen ogrodowy może być otwarty. Nic dziwnego, że właściciele basenów decydują się na podgrzewanie wody – tylko to gwarantuje możliwość korzystania z basenu przez cały rok. Ekonomicznym sposobem podgrzewania wody mogą być panele słoneczne, które nie będą generowały dodatkowych kosztów. Jednak w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym, którego koszt może zamknąć się w 5 000 zł, koszt systemu solarnego jest dużo wyższy i wynosi około 8 –10 tysięcy.

Zadaszenie basenu w ogrodzie

Na koniec słowo o zadaszeniu basenu. Nawet, gdy basen ogrodowy jest ulokowany na powietrzu, warto pomyśleć o okryciach, na przykład foliami solarnymi, roletami z PCV lub roletami poliwęglanowymi. Niestety cena zadaszenia jest zazwyczaj równa cenie basenu.

Baseny ogrodowe – koszt budowy i użytkowania – pobierz artykuł do druku

FAQ

✓ Ile kosztuje budowa basenu?

Od około 37 tys. do 40 tys. zł – tyle wynosi średnia cena budowy basenu ogrodowego przeciętnej wielkości na świeżym powietrzu, nie licząc takich udogodnień jak zadaszenie czy natryski.

✓ Ile kosztuje użytkowanie basenu?

Koszt użytkowania basenu ogrodowego w sezonie to około 1 500 zł – 2 000 zł.

✓ Ile kosztują akcesoria i chemia basenowa?

Odmulacz dna to wydatek około 30–80 zł, za odkurzacz zapłacimy znacznie więcej – średnio 300 zł. Środki uzdatniające wodę to koszt około 250 zł, a ceny testerów do basenów wahają się od 11 zł do nawet 120 zł.

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze