Przydomowa wiata śmietnikowa to praktyczna budowla, która ułatwia przechowywanie odpadków. Dzisiaj coraz częściej traktowana jest jako obowiązkowy element posesji. Można kupić ją jako gotową konstrukcję, kontaktując się z producentem wiat śmietnikowych, lub zdecydować się na budowę wiaty śmietnikowej samodzielnie. Niezależnie od wybranego wariantu, należy pamiętać, że altany śmietnikowe powinny być dogodnie położone, trwałe i odporne na czynniki pogodowe. Doradzamy, jak wykonać wiatę śmietnikową przy domu jednorodzinnym.
Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym
Zgodnie z obowiązującą obecnie „ustawą śmieciową” należy gromadzić odpady w różnych frakcjach – odpady zmieszane i odpady segregowane. Odpadki segregowane dzielone są na kolejne rodzaje: szkło, metale i tworzywa sztuczne, papier, bioodpady. W związku z tym na producentów odpadów stałych spadł obowiązek ich odpowiedniego przygotowywania i przechowywania. Aby robić to wygodniej, można zdecydować się na altany śmietnikowe. Wiata śmietnikowa jest rodzajem budowli, która umieszczona jest na zewnątrz. Jej głównym celem jest przechowywanie wytworzonych śmieci aż do momentu, w którym zostaną one odebrane przez służby komunalne. Altany śmietnikowe są spotykane powszechnie na terenach osiedli wielorodzinnych, ale można również wykonać własną wiatę śmietnikową przydomową. Wówczas spełnienie obowiązku związanego z gospodarką odpadami staje się jeszcze prostsze – śmieci nie trzeba przechowywać w domu, garażu, budynku gospodarczym, co oszczędza miejsce, minimalizuje nieprzyjemne zapachy i nie powoduje pojawienia się zagrożenia ze strony szkodników. Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym może stać się zatem funkcjonalnym dodatkiem na posesji, a przy tym nie musi zaburzać wyglądu architektury budynku. Dzięki wielu wariantom konstrukcyjnym można stworzyć altanę śmietnikową, która będzie dyskretnie wpisywała się w aranżację okolicznej otwartej przestrzeni.
Konstrukcja wiaty śmietnikowej
Zewnętrzna, przydomowa wiata śmietnikowa najczęściej budowana jest jako wydzielona ogrodzeniem przestrzeń, w której umieszcza się kosze na odpady. Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym może mieć przy tym zróżnicowaną wielkość i wygląd zależnie od indywidualnych potrzeb domowników.
Ogrodzenie
Na ogół wiata śmietnikowa budowana jest w linii ogrodzenia, ale może też być umieszczona przy domu lub stanowić obiekt wolnostojący. Wydzielenie przestrzeni pozwala wtedy na zabezpieczenie zawartości obiektu i minimalizuje dostęp niepowołanych osób do jej wnętrza.
Zadaszenie
W przypadku, gdy odpady przechowywane są w workach, warto zdecydować się na zadaszoną wiatę śmietnikową. Altanę śmietnikową bez dachu można wykonać wtedy, gdy śmieci przechowywane są w zamykanych kubłach. Odporny na warunki atmosferyczne dach zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi, a także promieniowaniem UV, utrzymując w wiacie odpowiednie warunki do przechowywania śmieci.
Podłoga
Podłoga w wiacie śmietnikowej powinna być utwardzona i położona na równi z okolicznym terenem. Dzięki temu można łatwiej przemieszczać pojemniki na śmieci przed posesję.
Wejście
Altana śmietnikowa najczęściej jest wyposażona w dwa wejścia z zamkami – jedno umieszczane jest od strony działki, natomiast drugie od strony ulicy, dlatego można łatwiej gromadzić i wystawiać śmieci podczas ich zbiórki. Można wykonać też altany śmietnikowe z jednym wejściem, które najczęściej lokalizowane jest wtedy od strony ulicy.
Oświetlenie
Wiata śmietnikowa może być wyposażona w oświetlenie, co pozwala na wygodne korzystanie z niej również po zmroku. Oświetlenie może być wykonane na bazie doprowadzonej instalacji elektrycznej lub też jako oświetlenie solarne, które nie wymaga podłączania do sieci elektroenergetycznej. Konstrukcje wiat śmietnikowych nie są skomplikowane, a przy tym takie śmietniki mogą znacznie ułatwić codzienne obowiązki związane z gospodarką odpadami w domu jednorodzinnym czy na osiedlach domków.
Wiata śmietnikowa – zalety i wady
Przed zdecydowaniem się na wykonanie wiaty śmietnikowej przy budynku jednorodzinnym należy rozważyć wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania.
