Żaluzje fasadowe czy rolety? Porównanie, zalety i wady

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 5 sierpnia 2020

Żaluzje fasadowe to nowoczesne rozwiązanie, które chętnie jest wykorzystywane w celu kontroli przepływu światła, a także temperatury do budynku.

Żaluzje fasadowe
Żaluzje fasadowe

Choć na ogół żaluzje fasadowe kojarzą się z budynkami użyteczności publicznej i z wielkimi przeszklonymi gmachami, to jednak coraz częściej tego typu osłony okienne pojawiają się również na eleganckich fasadach domów prywatnych. Takie żaluzje zewnętrzne doskonale wkomponowują się w nowoczesną architekturę, ale odpowiednie modele śmiało można zastosować też przy innych stylach.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej żaluzjom fasadowym.

Czym są żaluzje fasadowe?

Czym są żaluzje fasadowe?
Czym są żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to nowoczesny i elegancki typ osłon okiennych montowanych na zewnątrz budynków. Dzięki prostej i lekkiej budowie z powodzeniem znajdują one zastosowanie w obiektach architektonicznych, charakteryzujących się dużymi przeszkleniami.

Podstawową funkcją żaluzji zewnętrznych jest ochrona pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dodatkowo zmniejszają one również poziom przenikającego z zewnątrz hałasu, a przy okazji poprawiają również wygląd elewacji. W budynkach z wieloma przeszkleniami wielkogabarytowymi działają jak izolator termiczny, bowiem zapewniają prawidłowy rozkład temperatury w takich pomieszczeniach, wspomagając przy okazji pracę klimatyzacji, poprzez odciążenie jej.

Ważnymi elementami żaluzji fasadowych są poziome lamele wykonane z aluminium, które występują w różnych kształtach (przekrój poprzeczny może mieć kształt litery C, S, Z lub F) i szerokościach (od 65 do 90 mm). Do tego są one pokryte wysokiej jakości lakierem, który właściwie zabezpiecza żaluzje przed działaniem warunków atmosferycznych i zwiększa ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zmianie kąta nachylenia lameli, możemy regulować dopływ światła dziennego do pomieszczenia. Oczywiście przy zastosowaniu tego typu osłon okiennych zyskujemy też intymność, bowiem chronią one nas przed spojrzeniami sąsiadów, przy jednoczesnym braku konieczności całkowitego zasłaniania okien.

Żaluzje fasadowe mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Dzięki tej drugiej opcji znacząco zostaje podniesiony komfort codziennego użytkowania. Co więcej, nowoczesne bardziej zautomatyzowane modele posiadają czujniki pogodowe i mogą być podpięte do systemu inteligentnego zarządzania domem.

Żaluzje fasadowe to nowatorskie rozwiązanie

Żaluzje fasadowe wraz z energooszczędnymi oknami wysokiej jakości stanowią bardzo dobrą barierę termiczną, a przy okazji również akustyczną. Są one niezwykle przydatne w lecie, ponieważ zaciemniają pomieszczenia, wprowadzając do nich przyjemny chłód. Natomiast w zimie opuszczenie osłon okiennych powoduje zmniejszenie straty energii, poprzez stworzenie dodatkowej „poduszki powietrznej” pomiędzy oknem a żaluzją. A to z kolei obniża koszty ogrzewania budynku.

W przypadku napędzania żaluzji elektrycznie, można je dodatkowo zintegrować z zegarem sterującym bądź czujnikami pogodowymi. Co więcej, można sterować żaluzjami na odległość przy pomocy nowoczesnych urządzeń mobilnych.

Rodzaje żaluzji fasadowych

Podziału żaluzji zewnętrznych można dokonać według różnych kryteriów.

Podział żaluzji fasadowych ze względu na typ lameli

W przypadku podziału żaluzje zewnętrznych ze względu na typ lameli, pod uwagę brany jest ich kształt oraz maksymalny kąt pochyłu. I tak wyróżniamy:

