Suterena: czym różni się od piwnicy i jak zaaranżować suterenę

Suterena
Suterena

Suterena daje wiele możliwości aranżacyjnych, zwiększając powierzchnię użytkową domu. Jest utożsamiania z piwnicą i choć oba te elementy budynku mogą spełniać podobne funkcje, to przepisy prawa budowlanego definiują je oddzielnie.

Czym więc suterena różni się od piwnicy, jakie są sposoby jej aranżacji oraz wykorzystania? Warto poznać plusy i minusy domu z sutereną, by podjąć właściwą decyzję podczas budowy.

Suterena – co to jest i czy różni się od piwnicy

Suterena: czym różni się od piwnicy i jak zaaranżować suterenę
Suterena a piwnica

Przepisy prawa budowlanego w sposób odrębny definiują piwnicę i suterenę. Nie są to pojęcia tożsame, choć bardzo często błędnie stosowane zamiennie. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690; zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2351, Dz.U. z 2020 r. poz. 1608) określa sutereną:

“kondygnację budynku lub jej część zawierającą pomieszczenia, w której poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego lub urządzonego terenu, lecz co najmniej od jednej strony budynku znajduje i ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie niżej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej strony budynku”,

zaś piwnicą:

“kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu”.

Z przytoczonych definicji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynika więc, że sutereną będzie kondygnacja lub jej część, która w odróżnieniu od piwnicy, jest usytuowana nie niżej niż 0,9 m od poziomu terenu (przylegającego do tej strony budynku). Ponadto ściana, gdzie podłoga jest położona nie niżej niż 0,9 m poniżej terenu, jest wyposażona w okno – suterena jest częściowo oświetlona światłem dziennym. Innymi słowy suterena jest tą częścią budynku, która jest położona niżej niż powszechnie rozumiany parter, jednak wyżej niż poziom piwnicy (zgodnie z powyżej wspomnianymi wytycznymi – nie niżej niż 0,9 m poniżej terenu i z oknem na ścianie po tej stronie). Z kolei piwnica nie musi spełniać tego typu wymogów.

Suterena oświetlana światłem dziennym może być wykorzystywana do różnych celów, zwiększając powierzchnię użytkową domu. Można ją zmienić na mieszkanie – jeśli mury poniżej gruntu są odpowiednio zaizolowane, by wnętrze sutereny było bezpieczne dla naszego zdrowia (wolne od grzyba i pleśni).

Piwnica stanowi kondygnację podziemną i również można adoptować ją na część mieszkalną, ale w tym przypadku trzeba spełnić więcej warunków. Są one następujące:

  • wysokość piwnicy powinna wynosić przynajmniej 2,5 metra (w niższych pomieszczeniach zgodnie z przepisami można przebywać maksymalnie 2-4 godzin);
  • należy zadbać o odpowiednią izolacja murów domu, niwelującą wilgoć w piwnicy;
  • okna musza posiadać powierzchnię nie mniejszą niż 1/8 powierzchni podłogi.

Aranżacja sutereny w domu

Aranżacja sutereny w domu
Aranżacja sutereny

W związku z tym, że pojęcie “suterena” jest bardzo często stosowane zamiennie z terminem “piwnica”, to też jest kojarzone z ciemnym i chłodnym, mało przytulnym miejscem. Nic bardziej mylnego.

Suterena ma dostęp do dziennego światła, a odpowiednio zaaranżowana może stanowić funkcjonalne, komfortowe oraz bardzo przyjemne pomieszczenie, wykorzystywane na wiele różnych sposobów w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Suterena to doskonały sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Im suterena ma większą powierzchnię, tym więcej pojawia się opcji jej zagospodarowania. Oto kilka przykładów jej aranżacji.

Suterena jako pomieszczenie gospodarcze

Jednym z popularnych sposobów użytkowania sutereny jest traktowanie jej jako pomieszczenie gospodarcze. Może więc pełnić ona rolę piwnicy lub spiżarni.

Z kolei adoptacja sutereny na pralnię i suszarnię, pozwala pozbyć się z łazienki sprzętów takich, jak pralka czy suszarka, które z uwagi na swoje gabaryty zajmują całkiem sporo miejsca. Przenosząc je do sutereny można pozwolić sobie na sprzęt dostosowany do naszych rzeczywistych potrzeb, a nie jedynie do powierzchni łazienki. Poza tym dzięki sutenerze zyskujemy więcej przestrzeni w części mieszkalnej naszego domu, zwiększając jego funkcjonalność, a nasz komfort.

Suterena miejscem rozrywki

Możliwości aranżacyjnych sutereny jest znacznie więcej niż traktowanie jej jako dodatkową powierzchnię, przeznaczoną do celów gospodarczych.