Zalety przydomowej wiaty śmietnikowej | Wady przydomowej wiaty śmietnikowej |
---|---|
Łatwiejsze przechowywanie odpadków zmieszanych i segregowanych – za jej pomocą można uprościć swój domowy system gospodarki odpadami. | Altana śmietnikowa to dodatkowy koszt – wybudowanie przydomowej altanki śmietnikowej jest związane z dodatkowym kosztem. Dzięki wielu wariantom wiat do wyboru wydatek ten nie musi być jednak wysoki. |
Prostsze przekazywanie odpadków do służb komunalnych – gdy altana śmietnikowa zostanie wybudowana przy granicy działki, na przykład w ramach ogrodzenia, można łatwo wystawiać kontenery i worki na śmieci w dniu ich zbiórki. | Altana śmietnikowa zabiera przestrzeń na działce – wiata wymaga dodatkowej przestrzeni, która zależna jest od jej planowanej wielkości. |
Oszczędność miejsca w budynku – nie ma potrzeby przechowywania odpadków w domu, garażu lub w budynku gospodarczym. | |
Ochrona przed nieprzyjemnymi zapachami – śmieci przechowywane długo mogą nieprzyjemnie pachnieć, dlatego umieszczenie ich na zewnątrz w wiacie minimalizuje ten problem. | |
Altana śmietnikowa zabezpiecza przed szkodnikami – odpadki przyciągają szkodniki jak gryzonie i insekty. Umieszczenie odpadków na zewnątrz, z dala od budynku, pozwala na wyeliminowanie takiego niebezpieczeństwa. | |
Altana śmietnikowa nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia budowy – dzięki temu można wznieść ją bez dodatkowych formalności. | |
Wiata śmietnikowa – przepisy
Aby wybudować wiatę śmietnikową, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów pod kątem jej usytuowania. Zastosowanie ma tutaj Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Miejsca na pojemniki do gromadzenia odpadów stałych – zgodnie z przepisami:
- na działkach budowlanych powinny zostać wydzielone miejsca służące do czasowego gromadzenia odpadków, także z uwzględnieniem prowadzenia ich segregacji,
- miejscem do gromadzenia odpadów może być wyodrębnione pomieszczenie w budynku, zadaszona osłona lub pomieszczenie ze ścianami pełnymi albo ażurowymi, utwardzony plac do ustawiania na nim zamykanych kontenerów lub plac z kontenerami podziemnymi albo częściowo podziemnymi,
- przestrzeń znajdująca się między wejściami do pomieszczeń albo placami oraz miejscem, w które dojeżdża śmieciarka, powinna być utwardzona, aby umożliwiać przemieszczanie pojemników na ich kołach własnych albo na wózkach.
Zatem wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym również może być miejscem do przechowywania odpadków zgodnie z powyższymi przepisami. Altana śmietnikowa powinna być wyposażona w ściany lub może mieć zadaszoną osłonę – można także wykonać wiatę ze ścianami i dachem. Należy przy tym pamiętać o utwardzonej powierzchni w miejscu, gdzie śmieci mają być odbierane przez służby. Przepisy wskazują także na odległość pojemników i kontenerów na odpadki od okien i drzwi do budynków i od ościennych działek. Zgodnie z przepisami położenia wiaty śmietnikowej przy domu jednorodzinnym (w zabudowie jednorodzinnej, a także zagrodowej i rekreacji indywidualnej) nie określa się. Wobec tego altana śmietnikowa może być położona w dowolnym miejscu w granicach działki – w dowolnej odległości od okien i drzwi budynków mieszkalnych, a także od granicy sąsiedniej działki. Przepisy o odległości stosowane są do wiat w innych lokalizacjach, na przykład na osiedlach.
Wiata śmietnikowa – czy konieczne jest pozwolenie na budowę wiaty?
Budowa wiaty śmietnikowej nie wymaga prowadzenia wcześniejszych formalności związanych z jej wzniesieniem. Dotyczy to zarówno wiat budowanych przy budynkach, jak i wolnostojących. Przepisy wskazują, że nie potrzeba ani pozwolenia, ani zgłoszenia budowy, wtedy, gdy wznosi się wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2, położoną na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny albo przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Zastrzeżenie dotyczy liczby wiat na działce – to maksymalnie 2 obiekty na każde 1000 m2 powierzchni działki. Zastosowanie mają także przepisy wskazujące, że zgłoszenie i pozwolenie nie jest potrzebne na altany śmietnikowe o powierzchni wynoszącej do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na posesji nie może być wyższa od 2 na każde 500 m2 powierzchni działki.