 • Żaluzje C50 – charakteryzują się lamelami o zwiększonej sztywności, których profil przypomina lekko wygiętą literę C. Maksymalny kąt pochyłu piór (lameli) wynosi 75 stopni. Są one wykonane z aluminium, których grubość osiąga 0,45 mm.
 • Żaluzje C80 – w tym przypadku lamele również mają profile w kształcie litery C, przy czym ich krawędzie są znacznie bardziej wygięte do środka niż przy wcześniejszej wersji. Wykonane są z aluminium o grubości 0,42 mm. Wraz z prowadnicami stanowią wzmocnioną konstrukcję, odporną nawet na silne podmuchy wiatru.
 • Żaluzje Z90 – kształt tych lameli przypomina literę Z. Tak jak w przypadku żaluzji C80 również wykonane są z aluminium o grubości 0,42 mm. Posiadają one specjalny profil wyciszający, a do tego pozwalają na całkowite ograniczenie przedostawania się promieni słonecznych do pomieszczeń.
 • Żaluzje S70 – przy tym modelu przekrój poprzeczny lameli ma kształt litery S, których szerokość wynosi 70 mm. Ich niewątpliwą zaletą jest wytrzymały i stabilny układ, oraz wysokie walory estetyczne.
 • Żaluzje S90 – lamele tych żaluzji mają profile w kształcie litery S. Poza tym model ten przejął cechy żaluzji C80 i został wzbogacony o atrakcyjny design.
 • Żaluzje F80 – wyróżniają się od pozostałych modeli płaskim kształtem lameli oraz dużym zakresem ich obrotu – 180 stopni. Malowane są lakierem wysokiej jakości, odpornym na działania czynników atmosferycznych.

Podział żaluzji fasadowych ze względu na zastosowany materiał

Najczęściej żaluzje fasadowe wykonane są z aluminium. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością na wszelkie czynniki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Ponadto takie aluminiowe żaluzje zewnętrzne wyróżniają się niewielką wagą – od 2 do 3,5 kg.

Na rynku mamy też żaluzje fasadowe drewniane, które dodatkowo można podzielić na żaluzje:

 • drewniane stałe,
 • harmonijkowe,
 • przesuwne.

Podział żaluzji fasadowych ze względu na regulację

Żaluzje fasadowe mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Sterowanie elektryczne jest dużym ułatwieniem podczas podnoszenia i opuszczania żaluzji zewnętrznej. Silnik elektryczny z zasady montowany jest wewnątrz rynny górnej w kasecie. Sterować można jednocześnie kilkoma żaluzjami co w znaczny sposób zwiększa komfort ich użytkowania.

Obecnie dosyć często elektryczny system żaluzji zewnętrznych łączy się z automatyką pogodową. Dzięki temu za pomocą specjalnych czujników nasze żaluzje będą współpracowały zgodnie z warunkami atmosferycznymi.

Co to nam daje? Przede wszystkim optymalne ustawienia, a zatem żaluzje będą chroniły nas przed zbyt dużym promieniowaniem słonecznym, jak również porywistymi wiatrami.

Żaluzje fasadowe i ich parametry techniczne

Parametry techniczne
Parametry techniczne

Jeśli chodzi o parametry techniczne żaluzji zewnętrznych to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na profil, czyli kształt lameli oraz minimalną wysokość całego pakietu. Najczęściej lamele wyposażone są w specjalną uszczelkę, dzięki której – przy zamkniętych żaluzjach – ograniczamy ilość przedostającego się z zewnątrz hałasu. Ponadto, przy zakupieni tego typu osłon okiennych, do wyboru mamy prowadnice tradycyjne lub linkowe, a także regulację – ręczną lub napędzaną elektrycznie, która zazwyczaj schowana jest w kasecie.

Oczywiście przy zakupie żaluzji fasadowych istotna jest ich wysokość jak i szerokość. Tego typu osłony okienne zawsze wykonywane są na specjalne zamówienie. Przy czym ich maksymalne rozmiary nie mogą przekraczać norm narzucone przez producenta. Nowoczesne żaluzje fasadowe mogą być aluminiowe lub też pomalowane na jeden z popularnych kolorów z palety odcieni RAL.

Budowa żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe charakteryzują się prostą budową i małym ciężarem, który średnio wynosi 2-3,5 kg/m2. Ich głównym elementem są poziome lamele, które połączone są linkami i osadzone wewnątrz ramy prowadnic, choć występują również wersje bez prowadnic.

Lamele dostępne są w różnych kształtach jak i szerokościach. Do wyboru mamy lamele o przekroju poprzecznym w kształcie litery:

 • C,
 • Z,
 • S,
 • F.

Z kolei szerokość lamel wynosi:

 • 65 mm,
 • 70 mm,
 • 80 mm,
 • 90 mm.

Żaluzje zewnętrzne – względy projektowe

Żaluzje fasadowe montowane mogą być na trzy sposoby:

 • do ramy okna,
 • konstrukcji fasady,
 • bezpośrednio do ściany.