Suterena z powodzeniem może stanowić pomieszczenie służące szeroko pojętej rozrywce. Można w niej urządzić domową siłownię – idealne miejsce, by móc w spokoju popracować nad swoją sylwetką i kondycją fizyczną. Wówczas bez wychodzenia z domu można wykonywać swoje treningi bez ograniczeń czasowych. Ponadto dysponując dodatkową przestrzenią w postaci sutereny nie musimy się martwić, gdzie umieścić nasze sprzęty, by nie przeszkadzały innym domownikom, zapewniając nam jednocześnie odpowiedni komfort podczas ich użytkowania. Siłownia zlokalizowana w suterenie jest komfortowa i pozwala dostosować ją do naszych treningowych potrzeb.

Poza tym suterena może zmienić się w salę kinową, gdzie na dużym ekranie będziemy mogli całą rodziną czy też w gronie znajomych oglądać ulubione filmy, seriale bądź śledzić ważne i emocjonujące wydarzenia sportowe. Sala kinowa w sutenerze może być także salą gamingową – stwarzającą niezwykle komfortowe warunki do gry w samotności lub w towarzystwie.

Suterena i domowe spa&wellness

Po ciężkim dniu czy intensywnym tygodniu pracy marzy nam się odpoczynek. Chwilę relaksu można podarować sobie we własnym domu, bez rezerwowania dogodnych terminów czy konieczności wychodzenia z domu. Suterenę można wyposażyć w domową saunę czy jacuzzi oraz maty czy fotele masujące i korzystać z nielimitowanego relaksu. Można sobie podarować odrobinę luksusu i urządzić w suterenie domowe centrum spa&wellness.

Bawialnia w suterenie

Inną propozycją wykorzystania sutereny jest stworzenie w niej bawialni dla dzieci, która może przybrać różne formy:

  • pomieszczenia z suchym basenem z piłkami;
  • piankowego placu zabaw dla dzieci z przeszkodami;
  • sali gimnastycznej idealnej dla młodego sportowca;
  • domowego placu zabaw ze zjeżdżalnią czy nawet małą huśtawką;
  • warsztatu młodego artysty lub majsterkowicza;

To tylko kilka przykładów, ale możliwości aranżacji wnętrza w suterenie jest oczywiście znacznie więcej. Dysponując takim pomieszczeniem jak suterena, można sobie pozwolić na zakup zabawek o nieco większych gabarytach (sklep, dom dla lalek, kuchnia dla dzieci, warsztat, tor wyścigowy, itp.), by umożliwić dziecku zabawę stymulującą go na wielu różnych obszarach oraz wspierać w ten sposób jego prawidłowy rozwój, zapewniając mu do tego bezpieczną i komfortową przestrzeń.

Suterena w roli domowego biura, gabinetu czy warsztatu pracy

Wydzielenie z części mieszkalnej pomieszczenia (nawet niewielkiego) na gabinet, biuro czy warsztat stanowi często nie lada wyzwanie, bo zawsze inne potrzeby są wyżej na liście naszych priorytetów. Usytuowanie sutereny w domu pozwala na posiadanie własnej przestrzeni do pracy. Wówczas otwierają się przed nami szanse aranżacji pomieszczenia dostosowanego do naszych potrzeb:

  • gabinetu, jeśli pracujemy zdalnie;
  • biura, gdy prowadzimy firmę w domu;
  • warsztatu dla majsterkowiczów lub miłośników handmade’u;
  • zakładu fryzjerskiego czy kosmetycznego;
  • własnego gabinetu lekarskiego.

W tym przypadku również mamy dostępnych wiele opcji.

Suterena – czytelnia i domowy księgozbiór

I choć mówi się o tym, że czytelnictwo z roku na rok maleje, to z pewnością są takie osoby, które z książką się nie rozstają, a ich domowy księgozbiór robi wrażenie. Suterena może stać się domową biblioteką i czytelnią w jednym, a więc miejscem przechowywania naszego księgozbioru oraz miejscem, w którym możemy oddać się ulubionej, jak na mola książkowego przystało, rozrywce – czytaniu. Będzie to ciche i przytulne miejsce z przeróżnymi książkami pod ręką, wygodnym fotelem oraz z możliwością zaserwowania sobie ulubionego trunku, co razem pozwala stworzyć idealną atmosferę do obcowania z książką.

Mieszkanie w suterenie

Mieszkanie w suterenie
Mieszkanie w suterenie

Suterena może być wykorzystywana jako pomieszczenie służące pracy, rozrywce lud do przechowywania rozmaitych rzeczy, ale może stanowić też suterenę mieszkalną poniżej poziomu gruntu. Jeśli mury sutereny będą dobrze zaizolowane, to w prosty sposób można zyskać sporo dodatkowej przestrzeni i stworzyć bardzo przytulne mieszkanie w suterenie:

  • idealne dla dorosłych dzieci, które szukają więcej swobody oraz prywatności, ale nie chcą opuszczać swojego rodzinnego gniazda;
  • do wynajęcia;
  • dla gości.