Spełniająca wymogi powierzchni wiata śmietnikowa przy domku jednorodzinnym:
- nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę wiaty,
- nie wymaga zgłoszenia budowy.
Wobec tego przed wykonaniem przydomowej wiaty śmietnikowej nie ma potrzeby zgłaszania jej do urzędu. To duże ułatwienie dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą łatwiej gromadzić odpadki na swojej posesji.
Jak powinien wyglądać projekt wiaty śmietnikowej?
W przypadku budowy przydomowej wiaty śmietnikowej przygotowanie jej projektu nie jest konieczne, chociaż warto zdecydować się na jego wykonanie. Projekt wiaty śmietnikowej pozwala na łatwiejsze wykonanie obiektu. Na jego podstawie altana śmietnikowa może zostać usytuowana na działce, można obliczyć ilość potrzebnych materiałów, zaplanować harmonogram prac, a także realizować je zgodnie z planem. Samodzielnie projekt można wykonać na kartce albo na komputerze, na przykład z wykorzystaniem programów do projektowania architektury. W przypadku, gdy realizacja wiaty jest przekazywana w ręce zewnętrznej firmy, wówczas to ona powinna przygotować odpowiedni projekt obiektu do gromadzenia odpadów. Wybrane firmy uzupełniają dokumentację projektową o wizualizacje 3D prezentujące wygląd wiaty po jej wykonaniu w przestrzeni. Projekt przedkładany jest klientowi do akceptacji.
Projekt wiaty śmietnikowej może zawierać elementy jak:
- opis obiektu,
- wykaz materiałów,
- wymiary obiektu,
- rysunek techniczny obiektu – rzut górny, rzuty boczne,
- położenie obiektu na działce.
Gdzie ustawić przydomową wiatę śmietnikową?
Przepisy dopuszczają położenie przydomowej wiaty śmietnikowej w dowolnym miejscu. Wybór właściwej lokalizacji na altany śmietnikowe ma przy tym bardzo duże znaczenie dla komfortu gromadzenia odpadków.
Wybrane lokalizacje wiaty śmietnikowej przy domu jednorodzinnym:
- altana śmietnikowa przy bramie lub furtce,
- altana śmietnikowa w narożniku posesji,
- altana śmietnikowa za bramą lub furtką,
- altana śmietnikowa przy budynku,
- altana śmietnikowa niestykająca się z ogrodzeniem domu.
Wiata śmietnikowa przy bramie lub furtce
Najczęściej wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym umieszczana jest w linii ogrodzenia przy bramie lub przy furtce. To tam znajduje się zwykle utwardzona nawierzchnia, co pozwala na łatwe wystawienie kubłów lub worków na śmieci do odbioru przez służby. Minusem takiego rozwiązania może być nieprzyjemny zapach, który może otaczać altany śmietnikowe. Właśnie dlatego dobrym pomysłem może być umieszczenie jej bliżej bramy, a nie furtki. Nie zawsze jednak jest to możliwe, biorąc po uwagę wymiary działki budowlanej. Decydując się na umieszczenie wiaty śmietnikowej przy bramie albo furtce, należy pamiętać o tym, aby furtki i domu nie wyglądały identycznie, co może powodować problem z wyborem drogi.
Wiata śmietnikowa w narożniku posesji
Innym popularnym miejscem, w którym buduje się wiatę śmietnikową przy domu, jest narożnik posesji. Wtedy jest ona umieszczana z dala od furtki i bramy, co minimalizuje nieprzyjemne zapachy, jakie mogą z niej dochodzić. Wiata w narożniku może być sposobem na zagospodarowanie mało eksploatowanej części działki. Rozwiązanie to często sprawdza się także w przypadku mniejszych posesji. Minusem wiaty śmietnikowej w narożniku jest często utrudniony transport worków oraz kubłów z odpadkami w miejsce ich wystawienia. Warto wtedy zadbać o wykonanie utwardzonej ścieżki łączącej wiatę z furtką lub bramą.
Wiata śmietnikowa za bramą lub furtką
Gdy pozwalają na to wymiary i kształt działki budowlanej, wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym może znaleźć się też poza linią bramy lub furtki. Najczęściej można zrealizować ją wtedy, gdy przed posesją wydzielono wcinający się w nią podjazd – parking dla samochodów. Wiata śmietnikowa za bramą lub furtką pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni na działce i jednocześnie ułatwia przekazywanie odpadków służbom.