Decyduję o tym w jaki sposób będą montowane warto podjąć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu odpowiednio wcześniej zaplanujemy wystarczająco dużo miejsca nad oknem do ich montażu, uwzględniając wysokość pakietu podciągniętych do góry lamel. Nie zawsze da się górną część żaluzji ukryć pod fragmentem elewacji, wówczas stosuje się specjalnie dobrane blendy, czyli osłony maskujące, które mogą mieć kolor lameli lub innego, dowolnie wybranego z palety RAL.

Czy warto żaluzje fasadowe wyposażyć w napęd elektryczny?

Żaluzje fasadowe najczęściej stosowane są w budynkach, w których są duże przeszklenia. Z tego względu, pomimo ich małej wagi (ok. 2-3,5 kg na metr kwadratowy) zaleca się zastosowanie sterowania elektrycznego. Nie tylko przyspiesza ono proces podnoszenia oraz opuszczania osłon, które może odbywać się grupowo, ale dodatkowo ułatwia odpowiednie ustawienie kąta nachylenia lameli.

System manualny obywa się przy użyciu mechanizmu korbowego, a zatem nie sprawdzi się w przypadku żaluzji wielkogabarytowych czy tych licznie rozmieszczonych.

Żaluzje fasadowe a czujki pogodowe

Żaluzje zewnętrzne jak najbardziej mogą być połączone z czujnikami pogodowymi, mierzącymi natężenie światła słonecznego oraz siłę wiatru.

Jak działa ten system? Otóż, gdy pojawia się silny wiatr, specjalne systemy regulują, a w razie potrzeby zwijają osłonę i w ten sposób zabezpieczają ją przed uszkodzeniem. Natomiast czujnik zmierzchu steruje położeniem takiej żaluzji – w odpowiednim momencie podnosi ją i opuszcza, w zależności od stopnia nasłonecznienia oraz ustawionego progu czułości.

Zalety i wady żaluzji zewnętrznych

Żaluzje fasadowe mają wiele zalet, dlatego są tak chętnie montowane nie tyko w prywatnych domach, ale również budynkach użyteczności publicznej różnego typu. Należy tutaj wymienić:

 • Duży wybór tego typu osłon okiennych zewnętrznych o różnych profilach lameli – a do wyboru najczęściej mamy lamele spłaszczone, wyprofilowane na kształt litery C, S, Z lub F. Bez większego problemu możemy więc wybrać taki model żaluzji o odpowiednim kącie pochyłu lameli, którym nam najbardziej odpowiada, uwzględniając między innymi odporność na konkretne czynniki zewnętrzne.
 • Bogaty wybór kolorów żaluzji fasadowych – od naturalnych w kolorze aluminium, po wersje lakierowane. A do wyboru mamy kolorystykę wchodząca w skład palety RAL.
 • Lekką konstrukcję – żaluzje aluminiowe mają niewielki ciężar – średnio 1 metr kwadratowy żaluzji ma od 2 do 3,5 kg.
 • Żaluzje fasadowe, podobnie zresztą jak rolety zewnętrzne, mogą posiadać specjalny rygiel, dzięki czemu będą one stanowiły ochronę przed włamaniami. Takie żaluzje antywłamaniowe z powodzeniem stosowane są zarówno w domach usytuowanych w miastach, jak i tych z dala od aglomeracji.
 • Dzięki żaluzjom fasadowym możemy regulować poziom nasłonecznieni w pomieszczeni.
 • Są one wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu zachowują długą „żywotność”.
 • Żałuje fasadowe stanowią także bardzo dobrą izolację termiczną, bowiem ograniczają dopływ promieni słonecznych do szyb, które nie nagrzewają się, a dzięki temu utrzymana jest stała temperatura w pomieszczeniu. Z kolei w okresach zimniejszych, spełniają rolę „poduszki izolacyjnej”, ponieważ tworzą dodatkową warstwę powietrza. A zatem ciepło z wnętrza budynku nie ucieka na zewnątrz, bo napotyka na dodatkową barierę ochronną.
 • Ten typ osłon okiennych zewnętrznych tworzy również izolację akustyczną – po całkowitym zaciągnięciu ich.
 • Odznaczają się przy tym wysoką estetyką – nowoczesne żaluzje fasadowe prezentują się niezwykle efektownie, zwłaszcza na nowych budynkach.