Dzienne światło będzie wpadało do wnętrza sutereny, ale z uwagi na mały rozmiar okien, może nie być go wystarczająco dużo. W celu optycznego rozświetlenia miejsca warto postawić na jasne kolory zarówno ścian, jak i podłóg oraz mebli w suterenie. W przypadku mieszkaniowych suteren sprawdza się aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim, bazującym właśnie na jasnych kolorach – przede wszystkim na bieli, beżu i szarościach, ale również na barwach natury, które w połączeniu z dodatkami w bardziej intensywnych kolorach, pozwoli zaaranżować niezwykle miłą i przytulną przestrzeń do mieszkania.

Warto też zadbać o większą ilość dodatkowych źródeł światła w suterenie – poza lampami umieszczonymi w centralnej części, warto wyposażyć dodatkowo przestrzeń sutereny w lampy stojące oraz kinkiety. Doskonałym rozwiązaniem są listwy LED, które umieszczone w miejscach stycznych ścian z sufitem, będą imitować naturalne promienie słoneczne, dobrze doświetlając całe pomieszczenie sutenery. Przydadzą się także odbijające światło elementy wyposażenia mieszkania w suterenie takie, jak na przykład lustra, meble z połyskiem czy kryształy.

Wady i zalety domu z sutereną

Plusy sutereny

Przede wszystkim mnogość pomysłów wykorzystania sutereny jest jej niewątpliwą zaletą. Pokazują to wymienione powyżej przykłady jej aranżacji. Niewątpliwie suterena zwiększa przestrzeń użytkową domu, ale to, w jaki sposób będziemy ją użytkować, zależy od naszych potrzeb, co jest dużym atutem. Z pewnością dodatkowe pomieszczenie gospodarcze czy służące szeroko pojętej rozrywce zwiększy nasz komfort życia.

Jeśli zdecydujemy się na zaadoptowanie suteryny do celów mieszkaniowych, to w obrębie jednego budynku stworzymy dwa oddzielne mieszkania. W suterenie może zamieszkać nasze wchodzące w dorosłość dziecko, które szuka swobody i prywatności, ucząc się samodzielności. Mieszkanie w suterenie można również wynająć i czerpać z tego finansowe korzyści.

Poza tym takie samodzielne mieszkanie będzie idealne dla naszych gości. Zapewnimy im w ten sposób dużo swobody oraz prywatności podczas pobytu u nas. Dłuższe wizyty rodziny czy przyjaciół nie będą krępujące dla żadnej ze stron.

Minusy sutereny

Oczywiście dom z sutereną ma też swoje minusy. Dotyczą one głównie specyfiki sutereny. Niewielkie okna znajdujące się w suterenie niekiedy nie dostarczają wystarczającej ilości światła dziennego, ani nie zapewniają prawidłowej wentylacji. Kwestię zapewniania odpowiedniej ilości światła w suterenie można w prosty sposób rozwiązać, podobnie jak sprawę dotyczącą prawidłowego wietrzenia sutereny poprzez montaż dodatkowej wentylacji, która ułatwi cyrkulację powietrza, zapobiegając jednocześnie rozwojowi pleśni i grzyba. Jeśli więc chcemy adoptować suterenę na cele mieszkaniowe, to będzie trzeba koniecznie zadbać o właściwą izolację, co może generować dodatkowe koszty i stanowić wadę domu z sutereną. Niemniej jednak i z tą kwestią można sobie bez większych problemów poradzić.

Zastanawiając się nad wyborem domu z sutereną lub bez sutereny, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby. Nie zawsze dodatkowa przestrzeń tego typu będzie nam potrzebna, ale z pewnością będzie ona podnosiła wartość nieruchomości. Takie sprzęty jak pralkę czy suszarkę z powodzeniem można przenieść także do piwnicy, która to będzie też doskonałym magazynem dla różnych naszych rzeczy lub spiżarnią.

Wybór pomiędzy sutereną a choćby piwnicą bądź brakiem tego typu opcji, będzie więc w znacznej mierze determinowany naszymi preferencjami oraz planami na przyszłość. Niemniej jednak suterena będzie dodatkową przestrzenią, którą można na różne sposoby wykorzystać – co więcej przeznaczenie sutereny można zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb. Oferta rynkowa projektów domów z sutereną jest całkiem spora, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Będą to zarówno nowoczesne budynki, jak i takie, utrzymane w klasycznym, dworkowym stylu.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jacek

Sutereny nie można przekształcić w samodzielne mieszkanie, gdyż w lokalu mieszkalnym podłoga nie może być położona poniżej otaczającego terenu [zgodnie z § 73 W.T. , minimalny poziom podłogi parteru powinien znajdować się powyżej lub być równy poziomowi terenu przy budynku].

Hildegarda

Tekst jest dobrze podzielony na sekcje.