Wiata śmietnikowa przy budynku
Wiata na odpadki nie musi znajdować się przy ogrodzeniu. Można również wykonać ją bezpośrednio przy budynku. Najczęściej jest ona lokalizowana z tyłu lub boku domu, aby nie zaburzać jego estetyki. Może być połączona z wiatą na samochód, komórką gospodarczą umieszczoną na zewnątrz. Jako że jedną ścianą wiaty może być ściana budynku, jej wykonanie jest łatwiejsze i tańsze. Minusem wiaty śmietnikowej przy budynku jest często większa odległość do pokonania z pełnymi kubłami lub workami, co będzie dla wielu osób kłopotliwe. Także problemem mogą być nieprzyjemne zapachy przy budynku.
Wiata śmietnikowa niestykająca się z ogrodzeniem
Wiata śmietnikowa może znaleźć się także w dowolnym miejscu na działce, które nie styka się z ogrodzeniem ani budynkiem. Przykładowo, mogą być to altany śmietnikowe zlokalizowane przy ścieżce prowadzącej do bramy lub furtki.
Wiata śmietnikowa – wymiary
Wymiary wiaty śmietnikowej powinny być dopasowane do miejsca jej montaż oraz do liczby i rodzaju pojemników, jakie mają być umieszczone w środku obiektu. Jak że obecnie prowadzi się segregację odpadków, automatycznie oznacza to, że konieczna jest większa przestrzeń na gromadzenie śmieci. Także wtedy, gdy w domu mieszka duża rodzina z małymi dziećmi, osobami obłożnie chorymi, konieczna może być większa przestrzeń na gromadzenie produkowanych śmieci.
Wiata przy domu jednorodzinnym powinna zmieścić:
- pojemnik na odpady zmieszane,
- kontenery lub worki na odpady segregowane,
- kubeł lub worek na odpady bio – chyba że korzysta się z kompostownika.
Najczęściej nowoczesne wiaty śmietnikowe przeznaczone do domów jednorodzinnych buduje się o wymiarach około 2 x 2 m, ale można również wykonać wiaty nieco mniejsze, gdy dostępna jest mniejsza przestrzeń na posesji, na przykład 1,3 x 1,35 m. Standardowy kubeł na odpadki ma wymiary około 47-48 x 54-55 cm albo 58-60 x 73-75 cm.
Projektując wiatę śmietnikową pod kątem jej wymiarów, należy również uwzględnić fakt, że w środku powinna znaleźć się przestrzeń dla użytkownika, który może wtedy łatwo wyrzucać odpady lub wyciągnąć z wnętrza obiektu kubeł, worki.
Rodzaje wiat śmietnikowych
Różne rodzaje wiat śmietnikowych pozwalają na dopasowanie ich do architektury budynku, ogrodzenia oraz do konkretnych wymogów użytkowników. Główny podział wiat dotyczy materiałów, z których są one wykonane.
Wiata śmietnikowa umieszczona przy domu jednorodzinnym może być wykonana z kilku typów materiałów, co przekłada się również na jej wygląd, wytrzymałość, eksploatację.
Główne rodzaje wiat śmietnikowych:
- nowoczesne wiaty śmietnikowe stalowe,
- wiaty śmietnikowe drewniane,
- wiaty śmietnikowe murowane.
Wiaty śmietnikowe stalowe
Te wiaty śmietnikowe, odporne na warunki atmosferyczne, których konstrukcja wykonana jest z elementów stalowych, na przykład paneli z blachy lub z drutu. Elementy metalowe powinny być zabezpieczone przed korodowaniem przez ocynkowanie. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dlatego można dostosować je do wyglądu przestrzeni. Do dyspozycji są kolory jak szary, czarny, zielony, brązowy i inne kolory z palety RAL. Można kupić także elementy w okleinie drewnopodobnej.
Wiaty śmietnikowe drewniane
Do wykonania tych wiat śmietnikowych wykorzystuje się drewno. Deski drewniane, które poddane są odpowiedniej impregnacji dla dodatkowej ochrony przed czynnikami pogodowymi, tworzą ramę i ściany wiat śmietnikowych. Mogą być osadzone również na metalowej ramie, co dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję. W sprzedaży można znaleźć też deski kompozytowe, które produkowane są ze zmielonych odpadów drewnianych z dodatkiem żywicy, a następnie formowane w kształt naturalnych desek drewnianych. W porównaniu do drewna litego deski kompozytowe są bardziej odporne na czynniki pogodowe.