Jeśli chodzi o wady żaluzji fasadowych to należy pamiętać, że nie stanowią one odpowiedniej ochrony przed włamaniem. Pomimo tego, iż w pewnym stopniu tłumią hałas, to jednak pod tym względem rozwiązanie to nie jest w pełni zadowalające.

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – co wybrać?

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne
Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne

Zadaniem rolet zewnętrznych jak i żaluzji fasadowych jest ochrona budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jednak pod wieloma względami obada te rozwiązania zasadniczo się od siebie różnią. Zanim więc dokonamy wyboru, warto poznać podstawowe różnice w ich funkcjonalności.

Jak przedstawiają się różnice w konstrukcji obu tych rozwiązań?

Rolety zewnętrzne mają kurtynę wykonaną z aluminiowych bądź tworzywowych dwuściennych profili, które najczęściej są materiałem izolacyjnym. Poruszają się one pionowo – w dwóch prowadnicach. Podczas ich otwierania, kurtyna rolety wciągana i nawijana jest na rurę nawojową. W tym przypadku napęd może być ręczny lub elektryczny.

Inną konstrukcję mają żaluzje fasadowe.

Posiadają one kurtynę z profilowanych listew, które wykonane są z pojedynczych blach aluminiowych. Lamele – poziome listwy – połączone są taśmą oraz tekstylną drabinką, w takie sposób, że możliwe jest podnoszenie ich i przechylanie pod dowolnym kątem. Żaluzje fasowane nie muszą (choć mogą) posiadać bocznych prowadnic, ponieważ najczęściej ich rolę pełnią linki ze stali nierdzewnej.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione różnice konstrukcyjne, oba typy tych zasłon okiennych mają również inne parametry użytkowe.

Co daje lepszą ochronę przeciwsłoneczną – żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne?

Pod względem regulowania dopływu światła, rolety zewnętrzne są mniej elastyczne. Otóż, ilość światła jaka wpada do wnętrza budynku regulowana jest stopniem opuszczenia kurtyny. A zatem pełne opuszczenie takiej rolety daje ciemność w pomieszczeniu, ale też „odcina” od otoczenia zewnętrznego.

Natomiast żaluzje fasadowe charakteryzują się dużym stopniem regulacji dopływu światła, dlatego uważane są za najskuteczniejsze rozwiązanie w ochronie przeciwsłonecznej. Dzięki obracanym lamelom wpuszczają do wnętrz tyle promieni słonecznych, ile w danej chwili chcemy.

Poza tym, żaluzje fasadowe dają też możliwość swobodnego wietrzenia, a do tego – poprzez odbicie światła od aluminiowych listew – poprawiają sztuczne oświetlenie wnętrza budynku. Co więcej, nawet przy częściowym zaciemnieniu takich pomieszczeń, istnieje możliwość wyglądania na zewnątrz.

Które zasłony okienne dają lepszą ochronę termiczną?

Rolety zewnętrzne podczas jesienno-zimowych dni pełnią fakcję ochronną przed stratami ciepła – termika okna z zamontowaną roletą poprawia się nawet do 30 procent.

Jeśli chodzi o żaluzje fasadowe to one również ograniczają straty ciepła, jednak jest to cieńsza i mniej szczelna przegroda niż rolety, a zatem pod tym względem będą one też mniej skuteczne.

Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne a ochrona przed hałasem

Opuszczone rolety zewnętrzne aluminiowe z pewnością znacznie poprawiają akustykę okien. Zdaniem dostawców takich systemów rozwiązanie to redukuje hałasu nawet do 20 dB.

Jeśli zaś chodzi o żaluzje fasadowe to raczej tak dobrym parametrów akustycznych w tym przypadku nie uzyskamy. Do tego dochodzi hałas generowany z samych żaluzji. Dlatego by podnieść komfort ich użytkowania warto zastosować gumowe osłony w prowadnicach lub też w samych lamelach żaluzji, dzięki którym wyciszymy drgania, powstające chociażby podczas silnego wiatru.

Zewnętrzne osłony okienne a zachowanie prywatności

Po całkowitym opuszczeniu rolety zewnętrznej jak najbardziej zachowamy prywatność wnętrza pomieszczenia. W konsekwencji jednak takiego działania całkowicie je zaciemnimy. Jedynie w przypadku rolet zewnętrznych z profilami perforowanymi na połączeniach, przy częściowym opuszczeniu kurtyny, wpuścimy do środka nieco rozproszonego światła.

Żaluzje fasadowe jak najbardziej są w stanie zapewnić nam prywatność, przy czym nie dochodzi do całkowitego zaciemnienia pomieszczeń. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu lameli zyskujemy intymność nie rezygnując przy tym z dopływu naturalnego światła.

Osłona dużych przeszkleń – co wybrać rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

Rolety zewnętrzne nie są w stanie zasłonić dużych powierzchni. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie kilku pojedynczych rolet albuminowych – na zasadzie łączenia.

Żaluzje fasadowe w tym przypadku z pewnością są lepszym rozwiązaniem, bowiem bez problemu można nimi zasłonić nawet duże przeszklenia – nawet do 4,5 metra szerokości i do 5 metrów wysokości.

Gdzie najlepiej sprawdzają się żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe wykonane są z materiałów najwyżej jakości, charakteryzujące się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. A zatem nawet trudne warunki atmosferyczne nie są przeciwwskazaniem do ich zamontowania.

Sprawdzają się nawet w bardzo nasłonecznionych miejscach, ponieważ ich lamele powleczone są ochronną warstwą UV, która przez wiele lat pozwala na utrzymanie pierwotnego koloru, a zatem nie musimy martwić się o ich blaknięcie.

Istnieje możliwość całkowitego schowania skrzynki przy obecnych metodach stosowania dociepleń domów, przy czym na takie rozwiązanie należy zdecydować się przed położeniem ocieplenia. Dzięki temu zyskamy na efektach wizualnych. Przy podniesieniu żaluzji nie będziemy widzieli z zewnątrz zamontowanej osłony, z kolei przy opuszczonej widać będzie tylko lamele.

Jeszcze do niedawne żaluzje fasadowe montowane były na obiektach posiadających bardzo duże przeszklenia, typu biurowce, hale produkcyjne czy hotele. Jednym z podwód ich stosowania była możliwość szybkiego i łatwego odświeżenia nieco doświadczonej już przez czas fasady budynków. Poza tym dla przedsiębiorców niezwykle ważne były i są kwestie związane z oszczędnościami energii, jak również samopoczucie pracowników, a dzięki takim zewnętrznym żaluzjom latem temperatura w osłoniętych pomieszczeniach może być niższa nawet o kilka stopni.

Dziś po takie rozwiązanie sięgają również właściciele prywatnych domów jednorodzinnych. A dzięki szerokiej gamie kolorystycznej możliwe jest stworzenie naprawdę ciekawej aranżacji.

Montaż żaluzji fasadowych – krok po kroku

Zanim przystąpimy do montażu żaluzji fasadowych, powinniśmy zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta. Poza tym zawsze podczas transportu i składowania takich żaluzji powinny one leżeć poziomo na podłożu, tak aby nie doszło do uszkodzenia całej konstrukcji. Absolutnie nie wolno żaluzji fasadowych stawiać na bocznej ściance. Poza tym, żaluzje zewnętrzne montujemy na równej powierzchni.

Zamawiając żaluzje fasadowe możemy liczyć na ich montaż przez profesjonalną epikę. Jeśli jednak chcemy dokonać tego sami lub rozpoznać się w kolejnych etapach prac związanych z ich montażem, to poniżej prezentujemy, jak przebiegają takie prace krok po kroku.

Krok 1. Wybór sposobu osadzenia żaluzji fasadowych

Montaż żaluzji fasadowych najlepiej zaplanować już na etapie budowania, dzięki temu będziemy mogli przygotować konstrukcję nadproża tak, aby ukryć w nim kasetę maskująco-zwijającą. W domach już istniejących warto sięgać po tzw. rolety adaptacyjne, które osadza się na ramie okiennej lub na elewacji.

Żaluzje zewnętrzne z zasady przytwierdza się w świetle otworu okiennego, dzięki czemu mamy gwarancję stabilnego zamocowania kasety oraz prowadnic. Przy grubej warstwie ocieplenia, ich obudowa jedynie nieznacznie wystaje poza płaszczyznę elewacji.

Musimy liczyć się z tym, że kaseta żaluzji fasadowej zmniejsza nieco powierzchnię okna, z tym że to ograniczenie dopływu światła dziennego nie jest szczególnie odczuwalne.

Krok 2. Niezbędne pomiary

Należy dokonać odpowiednich pomiarów uwzględniając sposób montażu żaluzji fasadowych – do ramy okiennej lub na elewacji. Mierzymy najmniejszą szerokość boków otworów okiennych – przy złożeniu, że mogą występować pewne nierówności. Istotne jest też by nie podać za małej wysokości, w innym przypadku zbyt krótki pancerz żaluzji nie zasłoni całkowicie okna.