Wiaty śmietnikowe murowane
Tego typu wiaty najczęściej wykonuje się w linii ogrodzenia. Murowane wiaty są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a także mogą być estetycznym uzupełnieniem domu. Wiata na śmieci może być murowana w całości albo może mieć murowane słupki, do których dodane są panele ogrodzeniowe na konstrukcji z profili zamkniętych. Głównym minusem wiat murowanych jest spora cena i czasochłonne prace. Gotowe wiaty śmietnikowe są kategoryzowane na podstawie rodzaju ścian, czyli ich wypełnienia. Najczęściej producent wiat śmietnikowych oferuje produkty, gdzie konstrukcja wiat opiera się na ramie wykonanej ze stali cynkowanej, na której osadza się ściany wybrane przez klienta. Dostępne na terenie całego kraju w ofercie wiaty śmietnikowe określane są także jako wiaty systemowe – ich elementy tworzą wzajemnie uzupełniający się system, co pozwala na dowolny dobór dla wybudowania gotowej konstrukcji łatwo i szybko. To estetyczne rozwiązanie na pojemniki na śmieci, kmtóre można dopasować do indywidualnych potrzeb..
Rodzaj zabudowy ścian w wiatach śmietnikowych:
Ściany ażurowe | wykonane z pionowo ustawianych elementów z blachy ocynkowanej, zapewniają przewiewność konstrukcji; |
Ściany kratowe | wykonane z kraty metalowej z drutu ocynkowanego zgrzewanego, również cechują się przewiewną budową, czyli umożliwiają swobodą cyrkulację powietrza; |
Ściany z siatki cięto-ciągnionej | siatka produkowana jest w formie arkuszy z blachy ocynkowanej, jest bardziej wytrzymała i ma ciekawszą ogólną estetykę od siatki ogrodzeniowej; |
Ściany z blachy perforowanej | do ich wykonania wykorzystuje się panele z blachy z perforacją, czyli z otworami, w zależności od wielkości i liczby otworów ściany mogą być mniej lub bardziej przezierne; |
Ściany żaluzjowe | ściany o konstrukcji stalowej, wykonane z blachy ocynkowanej układanej poziomo w formie elementów przypominających żaluzje, zapewniają wentylację, ale jednocześnie zasłaniają wnętrze; |
Ściany lamelowe | konstrukcja wysokiej jakości podobna do ścian żaluzjowych, jednak odległość pomiędzy elementami jest większa, co podnosi wentylację; |
Ściany panelowe | z poziomo ułożonych paneli z blachy ocynkowanej, które przylegają do siebie; |
Ściany z desek | konstrukcja wiaty gotowej może być też uzupełniona deskami z naturalnego drewna w wybranym wybarwieniu, najczęściej deski umieszczane są poziomo; jest idealnym rozwiązaniem przy parkanie drewnianym; |
Wiaty śmietnikowe różni także konstrukcja wiat pod względem zadaszenia. Wiata na śmieci może, lecz nie musi być zadaszona. Dach zapewnia przy tym większą ochronę oraz odporność na warunki atmosferyczne – opady deszczu i śniegu, promieniowania UV słońca.
Rodzaje dachów w wiatach śmietnikowych:
- dachy z blachy ocynkowanej – najczęściej spotykane rozwiązanie konstrukcyjne, odporne na silny wiatr; stosuje się blachę trapezową, która jest wytrzymała i trwała bez względu na warunki atmosferyczne,
- dachy z dachówki są idealnym rozwiązaniem gdy wiata jest murowana, dach może współgrać z architekturą domu; dach można dopasować do indywidualnych potrzeb.
Dach może być wykonany jako jednospadowy, dwuspadowy albo czterospadowy w zależności od wielkości obiektu i typu materiału dachowego.
Obudowa na pojemnik na śmieci
Poza wiatami, do których można wejść, do dyspozycji są także obudowy pojemniki na śmieci. Obudowa wyposażona jest w górną klapę, która daje dostęp do klapy kubła, a także w przednie drzwi, którymi można łatwo wytoczyć pojemniki na zewnątrz. Obudowy tego typu najczęściej wykonuje się z drewna albo z paneli stalowych. Śmietniki mają wymiary dopasowane do standardowych pojemności kubłów 120 l – długość i szerokość na około 60 cm oraz wysokość na 100 cm. Można kupić je w wariancie pojedynczym, podwójnym, potrójnym i innych konfiguracjach. Drewniane i stalowe obudowy zabezpieczają kosze i kamuflują je, dlatego można wtedy zadbać o atrakcyjny wygląd swojego ogrodu. To proste, niedrogie rozwiązanie, na które decyduje się również wiele osób.
Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu – parametry, wymiary i materiały
Systemowe wiaty śmietnikowe zaliczane są do szerszej kategorii konstrukcji systemowych. Charakteryzują się ujednoliconymi elementami konstrukcyjnymi, co przekłada się na ich łatwiejszy montaż i naprawę, a także na niższe koszty ich realizacji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wytrzymałości, trwałości i estetyki konstrukcji. Funkcjonalne wiaty śmietnikowe wchodzące w skład systemów to konstrukcje, które przygotowywane są na zamówienie, jednak z elementów gotowych, prefabrykowanych, co powoduje, że są proste i szybkie w montażu. Producenci oferują je w różnych wariantach pod kątem ich parametrów technicznych, w tym wymiarów oraz materiałów.
Elementy systemowych wiat śmietnikowych:
- konstrukcja ramy wykonana ze stali cynkowanej,
- wypełnienie ścian – boczne,
- zadaszenie,
- drzwi – furtka prowadząca do wnętrza obiektu wraz z klamką, zamkiem,
- systemy odwodnienia – rynny,
- dodatkowe elementy, na przykład oświetlenie.
Chociaż systemowe wiaty śmietnikowe najczęściej montowane są w otwartej przestrzeni publicznej, na przykład na osiedlach wielorodzinnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również jako altany śmietnikowe na odpadki przy domu jednorodzinnym w linii ogrodzenia.
Parametry systemowych wiat śmietnikowych
Wiata systemowa jest dobrym wyborem do domu jednorodzinnego – może być wykonana szybko, przyciąga uwagę estetycznym wyglądem, a także może posłużyć na wiele lat.
Główne parametry wiat śmietnikowych systemowych odnoszą się do ich:
- wymiarów,
- materiałów.
Systemowe wiaty śmietnikowe – wymiary
Wiaty systemowe oferowane są w wymiarach odpowiadających najczęściej wykorzystywanym pojemnikom na odpadki. Dzięki temu można łatwo dopasować je do liczby oraz wielkości kontenerów na śmieci.
Do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane są gotowe wiaty śmietnikowe w wymiarach 1,3 x 1,35 m, śmietniki 1,5 x 2 m, śmietniki 2 x 2 m lub śmietniki 3 x 2 m. Pozwalają one wtedy na umieszczenie w środku standardowego kubła na śmieci zmieszane oraz worków na śmieci segregowane i bio. Jeżeli stosuje się osobne śmietniki na śmieci segregowane, wówczas konieczne może być wybranie większej wiaty o wymiarach 4 x 2 m albo 3 x 3 m. Standardowa wysokość systemowych wiat śmietnikowych z zadaszeniem to konstrukcje o wysokości około 2,1-2,6 m.
Systemowe wiaty śmietnikowe – materiały
Materiały stosowane do produkcji systemowych wiat śmietnikowych to głównie metal poddany odpowiedniemu procesowi wykończenia, aby zabezpieczyć go przed korodowanie. Najczęściej stosuje się konstrukcje ocynkowane ogniowo. Aby nadać wiatom atrakcyjny wygląd, dodatkowo maluje się je farbami (lakierami) proszkowymi na kolory z palety RAL. Do wyboru są gotowe kolory z wzornika, między innymi szary, brązowy, czarny, zielony. Wybrani producenci wykonują wiaty w innych kolorach na zamówienie klienta. Ciekawą propozycją są także kasetony w okleinach drewnopodobnych, które imitują naturalne drewno. Wypełnienie ścian wiat systemowych to gotowe elementy – panele, inaczej określane także jako kasetony.
Warianty wypełnienia ścian w wiatach śmietnikowych systemowych:
- kasetony metalowe – z blachy perforowanej (perforacje kwadratowe, okrągłe, owalne), panelowe, żaluzjowe, lamelowe, druciane,
- kasetony drewniane – z drewna naturalnego (główne sosnowego) lub kompozytowego.
Blachy używane do wykonania wypełnień metalowych mają najczęściej grubość od 0,7 mm do 1,25 mm.
Producent wiat śmietnikowych udostępnia warianty zabudowy w ramach systemów wiat śmietnikowych.
Gotowa wiata śmietnikowa drewniana czy panelowa stalowa?
Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym może być wykonana samodzielnie, jednak zajmuje to sporo czasu i wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i zaplecza narzędziowego. Stąd też wiele osób decyduje się na zakupienie gotowych wiat, które dostarczane są na miejsce i montowane przez wykwalifikowane ekipy. Wśród najpopularniejszych wariantów wiat przydomowych znajdują się dwa – wiaty drewniane oraz wiaty panelowe stalowe. Co wybrać?
Wiata śmietnikowa drewniana
Drewniana wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym to przede wszystkim niski koszt. Można wybudować ją samodzielnie z dostępnych w sklepach desek. Również można kupić ją jako gotowa konstrukcja – w tym przypadku trzeba liczyć się już z wyższym wydatkiem, lecz można otrzymać gotowy produkt do ustawienia na posesji. Wiaty drewniane mogą mieć różne rozmiary i warianty konstrukcyjne – także z zadaszeniem. Najprostsze modele mają postać obudowy na pojemniki na śmieci – wtedy można zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi i nadać im atrakcyjny wygląd. Druga opcja to większe altany śmietnikowe, do których można wejść. Aby wiata mogła posłużyć na długi czas, warto zdecydować się na taką, która oparta jest o metalową ramę uzupełnianą deskami. Dzięki temu altany śmietnikowe zachowują trwałość i atrakcyjny wygląd wiaty na wiele lat. Gdy wiata na śmieci ma być wyłącznie drewniana, warto pamiętać o systematycznej impregnacji, aby chronić ją przed niszczącymi czynnikami pogodowymi. Nie można zapominać także o walorach estetycznych. Drewniana wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym może wpisać się w aranżację ogrodu. Drewno świetnie komponuje się z klasycznymi, rustykalnymi aranżacjami, ale także można wpasować je w nowoczesne przestrzenie.
Wiata śmietnikowa drewniana w skrócie:
- ma niską cenę,
- dostępna jako obudowa koszów lub pomieszczenie z furtką,
- można wykonać ją we własnym zakresie albo kupić jako gotowa,
- drewno wymaga impregnacji,
- pasuje do wielu przestrzeni.
Wiata śmietnikowa panelowa stalowa
Druga opcja to panelowa wiata śmietnikowa. Takie modele wykonuje się z ramy z profili zamkniętych stalowych i stalowej blachy ocynkowanej. Gotowe panele na ramie z profili zamkniętych służą wtedy do wypełnienia ścian w ramie wiat śmietnikowych. Zwykle pomiędzy panelami pozostawia się niewielką przestrzeń, aby uzyskać przepływ powietrza, co zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnych zapachów z koszów na śmieci. Wiata śmietnikowa panelowa stalowa to rodzaj konstrukcji wyróżniającej się wysoką wytrzymałością i trwałością. Komponenty ze stali poddane ocynkowaniu i dodatkowemu malowaniu proszkowemu są odporne na korodowanie i jednocześnie jest to estetyczne rozwiązanie. To powoduje, że stalowe boksy śmietnikowe mogą posłużyć na dłuższy czas niż modele drewniane. Prawidłowo zabezpieczona przed korodowaniem wiata śmietnikowa może służyć na wiele lat bez konieczności jej konserwacji. Gdy jednak zauważy się na niej ogniska rdzy, należy usunąć je jak najszybciej, żeby zapobiec osłabieniu całej konstrukcji. Gdy chodzi o estetyczne rozwiązanie, producenci proponują gamę paneli w wybranych kolorach z palety ral – brązowym, szarym, zielonym i czarnym, ale na zamówienie panele mogą być też wykonane w innych barwach. Stylową propozycją są także panele drewnopodobne, które imitują wygląd naturalnego drewna.
Wiata śmietnikowa panelowa stalowa w skrócie:
- cena wyższa od wiaty drewnianej,
- dostępna jako obudowa kubłów lub pomieszczenie z wejściem,
- najczęściej możliwa do kupienia jako gotowa,
- dobrze zabezpieczona nie wymaga systematycznej konserwacji,
- pasuje do nowoczesnych przestrzeni.
Zatem zarówno drewno, jak i stal mają swoje zalety. Drewniana wiata na śmieci może być stylowym dodatkiem w ogrodzie – jej obudowa będzie komponować się z roślinnością. Z kolei estetyczna wiata stalowa na kontenery może posłużyć na dłuższy czas bez konieczności impregnacji. Będzie dobrze wyglądać z nowoczesnymi budynkami.
Ile kosztuje wiata śmietnikowa?
Koszt wiaty śmietnikowej do domu jednorodzinnego jest zależny od wielu czynników, między innymi jej wymiarów, rodzaju zastosowanych materiałów, zastosowanych rozwiązań technicznych czy realizacji – samodzielnej lub z firmą.
Przykładowe ceny gotowych wiat śmietnikowych do domu jednogodzinnego (konstrukcja wykonana z metalu):
- wiata śmietnikowa metalowa na klucz o konstrukcji panelowej z dachem o wymiarach 1,35 x 1,3 x 1,9 m – około 2300 zł,
- wiata śmietnikowa metalowa na klucz o konstrukcji panelowej z dachem o wymiarach 2 x 1,5 x 2,2-2 m – około 4500 zł,
- wiata śmietnikowa metalowa na klucz o konstrukcji panelowej i drucianej z dachem o wymiarach 2 x 2 x 2,2-2 m – około 4100 zł,
Firmy najczęściej wyceniają wiaty śmietnikowe indywidualnie, dlatego najlepiej skontaktować się z producentem wiat śmietnikowych z zapytaniem ofertowym, lub do kilku z nich, aby otrzymać wyceny i porównać je ze sobą funkcjonalne wiaty śmietnikowe przed zdecydowaniem się na zakup.