Planując osadzenie żaluzji na elewacji koniecznie musimy zbadać możliwość zamontowania prowadnic na murze. Na ścianach nieocieplonych kołki mocujące prowadnice należy umieścić co najmniej 7-10 cm od krawędzi ościeża. Wówczas szerokość zewnętrzna przytwierdzonych prowadnic oraz kasety będzie większa o 20-25 cm od szerokości otworu okiennego.

W zasadzie nie montuje się żaluzji na budynkach ocieplonych metodą BSO, ze względu na brak pewności czy ich osadzenie będzie trwałe.

Krok 3. Montaż żaluzji fasadowych z prowadnicami

 • Montaż zaczynamy od przytwierdzenia uchwytów ściennych w takim miejscu by nie kolidowały one z prawidłowym funkcjonowaniem mechanizmów podnoszenia oraz opuszczania żaluzji, a zatem z korbą czy silnikiem. Maksymalna odległość między tymi uchwytami nie powinna wynosić więcej niż 800mm.
 • Do zamontowanych uchwytów ściennych przykręcamy uchwyty szyn górnych. Przy uchwytach nastawnych musimy dodatkowo zamontować – między uchwytem ściennym a uchwytem szyny górnej – płytkę dystansową.
 • Następnie na skrajnych krawędziach szyny górnej montujemy górne uchwyty prowadnic.
 • W otwarte uchwyty instalujemy pakiet żaluzji, w taki sposób by informacje umieszone na naklejkach („strona od okna”) znajdowały się od strony okna.
 • Jeśli montujemy żaluzje fasadowe z napędem ręcznym to po wmontowaniu takiego pakietu musimy dodatkowo oznaczyć miejsce na otwór pod drut sterujący.
 • Demontujemy cały pakiet, wywieramy otwory w ramie okna bądź w ścianie pod drut sterujący, a następnie z powrotem montujemy pakiet w uchwyt szyny górnej. Zamykamy uchwyty tej szyny i odkręcamy śruby.
 • Jeśli montujemy żaluzje fasadowe z napędem ręcznym to po zamontowaniu pakietu żaluzji musimy umieścić trzpień korby w przekładni napędu ręcznego, poprzez wprowadzenie go – od strony wewnętrznej pomieszczenia – przez otwór w ścianie lub oknie (który wcześniej przygotowaliśmy).
 • W kolejny etapie przelotkę napędu ręcznego przykręcamy do ściany. Zespalamy ją z korbą – łączymy je za pomocą elementów łączących. Natomiast klip korby przykręcamy do ściany przy użyciu wkrętów – kołków rozporowych.
 • Uchwyt prowadnicy musimy wsunąć w tylną ścianę prowadnicy, tak by zablokować go poprzez dokręcenie wkrętu dociskowego. Odległość między uchwytami nie powinna wynosić więcej niż 800mm.
 • Prowadnicę wraz z uchwytami wsuwamy na trzpienie lameli – od dołu żaluzji do góry. W górną część prowadnic delikatnie wprowadzamy trzpienie uchwytów. Na tym etapie sprawdzamy czy poprawnie zamontowaliśmy wszystkie elementy. Absolutnie nie wciskamy prowadnic żaluzji na trzpienie, bo może to spowodować uszkodzenie prowadnic.
 • Następnie dokładnie odmierzamy położenie osi prowadnicy i przykręcamy prowadnicę do położenia. Nie zapomnijmy o zamontowaniu zaślepek prowadnic.
 • Do zamontowanych uchwytów ściennych wsuwamy przedłużki blach osłonowych i je przykręcamy. W dolnej części przedłużek nakładamy elementy wyciszające przedłużki.
 • Na koniec do zamontowanych wcześniej uchwytów ściennych przykręcamy razem z boczkami blachę osłonową.

Krok 4. Montaż żaluzji fasadowych na adapterach z dystansem

 • Mocujemy uchwyty ścienne, zachowując poziom. Następnie przykładamy do nich blachę osłonową i zaznaczamy miejsca do wycięcia pod uchwyty.
 • W zaznaczonych miejscach nacinamy blachę osłonową pod otwór na uchwyt ścienny. Odcinamy fragment blachy w miejscach wyznaczonych na uchwyty montażowe.
 • Na tylnej stronie blachy osłonowej przyklejamy element izolacji przy użyciu taśmy dwustronnej lub też odpowiedniego kleju.
 • W kolejnym etapie przykręcamy prowadnice do ramy okiennej, za pomocą odpowiednich wkrętów.
 • Przykładamy blachę osłonową, nawiercamy ją wiertłem i przykręcamy do nadproża przy pomocy odpowiednio dobranych wkrętów.
 • Do zamontowanego wcześniej uchwytu ściennego przykręcamy uchwyt szyny górnej.
 • W otwarte uchwyty instalujemy pakiet żaluzji tak, aby naklejka z informacją o stronie montażu – „strona od okna” znajdowała się od strony okna.
 • Na tym etapie zamykamy uchwyty szyny górnej oraz dokręcamy śruby.
 • Po wsunięciu w pakiet prowadnic, umieszczamy je w adapterze – od boku. W prowadnicy nawiercamy otwór – przez prowadnicę i pierwszą ściankę adaptera, i przykręcamy wkrętami do adaptera.
 • Do prowadnic przykręcamy jeszcze dolne zaślepki – za pomocą wkrętów dostarczonych w komplecie.
 • Ustawiamy przedłużki blach osłonowych na odpowiedniej wysokości, a następnie przykręcamy je do uchwytów od środka skrzynki – za pomocą śrub z zestawu.
 • W miejscu montażu blachy do uchwytów oraz przedłużek nawiercamy otwory, a następnie nitujemy je nitami.
 • Do skrzynki wsuwamy boki.
 • Na koniec nawiercamy otwory w blasze osłonowej oraz po bokach – w miejscach montażu blachy do boków i nitujemy je nitami.

Obsługa żaluzji fasadowych – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 • Zimą, podczas silnych mrozów, nie należy podczas otwierania okno zostawiać żaluzji uchylonej, ponieważ różnica temperatur spowoduje osadzenie się pary wodnej na żaluzji, w efekcie czego dojdzie do jej zamarznięcia. Dlatego zanim otworzymy okno powinniśmy najpierw lamele żaluzji podnieść do góry.
 • Zdarza się, że w okresie zimowym lamele przymarzają do podłoża. Jeśli więc w takiej sytuacji podejmiemy próbę otwarcia to może dojść do rozerwania pancerza – zwłaszcza jeśli jest zainstalowany napęd elektryczny. Dlatego w okresie dużych mrozów i obfitych opadów śniegu przed uruchomieniem żaluzji zawsze należy sprawdzić czy w prowadnicach i na parapecie nie ma lodu oraz śniegu. W przypadku oblodzenia żaluzji musimy delikatnie skruszyć lód i poczekać na jego stopnienie.
 • Jeśli zapowiadane są silne mrozy lub obfite opady śniegu to powinniśmy wyłączyć automatykę czasową i przejść na manualnie obsługiwanie żaluzji, kontrolując przy tym ich otwieranie i zamykanie.
 • Przy wystąpienie silnych podmuchów wiatru powinniśmy pozostawić żaluzji w pozycji całkowitego podniesienia lameli do góry.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując żaluzje fasadowe?

Zanim dokonamy wyboru żaluzji fasadowych, musimy sprawdzić czy wybrany przez nas model ma odpowiednie lamele. Jeśli zależy nam na większym zaciemnieniu to dobrym pomysłem będą lamele typu Z 90, natomiast stawiając na ekonomiczność – powinniśmy wybrać na przykład te z oznaczeniem C 80.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest kolor blendy. Wersje pomalowane są droższe, jeśli więc planujemy je zabudować to lepszym wyborem będą te bez koloru. Nie tylko kolor, ale też rodzaj blendy jest ważny – L czy U.

W przypadku żaluzji fasadowych istotny jest kąt obrotu lameli. Standardowo wynosi on 90 stopni, choć zdecydowana większość producentów oferuje wersje z kątem obrotu lameli 180 stopni.

Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Częściej wybierane są modele zelektryzowane i w tym przypadku do wyboru mamy dwa rodzaje silników. Jeden ma silnik na włącznik naścienny, z kolei drugi sterowany jest przy pomocy pilota. W tym przypadku kwestię tę warto przedyskutować z montażystą, który doradzi nam, które rozwiązanie będzie dla nas optymalne.

Na koniec trzeba jeszcze wybrać jaki rodzaj prowadnic w naszym przypadku lepiej się sprawdzi – czy w prowadnicy, czy linkowo. Wersja w prowadnicy nie jest najtańsza, ale za to stabilniej trzyma żaluzję. Do tego znaczniej lepiej radzi sobie z zaciemnieniem wnętrz.