Montaż wiaty krok po kroku
Zamontowanie gotowej wiaty lub jej wybudowanie samodzielnie nie jest skomplikowane. Do montażu wystarczą podstawowe narzędzia.
Etapy wykonania wiaty przy domu jednorodzinnym:
- Przygotowanie nawierzchni pod wiatę śmietnikową. Nawierzchnia powinna być wyrównana, utwardzona. Najlepiej wykonać na niej wylewkę betonową lub można zastosować płyty betonowe pełne albo ażurowe, kostkę brukową. Powierzchnia powinna być nieznacznie wyniesiona ponad poziom gruntu, co ułatwi odpływ wilgoci.
- Posadowienie konstrukcji wiat śmietnikowych. Aby funkcjonalne wiaty śmietnikowe były też stabilne, konieczne jest przytwierdzenie ich do podłoża. Najczęściej wykonuje się wtedy wykopy, w których umieszcza się stopy fundamentowe. Można wykonać je samodzielnie z wylewanego betonu. Dostępne są także gotowe bloczki fundamentowe przeznaczone do tego celu.
- Zamontowanie ramy. Na stopach fundamentowych umieszcza się ramę. Elementy należy połączyć ze sobą z wykorzystaniem kotew mocujących albo kątowników, aby uzyskać solidne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Wykonanie zabudowy ścian. W kolejnym kroku wykonuje się zabudowę ścian zgodnie z projektem. Ściany najczęściej nie są montowane do samej nawierzchni – pozostawiona szczelina ułatwia cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Na tym etapie można również założyć furtkę. Zamontowanie w niej zamka zabezpiecza wiatę śmietnikową przed dostępem przez niepowołane osoby.
- Zadaszenie. Funkcjonalne wiaty śmietnikowe wykańcza się przez ich zadaszenie. Należy pamiętać o tym, że nachylenie dachu powinno wynosić co najmniej 15 stopni, aby umożliwiać naturalny spływ wody.
Funkcjonalne wiaty śmietnikowe przeznaczone do domów jednorodzinnych to wygodne rozwiązanie, a ich wykonanie wcale nie musi wiązać się ze sporymi kosztami. Co więcej, wykonanie przydomowej wiaty nie wymaga ubiegania się o pozwolenie i zgłaszania prac w urzędzie. Dobór odpowiedniej konstrukcji wiaty pozwala na wygodne i bezpieczne przechowywanie kubłów na odpadki zmieszane i segregowane. Zabudowę można przygotować we własnym zakresie lub kupić gotową – do dyspozycji jest szeroka gama modeli z metalu, czy drewnianych. Dzięki temu funkcjonalne wiaty śmietnikowe mogą pasować do architektury budynku oraz do ogrodzenia, a jednocześnie pełnić praktyczną funkcję, upraszczając domową gospodarkę odpadami.
Główne przepisy dotyczące odpadów:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797).
- Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1579).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r., poz. 0.1065).
Z czego produkowane są wiaty śmietnikowe?
Najbardziej funkcjonalne i estetyczne wiaty śmietnikowe, czy to w formie altany czy obudowy zazwyczaj są wykonane z konstrukcji stalowej uzupełniane blachą lub drewnem. Charakteryzuje je wysoka odporność.
Jakie są zalety wiaty?
Wiaty śmietnikowe ułatwiają przechowywanie odpadków zmieszanych i segregowanych bez względu na warunki atmosferyczne, chroniąc je przed opadami atmosferycznymi. Ułatwiają przekazywanie odpadków do służb komunalnych.
Czy wiata śmietnikowa wymaga pozwolenia?
Wielu Inwestorów zastanawia się czy budowa wiaty śmietnikowej wymaga pozwolenia. Wiaty śmietnikowe na odpady nie wymagają prowadzenia wcześniejszych formalności związanych z ich wzniesieniem. Dotyczy to zarówno wiat budowanych przy budynkach, jak i wznoszonych jako obiekt wolnostojący. Przepisy wskazują, że na budowę wiaty śmietnikowej nie potrzeba ani pozwolenia, ani zgłoszenia, wtedy, gdy właściciele domów jednorodzinnych wznoszą wiaty śmietnikowe o powierzchni zabudowy do 50 m2, położone na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny albo przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe.
To, jak autor rozkłada skomplikowane kwestie na czynniki pierwsze, to dla mnie mistrzostwo.