Jak właściwie należy dbać o żaluzje fasadowe?

Aby żaluzje fasadowe prezentowały się efektownie przez cały czas, należy o nie odpowiednio i systematycznie dbać. Same lamele można czyścić przy użyciu gąbki lub miękkiej szmatki namoczonej w wodzie z mydłem. Można też zastosować delikatne środki myjące, w celu ich odtłuszczenia. Absolutnie zakazane jest stosowanie agresywnych środków czyszczących, działający na bazie rozpuszczalnika lub rozcieńczalnika. Warto przynajmniej raz w roku przesmarować prowadnice – dzięki temu zabezpieczymy je przed korozją.

Systematyczne dbanie o żaluzje fasadowe pozwoli nam cieszyć się ich doskonałą jakością jak i estetycznym wyglądem przez długie lata. Jak zatem prawidłowo je czyścić? W celu wyczyszczenia żaluzji najlepiej je całkowicie opuścić i zamknąć. Wówczas można je oczyścić z kurzu przy pomocy miękkiej szczotki lub po prostu lekko wilgotnej szmatki.

Można też oczywiście skorzystać z usług profesjonalnej ekipy, która przyda się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czyszczenia żaluzje wielkogabarytowe albo zamontowane na dużych wysokościach. Ponadto zastosowanie specjalistycznego sprzętu do czyszczenia ułatwia niezwykle dokładne wyczyszczenie żaluzji, tak by mogły odzyskać swój pierwotny blask i to bez konieczności ich demontażu.

Ile kosztują żaluzje fasadowe?

Trudno jest podać konkretna cenę żaluzji fasadowych, ponieważ na jej ostateczną wielkość wpływa wiele czynników, takich jak: wybrany model żaluzje – rodzaj lameli, ich wielkość, zastosowane prowadnice, silniki, kolorystyka, jak również producent. Nie mniej jednak cena żaluzji fasadowych najczęściej jest przynajmniej dwukrotnie wyższa od rolety zewnętrznych.

Generalnie podstawowy model pojedynczej żaluzji fasadowej zaczyna się do ok. 600 zł i może kończyć się nawet na kilku tysiącach.

Żaluzje fasadowe – podsumowanie

Żaluzje fasadowe charakteryzują się niezwykłą trwałością i odpornością na nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne, takie jak chociażby silny wiatr, ulewny deszcz, siarczysty mróz czy intensywne promieniowanie UV. Są one skonstruowane z lameli, które mogą mieć różny kąt nachylenia – 90 i 180 stopni, dzięki czemu przy ich pomocy możemy precyzyjnie regulować natężenie oświetlenia dziennego, które wpada do pomieszczeń.

Niewątpliwą zaletą żaluzji fasadowych jest również to, że stanowią one doskonałą ochronę przed brudem oraz zaciekami. A więc pozostają one czyste przez naprawdę długi okres, nawet podczas długotrwałej suszy czy ulew.

Montaż takich żaluzji fasadowych jest naprawdę łatwy i szybki. Co więcej, sam system sterowania nimi jest prosty, zarówno ten manualny jak i elektryczny – obsługiwany intuicyjnie.

Ten typ osłon okienny nie wymaga większych prac konserwujących, wystarczy jedynie regularne je myć i czyścić.

Nowoczesne żaluzje fasadowe chętnie stosowne są nie tylko ze względów praktycznych, ale i wizualnych. Dzięki swojej minimalistycznej konstrukcji idealnie podkreślają charakter nowoczesnych budynków, doskonale chroniąc przy tym wnętrza przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Inwestując w żaluzje fasadowe, inwestujemy w codzienny komfort oraz zmniejszenie kosztów związanych ze stosowaniem klimatyzacji, bowiem dzięki nim aż do 80-90 procent promieni słonecznych pozostaje poza szybą.

Co więcej, żaluzje fasadowe dostępne są w wielu kolorach, bez problemu więc wybierzemy takie, które najlepiej będą pasowały do naszego domu. A warto dobrze się zastanowić nad właściwym wyborem, bowiem są one świetnym elementem dekoracji zewnętrznej budynku, dodając mu charakteru i nowoczesnego wyglądu. Takie żaluzje fasadowe sprawdzają się praktycznie przy każdym rodzaju zabudowań – prywatnych jak i przemysłowych.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze